Bankrovers doen goede „zaken" Periode van goedkoop èn goed massavervoer nabij EEG-arbeider voorrang op „buitenlander" V.S. tegen neutralisatie van Zuid-Vietnam KANNIBALISME ]*i een Êonte Kg 3Jp Lijm hout met plezier en met BEVER CETAFLEX ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 Bij onze Oosterburen Velen worden gearresteerd (Van onze correspondent in Bonn) Ook bankrovers hebben in het „Wirtschaftswunderland" West- Duitsland hoogconjunctuur. Zij j hebben in het afgelopen jaar zelfs I een nieuw zij het betreurens waardig rekord geboekt: in 1962 werden in de Bondsrepubliek 53 roofovervallen op banken gepleegd met gebruikmaking van wapens; 40 dezer overvallen had den op klaarlichte dag plaats. Gearresteerd Daarbij komt nog een ongeveer gelijk aantal bankovervallen, die mislukten omdat de kassiers zich niet lieten over donderen of omdat de bankrovers zelf op het laatste ogenblik de (euvele) moed in de schoenen zonk. Een gemiddelde van twee bankroof overvallen per week. Een treurig re cord, dat werd geboekt ondanks het feit. dat tachtig procent van de rovers door de politie kon worden gearresteerd. Dit heeft blijkbaar toch geen voldoende af schrikwekkende werking op de adspi- rant-rovers gehad. Zo konden zij meei dan een miljoen mark buit maken. In 1962 „slechts" 36 roofovervallen met rond 675.000 mark buit er 22 met 480.000 mark buit. Ook het jaar 1964 is alweer go slecht begonnen: in de eerste 20 dagen van het jaar werden reeds 15 roofover vallen op banken gepleegd. Het zal de bankrovers geen moeite kosten in 1964 opnieuw een rekord op te stellen. Nonchalance Volgens de Westduitse recherche wórdt de hoogconjunctuur in roofover vallen gestimuleerd door de veelal al te milde vonnissen der rechtbanken. Verder door de nonchalance bij vele kleinere geld instituten. Spaarbank-filia len in de buitenwijken der grote ste den en op het platteland behoren tot de geliefkoosde objecten der gang sters: in 39 gevallen in het afgelopen jaar. Ook postbijkantoren op het plat teland worden vaak het slachtoffer van de rovers. De gevaarlijkste tijd voor kassiers van spaarkassen en postbijkan toren op het latteland: vijf uur 's middags, sluitingstijd, wanneer de kas wordt opgemaakt. De meeste roofovervallen hebben plaats in februari, in juli en in no vember. In februari zamelen de rovers geld in voor de carnavals-viering, in november bereiden zij zich financieel voor op de dure december-maand met de feestdagen en de geschenken en in juli moet er geld komen voor de va kantiereis. Geen risico Veel kan de politie tegen de bankro vers niet ondernemen. Zij treedt pas in actie, wanneer de bankroof is gepleegd. Het is onmogelijk om voor elk bank en spaarbankfiliaal in de buitenwijken der grote steden of in de dorpen wacht posten neer te zetten. De eerste af- weer-maatregelen moeten door de ban ken zelf worden genomen, maar die zijn daartoe over het algemeen niet ge neigd. ,,Wij willen ons personeel niet opkweken tot helden!", zeggen de ban ken. Zij willen het niet riskeren, dat zich in hun filialen schietpartijen afspe len tussen bankrovers en kassiers, waar bij mogelijkerwijze onschuldigen zouden worden getroffen. Van een bewapening van een kassier willen de banken niets weten. Hun principe is: het is niet ver antwoord een mensenleven te riskeren, alleen maar om een beetje geld te red den. De verzekeringen dekken toch de materiële schade. Teveel volk Bankrovers hebben in de middelgrote en grote steden vrijwel geen kans meer. Er is teveel „volk" in de banken. De instituten zijn