Coaster in storm vergaan; negen man verdronken? Agent ernstig gewond bij achtervolging Onder hoedjes lonken naar de jaren dertig Kwart miljoen blikken tomatenpuree vernietigd Britse bedrijven onder Indonesisch beheer inlit'rii Borchert is „Draussen vor der Tür" geraakt MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 Een agent van de Rotterdamse ge meentepolitie de 26 jarige P. Bongers uit de Petrarcastraat moest zaterdag, avond met ernstige verwondingen in het Gemeenteziekenhuis worden opgenomen. De auto van de agent was tyj een achter, volging van een snelheidsmaniak op de Sohiedamseweg ongeveer op de grens van Rotterdam en Schiedam geslipt en tegen een lichtmast gebotst. De agent werd door een zeer snel rij. dende auto, die uit de richting Marconi, plein kwam, ingehaald. Hij zette zon der bedenking de achtervolging in, die voor hem zo abrupt eindigde. De hoer Bongers kreeg ten gevolge van de bot sing een zware hersenschudding on won den aan gelaat, hals en handen. De snelle rijder wist te ontsnappen Lijken en wrakstukken aangetroffen Omgekomen van Zaterdag heeft zich een drama af gespeeld ten zuidoosten van de zuid punt van Noorwegen. De Groningse kustvaarder Titan (500 ton) is in een vliegende storm gezonken. Waar schijnlijk zijn de negen bemannings leden allen omgekomen. Gisteravond laat waren vijf lijken reeds geborgen. Een vloot van schepen en vliegtui gen had aan het opsporingswerk deelgenomen. Er was weinig hoop meer dat de resterende vier beman- (Van onze moderedactrice) nieuwe mode, een nieuwe hoed", zouden we gedachtig aatïV Herman Gorter willen zeggen. En de Parijse modisten zeggen hel mee. Ze voeren nu al een jarenlange strijd om de vrouw weer hoeddragend te maken. Die strijd werd niet alleen geleverd met de vrouwen, die in de Tweede Wereldoorlog het dragen van een hoed verleerd hadden, maar ook tegen de kappers, die allerlei coiffures verzonnen die geen hoed verdroegen. Ditmaal echter is Figaro goedgunstig mm geweest en heeft de ligne gargonne '64 ontworpen: het haar wordt in drieën f gekamd, de ztjpartUen in lokjes om de oren of op de wang. Een kapsel waar een hoed dus dienst bij doet zonder de zaak in de war te maken. Met deze grote kans voor-ogen hebben de modisten teruggekeken naar de ja ren, dat geen dame zich zonder hoed op straat vertonen zou: de jaren dertig. Dat waren de jaren met de baretten, de pikante schuine steekhoedjes, dit één oog oversohaduwden, de hoeden met brede opgeslagen randen, de clo ches, de cowboyhoeden, de turbans, de capelines. En al die ideeën vindt men in de mode voorjaar '64 terug, maar dan in mo- nieren ie dragen: cloche, breton en van achteren omgeslagen. Model Claude St.-Cyr. 2, Gekleed hoedie van geel stro, de naar boven geslagen rand is ?eheel bezaaid met kleine, gele loemeties. Model Jean Barthet. De sieraden ziin door Dominica uitgevoerd in leer en Boheems kristal. 3, Cloche in bruin parastro, gevoerd met zwarte vara, ge- Sarneerd met zwarte veer en ruin aeribd lint, model Jeanne Lan nin, 4Jean Paton nam marine blauwe vara voor dif met ci- troen-gele para gevoerde hoed je, Een typisch voorbeeld van de lijn ntt de jaren dertig in meuwe versie. 