1 Nieuwe Leidse Courant Geslaagde coup in Zuid-Vietnam Irenes geheim goed bewaard Auto tegen trailer: drie slachtoffers „a^Weer prijzen aan banden gelegd YS-vliegtuig door Rus neergehaald Loonbeleid een wassen neus en prijspolitiek willekeurig? de NU PRO-AMERIKAANS BEWIND pst Melk. drankentarieven Bijna acht maanden verswegen Directe verklaring uit Moskou: Tussenkomst Oost-Duitsers voorkomen DC-7 van KLM beschadigd Commentaren VOORZITTER CHR. MIDDENSTANDSBOND: Donderdag 30 januari 1964, 44*te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD PROF. ANDRIESSEN .ingrijpen. In Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, heerst grote verwarring. Pa rachutisten en tanks hebben vanochtend de stad bezet. Zonder bloedver gieten werd het militaire bewind aan de kant gezet, dat sinds de val van president Ngo Dinh Diem in november aan de macht was. Deze staatsgreep, die hoogstens een uur in beslag nam, stond onder leiding van de 38-jarige generaal Nguyen Khanh, die als zeer pro-Amerikaans wordt beschouwd en sterk gekant is tegen de suggestie van generaal De Gaulle, van Noord- en Zuid-Vietnam een neutrale staat te maken. De verwarring, die thans in Saigon bestaat, werd veroorzaakt door het ge rucht dat met een snelle tegencoup het resullaat van de staatsgreep on gedaan werd gemaakt. Generaal Khanh, de commandant van de in de noordelijke (aan communistisch Noord- Vietnam grenzende) provincies gele gerde eerste legergroep, kwam enkele dagen geleden voor besprekingen naar Saigon en bleef daar om in alle stilte overigens de leiding van de staatsgreep op zich te nemen. hten i Minister Andriessen heeft zich ge- 1 en noodzaakt gezien opnieuw op te tre- den tegen prijsverhogingen, die in strijd zijn met de gedragsregels. De prijsmaatregelen, die hij vandaag in de Staatscourant heeft afgekondigd, "fe#lf|Jiebben betrekking op vloerbedek king; lakens, slopen en tafellinnen; frisdranken; patates frites en andere kleine eetwaren en glazenwassers werkzaamheden. Voorts is de prijs- stop voor melk en melkprodukten uitgebreid. In verscheidene sectoren van het be drijfsleven heeft overleg ertoe geleid, dat prijsverhogingen werden terugge bracht tot een aanvaardbaar niveau. Besprekingen op het departement leid den ertoe, dat in een aantal andere ge vallen voorgenomen prijsverhogingen niet of in mindere mate tot stand zijn gekomen. Zo zal de tariefsverhoging van 20 pet, waartoe de Amsterdamse specialisten vereniging haar leden had geadviseerd, niet doorgaan. Men zal zich beperken tot verhoging van de minimumtarieven met vijf procent methandhaving van het maximumtarief. Per 1 juli kan dan als nog een tariefsverhoging van vijf procent worden toegepast Teneinde een prijzehbeschikking te voorkomen, hebben de organisaties van autorijschoolhouders zich verbonden on middellijk maatregelen te treffen, opdat de hier en daar te sterk verhoogde ta rieven worden teruggebracht tot het nl- van 1 oktober 1963. vermeerderd met drie procent. De prijsverhoging van natuurazijn met vijf cent per fles is teruggebracht tot drie cent per fles. Het ministerie van economische zaken beklemtoond, nogmaals dat vele andere prijsverhogingen conform de regels ge schiedden; dat de controle onverminderd voortduurt; dat prüsbewustheid bij de consument belangrijk is en ook inder daad groeit Het verloop van de geldmarge van de handelaren in textiel vloerbedekking ls onverenigbaar met de spelregels. Daarom is een beschikking afgekondigd, die voor schrijft dat de geldmarges niet meer dan vijf procent mogen liggen boven het ni veau van 1 mei 1963. Ook voor tafellinnen, beddelakens en slopen is een margebeschikking afge kondigd. De geldmarges mogen niet meer dan vijf procent liggen boven die van 1 oktober 1963. Voor frisdranken waren de prijsverho gingen te groot. Toegestane prijsverhogingen zijn, ver geleken met de prijs van 1 december j.L: cola 1 cent (kleine-en middelgrote flessen) of 2 cent (gezlnsflessen)si naasappel-, vruchtenllmonades resp. 2, 3 en 4 ct .;tonics 2 en 4 ct; up-dranken 2 en 4 ct. De maximale prijzen zijn: cola 24, 28 en 64 cent. sinaasappel vruchtenlimonades 28, 32 en 61 cent, tonics 25 en 65 cent, up-dranken 26 en 69 cent, dus al naar gelang de grootte van de fles. De prijs van patates prites per mini maal 300 gram mag hoogstens 25 cent zijn. Voor de andere kleine eetwaren, voor zo- verkocht in automaten, kramen, snackbars, broodjeswinkels e.d.. mogen de prijzen niet hoger zün dan op 1 juli 1963, gehaktballen vermeerderd met 5 ct per stuk. Vele glazenwassers zijn te duur geble ken. De tarieven mogen niet. hoger lig gen dan 5 pet. boven die van 1 oktober In een oogopslag CNV: poging tot loonbeheer- sing een illusieen lonen 15 pet omhoog pag. 2. Verontrusting over te dure begrafenissen pag. 2. De Gaulle zit op Europese rozen pag. 