Spanje wil graag weer meetellen Duitsers zouden raketten maken Franco vóór kernwapen- vrije zone V.N.-helikopter met pijl en boog neergeschoten Bewaker was gevoelig voor 3 „geschenken" TSJOE: VREEDZAAM LEVEN MET ALLEN Brits journalist moet Moskou verlaten AEG Oud geneesmiddel 5 DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 Toenadering tot de Sow jetunie (Van een onzer redacteuren) SPANJE trekt dezer dagen niet alleen de aandacht door het feit, dat prinses Ire ne daar al enkele weken heeft vertoefd. Het is de toenadering tot de Sowjetunie en het door Fidel Castro geregeerde Cuba die het aan de politieke ver getelheid heeft ontrukt. Onge twijfeld spelen economische belangen hier een rol. Er zijn echter ook aanwijzingen (en die zijn er al geruime tijd), dat het voorbeeld van gene raal Franco in Madrid inspi rerend heeft gewerkt. Steeds meer landen wagen zich in|zjjn hersteld, eenzame internationale avon-j turen op zoek naar nieuwe of het heroveren van oude „in- kunnen «orden, als de Sowjetunie de t-> j i. I goudreserves naar Spanje heeft terug- vloedsferen En goede be-|gezonden En het js nu maar de vraag, trekkingen met de Sowjetunie hoe een „tussenoplossing" zal worden en/of met communistisch Chi- j gevonden. na kunnen bij dit streven wel eens goede diensten bewijzen. Aangezien zowel de Sowjetunie als Spanje de betrekkingen willen normali- I seren mag worden aangenomen, dat er wel een manier zal worden gevonden, waarop beide kwesties kunnen worden geregeld. Wellicht zo meent de NZZ- correspondent in Madrid wordt.besloten tot een geleidelijke intensivering betrekkingen. Om te beginnen tot incidentele transacties beperkte goe derenuitwisseling door een handelsver drag geregeld kunnen worden. Een cul turele overeenkomst zou de facto al be staande relaties bevestigen. Onlangs oogstte een Russisch ballet veel bijval op een tournee door Spanje. Spaanse Russische sportclubs hebben Russische en Spaanse geleerden elkaar jj persoonlijk leren kennen. Oppositie Iets i het mier, bepaalde ln zijn testament dat zijn zoon de ontvangstbewijzen van de Russische autoriteiten voor de goudre serves aan Franco moest overhandigen. De Russen hebben totdusver echter vast gehouden aan de voorwaarde, dat er van teruggave van de goudreserves slechts sprake kan zijn, als de diploma tieke betrekkingen tussen beide landen Ook in Spanje zelf is veranderen. Sinds kort wordt in het parlement nl. „oppositie" geduld. In zijn nieuwjaarsboodschap heeft Franco dit woord zelf in de officiële politiek ingevoerd. Hij n am hierbij het stand punt in, dat het regime weliswaar naar nationale eenheid streeft, maar niet naar uniformering van het politieke denken. Oppositie en kritiek zouden met zijn beginselen zeer wel te verenigen zijn. Deze openlijke erkenning van een legi tieme tegenstelling tot de politiek van de regering kan inderdaad voor de toe komst van Spanje van grote invloed zijn. Franco was voorzichtiger, nuchter der en minder pathetisch dan voorheen en ontweek een polemiek met het com munisme en de democratie. Hij stelde Bij Gainesville in de V.S. is een het land een voortgaande liberalisering passagiersvliegtuig neergestort en uit en hervorming van de sociale structuur i gebrand. Volgens de eerste berichten ten doel. zijn alle tien inzittenden om het leven gekomen. Het gebeurde bij het opstij gen van de luchthaven van de stad. Mandy Rice-Davies, een der betrok kenen bij het Engelse Profumo-schan- daal, zal dit jaar in het huwelijk treden met een Franse baron, van wie zij niet meer wil zeggen dan dat hij baron Pierre heet en ongeveer 36 jaar oud is. Zij zingt momenteel in e: München. In de hoofdstad van het om streden eiland Cyprus is gisteren een grote demonstratie gehou den van Grieks-Cyprioten tegen het voornemen van de Ver. Sta ten en Engeland om NAVO- troepen naar