Nieuwe Leuke Courant Soestdijk maakt verloving bekend' Commentaar Prins Bernhard zal dochter uit Spanje afhalen Hervatting overleg over bouw-c.a.o. 2545 Spaanse vriendin van prinses Irene beweert stellig: Urenlang beraad ten paleize - maar nog geen verklaringen Moskou: op Cyprus geen interventie LANCIA AUTO'S Tienduizend Watoesi's in Roeanda vermoord weerbericht Zaterdag 8 februari 1964, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert m teghen spoel" Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzi (Van onze speciale verslaggever) \7ANMIDDAG om vier uur zou het seniorenconvent van de Tweede Kamer bijeen- 1 komen 0111 door de vier ministers die gisteravond op Paleis Soestdijk zijn ont vangen, te worden ingelicht over de ontwikkelingen rond prinses Irene, die vandaag door prins Bernhard persoonlijk uit Spanje zou worden afgehaald. Voordien zou een speciale zitting van de ministerraad worden gehouden. Een en ander heeft premier Marijnen vannacht om twee uur aan onze parlementaire redactie medegedeeld, toen hij via het huis van de minis ter van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, voor zijn woning arriveerde. De minister-president, die er vermoeid uitzag, liet zich min of meer optimistisch uit over de afloop van de nog steeds niet geheel duidelijke iffaire. Gevraagd naar de mogelijkheid van een verklaring of een pers conferentie in de namiddag of de avond, bracht hij naar voren dat noch het een, noch het ander zeker was. dervonden. besloot de verklaring als „Het secretariaat maakt van de ge legenheid van de publikatie van deze bekendmaking gébruik -om met be trekking tot een mogelijke verloving van Hare Koninklijke Hoogheid met Don Alfonso de Bourbon d'Ampierre te verklaren dat deze berichten niet méér zijn dan een speculatie van een zekere sensationele pers Doorkruist Deze plotselinge verklaring, die de eerder gedane telefonische belofte van prinses Irene aan haar ouders door kruiste, maakte op Paleis Soestdijk en ook in Den Haag de indruk dat Hare Koninklijke Hoogheid niet vandaag, doch pas over enkele dagen naar Ne derland zou terugkeren. Ook dacht men aan een bekendmaking, gedaan door de Prinses, voordat zij op Paleis Soestdijk zou zijn teruggekeerd. Deze speculaties moeten ertoe hebben geleid dat prins Bernhard besloot zijn dochter met de regerings-Friendship te gaan afhalen. Later in de nacht heeft mejuf frouw Andrade nog een nadere me- Het bericht dat Prins Bernhard zijn tweede dochter vandaag per vliegtuig in Barcelona zou gaan ha len, kwam tegen middernacht als een verrassing binnen. Eerder op de avond had de Rijksvoorlichtings dienst namens premier Marijnen ver klaard dat prinses Irene in Spanje in een retraitehuis verblijft en van daaruit zaterdag in Nederland zou terugkeren. „Vreugdevol" De beslissing van de Prins om prinses Irene af te halen, viel terwijl de mi nister-president en de ministers Biesheu vel. Toxopeus en Scholten zich ten pa- leize bevonden en heeft volgens waar nemers lil Den Haag de verklaring tot achtergrond, die door de Spaanse juffrouw Rosario de Andrade gisteravond aan verschillende persbureaus in Ma drid werd overhandigd. Deze vriendin van prinses Irene, van wie thans wordt gezegd dat zü het secretariaat H.K.H- in Spanje voert, liet hierin verklaren dat de Prinses verblijf houdt in Catalonië. met de goedkeuring haar ouders. De Prinses zou de moeilijk heden. welke zü geestelijk ondervond, overwonnen hebben. zodat binnen korte tüd vreugdevolle familiegebeurte nissen" konden worden