Nieuwe Leidse Courant Meer vraagtekens na reis van Koningin Commentaar Eiermarkt gered van ondergang Rompkabinet was een uur bijeen Prins haalt prinsessen Toch spoorwegtunnel onder het Kanaal Werkloosheid steeg iets vraag daalde hier en daar Wilde staking broodbezorgers Verwachting Makarios zelf naar cle V.N. Johnson reageert kalm op afsluiting water door Cuba MAREL occasions Trtltag T Miruarf 1964,44ste jaargang Kustig weer Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Zachter, vooral Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen p.w. 0,78, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze speciale verslaggever) HET bezoek dat koningin Juliana en prins Bernhard gisteren aan Parijs hebben gebracht, blijft mysterieus. Gisteravond heeft het rompkabinet (premier Marijnen en de ministers Biesheuvel, Toxopeus en Scholten), op nieuw gedurende een uur vergaderd. Bovendien is er de hele middag over leg geweest. De speculatie die het verst gaat, zegt dat er een constitutionele crisis is. Een Spaans zegsman heeft thans officieel toegegeven dat prins Alfonso di Bourbon i Dampierre „de enige huwelijkskandidaat" voor prinses Irene was. Zondag zouden beiden elkaar nog gezien hebben. Van de zijde van de Rijksvoorlich- _,,Myi tingsdienst is gisteren meegedeeld dat het kabinet geen bemoeienis met het afbreken van de reis van het Konink lijk paar heeft gehad. Eerder meldde de R.V.D. dat de regerings-Friendship waarmee Hare Majesteit en de Prins naar Spanje onderweg waren, een tussenlanding op het Parijse vliegveld Orly had gemaakt. Zowel in Frankrijk als in Spanje is verzekerd dat de piloot, vlak voor het vertrek van het toestel van Orly, een vliegplan voor Barcelona heeft ingediend. Later werd te kennen gegeven dat het vliegveld Soestenberg de plaats van bestem- De geheimzinnigheid rond de plotse ling afgebroken reis van koningin Juliana en prins Bernhard kon ook vanmorgen, niet worden opgeheven. AI iets over achten gistermorgen moet de regerings- Friendship van Soesterberg zijn vertrok ken. Om kwart over negen landde het toestel op Parijs-Orly, het vliegveld dat voor verbindingen met het zuiden wordt gebruikt. Hier bleef de machine tot Iels over tweeën 's middags staan. Waarnemers hebben alleen prins Bern hard zien uitstappen. Hij zou zich naar een zwarte limousine hebben begeven, die naar de Nederlandse ambassade in de Franse hoofdstad zou zijn gereden. Op het NAVO-gedeelte van het Parijse vliegveld was het toestel geland, ten einde het bezoek zo onopvallend moge lijk te maken. Van koningin Juliana heeft niemand iets gemerkt. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat zij in de Friendship is gebleven Haar naam komt overigens niet in de papieren voor, die ";èl de naam van prins Bernhard. en de vier bemanningsleden vermeldden. Toen het toestel gistermiddag orh zes minuten over drie weer op Soesterberg landde, werd koningin Juliana opnieuw "iet opgemerkt. Prin3 Bernhard reed alleen naar paleis Soestdijk terug. Het toestel vertrok later naar Ypenburg. Waar was koningin Juliana? Waarom is wel prins Bernhard verschillende ma len waargenomen maar niet de Vorstin? Deze vragen riepen gisteravond in Den Haag spanningen op. Spoedberaad Een spoedberaad van uren door de bewindslieden die nauw bij constitutio nele zaken zijn betrokken heeft gister avond in Den Haag tot vele speculaties geleid. O-p het departement van alge mene zaken op Plein 1813 waren zowel mr. B. W. Biesheuvel (vice-premier), mr. E. H. Toxopeus (binnenlandse zaken) als mr. Y. Scholten (justitie) door pre mier mr. V. G. M. Marijnen bijeenge roepen. Ook de directeur van de Rijks voorlichtingsdienst, dr. G. J. Lammers, was aanwezig. Hoewel de R.V.D. niet ophield te ver zekeren dat de reis van de Koningin en de Prins naar Parijs een strikt par ticulier karakter droeg, was het dui delijk dat het rompkabinet de affaire prinses Irene besprak, in het bijzonder de nieuwe ontwikkelingen. Na afloop van de zitting, zo tegen kwart over elf weigerden de vier mi nisters ook maar een enkele