Vissen op elke diepte met nieuwe vinding van Jacob Ammeraal STANK in Woubrugge - Flinke hoeveelheid kaas op de keuring in Alphen Heeft NOORDWIJKER oud probleem opgelost? Scheerborden worden door buizen vervangen Noord wij kse kleuters in een nieuwe school EEN BEZORGER De heer De Kleijn erelid van Arti in Alphen Wordt fabriek gesloten vanavond protestbijeenkomst Kwekers Rijnsburg willen met aardgas stoken NTEWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 NOORDWIJK AAN ZEE Jacob Ammeraal (63 jaar) heeft opnieuw een uitvinding gedaan, die voor de visserij mogelijk van groot belang zal blij ken te zijn. Eerder werd hem octrooi verleend op een nieuwe manier om het net dicht te trekken en op zijn ontwerp van een andere netvorm, het zogenaamde driewiekennet, thans is een aanvraag naar de octrooi raad ge gaan voor een visstel, waarmee op praktisch elke diepte in zee kan worden gevist. De trawlnetten met de traditionele scheerborden worden over de bodem van de zee gesleept Constateert men via de opsporingsapparatuur visscholen in hogere waterlagen, dan ziet men in de regel geen kans die te verschalken. Blijkt het visstel van Ammeraal inlaat hij zijn gedachten gaan de praktijk te voldoen, dan is de grote betekenis ervan duidelijk. Op het ogen blik zijn er nog geen proefnemingen mee gedaan, zodat nog moet worden af gewacht of de praktijk de theorieën van deze oud-visser zal bevestigen. Cilinders Bij de nieuwe methode worden de scheerborden vervangen door cilinders, zogenaamde visbuizen. Voor een visstel zijn vier buizen nodig, twee onderbui zen die zijn voorrien van glijspanten en over de grond kunnen worden ge trokken, en twee bovenhuizen van licht materiaal Alle vier buizen zijn aan de binnenkant voorzien van een hoogteroer en een nichtingroer. die naar wens kun nen worden afgesteld. Verliezen de scheerborden hun ubtscheerkracht zodra ze van de bo dem worden getrokkende buizen bewaren die en houden het net op elke diepte wijd open. Er behoort hierbij een aangepast net te worden gébruikt, waarvan de befkopening driemaal zo groot als van het gang bare net. De twee onderbuizen moeten twee-en- een-halve meter lang zijn en ongeveer honderdvijftig kilo wegen. De bovenhui zen dienen van licht materiaal te zijn vervaardigd. Zij mogen niet zinken. Ammermaal heeft tot nog toe slechts geëxperimenteerd met modellen op ver kleinde schaal. Hij bezit de financiële middelen niet om de buizen op ware grootte te laten maken en op zee proef nemingen te doen. Daarom hoopt hij, dat hij daartoe na de octrooiverlening de medewerking zal ontvangen van d ders en de regering. Ouderwets „Het zou heel plezierig zijn als de reders de regering zouden kunnen dui delijk maken, dat deze vernieuwing voor de visserij van essentiële beteke nis kan zijn. Tot nog toe immers iijn in de visserijwereld wel allerlei beteringen aangebracht aan de schepen, maar de vismethoden zyn nagenoeg gewijzigd gebleven. Er zijn meer v sersschepen in de vaart dan vroeger, staan sterkere motaren in, men maakt gebruik van moderne apparatuur vooi de opsporing van de vis. maar de eigen lijke vangmethode is ouderwets geble- De heer Ammeraal is ervan over tuigd, dat zijn nieuwe vinding geen wondernet oplevert. „Als er geen vis is, vang je met mijn net natuurlijk ook niets. Het grote voordeel van de nieuwe methode zal echter zijn, dat je de vis kunt vangen op welke diep te ze zich ook beweegt. En dat is thans niet het geval. Er kan op een bepaalde diepte in zee veel vis zwemmen, terwijl de vissers niets vangen, doordat ze met hun netten te laag zitten. Dat is voor een vit man natuurlijk ontzettend vervelend, maar technisch was