Kongo bedreigd door terreur in Kwiloe Invloeden uit Peking en Moskou Chaos in de handel van diergeneesmiddelen Russisch protest beslist door Bonn afgewezen Dieren voorzien mens van vitale organen Jju een. fcoafce tij. Wegen uit de Steentijd s DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 In Leopoldstad maakt men zich zorgen (Van een onzer redacteuren) ONDANKS het feit. dat de troepen van de Verenigde Naties nog niet allemaal uit Kongo zyn teruggetrokken hetgeen aanvankelijk wel in de bedoeling van secretaris-gene raal Oe Thant heeft gelegen bevindt deze vroegere Belgi sche kolonie zich nog in een grote chaos. De regering te Leopoldstad mag dan in naam in het gehele land gezag uit oefenen, zij is er totdusver niet in geslaagd, dit gezag ook werkelijk te handhaven. Dit is ook het geval met de terreur- campagne in de provincie Kwi loe. Hoewel de regeringstroe pen de grotere steden in dit gebied nog in handen hebben, hebben zij op het platteland niets te zeggen en kunnen zij weinig of niets doen tegen de benden, die in de provincie opereren en overal hun bloe dige sporen achterlaten. Volgens berichten uit Leopoldstad is de lormule voor het optreden van de-j ze benden een tovenaarsbrouwsel van terreur, haat tegen de blanken en corn-, munistische frasen. Zo zien westerse waarnemers in de Kongolese hoofdstad de bloedige opstand, die wordt geleid door Pierre Moelele. een 34-jarige voor malige minister van onderwijs, die zo- wel in Moskou als in Peking heeft ver-! toefd. Moelele „brouwt" medicijnen. Zijn door de Chinese communisten ge-1 Thans staat hij aan het hoofd van verscheidene duizenden fanatieke krij gers, die een gebied in handen heb- V r_ i. Vpdcr. munisten van elkaar overschrijven, ver klaarde de Amerikaanse ambassade Edmond Gullion na een reis naar Kwi loe. Hij zei, dat_ het boek denkbeelden I bevatte vi Lafaards officier gaf als mentaar: ,,lk kan de werken van Tse Toeng opslaan en u precies wijzen, hoever Moelele is gekomen, lijkt wel of hij elke dag enkele bla den verder kwam". Tot tien dagen ge leden was Kwiloe een welvarende agra rische provincie, die bezaaid was mei missieposten, waar de Kongolezen on derwijs en moderne medische verzor ging kregen. Nu zaaien de mannen van Moelele er dood en verderf. Zij lopen achteloos het geweervuur van het le- fer tegemoet. Zij zijn er van overtuigd, at hun niets kan gebeuren, omdat zij „hun kracht uit de aarde trekken". Volgens sommige stamleden heeft Moelele zijn manschappen verteld, dat alleen lafaards en verraders van de grond af kunnen worden doodgeschoten. En daarmede heeft hij blijkbaar al veel Gouden boek De straten van de stad Idiofa zijn be zaaid met lijken van rebellen. De krij gers geloven, dat Moelele een „gouden boek" bezit, waarin alle geheimen van de macht in Kongo staan beschreven. Onlangs werden er wapens Russische makelij buitgemaakt door de regeringstroepen. Dat gebeurde, toen smokkelaars trachtten de wapens het land binnen te brengen van de na burige republiek Kongo (Brazzaville) Moelele is er totnogtoe slechts in ge slaagd sljn eigen Baboendastam en het Bapendevolk van de gevangen gezette ex-vlce-premler Antoine Gizcnga voor de opstand warm te laten lopen. Het afgescheiden bewind van Gizenga in Stanleystad werd indertijd door het communistische blok gesteund. Bedreiging staat kan zijn, andere stammen bij de opstand te betrekken. Waarnemers in Leopoldstad achten het niet onmogelijk, dat de opstand van Moelele een ernsti ge bedreiging gaat vormen voor de Kon golese premier Cyrille Adoula en wel op drie manieren: 1. door het stellen van een voorbeeld aan anderen, die te gen de wettige regering in verzet wil len komen; 2. door het verspreiden van een golf van terreur door centraal Kon go, een smeltkroes van stammen, die al sinds onheuglijke tijden moeilijkhe den heeft