5, De bol ran deze canotier werd door Gilbert Oroel aeüra- oeerd met een koraalrose ma dras 6, Grote geruiten cloche in grijze en grège wollen sto], mo del Jean Barthet. derne visie. De hoeden zijn over het algemeen groot en mogen zowel vóór als achter op het hoofd gedragen worden. Voornamelijk zien we pasteltinten, veel zachtblauw, „shookingrose", aardbeien en fuchsiarood. Maar meer nog wit, grège, naturel en touwkleur. Verder bronsgroen, kastanjebruin, wat zwart, geel en oranje. Dikwijls is dp rand van de hoed gevoerd, met een gedessineerd materiaal. Het leukste is het natuurlijk om zo bij iedere japon een hoed te hebben. Naast stro, picotband, gekleurd panama en cellofaan ook veel hoeden van zijde, linnen, tweed, katoen en vilt. Voor geklede modellen tule. De garnering is bepaald Sober. Meestal beperkt deze zioh tot een rib6lint o! een enkele bloem. Alleen bij de ge klede hoedjes komen draperieën en bloemen in grote getaile te pas, Al met al een zo gevarieerde keuze, dat de modisten terecht goede hoop op de toekomst hebben, Aan de vrouwen om hen niet teleur te stellen. de koude ningsledcn nog in leven zouden zijn. Een deel van de schepen heoft de reis dan ook hervat, slechts Britse, Poolse en Russische treilers hebben bij daglicht het zoeken hervat. Tegen twaalf uur zaterdag meldde do 29-jarige kapitein H. M. Moorlach van de Titan (eigendom van de rederij Ti taan en bevracht door de N.V. Wynnen en Barends te Groningen) via de scheeps- radio dat het schip met ingeslagen ach- terluik in de stormachtige zee ronddreef en snel water maakte. HU verzocht drin gend om assistentie. Het radiostation Farsund dal de nood seinen opving, coördineerde de reddings actie. Verscheidene schepen waren In het opgegeven gebied aanwezig. Afspraak was dat de bemanning van de Titan vuurpijlen zou afschieten die men In grote hoeveelheden aan boord had. Geen enkele vuurpijl is echter gezien. Reeds om twee uur kwam het bericht dat de bemanning het schip ging ver laten, Sindsdien heeft men van hen niets meer gehoord of gezien, totdat van een van de opsporingsschepen het bericht kwam dat lijken en wrakstukken waren aangetroffen. Bij deze wrakstukken wa ren delen van een reddingboot. De Titan was met een lading kwarts onderweg van Noorwegen naar Enge land. De laatst opgegeven positie luidde ongeveer 130 mijl ten oosten van Far sund. Aan de opsporingsactie namen onge veer twintig sohepen deel van Poolse. Russische. Britse, Noorse en Amerikaan se nationaliteit. Het Amerikaanse schip Point Barrow zag het eerste wrakstuk ken en kort daarop drie lijken in een reddingboot. De mannen waren van de kou omgekomen. Kort daarop meldden andere sohepen van de vondst van nog twee dode opvarenden. Toen de avond viel werd het zoeken gestaakt. Ook de vliegtuigen die hadden meegeholpen de Titan te lokaliseren moesten naar hun basis terugkeren. Verwacht werd dat de schepen die op de plaats van het ongeluk zijn gebleven om bij daglicht het zoeken te hervatten, last zullen krijgen van de steeds meer aanwakkerende storm in dat gebied. De lUst van epvarenden van de Titan luidt: kapitein H. M. Moorlach uit Een rum (29 jaar), eerste atuurman U. K. Woudstra uit Dobkum (leeftijd onbe kend). eerate machinist J. van Dijken Groningen (46., jaar), tweede machi nist H. J. Altena uit Oldanzaai (21 jaar) kok A. A. Elbertae uit Utrecht (34 Jaar) matroos J, M. G, Urban uit Amerongen (19 Jaar), matroos B. KooUtra uit Stien» (21 Jaar), matroos O. G, G. Schoonbeek uit Ter Apei (21 jaar) en Ilchtmatrooa L. J. Ammerlaan uit Den Haag (16 jaar). Drie jonge zeelieden (hebben de ramp ontlopen. Machinist T. Bloos (22) stapte in Gent van boord in verband met zijn huwelijk, dat vorige maand was uitgesteld. Verder was in Gent stuurman U. Rozema (eveneens 22) In verband met zijn kapiitoinsexamen. naar huis gegaan. De derde die het schip in België had verlaten, was lichtmatroos H. A. Zwanenburg (16). Vroege lente 1 Reigers keren nu reeds terug Gistermiddag z(jn op de reigarkc -nis op hoeve „De Punt" t« Zaamalag in Zeeuws-Vlaanderen zes blauwe reigers weergekeerd van hun verblijf aan de Weatafrlkaanae kust, Normaal komen deze vogels eerst omstreeks half februari terug. Zeeuwsvlaamse vogeldeskundigen zien daarin tekenen van een vroege lente. Zaterdag trad de heer FPhilips, van ir. F, Philips, president van de Raad van Bestuur van de N-V. Philips, in het huwelijk met mejuffrouw Chris- Van de Amsterdamse keuringsdienst van waren hebben zeventien keurmees ters in 1963 94.000 Inspecties verricht en 26.550 monsters getrokken, die in het laboratorium getoetst werden op hun deugdelijkheid. Naar aanleiding hiervan zijn 1300 waarschuwingen ver zonden en ruim 700 processen-verbaal opgemaakt. Een produkt, dat in grote hoeveeTïeden werd afgekeurd, is tomatenpuree. Ruim een kwart miljoen blikjes, alle van Ita. liaanse makelij, verdwenen in 1963 onder toezicht van een keurmeester in enkele bouwputten in een van de tuinsteden van Amsterdam, De meeste partijen waren overjarig, terwijl de blikjes bovendien een slecht afgewerkte soldcernaad had den. Daardoor was het gehalte aan giftig lood te hoog geworden. Evenals in vorige jaren werd ook in 1963 een onderzoek gedaan naar de mate, waarin ons voedsel radioactief besmet is, De Indonesische regering heeft de onlangs door de communistische ar beiders overgenomen Britse bedrij ven onder haar beheer gesteld. Dit wordt beschouwd als een overwin ning der communisten, aangezien de regering tevoren op het standpunt stond dat deze ondernemingen moes ten worden teruggegeven. De minister van buitenlandse zaken van Thailand, Thanat Rhoman, die als bemiddelaar in het geschil om Maleisië optreedt, is te Koeala Loempoer aange komen met een boodschap van zijn Indo nesische ambtgenoot, Soebandrio. HU zelde. dat de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Maleisië. In donesië en de Philippijnen woensdag te Bangkok zal beginnen. Hij zeide dat de conferentie niet aan een tijdsgrens ge- bonden was. Van geaegdhebbende zfjde te New Vork wordt vernomen, dat secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties wacht op een verzoek van de drie landen om een onsüdlge toezichthouder op de uitvoering van de wapenstilstand te benoemen. De drie landen zouden wensen dat Thailand belast sou worden met het toezieht. Opnieuw heeft een Indonesisch vlieg, tuig vlugschriften uitgeworpen boven Noord-Borneo en het toestel heeft zater dagochtend zelfs laag boven Koetsjing, de hoofdstad van Sera wak gescheerd. Het was een Hercules-transportvliegtuig van Amerikaanse makelij. De pamfletten zUn ondertekend door Soekarno en ge lasten de guerrilla's in hun stellinr te blijven en te schieten als de Britten het bestand schenden. De Maleisische minister van verdedi ging, Toenkoe Abdoel Razak, heeft be kend gemaakt dat de luchtmacht dit jaar zal worden uitgebreid met straalvlieg tuigen en de Vloot wordt versterkt tot 21 schepen. Hoewel de kernwapenproeven al sinds medio 1962 gestaakt zijn, bleek in 1963 de algemene besmettingsgraad nog