daar tot nog toe niets of weinig aan te doen. Men is wel bezig geweest met pogingen in die richting, vooral de Duitsers heb ben zich er nogal druk voor ge maakt. maar veel resultaat werd niet geboekt. Men werkte met lijnen, die het net omhoog moesten trekken, maar dat schijnt allemaal niet erg te lukken". De heer Ammeraal is een man de praktijk- Van zijn elfde tot zijn tigste jaar heeft hij als visser op de Noordzee gezwalkt. Al twintig jaar lang visserijmethoden. Twee uitvindingen waarop octrooi is verleend, waren daar liet gevolg. Deze derde uitvinding moet de vorige in de schaduw stellen. Vier jaar is Ammeraal bezig geweest het probleem van het vissen op elke gewenste waterdiepte. Tal van ideeën waar iets in leek te zitten, moest j na enige tijd weer verwerpen. Spinazieblikje Tenslotte zijn dan de visbuizen uit de bus gekomen, waarmee het vraagstuk het schijnt is opgelost. De eerste proeven deed Ammeraal heel eenvoudig spinazieblikje zon der bodem. Er volgden nog heel wat denkarbeid en heel wat moeizaam gete- ken, voordat het project klaar was voor de octrooiraad. Nu is het wachten op het octrooi en dan moet de praktijk gaan uitwij zen of de heer Ammeraal goed ge mikt heeft. „Och", zo zegt hij er zelf van, „ik ben een nuchter man. Laten nog maar even rustig afwachten. Ik loop er nog niet van naast m'n schoenen. Maar als ik de medewer king krijg van reders en regering, dan geloof ik stellig, dat "de visserij veel plezier kan gaan geleven van dit buizennet. Jaarfeest Rijnsaterwoude De Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Rijnsaterwoude en omstreken, vierde in het Nutsgebouw het 14-jarig bestaan. De presidente, mevr. Behrend, heette de dames met hun echtgenoten door middel van een telefoongesprek, welkom. Het hele programma dat door de dames zelf verzorgd werd, liet een goede indruk na. De notulen werden voorgedragen door mevr. Gijsbers als Thomasvaer en mevr. Van Egmond als Pieternel. Ook de zes Schotse en Ierse volksdansen, die door veertien dames werden uitgevoerd en onder leiding stonden van mevr. Kanters, vielen in de smaak. Mevr. Vink droeg iets voor van Annie M. G. Schmidt en Henri Knap. Verder werd nog een wedstrijd in spreekwoorden gehouden, waarom sma kelijk is gelachen. Tot slot voerde een achttal dames nog een zangspel op. De de pauze gehouden verloting bracht 89,60 op. HAZERSWOUDE In verband met de intocht van de nieuwe burgemeester op zaterdag 8 febr. wordt de bevolking Hazerswoude verzocht de vlag uit te HAZERSWOUDE Voor de onder- linge wedstrijden van de Hazerswoudse schaakclub was er weer flinke belang stelling. De gedetailleerde uitslagen: A HuismanB Vreugdenhil 01, Jac Har- kesM J Ravensberg 10, J A VosJ d Neut 10, P den HertogG Lans 10: J de BruinN v d Bosch 01, C HelmusJ v de Haven 01, B C Poot Dorp 10. NOORDWIJK De „adspirantjes" van de School met de Bijbel aan de Nieuwe Zeeweg hebben sinds gisteren een eigen sehool. Na zeven jaar ge huisvest te zijn geweest in een lokaal van de lagere school, werd gister middag de nieuwe school aan de Stijntjes Duinstraat feestelijk in gebruik genomen. Reddingsbrigade wil nieuw postgebouw NOORDWIJK Dc Noordwijksc Red dingsbrigade biedt dit jaar de leden er begunstigers iets anders dan vorige ja ren. Meestal werd een revue op de plan ken gebracht, maar door allerlei om standigheden kon dit in 1964 niet. Aldus voorzitter E. de Groot gisteravond in het Lldotheater. Dit jaar voerden eigen leden een toneelstuk op. De heer De Groot verwelkomde de afgevaardigden van het gemeentebe stuur, deputaties van de brigaden in Wassenaar en Kartwijk en de ereleden A. van Kan, A. Passchier en S. Verloop. Hij deelde