Johnson: neutralisatie in Z.O.-Azië uitgesloten Boycot scholen in New York Oostduitser: Amerikaanse vliegers spioneerden Ex-gevangene pleit voor Auscliwitz-beklaagde Defferre kandidaat presidentschap Bfonchï letten ht een. &onte lij. 1964. Aderlaten van zieken MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 Meer steun voor Zuid-Vietnam President Lyndon B. Johnson heeft zaterdag te Washington op zijn eerste officiële persconferen tie gezegd, dat hij niet meende dat de vrijheid ermee gediend zou worden indien hij zou instem men met het vrijdag jl. door pre sident De Gaulle op diens pers conferentie gedane voorstel om Zuidoost-Azië te neutraliseren. „De Gaulle sprak uitsluitend over de neutraliteit van Zuid-Vietnam. Wij zouden een ander standpunt in nemen, indien ook Noord-Vietnam zou worden geneutraliseerd, doch ik zie hiervoor op het ogenblik geen enkele aanwijzing", aldus Johnson. Hij vervolgde: „Indien wij zouden kunnen verwachten dat de communisti sche Vietcong zijn pogingen tot omver werping der Zuidvietnamese regering zou staken, zou onze houding geheel an ders kunnen zijn. Doch zolang de com munistische aanvallen in het binnenland voortduren en gepoogd wordt Zuid-Viet nam militair in de tang te nemen, moe- ten wij aan onze huidige politiek vast houden. Ik meen, dat de militaire ope raties tegen de communistische rebel len nog krachtiger moeten worden ge voerd", aldus Johnson. OVERLEG De president vervolgde: ,,De nieuwe Zuidvietnamese regering heeft de verze kering gegeven dat dit inderdaad zal geschieden. Ik meen dat het enige dat wij te doen hebben, om algehele vrede in dat deel van de wereld te verzeke ren, is het doen eindigen van het bin nen vallen van Zuid-Vietnam door on derdanen van aangrenzende landen en het steunen van deze aanvallen door Zuidvietnamese communisten". Senator Morris: Panamakanaal is verouderd De Amerikaanse democratische senator Wayne Morris, voorzitter van de ondercommissie van de Se naat voor Midden- en Zuidameri- kaanse zaken, heeft vrijdag op een persconferentie te Norman, i Amerikaanse staat Oklahoma, ver klaard: „Het Panama-kanaal is ver ouderd. Het kan niet meer als een vitaal onderdeel van het Amerikaan se veiligheidsstelsel worden be schouwd en wij kunnen er vanuit mi litair oogpunt gesproken, niet meer op rekenen". Volgens Morris konden tenminste vijfhonderd moderne schepen niet van het kanaal gebruik maken. Hij meende dat een modernisering van het Panama kanaal of het graven van een nieuw kanaal tevens de oplossing zou vormen van het om het bestaande kanaal gere zen geschil. Te San Salvador, de hoofdstad El Salvador, is een bijeenkomst gehou den van de ministers van buitenland se zaken der midden Amerikaanse lan den. Na afloop hiervan is medegedeeld dat deze staten hun goede diensten zullen aanbieden om tot een regeling van het Panamees-Amerikaanse schil over het Panama-kanaal te De ministers hebben voorts besloten de aanspraken van Guatemala op Brits- Honduras (Belize) te ondersteunen. Sir Alec wil eind aan koude oorlog Premier sir Alec Douglas-Home van Engeland hoopt dat er nu voor goed een einde gekomen is aan de „zinloze en onnodige" koude oorlog. Hij spreekt deze wen: vraaggesprek, door hem slaggever van het Russische regerings blad Izwestia verleend ter gelegenheid van het feit dat Engeland en de Sow- jetunie 40 jaar geleden diplomatieke betrekkingen met elkaar aanknoopten. Sir Alec zegt in dit inverview, da de grote mogendheden de grootste ver antwoordelijkheid voor de toekomst van de mensheid dragen en dat zij dit ook erkennen. In het bijzonder moeten deze