VERGEET ACHTIGHE ID Commentaar van Leids publiek is vaak een strop voor winkeliers Onbegrijpelijk verschijnsel Spannend toneelstuk op feest Professorenwijk Plan voor middenstandsbeurs m.m.v. vele topartiesten hieüwe leidse courant Middenstanders beginnen sieh op het hoofd te krabben, want. Wie heeft zijn trouwfoto's, piano, pendule, tijgertand, zomer jas of schoenen nog niet opgehaald (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Bent u ook zo enorm vergeetachtig? Wanneer u deze vraag wordt gesteld, ligt het voor de hand dat u daarop „neen" antwoordt, omdat u wél eens kleinigheidjes vergeet, maar over het algemeen toch voor vrij nauwgezet doorgaat, ledereen ver geet wel eens wat, kunt u terecht opmerken. Toch moet er bij honderden mensen in onze goede Sleutelstad (en daarbuiten) iets mis zijn met het geheugen. Talloze winkeliers in Leiden zitten namelijk met een respectabele voorraad gerepareerde of bestelde zaken, die nooit of te nimmer worden afgehaald. En het zijn heus niet altijd prullen, waarvan de waarde in het niet valt tegen de reparatiekosten. Eens per zoveel tijd wordt alles uitge zocht. De mensen krijgen een kaartje thuis, dat er zo-en-zo-larvg foto's klaar liggen. „Een aantal mensen komt dan wat verbaasd opdagen, maar een aan zienlijk deel laat niets van zich horen", zegt de fotograaf verj.oving uit Soms ook stuurt hü er een jongen-mee op stap. maar de mensen schepen hem vaak af met een dooddoener. „Hij kwam bij iemand die zijn vakantiefoto's mee.r wilde hebben omdat zijn verkering met het meisje op de foto's al lang uit was", vertelt de fotohandelaar, die zijn verlies op een groot bedrag schat. „Vergeetachtigheid", vindt hij. „is de belangrijkste oorzaak van dit verlies. Maar het staat zo hatelijk om de mensen vooruit te laten betalen. Bovendien kan jé met een film onmogelijk zeggen hoe veel ervan is gelukt en hoeveel het gaat kosten". Hetzelfde euvel rij het in dere mate, komt voor bij te repareren fotoboxen en flitsers. knellende schoen Bij schoenreparatiebedrijven is het al even erg. De chef van zo'n inrichting aan de Aalmarkt vertelde ons iets var. dc tientallen paren die nooit worden opge haald. Tegenwoordig schrijft men zorg vuldig naam en adres van de eigenaar op. De eigenaar zegt: „Ik heb niet de ge dachte gespeeld inleggeld te vragen, maar dat maakt zo'n vervelende indruk. De goeden, die onder de kwaden moeten lijden, kunnen zich niet gemakkelijk voorstellen, dat gerepareerde en niet af gehaalde schoenen een grote schadepost voor mij betekenen." „Onlangs hebben we nog dozen stokoude schoenen opgeruimd", ver- Denkt u maar eens goed na. Staat of ligt er van u niet een of ander bij een winkel waar u het eens hebt gebracht om er iets aan te laten repa reren? Bent u heus geen gouden hanger, een pendule, een paar nagenoeg nieuwe schoenen of een piano kwijt? Loopt een van uw familieleden niet al tijden te zoeken naar zoiets? Piekert u er eens over of u van alle vakan ties de foto's wel bent gaan halen, die u hebt laten afdrukken. De keerzijde van deze medaille is namelijk dat talloze middenstanders voor honderden, soms voor duizenden guldens kosten komen te staan, die op geen enkele manier worden vergoed. Vergeetachtigen en benadeelden zouden echter tot een voor allen voordelig vergelijk kunnen komen Onbegrijpelijk noemt een juwelier horlogemaker uit de Mors straat dit verschijnsel, dat hem naar zijn zeg gen op vele honderden guldens per jaar komt te staan. ,.Wat bezielt de mensen toch? Neem nu deze prachtige tijgertand, die ik in een gouden rand heb gezet. Een pronkstukje, nietwaar? De mensen zullen zoiets toch niet als een bagatel beschou wen, dunkt me." „Of bekijk deze gouden ring met camee I en de; bijpassend^ gouden hanger eens. 