Cyprus te sturen. President Makarios spreekt de menigte na afloop toe. Men weet, dat het al geruime tijd niet meer zo botert tussen Spanje en de Verenigde Staten. De regering te Wash ington heeft niet langer belang bij het handhaven van luchtbases op het Iberi sche schiereiland, nu met kernwapens uitgeruste atoomonderzeeërs bases te land overbodig hebben gemaakt. Dat gold niet alleen de bases, die zich Spanje bevonden,v Hervorming Hierbij verdedigde hij de sociale en economische hervormingsplannen, die tot een verandering van de Spaanse staat zelf zullen leiden veel krachtiger dan door woordvoerders van het ont wikkelingsplan werd verwacht. In het hervormingsproces zouden de economi sche levensvoorwaarden en de verdeling van de nationale rijkdommen mede be trokken v/orden. Franco pleitte in dit verband voor een nieuwe vormgeving de landbouwproduktie en aan de landeigendom, dus voor agrarische her vormingen. Het hoge woord ls er eindelijk uit ge komen. Want voorheen had Franco del belangen van de Spaanse grootgrond-l bezitters de grootst mogelijke vrijheid I gelaten. In hoeverre de woorden van j Franco van wezenlijke betekenis zijn, moet worden afgewacht. Maar er lijkt begin te zijn. ook die dere landen rondom de Middellandse Zee. als Turkije en Italië. De Verenig de Staten streefden er (terecht) naar,, hun verplichtingen tegenover hun bond genoten zoveel als maar mogelijk was binnen de perken te houden. Het was duidelijk, dat zulks tot wrij ving aanleiding zou geven en dat de betrokken landen zouden trachten „hun eigen weg" te gaan, maar dat risico wilden de Amerikanen wel op de koop toenemen. Wat Spanje betreft zouden ook de moeilijkheden, die de Ver. Sta ten ln Latijns-Amerlka ondervonden, een belangrijke rol gaan spelen. Actieve rol Toen premier Chroesjtsjef zijn nieuw jaarsboodschap aan de regeringen zond, ging er ook een naar Madrid, bestemd voor generaal Franco. Het antwoord van het Spaanse staatshoofd trok de aandacht. Hij deed daarin nl. een voor stel aan alle landen, in hui. streven naar vrede elke ideologische agressie ve expansiepolitiek te verbieden. Voorts liet hij weten, dat ontwapening op zich zelf niet voldoende is om de vrede te bereiken. Zij moet vergezeld gaan van een versterking van het op morele eer bied gebaseerde gevoel, dat de neigin gen van een agressieve ideologische ex pansiepolitiek veroordeelt en de machi naties, die door middel van subversie de binnenlandse vrede van naties dreigt te vernietigen, onmogelijk maakt. het communistische blok. En het wordt gezien als een poging van Franco, Spanje een plaats te doen innemen on der de moderne naties van Europa en de wereld. VS brengen vissers uit Cuba op Het Amerikaase ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse kustwacht vier Cubaan se vissersvaartuigen voor de kust van Florida heeft aangehouden en doorzocht en ze nu opbrengt naar Key West. De bemanningsleden van de Cubaanse sche pen zullen worden ondervraagd in ver band met een mogelijke aantasting var de visserijrechten. De Cubanen zouden gevist hebben in de Amerikaanse ter ritoriale wateren. De Russische ruimtevaarster Valen- tina Teresjkova is per vliegtuig naai Londen vertrokken, waar zij tijdens een verblijf van drie dagen de gouden me daille van de Britse interplanetaire ver eniging zal ontvangen. Erkenning nachtclub in Kongolese benden in de aanval Een hefschroefvliegtuig van de VN moest gisteren worden achter gelaten nadat het door een pijl van een Kongolese guerillastrijder in een vitaal deel was getroffen. Al-',»™* dus hebben welingelichte kringen hlêttï Madrid ver m Leopoldstad uit de provincie klaard dat hij Kwiloe vernomen. De helikopter staat bij de missiepost Kisandji, ten zuiden van de stad Goengoe in het zuidoosten van Kwiloe. olieleiding getroffen en zakte laag. De Zweedse bemanning slaagde