te groot. De safes zijn onoverwinnelijk. Via alarm-installaties zijn de banken rechtstreeks met da politie verbonden. Maar in de buiten wijken der steden en op het platte land ligt de situatie anders. Daar lig gen voor de bankrovers de kansen en die hebben ze al lang ontdekt en uitge buit. De bankrovers laten het daar niet zover komen, dat zij in de safes moeten inbreken. Zij komen tegen slui tingstijd. wanneer het geld wordt ge teld, vóór het in de tresoren wordt ge deponeerd. Ook een kleine safe. die een stootje kan velen, kost 8.000 mark. Een spaarbank met 15 filialen zou meer dan 120.000 mark moeten uitgeven. Voor ..die paar mogelijke roofovervallen,, loont zich dat niet. In toenemende mate wordt in West- duitsland geëxperimenteerd met pantser glas. Als men de kassiers in zulke pant serglazen kasten zou kunnen zetten, zou al veel zijn gewonnen, meent de poli- Eigen schip van Wij komen?" Vele grote steden zijn druk bezig de steeds nijpender worden parkeer problemen op te lossen door het bouwen van enorme parkeergebouwen. In de Zwitserse hoofdstad Bern werd vlakbij het station een parkeer- gebouw neergezet, waarin 500 auto's een plaats kunnen vinden. Op de foto: de hal op de eerste verdieping. (Van een onzer redacteuren) Nederland verkoopt zijn groot ste passagiersschepen aan het buitenland, was het nieuws van [j enkele weken geleden. In Neder land bestaan plannen voor de bouw van een passagiersschip voor ongeveer duizend passa giers, was het bericht van enke le dagen geledeft. Zo op het oog een nogal raadselachtige ge schiedenis: hoe kan het dat scheepvaartmaatschappijen als de „Lloyd" en de „Nederland" hun vlaggeschepen van de hand doen, terwijl de stichting ,,Wij komen", samen met scheeps bouwer Verolme zeer ernstig denken over, neen: reeds in be ginsel besloten hebben tot. het in de vaart brengen van een fors passagiersschip? tie. Maleisisch verzoek door Oe Thant goedgekeurd Secretaris-generaal der Verenigde Na ties Oe Thant heeft in principe zijn goedkeuring gehecht aan een verzoek van Maleisië, de Philippijnen en Indo nesië om Thailand aan te wijzen als toe zichthouder op het bestand op Borneo. Volgens de secretaris-generaal moesten nog bepaalde details met de regering van Thailand, worden" geregeld. Hij stelde als voorwaarde dat de aan het toezicht verbonden kosten niet op de Verenigde Naties zouden drukken. Vrij verkeer in 1967 binnen E. E.G.-grenzen De ministerraad van de Europese economische gemeenschap heeft gisteren in Brussel een nieuwe ver ordening goedgekeurd over het vrije verkeér van de werknemers in de zes EEG-landen. Het belangrijkste punt van discussie vormde de kwestie van de prioriteit, die werknemers uit de EEG-landen op de arbeidsmarkt van de gemeen schap genieten boven die uit derde landen. Italië verdedigde daarbij het tie tussen de werknemers uit de ge meenschap. Een compromis werd ge vonden, waaruit een zekere prioriteit voortspruit door een nauwere samen werking tussen de landen-leden en de Commissie van de E.E.G. over de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt in de gemeenschap. Twee andere punten, die uitvoerig werden besproken, waren de verkies baarheid van buitenlandse arbeiders in ondernemingsraden en het recht op huisvesting. In navolging van de bepalingen in de Nederlandse wet werd besloten een ter mijn van drie jaar vast te stellen als periode, die een buitenlandse arbeider in een onderneming moet hebben ge werkt voordat hii het passieve kies recht in een raad verkrijgt. Het recht op huisvesting onder dezelf de voorwaarden als de nationale arbei ders werd voor buitenlandse werkne mers in de verordening opgenomen. Met het oog op de woningnood in .