mogendheden oorlog onmogelijk maken. Toch waren het uitbannen van oorlog en zelfs vreedzame coëxistentie niet voldoende. Men moest bewust tiek van goede nabuurschap nastreven en ontwikkelen. Engeland en de Sowjet- unie maakten op dit punt al vorderin gen. In de afgelopen vijf jaar was de handel tussen beide landen met 50 pro cent toegenomen. Maar het kon nog beter. Wij. aldus sir Alec tot de Russen, kopen tweemaal zoveel van jullie als jullie van ons. „Wij verwachten daarom grote orders van jullie". Britse regering kortwiekt Sabena Een woordvoerder van de Belgiscge luchtvaartmaatschappij Sabena heeft in Londen meegedeeld, dat zijn maat schappij met ingang van 1 april a.s. de dienst tussen Manchester en New York zal schorsen naar aanleiding van een besluit van het Britse ministerie van luchtvaart om deze dienst in de zomer tot twee vluchten per week te beperken. De Sabena komt hierdoor, aldus de woordvoerder, in een te ongunstige po sitie te verkeren ten opzichte van de Boac, die met straalvliegtuigen een da gelijkse dienst tussen Manchester en New York onderhoudt. Volgens het Britse ministerie van lucht vaart is de vermindering van het aantal transatlantische vluchten via Manches ter van de Sabena in de zomer het ge volg van een in september tussen Groot- i België gesloten luchtvaart- Britannië overeenkomst. De Sabena luchtvaartmaatschappij, die de i i ge- „T rouw"-gratif icatie Op voorstel van de nestor van de Deurnese gemeenteraad. W. Wijnen, zullen in de gemeente Deurne voortaan alle echtparen die hun 50- of 60-jarig huwelijksjubileum herdenken, van ge meentewege een gratificatie krijgen ter grootte van 50 of 60. Het gemeente- De president zei ook: „Wij hebben, naar aanleiding van de Franse erken ning van communistisch China, met de regeringen der vrije Aziatische landen gesproken over de nood.zaak om weer stand te bieden aan nieuwe verleidingen om de regering te Peking te belonen voor het feit, dat zij de internationale vrede en rust verstoort". De vraag, of hij een mogelijkheid zag, voor de Verenigde Staten om toelating der Chinese volksrepubliek tot de Ver enigde Naties goed te keuren, werd door president Johnson met een krachtige ontkenning beantwoord. Rassendemonstratie Een groep die ijvert voor rasseninte gratie heeft voor vandaag een boycot van een dag uitgeroepen van de scho len in de stad New York. De groep staat onder leiding van Bayard Rustin, die vorig jaar de mars voor de burgerrech ten naar Washington organiseerde. De groep eist dat onmiddellijk stap pen worden gedaan, die een einde moe ten maken aan de de facto rassenschei ding op de scholen in New York De raad van onderwijs, die onder zitterschap staat van de advocaat Ja mes Donovan, die de vrijlating van ge vangenen op Cuba bewerkstelligde, be toogt dat de integratie slechts kan wor den doorgevoerd als er plaats is op de scholen. Rustin zei te verwachten dat ten min ste 200.000 leerlingen en hun oudeis de demonstratie zullen deelnemen. De raad van onderwijs heeft de ouders opgeroepen hun kinderen normaal naar school te sturen en de leerkrachten ge waarschuwd dat zij vervolgd zullen wor den als zij wegblijven of hun plichten niet nakomen. Graham wil geen president worden De evangelist Billy Graham heeft klaard dat hij geen plannen heeft zich in de politiek te begeven. Een deel van de Amerikaanse pers meldde gis teren dat hij overwoog zich voor de republikeinse partij kandidaat te stel len voor het presidentschap. Graham verklaarde gisteren tegen over dp pers dat hij van mening is dat hij zijn land het beste dient door het prediken van het Evangelie. Een „luchtmachtdeskundige" heeft in het Oostduitse communis tenblad Neues Deutschland ver klaard, dat het dinsdag boven Oost-Duitsland neergeschoten Amerikaanse vliegtuig „vernie tigd" is, omdat het een spionage- opdracht uitvoerde en weigerde te landen ondanks het bevel hiertoe. De laatste twijfel dienaangaande dween toen het toestel niet reageerde op „optische seinen" gegeven door een Russische piloot en uit alles gebleken was dat de Inzittenden poogden een mili taire opdracht uit te voeren. Protestanten op Cuba vervolgd Een groep verbannen predikanten uit Cuba heeft de Wereldraad van Kerken verzocht een onderzoek in te stellen naai de vervolging van de protestanten op Cuba. Veertig procent van de 800 protes tantse kerken op het eiland zou zijn ge- Niemand beneden de achttien jaar ban zich bij een kerk aansluiten. Bijbels mo gen niet verspreid worden en religieuze activiteit buiten de kerken is verboden. Een woordvoerder van de groep zei da nieuwe maatregelen blijkbaar niet va: toepassing zijn op de rooms-katholieke kerk, die overigens ook sterk is beknot sinds het aan de macht komen van Fidel Castro. De 64-jarige Zygmunt Gaw- lowski, die in de oorlogsjaren in het beruchte vernietigingskamp Auschwitz gevangen heeft geze ten en thans in Sydney het beroep van masseur uitoeferit, heeft zaterdag verklaard, dat naar zijn mening dr. Franz Lucas, een der 22 beklaagden die thans in Frank furt in het zgn. Auschwitz-proces terecht staan, er destijds niet op uit was om de gevangenen te doden, doch integendeel om hen te redden. Volgens Gawlowski namen in Ausch witz na de komst van dr. Lucas, die assistent van Mengelc was, de mas sale vergassingen af. Lucas zou zijn af keuring over deze massa-executies heb ben kenbaar gemaakt. Toen Gawloswki en 26 andere gevan genen zouden worden doodgeschoten, als •ergelding voor het ontsnappen van wee gevangenen, wist Lucas gratie voor hen te krijgen. Zij werden daarna in - sn steengroeve te werk gesteld. Straf Later werd Gawlowski naar het kamp Mauthausen overgebracht. Toen hij daar nog maar kort was, werd dr. Lucas met de kampleiding belast. Naar de me ning van Gawlowski was dit een straf- ilaatsing, omdat Lucas zich tegen ergassingen in Auschwitz had ver zet. Ook had deze een medische ploeg uit tot de gevangenen behorende Poolse artsen gevormd. Hij deed zijn best om de gevangenen in Mauthausen te hel pen, maakte een einde aan de wreedheid der bewakers en trachtte de best moge lijke medische voorzieningen voor de ge vangenen te verkrijgen. Gawlowski voegde aan zijn verklarin gen nog toe dr. Lucas alleen aan de hand van eigen ervaringen te beoorde len. „Ik kan mij vergissen, doch ik ge loof het niet. Zijn idee was niet om te doden, doch om te redden", aldus ex- gevangene 95540, die dit in zijn linker arm getatoeëerde nummer nog steeds draagt (Op de zitting van vrijdag bij het pro ces in Frankfurt werd door de presi dent van het gerecht een van Gawlows ki afkomstig telegram voorgelezen). Muiters ontslagen in Tanganjika Alle soldaten van het eerste bataljon geweerschutters van Tanganjika. behal ve degenen die ten tijde van de muiterij met verlof waren of gevangen zaten, zijn ontslagen, zo heeft de regering in Dar Es Salaam meegedeeld. Volgens welingelichte militaire kringen zijn hier bij 345 man betrokken. Op 20 januari be zette het bataljon voor enkele uren de hoofdstad. In een tweede bekendmaking werd ge zegd dat nog vijf Afrikaanse landen de oproep van president Nyerere voor een bijeenkomst van de organisatie voor Afrikaanse eenheid hebben beantwoord, namelijk Togo, Somalië, Dahomey. Ivoorkust