erin nog juist in een begeleidende heli kopter te stappen terwijl twee vracht wagens met „jongeren" kwamen aanrij den. De getroffen helikopter moest wor den achtergelaten. De zusters werden gered. Een missievliegtuig zou drie Zwitserse zendelingen die vorige week in het Balaka-gebied ten noorden van Idiofa werden vermist, opsporen. Vier Franse journalisten zouden in het gebied Kikwit zijn gearresteerd. Katan- brieven en bood schappen zalpubliceren, waaruit de waarheid over de moord op Loemoem- ba blijkt, zoals onlangs in het Belgische weekblad Pourquoi pas? werd afge drukt. Het blad werd, zoals gemeld di rect daarop in beslag genomen. Sowjetnota aan Bonn: Auschivitz-proces In het proces te Frankfort tegen twee entwintig voormalige leden van het kamppersoneel van Auschwitz heeft Emil Hantl, een toenmalige kampbewa ker, verklaard dat hU weieens overlö- denscertificaten heeft ondertekend maar nimmer zelf gevangenen heeft gedood. De 61-jarlge Hantl wordt ervan beschul digd, gevangenen dodelijke injecties te hebben gegeven. Ook zou hij toekomsti ge slachtoffers hebben uitgezocht. Hantl vertelde, dat hij bij acht of tien gelegenheden alleen maar ,,in de buurt" was geweest als dodelijke injecties wer den toegediend. Toen de rechter hem vroeg, wat hij dan wel op de zieken afdeling van het concentratiekamp deed antwoordde hij, dat hij daar overlijdens- certificaten had getekend. „Waarom ge beurde dat?", zo vroeg de rechter. „Dat was de bevestiging dat de gevangenen dood waren", antwoordde Hantl. „Ik overtuigde me daar echter niet van". De beklaagde vertelde tenslotte nog dat hij vaak met gevaar voor eigen leven gevangenen had geholpen. Ook de vroegere SS-oberseharfuehrer Gerhard Neubert gaf zich voor mensen- »e Sowjetunie heeft West- Duitsland verweten, de vervaar diging van raketten voor te be reiden, waarmee atoomwapens kunnen worden afgeschoten. In een speciale boodschap heeft de Sowjetunie de Westduitse regering op merkzaam gemaakt „op het buitenge woon gevaarlijke karakter van ongeoor loofde maatregelen in de Bondsrepubliek, die de spanningen in Europa verscher- Goengoe zelf wordt aangevallen dooi jonge guerillastrijders, gewapend mei speren, pijlen en bogen en oude gewe ren. Deze hebben de landingsbaan van Goengoe omgeploegd, zodat voor het oyerbrengen van voorraden en munitie voor het Kongolese leger hefschróef- vliegtuigen moesten worden ingescha- De „Leyland Motor Corporation" zal. De aanval op Goengoe volgt op vier ondanks herhaalde bedenkingen van de aanvallen van de afgelopen vijf dagen yer. Staten, de onderhandelingen op Idiofa, noordelijker gelegen. De ben- Nog 1000 bussen naar Cuba Dienstregeling van kimstmaan De kunstmaandierist van de sterren wacht te Utrecht deelt mede dat de Amerikaanse Eoho-2 satelliet de komende dagen zichtbaar overkomt als in onderstaand overzicht: 4 feb. 19.42 u. 35 gr. laag in het westen 5 feb. 19.18 u. 45 gr. hoog in het westen 6 feb. 18.54 u. 60 gr. hoog in het westen en wel steeds van zuid naar noord bewegend. Morgens komt de Echo-2 eveneens maar dan van noord naar zuid de hemel bewegend, en wel: 4 feb. 05.31 u. 70 gr. hoog in het westen 5 feb. 05.06 u. 50 gr. hoog in het oosten 5 feb. 06.56 u. 20 gr. laag in het westen 6 feb. 04.43 u. 45 gr. hoog in het oosten 6 feb. 06.33 u. 25 gr. hoog in het westen De helderheid is als die van een heldere ster aan de hemel. Demonstratie van 1000 studenten in Zuid-Vietnam In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon hebben vanmorgen ongeveer duizend stu denten gedemonstreerd voor de terugkeer van generaal Doeong van Minh, die vo rige week donderdag is afgezet als leider' van de regering. De demonstranten zijn van mening dat generaal Minh de enige Achter de schermen wordt thans on derhandeld over het herstel van de 'sinds de Eerste Wereldoorlog verbro