\'e- absolute voorkeursrecht, terwijl de derland werd voor ons land de bijzon- overige EEG-lande, Frankrijk,dere bepaling verlengd, dat een buiten- Duitsland en de Benelux uitgingen }?_nc*5,e arbeider ee^st dezelfde rechten het geginsel van non-discrimina- Rusk op persconferentie: De VS kunnen geen plan tot neutralisatie van Vietnam aan vaarden, zolang dit alleen voor Zuid-Vietnam, maar niet voor het communistische Noord-Vietnam geldt, aldus verklaarde gisteren de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Husk op een persconferentie in Washington. De Amerikaanse minister zei dat zijn regering nog geen duidelijk beeld heeft van de voorstellen van president De Gaulle voor een neutralisering van Viet nam. In dit verband verklaarde hij, dat de rust en veiligheid in Vietnam Laos en Cambodja zouden zijn gewaarborgd, als alle ondertekenaars van de overeen komsten van Genève zich aan de ak koorden zouden houden. In antwoord op een vraag zei hij ervan overtuigd te zijn, dat het conflict tussen de autori- 1440). De kostbaarheid en schaar ste van asfalt, dat in vroeger tijden als .wondermiddel" werd aange wend, had tot gevolg, dat alleen de machtigen der aarde in staat waren zich dit geneesmiddel te verschaf fen. Daarom werd de ontdekking van de gebalsemde lijken der oude Egyptenaren, die door middel van asfalt en andere balsemica voor ba- derf waren gevrij waard, een uit komst voor de lij dende mensheid ge acht. Niet alleen de stukken asfalt die ren gevonden, maar ook het daar mee doortrokken vlees vonden greti ge kopers. Het is echter te begrijpen, dat de beperkte voorraad mummies die Egypte leveren kon, ontoereikend was om de grote vraag te dekken. Vandaar, dat ook de echte Egypti sche mummie kostbaar bleef en voor het gros der mensen onbereikbaar Maar ook hier lieten de aloude eco nomische wetten niet verstek gaan. Bij grote vraag en gering aanbod, vlucht men in surrogaten. Zo ook toen. En het zal niemand dan ook verbazen, dat Guy de la Fontaine, die in 1564 een bezoek aan Alexan- drië bracht, daar een koopman aan trof die een uitgebreide handel in surrogaat-mummie dreef. Dat wil zeggen, het waren geen mummies uit de oudheid, maar lichamen van mensen die ongeveer 4 jaren tevo ren nog geleefd hadden en door de grossier zo goed en zo kwaad als dat ging geconserveerd waren. Dit wek te bij de befaamde arts Ambroise Paré, die toch al argwanend tegen over het z.g. wondermiddel had ge staan, een storm van protest. „Nu weet u, zo schreef hij ongeveer, „hoe beestachtig men ons heeft doen in slikken het stinkende en besmette vlees van gehangenen, of het allcs- noodste schelmenvlees van Egypte, die door pokken, pest of melaats heid gestorven zijn." Zijn waarschuwingen deden aan de populariteit van het geneesmid del geen afbreuk en heeft de onder- TOCH IS HET ZO! nemende Alexandrijn evenmin belet school te maken zodat Paré er van overtuigd is, dat ook in Frankrijk fabrikanten van mummie bestonden. Nog in de 17de eeuw gaf Oswald Groll een uitvoerig voorschrift voor de bereiding van mummie, waardoor de apothekers onafhankelijk van de Egyptische invoer zouden worden. Ook in ons vaderland zag men er niet tegen op het goedgevige publiek op te schepen met produkten waarvan de herkomst geen navraag lijden kon. Toen Petrus Baerdt zijn hart luchtte over de wandaden van de apothekers vergat hjj niet hun te verwijten, dat zij mensenvlees