'j Een paar gulden reparatiekosten, terwijl de waarde van ring en hanger toch de honderd gulden ver te boven gaat." Het gaat hem eerlijk ook ,,tc boven", hoe de i mensen zo nonchalant kunnen zijn. Hij tovert twee bakjes op de toonbank, waarin verfomfaaide en soms al ver geelde zakjes met ringen, armbanden, horloges en talloze andere snuisterijen „Er is ook wel veel kitsch en doublé- rommel bij, maar bij elkaar vertegen- 1 woordigt deze „achtergebleven" voorraad niet alleen een groot bedrag aan werke lijke waarde, maar ook zoveel uren ar beidsloon van m'n personeel, materiaal kosten e.d.". zelfs piano's „We hebben hier een piano ge had. Tien jaar lang, meneer. Was van een student of zo, die hem niet meer kon herbergen en hier liet opslaan. We hebben 'm maar van de hand gedaan later", ver telt een pianohandelaar aan de Hogewoerd ons. „Ziet u. de men- j sen kunnen zo'n bakbeest dan i niet meer kwijt en laten hem door ons weghalen. Ten slotte is acht gulden oppaslodn per maand niet zoveel. Maar als ze dan enkele maanden niet heb ben betaald, gebeurt het wel dat ze het hele ding liever vergeten" Om u gerust te stellen: het komt zelden voor, maarhet gebeurt j toch maar. Bij een kleermaker aan de Brei 1 straat hangt, om een ander voc beeld te noemen, al heel lang een kos- tuum, waarvan de reparatiekosten f30 j bedragen. „We kennen de eigenaar en I we weten ook, dat het kostuum hier moedwillig is achtergelaten, omdat de kosten te hoog uitvielen." In deze branche gebeurt het vrij regelmatig, dat nijvere huisvrouwen na de zomer de kleding voor dit jaargetijde gaan op bergen. Sommige stukken kunnen dan wel ter reparatie naar de kleermaker. En dan raakt het in het vegeetboek. „Natuurlijk bezorgen wij het dan," was het commentaar, „en dat wordt zeer ge waardeerd'. brilleglazen „Vorige week heb ik net nog een doos vol brillen en brille- glazen weggegooid", vertrouwde een opticien aan de Haarlemmer straat ons toe. „Het komt vrij geregeld voor, dat nieuwe kin- derbrillen wel besteld worden, maar nooit worden opgehaald. En denkt u zidh maar eens in: glazen die sterk negatief zijn of zovéél op cilinder geslepen, zijn eenvoudig onbruikbaar voor een ander. Kunnen we allemaal weg gooien, wat ons toch wel op zo'n vijftien gulden per bril kan ko men. Heus, dat grapje kost ons zeker anderhalf mille per jaar". De eigenaar van een fotohandel aan de I Doczastraat zegt: ,,Ik heb verschei dene laden met fotowerk, dat nooit wordt I afgehaald. Tegenwoordig kost een kleur- I afdruk al negen dubbeltjes, dus kan dit echt wel in de papieren lopen. Zelfs trouwreportages van mee.* dan twee jaar geleden hebben we hier liggen het nog waard zijn. Toch komt het nog geregeld voor dat we er een strop ee halen. Het enige wat ze kunnen doen de schoenen thuis bezorgen, maar veel onsen zijn dan toevallig „niet thuis", hoewel er natuurlijk wel erg veel echte vergeters bij zijn, die direct betalen". overal zo En zo kunnen we nog tientallen voorbeelden opnoemen, b.v. van men- sen die zeggen nergens van te weten, als de lijstenmaker met het van een nieuw frame voorziene portret van een moeder aanbelt om af te rekenen of zoiets. Voorbeelden, die alle voor zichzelf spreken en die toch wel een bedenkelijk licht werpen op de men taliteit van sommige mensen. Men denkt vaak te gemakkelijk over zoiets, terwijl men er kort daarna spijt van krijgt en de voorwerpen, waaraan de kosten inmiddels zijn gemaakt, dan niet meer