Nog dit voorjaar luchtlijn De Bijbel als schepping Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 8 FEBRUARI 19( cökou ew Najeeb Halaby, heeft onlangs verklaard dat zeer spoedig een overeenkomst zal worden gete kend voor een geregelde lucht- verbinding tussen Moskou en New York. Als vliegend ma terieel zullen de Russen daar voor het door turbinemotoren voortgedreven vliegtuig, de Tu- 114 Rossya, gebruiken, later zal dit type worden vervangen door het grote straalverkeersvlieg- tuig, de Ilyushin 11-62. Nog dit voorjaar zullen proef- verbindingen worden gevlogen, terwijl de officiële diensten, twee keer per week door Aero- flot en Panam, deze zomer zul len beginnen. Gedurende de wintermaanden zal door beide luchtvaartmaatschappijen een De Russische staatsluchtvaai maatschappij Aeroflot, die het staan vierde, exploiteert het lang- jetunie bekijken. Ongeveer twintig proc» De drukste luchthaven i: tuurlijk die van Moskou, wa; dens de spitsuren duizend uitgaande passagiers pas ^ork Niet economisch Teneinde al dez< Aeroflot lijnen. Lage tarieven De sterke ontwikkeling van hei binnenlandse luchtnet is niet vreemd als we de enorme afstan den tussen de verschillende ste den in de Sowjetunie in ogen- dagen vergen. Anderzijds wordt het massale luchtvervoer in de hand gewerkt door de lage tarie ven. De passageprijs is op vele lijnen gelijk aan die van een plaatsbewijs tweede nen uitvoeren exploiteert deze i, terwijl het vliegend staatsonderneming de grootste est in gebruik zijnde 1 kou in stand gehouden wordt. De snelste macr machine is de 11-62, uitges wijl ook diverse reduc- n verleend. Zo ontvan- nog een opleiding vol- Anderzijds worden zowel vlieg- tuigen als helikopters gebruikt voor geregelde inspekties boven de uitgestrekte bossen, die ten doel Mm ntuele bosbrand» deelte verbonden. Dit nieuwe toe stel is speciaal ontworpen voor ge bruik op de lange afstanden en De verbinding tossen Moskou en l\ew York zal van Russische zijde onderhouden worden met 's werelds grootste en zuxiarste vliegtuig, de Tu-114. jiedt plaats aan 182 passagie hoogste snelheid i ving is bereikt. Het hefschroefvliegtuig komt steeds grotere mate in gebruik en wordt o.m. ingezet voor de be voorrading en verbinding met gelegen dorpen en nfl~" ter wereld is, is de Tupolev Tu- 114 Rossya. Dit toestel kan 120 tot 170 personen en in de touristen- klasse zelfs 220 passagiers ver voeren. De snelheid bedraagt 800 Indrukwekkend bij dit vliegtuig is ook de drukcabine, die afmetin- iële vliegtuig gen heeft, die tot nu toe niet be reikt zijn. Het comfortabele inte rieur van de Tu-114 is geen luxe, maar een noodzakelijkheid. Bij lange afstandsvluchten, die tien tot dan 400.000 kilo pij die hier het dichtste bijkomt is de Air France met 300.000 kilo achtige luchtvaartonderneming worden in het land zelf onderhon den. Als we de kaart niet als di „edele onderdelen". Lectuur ijnt in een behoefte Duidelijk is dat de hoge uurlonen van de beroeps monteurs de „marge-automobi listen" met een krappe porte- monnaie naar het steeds meer ingeburgerd rakende belp-jezelf- Nieuws van de boekenmarkt De grote sprookjesparade. isink. Uitgave kjc, Sonja Kalkman. systeem doen grijpen. Dat dit verigens nie' •el degelijk i overigens ni