ken) Spaans-Russische betrekkingen. Officieel is hierover in geen van de bei de hoofdsteden nog iets bekend ge maakt. Volgens de Neue Zürcher Zei- tung heeft de Italiaanse ambassadeur in Parijs, die vroeger in Moskou en j Washington geaccrediteerd is gewe'est, zijn bemiddeling verleend bij het eerstei contact tussen vertegenwoordigers van beide landen. Het werd gelegd tussen de Spaanse ambassadeur graaf van Motrico en de Russische ambassadeur Winogra «prekingen al i dium. Op de nieuwjaarsreceptie van gene- raai De Gaulle bracht de Rus een toast uit ter ere van Motrico met de woor-l den: „Hopelijk beleven wij in 1964 een herstel van de betrekkingen tussen on ze landen". Dit is een aanwijzing, dat pREMIER TSJOE EN-LA1 men ln Moskou blijkbaar een streep on- 1 der liet verleden heeft gezet. den staan onder leiding van Pierre Moelele, voormalig rechterhand van de separatistische leider Gizenga. Moelele kwam vorig jaar juli naar Kwiloe te rug, nadat hij naar Peking was gegaan na de val van Gizenga in 1961. OMLAAG de verkoop van nog 1.000 autobussen aan Cuba voortzetten. Een woordvoerder van de maatschappij zei dat Cuba, na de overeenkomst van 2 januari over de le veringvan 400 autobussen, een optie had genomen op nog 1.000 bussen. De algemeen verkoopleider van de maatschappij, Ronald Ellis, zei dat de kritiek van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken geen enkele vloed op de onderhandelingen heeft. Volgens welingelichte kringen werden Een woordvoerder van het Amerlkaan- i V.N.-hefschroefvhegtuigen in Kisan- se ministerie van buitenlandse zaken zei dji aangevallen toen zij op weg waren i in Washington, dat de Amerikaanse om acht Kongolese zusters van de j regering zich met de Britse regering rooms-katholieke missie te redden. Een verbinding had gesteld over do nieu transactie. Op de vraag of de Ver. Sta len aan de Britse regering hebben v zocht geen bussen meer aan Cuba verkopen zei hij. dat de Amerikaanse Kermvapens communistisch China heeft ln een vraaggesprek met de Britse schrijver Felix Greene, dat in de V.S. voor de televisie Ls uit- gezonden, gezegd, dat op dc duur de geschillen tussen Moskou en Peking zeker j opgelost zullen worden op de grondslag van het marxisme Ernstig ongeluk bij Hamburg Dit laatste wordt waarschijnlijk hand gewerkt door de bereidheid Spanje, mede te werken Èm standkoming --leninisme. I Op een vierbaansweg bij Hamburg Hierdoor zou ook de internationale communistische beweging sterker worden.heeft zich gistermorgen een ernstig ver- Volgens Tsjoe En-lai zijn China en de Sowjetunie socialistische landen met dezelfde I keersongeluk voorgedaan, waarbij acht dei fundamentele belangen. [mensen op slag dood waren. Het aantal - -* - -* -•«- gewonden bedraagt twintig. Een der De Chinese premier zei verder, dat China vreedzaam wenst te leven met elk de tot-1land ter wereld, ook met de Verenigde Staten, met inachtneming van vijf grond- kernwapenvrije beginselen. Deze zijn: wederzijdse eerbiediging Kernwa envn c MId J soevereiniteit en territoriale TV/n^oUandc* 7e£i*eMed AlsH onschendbaarheid, geen agressie, geen inmengfng in eikaars binnenlandse aange- Ji( nlan vervvezenliikt zou worden zou legenheden. gelijkwaardigheid en wederkerig voordeel en vreedzame samenleving, dit plan verwezenhjk^z^ women, ^zou Tsjof. En'.u{ zei met nadruk, dat China nimmer een oorlog zal uitlokken, maar het gebruik v«,„ de wereld door atoomonderzeeërs van de Verenigde Staten onmogelijk o\erge\en. worden. Franco heeft op een desbetref-j fende Russische suggestie positief ge reageerd. Daarmede heeft hij al enige tijd geleden de zelfstandigheid van de Spaanse buitenlandse politiek geaccen tueerd en een gunstige atmosfeer ge schapen voor het herstel van de diplo matieke bctrekkingei met de Russen, i j)e „Beattles", oorlog werd opgedrongen zon het