Nieuwe Leidse Courant HEDEN VERKLARING VAN HET HOF Min. Marijnen ten paleize ontboden Duitse grens vandaag al dicht voor onze eieren Koningin, Prins en prinses Irene terug in Nederland Speculatie over een verloving Luns nodigt Soebandrio uit tot een gesprek Commentaren Prof. Andriessen vraagt grotere bevoegdheden CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hort in teghenspoef Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, Dmetiag 4 febru»i4 1964,44st« Jatfgang Koudere naeht Opklaringen met enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachti ge wind tussen west en noordwest. Koudere nacht, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Zie ook pag. 7) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu (Van onze speciale verslaggever) TYTADAT het de hele ochtend gegonsd had van geruchten, waaronder de meest onwaarschijnlijke, zijn aan het begin van deze middag koningin Juliana en prins Bern- hard per regerings-Friendship op Soesterberg aange komen. Direct daarna werd medegedeeld dat premier Marijnen vanmiddag om half drie een gesprek met de Koningin zou hebben. Ook prinses Irene begaf zich naar ons land, zoals de R.V.D. tegen half twee vanmiddag mee deelde. Zij reist met de Kon. Friendship die vanmorgen om 10.15 uur uit Barcelona is vertrokken. De aankomst van Koningin en Prins verliep geruisloos. Er stonden vele vertegenwoordigers van pers, radio en tv. Ie wachten, maar zij hebben geen glimp kunnen opvangen. Een auto hraeht het Koninklijk Paar naar Soestdijk. Om zeven over twaalf werd hier de koninklijke standaard bewijs van de aanwezigheid van de Koningin gehesen. Dezelfde waarnemers wijzen er op it er ongetwijfeld gegronde redenen moeten zijn geweest. Gedacht wordt aan een op handen zijnde verloving met een rooms-katholiek, een verbin tenis, welke gelijktijdig met de over gang naar de Rooms-katholieke kerk moest worden bekend gemaakt. Het itlekken van het laatste zon het Hof n allen, die by het geheim betrokken zijn, voor een moeilijk dilemma hebben geplaatst. De publieke verontwaardi ging en de kritiek in de pers inzake de wijze van voorlichting in deze deli cate aangelegenheid zouden tot een ombuiging van de gevolgde gedragslijn hebben geleid. IEen stralende prinses Irene, dezer dagen gefotografeerd voor de kathedraal in Bilbao. Minister Luns heeft zijn Indonesi sche ambtgenoot en eerste vice-pre mier dr. Soebandrio voorgesteld el kaar binnenkort te ontmoeten. Deze uitnodiging werd aan journalisten medegedeeld door dr. Soebandrio, die •eide dat Nederland en Indonesië een ministersconferentie zullen houden over de betrekkingen tussen beide landen. Hij had een boodschap van mr. Luns ontvangen over de betrekkingen die ter discussie zouden komen doch wilde niets zeggen over de punten van bespreking. In één oogopslag Prinses Ireneschool werd Juliana van Stolbergschool pag- 2 Bakkersknecht predikte (maar mocht niet) pag. 2 Christen-jongeren vieren ju bileum NBG pag. 2 Molenboycot pag. 2 Spanje (politiek bekeken) pag. 5 Helikopter neergeschoten met pijl en boog pag. 5 Tsjoe pleit voor vrede pag. 5 Olympische Spelen pag. 6 Wonen in 1975 pag. 7 Staatssecretaris: belasting moet omlaag pag. 7 Geen discussie over „Zo is het..." pag. 7 Soebandrio had kort voordat hij dit vertelde, een onderhoud gehad met de Nederlandse zaakgelastigde drs. C. W. Baiikman, met wie hij ook had gesproken over de tenuitvoerlegging van de econo mische regelingen tussen beide landen. De Fokker-Friendship staat klaar voor vertrek. Nog even moet het toestel volgetankt wor den, alvorens het met prinses Irene aan boord zal opstijgen. Deze foto werd gisteren ge maakt, terioijl de bemanning zich onderhield met personeel