Programma Spreekt Nederland woordje mee bij het hardrijden? Snelle cross-country bracht Knutsen goud Weer goud en zilver voor de Goitschels Belg Van Limburg Stirum als Irene's kandidaat genoemd Schnelldorfer aan de leiding BOSKOOP EN L.S.G.2 ZETTEN opmars VOOBT Verklaring van Hof Amerikaan Mc Dermott eerste op de 500 m NIEUWE LEIDSE COURANT 6 DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 Het programma voor de Olympische Spelen van morgen liet er als volgt uit: 8.3012.00 50 km ski. 9.0013.30 5000 m hardrijden 9.15—10.30 skiën dames 5 km. 's Middags en 's avonds ijs hockey. Olympisch metaal goud zilver brons Rusland6 5 4 Frankrijk 3 3 Finland 3 1 1 Noorwegen 13 1 Oostenrijk 1 2 1 Nederland 1 Ge. Britannic 1 Duitsland 1 2 Ver. Staten 11 Italië 1 1 Nd. Korea 1 Canada 2 Zweden >-1 IJshockey-toernooi CANADA VERSLOEG OOK AMERIKA (Van onze sportredactie) Na Zwitserland. Zweden en Duitsland te hebben verslagen is het gisteren de Canadese ijshockeyploeg gelukt ook over do Olympische titelhouder Amerika te zegevieren. Met 8—6 werd de eerste Olympische overwinning van Canada op Amerika sinds 1948 een feit. Tijdens deze enige wedstrijd voor het toernooi namen de Amerikanen de lei ding. doch nadat de Canadezen gelijk hadden gemaakt namen zij weer een 3—1 voorsprong. In de tweede periode wisten de Cana dezen binnen een kwartier zes doelpun ten te scoren (7—3). waarna de Cana dese ploeg zich in de laatste periode op verdedigen toelegde, zodat de Amerika nen twee goals meer dan de Canadezen konden maken, doch niettemin verloren. Canada 4 4 8 23—9 Rusland 3 3 6 27—6 Tsj. Slow3 2 1 4 20—8 Zweden 3 2 14 15—7 Finland 3 1 2 2 4—11 Amerika 4 1 3 2 19—20 Duitsland 3 3 3—23 Zwitserland 3 3 027 In het troosttoernooi werd gespeeld: PolenHongarije 62 en JapanOosten rijk 5-5. Polen 3 6 Noorwegeen ..32 Oostenrijk ..35 Italië 32 Japan 3 5 Roemenië 3 1 Zd. Slttvië3 3 Hongarije 3 0 Wel hoop maar geen verwachting de Concurrent zijn, dat Grishin vorige week op de laatste 300 m. conditie te kort kwam. dan is het niet uitgesloten dat Liebrechts een van de gevaarlijkste, concurrenten van de Rus is om hem ook op deze afstand van een drievou dig Olympisch succes af te houden. IN NOORDSE COMBINATIE (Van onze sportredactie) De 32-jarige Noor Tormod Knutsen. tweede tüdens de Olympische Spelen van 1960 in Squaw Valley, zegevierde gisteren in de Noorse combinatie (ski springen en cross-country 15 km). Knutsen was bij het springen tweede geworden achter de Duitser Thoma. De Rus Kisselef nam toen de derde plaats in. Thoma eindigde gis teren by de cross-country slechts op de tiende plaats met een tijd van 52 min. 31.2 sec. Toen reeds bleek, dat hij zijn eerste plaats moest prijs geven, te meer omdat zijn concurrent Knutsen met 50.58.6 vierde was geworden. Het bleek inderdaad dat Knutsen daarmede het Olympische goud had veroverd zelfs het zilver was niet voor Thoma weggelegd, want Kisselef had voor cross-country 51 min. 49.1 sec. nodig, ongeveer 50 sec. minder dan Thoma. zodat de Rus het zilver won, het brons aan Thoma latende. De winnende Noor had tevoren ver teld. dat dit zijn laatste wedstrijd zou worden, maar na afloop deelde hij mede. er nog wel enige tijd mee door tc zullen gaan. Hij vond, het een zware wedstrijd en had vooral op het laatste dalende stuk naar de finish moeite ge had in het spoor te blijven. De Rus Gusakof. die in Squaw Valley het brons had gewonnen, werd nu vier de. De uitslag de 15 km. cross- Atletiek Bill Nieder: niet terug De Amerikaanse atletiekbond heeft het verzoek van de Olympische kampioen kogelstoten. Bill Nieder. om weer als amateur aan atletiekwedstrijden deel te mogen nemen, verworpen. Na zijn zege in Rome was Nieder prof bokser geworden. Zijn ring-carrièrc duur de echter nog geen ronde, want in zijn eerste gevecht werd Nieder k.o. geslagen. Onlangs had de cx-wereld recordhou der zijn bond verzocht weer als amateur tc mogen uitkomen omdat hij als bokser nooit geld had ontvangen. Het verzoek is nu dus definitief riet ingewilligd. country: 1. Kaelin (Zwits.) 49.12.8: 2. Barhaugen (Noorw.) 50.40.4: 3. Larsen (Noorw.) 50.49.6.: 4. Knutsen (Noorw.) 50.58.6; 5. Gusakof (Rusl.) 51.19.8: 6. Oesak (Tsj.) 51.29.5: 7. Damolin (Ita lië) 51.42.3: 8 Kisselef (Rusl.) 51.49.1; 9. Bower (VS) 52.26.4; 10 Thoma (Did.) 52.31.2. De eindstand: Knutsen 469.28 pt.; 2. Kisselef 453.04 pt; 3. Thoma 452.88; 4. Gusakof 449.36 pt; 5. Larsen 430.63 pt; 6 Barhaugen 425.63 pt; 7. Driagin (Rusl) 422.75 pt; 8. Damolin 419.54 pt: 9. Dietel (Did.) 417.14 pt; 10 Koestin- gen (Oost) 413.68 pt. En u behoeft niet eens vreemd op te zien. dat Cees Verkerk met zijn bes te persoonlijke tijd van 2.10.5 ook nog een hartig woordje meespreekt Maar naast Grishin en Liebrechts zijn voor ons de grote fayorieten de Noren, die vorige week juist waren ge arriveerd en kalm aan meededen als mede Antsson, wanneer hij op deze af stand start. Een ondergeschikte rol zal Schenk spelen. Even kansloos voor een van de bo venste plaatsen is morgen Peter Not- tet uit Loosduinen op de 5000 m. Ook in deze race moeten Liebrechts en Ver kerk heel goed kunnen meekomen. Vraag is evenwel of Liebrachts zich (Van onze speciale sportverslaggever) INNSBRUCK De Olympische Winterspelen mogen dan voor de helft zijn afgewerkt, voor Nederland staat het belangrijkste nog te gebeuren, ondanks de gouden medaille van Sjoukje Dijkstra. Nog meer centraal dan het meisje uit Amstelveen staan de schaatsers, temeer nu er hoge ver wachtingen zijn, dat Holland eindelijk sinds 1952 weer eens een geducht woordje zal meespreken. Een medaille voor Rudie Liebrechts en misschien Cees Verkerk behoort tot de mogelijkheden. De spanning in het Neder landse kamp is groot. Na de goede vooruitzichten die Liebrechts vorige heeft gewekt door de trainingswedstrijd over 1500 m in de schitterende tijd van 2.07.9 te winnen. We rekenen nu op de Vlaardinger als nimmer tevoren. Maar het lijkt ons goed zonder overigens de optimistische verwachtin gen de bodem in te slaan neen hoe- rastemming vooraf te temperen. Feit blijft overigens dat sinds de Olympia- in Oslo, toen Wim v. d. Voort ach de beroemde Noor Andersen twee de werd op de 1500 m. en Kees Broek- het zilver achter dezelfde Ander- inpalmde op de 5000 en de 10.000 een mooie kans bestaan dat Ned- derland in het voorste gelid zal strij den. In Cortina d'Ampezzo zat dan een vierde plaats voor Broek-1 in op de 5 km. en vier jaar gele- in Squaw Valley moesten tevreden stellen met een derde plaats Dor Jan Pesman op de 5000 Nu Henk v. d. Grift wegens droeve familie-omstandigheden naar huis ruggekeerd en niet zal uitkomen op de morgen te rijden 5000 m, heeft Ne derland geen representant op het sprint- ner. Dat is niet zo verschrikke lijk. want kandidaten, die op dit onder deel werkelijk kunnen meekomen heb- Derde maal goud? De grote vraag is of de Russische recordhouder Grishin kans zal zien de derde achtereenvolgende maal het goud op deze olympische afstand te