bekend gemaakt. Na enige waarderende woorden over de vriendelijke gastvrijheid en het be grip dat de Prinses in Spanje heeft on- In één oogopslag H. Diemer 85 jaar pag. 2 Gesprek met Rome nu on mogelijk pag. 2 „Wij komen" met eigen schip? pag. 5 De arbeider in de EEG pag. 5 Gasunie: zó wordt pijplijn te duur pag. 7 Nederlands meer dan een Europees dialect pag. 7 Onze bodem staat er ge kleurd op pag. 7 Olympische Spelen pag. 9 en zes pagina's ZONDAGSBLAD dedeling gedaan. Tegenover de hoofdredacteur van een Spaans pers bureau heeft ze verklaard dat op Paleis Soestdijk binnenkort de ver loving zou worden bekendgemaakt van prinses Irene met een Spaans edelman. Tegelijkertijd zou zijn toegevoegd dat deze verloving niets met de geloofs overgang van de Prinses te maken heeft. De Spanjaard met wie ze wil gaan trou wen, zou ze pas een maand geleden voor 't eerst hebben ontmoet. Haar voorbereidingen tot opneming in de Rooms-Katholieke Kerk begonnen aleer jaar geleden. Van half negen tot half twaalf gister, avond hebben premier Marijnen en de ministers Biesheuvel. Toxopeus en Schol ten op Paleis Soestdijk geconfereerd. Bij het gesprek, dat op initiatief van Hare Majesteit werd gevoerd, zou. be halve prins Bernhard, ook prinses Bea trix aanwezig zijn geweest. Over het be raad van de Kroon werd uiteraard niets bekendgemaakt. De terugkomst van de prinsessen Bea trix en Margriet gistermiddag uit Inns bruck. riep gisteravond de vraag op waarom dit zo plotseling gebeurde. De R.V.D. deelde desgevraagd mede dat bei de Prinsessen aanvankelijk met de Ko ningin en de Prins naar Soestdijk wil den terugkeren. Op aandrang van hun ouders echter zijn zij in Innsbruck ge bleven- Gezien de ontwikkelingen var de laatste dagen hebben zij er alsnog op aangedrongen toch naar huis te gen gaan. (Van onze speciale verslaggever) Wat waarnemers in Den Haag ver wacht hadden is niet gebeurd. Noch de zijde van de regering, noch van die van het Hof zijn tot van middag toe pogingen ondernomen de geruchtenstrom inzake de affaire- prinses Irene te stuiten. Individuele verklaringen door. of namens minis ters gegeven, hebben de berichtge ving over een conflict tussen het ka binet en de Koningin zelfs een ab dicatie zou overwogen zijn niet in andere banen vermogen te ledden. De tientallen, in de Residentie verblij vende journalisten uit Frankrijk, Spanje, Italië, Engeland, Scandinavië en Duitsland hebben gisteravond en vanmorgen opnieuw een zee van spe culaties de wereld in gestuurd, die bepaald niet bevorderlijk is voor de begrijpelijke, uit menselijke over wegingen verlangde rust. Waarom stelt officieel Den Haag geen paal en perk aan het wérkelijk twijfel achtige nieuws? Waarom wordt er geen krachtige verklaring met de nodige ca tegorische ontkenningen uitgegeven? Heeft de regering soms iets te verbergen? Met inachtneming van de aankondiging dat vóór de aankomst van prinses Irene in Nederland geen mededelingen zullen worden verstrekt, kan men zich afvragen waarom de zaken, die primair tot de ge ruchten omtrent de crisis hebben geleid, niet in het openbaar zijn recht getrokken. Met de mogelijkheid dat Hof noch re gering zijn ingelicht over de toekomst plannen van de Prinses wordt in Den Haag ernstig rekening gehouden. Pa; vandaag zou moeten blüken, of de twee de dochter van Koningin en Prins haar romance met een Spanjaard, die van adel zou zijn. zal voortzetten. Indien beide pertners alsnog naar een verloving, i.c een huweUjk streven, liggen de conse quenties, zo wordt beweerd, voor de