niet te verminderen. Blijkens de voorlopige ge gevens bedroeg de gemiddelde strontlum- 90-opname per hoofd van de bevolking in 1963 engev. ir 40 picocurie per dag (een dagelijkse opname van 300 picocurie wordt nog juist aanvaardbaar geacht). Een speelgoeduitrusting bedoeld om de jeugd ..spelenderwijs" begrip voor radio- tine Bosschaart, dochter van de direc teur van de N.V. in India. Om kwart over elf vond de huwelijksbevestiging plaats op het gemeentehuis in Eind hoven. waarna de kerkelijke plechtig heid volgde in de Agnus Dei-kerk te Aalst-Waalre. Het jonge paar zal zich vestigen in Leiden aan het Stations plein. De heer Philips studeert rechten. De foto toont het bruidspaar bij het verlaten van het gemeentehuis. Achter bruidspaar, links mej. Maria Philips, daarnaast mej. H. Hennus uit Hilver sum. daarachter rechts de heer J. H. Meerdink, studievriend uit Leiden geheel links de heer G. v. d. Sanden, studievriend uit Eindhoven. Tijdelijke opklaringen fEN storing, die vanmorgen bij Schotland was gelegenkoerst in de richting van N oord-N oorwegen. Om deze storing heen dringt morgen oceaanlucht, afkomstig van hogere breedten ons land binnen hetgeen enige daling van temperatuur zal ver oorzaken. Het front, dat deze minde? zachte oceaanlucht begrenst, zal tijde lijk wat regen brengen waarna morgen weer tijdelijke opklaringen voorko men. Randstoringen in de naar west tot noordwest gedraaide luchtstroming kunnen echter aanleiding geven tot enkele plaatselijke buien- Zon en maan Dinsdag 4 februari: zon op 8.17 onder 17-31maan op 00.05, onder 11.13. 5 febr. laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENÏNGEN 4 februari: 7.25 v.m.; 19.41 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D Helder rh. bew. Zd.-Ltmb. Helsinki Stockh. Zürlch Genéve Wenen binsbr-Jik winds UI 15 ono 3 16 windstil radium In was verwerkt. Consumentenbond zélf duurder De Nederlandse consumentenbond heeft in de eerste 24 dagen van januari 4000 nieuwe lede* kunnen, inschrijven. Het ledental vairideze in 1953 opgerichte bond t, dMrdcor tot 53.000 gestegen, In. >«d »W de Helm- tu»en ie de bond ertoe over,enen de contributie 1964 belangrijk te verhogen (van ƒ6,— tot-/ 10. minimum). De leden, die deze hogere bijdrage niet kunnen op brengen, kunnen het oude tarief blijven betalen, De directeur van de bond, de heer B, Buitendijk, deelde over de prijs verhoging door zijn organisatie, die steeds tegen prijsverhogingen te velde •rekt, mede. dat deze noodzakelijk was reworden wegens het aantrekken van jersoneel met een volledige taak en de uitbreiding van het orgaan De Consu menten gida. Journalistenfederatie aanvaardt nieuwe c.a.o. voor 1964 De drie kringraden van de Federatie van Nederlandse journalisten hebben de C.A.O.-dagbladjournalisten 1964 zater- dag aanvaard. De kringraden hebben een motie aan genomen, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het niveau van de nieuwe salarisschalen. Tevens is de wens geuit bij de eerstvolgende onderhandelin gen bijzonder* aandacht te besteden aan de laagst gesalarieerden. tie die er tussen is gevallen. In 1921 is hij geboren, in 1948 is hij overleden, amper 27 jaar. Van deze 2 jaren is hij er zes soldaat geweest, twee in een Russisch krijgsgevangenenkamp en in een sanatorium waar hij is overle den aan een longziekte opgedaan tiet front .Toen hij in '47 terugkwam schreef hij zijn „Draussen vor der