van het vliegveld in Barcelona. De ingrijpende wijziging in reisplan de terugkeer valt veertien dagen eerder dan aanvankelijk in het voornemen lag houdt volgens waarnemers in Den Haag met twee zaken verband. Ten eerste de ge loofsovergang van prinses Irene en de nadere verklaring, die deze be hoeft. Ten tweede een op handen zijnde verloving van prinses Irene, waarover de geruchten blijven aan houden. Prinses Irene was sinds zaterdag totaal onvindbaar. De Koninklijke Friendship, welke die dag van Inns bruck naar Madrid vloog om haar op te halen met haar ouders en de prinsessen Beatrix en Margriet zou ze een deel van de Olympische Winter spelen bijwonen stond vanmorgen op het vliegvi M van Barcelona. Gister middag had gezagvoerder Klaassen op dracht gekregen daarheen te vliegen. Het nieuws over de plotselinge terug keer van koningin Juliana en prins Bernhard kon pas vannacht officieel worden bevestigd. De laatste de avond had het, zowel in Den Haag als in Innsbruck en Barcelona gegonsd geruchten, welke de journalisten nocb bevestigd, noch ontkend konden krijgen. De Rijksvoorlichtingsdienst luchtte de gebruikelijke woorden: „Geen commen taar". Toen koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Margriet zaterdag naar Inns bruck vertrokken de Prins kwam ui' Zwitserland, waar hij een familielid had bezocht lag het in de bedoeling pas een paar dagen voor de verjaardag prinses Christine (18 februari) terug te keren. Een vervroeging met twee weken, en dan op een zo korte termijn, moet dan ook een bijzondere achtergrond hebben. Waarnemers houden het er op dat het tenminste om een verklaring gaat, tot uitdrukking wordt gebracht, de geloofsovergang van prinses Irene lang en zo zorgvuldig geheim is gehou- (Zie vervolg op pag. 6) Voordat koningin Juliana haar sportieve vakantie in Innsbruck onder brak, iverd eerst nog een ski-tocht gemaakt. Samen met de Sjah van Perzië begaf ze zich op weg voor 'n tocht in de omgeving van Innsbruck. Minister: „Ramp - Produktschap: Moord (Van onze sociaal-economische redactie) Wat de Nederlandse pluimveehouderij al enige tijd in angstige spanning heeft gevreesd, is nu gebeurd. De Wesfcduitse regering heeft stopzetting van de invoer van eieren bekend gemaakt. Met het oog hierop is onze minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, gisteravond hals over kop uit Brussel (waar hij vertoefde voor een zitting van de E.E.G.-ministerraad) in Den Haag teruggekeerd om eventuele tegenmaatregelen voor te bereiden. Vóór zijn vertrek verklaarde de minister dat een Duitse invoerstop voor eieren een ramp voor de Nederlandse pluimveehouders zou zijn. De vooi*- zitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren te Zeist, de heer H. H. Garrelds, sprak van een „moordaanslag". Deze verontrustende uitlatingen liggen voor de hand als men weet, dat de Nederlandse pluimveehouderij ruim 60 procent van de totale West- duitse eierimport voor haar rekening neemt. Vorig jaar werden van onze produktie van 5.3 miljard eieren bij na 2,3 miljard consumptie-eieren ge ëxporteerd en daarvan gingen niet minder dan 1,8 miljard naar West- Duitsland met een totale waarde van rond f 245 miljoen. Per dag gingen vorig jaar gemiddeld zo'n 5 miljoen eieren onzé oostelijke grens over; de waarde daarvan beliep ongeveer f 680.000.—. Minister Biesheuvel heeft in de afge lopen week regelmatig telefonisch contact gehad met de Duitse staatssecretaris van landbouw, de heer Hüttenbrauker en gistermiddag heeft de bewindsman in Brussel, (vóór de aanvang van de E.E.G.