Oude orgelmuziek GEORGE MOORDHOF brengt wetenschappelijk vermaak Zeeuwse schaapherder (59) het zwerven niet moe ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 tv-programma van allure pEORGE NOORDHOF liet Dick van Ruler een „Schaf- felaar-sprong" van de Utrecht se Domtoren maken. George Noordhof waste z'n handen in gloeiend lood. zon der brandwonden te krijgen. George Noordhof gaf het ver haal van koorddansers en vuur vreters door met hun even wichtsorganen en/of hun frat sen te experimenteren. George Noordhof, schrijver en regisseur van het maande lijkse, NCRV-televisieprogram- ma „Hoe bestaat 't", gaat het Nederlandse, beeldscherm-kij kende publiek nog veel meer brengen. De trampoline en de fakir staan op z'n lijstje, het vlooientheater, de trompettist, de leeuwentemmer en de slan genbezweerder. En dat z'n suc ces reeds na vier uitzendingen groeiende is, blijkt wel uit het feit, dat fabrieken en univer siteiten de komende uitzendda ta hebben opgevraagd. Een le raar in de natuurkunde van een Amsterdamse middelbare school heeft de leerlingen zelfs opgedragen de programma's van deze Nederlandse Brit met grote aandacht te volgen. Ja, George Noordhof is Neder- lander van geboorte en Brit door naturalisatie. Men kan horen, als men met hem praat, dat het En gels hem in de tongval is gaan zitten. Niet dat hij z'n Nederlands vergeten is, maar hij spreekt het uit als een naar Canada of Aus tralië geëmigreerde vaderlander, die na tien jaar een familieroa- de in z'n geboorteland maakt. Wij spraken met George Noord hof in de Haagse Dierentuin, waar hij bezig was opnamen te maken. Bij hem was z'n in Ne derland haast onafscheidelijke partner. NCRV-tv-producer Bruin Noordam. De laatste is de orga nisator. ..de man op de achter grond" van het programma. Hij heeft bepaald geen gemakkelijke taak, daar voor de experimenten van tekstschrijver-regisseur de beste arties^fti éh'de méést fhge- wikkelde apparaten nodig zijn. „M'n programma's", zegt Noord hof, „kunnen het beste als po- puiair-wetenschappelijk worden aangeduid. Men heeft ze wel eens natuurkunde-lessen uit de show en variété-wereld genoemd. Ik breng wetenschappelijk vermaak, maar zo dat de massa er iets van opsteekt. Datgene wat ik pre senteer, moet én voor het grote publiek én voor' academici aan vaardbaar zijn". Dat de Nederlandse Brit weet waarover hij praat, blijkt niet al leen uit z'n opleiding, maar ook uit de ervaringen, welke hij bij het Britse televisie-medium heeft opgedaan. Eigenlijk is „Hoe be staat *t!een replica van You'd never believe it!", dat Noordhof voor de Engelse tv presenteert. Niet minder dan vijftig uitzendin gen zijn reeds in deze serie ge bracht. En er staan er nog zes entwintig op stapel, waarvoor het contract al getekend is. „In India", verduidelijkt Noord hof in dit verband, „waar het in slikken van alle mogelijke voor werpen een soort volksvermaak is, gaat men wel eens over tot ver minkingen. Door middel van alle mogelijke kunstgrepen worden bij kleine kinderen die organen ge rekt. welke bij het slikken be langrijk zijn." Suggestie Waar de regisseur niet in ge looft, is de zogenaamde rope- trick: het laten staan in de lucht van een naar boven geworpen touw, waar dan een man in klimt De mensen, die hiervan gewagen, zijn volgens hem onder sugges tie gebracht. Voor de Britse tele visie heeft hij eens een geldsom van vijftigduizend .gulden uitge loofd voor degenen, die de (ook weer in India bedreven) rope- trick op het televisie-scherm wil de brengen. In z'n vrije tijd en men kan het aan de afrondingen van hoofd en lichaam zien! beoefent George Noordhof de gastronomie. Uit de landen, of landstreken, die hij bereist, neemt hij de meest exquise lekkernijen mee. Thuis in z'n keuken gaat hij hiermee ex perimenteren. Want experimente ren schijnt hij toch niet te kun nen laten, ook als hij niet voor de televisie werkt. wil George Noordhof i Geen kans „Ze hebben me gewoon uit een laboratorium weggehaald", brengt Noordhof naar voren. „Ik