veroorzaakt; en 3. door het onttrekken van soldaten aan andere on rustige gebieden om de opstand neer te slaan, waardoor de greep van de rege ring op het land wordt verzwakt. Totnutoe is Moelele nog geen onmid dellijke militaire dreiging. Maar men voorspelt in westerse kringen te Leo poldstad, dat er een lange en moeilijke strijd voor de deur staat en dat het dan nog de vraag is, of de opstand kan wor den gedempt. Het is uitzichtloos als men met geneesmiddelen tracht de kwalijke gevolgen weg te nemen van fouten die door de boer zijn gemaakt. Deze woorden sprak de heer Ny- singh, voorzitter van de stichting C.L ver0- TTtrecht werd gehouden. Onder werp van zijn rede was de steeds groter wordende chaos in de han del van diergeneesmiddelen. Hij verklaarde de indruk te hebben dat de toepassing van diergeneesmidde len buiten de dierenarts om nog steeds toeneemt. Dierenartsen worden in vele gevallen niet meer geconsulteerd bij be paalde stoornissen in de gezondheid van Duitsland: geen militaire raketten Beloften Amerikaanse zendelingen, die de re cente aanvallen van de benden van Moelele hebben overleefd, zeggen dat zij kreten hoorden als „Moskou" en „Rus land", toen de terroristen hen omsin gelden. De bendeleden vertelden de zen delingen dat hun leiders hun foto's had den laten zien van Russische verwor venheden en hadden beloofd, dat de Russen hen „dingen" zouden geven, die alleen de blanken bezitten en dat de Russen ook hun land zouden teruggeven. Zij zeggen, dat de blanken hun land hebben gestolen en hen tot slavernij hebben gebracht. Zij geloven, dat de communisten hen koeien met gouden horens zullen bezorgen. Premier Adoala zal in de komende weken waarschijnlijk voor ernstige problemen geplaatst worden. Zij zeggen, dat dit boek eerst in h«t bezit is geweest van Patrice Loemoem- ba, de onberekenbare eerste premier van Kongo, die in Katanga om het le ven kwam Moelele heeft zijn mannen verteld, dat zij zich tegen luchtaanval len kunnen beschermen door pinda's te eten en water te drinken. Missionaris sen zijn er zeker van, dat velen van hen marihuana hadden gerookt, voordat zij op het oorlogspad gingen. De mannen van Moelele hebben weinig moderne wapens: zij dragen meestal bogen giftige pijlen, speren en machetes. Vuur is een belangrijk wapen. Mis sieposten en regeringsvestigingen wer- De leuzen, die zij gebruiken, verte- den in brand gestoken. Moelele heeft de KPnuOordigen waarschijnlijk dc ir-helt de rcbcUcnaone versperd"J® oom munistische indoctrinatie onder del militair geDruiK. stamleden. Maar westerse deskundigen door het laten zinken van veerponten hebben verklaard dat het bij Moelele en het afbreken van bruggen, anders ligt. Boekje Chinezen Westerlingen zijn het er volgens dei correspondent van AP over eens, dat] Westerse waarnemers zeggen, dat dit de opstand van Moelele anders is dan i overeenkomt met de Chinese politiek. Zij beweren, dat de Chinezen liever geen belangrijk materiaal naar een re- volutiegebied zenden, voordat de rebel len hebben getoond, wat zij alleen kun nen. Deze waarnemers geloven volgens AP echter, dat de buitenlandse vrien den van Moelele een poging zullen doen, hem te bevoorraden na zijn recente De Westduitse regering heeft gis teren een Russisch protest van de hand gewezen, volgens hetwelk in de Bondsrepubliek raketten worden gebouwd. die met atoomkoppen kunnen worden uitgerust. Een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken in Wash ington bestempelde het Russische protest als „propaganda". De Russen hadden hun protestnota ge baseerd op raketlanceringen en mededo lingen van de „Waffe und Luftrüstungs A.G." in Hamburg. De woordvoerder van het ministerie van defensie van dr Bondsrepubliek, Von Hase, verklaard! dat een toeleveringsbedrijf in opdracht van de „AG" (werkgemeenschap) zes eentrapsraketten had