eren. Dat zou een ongeëvenaarde prestatie zijn. Grishin die met 39.5 het wereldrecord en met 40.2 het Olym pisch record in bezit heeft, krijgt de grootste concurrentie van zijn landge noot en Europees kampioen Antsson en de Noor Thomassen, die twee weken terug in Oslo de 500 m. won. Feu nieuw Olympisch record lijkt niet waar schijnlijk. Daarop is meer kans by de donder dag te rijden 1500 m. Liebrechts heeft bij de voorwedstrijden laten zien dat het 1956 in Cortina gevestigde record 2.08.6 voor verbetering vatbaar is. Deze middenafstand biedt voor Lie brechts de beste kansen. Hij heeft dit »n op de 1500 m. menige knappe prestatie geleverd. Maar niet uit het oog mag worden verloren, dat de om standigheden vorige week ideaal warer u wellicht anders kunnen zijn. Bo vendien is Liebrechts een man. die bij trainingspartijen tot uitstekende resul taten komt. die hij jammer genoeg in beslissende wedstrijden niet kan herha len. aan de vooravond van de 1500 m. he lemaal zal durven geven. Zelf zegt hij van wel, maar we twijfelen. Doet hij het niet, dan is voor hem in deze geen ereplaats weggelegd. Ook niet voor Verkerk dachten we. Meer kansen zijn er voor de krachtige stayers als Jon- ny Nillson, Per Ivar Moe, Knut Jo- hannessen en de Russen Jumasjef en Matusevich. Zij allen zijn in staat het Olympisch record van Sholhof, nu trainer van de Russische hardrijdsters (7.48.7) te ver beteren. Ondergeschikt Op op 10.000 m. van vrydag tot slot speelt Nederland een ondergeschikte rol tenzy er zich een levensgrote verras sing voordoet. Ook hier zyn Noren, Zweden en Russen favoriet met voor ons Knut Johannessen met het knap pe Olympische record van Squaw Val ley (15.46.6) in de voorhand. Van grote betekenis is ook de loting. Tegen wie moet worden gereden en wanneer. Te verwachten is wel.dat top prestaties van keien als Ballangrud (1963) en Andersen (1952) om meer dan twee afstanden te winnen, hier in Innsbruck rustig als uitgesloten mogen worden geacht. Reuzenslalom voor dames (Van onze sportredactie) Het kan soms vreemd gaan bij de Olympische Spelen. Tot voor enkele da gen was het nog nimmer voorgekomen, dat twee zusjes zowel het goud als het zilver wonnen. Dat gebeurde zater dag bij de slalom voor dames en gebeurde gisteren bij de reuzenslolom weer. Marielle Goitschel. de dochter van een Franse hotelhouder uit d'Isere. die tweede werd bij de slalom, won gisteren het goud en haar zusje Christine, die zaterdag eerste was worden, legde gisteren beslag op het zilver. Bovendien zorgde zij, s; met het Amerikaanse meisje Jean Saubert voor een sensatie. .Beiden ein digde namelijk in 1.53.11 gelijk, het geen een ongekend iets bij skiwedstrij den is,temeer nu de tijden in honderd sten van seconden nauwkeurig worden opgenomen. Dus ook zilver voor Jean Saubert, die zaterdag bij de slalom achter de beide Goitschels derde was geworden. Het parcours voor de reuzenslalom was 1530 meter lang en had een hoog teverschil van 425 meter. Het moeilijke parcours telde 59 poortjes en ws de schaduw snel, doch in de zon de sneeuw deed smelten, erg lang zaam. Als eerste startte het Oosten rijkse meisje Traudl Hecher, die als een der favorieten werd beschouwd, doch zaterdag haar enkel had ver stuikt. Zij startte tegen het advies van de dokter en had kennelijk pijn, toen zij naar de start strompelde. In Squaw Valley had zij, als 16-jarige het brons gewonnen. Nu werd zij achtste. Na afloop van de wedstrijden Marielle, dat dit de gelukkigste dag van