verkochten, waardoor zij nog erger waren dan Turken en heidenen. En nu komen we juist op het punt, waar we moeten zijn. Went enkele lezers hebben gemeend, dat het ar tikeltje over kannibalisme niet dui delijk genoeg het weerzinwekkende van dit bedrijf heeft laten uitkomen, alsof dat het doel van deze rubriek was! Welnu, als er in enige richting een oordeel moet worden uitgespro ken, geldt dit ons eigen volk, waar van vorige generaties mummie, ge malen doodsbeenderen (van mensen afkomstig) en andere menselijke overblijfselen als geneesmiddel inna men. Een Nederlands apotheker ver klaart in de „Navorser" van 1851 dat mummie twintig jaar tevoren nog geregeld werd gevraagd; in Duits land had het in bet begin van deze eeuw nog aftrek, gezien het feit, dat het in de groothandel nog in 1906 als Mumia Aegyptica met 20 Mark per kg was genoteerd. In 1916 trachtte een oud vrouwtje hier te lande haar maagpijn te genezen door een men- senschedel af te vijlen en dit poeder in te nemen. En misschien zijn er nog wel enkele ïardnekkigcn die naar zulke middelen grijpen. Maar waar laten we de vlammende pro testen tegen dergelijk kanibalisme? Het zijn bovendien óók blanken, die het koppensnellen In de band (Nadruk verboden). H. Pétillon teiten in Zuid-Vietnam en de commu nistische Vietcong-rebellen militair kan worden opgelost, vooral omdat de nieu we leiders in Saigon vastbesloten zijn de strijd te winnen. Gevaar Over de erkenning van de Chinese volksrepubliek door Frankrijk zei Rusk nog dat een dergelijke erkenning gevaarlijk zou kunnen zijn, als Peking daaruit zou concluderen dat zijn aggres- sieve politiek voordelig kan zijn. Ook sprak Rusk een en ander over de verhouding tussen de V.S. en Pa nama. Hij uitte de hoop dat de twee landen over enkele dagen aan de con ferentietafel zullen plaatsnemen om hun geschillen te bespreken. van Sappig... kenteken van de SPAANSE SINAASAPPELEN krijgt als Nederlandse arbeiders i.„ jaar daar werkzaam te zijn geweest en een contract te hebben voor nog een De nieuwe verordening zal van kracht zijn tot 31 december 1967. Voor die tijd zal de Europese commissie voorstellen indienen voor de derde etappe. De nieu we bepalingen zullen in werking treden nadat zij op de volgende vergadering d£ jninisters van sociale zaken van Nieuw proces in moordzaak negerleider In het proces in Jackson in de Ame rikaanse staat Mississippi tegen Byron de la Beckwith, die beschuldigd wordt van moord op de negerleider Medgar Evers, is de jury na een etmaal van afzondering niet tot overeenstemming i^unnen komen. De rechter bepaalde lerop, dat er een nieuw proces moet omen. Evers werd vorig jaar in Jackson door m schot in de rug dodelijk gewond. Beckwith, een handelaar in kunstmest, heeft steeds ontkend de dader te zijn wat de stichting „Wij komen" precies is en hoe deze tot stand kwam. De „schuld" van de stichting is eigenlijk Pieter Maurits Reckman die zo'n ze ven jaar geleden naar Zuid-Amenka emigreerde, zodat zijn ouders (vader M. is de journalist Reckman uit Naar- den) na een aantal jaren zich gingen afvragen of het geen tijd werd eens naar Sao Paulo, waar zoonlief zijn ge zin onderhield door bij Ford te wer ken, over te wippen. Bij het vergelijken van de verschil lende reismogelijkheden, bleek onder meer hoezeer de prijzen varieerden. Na ampel overleg werd tot een heen reis per Franse boot besloten, waarna om des tijds wille de terugreis per KLM zou worden gemaakt. Dit retour tje kostte het echtpaar zo ongeveer 10 mille, dat zij er als ouders graag voor over