medede ling te doen. Een vermoeide premier Marijnen bracht naar voren dpt hij de wachtende journalisten geen nieuws te i vertellen had. Zelfs over het onderwerp van gesprek, meende hij zich niet te kunnen uitlaten. ,,De R.V.D.", zo stelde hy„, „heeft op het ogenblik niets meer te zeggen. Ook ik mag u niets vertellen". I „Még vertellen luidde een vraag. ,,1'k kan ook zeggen kin vertellen", aldus de premier. Dr. Lammers, directeur van de R.V.D. verklaarde In één oogopslag Werd prinses Irene overge- doopt? pag. 2 Engelse kerk zegt neen tegen kernwapens pag. 2 Athenagoras wil naar de Paus in Rome pag. 2 Werkgevers waarschuwen pag. 2 Treintje spelen (met échte trein) pag. 5 Auschwitzproces pag. 5 Europese sterrenwacht in de Andes pag. 5 Elektriciteitstarieven: overal weer anders pag. 7 Moderne (en veel Neder landse) muziek op concours pag. 7 Olympische Spelen (o.a. de 10.000 meter) pag. 9 heren, ik heb niets te zeggen, zijn verantwoordelijk voor hun doen en laten. Ik zeg niets". Vlak voordat hij in de auto stapte, voegde hij er nog aan toe„nee, een persconferentie komt er niet. Ik kan zelf,,, zeggen dit ik morgen voor een lang weekend vertrek". Speculaties De speculaties over deze onverwachte ontwikkelingen gaan alle kanten uit. De belangrijkste zijn wel: 1 Er zou een constitutionele-crisis zijn -1- Het kabinet zou hebben ingegrepen, toen het hoorde dat koningin Juliana en prins Bernhard naar Spanje on derweg waren. Een bezoek van de Vorstin aan het land van Franco, zou. gezien de politieke verhoudingen, niet opportuun worden geacht, o De Vorstin en de Prins zouden met prinses Irene en/of de man met wie ze zich zou gaan verloven, een on derhoud hebben gehad, en wel op de Nederlandse ambassade in Parijs, of in het vliegtuig, dat zo lang op Orly o Het Koninklijk paar. naar Spanje onderweg om te trachten zijn dochter te bewegen naar Nederland terug te keren, zou door een via de boord- radio ontvangen informatie op Orly een tussenlanding hebben gemaakt. Deze informatie zou bijvoorbeeld heb ben kunnen inhouden dat prinses Irene plotseling van adres was ver anderd. of dat zij had doen weten liever geen bezoek te krijgen. Ook met de mogelijkheid dat zij binnen kort van plan is naar Nederland terug te keren, zou moeten worden gerekend. A De afgelaste verloving zou alsnog doorgaan. Beide partijen zouden de staatsrechtelijke consequenties van een huwelijk thans wel willen aan vaarden. Belangrijk is in ieder geval dat de Nederlandse Radio-Unie op verzoek van het Hof gisteren zowel als van morgen een technische wagen gereed hield voor een nieuwe radiotoespraak van de Koningin. Staat het Neder landse volk vandaag een tweede uit leg te wachten? Zal deze zo zijn op dat de eerste Koninklijke verklaring erdoor wórdt herroepen? Volgens het Spaanse persagentschap Europa Press zou een vriend van prins Alfonso di Bourbon i Dampierre hebben verklaard dat de laatste de „enige hu welijkskandidaat" voor prinses Irene is. Prins Alfonso is 27 jaar, werkt op.,een bank in Madrid, en is de oudste zoon van prins Jaime, graaf van Barcelona. De laatste, op zijn beurt weer de oudste zoon van koning Alfonso XIII. laatste koning van Spanje, deed in 1932 afstand van zijn rechten op de Spaanse troon ten behoeve van zijn jongere broer, prins Juan. Diens zoon, prins Juan Carlos, die met prinses Sophie van Griekenland is getrouwd, is thans de officieel erkende Spaanse troonpretendent. Prins Alfonso is telg uit een morgana tisch huwelijk, vandaar de toevoeging van de naam van zijn moeder (Dampier re). Zijn vader die aan een vorm van doofheid leed hij zou er thans zo goed als genezen van zijn heeft na de oor log weer pogingen in het werk gesteld om zijn erfrechten terug te krijgen. Of hij hierin alsnog slaagt, lijkt twijfelach tig. Lukt dit wel, dan wordt prins Al fonso de Spaanse kroonpretendent, als het Franco-regime hier tenminste mee instemt Mr. J. van der Hoeven, die dit week end in Spanje was, als afgezant van de Koningin hij is particulier secretaris van Hare Majesteit zou zowel met prins