en Zanzibar. In totaal zeven tien landen hebben nu geantwoord. Op de bijeenkomst zal de recente militaire crisis in drie Oostafrikaanse landen wor den besproken. Het Amerikaanse straalvliegtuig, een T-39, vloog volgens de deskundige dins dag, toen het praclïtlg weer was en het zicht uitstekend boven de wolken recht streeks Oost-Duitsland binnen. Het liet uit niets merken dat het verwaaid was. Zelfs als alle navigatie-instrumenten on klaar waren geweest, had de piloot nog de voorschriften van de NAVO kunnen opvolgen. Een van deze voorschriften luidt dat een piloot, die in het grensge bied verdwaalt, direct naar het Westen moet koersen. Ook bestond er een NA- VO-voorschrift, dat piloten van vliegtui gen waarvan het navigatiesysteem om de een of andere reden is uitgevallen driehoeken" moeten maken om de ra darbases te waarschuwen. Maar ook dit voorschrift was niet opgevolgd. Voorts vloog het toestel met grote snelheid en zonder condensstrepen achter te laten. En dit laatste had moeten gebeuren als het per ongeluk boven Oostduits gebied was gekomen. Tenslotte tracht de deskundige tonen dat de T-39 helemaal niet zc schuldig" vliegtuig is als in het Westen wordt voorgesteld. Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht in Wiesbaden merkte aanleiding van dit artikel op, dat er by de Amerikaanse piloten op gehamerd wordt dat zy gehoor moeten geven aan de internationaal erkende seinen als zy verdwaald zyn. Hij ontkende echter dat men geen poging had gedaan om te voor komen dat het toestel Oost-Duitsland zou binnenvliegen. Pakistan: Kasjmier weer in V.-raad President Ajoeb Khan van Pakistan heeft zaterdag voor de radio verklaard, dat Pakistan de kwestie-Kasjmier weer "~">r de Veiligheidsraad brengt omdat kortgeleden betogingen in dit door India beheerde gebied zijn geweest, die hij kenschetste als een „spontane volks stemming". India was volgens hem van plan Kasjmier te annexeren. Maar omdat de bevolking van Kasjmier zich bij die be togingen op „ondubbelzinnige wijze had uitgesproken" wil Pakistan de Veilig heidsraad eraan herinneren dat zijn re soluties over een volksstemming in Kasjmier om de bewoners hun eigen toekomst te laten bepalen, „nu uitge voerd moeten worden". Als de kwestie Kasjmier niet geregeld werd, zou er nooit vrede in dit gebied komen. Hollandse koeien voor Algerije Opnieuw heeft een Noord-Afrikaans land besloten in Nederland koeien te ko pen. Ditmaal is het Algerije dat zijn in de afgelopen woelige jaren zo zeer ge slonken veestapel gaat aanvullen met 1000 stuks Nederlands stamboekvee. Zaterdagmiddag is op Schiphol een 4 deskundigen best: ande Algerijnse Waagstuk bij waterval Enige studenten van een Ameri kaans seminarium baanden zich een weg naar de Niagarawater- val, een waagstuk dat bijzonder goed afliep. De ijsblokken staken op sommige plaatsen tien tot twintig meter uit boven de n maVe waterspiegel. Het koninklijk paleis van Jordanië heeft meegedeeld dat koning Boudewijn en koningin Fabiola van België op 13 februari in Jordanië zullen aankomen voor een particulier bezoek van vier dagen als gasten van koning Hoessein. Eenheid tegen De Gaulle Dc Franse socialistische partij heeft Gaston Defferre. de jarige burgemeester van Mar seille, met algemene stemmen gekozen als kandidaat voor de presidentsverkiezingen die 1965 in Frankrijk zullen worden gehouden. De motie, waarbij Def. ferre kandidaat werd gesteld, was ingediend door Guy Mollet, secretaris-generaal der partij. Defferre kreeg een staande ovatie, die vijf minuten duurde. Gaston Defferre, leider van de socia listische fractie in de Franse Nationale Vergadering, staat bekend als rechtse socialist. In tegenstellinf tot. Mol let is hij een groot voorstander van de huidige grondwet, maar tegen de wij ze waarop president De Gaulle deze ge bruikt. De afgelopen maanden werd hij her haaldelijk „monsieur X" genoemd, die mogelijk een bepaalde eenheid onder de tegenstanders van de Franse presi dent tot stand zou kunnen brengen. 