vervaardigd. Daar van waren er op 5 december van vorig jaar drie gelanceerd. Bij een derzoek door regeringsinstanties wa: bleken, dat het hier niet-gelelde, uiterst eenvoudige raketten zonder militaire be tekenis betrof, die alleen voor speurwerk waren bestemd. Voorts was in opdracht van de „AG" door een ander toeleve ringsbedrijf een tweetrapsraket voor we tenschappelijke doeleinden vervaardigd. hem beginnen enkele trote 'varkens pluimveehouders hier en daar zelfs te eisen dat er preventief furoxone of an tibiotica in de voeders wordt gemengd, in grotere hoeveelheden dan door het produkt-schap voor veevoeders zijn toe gestaan. Aangezien er weinig risico be staat voor doeltreffende sancties van het produktschap. wordt ook het optreden van de C.L.O.-controle (de controle van de drie centrale landbouworganisaties) tegen dergelijke overtredingen ernstig bemoeilijkt. ZOEKEN i Over de fouten die door de boeren zelf 1 gemaakt worden, zei de heer Nysingh dat men zal moeten blijven zoeken naar de oorzaak van de moeilijkheden en pro beren deze weg te nemen door betere j huisvesting, strengere hygiëne en een Von Hase deelde voorts mee, dat de betere voeding. Russen er goed aan gedaan zouden heb- De heer Nysingh merkte voort» op, eerst de betrouw- - j agrarische gelederen onze- baarheid van hun intormatiêbronneiV ktrh(,id h„r« „ver d« toekomst. Hij nsjeKaan Hij zei teil slotte, dnt constateerde dat soms gevoelens van West-Duitsland in de verdragen van Pa- edeloosheid d(, „verhand krijgen en rijs uitdrukkelijk heeft afgezienvan de| fed zsl wegevenaldua de heer vervaardiging van militaire raketten. Nysinfh dtl dergelijke gevoelene ftiui- Moskou heeft de protestnota s iiige-lkerld werken voor de verdere ontplooi- dlend bi) de regeringen van de drie tag van het Nederlandse boerenbedrijt. Westelijke mogendheden die verant-| woordelijk zijn voor de Duitse bonds-1 republiek. Signorina Amalia Malani, de eerste Italiaanse vrouw die een ballonvaart maakte met een ballon waaronder vuur werd gestookt, is woensdag op 82-jarige leeftijd in Ravenna overleden. Op 8 sep tember 1905 maakte zij haar eerste bal lonvaart. Aguinaldo was een van de leiders van de Philippijnse opstand tegen de Ver. Staten aan het eind van de vorige Ook deze raket is niet geschikt de andere Kongolese opstanden, staat een brein achter, dat zeer goed is ingesteld op moderne guerrilla-taktie- ken. Dit blijkt uit de systematisch uit gevoerde aanvallen op missie- en zen- oingsposten, waarbij een Amerikaanse zendelinge en drie Belgische missiona rissen werden gedood. Regeringstroepen hebben beslag kunnen leggen op het aantekenboek van iemand die lessen volgde op een school voor guerrilla-oor logvoering. Aangenomen wordt, dat de ze aantekeningen van Moelele zijn. „Het is van die rommel, die de cOm- Dr. Alberto Franco Nogueira, de Por tugese minister van buitenlandse zaken, heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties opnieuw uit genodigd voor een bezoek aan de Por tugese Afrikaanse gebieden Angola Mozambique. Oe Thant zou dan zichzelf kunnen uitmaken of Portugals beleid een gevaar is voor de vrede de internationale veiligheid, aldus v klaarde de Portugese minister op i persconferentie. Zware straffen in schrootproces Een rechtbank te Diisseldorf.in West- Duitsland, heeft gisteren de 51-jarige voormalige bedrijfsleider van de plaat selijke schroothandelszaak „Sonnenberg GmbH" F. Jung tot veertien maanden gevangenisstraf en een boete van 10.400 mark veroordeeld wegens bedrog en het vervalsen van handelsdocumenten. De gewezen leider van de afdeling buiten landse handel van deze firma de 37-ja- rige M. Schneider, kreeg, op dezelfde i, gronden, eveneens veertien maanden ge- j vagenlsstraf en een boete van 5.2001 Twee andere beklaagden, werknemers van dezelfde firma, namelijk de 39-jari- ge