mede dat de brigade dringend behoefte heeft aan een nieuw postge bouw bij de Vuurtoren, daar het oude totaal versleten is. Dit zal veel geld j kosten. „We hebben al een flinke gift ontvangen, maar er is toch nog ongeveer f 5000 nodig". Daarom werd er een ver loting gehouden. Hierna werd de klucht „De verkochte bruid" opgevoerd van Arie van der Lugt. Het stuk behandelt de lotgevallen van een familie die het nogal hoog in de bol heeft. Mama wil de dochter la ten trouwen met een persoon van adel- Dit plan wordt echter verijdeld, want de edelman blijkt verre van „edel". Er I komt na alle verwikkelingen en malle J situaties een happy end, waarbij de dochter trouwen gaat mert haar uitver korene, een chauffeur. Het stuk werd met vaart gebracht en de spelers (merendeels leden van Louis Bouwmeesterbleken hun „vak" goed 'e verstaan. Het slot was een zeer ge animeerd samenzyn in de benedenzaal. De school, een semi-permanent gebouw, is ideaal gelegen, geheel beschut tussen andere gebouwen, met een grote speel ruimte, niet vlak aan de weg. Een groot aantal autoriteiten en an dere belangstellenden was bij de ope ning aanwezig. Namens het gemeentebe stuur wethouder P. den Otter, gemeen tesecretaris B. Ike en de heer M. Korte- kaas. voorts de inspectrice van het kleu teronderwijs mej. G. M. C. Gelauff, af gevaardigden van schoolbesturen, kleu terleidsters en de schoolarts J. Nie- meyer. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer K. Passchier, bracht dank aan het gemeentebestuur en aan de inspec trice voor de royale medewerking bij de bouw van deze school ondervonden. Het bestuur beeft de zorg voor de school toevertrouwd aan een commissie uit de ouders, bestaande uit de dames J. Baalbergen-Poortier, G. Barnhoorn- van der Niet en de heren H. Hoek en G. van der Niet, bijgestaan door de heer J. N. Baalbergen. Deze commissie heeft zeer veel werk moeten verzetten, maar het resultaat heeft deze moeite volledig beloond. De voorzitter van de oudercommissie, de heer G. van der Niet, gaf een over zicht van de gang van zaken bij de bouw. Hij dankte allen dde hieraan had den meegewenkt en wijdde een speciaal woord aan het adres van „oma Bam- hoorn", die er steeds voor had gewaakt dat onbevoegden het terrein zouden be treden. Mevrouw Barruhoorn ontving een plant voor haar goede zorgen. Wethouder P. den Otter bracht de ge lukwensen van het gemeentebestuur over. „We zijn blij dat er nog schoolbesturen zijn met moed en energie, die het aan durven een school te bouwen cn de moeilijkheden het hoofd te bieden." De inspectrice, mej. Gelauff, sloot zich bij deze woorden aan. „Zelf heb ik ook moed nodig om steeds maar schoolbe sturen een urgentieverklaring te weige ren Mej. Gelauff feliciteerde de hoofdleidster, mej. A. van Leeuwen, met dit nieuwe gebouw. Namens de ouders van de leerlingen bood mevrouw L. Passchier-Ammeraal een origineel geschenk aan: een lichtbak die als buitenlicht kan worden ge bruikt. Het hoofd van de school aan de Nieuwe Zeeweg, de heer J. Vaartjes, bood vervolgens zijn gelukwensen aan. Veel applaus oog9tte de toespraak van het oud-schoolhoofd, de heer J. E. Kok uit Ed/e. Nadat de hoofdLeidster. mej A. van Leeuwen, nog een toespraak had gehouden, was er gelegenheid de nieuwe school te bezichtigen. De school is verdeeld in twee ruime speel-werklokalen, een ruime hal en een kamer voor de hoofdleidster. Er is veel gebruik gemaakt van glas, zodat het geheel een ruime en lichte indruk maakt. In de school is de zogenaamde plintverwarming toegepast. 