53-jarige burgemeester van Mar seille is vrij in het voeren van zijn verkiezingscampagne. Hij had dit als voorwaarde gesteld voor zijn kandida tuur en had hier gedurende het congres steeds op gewezen. Zelf zegt hij: „Ik ben geen theorcticns, maar een man daden". KERNMACHT Defferre is protestant. Hij nam gedu rende de wereldoorlog actief deel aan het verzet en was later socialistisch af gevaardigde bij de Vrije Fransen in Lon den en Algiers. Hij maakte deel uit van de eerste na-oorlogse regering van gene raal De Gaulle van 1944-1945. In 1958 stemde hij. in tegenstelling tot de meeste socialisten, voor over dracht van de macht aan generaal De Gaulle. Defferre. die niet rookt of drinkt, twij felt aan de praktische waarde van een Franse kernstrijdmacht, maar zou ook gezegd hebben, dat een toekomstige Franse president niet gemakkelijk af stand zal doen van een wapen, dat de diplomatieke macht van het land ver sterkt. In een interview dat door een krant in Bordeaux is gepubliceerd, zei Def ferre niet met dc communisten te wil len onderhandelen en geen gemeenschap pelijk programma te zullen aanvaar- Diems moordenaar omgekomen Zaterdag is te Saigon van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat kapi tein Nhoeng, die als de moordenaar wordt beschouwd van president Ngo Dinh Diem en diens broer „sterke man", Ngo Dinh Noe, in de nacht van vrijdag op zaterdag met een vuurwa pen zelfmoord heeft gepleegd. Kapitein Nhoeng was een adjudant van generaal-majoor Doeong Van Minh (bijgenaamd „de grote Minh") die voor zitter was van het militaire bewind, dat de gebroeders Ngo de Hoestdrank in tabletvorm.95ct de hoogte gaat stellen van de meestuit- eenlopende aspecteti der zuivel en vee teelt en die tevens de 1000 koeien zal uitkiezen. Dit vee zal in kleine groepjes per trein naar Marseille en vandaar per - A1 Het opperste gerechtshof in Hong kong heeft zaterdag het beslag op het Indonesische schip Ambulombo, dat drie weken geleden tezamen met. de eveneens onder Indonesische vlag varende Tam- pomas op verzoek van twee particuliere ondernemingen, waarvan een in Singa pore gevestigd, in Hongkong aan de ket ting was gelegd, opgeheven. De ruim tienduizend ton metende Ambulombo vertrekt zaterdag naar Bangkok. De Nederlandsche Handelmaatschap pij n.v. één van beide particuliere on dernemingen. had een regeling getrof fen inzake de Ambulombo, zo deelden advocaten van de Handelmaatschappij later mee. 'n Spitse ,Zo is het' Het zou misschien wel interessant zijn te weten hoe de luisterdichtheid zaterdagavond is geweest tijdens de Vara T.V. uitzending van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", want allicht was de aandacht nog eens extra op de „Vara-satire" gespitst, wijl de storm zich rond de vorige uitzending nog maar nauwelijks heeft gelegd. De hoofdstedelijke overheid vond het in ieder geval van belang even een oogje in 't zeil te houden tijdens de opnamen voor dit programma in Krasnopolsky te Amsterdam, mede met het oog op de persoonlijke veiligheid van de mede werkers. Wel, het is zo iets als een revanche geworden, want de dialogen waren spits en over het geheel waren er een aantal aardige vondsten en humor in MS Licht inst ■■JHHi Radiokrant; 