haar leven was: „een gouden daille en bovendien verloofd met Jean Claude Killy". Killy is een lid va: Franse skiplocg. Korte tijd later, toen de fotografen hun werk hadden ge daan en het nieuws van de verloving wereldkundig was gemaakt, verklaarde Marielle, dat de opmerking over haar verloving maar een grapje was ge- En donderdag? Inmiddels zullen de beide meisjes Goitschel en Jean Saubert elkaar don-| derdag weer ontmoeten bij de afdaling. Het drietal zeide het Oostenrijkse meis je Christl Haas, die vierde was ge worden, het meest te vrezen. De uitslag van de reuzenslalom: Ma rielle Goitschel 1.52.24; 2. Christine Goitschel cn Jean Saubert 1.53.11; Christl Haas (Oost.) 1.53.86: 5. Annie Famose (Frankr) 1.53.89; 6. Edith Zim- nan (Oost) 1.54.21; 7. Barbi Hen- neberger (Did.) 1.54.26; 8. Traudl Hecher (Oost.) 1.54.55. Het dooide gisteren in Innsbruck acht graden. De bobbaan is reeds geslo- en voor zover mogelijk met zeilen bedekt om de schade tot het uiterste beperken. Er moeten namelijk nog enkele ritten worden gehouden. Ook dc skipistes in Seefeld. Lizum en Berg Isel worden aangetast door de dooi en zelfs loopt de Olympische schaatsbaan gevaar. Wanneer de temperatuur hoger komt dan tien graden, moeten de wedstrijden wor den afgelast. Het laatste grapje uit Innsbruck: „In 1972 kunnen de Olympische Spelen n Nederland worden gehouden, want daar dooit het ook altijd, wanneer er belangrijke wedstrijden zijn georgani- Er ziin veel Nederlanders in Inns bruck. Sommigen hebben er lang voor gespaard en er zijn er ook. die twee zomervakanties hebben laten staan om van de Olympiade getuige te kunnen zün. Zo ook de man uit Delft, die zich veel moeite getroost handtekeningen te krijgen. Toen hij het Olympisch kam- pioenspaar kunstrijden Ludmilla Belou- sova en Oleg Protopopof had bereikt was de pen van de Delftenaar juist leeg. Het feest ging niet door. Met de kennis van drie talen kom je ver in de wereld. In het perscentrum van Innsbruck wordt dan ook alles in het Duits. Engels en Frans gesteld. Dit bleek echter niet voldoende, want de Aziaten voelen zich tekort gedaan. Van daar dat een Japanse en een Chinese journalist elke avond de berichten ver talen en in .spijkerschrift" op het bord zetten. De Russen kunnen zich met Duits wel redden De Franse president Charles de Gaulle heeft een gelukwens naar de meisjes Goitschel gestuurd. Het telegram luidde; „Weet, dames, dat iedereen trots is op uw overwinning. Ik bied u mijn hartelijke gelukwensen aan." De klachten over het optreden van de politie in Innsbruck nemen toe. De gewone plaatselijke plolitie, „de zwar ten" en de speciale politie uit Wenen „de roden" zün het vaak niet met elkaar eens. Op kruispunten geven zij totaal verschillende verkeersaanwyzingen. Bo vendien werd een Franse jouurnalist vijf uur gevangen gezet. Een Canadese jour nalist werd eveneens gearresteerd, doch op borgtocht weer vrijgelaten; morgen wordt hij berecht wordt toegeknd aan degene, die de beste prestatie levert op slalom, reu zenslalom en afdaling, staat Christine Goitschel eerste, gevolgd door Marielle Goitschel, Jean Saubert, Edith Zim- Christl Haas, Pia Riva (Ita- Hcide SCHNELLDORFER wordt bedreigd Na drie van d, verplichte figuren bij het kunstrijden voor heren heeft de Duit ser Manfred Schnelldorfer nog steeds de leiding met 558,5 punten. Hij wordt ech ter op vrij korte afstand gevolgd door drie rivalen- De Tsjech Karol Divin heeft 552,4 pun ten. de Fransman Alain Calmat is derde