's Avonds was er voor de ouders ge legenheid het gebonw te bezichtigen. De heer Ammeraal met een model van de door hem uitge vonden visbuis, die aan de bin nenkant is voorzien van een hoogteroer en een richtingroer. Foto N. van der Horst Damuitslagen TER AAR Uitslagen van de gister- avond gespeelde damwed strijden door de léden van Nooit Gedacht voor de onder linge bordencompetitie: J de Bruyn-J v d Starren 02; H C A Broer-J Land- waart 2—0; K C Broer-Ant Hartveld 02; W Esveldt Az-J v d Starren 02; B de Bruyn-J Landwaard 20; W Starren-D van Leeuwen 20. KATWIJK AAN ZEE Vrijdag hoog water 10.15 u.. 22.05 uur; laag water 5. u.. 18.11 u. WOUBRUGGE ALPHEN In het ijsclubgebouw is de huishoudelijke jaarvergadering gehouden van de Christelijke muziekvereniging „Arti et Religion". De be langstelling was bevredigend en de bijeenkomst had, onder leiding van de heer J. Ottvoort, een geanimeerd verloop. De jaarverslagen waren gun stig. De secretaris, de heer A. de Graaf, releverend de aktiviteiten van het achterliggende jaar, maakte ook melding van een stijgend ledental De pen ningmeester, de heer H. H. Pieters, verantwoordde een batig saldo. Als bestuurslid waren aftredend de heren S. J. Deurloo (bibliothecaris)A. de Graaf (secretaris) en C. de Jeu. Allen werden herkozen. In de plaats van de heer Alebregtse, die zich in verband met andere werkzaamheden niet her kiesbaar stelde, werd in het bestuur ge kozen de heer J. Nüenlhuis. Concours Van de verdere zaken, die in behande ling kwamen, noemen we, dat Arti 25 april hoopt déél te nemen aan het con cours van de Ned. dhr. Bond van mu ziekverenigingen, dat dit jaar te Sas- senheim wordt gehouden. Voorts hoopt men een „aktie duizend" te gaan voeren in de komende maanden. De vereniging heeft voor f 3000.aan nieuwe instrumenten nodig. Men heeft zelf wat geld. Bovendien is f 1000. ontvangen uit het Anjerfonds jaarlijks op de verjaardag van Prins Bemhard wordt gecollecteerd. De sec retaris verzocht ons er nog eens op te wjjzen, dat het van groot belang is dat men deze collectedag steunt, want tal van verenigingen, die die nodig hebben, ontvangen hieruit inderdaad ook wel kome steun. En nu hoopt men uit het Alphense gemeenteleven ook nog f 1000 te ontvangen. We twijfelen er ndet aan, of dit zal gelukken. Ten slotte: méér dan een halve eeuw was de heer J. de Kleijn een zeer trouw lid van Arti. Nu heeft hij, om redenen van leeftijd, moeten be danken. En ieder was het er volko men mee eens: als er één recht heeft op het erelidmaatschap, dan is het De Kleijn. Dit is hem dan ok aange boden. WOUBRUGGE Het stinkt in Woubrugge en dat nemen de inwoners niet. Die stank wordt geproduceerd door een veevoederfabriek en heeft veel gemeen met die van een beenderfabriek. Daardoor is de bevolking in beweging gekomen. Vanavond houdt een actiecomité een protestvergade ring en waarschijnlijk zouden vandaag ook B. en W. de zaak bespreken. Verwacht wordt, dat de fabriek op grond van de hinderwet zal worden gesloten. De heer F. L. Bochove te Woubrugge, die in het actiecomité zit, schreef ons het volgende over de situatie: „Vrijwel de meeste bewoners va Rijnstreek en velen daarbuiten, zullen eens met ons dorp hebben kennis gemaakt en de unieke ligging van deze schilderachtige plaats aan de Woudwe tering en in de onmiddellijke nabijheid van Braassemermeer en Wijde Aa heb- ben bewonderd. Juist deze gunstige ligging nabij het merengebied heeft Woubrugge bij tal rijke watersportliefhebbers bemind ge maakt, en in de loop der jaren heeft ons dorp. mede door de vestiging van goed geoutilleerde jachtwerven, speciaal bij deze mensen een vertrouwde en prettige klank gekregen. Terecht: dit dorp is in ons met over bevolking bedreigde westen één van dt weinige oases die nog rust en ontspan- nig