Alfonso als met prinses Irene heb ben gesproken. Hy zou beiden hebben voorgehouden dat de Prinses afstand moet doen van haar rechten op de troon en zich in het buitenland dient te vesti- Prins Alfonso, die door de stap van zijn vader al is uitgesloten van de Spaan- •oon zo deze er ooit nog mocht komen zou van mening zijn geweest dat dit te ver ging. Hij zou dit prinses Irene niet hebben willen aandoen, hoe wel deze er wel voor zou voelen. Zondag zou prinses Irene nog een ontmoeting met prins Alfonso hebben gehad. Maan dag zou ze. naar eerst thans bekend is geworden, in Sevilla zijn gezien. Nadien is niets meer van haar vernomen. Mogelijk blijft in ieder geval dat prin ses Irene zich niet in een klooster heeft teruggetrokken, zoals de eerste helft van deze week werd aangenomen De rijksvoorlichtingsdienst deelde van daag omstreeks het middaguur mede: „Prins Bernhard heeft zich vanmorgen per vliegtuig naar Innsbruck begeven. Naar mag worden verwacht zal de Prins vandaag tezamen met de prinsessen Beatrix en Margriet naar Nederland te rugkeren." Ook aardappelen voor ministers Van een onzer verslaggevers) De jonge landbouwers van Goeree Overflakkee zullen mor gen niet alleen in Rotterdam hun gratis plastic zakjes m,et aardappelen uitdelen. In het ka der van deze actie zal een per sonenauto met ongeveer vijftig zakjes aardappelen naar Den Haag rijden. Hier zullen de aardappelen worden aangebo den aan enkele ministers en een aantal kamerleden- De voorzitter van het actie comité vertelde ons dat nog niet bekend is aan wie deze zakjes precies zullen worden overhan digd. De termijn om dit te or ganiseren was voor het comité te kort, zodat de organisatie van de actie in Den Haag door en kele personen in de residentie wordt verzorgd- Tijdens de actie in Rotterdam zal zaterdagmorgen een telegram worden verzonden aan de mi nisters van landbouw en eco nomische Zaken. Op het eiland Goeree-Over- flakkee gaan thans geruchten dat deze actie nog een vervolg zal krijgen. Het zou namelijk de bedoeling zijn om volgende week geen enkele aardappel meer te leveren zolang de prijs niet hoger is. Van de zijde van het actiecomité zei men hierover dat deze mogelijkheid wel is be sproken, maar dat uitvoering er van zal afhangen van de reac ties op de actie die morgen op het programma staat. Franse en Britse regering: Dc Franse en Britse regeringen heb ben zich uitgesproken ten gunste een plan voor een spoorwegtunnel onder Het Kanaal, zo is muniqué van het Franse ministerie van openbare werken en vervoer gis teren bekend gemaakt. De Franse minister zegt in niqué, dat als gevolg van gemeenschap pelijk uitgevoerde onderzoekingen de Franse en Britse regeringen van mening zijn, dat de aanleg van een spoorweg tunnel onder Het Kanaal uit technisch oogpunt gezien te verwezenlijken dat dit project in economisch opzicht een voor beide landen nuttige Daaraan wordt nog toegevoegd, dat „de beide regeringen zich daarom ten gun ste van dit project uitspreken en beslo ten hebben van nu af aan gemeen schappelijk de vraagstukken juridische en financiële aard te onder zoeken, die de verwezenlijking plan met zich brengt". Verder zegt het communiqué nog, dat de regeringen, wegens de belangrijke lasten, die de uitvoering van hun hui dige en toekomstige investeringspro gramma's voor de econoi landen met zich brengt het tijdstip en de voorwaarden van de onderne ming moeten vaststellen. Volgens de plannen zal de tunnel 52,45 km lang worden, waarvan 36,4 km onder zee en zal de totale lengte van station tot station 69,45 km worden, 17 km in de openlucht. Na besluit EEG-commissie TAE eiergrens gaat (zoals gisteren al werd verwacht) niet dicht. De Europese commissie van de E.E.G. heeft de regering te Bonn inderdaad laten weten, dat het de grenzen van de bondsrepubliek niet mag sluiten voor de invoer van eieren uit EEG- landen. De commissie heeft ook een ander belangrijk besluit genomen: het EEG-tarief op verse eieren van derde landen (voornamelijk Denemarken) zal worden verdubheid van 27 tot 54 cent per kg. De