hand. Het zou het doen van afstand op de rechten van de troon inhouden, zo mede vestiging in het buitenland. Verschillende ministers hebben gister middag met klem geprobeerd de geruch ten tegen te spreken als zou er een con flict zijn tussen het kabinet en het Hof. en als zou koningin Juliana abdicatie overwegen. Het waren uitsluitend de be windslieden, die nu al sinds dagen de affaire-prinses Irene en wat daaraan vast zit. vergaderen: premier Marijnen. vice-premier Biesheuvel, minister Toxo peus (binnenlandse zaken) en minister Scholten (justitie). Nuchter Tegenover hem ondervragende jour nalisten verklaarde premier Marijnen gistermiddag: „Vap allerlei wilde verhalen, die de ronde doen, moet u zich niets aantrek ken. U moet de zaken zo nuchter mo gelijk bekijken". Gevraagd naar de tegenstrijdige be richtgeving, waarvoor de Rijksvoor lichtingsdienst de laatste dagen verant woordelijk whs, voegde de minister president er aan toe: „Ik heb geen tittel of jota toe te voegen aan de verklaringen van de RVD" Vice-premier Biesheuvel troostte on geveer tegelijkertijd: „Nog even geduld, heren. Ik kan wel zeggen dat u geen geloof moet hech ten aan de speculaties in het buiten- Minister Toxopeus ten laatste bracht „Er is geen conflict tussen het Hof en het kabinet". De RVD. sinds gistermiddag niet meer gemachtigd mededelingen te doen, welke niet eerst het oog van premier Marijnen zijn gepasseerd, liet gisteravond namens de laatste weten dat elk gerucht over een mogelijke ab dicatie zonder voorbehoud kan wor den tegengesproken. Voor vervolg zie pag. 9/ TNE gebeurtenissen op en rondom het Hof, die zozeer de aandacht hebben beziggehouden, dat nog doen en dat nog wel even zullen blijven doen. behoeven de ogen toch niet te sluiten voor andere ook belangrijke gebeurtenissen. Daar is, om iets te noemen, de aan gekondigde conferentie tussen de mi nisters van buitenlandse zaken van Nederland en Indonesië. Onder an dere omstandigheden zou het, behal ve verheugend, ook voornaam nieuws zijn geweest. Nu is het tezeer achter op geraakt. Het is intussen een ding van belang. Het kan erop wijzen, dat de betrek kingen tussen de beide landen lang zaam maar zeker op gang zijn ge komen. Destijds reeds hebben wij in overwe ging gegeven om niet te beginnen met de geschilpunten naar voren te schuiven. Dat kon beter wachten tot een ander klimaat was ontstaan. En ons vermoeden was, dat dit klimaat mede zou worden bevorderd doordat Nederlanders en Indonesiërs elkaar waren gaan ontmoeten. In die ver wachting zijn wij niet bedrogen. Een feit van gewicht is, dat Neder land en Indonesië jegens elkaar be langrijk aan zelfstandigheid hebben gewonnen. Men is niet van elkaar af hankelijk. Nederland heeft bovendien een verstandige politiek gevoerd door zich niet happig te tonen. In de ver wikkelingen om de vorming van Ma leisië heeft het zich terecht afzijdig gehouden. Met name Engeland trou wens zal in dit opzicht van ons geen steun hebben verwacht. Reeds daar om niet omdat het daar destijds niet naar gemaakt had. Onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Nederland en Indonesië staan overigens wederzijdse belangstelling niet in de weg, maken integendeel voor gezonde, ook voor gezond zake lijke belangstelling de weg vrij. Zo kunnen na een afgesloten verleden, waarvan enkele resten wellicht nog even moeten worden bekeken, nieuwe vormen van samenwerking en mogelijk zelfs van samengaan ont staan. die ons mogen verblijden. Nieuws van ander karakter, zoals dal ons in deze dagen bezighoudt, mag ons niet verhinderen, aan onze vol doening hierover uitdrukking te geven. BP blijft streven naar boring op Ameland De British petroleum (BP) zet haar pogingen om op Ameland te komen tot een proefboring voort. Er wordt nog steeds onderhandeld tussen de BP en de grondeigenaren over het plaatsen van een boortoren voor een proefbo ring. Zoals bekend eist de Nederland se mijnwet toestemming van de grond eigenaren. Aannemers wachten niet langer (Van onze soc.