hadden, want de vreugde van het elkaar weerzien was hun best oen flink offer waard. Idee geboren Het was op de terugreis, hoog bo ven de oceaan, dat het idee geboren werd iets te gaan doen voor al die duizenden emigrantenouders in het moederland die toch ongetwijfeld ook graag zoiets zouden willen, maar het niet voor mogelijk houden omdat het zo duur is. Naarmate de reis vorder de namen deze plannen concretere vor- Want kinderen die emigreren zéggen wel bij het afscheid: Nu, vader, moe der tot over vijf jaar... maar in de praktijk komt hiervan doorgaans niet veel terecht; dat verwerkelijken ze niet om welke redenen dan ook. Doch als ze nu eens een mogelijkheid kre- Reeds meer dan honderd maal heeft een speciaal fonds van de stichting „Wij komen" het emi grantenouders mogelijk gemaakt in dringende gevallen (overkomst zeer dringend gewenst) naar hun kinderen overzee te gaan. Zoals het geval van deze foto met de heer en mevrouw Dobma uit Uit huizen, die aan boord van de Maasdam stapten, teneinde naar hun kinderen in Amerika te gaan, die in moeilijkheden ver keerden. Commentaar van inspirator M. Reckman De stichting „Wij komen" zal de beschikking krijgen over een passagierschip met een capaci teit van ongeveer 1000 passagiers; kosten oogeveer 25 miljoen. Dit bericht dat een dezer dagen in het nieuws verscheen leidde ons naar de journalist R. Reck man te Naarden, oprichter en dagelijks leider van „Wij ko men", een stichting die in am per drie jaar een respectabele omvang heeft gekregen. De heer Reckman is iemand die, wanneer hjj bepaalde leem ten in onze samenleving consta teert en beschrijft, graag let terlijk de daad Mj het woord voegt. In dit verband behoeven we alleen maar enkele van zijn om de gedachten te bepalen: hij inspireerde tot oprichting van van het Erefoods oud-verpleeg sters, tot de stichting Puttens jeugd, tot het nationaal zwerf dierenpark te Amerongcn, tot de actie Het leven begint hjj 40. De stichting „Wjj komen" is hij echter zo langzamerhand wel als zijn levenswerk gaan beschouwen. Het naar elkaar toesparen van ouders en kinderen sloeg in financiële kring zo aan. dat verscheidene banken vroegen mee te mogen doen door ook speciale spaarbankboekjes te openen, hetgeen werd toegestaan. „Wij komen" is echter niet alleen een organisatie die het sparen voor de reis bevordert, maar ook een stich ting die allerlei faciliteiten voor zijn leden in de wacht tracht te slepen, die ae reizen op voor de betrokkenen zo voordelig mogelijke basis voorbereidt, ja. die via een speciaal fonds in ur gente gevallen zelfs subsidie verleent aan leden om zich bij hun kinderen overzee te voegen. Verscheidene krachten onder wie er enkele zijn die permanent aan Naar den werden uitgeleend door scheep vaartmaatschappijen. zijn fagelijks voor de stichting druk in de weer in het door het gemeentebestuur tegen voorde lige voorwaarden beschikbaar gestelde onderdak binnen de oude veste Naar den. dat als hoofdkwartier van „Wij komen" kan worden bestempeld. Ook A.O.W. te heb- voor de reis van hun ouders, dan kon dat systeem wel eens een goede kans op succes hebben. De Rijkspostspaarbank werd voor dit idee geïnteresseerd,, voelde daarvoor en wilde meespelen, wat uiteraard al leen maar het vertrouwen in de in middels opgerichte stichting. „Wij ko men" kon gaan versterken. De RPS zou een speciaal spaarboekje uit gaan geven, met de letters „Reisfonds" er op en wilde dat ook best apart ad ministreren. Nu kwam het erop aan de zaak de nodige publiciteit te geven. AVRO-di- recteur, wijlen