weerstand bieden en zich nimmer gewonden is inmiddels overleden. Het ongeluk gebeurde toen een bus met 38 arbeiders bij het inhalen van een trekker met oplegger in aanraking kwam met de oplegger. Daarbij wera een zijkant van de bus geheel openge reten. ht een. fcoftÉe hij, Ook ln Spanje zelf heeft de nieuwe koers var, Franco, ook wat betreft de toenadering tot de Sowjetunie instem-, mende reacties opgeleverd. En dat is j onder dc huidige omstandigheden voor, generaal Franco ook van niet te onder schatten belang. Goudreserves Een moeilijkheid is bij de Spaans- Russische besprekingen de door Spanje: verlangde teruggave van de goudreser-j ves van de Spaanse nationale bank. die in het begin van ie burgeroorlog in de| dertiger jaren naar de Sowjetunie wer den overgebracht. Dr. Negrin. de in bal-j Itagschap overleden republikeinse pre-| vier Britse jongelui die sinds enige tijd de „teenager" -wereld met hun gitaren en zang tot groot enthou siasme brengen, worden „goed" verkocht, aldus het commentaar van een grammofoonplaten maatschappij. Ilun pla ten brengen nu ruim 5 miljoen gulden per maand op. In minder dan een jaar tijd is er voor het lieve sommetje van 62 miljoen gulden aan platen van de „Beattles", een schor groepje, verkocht. De activiteit van de Etna op Sicilië is de af gelopen dagen toegeno men. Zaterdag kwam het tot een uitbarsting, maar gisteren stroomde er uit de nieuw ontstane sple ten in de buurt van de centrale krater weer minder lava. a Het stationsbord met de langste naam ter we reld erop is plotseling verdwenen. Het is het bord dat bij het kleine station in Wales van Llanfairpwll - gwyngyll- gogery - chwyrndro- bwllllan - tysiliogogo- goch in het graafschap Anglesey staat. De stati onschef heeft een ano niem telefoontje ontvan gen waarin een losprijs werd gevraagd. Men houdt rekening met een studentengrap, l De regering van Sier ra Leone zal volgende week de eerste zelfplak- kende postzegel ter we- re'id gaan uitgeven. De ze postzegel ls tevens een nieuwtje omdat hij niet de normale vorm l De gasten op de recep tie van het stadhuis van Enschede zullen in het vervolg een ruimere keu ze uit rookartikelen kun nen doen. Naast sigaret ten en sigaren zal voor taan ook pijptabak wor den aangeboden. Het ge meentebestuur wil hier mee voorkomen dat het sterk toegenomen aantal pijprokers in de verlei ding komt een sigaret op te steken. Niemand kan volgens Moskou de Bondsrepubliek ontheffen plichtingen die jgjf A" overgave de onvoorwaardelijke nazi-Duitsland in 1945 zijn voortgekomen, alvorens een vredesver drag tot stand is gekomen. Uit persberichten is volgens de Sowjet unie gebleken, dat de Duitse „Waffen- und Luftruestungs A.G." in de Bondsre publiek raketten vervaardigt, die koppen met kernladingen kunnen dragen. De re gering te Bonn heeft naar aanleiding hiervan laten weten, dat de Russische re gering geen recht op inlichtingen van de Westduitse regering kan doen geldenZij voegde er aan toe, dat er op het gebied van de Bondsrepubliek geen raketten voor militaire doeleinden worden ver vaardigd. De boodschap zal nog schrif telijk worden beantwoord. Intussen heeft Amerika op de Geneefse ontwapeningsconferentie geweigerd, een Oostduitse brief in ontvangst te nemen. Later maakte de Oostduitsers zelf de in houd er van bekend. In het document wordt geëist, dat zowel West- als Oost- Duitsland volledig van kernwapens af zien. De ontwapeningsconferentie wordt verzocht, een desbetreffend voorstel in te dienen bij de Algemene vergadering van de Ver. Naties, met aanbeveling dat alle landen met kernwapens in wordt voorts aanbevolen, Oost- en West- Duitsland tot permanente kernwapenvrije zones te maken. Grotonderzoekers willen niet gered worden het i studenten, die als gevolg 1 had hij zieke gevangenen zonder toe stemming extra maaltijden en brand stof