commissie bepaalde, dat West- Duitsland geen gebruik mag maken van de ontsnappingsclausule, die een importerend land toestaat, de aanko pen in het buitenland stop te zetten, als de binnenlandse markt ineen dreigt te storten. Er is -in januari sprake geweest van een lichte stijging der werkloosheid, die niet te verklai-en is uit de seizoensinvloeden. Vooral in de bouw nam de arbeidsreserve toe en wel met 1200 man. Het gaat hier vooral om grensarbeiders in Gelderland, Noordbrabant en Limburg, die wel weer werk in Duitsland zullen vinden als de bouw daar weer op gang komt.. Voorts moet de stijging van het aanbod van bouwvakpersoneel in verband ge bracht worden met de aarzeling, die bij vele aannemers bestaat, zolang zij in het onzekere verkeren omtrent de ontwikke ling van de lonen en de prijzen van bouw materialen. Deze aarzeling vormt tevens de verklaring voor de vermindering van de vraag naar bouwvakpersoneel met 300. Voor de stijging van het aantal werk lozen in de beroepsgroep losse arbeiders kan dezelfde verklaring gegeven worden. Zeer velen van deze losse arbeiders ple gen in de bouw te werken, met name in de water-, spoor- en wegenbouw. In de metaal deed zich een daling van de v r a a g voor met bijna 1000, welke niet geheel op grond van het seizoen- patroon te verklaren is. Vast staat, dat in verschillende bedrijven de loonstijging heeft geleid tot een scherpere selectie van personeel. Het aantal werkloze landarbeiders nam reeds af. De totale geregistreerde arbeids reserve van mannen steeg van 37.400 tot 39.300. Gerekend met aanvullende werkge- legenheidsobjecten steeg de werkloosheid met 500 tot 36.000. Het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer steeg van 25.000 tot 27.000. zijn van de invoer van eieren, maar van een te grote binnenlandse produktie, die niet gepaard is gegaan met een toene mende consumptie. West-Duitsland kan het besluit van de commissie naast zich neerleggen, maar dan moet het een bijeenkomst van de zes ministers vragen, die een definitief be sluit moeten nemen. Aangezien vaststaat, dat dit besluit slechts een bevestiging zou zijn van de beslissing van de EI5G-commissie, wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat men het in Bonn zo ver zal laten komen. Mocht het wel het geval zijn, dan kan voor volgende week dinsdag geen besluit worden verwacht. Derde landen De verdubbeling van het extra heffings bedrag voor eieren uit Denemarken en andere landen, die geen lid van de EEG zijn, betekent dat de invoer uit deze ge bieden praktisch onmogelijk wordt ge maakt. De maatregel gaat pas maandag a.s. in. Tot die dag zal er waarschijnlijk nog een grote aanvoer van Deense eie ren in Duitsland plaatshebben tegen zeer lage prijzen. Daar komt nog bij, dat Ne derland de laatste dagen is leeggezogen door Duitse importeurs, terwijl de Duitse producenten enige terughoudendheid hebben getoond, in beide gevallen omdat men meende, dat de grens dicht zou gaan Gered Nu dit niet is gebeurd zullen de Ne derlandse, Deense en Duitse eieren el kaar volgende week „ontmoeten" en het zal zeker enige tijd duren, voordat er weer van een soepele (Nederlandse) af zet sprake kan zijn. Het gevaar voor de Nederlandse eiermarkt is (zoals minister Biesheuvel zei) nu geweken, ook al zijn alle moeilijkheden nog lang niet opgelost. Het gemeenschappelijke landbouwbeleid voor eieren is van de ondergang gered. Er is duidelijkheid geschapen over wat cr met de vrijwaringsclausule wel of niet kan worden gedaan. En iedereen beseft nu. dat de afzetmoeilijkheden niet dooi het sluiten van grenzen opgelost kunnen worden, maar door een gezamenlijk op treden zoals het beperken van de pro duktie en liet stimuleren van dc sumptie. Prinses Beatrix feliciteerde giste ren in Innsbruck Cees Verkerk, die op een zo fantastische wijze beslag wist te leggen op de zil veren medaille voor de 1500 meter. Nog deze maand uitzendingen op tweede tv.