de heer Repko werd be naderd, die meteen goed nieuws had: wegens ziekte van de heer Hilter- mann waren twee zondag-kwartiertjes vrij en de heer Reckman kon dus zijn gang gaan. Resultaat: eerste ronde 2000 en tweede ronde 3000 veelal ont roerende brieven van emigranten ouders die méér dan enthousiast wa- Honderden spaarbankboekjes werden geopend en als de ouders schreven: „...we hebben hier een stichting opge richt en daar kunnen jullie óók aan meedoen...." dan kwamen hun kinde ren in Canada, de Verenigde Staten, Zuid-Amerika, Australië, Zuid-Afrika doorgaans meteen over de brug en steeg het spaarsaldo dusdanig dat de ouders wat ze eerder nooit voor mogelijk hadden gehouden serieus het „Wij komen" binnen hun bereik zagen komen. 22 milj oen Er wordt thans op ruim 16.000 boek jes gespaard door 32.000 ouders en 20.000 kinderen. Het in amper drie jaar totaal gespaarde bedrag is de 22 miljoen al gepasseerd, waarvan 16 mil joen zijn uitgegeven, nodig om 8000 ouders hun „Wij komen"-reis te laten maken. Het huidige spaarsaldo is dus 6 miljoen; duizenden ouders staan ook dit jaar gereed om de reis van hun leven te gaan maken. Air France bestelt supersoon vliegtuig De Franse luchtvaartmaatschappij Air France heeft een voorlopige bestelling ged,aan op 6 Amerikaanse supersone vliegtuigen, een vliegtuigtype, dat thans in de V.S. wordt ont wikkeld en eenj snelheid zal kunnen bereiken van drie maal die van het geluid. De bestelling verklarend deelt Air France mede deze stap genomen te j hebben na de definitieve opdracht voor! 3 Concordes, het supersone toestel, datl door een Franse en een Britse vlieg tuigfabriek gezamenlijk wordt gecon strueerd: Volgens Air France kunnen de twee toestellen veeleer als elkaar aanvullend worden beschouwd, dan als eikaars concurrenten. Duitse fabriek staakt bouw van raketten De Westduitse rakettenfabriek ..Waf- fen uhd Luftruestung A.G." in Ham burg heeft besloten de verdere produk- tie van raketten te staken, zulks in verband met de politieke moeilijkheden welke haar werkzaamheden voor de Westduitse regering hebben opgeleverd. De Sowjetunie had naar aanleiding m proeven met door de fabriek ver-i lardigde raketten, die volgens de fa- brieksleiding „onschadelijk en niet van I militair belang" waren, een protest-1 nota bij de regering in Bonn ingediend. Volgens zijn zeggen was hij dè bewuste avond -zelfs niet in Jackson. Voor het proces kon beginnen waren vele dagen nodig om de jury samen te stellen. Om verschillende redenen wer den alle negerkandidaten niet aan vaardbaar geacht. Tenslotte werd de jury uit twaalf blanken samengesteld. Deze trokken zich donderdag in de mid dag terug om tot een gemeenschappe lijk oordeel te komen. Nadat zij de nacht in afzondering hadden doorge bracht zetten zij gisteren hun beraadsla gingen voort, 's Middags maakten zij bekend, dat hun overleg was vastgelo pen. De meeste waarnemers hadden ver wacht, dat de beklaagde zou worden vrijgesproken. Incident in Assam Pakistaanse militairen hebben donder dag het vuur geopend op een groep In diase vluchtelingen die trachtte de plaats Garo Hills in Assain te bereiken. Twee kinderen werden gedood en elf mensen gewond, zo is van officiële zijde in Sji- long vernomen. In een dorp in de omgeving zouden dertien woningen door Pakistani in brand zijn gestoken. De regering van Assam heeft scherp tegen de incidenten geprotesteerd. I In Huizen wordt een proef genomen met ver lichte straatnaambor den. Twee modellen worden voor een kruis punt in de Crailoseweg beproefd: een van