met 545,7 punten en de Amerikaan Scott Allen is vierde met 536,6 punten. Diens naaste rivaal heeft byna 30 punten min der en moet kansloos worden geacht. Ei- moeten nog twee figuren worden gele den. Het vrije rijden vindt donderdag De voorsprong van de 19-jarige Schnell dorfer en de 27-jarige Divin is kleiner dan zij hadden gehoopt. Zowel voor Calmat als voor Allen is het vrije rijden het sterke Rodelen Duitse aangelegenheid Een 20-jarige instrumentmaakster uit Raschau, Ortrun Enderlein, heeft Duits land vanmorgen de eerste gouden me- raille geschonken. Z\j zegevierde bij het rodelen, waarvoor vanmorgen de derde en vierde manche konden worden ge houden. De wedstrijden moesten worden uitgesteld, omdat dc dooi de 18 bochten in de baan had doen smelten. Vanmor gen was de baan echter hard cn men heeft toen direct het besluit genomen de wedstrijden te vervolgen. De totale tijd van Ortrun Enderlein op de verraderlijke baan van 964 meter bedroeg over vier ritten 3.24.67. De twee de plaats was eveneens voor een Duitse. Ilse Geisler met 3.27.43 en het brons bleef in Oostenrijk: Helen Thurner gpet 3.29.06. Bij de heren Het rodelen eindigde bü de heren in een drievoudige Duitse zege. Het goud was voor ex-wereldkampioen Thomas Koehler, het zilver voor Klaus Ransack en hte brons voor Hans Plenk. Koehler. een 23-jarige student had een kleine voorsprong op zijn ploeggenoot Klaus Bonsack. Zijn tijd over vier afda lingen was 3.26.77 tegen Bonsack 3.27.04 Laatstgenoemde maakte in de vierde afdeling de snelste tijd vam 52.42. De tijd van de bronzen medaille-winnaar Plenk was 3.30.15. (Van een onzer verslaggevers) Hoewel officieel nog geen enkele naam is genoemd, worden de geruch ten steeds hardnekkiger dat de huwe lijkskandidaat van prinses Irene geen Spanjaard, maar een telg uit het Bel gische geslacht Van Limburg Stirum is. Deze geruchten deden al enkele jaren geleden de ronde. Vooral na de jongste reizen van prinses Irene naar Spanje zijn ze echter weinig meer gc- Volgens welingelichte kringen zou den als meest serieuze kandidaten in aanmerking komen de drie nog niet getrouwde zonen van graaf Thierry van Limburg Sttirum. die woonachtig is op het slot Huldenberg in Belgisch Bra bant. Deze drie zonen zijn de land jonkers: de 30-jarige Christian, de 33- jarige Frédéric en de 34-jarige Albert. Het betreft hier een geslacht van de hoogste Belgische adel. dat afstamt van de Nederlandse graaf Leopold van Limburg Stirum. een van de leden van het driemanschap van 1813. Voor de veronderstelling dat de kans van een huwelük van de Prinses m< Spanjaard uitgesloten moet worden ge acht, pleit ook de verklaring van ambas sadeur Van Panhuys in Madrid, enkele dagen geleden. Hierin ontkende hij dat sprake zou zün van een op handen zynde verloving. Hij sprak hier echter met druk over een verloving met t Spanjaard. De drie genoemde kandidaten zün broers van graaf Evrard, de 37-jarige oudste zoon van de graaf Thierry. Deze is getrouwd met prinses Hélène. dochter van de graaf van Parijs, de Franse troon- oretendent van het Huis van Orleans. Bij de Olympische kampioenschap pen reuze slalom voor dames kwamen Marielle en Christine Goitschel weer op de hoogste treden van het ereschavotje. Dit maal was het goud voor Marielle. Er waren bovendien vreugdetra nen in het Franse kamp en er was een telegram van president De Gaulle, die o.m. seinde: „De ge hele wereld is trots op jullie overwinning". Kunstrijden heren (Van onze sportredactie) Na