ophaalt. vorderingen Juridisch bekeken is deze toestand al lesbehalve eenvoudig. Hoofdinspecteur J. C. Hofstede van de gemeentepolitie ver telde ons dat men in zo'n geval te ma ken heeft met twee vorderingen, n.l. die de eigenaar en die van de winkelier Zowel voor zakelijke als voor persoon lijke vorderingen geldt volgens het Bur gerlijk Wetboek over het algemeen een verjaringstermijn van 30 jaar. De heer Hofstede voegde hieraan toe. dat in som mige gevallen deze termijn ook wel vijf jaar kan zijn. Het komt in ieder geval hier op neer, dat de klant na 29 jaar nog recht op zijn in reparatie gegeven spul len kan laten gelden, terwijl de winke lier gedurende die tijd verplicht is de spullen te bewaren. De laatste kan altijd ;.g. retentierecht laten gelden, wat hierop neerkomt, dat hij de goederen zo lang in zijn bezit houdt tot de vordering op de eigenaar is voldaan Theoretisch bestaat de mogelijkheid oor de winkelier tegen de eigenaar een civiele vordering in te stellen, waarbij de eigenaar in geval van veroordeling de kosten van het geding kan wor den aangesproken. Begrijpelijk zal geen winkelier hieraan denken, omdat het jaans om slechts kleine bedragen per artikel gaat, die dus niet eens de kosten m een procureur zouden dekken. Een andere oplossing om deze schadepost, die de laatste tijd (mis schien door de verhoogde welvaart?) toeneemt, te elimineren, lijkt meer de hand te liggen- De winkelier gaat zijn winstmarge zodanig vergro ten dat deze risicofactor wordt weg gecijferd. Dit zou dus neerkomen op prijsverhoging van zijn artikelen of van het reparatietarief. Ook hier we weer dat dc goeden onder de „kwaden" moeten lijden. En het komt ons ook als de meest logische oplos sing voor, temeer daar wij verschei dene malen hoorden, dat het instellen van een soort waarborgstelling door gehele of gedeeltelijke vooruitbetaling op tegenstand stuit bij de winkeliers, die dit allesbehalve elegant vinden. Mocht u naar aanleiding van dit artikel tot dc ontdekking komen dat er ergens nog spullen van u liggen, haalt dan. En mocht u merken, dat dc prijzen van genoemde bedrijven zijn verhoogd, dan weet u waarschijnlijk wel hoe dat komtdoor de ver geetachtigen. LEIDEN Een groot aantal leden van de buurt- en speeltuinvereniging De Professorenwijk heeft zich gisteravond in het Antoniusclübhuis koste lijk geamuseerd. Eerst voerde de toneelgroep van de vereniging een span nende thriller op, daarna ontspande men zioh op een gezellig bal met al lerlei leuke attracties, muzikaal begeleid door „The Three Just Men". bij een klokkemaker te gast. Er is destijds voor 17.50 door deze meneer in geïnvesteerd. En de eigenaar komt er maar niet om- Enfin, nog 23 jaartjes volhouden (voorzichtig, anders beschadigt hij nog) en de pendule is niet Hoogleraarsbenoemingen in Leiden LEIDEN Bij K.B. is drs. J. Polder man, sinds augustus 1962 buitengewoon lector in de farmaceutische technologie bcnoeipd tot buitengewoon hoogleraar ir de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen met dezelfde leeropdracht. BU K.B. is dr. N. J. Poulis benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der wiskunde en natuurweten schappen om onderwijs te geven in de experimentele natuurkunde. Dr. N. J. Poulis, die in 1923 werd ge boren, behaalde op 24-jarige leeftijd de graad van natuurkundig ir. aan dc Tech nische Hoogeschool te Delft. In 194! volgde zijn benoeming tot wetenschap pelijk medewerker aan de Stichting Fun damenteel Onderzoek voor de Materie bij een in het Kamerlingh-Onnes-Labo- ratorium gevestigde werkgroep. In 1952 werd hij bevorderd tot doctor in dc kunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld: Nuclear magnetic resonance in paramagnetic and antifer- romagnetic single crystals. Judoclub Eendracht in jo Blumiiig. sterker TIE juwelier/goudsmid snuffelt nog eens in de bakjes met gerepareerde sierraden, varië rend van prachtig handwerk tot prullaria van doublé. Wanneer komen de mensen, van wie alleen de naam op het zakje staat, eens om hun spullen te halen en te betalen telt dc chef, dc heer Zijlstra. Vroe ger ging dat veel eenvoudiger, want toen waren de portemonnaics nog niet zo dik en vonden tweede-hands schoenen altijd wel afnemers. Te genwoordig is dat nauwelijks meer mogelijk. Soms kunnen we er via diaconaal werk nog mensen mee helpen, maar voor de rest kunnen we ze wel weggooien". En hij vervolgt met voorbeelden over prachtige damesschoentjes waaraan voor 35 cent is gerepareerd en die al jaren liggen te wachten. Maar er zijn ook oude stappers, waaraan voor soms meer dan zeven of acht gulden is opgelapt. „We vertellen de klanten altijd wanneer dc reparatiekosten hoog kunnen worden zo dat ze zelf kunnen uitmaken of de scaoe- dojo LEIDEN Deze week zijn i dojo van de sportschool Bluming vriendschappelijke wedstrijden gehou den tussen teams van sportschool Blu ming en judoclub „Eendracht". Deze wedstrijden zün op zeer sportieve wij ze verlopen en zullen in de toekomsi zeer zeker nog eens worden herhaald. Om 8 uur kwamen eerst de senioren- teams op de mat. Deze wedstrijd werd door „Eendracht" gewonnen (82) Toen was het de beurt aan de pupillen en het was leuk om te zien hoe van beide kanten door dc jongelui strijd geleverd werd. Het werd 52 in het voordeel de Eendracht-jeugd. Na afloop dankte de heer H. Seriese voor de komst van de Eendracht-judoka" en hoopte dat binnenkort de wedstrijden nog eens kunnen worden herhaald in de dojo van judoclub Eendracht. Voorzitter J. P. A. de Vrind leidde de avond in met een welkomstwoord, waarin hij zijn vreugde erover uitsprak, dat de voorstelling dan nu toch eindelijk kon doorgaan. Nadat zij reeds twee maal uitgesteld, kwam dc-ze keer bijna een kink in de kabel doordat bij de repetitie een ongelukje gebeurde. - De heer De Vrind maakte zijn toe toehoorders vervolgens attent op de zor- van het bestuur met betrekking tot de verplaatsing van de speelweide. „Dit :o zei hij, „een zaak van alle leden, alle wijkbewoners. Met vereende krachten moeten wij onze schouders on der deze zaak zetten". Het toneelstuk, van de hand van Rob in Marie, was getiteld .-Zij leven onder is". Men maakte de speurtocht mee aar de dader van een bijna perfect ge pleegde moord op een ion ge dokters- vrouw, die zich al geruime lijd bedreigd voelde. Hoewel haar man meende, dat zij overspannen was, schakelde hij toch de politie in. Juist toen een po.itie- inspecteur bij het echtpaar op bezoek was om een onderzoek in te stellen, viel het fatale schot. De toeschouwers werden geruime tijd nog in onzekerheid gehouden de identiteit van de dader. De spelers slaagden er goed in deze spanning gaande te houden. Regis seur L. Gaykema had zeker eer van zijn werk. Zijn mensen, en ook hijzelf in de rol van de arts, bereikten een voor amateurtoneel alleszins aan vaardbaar niveau. Heel natuurlijk vooral was het spel van H. Swanen- burg als de inspecteur van politie. Donderdag in LEIDEN Bloemistpatroons - bij zilveren bestaan - in de bloemetjes LEIDEN Op 12 februari bestaat de afdeling Leiden en Omstreken van de bloemist-hovenierspatroons- vereniging 25 jaar. Ter gelegenheid van dit feit gaan de verzorgers van „tuin-interieuren"die doorgaans de bloemetjes letterlijk