bedrijfseconoom H. J. Haupt en dej 62-jarige expediteur K. Neuss kregen, wegens medeplichtigheid, respectieve lijk zes en zeven maanden voorwaarde lijk. De eveneens in staat van beschuldi ging gestelde bedrijfsleider der West-1 duitse vereniging van schrootverbrui-j kers K. Lindebom werd vrijgesproken, j De handelingen der beklaagden heb-l ben ertoe geleid dat de verenigingskas van de E.G.K.S. in Brussel in de periode 1954-1958 ruim zes miljoen gulden teveel heeft uitgekeerd in verband met de in voer in West-Duitsland van schroot uit derde landen. De rechtbank heeft als verzachtende omstandigheden laten gelden dat de veroordeeldenniet in hun eigen belag hebben gehandeld, doch dat hun motief! was „alles voor de zaak". In het kader van de gebruikelijke uitwisseling van bezoeken tussen de eerste ministers van de Beneluxlanden, zal de Belgische eerste minister. Th. Lefèvre. op zaterdag *5 februari 1964 een bezoek brengen aan zijn Nederland se ambtgenoot, mr. V. G. M. Marijnen Frankrijk heeft het nieuwe bewind in Zuid-Vietnam. dat na een opstand zonder bloedvergieten op 30 januari toi stand kwam erkend. De erkennmg is 1 februari geschied. uw handen lopen nu gevaar Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en hef huid- vernieuwende allantoïne. Verkrijgbaar in grote doos en royale tube Boerenoorlog in Peru eist vele levens President De Gaulle zal worden uit genodigd, bij zijn komende bezoek aan Latijns-Amerika ook Ecuador aan te doen. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse ken in Quito bekendgemaakt. De onderhandelingen over de afba- kening van de grens tussen de Chinese In Peru, waar landhongerige boe- I provincie Slnkiang en de Sowjetunie zor ren zich van particuliere landerijen den binnenkort in Peking of Mosku trachten meester te maken, neemt beginnen, aldus verluidt uit gewoonlij het aantal bloedige onlusten sterk welingelichte bron. toe. In het departement Cuzco zijn I gisteren ongeveer achtduizend boeren van Indiaanse afkomst in de buurt j van Sicuani in gevecht geweest met politietroepen. na elke afwas Clipp uw handen altijd fluweel-zacht - De boeren moesten zich uiteindelijk terugtrekken met achterlating van vele doden en gewonden. De politie, die minstens twee zwaar gewonden telde, greep in toen de boeren een aantal par ticuliere boerderijen in bezit poogden te nemen. De Peruviaanse autoriteiten hebben voor het gehele departement de noodtoestand afgekondigd. Politiever- sterkingen zijn naar het gebied onder weg. De opstandige boeren zouden de aanvoerwegen hebben afgesneden om de komst van versterkingen te verhinderen. De stad Sicuani is nog steeds door de boeren omsingeld. Volgens sommige berichten ln de Pe ruviaanse pers bestaat het merendeel van de slachtoffers van de onlusten bij Sicuani uit vrouwen, omdat deze de voorhoede vormen van de opstandige henden en in zekere zin als schild fun- Canadese luchtmacht in Europa krijgt kernwapens De Canadese minister van defensie heeft medegedeeld, dat de vier Cana dese eskadrilles straalvliegtuigen .die West-Duitsland zijn gestationeerd, ais- mede twee andere die t.z.t. uit Frank- naar West-Duitsland zullen worden overgebracht, zowel met kern- als con ventionele wapens zullen worden uitge- Tussen Canada en de Verenigde Sta ten is een overeenkomst gesloten voor de levering van kleine kernwapens, „in het begin van de zomer", voor kleine vliegtuigen. Twee nog in Frankrijk blijvende es kadrilles zullen met conventionele wa pens worden uitgerust. Vers verpakte SOEPGROENTEN Rijk i vitaminen SOEPEN en BAMI Het zakje met de Rode Ruit Nu ook voorgebakken PATATES FRITES Let speciaal^op de goudgele TVU de toestand op Cyprus steeds spannender wordt, hebben de Amerikaanse bur gers op het eiland het advies gekregen zo snel mogelijk te evacueren. Een bus met Ameri kaanse vrouwen en