de glorieuze overwinning va Sjoukje Dykstra hebben dc heren bezil genomen van dc prachtige ijsbaan in Innsbruck voor het ryden van de ver plichte figuren. Gisteren zyn er twe« van de vüf verreden. Dc Duitser Man fred Schnelldorfer heeft daarmede eer voorsprong van ruim 10 punten geno- Reeds na de eerste figuur, de para graaf tegendrie liet Schnelldorfer al zün concurrenten achter zich. Hy behaalde 162 punten tegen de Tsjech Divin (156.4) en de Amerikaan Allen Scott (155.6) Op de vierde plaats kwam Alain Calmat uit Frankrijk, terwül de Oostenrijker Emmerich Danzer vyfde was. By de tweede verplichte figuur, de buitenwaartse drie voorwaarts wist Schnelldorfer zün voorsprong te ver groten. Hü had toen een puntentotaal van 363 met op de tweede plaats Divin. die 352.9 pt. had verzameld. Calmat nam echter de derde plaats van Scott over en daarmede kwam opnieuw dc vraag aan de orde. of Amerika tüdens deze Olym piade geen medailles kan winnen. De stand na twee figuren: Schnelldor fer iDld.) 363 pt.: 2. Divin (Tsj.) 352.9; Calmat (Fr.) 347.7; 4. Scott (VS) 342.6; 5. Danzer (Oost.) 328.4; 6. Knight (Can.) 1.6; 7. Jonas (Oost.) 325.4 8. Sato (Ja pan) 323-4 9. Hoyt <VS) 321.6; 10. Schoenmetzlcr (Did.) 318.8, ZAKENMAN Graaf Thierry zelf is getrouwd met prinses De Croy, lid van een van d« hoogste adellyke families in België. Hij staat bekend als een zeer gewiekst za kenman, die destyds grote financiële be langen had in Belgisch Kongo. Hü waf een van de weinigen die zün belangen nog voor het uitbreken van de crisis en kele jaren geleden wist veilig te stellen. Zijn overgrootvader was graaf Willem Bernard (1795 tot 1889) de stamvader van de Belgische tak van het geslacht Van Limburg Stirum. Diens oom wa bekende Nederlandse graaf Leopold Limburg Stirum. De Belgische tak staat als zeer katholiek bekend. Alle zonen van graaf Thierry (die daarnaast ook nog drie doch. ters heeft) zyn lid van de Maltheser Orde. de r.k.-tegenhanger van de protes tantse Johanniterorde, waarvan prins Bemhard landscommandeur en prinses Irene (nog) lid is. Naast deze drie zonen worden als hu welijkskandidaten (zij het minder rieuze) genoemd, de 28-jarige graaf Hen ri en de 23-jarige graaf Edouard, beiden achterneven van de genoemde drie tel gen uit het geslacht. KASTEEL HEESWIJK Mét dc geruchten over deze huwe- lykskandidalen duiken ook weer de ge ruchten op over de mogelükheid dat prinses Irene zich wil gaan vestigen in het kasteel Heeswük in het Oostbra bantse Dinther (enkele maanden geleden maakten wij daarvan al melding, red.) Dit kasteel dat lange tyd in vervallen staat heeft verkeerd, wordt thans ge heel gerestaureerd en voor bewoning geschikt gemaakt. Het is eigendom van de 84-jarige baron Willem van den Bo- gaerde van Terbrugge, lid van een be kend Belgisch adellijk geslacht. Het ge slacht Van den Bogaerde en dat Van Limburg Stirum zyn zeer goed met el kaar bekend. Baronesse Van den Bogaerde, die het kasteel bewoont, weigerde commentaar te geven op de geruchten als zou prin- In dc eerste klas van dc Lcidse Schaakbond werd vo rige week dc vooi degradatie belang- rykc ontmoeting LSG 3Noordwük 1 gespeeld. De uitslag blüft nog i: gewisse (voorl. stand LSG 2 en Boskoop 1 44). Koplopers zagen beide hun af gebroken wedstrüden tegen Noordwük 1 tot een beslissing ko- LSG 2 won na arbitrage met 6—4. terwijl Boskoop 1 tegen de Noordwykers ;n half puntje meer wist te sc In klas 2A kwamen twee wedstrijden a arbritage tot een volledige uitslag. Alphen 