gegeven. ..Men heeft mij zelfs eens met de krijgsraad gedreigd", aldus de 54-jarige Neubert. Neubert had kampbewakers wel over aussondern" en een „sonderbehand- mg" horen spreken, maar hij had «.o beweerde hij nooit geweten wat daaronder verstaan werd. Hoofdschud dend hoorde de president van de recht bank aan, hoe de beklaagde zei dat geen gevangene had doorgemaakt, wat hij bij le S.S. had beleefd. Getuigen hebben tijdens het vooron derzoek verklaard, dat Neubert bi] de selecties voor de gaskamers zeer actief is geweest, maar wel gevoelig was voor „geschenken". Kandidaten voor de gu* kamers waren door hem tegen geschen ken voor een spoedige dood behoed. Het proces wordt donderdag voortgezet. Dan zal de laatste beklaagde, Emil Bednarek. worden gehoord. Peter Johnson, correspondent van het Britse persbureau Reuter ln Moskou, is door de afdeling pers van het Russische ministerie van buiten landse zaken uitgenodigd de Sowjet unie te verlaten. Dit meldt het Rus sische persbureau Tass. De persafdeling motiveert het besluit als volgt: „Johnson heeft, ondanks her haalde waarschuwing, de elementaire gedragsregels voor berichtgeving ge schonden en berichten verstuurd die grove laster bevatten over het leven van de Russen en over de binnen- en buitenlandse politiek van de SU. Johnson wordt ook beschuldigd vas het „vergiftigen van de betrekkingen van de Sowjetunie met andere landen, waaronder de Afrikaanse staten". Hieruit zou kunnen blijken dat de Rus* _jn aanstoot hebben genomen aan de wijze waarop Johnson heeft bericht over de demonstratie van Afrikaanse studeir ten in Moskou, in december vorig jaar, nadat een hunner dood was aangetrof fen. willen niet gered worden. Zij hebben de reddingsploeg, die hen in de nacht van zondag op maandag be reikte. meegedeeld te willen wachten tot ze zelf uit de grot kunnen komen. De reddingsploeg was naar hen gaan zoeken toen het water in de grotten na zware regenval was gestegen. De studenten wachten nu op een hoog gelegen gedeelte in de grotten tot het water gaat zakken. Nieuw proces voor Preston Cobb? De 18-jarige negerjongen Preston Cobb die drie jaar gewacht heeft op zijn executie wegens moord, krijgt ver moedelijk een nieuw proces. Viermaal is er uitstel van voltrekking van het vonnis gekomen nadat er beroep was aangetekend. Naar verwacht wordt zal het nieuwe proces in het begin van het voorjaar plaats hebben. Preston Cobb werd veroordeeld toen hij vijftien was wegens moord op een zeventigjarige blanke boer, nadat de twee ruzie gehad hadden over gestolen vis. Wijlen mevrouw Roosevelt heeft zich veel moeite getroost te bemiddelen ten gunste van Cobb. Ook uit Nederland zijn verscheidene pogingen gedaan het von nis van Cobb gewijzigd te krijgen. Koningin-moeder van Engeland wordt geopereerd Koningin-moeder Elizabeth van Enge land zou vandaag worden geopereerd aan haar blindedarm. Nadat zjj zondag naar de kerk was gegaan kreeg zij plot seling hevige pijn. Gisteravond werd dc 63-jarige koningin-moeder met spoed naar het King Edward ziekenhuis in Londen vervoerd. Zij moest een reis naar Canada, Au- tralië en Nieuw-Zeeland afgelasten die vrijdag a.s. zou beginnen. Een blindedarmoperatie is tamelijk ongewoon bij een vrouw van de leeftijd van de koningin-moeder. „Maar met moderne methoden en de bekwaamheid van de chirurgen is er geen reden tot ongerustheid", zo heeft een woordvoer der van de Britse medische associatie verklaard. „Er lijkt geen reden te zijn waarom de operatie niet feilloos en cesvol zal verlopen." Normaal kan worden venvacht dat een patiënt het ziekenhuis na tien da gen weer kan verlaten. Dc koningin moeder wordt door vijf doktoren behan- President Goulart van Brazilië heeft gisteren opdracht gegeven, domeingrond in de vallei van de Rio Doce, in de staat Minas Gerais. onder landloze boeren te verdelen, nadat er berichten waren bin nengekomen over plannen van deze boe ren om zich met geweld van de grond meester te maken. WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 .