kinderen bij een vliegveld op de luchthaven van Nicosia. HOOFDPIJNPOEDERS Verdediger in i Auschwitzproces ex-Nazi? Tijdens een televisie-uitzending ia de Westduitse staat Hessen is uit Po len afkomstig documentatiemateriaal getoond dat belastem" zou zijn voor de advocaat Hermann Stoltlng, die in het proces tegen voormalige bewa kers van het concentratiekamp Auschwitz als verdediger optreedt. De leider van het programma ver klaarde na afloop der uitzending dat hij het materiaal, dat betrekking had op de periode tijdens het Nazi-bewind dat Stolting openbare aanklager in Brom berg was, de Westduitse justitie ter hand zou stellen. Daarbij was de ver klaring van een Pool, dat hij na door een Duitse rechtbank te zijn vrijgespro ken, ter plaatse door officier van justi tie Stolting aan de Gestapo werd over geleverd. De Pool belandde toen in het concentratiekamp Mathausen. Stolting heeft de beschuldigingen van de hand gewezen. Hij gaf toe officier van justitie in Bromberg te zijn geweest, doch hij zou toen geen politieke straf zaken hebben behandeld. Vijftig doden bij stammenoorlogen Ruim drieduizend leder van da stam der Batoetsi zijn gisteren van uit de Kongolese provincie KIvoo Roeanda binnengedrongen en hebben enkele uren de grensplaats Sjangoe- goe aan het Kivoe meer bezet gehou den. Zij zouden een vijftigtal Afri kaanse burgers en militairen van de nationale garde van Roeanda heb ben gedood, zo is van betrouwbare zijde vernomen. De Batoetsi verdwe nen, na het stadje geplunderd te hebben, ln de oerwouden van Roean da. Ook aan de grens van Kongo met Boe- roendi is het tot een nieuwe stammen- oorlog gekomen. Dinsdag zouden negen mensen zijn gedood bij gevechten tussen Bahoetoe en Batoetsi in het gebied van Boegarama. ongeveer 40 km ten zui den van Oesoemboera, de hoofdstad van Boeroendi. Het bloedbad dat de Bahoe toe enige tijd geleden onder de Batoetsi hebben aangericht kwam, naar gemeld, aan het licht toen in Boeroendi steeds meer lijken uit de rivier de Roezizi wer den opgevist. Deze rivier vormt de grens tussen Roeanda. Boeroendi en Kongo. Het secretariaat-generaal van de V N. in New York maakte intussen bekend, dat de persoonlijke vertegenwoordiger van Oe Thant in Kongo, de Haïtiaan Max Dorsinville. reeds de regering van Boeroendi zijn medewerking heeft toe gezegd om een einde te maken aan de stammenoorlog. Kongo. Oeganda en Tan ganyika zijn door Oe Thant verzocht het oog te houden op de activiteiten van Speciale depots in de toekomst yERBAZINGWEKKENDE voor uitgang is in de medische wetenschap bereikt op het gebied van de transplantatie. Het is nu technisch mogelijk om vrijwel ieder orgaan zoals de nieren, lon gen, lever en klieren en zelfs het hart over te planten. Het is niet uitgesloten dat een dergelijke chi rurgische ingreep spoedig een grote rol zal spelen in de medische praktijk. Gedurende meer dan twaalf jaar heb ben chirurgen in Amerika en ande re landen nieren overgeplant, waarbij ze een aantal blijvende resultaten hebben geboekt bij het overplanten I De 24-jarige huisschil der Gabriele Reggiani heeft in Modena, Italië, hei „wereldrecord wak- kerblijven" verbeterd. Hij sliep in 276 uur niet. Dat was vier uur langer dan de oude rekordhou- der Giulio Fantoni, ook een huisschilder. I De 19-jarige secreta resse Christine Schmal uit Rochester, New York, die bij haar werk geen pijp mag roken, heeft ontslag genomen. „Het is niet mijn gewoonte om orders van mijn baas niet op te volgen", zei Christir? na haar ont slag te hebben genomen bij Eastman Kodak, „maar ik vond dit onre delijk. Er is geen enkele reden waarom een vrouw geen pijp zou mogen ro ken als ze dat wil. East man Kodak heeft ver klaard dat Christine werkte in een deel van het bedrijf waar ook pu blick komt. Het bedrijf achtte het beter als de dames alleen pijp rook ten in de