ilijk lelijkheidsgevoel Denoeit geen nadere Een „projectiel", dat De Grote Sprookjesparade be staat uit een doos met een thea ter en sprookjesfiguren, die dooi Joop Geesink zijn ontworpen nadere uitwerkin •n, dient technisch zowel ah doe het-zelf bij automobielen Hij waarschuwt gen al te ingewikkelde ingrepen. in Flip i tekst boekje. De bedoeling is, dat di Kort na het verschijnen van zijn nstructieve boekje Filmen ah Hobby heeft Jan A. Kleyn ook een 'ezellig geschreven pocket het lich toen zien. waarin hij het steed; neer in zwang komende makei van kleurendia's in logisch-opeen volgende serie (met op een band n tekst- recorder vastgelegde begeleidend Klawa, het meisje uit Khar- kow, door Erika Karlowna. Uitgave Erven J. J. Tijl, Met de levensgeschiedenis van chrijfster en beeld willen gever, /an het Rusland waarover d» •ommunistische leiders angstval ig het zwijgen heeft hij ogen en oren goed de kost gegeven, zodat het hem gelijk is geworden wat hij noemt „momentopnamen en v spectieven" te boek te stellen, die bijzonder goed in. Hij :egen al te ingewikkel Hl Hij adviseert herhaaldelijk bepaal de reparaties met overleg te d Hij heeft zelfs een hoofdstuk deze leuke poppen- begini de kunnen zij de poppen naar eigen fantasie laten optreden. We heb- staat er in dit boekje z veei om de interessante hobby-\.R| verder te gaan: ideeën voor scena". concentratiekampen0'1 Hc* angrijpend verhaal, da gevoegd, dat hij „N 150.000 doen" noemde. :n, projectiemogelijkheden e jeluidseffec lang in een kamp Is politieke gevangene jarer, in een kamp ten noorden de Oeral was opgesloten. het lezen alleszins waard zijn. Deels is dit te danken aan de verteltrant, maar ongetwijfeld het land dal „De Bijbel als iandelt F. Weinreb /en is reeds veel kritiek ge- reizigers onontbeerlijk. Volgens of Wladiwostok volbrengen. Het merendeel van de Russische verkeersvliegtuigen is echter ont wikkeld uit bommenwerpers, zodat de Russische toestellen in econo misch opzicht duidelijk te kort schieten. Alhoewel de bezettings graad bij de Aeroflot ongeveer twintig procent hoger ligt dan bij de Westerse maatschappijen is het niet gezegd dat men niet met fi nanciële moeilijkheden te kampen heeft. Het ontbreken van cijfers belet ons echter hier commentaar In Rusland, door dr. J. G. De Beus. Uitgave H. D. Tjeenk Willink, en zoon, Haarlem. drie jaar is dr. De Hoe onderhoud ik mijn huis? Hoe onderhoud lk mijn huis?, samengesteld door P. J. var Bentum. Uitgave Bouwcen trum. Rotterdam (Elementen- In de Elementenreeks van het Bouwcentrum te Rotterdam ver scheen een geheel herziene uitga- i het drie jaar geleden i tegen hamer, spijkers en schroe vendraaier staat bevat het een ;chat van gegevens, die hem ze- (9 16) 25 is, de voltooiing va de vijf, waarmee dan het kin kerkva genes (185 - 255) heeft met deze allegorie (het sugger» ren van toestanden of gebeurt» nissen door parallel lopende vooi stellingen uit een andere sfeei beziggehouden en hoewel Origc nes een christen was, vonden zij denkbeelden vooral in Joods zo zegt de schrijver ook in het Engels, Frans, Duits en Ne derlands is in het „vertellen" het „tellen" opgesloten. Dat schijnt dan de vrijbrief te zijn om tot het goochelen met cijfers over Bijbelse gegevens te mogen