heb aan de universiteit van Cambridge physische chemie gestudeerd, waarna ik in loondienst met ex perimenten ben begonnen. Van jongsaf aan heb ik me voor de film als expressiemiddel geïnte resseerd. Ik bracht zelfs m'n schoolvakanties in de omgeving van filmstudio's door om te er varen wat er zich allemaal in de wereld van celluloid kan afspe len. Dat ik niet meteen de film richting ben uitgegaan, komt door de malaise in de filmindustrie en de Tweede Wereldoorlog. Ik kreeg er gewoon de kans niet voor". Al van z'n echtste jaar af woont de thans eenenveertig-jarige Noordhof in Engeland. In de oor log was hij verbindingsofficier, terwijl hij de bevrijding van Ne derland ter plaatse meemaakte. In 1950 stapte hij de televisie-wereld binnen, eerst als producer, later als regisseur van door de BBC gebrachte populair-wetenschap- pelijke programma's. Na twee jaar in Amerika de in Canada en de Verenigde Staten geldende v-spelregels" te hebben bestu- „The Movers", trampoline werkers uit Den Haag, die in de komende televisie-uitzending Hoe bestaat 't!" een rol spe len. Rechts Bruin Noordam, producer van het programma. ri men teel zijn als die, welke reeds werden uitgezonden. .iNeem nou de trompettist", verklaart Noordhof. „Wie van het grote publiek weet dat een man, die hoge tonen uit een trompet tovert een black-out" van een seconde of vijftien riskeert? Als hij te lang onder grote druk blaast, stroomt het bloed uit de hersens, terwijl de hartslag min der wordt. Bij de uitvoering van stukken, waar lange trompetpar tijen in voorkomen Wagner bijvoorbeeld moet dan ook al tijd een invaller-trompettist aan wezig zijn om eventuele valse noten van z'n collega te corri geren. Ik ga dat allemaal laten ho ren en zien. En ik laat er ook een hogedruk-kostuum aan te pas komen, want de toestand van be wusteloosheid, waarin piloten van supersnelle vliegtuigen soms ge durende korte tijd kunnen verke ren, is analoog met die van de trompettist". „En dan de zangeres", vervolgt Noordhof. „Er zijn er, die twee- eneenhalf octaaf kunnen „bestrij ken". De Peruviaanse Yma Su mac bijvoorbeeld, ook in Neder land niet onbekend. Waar haalt zo'n vrouw die tonen vandaan? Waarom klinken ze, als ze goed zingt tenminste, niet vals? Toch kan ik de beste zangeres toon hoogte laten verliezen. Ik doe dat met een koptelefoon, die ik op het hoofd plaats, en waar ik dat gene wat ze zingt een fractie van een seconde later laat weerklin ken. Het oor heeft ten slotte de zelfde functie als een monitor' Messengooiers van Noordhof. Beide categorieën showwerkers nemen veel risico, degenslikkers wat tot in detail op de beeldbuis hebben ook al de belangstelling zal zijn te zien. Het zelfde zal VOOR BOUDEWIJN IS DE WERELD GROOT In April is hij in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) Boudewijn Guiljan is wat ons betreft een der tien merkwaardigste mensen in Neder land. Hij is zwervend schaapherder en dat betekent, dat hij haast geen dag zeker is van de plaats waar hij 's avonds slapen zal. Maar het komt altijd goed met Boudewijn. Al der tig jaar loopt hij langs de wegen met zijn kleine kudde en er zijn weinig dagen ge weest, dat hy geen onderdak vond bij een gastvrije boer. Onlangs spraken wij hem, uit Middelburg, helemaal in Friesland. Negentien schapen heeft hij, ne gentien grote zwangere Zeeuwse wollemijntjes, die perfect reage ren op Guiljans bevelen. In april vertrok hij uit Middelburg met het plan het noorden van het land te gaan bekijken. „Daar was ik nog nooit geweest", "ertelt de 59-jarige Boudewijn. „De wereld is groot, jong. Héél groot. Ik was wel veel in Zeeland en in Brabant en ook in België en in Duitsland kom ik wel, maar niet hier". Omdat hij nogal doof is valt het gesprek ietwat moeilijk, maar dat betekent niet, dat hij niet wil vertellen. „Mijn vader en mijn grootvader en mijn over grootvader waren het. Die zwier ven niet. Dat ben ik gaan doen toen ons moeder stierf. Ik had een goede moeder. Toen zij er niet meer was ben ik gaan