buiten zetten, diit laatste ook figuurlijk doen met een receptie op donderdag 13 fe bruari vier uur in het Karrewiel, •en gezellig diner en dito avond daarna in dezelfde gelegenheid. Een zaal van het voormalige café restaurant „Schuttershof" aan de Sta tionsweg was op genoemde datum in 193£ de plaats waar de onder leiding van nu wijlen de heer A. Buurman dc oprich tingsvergadering werd gehouden. Sinds die tijd is de bond niet alleen uitgegi*oeid wat het ledental betreft, maar zeker ook op het terrein van de werkzaamheden, Zo neemt de vereniging tegenwoordig deel aan de werkzaamheden van de Com missie voor het Cursuswezen, die in sa menwerking met andere tuinbouwlicha- men ijvert voor de scholing van vaklie den. De afdeling heeft door middel var vele inzendingen haar woordje meege sproken op bloemententoonstellingen ei: op andere bekende evenementen. Er zijn nog ongeveer tien leden die sinds de op richting lid zijn. Het bestuur van de afdeling bestaat momenteel uit de heren J. C. v. Leeuwen Alphen aan den Rijn (voorz.). J J. Maan dag Leiden, (mede-oprichter en sinds 1943 secretaris), J. Velzel Leiden (penn.- rnr) en de algemene bestuursleden J. v. Leeuwen Leiden. M. J. Esseveld en G. F. Kuipers Sassenheim en J. van Egmond Voorschoten. De heer J. van Leeuwen is tevens 1 zitter van de feestcommissie, waari de hei-en G. J. Hoogervorst en V Witteman Oegstgeest zitting hebben. Zy zullen de feestelijkheden voor de onge veer 50 aangesloten bloemist-hovenier.'- en liun dames verzorgen. Ï1E heer Zijlstra, chef van schoenherstelinrichting, voor één van de tien schoenenrekken. ..Kijk, rechts in de papieren zak ken hebben we de ..overjarige" reparaties- Onlangs hebben bij de verbouwing nog een heel stel schoenen moeten laten i dwijnen. In deze tijd is er prak tisch geen vraag meer naar twee de-hands j es. Dat kost de baas honderden guldens Amerikaanse zang in Leiden LEIDEN, Op maandag 17 februari om kwart over acht zal in het Groot Auditorium van het Academiegebouw Rapenburg een Amerikaans koor zingen, de University of Southern Californlë Chamber Singers. De uitvoering staat on der beschermheerschap van de Ameri kaanse ambassadeur en heeft plaats onder auspiciën van het Instituut Nederland— Amerika en het Leids Academisch Kunst centrum. Het koor zal van 12 tot en met 27 fe- ZATERDAG 8 FEBRUARI 1961 Weer een Leidalo 17EN aantal Leidse middenstanders -®-J heeft de hoofden bij elkaar ge stoken met het doel dit jaar weer eens op spectaculaire wijze een de monstratie te geven van dc kracht van de middenstand en van de be tekenis van Leiden als centrumge meente voor het kopende publiek. Dat lijkt ons een goed initiatief en we hopen van harte, dat de organi satoren zo'n weerklank vinden bij de middenstand, dat de plannen kunnen doorgaan en dat ze zullen beant woorden aan de grote verwachtin gen. die er nu reeds van worden gekoesterd. Het is begrijpelijk, dat dc midden stand snel en spontaan moet reage ren aangezien de verdere voorberei dingen nog veel tijd zullen vergen- Men denke slechts aan het contrac teren van de vele artiesten en en sembles, die men voor dit evene ment, de Leidato '64, heeft uitgeko zen. Het is ook een bijzonder kostbare geschiedenis, een middenstandsbeurs van een dergelijke allure, en daar om is het toe te juichen, dat het risico nu over meer hoofden is ver spreid dan bij de tien jaar geleden gehouden Leidato's (die overigens hijzonder veel publiek hebben ge trokken). Omdat een stad als Leiden in hoge mate is gediend bij een levende en actieve middenstand, wensen wij de organisatoren veel succes toe bij de voorbereidingen van deze mani festatie. Zoekt u een GERO - CASSETTE van 40.