Tuf", waarin kehrer" beschreef, de soldaten, die een verloren oorlog terugkwamen in een Duitsland, waar zU hun huls wegge bombardeerd vonden, hun kinderen verwanten omgekomen, bij hun vrc een ander in bed Zij waren volop „Draussen" terecht gekomen: natuurlijk zo verging het niet allen. Er waren er ook die er nog goed vanafkwamen. Maar Borchert zelf Is wel „Draussen" geraakt HUzelf is de tragische illustratie van zijn eigen sukt In '47 trok zi)n stuk wel even de aandacht Er was in Duitsland nog weinig, dat dat wat er aan nieuw was wel de aandacht trok. Maar het was niet meer dan een ndagsvlieg. Toen Wolfgang Liebenciner in 1949 zijn film „Liebo'47" naar Borcherts toneelstuk maakte, had het Duitse publiek er geen interesse meer voor. Men wilde die nare oorlog zo gauw mogelijk vergeten en de internationale politiek gaf hier toe een enorm gunstige kans. Door Stalins drijven was de wereld in een Oost- en een Westblok geraakt en Duitsland had het „geluk" juist op de grens van beide blokken te liggen. Iedere politicus buit zo iets uit; geen der Alte dan ook deed. De oude vijandschappen werden bebraven. Stalin papte aan met de Oostduitse commu nisten en op zijn voorbeeld ging het Westen met West-Duitsland in 68 „Toch zit het me niet prettig," zei mevrouw Reindersma met een rimpel tu?sen haar ogen. „Het is zo'n lief kind. Wie weet, hoe kwets baar ze is na die affaire met thuis. „Nu zijn we dus allebei bezorgd," constateer de Reindersma met iets van geamuseerdheid. „Ik ben het, omdat ik me verantwoordelijk voel voor die hele Amsterdam-kwestie. En ju? Zie je er soms toch nog eens een schoondoch- tertje in?" Hij had gehoopt haar op te monteren, maar hij zag haar blik terugwijken. „Ik heb 't me- zelf nooit toegestaan om aan schoondochtertjes te denken, tot dusver," zei ze triest. „Het leek soms, of. of het nooit zou slijten. Maar. ze keek op met iets van verbazing in haar stem".. nu ik er over dóórdenk, merk ik dat ik het vreselijk leuk zou vinden Ja, juist zij, hoorl" „O, lieverd", proestte ze dan plotseling, „stel dat het echt wat wordt. Dat Joost ons niet perplex komt zetten met het een of andere exotische model!! Ja. want bij die weet je nooit, wat hij voor invallen heeft Als die idioot nu maar eens tot zaken kwam voeg de ze er geprikkeld aan toe. Reindersma verborg een glimlach. „Laten we ons nog niet te veel illussies maken", waar schuwde hij. „Daarstraks waren we het erover eens, dat Joost wel harder zou lopen, als het werkelijk wat was Laten we ons nu even bepalen tot Lily als vriendinnetje-zonder-meer. Luister eens „Hij stond op en kwam achter haar stoel staan. „Zo dadelijk, tegen het eten, bel ik Van Balen op. Ik voel me toch verant woordelijk. Dan maak ik meteen een defini tieve afspraak wanneer ze terugkomt Want je hebt gelijk, dat zo'n meisje in een kwetsbare periode niet al te lang bij onevenwichtige figu ren moet zitten dat knoeit haar vertrou wen „Vind je Cisca dan zó onevenwichtig?" vroeg mevrouw Reindersma verzachtend. Hij ging op de leuning van naar stoel zitten. „Liefste", zei hij met zijn lippen tegen haar haar, „ik ben natuurlijk verwend, want ik heb joutegen jou steekt iedereen af En ik dank je. dat je bent zoals je bent, en dat je zóveel lef hebt, dat je begonnen bent een trui voor me te breien. „O, mag het soms?" vroeg ze kwasi lucht hartig. „Ik ben anders altijd een troela in het breien geweest. Als ik een