zwer ven. Mijn vader had wel drie honderd schapen. Ik heb er vele minder, dat heb je gezien. Met teveel kun je niet trekken, dat is te lastig. Al zal ik er in het voor jaar straks wel zo'n veertig heb ben. De lammetjes verkoop ik. Dat is mijn handel". Hij zal niet vet worden van dde handel en dat is niet nodig. Bou- Philipsland, is met weinig te vreden. „Ik vind altijd wel een boer waar ik mag slapen en die een stukje grond voor de schapen ^oudewyix^ uilja herder heeft Mijn kostje scharrel ik ook makkelijk op. Een stukje brood mü genoeg en een bosje stro n op te slapen vind ik ook wel". „Hij wil niet op een bed", zegt zijn gastvrouw met enige verba zing in haar stem. Boudewijn Guiljan glimlacht wat iedereen hem he -ft schreeuwd, dat hij geen bed wil. ten op een bed geslapen. Maar pert zijn portefeuille leeg op ta fel. Het kleed is bezaaid met fo to's en briefkaarten, verklarin gen en brieven van mensen waar hij heeft verbleven. Veel boeren geven hem een fotoo1"» mee met achterop een kort ho. richt je ter introductie jan bij hun collega's. aparte kerel vindt. heeft ook haast geen cent op zak. „Dat is te riskant als man bij de weg." Terwijl tegenwoordig iedere burger zorgen heeft over lonen en prijzen, zijn televisie, zijn ijskast, zijn nauwelijks haalbare autootje, zijn vakantie, zijn sta tus, zijn bond, zijn directeur, zijn gezondheid, zijn huwelijk, zijn toekomst of de politiek loopt Boudewijn Guiljan daar volsla gen vrij van. Tientallen proble men van de man in de atraat kunnen hem niet raken. Wat is vrijdag „En wanneer gaat u nu weer verder?" Boudewijn Guiljan haalt zijn schouders op Wat is vrijdag, wat is zaterdag? Wat is een datum? „Ik wilde over de Afsluitdijk maar ze zeggen, dat ddt moeilijk zal gaan". Men knikt ernstig. „Hij haalt de dijk niet in één dag. En onderweg is nergens een plaatsje waar hU een onderkomen kan vinden", merkt men op. Dat is een kwes tie waar Boudewijn nog eens diep over moet nadenken, want de Afsluitdijk is iets nieuws voor j hem. Geen bopren, geen wei landjes, geen stro, geen boter hammen, geen warme prak, geen pijpje tabak. Alleen mair dertig kilometer beton met gras achter hekken. ..Nn In de eerste Kerstnacht slaapt hij altijd bij de schapen", vertelt men. Boudewijn Guiljan, erg edola of me* overjas aan, das om en pet i G'jI- dewijn^ Guiljan, geboortig uit St liever stro, liever ait«". Papieren Hij is een papier kwijt Het is verheugend te kunnen Hcltfci* constateren, dat door de gram mofoonplatenmaatschappijen meer en meer aandacht be- Steun Zowel de BBC als de ABC (de Britse commerciële televisie) maakt thans gebruik van z'n diensten. Behalve You'd never believe it!", waar „Hoe bestaat 't!" op is geënt, maakte hij meer dan tachtig schooltelevi sie-programma's, zomede tien tallen uitzendingen op weten schappelijk gebied. Z'n serie „Dawn University" letterlijk vertaald: „Morgenstond Univer siteit" maakt op 't ogenblik in Groot-Britannië veel opgang. Hij bereikt er die mensen mee, die wetenschappelijk zijn geïn teresseerd, doch geen academi sche graad bezitten. Verschei dene bekende Britse geleerden van de universiteit van Cam bridge werken er aan mee. steed wordt aan de orgellite- platen ries verschenen, waarin b.v. al le orgelwerken van Bacli opge nomen zijn en het zou bijzon der interessant zijn tussen de vloed. Deel 3 verschillende uitvoeringen een aan direct< vergelijking te trekken. Deze benaderingswijze kan vaak tot nrao verrassende conclusies aanlei- Daar is dan de serie „Antholo gie dc la musique d'orguc" van het merk Cycnus, liggen. Deel 1 en in de Noord-Duit- an J. S. Bach: Buxtehude, Tunder en anderen. te merken. Toch bekoort mij per soonlijk dit spel niet zangerige, die eerst v op zoveel andere vooral bij Buxtehude tot wonderlijke eenheid werd zuidelijke klankzin en noordelijke Hij is kennelijk gepikeerd over een zinsnede in een krant waar Iets wordt gezegd over zijn ver sleten jas en zijn stoppelbaard. „Mijn Jas is niet versleten en ik laat me iedere week