19.50 Belgisch Variété-orkest 20.05 Zigeunermuziek (gr.): 20.20 Het Ieon, luisterspel; 21.30 Kamermuziek (gr.); 21.35 Promenade-orkest en Radiokoor: Balletmuziek; 22.05 Amerika's Zon- en Scha duwzijden. lezing: 22.15 Pianorecital: Spaan- JZiek: 22.30 Nieuws: 22.40 Avondover denking: 22.55 Boekbespreking; 23.05 Lichte grammofoonmuziek: 23.20 Strijkorkest: lich te muziek (gr.): 23.40 Het Evangelie in Es peranto; 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum H 298 m. Vara: 18.00 Nieuws; 18.15 Licht Instrumentaal trio: 18.35 Parle mentair overzicht: 18.50 Openbaar Kunstbe- 19.00 Onder de afwas, een programma verwerkt. De snier op het zgn. „harde nieuws" van de N.T.S., de grap over de Irenebrigade (overigens een straat mop met een baardje) de vrij scherpe pijlen op Leo Riemens en de dialoog Geesink-Sjoukje deden het goed. Toch met dit al blijft de vraag of we erg gelukkig moeten zijn met deze uitzendingen, die zich ook in Engeland op den duur niet konden handhaven- wijl de Engelsen toch waarlijk mees ters zijn op het terrein van de verfijn de humor en de satire. Het lijkt ons voor samenstellers en medewerkers een weinig benijdenswaardige zaak om dit programma te brengen want haken ogen zitten er bijna altijd in. Misschien heeft Mies Bouwman, zij het dan voor haar persoonlijk, wel de meest juiste consequentie getrokken' uit haar ervaringen. Vele kijkers wa ren er innerlijk van overtuigd, dat zij eigenlijk in dit programma niet thuii hoorde. Overigens bood het Vara-program ma nog een aantrekkelijk hoogtepunt de drie kwartier muziek rond Cot Steyn. Cor Steyn is nogal romantisch hetgeen mag blijken uit zijn melodie enkeuze en zo werden het drie kwartier muzikaal genot in het lichte genre nu en dan met semi-klassieke inter mezzi, (vleugel en orkest). Een ware verrassing was het optre- m van de Zuidkoreaanse zangeres Li-lifa. Zij had niet alleen een hartver- overende voordracht maar zij beschikt over een mooie volle en geschoolde stem en zij schoot toch wel echt in de met „Knaapje zag een roosje staan", dat zij geheel in grappig Ne derlands zong. Een programma dat we graag weer zien. De directeur van een wasserij die door een bandiet werd overvallen riep om hulp. Twee man nen gekleed in poiitie- uniform kwamen aan snellen, maar in plaats dat de twee agenten de directeur hielpen, scho ten zij de bandiet te hulp die intussen slaags was geraakt met twee employés van de besto len man. Later bleek dat de twee pseudo- agenten handlangers wa ren van de dief. De drie dieven wisten in de ver warring zich nit de voe ten te maken met 1197 pond sterling de week lonen van de wasserij. De Russische natuur kundige, professor Lev Landau, die twee jaar ojnu uoo fiQ uapop3 ongeluk, ernstig werd gewond, is uit het zie kenhuis ontslagen en zal zijn werkzaamheden her vatten, aldus radio-Mos kou. Professor Landau ontving toen hij in het ziekenhuis lag, de No belprijs voor natuurkun de. De pneumatische boor van een Ierse straat- werker gleed uit en trof een electrische kabel die de ambtswoning van de Britse premier sir Alec Douglas Home aan de Downingstreet 10, Scot land Yard, het ministe rie van luchtvaart en vele regeringsgebou wen in Whitehall van stroom voorziet. Toen de stroom uitviel was de premier juist bezig te lunchen. Sir Alec heeft zoals een Brit het be taamt, zijn lunch in het donker voortgezet. Senator Goldwater, die een campagne voert om tot republikeinse kandi daat voor het president schap van de V.S. te worden benoemd, heeft een machine gehuurd die hem moet zeggen waar over hij gesproken heeft. Binnen enkele seconden levert