1 liep enkele punten in op Kat wijk 1 door met 73 te winnen van Rijnsburg 1. na een 5—3 voorsprong. Phi- lidor 4 had tegen Leithen 2 een 5—3 •orsprong, die na arbitrage in een 5'^— Afz zege eindigde. Leithen 2 zal daar door vrijwel zeker degraderen. In afdeling 2B gaat koploper Philidor3 zege boeken op Bodegraven 2. Voorlopig hebben de Leidenaren een 5%voor sprong. Alphen 2 wist zich enigszins te herstellen door met 6',43J^ van SPW 1 winnen. De Leidenaren komen nu er in degradatiegevaar. In klasse 3A regende het uitslagen. Sassenheim 2 versloeg Katwyk 2 met 7%2'/ó; bovendien haalden de Sassen- heimers uit de afgebroken ontmoeting tegen Voorschoten 2 met 31 het volle Voorschoten 2 won met voorlopig 7>i— ■fi van Valkenburg. Noordwijk 2 blijft ook nog kanshebbei- voor het kampioen schap. De wedstrijd tegen VTL werd na irbitrage met 82 gewonnen. In de twee afgebroken partyen uit de wedstrijd Rijnsburg 2Valkenburg (aan vankelijk 44) werden de puntjes ge deeld. In afdeling 3B is Philidor 6 weer tot de kanshebbers gaan behoren na de 73 zege op Voorschoten 3. Het zag er in afdeling 3C naar uit, dat Hazerswoude en Alphen 4 zich zouden afzonderen om samen de strijd om het kampioenschap uit te vechten, maar er kwamen enkele verrassingen uit de bus. Hazerswoude en Alphen 4 hadden in de afgebroken wedstrijden tegen Nieuw koop resp. Boskoop 2 met 4Vi3% de lei ding, maar beide wedstrijden werden arbritage met 5%4% door de koplopers verloren. Boskoop 2 versloeg Aarlanderveen met 6%3%, Nieuwkoop bleef met 8%Ui- baas over Koudekerk 2. Het topduel HazerswoudeAlphen ses Irene belangstelling hebben voor het kasteel. Wel gaf zü toe dat zowel prin ses Irene als prinses Beatrix het kas teel enkele malen hebben bezocht. Mejuffrouw J. Oeldens uit Den Haag, oud privé-secretaresse van prinses Wil- helmina, is met ingang van 15 januari benoemd tot lid van het bestuur van het Sint Radbout ziekenhuis van de ka tholieke universiteit in Nijmegen. Koningin-moeder Elizabeth raakte blindedarm kwijt Koningin-moeder Elizabeth van En geland heeft vanmorgen een succes volle spoedoperatie ondergaan voor de verwijdering van haar blindedarm (Zie ook pag. 5). Zij is 63 jaar. (Vervolg van pagina 1) Een van de eersten, die koningin Juliana vandaag (heeft ontvangen, is van middag om half drie minister-president Marijnen geweest. De bewindsman heeft er de dag voor vrij gemaakt. Hü is van daag niet in de Eerste Kamer verschenen om de begroting van het ministerie van algemene zaken te verdedigen. In overleg met de voorzitter van de senaat, mr. Jonkman, is hem uitstel verleend. Zoals bekend, is minister-president Marijnen donderdagavond onverwacht van een wintersportvakantie terugge keerd. Zaterdagmorgen had hij een ge sprek met de koningin op Paleis Soest, dijk. Niet alleen vrydag heeft de minis terraad vergaderd, maar ook donderdag, avond (tot diep in de nacht) en gisteren. Behalve het onderwerp lonen en prijzen is de geloofsovergang van prinses Irene aan de orde geweest, waarbij de wyze van openbaarmaking en de eventuele staatsrechtelijke consequenties breedvoe rig zijn besproken. Waarnemers zyn er van overtuigd dat de ministerraad thans volledig op de hoogte is van de beweeg redenen, de plannen en de te volgen ge dragslijn van het Hof. Prinses Irene Wat is er sinds zaterdag met prinses Irene gebeurd? Waar is ze heengegaan nadat ze de Nederlandse ambassade in Madrid verliet, en de fotografen met een list verschalkte? Niemand weet 't er is