een meter en een van zes tig centimeter lengte. In een lichtbak zit een tl- buis. De witte letters zijn uitgespaard op het blauwe vlak van de lichtbak, die vijftien cen timeter hoog is en aan lantaarnpalen is beves tigd. I Een bruidegom uit Frcderikstad (Noorwe gen) kreeg de verras sing van zijn leven toen zijn bruid niet kwam op dagen in de kerk en hem later op de dag een te legram zond waarin zij hem meedeelde, dat zij met een ander op huwe lijksreis was. De bruide gom heeft urenlang in de kerk op zijn bruid gewacht. Niemand weet waarheen de bruid met wittebroodsweken is ge gaan. In Etten-Leur wordt volgende week vrijdag over een afstand van 22 meter een zes jaar oud woonhuis verplaatst met inhoud van 500 kubieke meter en een gewicht van 200.000 kg. De gara ge, die los van het woon huis staat en ook ver sleept wordt, weegt 22.000 kg. Het huis moet verdwijnen omdat het nieuwe tracé van de rijksweg juist over deze plaats is gelegd. De werkzaamheden aan de omlegging van deze weg in de kom van het dorp Etten, waarmee de be ruchte s-bocht in de rijksweg 56 verdwijnt, zijn zo vergevorderd, dat openstelling over en kele weken tegemoet mag worden gezien. I Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zijn gisteren naar Tsjen Mai in Noord- Thailand gevlogen voor de tweede helft van hun achtdaagse verblijf in het land. Het koninklij ke paar werd op de vlucht naar het noorden vergezeld door koning Bhoemipol en koningin Sirikit, hun gastheer en gastvrouw. Het vertrek geschiedde later dan was voorzien wegens mechanische moeilijk heden aan het Thaise toestel. De vlucht werd nu gemaakt met een van de twee toestellen van de Belgische lucht- macjt, waarmee de ko ning en koningin zijn ge komen. I De 1200 ambtenaren van de EGKS (Europese gemeenschap voor kolen en staal) hebben ge dreigd met een staking als hun salarissen niet met twee procent wor den verhoogd. Zij be weerden dat sinds 1953 het bruto nationaal pro- dukt in de Europese ge meenschap met 65 pro cent per hoofd was ge stegen en de salarissen van ambenaren van na tionale regeringen met 54 procent. Wat wist de stichting al zo te be reiken? Enkele voorbeelden. In 1962 leidden onderhandelingen ertoe dat voor emigranten-ouders een korting kon worden verkregen a van éénderde op de reissom. Thans 'is door middel van groepsreizentarief 25 procent kor ting mogelijk. Andere besprekingen en wel tussen vertegenwoordigers van „Wij komen" en de overheid leidden tot de mogelijkheid dat, tijdens het verblijf buitenslands, te ontvangen AOW-ultkeringen als nabetaling van de reissom konden gelden. Daar de meeste emigrantenouders echtparen zijn van wie de man werd gepensioneerd, echtparen wier uitblijven soms wel een vol jaar kan duren be tekent dit, dat de over een jaar te ontvangen AOW-gelden ten bedrage van 1800 van de benodigde reissom kunnen worden afgetrokken en in het lopende jaar aan de schaapvaartmaat- schappij worden overgemaakt. Welis waar accepteerden scheepvaartmaat schappijen deze wijze van betaling zo maar niet vanwege het risico van wan betaling i.v.m. voortijdig overlijden, ook hier vond de stichting een oplos sing voor door een verzekering tegen dit risico af te sluiten.... Zoals gezegd worden voor de emi grantenouders steeds bij „Wij komen" de voordeligste reismogelijkheden ge zocht. In niet weinig gevallen betekent dit het boeken bij buitenlandse maat schappijen. En nog blijken ondanks kortingen de reissommen niet voor de poes te zijn. Al meer gingen daarom de gedachten uit naar: Als wij eens zélf.... Eind