-econ. redactie) Volgende week woensdag zal in Den Haag het overleg tussen werk gevers en werknemers in het bouw bedrijf over een nieuwe c.a.o. worden hervat. In aannemerskring vond men het langzamerhand een onver antwoorde zaak de datum van 1 maart, waarop de nieuwe c.a.o. van kracht moet worden, af te wachten met als het ware de handen gevou wen en de ogen gesloten. Partijen hebben elkaar nu drie we ken niet gezien en er resten nog maar drie weken van de datum 1 maart een feit is. Een hervatting van het gesprek betekent volgens de aannemers nog niet. dat men uit de moeilijkheden komt, maar niet praten vindt men in de huidige ernstige situatie hoogst on- ÜREMIER Chroesjtsjef heeft het Westen ervan beschuldigd pogin gen in het werk te stellen om te ver hinderen, dat president Makarios de Veiligheidsraad in de kwestie-Cyprus betrekt. De Sowjetunie kan niet onverschillig blijven tegenover de toestand in het oostelijke Middellandse Zee-gebied, een gebied dat niet ver van de zuidelijke grenzen der Sowjetunie ligt, zo merkt de Russische eerste minister op in een nota die hij gisteren op de ambassades van de V.S., Engeland. Frankrijk, Griekenland en Turkije in Moskou liet afgeven. Hij waarschuwde hierin dat de huidige toestand op het eiland „ernstige inter nationale verwikkelingen" tot gevolg kan krijgen. Het Westen wordt verweten een militaire interventie op Cyprus op touw te zetten. Volgens de Russische premier trachten „verscheidene landen" hun eigen oplossingen aan de Cyprioten op te dringen „met de bezetting van het eiland door NAVO-troepen als oogmerk". De Sowjetunie is van oordeel dat de Cy prioten hun problemen zelf kunnen op lossen, maar, zo zegt de nota, wij zijn bereid toe te geven dat andere staten daar anders over denken. Premier Chroesjtsjef heeft president Makarios eveneens een boodschap ge stuurd. Deze werd gisteren door de Sowjet-ambassadeur in Nicosia aan de aartsbisschop overhandigd. Intussen wordt van welingelichte zijde in Londen vernomen dat Engeland en de V.S. overeenstemming hebben bereikt over nieuwe voorstellen inzake Cyprus. verantwoord. Het gaat om rust in een uitermate belangrijke bedrijfstak. De aannemers hopen dat de contact- ten. die zowel de werkgevers als de werknemers de afgelopen weken hebben gehad, zullen bijdragen tot een wellicht wat hoopvoller overleg. Gisteren hebben de aannemersorganisaties opnieuw ge sproken met vertegenwoordigers van de grote werkgeverscentralen. Dit impliceert echter niet, dat de aannemers hun stand punt principieel gewijzigd heben. Van het grootste belang zal het zijn, dat de werk nemersbonden bereid zullen blijken, de nieuwe loonafspraken ook inderdaad na te komen. Of er ook sancties moeten wor den vastgesteld voor het geval de loon afspraken toch worden overtreden, acht men in aannemerskring een zaak, die nog niet aan de orde is.. Prioriteit Voorts zün de aannemers er van door drongen, dat er behalve met de werk nemers. ook nog wel andere moeilijk heden bestaan. In bet overleg van de regering met de Stichting van de Arbeid