En dan zitten we midden in het Neo-pythagorisme, een stro ming, die Pythagoras som der kwadraten der rechthoekszijde is gelijk aan het kwadraat van de hypothenusa ten voorbeelde wordt voorgesteld ane; ae vrouw door vier. •erste ontwikkeling van de en de vier is hun resp. tond het Kabbalah, ;an de goddelijke dingen. i woning door derden laten laar vooral voor de be- eigen of gehuurde wo- deze diepere geheir nog niet gekende wijze wordt be handeld, dit boek heeft ons ii geen enkel opzicht van het nu heeft gemaakt, kunnen overtui gen. Iri de bezettingsjaren konder we aan de hand van de volgor de. die de diverse letters van hel woord Hitler in het alfabet inna men, een getalswaarde voor de naam Hitier bepalen. Die getals waarde was 666, hetgeen men dan in verband bracht met Openba ringen 13:18: „Hier is de wijs- heid: wie verstand heeft, bereke- ne het getal van het beest, want het is een^ getal van een mens zestig". Heeft men hier soms ook niet zo lang gerekend, tot men voor Hitier eindelijk 666 had ge- Vlucht naar de grens Vlucht naar de grens, door Francis Clifford. Uitgave Coro- ïa (F. G. Kroonder), Bussum. ie revoluties, die ir a schering en insl; ven Francis Clifford romannetje. Het verhaal schildei op wat oppervlakkige wijze he het bij- gezette president helpen of nie onderhoud van de keu- plafonds, aanwijzingen kele jaren heeft gehuisv» te behèrtenswaardigei ongelukken worden hulp -te bieden. Hun achtervolgers zijn ze net te vlug af en het drie tal bereikt veilig de grens, maar de ex-president komt in dat buur land tijdens het vervoer naar een ziekenhuis toch om. Ofschoon de hulpverlening tevergeefs was, stemt de wetenschap, dat inge grepen werd waar anderen niet wilden of durfden, het echtpaar PUZZEL VAN DE WEEN Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 plaats aan de Aller. 6. vis. 8. courant van een partij. 13. op enige 14. voegwoord, 15. scheikundig element (afk.). 17. leeftijd (fr.). 18. sportterm. 20. telwoord. 21. bijvoorbeeld (afk.). 22. deel van het oor. 24. vrijbuiter, 26. vlaktemaat, 27. godin der tweedracht, 28. vis, negenoog, 30. aanloop, 31. stapel, 32. niet grof, 33. bijbelse figuur. 35. plaats in de N.O. Polder, 36. genieting. 38. troep, 40. opschrift op enveloppe, 42. de Oostelijke mond van de Weichsel, 44. dorp in Gelderland, 47. geneesheer, 48. patroon, 49. wiersoort, 50. werpstrik, 52. stiftje van een rijgsnoer. 54. plaats in Drenthe. 56. sein 58. hoekbalkon. 60. sociëteit (afk.). .62. bij woord. 64. achting. 65. gemeente in Noord Brabant. 67. zijtak Seine. 68. zangwijs. 71. rekening, 72. voorzetsel, 74. water in Limburg. 76. onbepaald voornaamw., 77. brandkraan (afk.). 78. vis. 80. ge bod. 81. gemalin van Saturnus. 83. adellijke titel in Engeland 'afk.). 84. woning van een vorst. 85 verdienstelijkheid, 87. dorp in Gelderland, 88. morsdoekje. 89. vlinderbloemige plant. Verticaal: 1. tijdverlies, 2. muzieknoot, 3. spoedig. 4. landbouw werktuig. 5. ontkenning (spreekt.). 6. provincie in Achter-Indië. 7. inhoudsmaat, 8. lied, 9. grassoort. 10. eerste boek van Mozes »afk.). 11. meisjesnaam. 12. naast, 16. overleg, 19. schermbloemige plant. 21. boomtak (ZN). 23. lus. 24. stuk geschut 25. appel, 26. bier soort. 28. streep. 