«J fen. Westduitse leger: Nieuwe richtlijnen voor opleiding Het Westduitse ministerie van defen sie heeft nieuwe richtlijnen verstrekt voor de opleiding van recruten. Zij die nen ter verduidelijking van de taak en de verantwoordelijkheid der officieren, de noodzakelijke gehardheid te ver krijgen. Er zal naar worden gestreefd de opleiding van jonge officieren en on der-officieren te verbeteren en hun aan tal uit te breiden. Doelend op enkele ge vallen van mishandeling bij de oplei ding van recruten schreef minister van defensie Kai-Uwe von Hassel in een bekendmaking voor de troepen dat de ze incidenten niet kenmerkend waren voor de opleiding van ihet bondsleger. In de middeleeuwse geneeskunde zijn reeds voorschriften te vinden voor het gebruik van mummie bij beenbreuken, kneuzingen, inwendige bloedingen e.Nu was mummie geen geneesmiddel dat in het westen inheems kon worden genoemd, want zoals bekend is mummie het gecon serveerde lichaam van een overlede ne. En aangezien het mummifice ren voornamelijk in Egypte ge schiedde, moeten we de oorsprong van bovengenoemd geneesmiddel in het Nabije Oosten zoeken, dat in de middeleeuwen on der Arabische in vloed stond. Voor zover kan worden nagegaan, is het de in de 11de eeuw levende arts Constantinus Afer geweest, door wiens toedoen de Arabische genees kunde invloed begon uit te oefenen aan de hogeschool van Salerno. De ze arts had het oosten bereisd en daar kennis gemaakt met de Arabi sche geneeskunde, die mummie als een belangrijk geneesmiddel ln haar farmacopee had opgenomen. De genezende werking van mum mie werd door Constantinus Afer voornamelijk toegeschreven aan de asfalt en andere bederfwerende stof fen, waarmee het weefsel van de mummies verzadigd was, en door deze verklaring zitten we met één sprong midden in de Oudheid, toen het z.g.n. pissasphaltos door Plinius en Dioscorides als geneesmiddel werd aangeprezen. Die stof werd ge vonden op verschillende plaatsen in Babylonië, aan de Dode Zee en in Griekenland. Veel later werd de beste asfalt, die in Perzië en Arabië bekend stond onder de naam mümjaj of müm (vandaar de naam mommie!) gevon- TOCH IS HET ZO! den bij de plaats Erradjan of De- rabdjerd. Dit hoog gewaardeerde ge neesmiddel vloeide in betrekkelijk kleine hoeveelheden zo maar uit de rotsen, zodat men hel slechts voor het oprapen had. Onder die „men" moet in dit geval de vorst worden verstaan, want ■'eze had zich de grot, waarin de asfalt gewonnen werd, ijlings toegeëigend en veilig laten afsluiten met vijf zegels, zodat onbevoegden het niet zonden wagen zich aan de koste lijke stof te vergrij pen. De oogst aan as falt werd eenmaal per Jaar verzameld en in de koninklijke schatkamers gebor- voorraad slechts voor het persoonlijk gebruik van de koning en diens om geving werd aangesproken. Na was die hofhouding in die dagen klaarblijkelijk niet zó ziekelijk, dat alle asfalt voor bestrijding van ziek ten en kwalen ln de omgeving van de koning behoefde te worden aan gewend. Bij zeer bijzondere gelegen heden kon daarom ook wel eens een kleine hoeveelheid van dit schaarse en kostbare middel als koninklijke gift aan andere vorsten worden weg geschonken. Gesteld althans, dat men het welzijn van die vorsten op het oog bad. Hoe het ook zij, zowel de Franse koning Lodcwijk XIV, als Catbarina van Rusland ontvingen destijds van de sjah van Perzië een fraai bewerk te gouden doos met deze onbetaal bare panacee, dat in werkelijkheid niet méér betekenis had dan een stnkje van ons wegdek. Over wegdek gesproken, we wil den U wat sporen laten zien van we gen uit de Steentijd. H. Pétfflon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5