bieden. Ook in Den Haag, waai men het in stand houden van de steeds schaarser wordende recreatiegebieden in de randstad Holland als één ve grootste problemen ziet, toont men hier voor volledig begrip en is b.v. het groot ste deel van het dorp bedoeld voor indus triële vestigingen. Zo is ook door de provincie Zuid-Hol land een bedrag van verscheidene ton nen uitgetrokken ter bescherming var de als natuurmonument aangemerkte vennen in de Braassem, om deze tegen afkaveling te vrijwaren worden de rassige oevers van deze beboste eiland jes versterkt en brengt men tussen deze eilandjes en de ringdijk van de Vier- ambachtpolder pieren aan, waaraan watersportmensen hun boten kunnen Neus dicht Ondanks deze voortreffelijke inspan ningen van de overheid om bestaand natuurschoon te beveiligen en te c lideren, gebeurt op nog geen mijl afstand iets ontstellends: een alom bekende graanhandel gelegen in het meest aan trekkelijke woongedeelte van Wou- ALPHEIN Door de Kaasdagcommissie uit de drie standsorganisaties is gisteren weer een keuring gehouden, waarvoor door de zelfkazers veertig stuks waren ingezonden. Vorig jaar waren het er vierendertig en men houdt het dus goed vol in Alphen en naaste omgeving, wat wel mede ver oorzaakt wordt door het feit dat de kaasprijzen de laatste jaren gunstig liggen. De kwaliteit was over het algemeen minder dan vorig jaar. Kwam men toen tot een gemiddelde van 87 punten, ditmaal was het gemiddelde 85 punten. Onder eerste soort vielen nu 20 kazen, 51,3 (vorig jaar 22 of 64.7 tweede soort 15 kazen, 33Va (vorig jaar 10 kazen 29.4 derde soort 4 10.2 (vorig jaar 2,5%). Eén buiten mededinging. Jury De jury bestond uit de heren Joh. Nusselder en J. van Rijn. beiden te Gouda, en arbiter was ir K Adema te Den Haag Zy kenden dc volgende pun ten toe: M. Verburg, Bodegraven. 97 pt (buiten mededinging); J. A. M. Kempen, Aarlanderveen 95 pt (wisselbeker ge meente Alphcn a.d. Rijn); M. Jongeneel. Bergschenhoek. N. v. d. Akker (medaille Raiffeisenbank): mej R Sol. Hazers woude. J. W. den Hertog (medaille CMC-afdeling Alphen); B. C. Kortman (medaille Rijnstreek-Oost), allen 94 pt; D. C. Joha, 93 pt; G. C. Kraan 92 pt: P. C. Boere. Aarlanderveen. 90 pt; J. H Snelderwaard en M J. v. d. Ponn 89 pt: P. den Hertog. C. J. N. Oudshoorn, D Verkley en L. Kwakernaak. allen 88 pt: Vergunst. D. Sol Hazerswouode. J. J, J C. J Bontekoe. Boskoop 87 pt: N. P Kempen, 86 pt; A. de Jong. 86 pt. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is dat Alphen. 's Avonds waren velen, ook vrouwen, want die maken meestal de kaas, naar Centraal gekomen, om de uit slag te horen. Ze werden verwel komd door de voorzitter van de Kaasdagcommissie de heer J. Rij laarsdam. Eerst sprak hierna de Rijkslandbouwconsulent de heer Roo senboom uit Gouda. Deze vertelde, dat de kaas extra geboord was en dat er ook stukje was afgesneden, in verband met een rapport dat het kaasstation Zuid-Holland moet ma ken voor het EEG-verband. waarvoor een breed opgezet laboratoriumon derzoek nodig ls. De heer Joh. Nusselder heeft een ovei zicht gegeven van de ingezonden kaas. geattendeerd op gebreken en nuttige wenken verstrekt. Vragen werden ge steld Verscheidene De heer Rijlaarsdam heeft vervolgens de hoofdprijzen uitgereikt Mevrouw Kempenaar, die de wisselbeker ontving met het advies: probeer hem te houden, antwoordde snedig: „Dan mag ik hem wel vastbinden!" Voorts sprak nog de heer J L. de Vries, secretaris van de Bond van Kaas producenten uit Den Haag. en nogmaals de heer Roosenboom, o.a. over de dag kaas-bereiding. waarmee goede resulta ten worden bereikt. Het was een avond waarbij de boerenkaas, terecht, hoog