althans niets met zekerheid bekend. Gisteravond en ook nog van morgen heette het dat ze in een kloos- tre in dc buurt van Navarra in retraite is. Zegslieden daar hebben echter ver klaard niets van de komst van de Prinses te weten. De omstandigheid dat de Koninklijke Friendship, die zaterdag naar Madrid werd gevlogen, sinds gistermiddag op het vliegveld van Barcelona was gestation- neerd, deed vermoeden dat prinses Irene zich in de buurt van deze stad bevond. Van Madrid uit kan ze er met de auto aar toe zijn gereden.. Waar in Den Haag ook over wordt ge speculeerd, is de identiteit van de man, die als passagier in het toestel moet heb ben gezeten, toen dit in Madrid aan kwam. De bemanningsleden weigeren over deze persoon te praten, terwijl ze ook niet willen zeggen, of er, in Zwit serland, of Duitsland bijvoorbeeld een tussenlanding is gemaakt. ERK overgedragen De N V. Levensverzekering My. ERK te Nymegen heeft 1 januari haar gehele bedrijf overgedragen aan de door haar in 1930 opgerichte Levensverzekering- Mij. Vitalis aldaar. De verzekeringska mer verklaarde geen bezwaar te hebben. In de positie der verzekerden komt geen enkele verandering. De administratie is hierdoor aanmerkelük vereenvoudigd. Het verzekerd kapitaal van Vitalis is thans een half miljard. eindigde in een voorlopige 4'AVA uit slag. De uitslag van Leiderdorp 2-^Aar- landerveen werd na arbitrage 7—3. In klas 2A werd tenslotte een protest m Leithen 2 toegewezen waardoor de uitslag van Alphen 2—Leithen 2 werd ge wijzigd in VA—3Ji. De Amerikaan Terry Mc Dermott, een kapper uit Michigan, heeft verrassend het Olympisch goud op de 500 meter hardrüden gewonnen. Met zijn tijd van •10.1 sec. verbeterde hü het Olympisch record van Grisjin met 0.1 sec. Zün pres tatie betekende tevens, dat de kans op drievoudige eerste plaats voor Gris jin bü bet hardrüden. werd doorbroken. Mc Dermott won voor zün land het eer ste Olympische goud, nadat Jean Saubert in de reuzenslalom en In de slalom zil- er en brons had gewonnen. De Rus Grisjin reed vanmorgen in Innsbruck overigens ook snel. Hy liet zich afdrukken, doch ook de Noor Alv Gjestvang en de Rus Vla dimir Orlof bereikten deze tijd, zodat zij gedrieën een zilveren medaille in ontvangst mochten nemen. Aan de 500 meter hardrijden namen 44 rijders uit 19 landen deel. Weinigen had den op een eerste plaats voor de Ame rikanen gerekend. Zij immers hadden sinds 1952 geen goud meer bij het hard rijden gewonnen, wel met kunstrijden en ijshockey. Mc Dermott schoot in de 17e rit als een raket weg van zyn Franse tegen stander Andre Kouprianoff. De gespierde Amerikaan reed zo scherp als een scheer mes, een instrument waarmede hij in zyn vak zeer vertrouwd is. Kouprianoff kwam niet verder dan 42.5 seo. De Amerikaan Tom Gray, die het we reldrecord van Grisjin met 39.5 heeft geëvenaard, stelde teleur en eindigde in 41.5, waarmede hy veertiende werd. De uitslag van de 500 meter luidt: 1. Terry Mc Dermott (VB.) 40.1 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Evgeny Grisjin (Rusland); Vladimir Orlov (Rus land); Alv Gjestvang (Noorwegen) allen 40.6 sec. 5. Keiiti Suzuki (Japan) 40.7; 6. Eddie Rudolph (V.S.) 40.9; 7. Heike Hedlund (Zw.) 41.0; 8. Willy Haugen (Noorw.) 41.1, Bill Disney (V.S.) 41.1; 10. Simo Rinne (Finl.), Raymond Fouvieille (Fr.). Hroar Elvenes (Noorw.), Rafael Gratsj' (Rusl.) allen 41.4; 14. Tom Gray (V.S.) 41.5; 15. Boris Guljajev (Rusl.) 41.7.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6