de machine, die met microfilm werkt, bepaalde onderwerpen waarover de senator in het verleden het woord heeft gevoerd en projec teert ze op een scherm. I Een 24-jarige gevan gene, John la Chapclle, heeft in de strafgevange nis van St. Quentin, Ca- lifornië, een medaille isabeth Mooy; 20.30 Onbe- „solisten: 21.35 Terug in de tijd, lezing; 21.50 Jazzmagazine: "".20 Olympische Winterspelen 1964; 22.30 >fd- en bijzaken uit 22.55 Pianorecital: '.o klonk het vroe- Nieuws; het dat klassieke muziek; 23.30 2 ger (gr.); 2355-24.00 Niei de val macht in Zuid-Vietnam in handen had genomen. Dit bewind is, als gemeld, thans verdrongen door generaal Ngo#- jen Khanh. Kapitein Nhoeng schijnt bevreesd te zijn geweest dat het nieuwe militaire bewind hem wegens de dubbele moord Ngo Dinh Diem en Ngo Dinh Noe staat van beschuldiging zou stellen. Nhoeng zou de twee broers in een pantserwagen met schoten en messte ken om het leven hebben gebracht. Ten tijde van de staatsgreep tegen het be- wind van de gebroeders Ngo, in novem ber 1963. is door de nieuwe machtheb bers verklaard dat beiden „per onge luk" zelfmoord hadden gepleegd. De communistisch-Chinese eerste mi nister Tsjoe En-lai is zaterdag, na een bezoek van drie dagen aan Ethiopië, per vliegtuig uit Addis Abeba in de Somali sche hoofdstad Mogadisjoe aangekomen. De enige Westerse ambassadeur, die te zijner begroeting aanwezig was, was de diplomatieke vertegenwoordiger van Frankrijk. Tsjoe, die met een gevolg van dertig personen reist, zal drie dagen in Soma lië blijven, waar hij met de Somalische leiders zal beraadslagen. CVK: 19.00 Logboek, jeugdprogramma ovet W^'oiym" de bijbel; 19.15 Kenmerk, i, pische de kerker Herspelen Innsbruck 1964: Neder- imentaar op feiten en gebeurter sn van de dag; 19.45 Film van gehoudc.. ■edstrijden te Innsbruck: 20.00 Journaal #n mar bUéH 20.20 Zendtijd politieke par- 20.30 De Deltawerken, film; window, film; 22.40 tijen: P.S.P. 21.05 The wc Olympische winterspelen Innsbruck gehouden wedstrijden; 23.10 Jour 23.15-2400 Olympische winte«n»i», Innsbruck: IJshockey Canada—USA I GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Van 1820 uur: I. Arthur Honegger „L# si Davld". Symphonlsche Psalm in drie delen op tekst van René Morax. Suzanne fif lopraon; Marie-Lise de Montmollin. praan; Pauline Martin, Steph; II. Capriccio. Ivry Gltlls. vioo des Concerts Colonne. ParUs B2. Psalmensymphonie. - dc Radio Lau- -- --- KRO: 7.00 Nieuws: ingebed; 7.15 Ouverture.... radio e mensen; 7.55 Overweging; 8.00 15 Strip voor de jeugd; 8.20 Lichte nmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; ■standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 leuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 13.15 Draaien 14.10 Rielekse P.S.P.-i van het „Carncgi denfonds" gekregen, als mede een geldelijke be loning van ongeveer vijf entwintighonderd gul den. La Chapelie redde drie jaar geleden vier kinderen uit een branden-, ic de garage. Daarbij liep|b£ani hij zulke zware brand-' wonden op dat hij enige tijd in een ziekenhuis verpleegd moest wor den. Zijn heldendaad kwam hem op ruim twin tigduizend gulden ziek tekosten te staan. klankbeeld; 16.00 Voor - mg, Godsdi» 17 00 Voor de"jeugd:" ..ISP ders; 17.40 Olympische Winti Innsbruck: 17.50 Regeringsuit zieken; 16.30 U itig programma; de Nederlandse ending: Hotels lichte 18.20 Thar van de Pacifistisch beschikking «■tijen. Lich- volgt itischê Partij e zendtijd van de politieke partije actualiteiten; 18.30 Strijkorkest; Lit :lek; 18 50 En nu mijn geval: vragen- oording. Hilversum II. 298 m.: AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram VPRO: 7.50 Dagopening; 9.00 Och. AVRO: 8.00 l^ieu\vs; 8.15 Progra tendgymnastiek; 9.10 De groent Klassieke grammofoonmuziek: 9.40 Morgen wijding: 9.55 Boekbespreking; 10.00 Lichte grammofoonmuziek: 10.50 Voor de kleuters: pleegde vervolgens een 12.20 Regcringsuitzending: Uitzending voor de om" e dokte" j StSSow';'?, rekening te betalen. Zijn listen: buit bedroeg echter niet aS' meer dan zes flessen 114 qo voor" d drank en ongeveer 250,15.00 Lichte t gulden. Hij werd vorig fiaP?: 16 00 13.15 Mededelingen 0 Schoolradio k: 15.30 Alt en is. lezing; 16.15 izlek: 16.30 Voor de TOCH IS HET ZO! 1435) Zoals algemeen bekend mag worden verondersteld, heeft het aderlaten van zieken (en desnoods van niet-zleken) eeuwenlang tot de dagelijkse geneeskundige praktijk van artsen en chirurgijns behoord. Gewoonlijk werd dan een niet te sterk knellende band om de arm ge legd, zodat de aderen onder de huid zwollen, waarna ze geopend werden met een vlijm, het scherpe aderlaatmesje. Door aderlating, koppenzetten cn bloedzuigers was de mensheid in de loop der tijden door de dom-schema- tisch denkende ge neesheren zo veel bloed afgetapt, dat een stevige mo derne oorlog daarbij vergeleken minder bloed zou hebben gekost. Maar ook zonder dit vergelijkings materiaal begon men in het mid den van de vorige eeuw dc doeltref fendheid van dit middel in twijfel te trekken, en de overtuiging won veld, dat de zieken door deze mid delen verzwakten, waardoor zij er meer nadeel dan voordeel van on dervonden. In de landen die onder invloed van de Duitse geneeskunst en geneeswijze stonden, raakte de gewoonte om bloed te onttrekken dan ook geheel in onbruik, in te genstelling tot de Romaanse landen Frankrijk en Italië, waar men ln dit eens probaat geachte middel ver trouwen bleef stellen. Het blijkt, dat de conservatieven niet geheel in het ongelijk zijn ge weest. Althans niet volgens moder ne opvattingen, waarbij aan de na tuurlijke, in het bloed zetelende ver dedigingsmiddelen van het lichaam veel waarde wordt toegekend. Men begon in te zien, dat het onttrekken van bloed door alle eeuwen heen geen zinloze handeling is geweest, omdat deze bloed-onttrekking ge volgd pleegt te worden door een krachtige aanmaak van nieuw bloed met jonge cellen, bloed dat boven dien rijker is aan anti-stoffen, dus aan afweermiddelen tegen ziekten infecties. Dat was één punt in het voordeel van de ouderwetse ader lating. Maar hlcrby bleef het niet, want kwam nog een punt bU. Onderzoekingen van de bloed som loop leerden, dat het onttrekken van bloed aan een be paald bloedgebled allerlei wyzigingen In de bloedstroom van naburige gebieden tot ge volg heeft, welke wijzigingen gunstig biykcn te kunnen In werken op zlekeiyke aandoe ningen. Daardoor gaan zelfs in onze nuchtere vaderland, waar men tot voor kort hartelijk gelachen heeft om de aderlatende artsen nit vroeger tijden, hier en daar stem men op die het algemeen gesmade middel van de blocdonttrekking als een mogelijk gunstige en waardevol le therapie aanprijzen. Dat wil niet zeggen, dat de doktoren ons nu bij iedere gelegenheid weer koppen zul len zetten, maar er blijkt wil uit, dat het veel misprezen middel toch niet zo volslagen onzinnig blijkt te zijn geweest als men heeft doen voorkomen. Dat lijkt me een mooie gelegen heid om ook het asfalt eens als ge neesmiddel te noemen. Destijds werd het tot de uitstekende artse nijen gerekend, vanneer we althans de prijzen die er voor gevraagd werden als maatstaf nemen. Nadruk verboden. H. Petition

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5