-net De N.T.S. begint reeds zaterdag 29 fe bruari de uitzendingen op het tweede te levisienet. Dit is dus eerder dan werd verwacht en betekent dat de N.T.S. de experimentele fase op het tweede net overslaat. Aanvankelijk zou pas 1 okto ber met uitzendingen worden begonnen. Oorzaak hiervan is dat de zender aan zienlijk eerder is gereed gekomen dan aanvankelijk werd verwacht. Voorlopig zal de N.T.S. vier uur per week uitzem Ruim tachtig broodbezorgers werk zaam bij de Utrechtse bakkerij Lubro hebben vanochtend het werk neergelegd. Zij zijn niet tevreden met de recente loonsverhoging, die volgens de directie van de Lubro, ruim twaalf procent bedraagt. Binnenkort is de benoeming te wachten van dr. Th. P- Bergsma. menteel harer majesteits buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Tunis, tot harer majesteits buitengewoon en volmachtigd ambassadeur te Bogota. Er zullen twee evenwijdige tunnelkanalen komen, een voor elke verkeersrichting. Daartussen in komt een dienstgang van 3.30 meter doorsnee. Aan de Franse kant zullen de twee tunnelkanalen op een kilometer onderlinge afstand ten westen van Calais aan de oppervlakte komen en aan de Engelse kant zal de tunnel in de openlucht komen achter Folkestone. De tunnel zal uitsluitend voor spoorweg verkeer dienen. De auto's die met hun passagiers op platte wagons van twee verdiepingen vervoerd zullen worden, zullen in ongeveer drie kwartier van het ene station naar het andere worden vervoerd. Weer onlusten Cyprus In kringen van de Ver. Naties wordt verwacht, dat aartsbisschop Makarios, de Cyprische president, zelf naar New York zal komen om de zitting van de Veilig heidsraad bij te wonen, die wellicht aan Cyprus zal worden gewijd. Het staat intussen vrij vast, dat de raad bijeengeroepen zal worden. Bereiken de betrokken landen overeenstemming over vredesleger voor Cyprus (waar het naai- uitziet), dan zullen zij geza menlijk de raad vragen, er zijn goedkeu ring aan te geven. Dit zal dan slechits een formaliteit zijn en de uitwerking er van zou niet onder de Veiligheidsraad res sorteren. Wordt echter geen overeenstem ming bereikt, dan zal Cyprus de kwestie alleen aan de raad voorleggen, zulks in ■erband met een dreigende invasie van Turkije uit. Intussen zijn er nieuwe onlusten op het eiland uitgebroken, die aan vijf Grieken :n onbekend aantal Turken het leven hebben gekost. De moeilijkheden ontston den in twee dorpen op 25 km van de hoofdstad Nicosia, het overwegend Turk plaatsje Ayios Sozemenos en het Griekse dorpje Antheniou. Toen verster kingen arriveerden ontstond er een hevig vuurgevecht. Een ooggetuige verklaarde, dat het de grootste slachting sinds de kerstdagen was geweest. Per helikopter werden Britse h oepen naar de dorpen ge stuurd. die echter niet meer tussenbeide behoefden te komen. Na moeizame on derhandelingen onder grote spanning kwam het tot een staakt-het-vuren. (Advertentie) Voor VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. TAE Koningin en de Prins zijn in deze dagen geplaagde mensen. Geplaagd door de zorgen om hun kind. Geplaagd ook door de publici teit, die in onze tijd, zozeer jagend naar openheid, zulk een omvang heeft aangenomen. Vergeten wij het toch geen ogenblik: onze Koningin en onze Prins zijn vader en moeder, en allen onder ons wie het ouderschap ten deel is ge vallen, kunnen iets bevroeden van wat hen smartelijk beroert- In haar aangrijpende radiorede heeft de Vorstin, sprekende als moeder cn sprekende ook namens haar man, ons allen gevraagd haar dochter de rust te gunnen die deze thans zozeer be hoeft. Maar mag deze zelfde rust dan niet het deel zijn van henzelf? Zij zijn toch ook zeer menselijke mensen, mensen met kinderen die opgroeien en op weg zijn naar de volwassen heid? Is het anders nog mogelijk om deze tijd het Koningschap tot werkelijk heid te maken, het, zoals wij allen immers wensen, te behoeden en te behouden als een dierbaar en koste lijk bezit? Een bezit waarvoor wij oprecht dankbaar hebben te zijn en waarop wij met recht en reden zuinig behoren te zijn? Helaas, nu de openheid er nog niet is, misschien ook nog niet kan zijn, nu tieren welig de geruchten. Pers. radio