is vorige week gesteld, dat aan bet bouw- bedrüf. ook wat betreft de Ionen priori teit verleen dient te worden, maar de loonsverhogingen moeien wel passen in het algemene loonbeleid, ook moeten de zwarte ionen gesaneerd worden en mogen loonsverbeteringen in de bouw geen re percussies hebben voor andere bedryfs- takken. Op al deze zaken zeggen de leden van de Stichting „ja" zonder te zien of te erkennen, dat al deze factoren met el kaar in tegenspraak zijn. Prioriteit be tekent immers altijd repercussies voor andere bedrijfstakken, aldus de opvat ting in de kring van aannemersorganisa- Er zijn dus voor het bouwbedrijf nog volop moeilijkheden, ook al zouden werk gevers en werknemers het met elkaar eens worden over een nieuwe c.a.o. Het lijkt de aannemers daarom zaak te po gen de overeenstemming over de nieuwe c.a.o. maar zo snel mogelijk te realiseren, gelet op de andere moeilijkheden die er nog bestaan. Gistermiddag zijn prins Bern hard en zijn twee dochters, de prinsessen Beatrix en Margriet, teruggekeerd op Soestdijk, na dat zij hun verblijf in Innsbruck hadden afgebroken, waar ze de Olympische Winterspelen bij woonden. Vanmiddag terug Volgens informaties on de luchthaven van Madrid werd het vliegtuig van prins Bernhard daar tegen half een verwacht. Het was nog niet bekend of prinses Irene in Madrid aan boord van het toe stel zou gaan of elders in Spanje. De 76-jarige mevrouw Coenders-Bassi uit Rotterdam is gisteren op de Berg- singel in Rotterdam om het leven geko men toen zij bij het uitstappen uit een bus struikelde en een wiel over zich Bel voor DEMONSTRATIE MAREL WASSENAAR Rivier zag rood van bloed Volgens berichten die de Wereld raad van Kerken te Genève gisteren heeft ontvangen, zijn in Roeanda minstens tienduizend leden van de stam der Watoetsi door de Bahoetoe vermoord. Een woordvoerder van de raad deelde mee, dat dit cijfer een uiterst voorzichtige raming is en dat het aantal doden mogelijk eerder twintigduizend bedraagt. Hij ver klaarde. dat functionarissen van de Wereldraad van Kerken en zende lingen in de buurlanden Boeroendi, Oeganda en Tanganjika spraken van ;n „rivier die rood van bloed zag". Een opvangcentrum van de wereld raad had gemeld, dat het twaalf overle venden herbergde van een groep van ongeveer zesduizend mannen, vrouwen en kinderen die was uitgemoord. Een ander opvangcentrum had 2500 overle venden onderdak verleend van een groep van oorspronkelijk 15.000 mensen Het bureau van de Hoge commissaris sor de vluchtelingen in Genève schat, dat de afgelopen maand twaalfduizend Watoetsi uit Roeanda naar de buurlanden zijn gevlucht. Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren zijn speciale vertegenwoordiger in Kongo, de Haïtiaan Max Dorsinville, opdracht gegeven, zich voor de tweede maal met een vredesmissie naar Rocai da en Boeroendi te begeven. Oe Thant heeft gisteren ook afzonderlijke be sprekingen gevoerd met de vertegen woordigers van de twee staten bij de VN. Een woordvoerder van de VN ver klaarde. dat Boeroendi een klacht tegen Roeanda bij de VN had ingediend. Deze klacht kwam er in het kort op neer, dat de Bahoetoe uit Roeanda bij de ver volging van de Watoetsi de grens met Boeroendi hadden geschonden. Boeroen di heeft niet om directe stappen van dr VN gevraagd. Noordwestelijke wind Wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige, maar aan de kust vrij krachtige noordwestelyke wind. Maxi mum temperaturen van 5 tot 8 graden. (Zie ook pag. 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1