sche ren", zegt hij. ,,Ik heb trouwens een schecrapparaat gekregen laatst". Het zit ergens in in Friesland ergens twee nach- heel knap gefotografeerd, wat krochten van een binnenzak. HIJ watlj met schaars lamplicht diept ook een kammetje op et bulten bij zijn kudde, en er een oen spiegeltje. Verder taeft hU verhaal bij geschreven, dat ia geen bagage, de tranen in de ogen brengt maar wij geloven niet, dat Gull- Nooit llddSt* „Als wij gaan reizen nemen we van ailes mee", schreeuwen we in Boudewijns oor. „Ja, ja. fk niet, ik niet", antwoordt hij. „Ik heb ook nooit haast. In apr:' hoop ik in Ro'terdam te zijn. Daar woont een ouaere z-wter Als het gesprek op wonen en op huizen komt deelt hij ernstig mee, dat de huizen in Belgit uiterst duur zijn. „Een miljoen honderdduizend franken. Dat gaat daar in franken, weet J«. Ik heb zelf ook een huls. In St. ?failipsland. Het is een oud huis, ~"»1 honderd jaar en er woont een vrijgezellenkerel in. 'k Zou die kerel niet eens kennen, zeg. Ik heb hem in vijftien jaar niet gezien, misschien wel in twintig op, achter de tafel in de warm- gestookte huiskamer, knikt. Ja, dat is zo. Dan slaapt hij bij de ■chapen. gels in Europa. Deze maal wilde thousiast zijn. Zijn tempi zijn wel snel, waardoor Allen dus organisten, die min of mystiek men spreekt directe leerlingen van Swee- smaak wat dus aan de Noord-Duitse orgelschool, die geconcentreerd was in de Hanzesteden Hamburg Lübeck, maar uitstralingen sterk. De ik de aandacht vestigen op enke- zuidelijke invloeden, le historische Zwitserse orgels, zekere onrust ontstaat, die niet Sweelinck en daar- bespeeld door Siegfried Hilden- past bij deze majestueuze instru- en de brand. Het zijn bijzonder goed menten. Voor velen zullen dan Noordelijke orgelstijl beïnvloedde gedocumenteerde uitgaven, waar- ook de orgels de voornaamste re- 1 x.:: in V€ei gegevens en illustraties den zijn zich deze uitgaven aan staan van deze instrumenten en te schaffen, de prachtige kerken, wa; dit zijn staan opgesteld. Voor de van Oostzee lyriek gelliefhebber, die meer wil zowel bij orgel als alleen luisteren, zullen de aandui- mijn dingen van de gebruikte registra- de geheel gewijd organist. Alles klinkt nuchter-zakelijk. ties heel veel kunnen meehelpen doen uitkomen betere indruk te krijgen Supraphon heeft al sedert enige r nej0r" tijd als zesde uitgave in de serie wil dan „Musica Antiqua Bohemica" in i ook weer prachtig uitgevoer- langspeelplaat Tsjechische orgelwerken uit de 18de 1813-'15 Ons Koninkrijk geboren 1813'15 Ons Koninkrijk ge boren, door D. H. Couvce cn dr. G. Pikkemaat. Uitgave N. Samson N.V., Alphen aan den Rijn. Over de gebeurtenis die vorig jaar op initiatief van prinses Bea trix op verschillende manieren is herdacht, hebben de heren Couvée en Pikkemaat een aardig boekje geschreven. De viering van de ge boorte van ons koninkrijk is aan velen vrijwel geheel voorbijge gaan. Wellicht was dat mulder het geval geweest, wanneer dit boek je eerder was verschenen en in breder kring was gelezen. Dit on derdeel van onze nationale ge- schiedenis is van groot belang ge weest voor de ontwikkeling van ons huidige Nederland en de schrijvers wisten dit voldoende duidelijk te maken. De auteurs zijn er vooral in ge slaagd de persoonlijkheden van het „driemanschap" en de figuur van koning Willem I levend te maken. Zij accentueren de kwaliteiten die de vorst bezat en die hij in dienst stelde van het koninkrijk: objectief belichten zij ook de geest van die tijd, de tegenstand en de kritiek die de koning ondervond. Het boekje is verlucht met il lustraties uit de jaren 1813—'15 en is voorzien van een voorwoord van de burgemeesters Kolfscho ten en Van Hall, respectievelijk van Den Haag en Amsterdam. „gewone" liefhebber, die zo- gevoerd door de Deense organist doende uit vele mogelijkheden fnVP, een goede keuze kan maken. V1A::«AALÖ:;:W ÉN KAAI dendaags orgel Deense orgelbouwer Frobenius in de St. Andreas-kerk te Kopenha- Maar voo gen. Frobenius bouwt zijn orgels