- ministerraadsbesprekingen) nog een laat ste poging gedaan om een invoerstop (in voerbeperking) voor eieren te voorkomen. Ook in het Brussels overleg bleek staats secretaris Hüttenbrauker echter onge voelig voor de Nederlandse argumenten en moest minister Biesheuvel teleurge steld constateren, dat zijn intensieve en herhaalde pogingen om „de ramp" te voorkomen zo goed als zeker waren mis lukt. Marktbescherming Aan Duitse zijde acht men maatregelen met betrekking tot de invoer van eieren nodig, omdat de huidige eierprüzen de produktiekosten van de Westduitse pro ducenten niet meer dekken. In de afge lopen dagen bedroeg de eierprijs in Duits land in de kwaliteitsklasse B 10.5 tot 11 Pfennig. Beperking van de invoer zal ongetwijfeld een prijsstijging tot gevolg hebben. Op grond hiervan meent de rege- in Bonn gebruik te kunnen maken de mogelijkheid tot toepassing van de beschermingsclausule in de marktver- ordening van de E.E.G,, de zgn. vrij waringsclausule. Gebeurt dit dan moet de Europese Commissie binnen vier dagen beslissen of de maatregel gehandhaafd, gewijzigd of opgeheven dient te worden, waarna iedere lid-staat gedurende drie dagen het recht heeft deze beslissing aan de E.E.G.- ministerraad voor te leggen. Deze kan de beslissing der commissie met gekwalifi ceerde meerderheid wijzigen of vernie tigen. Eieren, die bij het afkondigen van de maatregel onderweg waren, moeten nog tot drie dagen daarna vrij worden binnengelaten. Bij het overleg te Brussel van gister middag heeft de Duitse staatssecretaris minister Biesheuvel gevraagd of Neder land „over mogelijkheden beschikt om maatregelen te treffen ter beperking van zijn eierexport. teneinde Duitse maatrege len te ontlopen". Voor vervolg zie pagina 7 W' /IE als buitenstaander de ver gadering van de K.V.P--Partij- raad bijwoonde, heeft de indruk ge kregen, dat er in de grootste partij in ons land thans pais en vree heerst. De enige van ontstemming getuigen de woorden werden geuit door een bejaard partijraadslid, bij wie za terdagmiddag omstreeks twee uur de honger begon te knagen. Mocht er in de K.V.P. werkelijk onrust zijn geweest na het nogal vreemde gemanoevreer van dr. De Kort tijdens de kabinetsformatie, dan was er nu in elk geval niets meer van te merken. Over de for matie is nauwelijks gesproken en de naam van de vorige fractievoorzit ter die als gevolg van een auto ongeluk niet aanwezig kon zijn is daarbij niet genoemd. Voorzitter mr. P. J. M. Aalberse zou trouwens hoogstwaarschijnlijk niet hebben toegestaan, dat het doen en laten van dr. De Kort als for mateur in een openbare gedachten- wisseling werd betrokken, omdat deze over zijn forinateurschap for meel niet ter verantwoording kan worden geroepen. De Partijraad kijkt kennelijk meer vooruit dan achteruit. En dan staat men voor een belangrijke taak. De Katholieke Volkspartij wenst immers niets minder dan vernieuwing. Reeds is een structuurcommissie iugesteld terwijl bovendien op zo kort moge lijke termijn een commissie zal worden geïnstalleerd, die een her ziening van het beginselprogram en een program van richtlijnen zal moeten voorbereiden. Voor deze commissie, zo schrijft De Tijd/Maasbode, is er heel wat werk aan de winkel. Het nieuwe program moet van vitale betrokken heid op de werkelijkheden van van daag getuigen. Met name de jon geren zal men iets anders moeten kunnen voorleggen dan de belegen leerstelligheden uit het bestaande algemeen staatkundig program. Dat een politieke partij een program dient te hebben, getuigend van vi tale betrokkenheid op de werkelijk heden van vandaag, is natuurlijk wel juist, maar niet volledig. Even zeer moet worden verlangd dat het getuigt van visie op de dag van morgen en overmorgen, een concep tie bevat voor de maatschappij der toekomst. Mr. Aalberse staat kennelijk ook op dit standpunt. Bepaald progressief, om niet