29. elektrisch' geladen atoom, 32. guirlande, 34. lid van de voormalige raad van Indië, 36. graansoort. 37. munt in Per- zië. 38. hekwerk, 39. aalgeer. 40. vis, 41. soort. 43. bitter vocht. 45 duinvallei. 46. bijb. figuur, 51. uit vroeger tijden afkomstig. 52. gemeente in N. Branant, 53. eenmaal. 55. plant met stekelige sten gel en bladeren. 57. de binnenkring van een gemeente. 59. ver ouderde meisjesnaam. 60. duister, donker, 61. Europeaan. 63. zwemvogel. 6a. familielid. 66. snoekbaars. 59. gemeente in Z. Hol land, 70. treurspel. 73. torenkraai (gewestelijk), 75. as. 78. zang stem, 79. voorzetsel. 81. zwaardvis, 82. gebod. 84. naschrift (afk.). 86. en volgende (afk.). neb, 9. Ens, 11. dem, 13. Leo. 16. prat, 17. log, 19. Edam, 21. dat. 22. mis. 24. ajles, 25. menie. 26. Etten, 28. troep, 30. oor, 32. oot, 37. Daan. 38. lis, 39. tel. 40. sier. 42. preek. 44. gul, 46. Essen 48. mot, 50. bek. 51. ges, 52. tas, 53. Horizontaal: 1. eva. 3 Denen. wik. 54. tra. 57. kt, 58. sa. 7. adé, 10. el. 11. Don. 12. kol. 14 en. 15. kaper, 18. Leens, 20. INZENDINGEN arm. 21. dom. 23. ode. 24. aga. 25. magie, 27. abt, 29. toet, 31. Inzendingen worden vóór stom, 33. In, 34 on, 35. To. 36. donderdag a.s. op ons bureau do, 37. dril. 39. tets, 41. Spa, 43. verwacht. Oplossingen mogen eigen. 45. iep. 47. ram, 49. sul, uitsluitend op eeD briefkaart 50. bes. 51. genot. 53. werst, 55. worden geschreven. In de lin- Ec. 56.' tak. 58. sik, 59. er. 60. kerbovenhoek vermelden: „Puz- ski, 61. strak. 62. Ina, zeloplossing". Er zijn drie prij- Verticaal: 1. eek. 2. vlaag. 3. zen: een van ƒ5.en twee van dor. 4. en 5. e.k., 6. nol, 8. de- f2.50. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD Dag nichten Hoe gaat het met jullie allemaal? Hebben jullie fijn van het mooie weer kunnen ge nieten? 'k Geloof dat we nu echt wel onze schaatsen kunnen invetten. Jammer? Nee toch? Er zijn winters genoeg geweest dat we helemaal niet op onze gladde ijzers konden Het Ls nu al fijn licht als we naar school gaan. Weten jullie nog dat het verleden jaar om deze tijd zo erg koud was? Brrr! Hoe gaat het met de lessen voor bet ver- keersexamen? Doen we allemaal beel goed ons best? Meisjes en jongens zullen we Gijsje de Jong nog eens een mooie kaart sturen? Hij Mijzijde 85 Kamerik, weten jullie nog wel? Niet vergeten hoor! Wat zal hij blij zijn weer zoveel kaarten van ons te krijgen. We Prachtig dat het met je moeder beter gaat Leny van Eijk Monster. Griezelig dat jij op een geheime club gaat. Heerlijk dat jij al een strand wandeling hebt gemaakt. Als je schrijft wanneer je letter aan de beurt is en je de op lossing instuurt, dan kan je in aanmerking komen voor een prijs hoor! Heb jij je nieuwe nicht al gezien? Waarom schreef jij niets Hannekc Glasbergen Rijns burg? Volgende keer krijg ik een lange brief? Jammer dat pappa verge ten is de vorige brief op de post te doen Marijke Gosker Den Haag. Heb jij veel ge schaatst? Waarom schreef je nu niet? Als je de volgende keer schrijft als je letter aan de beurt is dan kan je ook in aanmerking komen voor door Thea Beekman (Vervolg) voerde Flavia het keer als je letter aan c is? Jij bent wel erg verwend met zoveel moois Irene v. d. Kruk Monster. Welke kleur heeft je trui? Heeft mamma hem voor jou