— of 400.—. De Gero Specialist v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het braari een toernec maken door Neder land. Het renertoire van dit uit zestien leden bestaande ensemble varieert van di Lasso, Moriey en Caldara tot moderne Amerika nen als Stevens en Kobs en kan worden gezien als een duidelük bewijs van de plotseling ontstane en snel toegenomen belangstelling voor en beoefening van de koraalmuziek in Amerika. Charles HirL de dirigent van deze groep, die geheel bestaat uit leerlingen van de .school of music" van de Universiteit van Zuïd-Californië. spreekt van een „renais sance van de kox-aalmuziek, speciaal van de koraalmuziek voor kamer-ensembles". De Chamber Singers hebben in d« vijfentwintig jaar van hun bestaan een uitstekende reputatie opgebouwd. Vooral hun aanpassingsvermogen wordt door kenners van koraalmuziek bijzonder hoog aangeslagen. Zü zingen elk lied in de oorspronkelijke taal. met zoveel mogelijk de door de componist voorgeschreven be geleiding. De Singers bestaande uit vier sopranen, vier alten, vier tenoren en vier bassen Bovendien is er een instrumentalist Dit jaar weer een LEIDATO? LEIDEN Een vijftal zakenmensen heeft het plan opgevat dit jaar in dc Stadsgehoorzaal weer een Leidato te houden, een soort middenstands beurs, waaraan vele bekende artiesten hun medewerking verlenen. Velen zullen zich nog het succes herinneren van dc in 1953, 1954 en 1955 gehou den Leidato's, waarvan de laatste meer dan 40.000 bezoekers trok. Men wil de Leidato-'64 houden van zaterdag 29 augustus tot en met zaterdag 5 september, met uitzondering van de zondag. Er zullen dit jaar 50 uniforme stands beschikbaar zijn en besprekingen met een aantal populaire artiesten zijn al aan de gang. Natuurlyk zal de animo van de Leidse middenstand beslissend zijn voor het al of niet doorgaan van de (kostbare) plan nen maar de eerste reacties zijn van dien aard, dat men eerder teveel dan te wei nig gegadigden voor de stands zal krij- De „AUTOPARADE" begint weer Wacht met het kopen van een gebruikte wagen tot vrijdag a.s. Zie de advertentie op donderdag 13 februari. gen. Er wordt niet geselecteerd; de aan vragen worden naar volgorde van bin nenkomst behandeld op het in de stads gehoorzaal gevestigde secretariaat en zij die dat willen, kunnen meer dan één stand huren. Ter wille van de eenheid zullen alle stands (van 3.60 x 2.44 m) kant en klaar worden opgeleverd. Ze worden verdeeld over de grote zaal. de foyer en dc kof fiekamers en dc looppaden zyn in het ontwerp zo breed mogeiyk gehouden. Win een auto der anderen: Willy en Willekc Alberti. de Jacksons. Anneke Grönloh, Johnny Lion, The Jumping Jewels. Rob dc Nijs met zijn Lords. Mieke Tclkamp. Corry Brokken, dc Wama's, Carlo. Rene and his alligators, The Dutch Swing College Band, de Blue Diamonds, Cor Steyn, Jan Corduwener, Rita Reys. de Leidse Sleu teltjes, kortom met vrijwel alle artiesten, die momenteel populair zijn. Het ligt in de bedoeling verscheidene voorstellingen via de televisie „life" uit te zenden. Verloting De slogan van de Leidato (een afkor ting van „Leidse detailhandel en am bachttentoonstelling") wordt: „Win een auto op dc Leidato". Waarmee maar ge zegd wil zijn, dat aan de Leidato een grote verloting wordt verbonden met een auto als hoofdprijs. De Leidato zal da gelijks van 10 uur 's morgens af zijn ge opend. De entree zal waarschijnlyk een gulden per persoon bedragen. Het schets ontwerp voor de standindeling is al klaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3