kantine. „Als dit de prijs is die ik moet betalen voor mijn overtuiging, dan is het zo maar het beste", zei Christine met een air als of het om het vrouwen kiesrecht ging. Zij heeft de sigaretten afgezworen en is overgeschakeld op dc pijp. I Twee werelberoem- de aanstaande moeders gisteren met elkaar ge sproken in Buckingham palace. Het zijn de Brit se koningin Elizabeth en de Russische „cosmonet- te" Valentina Teresjkowa De 26-jarige Russin is in Londen als gaste van hel Britse interplanetaire ge nootschap. Van dit ge nootschap heeft zij een gouden medaille gekre gen vanwege haar 3- daagse vlucht in de ruimte vorig jaar juni. I Twee Amerikanen zijn van plan een film over het leven van de zingen de Belgische non, zuster i Luc-Gabrlelle, te maken. I De twee mannen hebben zich verzekerd van de filmrechten van de le-1 vensgeschiedenis van de i non die bekend staat on-1 der de naam „Soeurj sourire" en wier gram-! mofoonplaten hoog op! de Amerikaanse „hit"-, lijst genoteerd staan. Volgens een niet nader genoemd blad zullen dei Amerikanen voor de film een bedrag aan de ordel der Dominicanessen voor haar missiewerk over-1 maken. Zuster Luc-Ga- brielle hoopt zelf spoedig! naar de missie te kun-j nen vertrekken. 1438) Niet alleen op het eiland Malta zijn die merkwaardige, in d» rotsen uitgehouwen groefsporen aan getroffen, waarlangs in de Steentijd de mens zijn karren met zwara vrachten vervoerde. De Duitse kui tuurhistoricus Bulle beeft deze me thode van wegenaanleg ook gecon stateerd op de Federauner bergrug in Karinthië, waar deze oeroude weg in de volksmond weliswaar de Ro- meinenweg wordt genoemd, maar hij dateert uit een veel vroegere period» n.l. uit de Hallstatt- tijd. Een prehistori sche nederzetting op een berg bij Oberfcderaua toont nl. aan dat deze weg reeds ia 1800 v. Chr. een on derdeel beeft uitga- maakt van één van de oudste noord zuid-verbindingen in het oostelijke gebied van de Alpen. Hierlangs wer den destijds geen karrevrachten aar de of water vervoerd, zoals -bij de oude wegen op Malta kan worden aangenomen, want hier Is sprake van een handelsweg waarover zout. barnsteen en andere kostbare goe deren van noord naar zuid, en om gekeerd, werden getransporteerd. In latere tijden werd deze groeven- weg ook Ingeschakeld in het Etrus- kische wegennet en ook de Kelten hebben er gebruik van gemaakt. Ook In het Karstlandschap van Dalmatië, Bosnië en Herzegowlna zijn de restanten van deze groei spoortechniek aangetroffen en hier en daar zijn zelfs belangrijke stuk ken bewaard gebleven, zoals het bij na tien kilometer lange, ononderbro- ken spoor tussen Ervenik en Kroo- pa, in het noorden van Dalmatië. Konden we de vorige keer consta teren. dat de asleugte van dc Mal- teser karren uit de Steentijd 131 cm is geweest, de Illyriërs gebruikten wagens van 150 cm breedte, want de sporen liggen overal anderhalve meter uit elkaar. Vele van der,e wa gen werden door de latere Romeinen weliswaar tot zelfs 6,5 m verbreed (waardoor het oude apoor gemakke lijk de naam Romeinenweg kon krij gen) maar de oorspronkelijke date ring van die weg is daardoor niet teniet gedaan. We mogen aannemen, dat deze sporen destijds veel intensiever wer den gebruikt dan we geneigd zijn aan te nemen, anders zonden de groeven in de bochten niet die sterke ultslijping vertonen die hier en daar kan worden waargenomen. Op som mige plaatsen zijn de groeven nl. tot 50 cm dieper uitgeslepen dan nor- TOCH IS HET ZOl Het spreekt van zelf, dat het rijden met zware karre vrachten ln een tientallen centime ters diep spoor moeilijkheden gaat een tegenligger dezelfde weg wil gaan. Men heeft (mede op andere gronden, die we hier moeilijk ook nog kunnen aanvoeren) daarom wel gedacht aan een éénrlehting verkeer In deze streken. Maar dat was niet nodig, want hier en daar hebben de wegen op deze