deze seri< dezelfde stijl als zijn landge- ien_ jrn intensief. ^OpDeccaATO^ (mono), SAWD 9926B (stereo) bespeelt stelling tot hun 19de Dagboek van Nina Kostjerina Nog interessanter wordt dit „vergelijkenderwijs" als men op- namen van de nog overgebleven noot Marcussen, van wie in ons met zeer belaneriike en ien on historische orgels onder handen ]and het orgel in de Nicolaikerk rechte weinig bekende oreelcom- ilipvpr oren) krnst. Immers, de utrecht wel het meest bekend posities elk glval Hildenbrand het fraaie, groten- deels uit de 1ste helft van de staan daterende orgel genoten nog weinig bekend zijn, in het album te lezen. En men maakt hier kennis met zeer hoogstaande orgelmuziek van een wheel eigen, nationaal karakter, G). Froberger, Pachelbel die in haar melodieusheid, zonder 18de U11W1 aail l/cvc. Kloosterkerk te Fischmgen maakt hier kennis ^fr^fn^Xan e'gen, Uitgave Heijnis N.V., Amster- tische jeugdbeweging. Haar „Elke maand wip ik een paar keer naar Nedei'land over", al dus Noordhof. „Ik zit tot over de oren in het werk, maar ik ver drink er gelukkig niet in, dank zij de materiële steun, die m'n vrouw me biedt. Ze kent het métier door en door. Vroeger was ze m'n pro- duktie-assistente. Wat de komende programma's (liever oren) krijgt. Immers, de oude orgels zijn, voorzover zij in goede staat zijn (en daaraan ont- 00fc breekt nog wel eens wat, óók op men de grammofoonplaat) veel beter S(ar geschikt de oudere muziek ficvai CCI1 uitga- --- eau. Wij geven hier koororgel Cycnus „Anthologie 9 £n de la musique d'orgue"-Vol. 1 en de, 2 „Les précurseurs Nord-Alle- fobaldi mand de Bach". Vol. 3 „L'école ken op Decca AWD 9925C oppervlakkig te zijn. SAWD 9925B (stereo) het aanspreekt. Jammer, dat de drie document de omslag, orgel, dat k is en in het volle >r wat te snel ver- de solostemmen Nord-AÏlemand de Sweelinck' o vermeldt de i„ - ,een aangrijpend tie. valt in ongenade. Dat bete- Stalins terreur, kent niet alleen gevangenschap j... r jje vader, maar ook ontering ■i uaurcauaoici - het gezin, dat immers een Fuga), Fres- Jiri Ropek en Milan Slechta, dié re tijdschift Nowy Mir kon wor- „verrader" gekoesterd heeft. Ni- r, zangrijker én beïnvloeden het spel van de organist ook ten Bij de bespreking van onder staande orgelplaten gaat het dan ook hoofdzakelijk over de oude karakter orgels of over de op de oude prin- les klinkt cipes gebouwde moderne orgels, technisch is er nauwelijks iets 008).' Goede uitgaven In de reeks „Das alte Werk' t-, .--.interessante stuk- hier op deze plaat bijeenstaan, den gepubliceerd". Het dagboek ,-abx t-\ Fridolin Sicher (1490— niet gebruik hebben gemaakt van werd °P 20 JU"» 1936 door de toen 1546). Deze laatste stukken zijn, nog bewaard gebleven historische vijftienjarige Nina begonnen moet dat probleem verwerken en als zij tijd over heeft na haar studie, haar uitgangetjes cn lief stereo als mono: 006,'007, evenals enkele anderen, ook af- orgels in hun land. De hier ge- eindigt op 14 november 1941. Een deszorgen, dan is zonderlijk op ie verkrijgbar en SVD 703 (stereo) 45-toeren plaat- bruikte hedendaagse instrumenten maand later sneuvelt de schrljf- VD 70 (mono) zijn weinig representatief en zo- ster, die als partizane heeft dienst- cument over Stalins terreur kun- bezig. Een aangrijpend do- het orgel aan. Al- brengt Decca onder de titel „Die exact en duidelijk, alte Orgel" een respectabel aan tal opnamen van historische or- wel de composities als de uitvoe- genomen. Op de eerste bladzijde ringen zouden daardoor nog beter J~~~ tot hun recht zijn gekomen. (Supraphon A 19024). het ook, maar daarbij komen nog derland (lees liever partij) enige factoren, waardoor het boek toch kennelijk intelligent denkend - het echter beslist niet \„.- i dit dagboek zegt zij: „Ik ben "en. Eerder een beangstigend ge heel gewoon meisje". Zo is tuigenis hoezeer het begrip va- WILLEM TALSMA. interessant wordt. Nina is i ie- jong mensenkind kan verblinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13