te zeggen radicaal, klon ken de woorden uit zijn mond, dat tot nu toe slechts de scherpe kan ten van het oude kapitalistische stelsel zijn afgeslepen, maar dat wij nog verre zijn van een werkelijke en wezenlijke wijziging in de maat schappelijke structuur. Men mag voor- of tegenstander van christen-democratische samen werking zijn, in elk geval is de be zinning in de K.V.P. ook voor de protestantse partijen van betekenis. Zullen de wegen verder uiteengaan of elkaar naderen? Dat zal alleen duidelijk worden wanneer ook de protestants-christelijke partijen er zich voortdurend op bezinnen tot welke conclusies en concrete doel einden de oriëntatie op de Bijbel moet leiden. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de prijzen wet. Deze voorgestelde wetswijzi ging beoogt in het bijzonder de mi nister van economische zaken, de be voegdheid te geven prijsmaatregelen te nemen tegen ondernemingen, die in strijd handelen met de afgespro ken prijsgedragsregels waardoor een situatie ontstaat, welke een onmid dellijke voorziening eist. De op grond van deze bevoegdheid te nemen beschikkingen tegen afzonder lijke ondernemingen zullen een voorlo pig karakter dragen. De geldigheidsduur bedraagt ten hoogste zes maanden. De slagvaardigheid van het prijzenbe- leid zal volgens de minister van econo mische zaken worden vergroot, indien de bevoegdheid wordt gegeven tegen in dividuele bedrijven, die de prijzen onver antwoord verhogen, een voorlopige maat regel te treffen. Hiermee kan dan in een roegtijdig stadium een dergelijk onver antwoord prijsgedrag worden belet. Uit breiding van dergelijke onverantwoorde prijsstijgingen kan aldus doeltreffender worden tegengegaan. Ook de organisaties van het bedrijfsle- zn zouden hierdoor hun leden met meer kracht tot naleving van de prijsgedrags regels kunnen aansporen. Bij K.B. Het is de bedoeling de nu voorgestelde bevoegdheid slechts te verlenen, indien zich in het sociaal-economische leven ernstige spanningen voordoen en in het bijzonder wanneer de ontwikkeling der prijzen van goederen en diensten hante ring ervan eist. In het wetsontwerp wordt daarom bepaald, dat deze be voegdheid alleen kan worden uitge oefend, nadat daartoe bij Koninklijk Be sluit voor de tijd van ten hoogste een jaar machtiging is verleend. Na afloop van deze termijn dient te worden be zien. of zulk een uitzonderlijke toestand zich dan nog voordoet De minister van economische zaken acht een Kon. Besluit, waardoor uitoefening dezer bevoegdheid mogelijk wordt, van zodanige betekenis, dat behandeling daarvan in de ministerraad vereist moet worden geacht. De prijzenwet bood tot nog toe uitslui tend de mogelijkheid een prijsmaatregel uit te vaardigen voor alle ondernemin gen ln een bepaalde bedrijfstak. Dit zal in het algemeen eerst geschieden en is in feite de laatste tijd meermalen ge schied in het geval dat zich bij een deel van de ondernemingen in een be paalde bedrijfstak onverantwoorde prijs stijgingen voordoen en overleg er niet toe heeft kunnen leiden, dat de betrok ken ondernemers zich alsnog naar de prijsgedragsregels voegen. Voorlopers In het bijzonder ln de laatste tijd is evenwel gebleken, dat zich in bepaalde sectoren bij een of enkele ondernemin gen belangrijke en onverantwoorde prijs verhogingen kunnen voordoen, terwijl aanvankelijk de overgrote meerderheid van de bedijfsgenoten in die sector zich nog aan de prijsgedragsregels houdt. Wanneer een beroep op deze bedrijven om de prijsverhogingen ongedaan te ma ken zonder resultaat blijft, is het gevaar aanwezig dat de aanvankelijk slechts door enkele ondernemingen toegepaste prijsverhogingen zich uitbreiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1