goeie huisvrouw was, hadden jullie, nooit anders dan zelfgebrei de spullen aangehad!" Zijn gezicht ontspande zich. „Dat zou mij weer teveel van het goede zijn geweest. Vrou wen, die eeuwig zitten te breien, hebben zoiets stekeligs..Nu heb je je handen tenminste nog eens vrlj.'l" Ze kneep haar ogen tot spleetjes en keek schuin naar hem op. „Daar zou ik heel wat op kunnen zeggen ,T zei ze. Als antwoord nam hij haar in zijn armen. De passie maakte haar week. ze moest moeite doen om haar radeloosheid niet de overhand te laten krijgen over de tederheid. Ze klemde zich heftig aan hem vast, tot zijn eigen rust-van het- ogenblik in haór overvloeide. „Ik ben toch dankbaar, Hilde," fluisterde hij hees. „Peet wordt al zo groot, en Joost wordt eindelijk eens een man Ze bleven lange tijd dicht tegen elkaar aan geleund, in een zachte, weemoedige tederheid voor elkaar. De klok prikte kleine gaatjes in de stilte. Toen klonken er voetstappen op de trap, vreemde onregelmatige voetstappen. Ze gingen tegelijkertijd rechtopzitten en keken elkaar aan. Het volgend ogenblik ging de deur open en Joost stond op de drempel. Hij hield zijn rode zakdoek tegen zijn hoofd en voor het overige was er nog heel wat meer rood aan zijn ver schijning. „Ik duvelde van die gammele trapleer af," zei hij meer kwaad dan geschokt. „Geef me es een pleister, vader, ook al hebt u vakantie." Hij zuchtte en deed een stap voorwaarts om steun te zoeken op de dichtsbijzijnde stoel. Toen zakte hij geluidloos door zijn knieën. „Als je nog eens wat weet", was het eerste dat Joost hoorde zeggen, toen hij zijn ogen weer opendeed. „En dat in je vakantie", voegde zijn moe der er verwijtend aan toe. Joost wilde iets snedigs terugzeggen, maar hij had het zo druk met de donkere golven en de ingewikkelde dingen, die voor zijn ogen en weer vloeiden, dat hij niets kon beder „Wat is het hier koud", zei hij toen maar. „Ja, dat kan wel", zei zijn vader terloops. „Misschien is het een goed idee om naar bed te gaan. Er zit nogal een behoorlijke jaap je hoofd". Joost probeerde overeind te komen. „Niks te bed", zei hij zo beslist als zijn duizeligheid dat toeliet". Wat ik nodig heb, is een goed glas port -of zo. En een hij zocht moeizaam in zijn brein naar woorden, die de ongerustheid uit de ogen van zijn ouders kon doen verdwij nen" en een toegewijd stel ouders... Hij deed zijn ogen even dicht en merkte vaag, dat zijn moeder de kamer uitging. Even later kwam ze samen met Mijntje terug. ..Eerst maar op de bank voor een uurtje", besliste dokter Reindersma. „Kijken, of het goedgaat". Joost vocht tegen het gevoel van onwelzijn, dat door zijn lichaam trok. „Geen getil door vaders", weerde hij af, toen zijn vader aanwij zingen begon te geven hoe Joost opgetild moest worden. „U bent een reuze arts, maar een on gelukkig soort sjouwerman „Schooier", zei zijn vader, niaar Joost hoorde de acceptatie in zijn stem. Mijntje bracht ver der uitkomst door nuchter op te merken: „Waarom roept u de jonge dokter niet? Hij is net thuisgekomen". „Haal jü hem dan even", voegde mevrouw Reindersma haar man toe. Dokter Reindersma verdween gewillig naar de spreekkamer, waar de waarnemer net was aangekomen en nu aantekeningen zat te maken. Even later was Joost op de bank in de huis kamer geïnstalleerd en zaten zijn vader en Van der Velde hun best te doen op de wond i zijn hoofd. (Wordt vervolgd) Een nieuw soort „Ja-sager" kwam aan beide kanten boven drljven.on Bor chert en allen die die oorlog maar niet konden vergeten kwamen Draussen te recht. Bovendien zijn stuk was toneel technisch niet zo sterk en zo kon het „officieel" niet meer bestaat In het dikke kanjer van een bock Wester- manns' „Welttheater" wordt hü niet eens genoemd. In Knaurs „Buch vonj Film", waar alles in staat wordt „LiébëV met f) »#e)Ue afgedaan, in. adqm genoemd met allerlei onbenullige film pjes door Liebeneiner geregisseerd. Borchert zelf is volop „Draussen vgr der Tür" terechtgekomen. Het is hem gegaan, zoals hij in zUn stuk de we reld had getekend: de wereld gaat over tot de orde van de dag en vergeet degenen die onder de Djaggernautwa- gen van de oorlog terecht gekomen zijn. Wie uit deze hel terug is gekeerd moet zich ..aanpassen" aan de zich „vernieuwende" burgermaatschappij. Doet hU dit niet blijft hij denken aan de doden, vooral blijft hij denken aan hen die door zijn „verantwoordelijk heid" gedood zijn, dan komt hij Draus sen terecht Neen, hij moet eerst een „ander mens" worden wil hij kunnen meedoen. Dat wil zeggen onder „ander mens" wordt verstaan: zich wassen, netjes zijn haar kammen en weer een goed pak aantrekken, niet meer praten over het nare verleden. Voldoet hij aan deze voorwaarden, dan gaan de deuren voor hem open. Misschien dat dan vroeg of laat weer een kerstgans op hem ligt te wachten. Geen weg terug En nu bijna twintig jaar later heeft das Westdeutsche Tourneetheater Rcm- scheid Borcherts „Draussen vor der Tür" naar Nederland gebracht speciaal >or de middelbare schooljeugd. Zaterfagavond ging de eerste opvoe ring in het Le V.C.L. Het werd zowel vóór als achter het voetlicht een de monstratie hoever deze oorlog al weer achter ons ligt De jeugd in de zaal reageerde merkwaardig. Er werd veel te onpas gelachen. Voor die jongens en meisjes is deze oorlog ook al zo lang geleden. En wat een Duitser over deze oorlog te zeggen heeft kunnen zij hele maal niet begrijpen. Dat was to<}h 'tun" oorlog. nou dan! Maar die Duitsers achter het voet licht waren niet veel beter. Zoals ge zegd: het stuk is toneel-technisch niet best. Wat losse cabaretachtige sketches, half moraliteit half realisme. Maar Borchert heeft iets te zeggen. De doorsnee-Duitser van nu is evenwél 'st meer in staat die boodschap van intig jaar geleden adequaat over te brengen. - s sindsdien zoveel veranderd. Ze- ien sprak zijn tekst ordentelijk, men was de Duitser anno'47 niet Hoofdrolspeler Hans Georg DrS- ger had zeker wel de gehele habitus van Heimkehrer Beckmann, maar zo'n meisje als Doris Dauvert, met modie „leren" plastic-jas, keurig gefrisseerde haren en welverzorgd in haar machi- naal-gebreide truitje was het lieve Duitse^ meisje uit de „betere" kringen anno '64 ze moest echter zijn een ie uit wanhoop op de terug keer van haar vermiste man. haar lief- ril schenken aan een andere arme stakkerd. Na Liebeneiners „Liebe'47" meende ik door deze opvoering opnieuw gecon fronteerd te zullen worden met het ver slagen Duitsland '47; ik kreeg echter te zien hoe Duitsers '64 niet meer in bleken te zijn de weg terug te gaan. Het Wirtschaftwunder heeft voorgoed het verleden weggevaagd en Wolfgang Borchert is echt „Draussen" geraakt Zelfs de goed willenden zün niet meer in staat hem een legitieme plaat* in hun midden terug te geven. Ev. Gtoie

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7