genoteerd stond. Nieuwe kleuterschool i in Alphen ALPHEN In het gebouw „Onder leg" aan de Lijsterlaan zal maandag 10 februari een Chr. kleuterschool worden begonnen. Deze zal uitgaan van het be stuur van de Timotheiis-kleuterschool die bij de gelijknamige Chr. lagere school aan de Hooftstraat is en ook nog een noodschool heeft aan de Gnephock. invraag voor de bouw van een kleuterschool, aansluitende bij awe complex „Dambenoy" is reeds geruime tijd geleden door de ge meenteraad goedgekeurd, maar men moet wachten op toewijzing bouwvolu me en nu is deze tijdelijke oplossing oor de betrokken omgeving gevonden. De kleuterschool zal onder leiding staan van mevrouw J. N. Kortleve-Broer. Voor de officiële opening zal men za terdagmorgen 8 februari om 10 uur in gebouw „Onderweg" bijeenkomen. brugge, wordt verkocht aan een Al phense onderneming. ras ging het gerucht, dat de nieuwe eigenaren met dit bedrijf heel andere bedoelingen hadden dit zou een droge rij van granen en andere voor veevoe der bestemde produkten worden. Een aangrenzend perceel grond werd ook door deze firma aangekocht ter uitbrei ding van het bestaande gebouwencom plex, en al spoedig werd met de bouw an een nieuwe loods begonnen. Toen ik de burgemeester mededeling deed van de ongerustheid der omwo nenden, waartoe ik ook behoor, vertelde deze mij dat het uitreiken van een bouwvergunning niet impliceert dat een vergunning tot het uitoefenen van een drooginrichting zal worden verstrekt en dat de hinderwet stellig de zich be dreigd voelende omwonenden tegen de kwalijke gevólgen van een dergelijk be drijf zal beschermen. Aan deze strohalm grepen wy ons vast Nagenoeg alle verontruste bewoners wier huizen binnen een straal van drie honderd meter van het stank-object zijn gelegen, hebben zowel collectief als in dividueel, zowel schriftelijk als monde ling, hun ernstige bezwaren ingediend. Tot nu toe zonder enig effect. Het continubedrijf werkt al geruime tijd dag en nacht en uit niets blijkt dat de overheid er zich mee bemoeit Men krijgt zelfs de indruk dat men var zijde behalve de neus, ook de ogen dicht- Ogen dicht Zo staan er op de voor dit bedrijf gekochte stuk grond twee arbeidershuis jes. er staan er tientallen slechter in onze gemeente. Deze huisjes zijn nu gewoon ingekapseld door een tachtig cm hoge borstwering, waarop straks, na sloping van deze huizen, verdere uitbouw van de nieuwe loods zal plaatsvinden. Heb ben wij een bouwpolitie? Deze huizen zijn dezer dagen onbewoonbaar ver klaard. En de bewoners, onder wie een oude man van bijna tachtig, die er meer dan veertig jaar heeft gewoond, hebben aanzegging gekregen binnen zes maan den te vertrekken. Wat een medewer king! Een ding hebben de vroede vaderen uit het oog verloren: dat er namelijk veel meer huizen onbewoonbaar zullen gera ken. Niet door ouderdom en bouwval ligheid, het zijn merendeels riante ningen en kapitale hofsteden, maar door Advertentie HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend zlehtzendlng aan buis G. KOELEWIJN SASSENHEIM Gisermorgen had op de Parklaan een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bestelwagen. Beide wagens werden flink beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet de verpestende stank welke dit bedrijf bij het drogen van de vaak half verrotte produkten verspreid. Deze walgelijke geur is vaak zo pene trant, dat ze niet buiten de woning is te houden. Woubrugge staat hier voor een raad sel: elders worden dergelijke bedrijven, die toch een bedreiging voor de volks gezondheid inhouden, met alle middelen geweerd, in het recreatiedorp Wou brugge „neemt" men dit Gouverner c'est prévoir, niet aldus in Woubrugge. N.A.S. in Benthuizen krijgt Anjerfondsgift BENTHUIZEN Dinsdagavond hield Ie gymnastiekvereniging Na Arbeid Sport in het verenigingsgebouw een le denvergadering. Voorzitter A. van Noor! deelde mee. dat op 7 maart een zaaluit voering zal worden gegeven, waaraan alle leden meewerken. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal een lichte stijging had ondergaan. Voorts werd melding gemaakt van de bijdrage namens hefc Anjerfonds voor de aanschaffing van nieuwe toestellen. De penningmeeste- mevr. H. GroenVer hoe ff kwam 1963 uit met een nadelig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden mevrouw GroenVerhoef f en de heer W. C. van „Spinoza" Rijnsburg RIJNSBURG De woningbouwver eniging „Spinoza" houdt vanavond tus sen acht en tien uur soreekuur in het bestuurshuis. Noordeinde 34. Het spreek uur kan morgenavond niet plaatsheb ben wegenseen bestuursvergadering. Harddraverijverenigiiig Sassenheim hield jaarvergadering SASSENHEIM Bij de opening van de jaarlijkse ledenvergadering van de harddraverij vereniging, gisteravond heette de voorzitter, de heer Rem merswaal, in het bijzonder welkom de burgemeester Baron van Knobelsdorf. ere-voorzitter is. Wegens afwezigheid de secretaris las hij ook het jaarver slag voor. De heer Van Prooyen is als ïv bestuurslid in functie getreden. Men is het college van B. en W. dank baar voor de vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting. Verder werd genoemd de medewerking van de Rijkspolitie bij omlegging en regeling van het verkeer, de hulp van de zustervereniging uit Lisse, de firma Engberts voor het hoef beslag van de paarden en de firma Vis ser voor de inrichting van de baan. Het ledental stijgt nog steeds. In 1961 was dit 184, in 1962 liep het op tot 279, en nu is het haast 400. De samenwerking met de Oranjevereniging is goed. Uit het verslag van de penningmeester noteerden we dat er een tekort is van f 149.12. Het bestuur moest dan ook een voorstel doen de contributie te verhogen van f 3 tot f 3.50. Naar aanleiding van vragen deelde de voorzitter mee dat op de tweede dag van de Oranjefeesten, dat is op 1 oktober. Burg. stand Voorschoten VOORSCHOTEN Geboren: Dick z v D Vlieland en J B v d Meij. Vliet- zicht 37; Jacobus H M z v L J M Zonne veld en W A Koenraads, Rembrandtlaan 45; Jan z v H Smit en D van der Ha ven, Rijndijk 238. Overleden: Johannes Swank, 12-12-'95, gewoond hebbend te Oud-Beyerland. Karei Doormanstraat 38. RIJNSBURG In de tuinbouwschool produktic van kassen. Zelfs het schilders- -ergaderde gisteravond de vereniging an oud-leerlingen van die school. Bij ontstentenis van voorzitter Ben van Vliet bad de directeur van dc school, de heer G. Dokter, de leiding. Deze toonde na afhandeling van de agenda, de tekening dc nieuwe school. Deze tekening is ter verkrijging van de ryksgoedkeuring opgestuurd en berust nu by het ministe- c van landbouw. Het aannemersbedrijf Voskamp en Vrijland uit 's Gravenzande vertoonde de bedrijfsfilm „Kas en glas". In dit be drijf werken enkele honderden werkne- de volledig gemechaniseerde werk wordt mechanisch uitgevoerd. Ook kon men door de film een indruk krij gen van de manier waarop stookketels worden vervaardigd. De heer Van Luntercn van de firma Voskamp en Vrijland gaf in een korte inleiding een historisch overzicht van de groei van het bedrijf. Tijdens de dis cussie ontspon zich een interessant ge sprek over de toekomstige stookmethode. Vooral om luchtverontreiniging tegen te gaan achtten de jeugdige kwekers aard gas voor de nabije toekomst de meest ge- W<e<L*e kranc*stof. opkomst was hier

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11