vorig jaa. ging ef een brief uit naar Rozenburg, naar Verolme. Hierin werden eerst doel en werkwij ze, groei en betekenis van de stich ting „Wij komen" uiteengezet, waar na gerefereerd werd aan oude plannen (gedoeld werd op het nimmer gerea liseerde project van de Amerikaanse miljonair Dettwfler die reuzenschepen tussen de oude en nieuwe wereld wil de laten varen) die spraken over zeer voordelige reistarieven. o.m. dank zij minder luxe op de schepen. De slotvraag was: hoe denkt de heer Verolme over een passagiersschip spe ciaal voor emigrantenouders die tegen een zo laag mogelijk tarief vice ver sa vervoerd zouden moeten worden? Weldoordacht Er ontstond nader persoonlijk con tact en dinsdag jl. werd In beginsel besloten zo'n schip te gaan bouwen, dan wel er op andere wijze de beschik king over te krijgen. Dit betekent dat als eerste stap een weldoordacht plan op tafel komt De gedachten gaan vooralsnog uit naar een schip dat ongeveer 1000 pas sagiers kan vervoeren en dat zo goed koop mogelijk voor de mensen vaart. Als bedacht wordt dat er na de oorlog ongeveer een half miljoen Nederlan ders is geemigreerd, van wie in vele gevallen de ouders nog leven, is het duidelijk dat bij verdere uitbouw van „Wij komen" een aanzienlijk passa giersaanbod voor zo'n schip zal ont staan. ofschoon het hier nog maar een kern zal gelden die door ander passa giersaanbod tot een volledige benutting der capaciteit zal moeten leiden. Aan boord zal alles sober toegaan: te denken ware aan eten volgens cafe taria-systeem, aan licht corveewerk van de passagiers, opdat met een miniem aantal civiel boordpersoneel kan worden volstaan. Dit gevoegd bij de een of andere vorm van eigen be heer kan de reissommen aanzienlijk doen dalen. Ten grondslag aan de plannen voor een zodanig schip ligt de mening, dat de lijd van luxe, van de overdaad aan boord van schepen, bedoeld voor een bepaalde klasse in de samenleving, wel eens ten einde kon zijn en dat thans de tijd van het goedkope massa- vervoer per schip is aangebroken. Dat niet alleen een categorie als die der emigrantenouders, maar ook ande re categorieën in de samenleving, zo wel binnen onze grenzen als daarbui ten, zeer grote daadwerkelijke belang stelling voor een dergelijke vervoers- mogelijkheid over lange afstanden zou den kunnen koesteren. Met andere woorden: dat het best eens kon zijn indien ons land zeevarende natie bij uitstek! deze kans tijdig zou grij pen, er (laten we voorzichtig blijven) goede mogelijkheden In zouden blijken te zitten. Vra; gen Dat c iets gaat gebeuren is z als zeker. Kostenberekeningen exploitatie van zo'n schip zulle- ten worden gemaakt. Een vraag is: moet het een nieuw schip worden of dient een bestaand schip voor het doel te worden verbouwd? Hoe zal de financiering dienen te verlopen? Wat dat laatste betreft is een gelief koosd denkbeeld in de kring van „Wij komen" dat emigrantenouders en "an dere particulieren aandeelhouder kun nen worden, naast eventueel andere ka pitaalverschaffers. Typerend is. dat reeds door het bankwezen belangstel ling voor het project is getoond. Ongetwijfeld zal er ook een beroep op de overheid moeten worden gedaan om zich geheel of gedeeltelijk garant te stellen voor een dergelijke onderne ming. Te dezen is het loutere bestaan van „Wij komen" met zijn 32.000 aangesloten ouders al van belang. Waarmee dan ten slotte een nog niet genoemde, maar wel zeer gewichtige func tie der stichting naar voren is gekomen: die van pressie groep".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5