en televisie, de middelen tot verspreiding op grote schaal, hebben daarin stellig een aandeel. Dienen zij ook niet naar ingetogenheid te stre ven? Onze indruk is. dat ook in hun wereld velen dit toch reeds inzien, maar moeilijk blijft het wel. Zou het echter niet de voorkeur ver dienen, aan deze voorlichters van ons volk, zij liet desnoods vertrouwelijk, een betere informatie te geven, opdat zij in elk geval gerucht van waarheid weten te onderscheiden? Dc beste bestrijding van vals gerucht is im mers nog altijd het kennen van de waarheid, ook wanneer men deze voorlopig voor zich houdt- En in alle omstandigheden, er zijn problemen waarin wij mensen geen uitweg weten, waarin wij integendeel elkander tot een vreselijke last kun nen zijn- Dat kan dan het moment zijn waarop wij mogen weten dat niettemin in onze menselijke zorgen een uitweg is geboden naar Boven. Kraandrijver redt twee arbeiders - zelf omgekomen De 48-jarige kraandrijver C. A. Kle- boom uit Oosterhout heeft gisteren in Dordrecht kunnen voorkomen dat twee arbeiders onder zijn neerstortende kraan Werden verpletterd. Zelf verloor hij by dit ongeluk het leven. Het ongeluk gebeurde op het werkter rein van de uitbreiding van de centrale Merwedehaven. De mobiele hijskraan sloeg om bij het verplaatsen van een la ding hout. De heer Kieboom wist door het geven van lange hoornsignalen de twee arbeiders op het gevaar te atten deren. De heer Kieboom. die zwaar ge wond werd, is op weg naar het zieken huis overleden. President Johnson heeft heel rus tig gereageerd op het besluit van Cuba, de watertoevoer naar de Ame rikaanse vlootbasis Guantanamo stop te zetten. Amerika wist al lang, dat iets dergelijks kon gebeuren en zal zorgen dat de basis wat de water voorziening betreft niet langer van het Castrobewind afhankelijk is. Dit is heel andere taal dan de ex treme republikeinse senator Barry Goldwater heeft gebruikt. Hij streeft naar de kandidatuur voor het Ame rikaanse presidentschap en tracht zijn kansen te verbeteren, door van president Johnson te eisen, dat hij mariniers „laat opmarcheren om zelf de kraan weer open te draaien", als Cuba dat weigert te doen. Advertentie Begrip voor beter autorijden Grootste sortering auto's in Nederland Wassenaar Rijksstraatweg 336-340, Tel. 01751- 2545 Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, Tel. 08300-36344 Eindhoven Blaarthemseweg 140, Tel. 04900-69266 Fidel Castro, de Cubaanse rode pre mier. heeft er al op gereageerd. Hij ver klaarde dat de Cubanen „tot de laatste man zullen vechten, als de Verenigde Staten zouden proberen de hand te leg gen op de waterbronnen van de basis". Castro zei: „Wij willen dit Barry Gold water laten weten. Hij behoort in de eerste linie van de invallers te zijn." Zoals men weet is de Cubaanse stap een vergeldingsmaatregel voor de aan houding door Amerika van 36 Cubaanse vissers, die zich met hun vier vaartuigen in de Amerikaanse territoriale wateren zouden hebben bevonden. Zeven vissers zijn reeds vrijgelaten, omdat zij nog geen 17 jaar zijn. De overige 29 moeten te rechtstaan. Zij hebben de Tsjechische re gering om juridische bijstand gevraagd. Dit komt omdat de diplomatieke betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Cuba al enkele jaren geleden werden verbroken, kort voordat Kennedy presi dent van de V.S. werd. De basis Guantanamo zit intussen niet zonder water. Er is een watervoorraad voor ongeveer twaalf dagen. En al heeft men het waterverbruik gerantsoeneerd, er behoeft niet voor een tekort te wor den gevreesd, omdat de regering te Washington bereid is voor onbepaalde tijd water per schip van Florida naar dc basis te laten vervoeren. Bovendien zou Cuba van plan zijn. een uur per dag de kraan open te draaien. In navolging van Engeland heeft ook Frankrük toegestaan dat 300 Franse be drijfsauto's aan Cuba worden geleverd. Ook een tractorfabriek in Frankrijk gaat zakendoen met Cuba_ De Franse regering heeft voor de transactie een krediet- exportgarantie gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1