gebreid? Krijg jij al zoveel repetities het paasrapport? Goed je best maar doen hoor! We gaan eerst eens kijken ïaar de oplossing van de puz zel voor we de brieven gaan beantwoorden. je, 2 x veiligheidsspeld bloempje. Er was geen goede oplossing bij. Hiep, hiep, hoera!!! Marjo Bassie, Tineke de Bruin, Joke van Dam, Engel tje Groenevelt, Harriët Veld- wisch en Wilma Zaalberg van harte gefeliciteerd met jullie cS0HScS<S<»0Sct<*0(ï<3<8CSaE<»G8c*<»cSc(<SC6<^ Was jij tante Jos niet een klein beetje vergeten Rina van Egmond Rijnsburg? Fijn dat ik. nu weer een briefje van je kreeg. Is jou pappa weer beter? Jij bent al gauw jarig. Wat een feest! Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Hans van Ekcrcn Den Haag. Fijn dat jij het thuis zo leuk hebt. Ga je graag naar school? Hoe heet jouw vriend? Schrijf je voortaan als je letter aan de beurt is dan kan je ook kaar. Ze hebbei elk een letter zo als jullie zien. Voor die me- het echt wel een beetje moeilijk. Hij weet precies lopen om precies langs die wegen te gaan waar een volgorde de let- genkomen. We weten dan ook naar welke grote stad hij gaat. Jij hebt prachtig postpapier gekregen Willie Groot Alphen aan de Rijn. Jij boft maar dat je zoveel boeken hebt ge kregen. Zijn ze mooi? Ga jij graag naar de gymnastiek? Geweldig dat je zo fijn kan rolschaatsen. Is alles goed ge gaan met het voordragen? Mmm, wat werd jij verwend, met lekkers. Wat kreeg ik van jou een lange gezellige brief Ina Jol Scheveningen. Hartelijk be dankt! Jouw zus heeft je maar verwend hoor met zulk mooi postpapier. De zomer is voor jou helemaal fijn, Ina. Zo I dichtbij het strand, wat wil je! nog meer? Grappig die pop-; penkast. Ben je al naar de! j grote zee gaan kijken? Hoe gaat het op school El- ly Kaat Naaldwijk? Je weeti wat jouw pappa je heeft be loofd. Had jij mooie slingers gemaakt voor mamma's ver-: jaardag? Was ze blij met haar! cadeaus? Leuk, ook een van de poes. Hoe gaat het nul met de juffrouw? Is ze al be ter? Bedankt voor je leukei versjes hoor! Hoe gaat het met Janneman? Jammer dat jij niets schreef Gertjan Kaptein Noordwijk. Volgende week schrijf je een lange brief? Jij bent wel verschrikkelijk verwend Eddy Klerks Rijs wijk. Wat zal jij deftig zijn I met zoveel moois. Welke kleur heeft je trui? Leuk hoor die boeken van Pietje Bell. Mmm, wat heb jij van het lekkers J gesmuld. Zijn je vrienden nogj geweest? Heb je genoten in de Cineac? Jij wordt al knap dat je zo-, veel leert op school Theo Koe le den Haag. Nou en of ik die verhalen ook mooi vond. Heb jij helemaal niet op de schaats gestaan?. Was je vriendin blij Ze kan nu weer verkouden worden. Allemensen, wat heb jij veel knikkers gewonnen. Heb jij gesmuld van de pa- komen brieven. nog wat na ge- Jammer dat jij niets schreef Annemarie Huysman Delft. Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer krijg ik een lange brief? Waarom schreef jij deze week niet Bert Hulsbos Lei den? Ik miste jouw brief. Prachtig dat het zo goed gaat op de Franse les. Krijg je al repetities? aan Zee. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. In welke klas zit jij? Heb je nog meer zusjes en broertjes? Jammer dat jij jouw correspondentie- De gevaarlijke teddybeer. Ik ben een bruine teddy- En brom er fier op los. Brom, brom.' Ik ga ver dwijnen 'k Ben al zo vaak gefopt Want als 'k niet ga, dan word ik Door Kees in bed gestopt. hoogste woord. Tussen de hap pen door vertelde ze haar zus ters, de boer en boerin en de knechts hoe ze Roeland had ont f ÜL? ;le gezelschap sloot geduikeld /as. H< het uit. ze nooit gehoord. Roeland die al aan gewend raakte dat mensen om hem lachten, deed zich intussen te goed aan de pa „Dus jij bent een jongen c in zeven sloten tegelijk loopt' vroeg .de boer. ..Doe je dat elke dag?" „Alleen als ik iets heel lijks ga ondernemen." antwoord de Roeland ka' ..Zo zo. En lijke dan wel, „Ik zoek de verdw zei Roeland. „De vijf prin sessen hebben lange blonde ha ren met gouden kroontjes op he' hoofd, mooie witte jurken en zil schoentjes. Ze dragen een tuur van witte jurken en zil tjes. Ze dragen eer ketting van parels en een cein- van goud. Ze kunnen niets, ze een speld laten vallen twee kamermeisjes aan te pas komen om hen te helpen. Ze eten alleen kip-met-ananas en drinken alleen limonade met ijs. Ze zijn zó teer. dal de wind ze zou weg- den, daarom rijden ze altijd in zware gouden koetsen. Ze kun nen zelfs niet over een grasveld lopen als er niet eerst een rode loper voor hen is neergelegd." De meisjes schaterden. „Is hij nu niet grappig?" riep Flavia, trots op haar vondst. Ze waren klaar met eten. Fla via ging de vaten wassen. Elsa veegde de vloer, Marina stookte het fornuis op, Lena ging koper poetsen en Bella, de jongste, be gon de klompen wit te schuren. Ze werkten ijverig, maar bleven praten en grapjes maken. „Kun je ook zeggen hoe de prinsessen verdwenen zijn?" vroeg de boerin aan Roeland. „CL ja," zei Roeland onver stoorbaar. „Op een dag kregen de vijf prinsessen schoon genoeg van al die verwennerij. Ze wil den ook wel eens in bomen klim men. in de modder baggeren, verstoppertje spelen en iets nut tigs leren. Ze wisten wel, dat ze dat nooit zouden mogen zolang ze in het paleis woonden, dus lopen en eens te kijken hoe°het in de wereld toeging. Ze waren heel slim, die stoute prinsessen! 's Morgens in alle vroegte slip ten ze hun bedjes uit en ver stopten zich in hun kamers: één kroop in de schoorsteen, een tweede in een grote kast, een derde onder het bod, een vierde achter een kamerscherm, een vijfde tussen de gordijnen. Voor af hadden ze hun mooie kleren uitgetrokken en een paar gewone jurkjes en schortjes aangedaan, zodat ze er als dienstmeisjes uit zagen. Hun gouden kroontjes en zilveren schoentjes stopten ze in de wijde zakken van hun schort. (Volgende week verder) Kleine vogel in de tuin 'k Zal je niet vergeten Voor 'k naar school ga, geef ik jou Lekkere restjes eten. 'k Zet een bakje water klaar. Want je moet ook drinken Daarna zal je liedje blij, Door de tuin weerklinken. Hooit de moed verliezen. Want de mensen zijn heel lief, En ze zullen zorgen, Dat je volop voedsel vindt, Elke, elke morgen. Hoe vinden jullie die vers jes? Meisjes en jongens, tante Jos verwacht volgende week echt wel wat meer brieven van jullie hoor! Er zaten er deze week maar weinig in de bus. Jullie zorgen dus nu voor een overvolle? De letters L t/m R zijn aan de beurt. Dag hoor, tot de volgende keer. (tri

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16