oude tra jecten een dubbel spoor, zodat de tegenligger kon uitwijken en kon af wachten tot de andere weggebruiker hem had gepasseerd! rfeze spoorwegtechniek (dus In an dere betekenis gebruikt dan wij thans doen) blijkt in de Nieuwe Steentijd vrij algemeen te zijn ge weest, zoals vindplaatsen in Grieken land tussen Athene en Thebe, Cirrha en Delphi, Sparta en Messenië en nog enkele andere plaatsen aanto nen. Ook de Etrusken (wier bescha ving aan die "an de Romeinen voor af ging) hebben hun wegen niet al tijd geëgaliseerd, maar hebben voor hun voertuigen herhaaldelijk spoor- groeven in de tufsteen uitgehakt en ook voor uitwijkplaatsen gezorgd. Maar we moeten dit onderwerp thans laten rusten teneinde er eens op te wijzen dat „alle wegen naar Rome leiden". H. Pétillon Nadruk verboden. van dit orgaan. Een verslag over dit soort gevallen in de hele wereld, dat in september van het vorig jaar werd uitgebracht, maakte melding van 244 nieroverplantingen, waarbij 18 patiënten de overplanting meer dan twee jaar hadden overleefd. Vier en zeventig personen die een orgaan hadden gekregen waren nog in leven, acht al meer dan een jaar en 19 meer dan anderhalf jaar of langer. De eerste overplanting van een long werd in de lente van het vorig jaar verricht. De long werd overgebracht naar. een man die ten dode was op geschreven tengevolge van longkan ker en een nierziekte in een verge vorderd stadium. De chirurgen van de universiteit van Mississippi ver klaarden later dat de long. die werd verkregen van een man die in het ziekenhuis aan een hartaanval was overleden, 18 dagen functioneerde tot dat de patiënt bezweek aan de ziek te van de nieren. In Pittsburgh werd later de long van een dode overgeplant in het lichaam.van «en andere man en deze functioneer de gedurende enige tijd. In Denver verstrekte een groep wetenschappelij- A1 deze mensen stierven later, hun dood werd aan andere oorzaken toegeschreven. Eveneens in Denver ontving een jongen de milt van zijn maanden later, en in goede ge- moeder nog steeds zondheid. Sprong Gedurende de laatste maanden van 1963 hebben dde chirurgen een poging ge daan om een nog grotere sprong t» wagen: een sprong over de kloof tus- chaam waren overgeplant. Hij stierf aan «en infectie van de longen. Sinds de cember van het vorige jaar hebben de specialisten in Denver de nieren van bavianen overgeplant bij vier mannen. Een van deze patiënten is overleden, dc andere drie bevinden zich volgens de laatste rapporten in «en bevredigende toestand. Hinderpaal Dc grootste hinderpaal bij het over brengen van menselijke organen is het feit dat ieder menselijk lichaam vol komen uniek is het menselijke li chaam kan weefsels afkomstig uit een ander lichaam onmiddellijk als niet- eigen „herkennen". Deze „herken ning" brengt dan meteen de immuni teitsreactie in werking, een soort ver verdediging tegen iedere aanval door vreemde weefsels op een zelfde 'Sït duceert om zich te weren tegen 1 teriën en virussen die het. lichaam binnendringen. De chirurgen zijn druk bezig te proberen dit verwerpende mechanisme te bestrijden met genees middelen. bestraling, het wegnemen van de milt en de thymusklier die een deel vormen van het produktie- «pparaat in het menselijke lichaam van deze anti-stoffen of een com binatie van deze methoden. Opslagplaats Indien dit probleem kan worden opgelost kunnen dieren reserve on derdelen gaan verschaffen voor de mens. Menselijke en dierlijke orga nen zullen kunnen worden bewaard in speciale opslagplaatsen en gebruikt kunnen worden wanneer dit nodig blijkt Op dit ogenblik kan de situatie als bemoedigend worden beschouwd waarbij vooruitgang is gemaakt in de richting van een grote nieuwe zeg» voor de mens waarbij als steeds de vraag blijft hoe hij dez» zal we ten te gebruiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5