5. Kanonneerboten vuren op Formosa pag 5. Zendelinge aan de dood ont snapt pag. 5. Kamer: verontrusting over de Drankwet pag. 13. Eerst huizen, dan Staten zaal? pag. 6. Verrassingen in Parijs pag. 13. Olympische Spelen: reeds gouden plakken pag. 9. Tijdens zijn verblijf in de hoofdstad zou hij contact hebben opgenomen met topfiguren uit de militaire junta. Eni gen van hen zou hij van pro-Franse gevoelens hebben beschuldigd en var het voeren van geheime onderhande lingen om Zuidvietnam te neutralise ren. Reuter en AFP melden, dat ge arresteerd werden: het hoofd vai junta, generaal Doeang Van Minh, die als staatshoofd fungeerde, generaal Tran Van Don. die als minister defensie optrad en generaal Ton That Dinh, de machtige minister van bin nenlandse zaken- Khanh zou zich echter bereid hebben verklaard, generaal Van Minh als hoofd van een militaire regering te aanvaar den, als hij het neutralisme zou ver werpen als oplossing voor de moeilijk heden van Zuid-Vietnam. Volgens eer bericht van Ass.-Press bevond generaal Van Minh zich tegen het middaguur (plaatselijke tijd) in zün residentie. Aan genomen werd. dat hij tenminste nog ir naam aan de macht was. Van Khanh zelf is bekend, dat hij wijlen president Diem drie jaar geleden geholpen heeft, een staatsgreep te verijdelen. De sai zweerders van vandaag zouden in vember al van plan zijn geweest, toe te slaan. Hun plan werd echter achterhaald door de staatsgreep die geleid werd door generaals, die nog onder invloed van hun Franse opvoeding stonden. Amerikanen Volgens welingelichte zegslieden werd de Amerikaanse ambassadeur Henry Cabot Lodge vannacht op de hoogte ge bracht van de komende staatsgreep. Lodge stuurde een dringende boodschap generaal Paul D. Harkins. comj dant van de Amerikaanse strijdkrachten Zuid-Vietnam om van 'n bivakoefening terug te keren. De radio van de Ameri kaanse strijdkrachten raadde de Ameri kanen herhaaldelijk aan thuis te blijven. Alle scholen voor Amerikaanse kinderen zijn gesloten. Ook is een grote actie, die vandaag tegen zonsopgang tegen de rode rebellen zou worden ingezet, afgelast. Amerikaanse militaire leiders menen, dal de communisten opnieuw voordeel uit dt verwarring zullen trekken. In Washing ton maakt men zich bezorgd over de jongste ontwikkelingen. Welingelichte kringen achten het v. schijnlijk, dat Tran Van Ly, tijdens het Franse bewind over Indo-China gouver- van Centraal-Vietnam, de nieuwe premier zal worden. Hij wondt als zeei pro-Ameriakans beschouwd. Melkprodukten De werking van de prijzenbeschikking >or melk en melkprodukten is uitge breid. Zij geldt hoofdzakelijk voor West- Nederland, o.m. voor heel Zuid-Holland behalve Goeree-Overflakkee. Deze be schikking komt in de plaats van de prij- zenbeschikking karnemelk en melkpro dukten. t is in West-Nederland verboden melk of de hieronder genoemde melkpro dukten in flessen of los aan particulieren te verkopen tegen een hogere dan de na volgende prijs: Gepasteuriseerde melk: 47 cent per liter los, 53 cent per liter ln fles. 29 cent halve literfles; gesteriliseerde melk 56 cent per literfles, karnemelk 34 cent per liter los. 40 cent literfles, 22 cent halve literfles; gortpap 49 ct, havermoutpap 64 ct., bloem pap 49 ct., rijstpap 67 ct., alles per liter fles; melkyoghnrt 63 cent per literfles, 34 cent de halve liter; ondermelkyoghurt 26 cent per balve liter; vanillevla 85 cent pe» liter, 45 cent per halve liter; chocoladevla 49 cent per halve liter. Voor Friesland. Gelderland en Over ijssel zijn eveneens beschikkingen afge komen. Vrouw in brand geraakt: later overleden De in Rotterdam alleen wonende 60- jarige vrouw A. J. Hartog-putters is gisteren overdekt met brandwonden door buren in haar woning aangetrof fen. Zij is in levensgevaarlijke toestand naar het Zuiderziekenhuis gebracht daar overleden. Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat de vrouw haar man is opgenomen in een rusthuis, zodat zij alleen thuis is zich in de woonkamer voor de brandende haard wilde we Zij is daarbij te dicht bij het vuu: men zodat haarkleren in brand ge: ten. Zij slaagde er niet in het vui doven en kroop, brandend als een fakkel naar de keuken. Hier is zij in elkaar gezakt. Pas een uur later roken buren brandlucht. Zij drongen de woning de vrouw binnen en vonden haar o dekt met brandwonden. Haar kleding was totaal verbrand. Vrijstellingsregeling luister- en kijkgeld wordt herzien In verband met de algemene stijging van lonen en prijzen en sociale uitkerin gen zullen de inkomensgrenzen waarbin nen nog luister, en/of kijkgeld moet wor den betaald gerekend van 1 januari van dit jaar worden verhoogd. Over de hoogte der bedragen is thans nog overleg gaande. Mevr. Schouwenaar-Franssen. minister van o.k. en w. ad interim, deelt dit mee in antwoord op schriftelijke gen van het Tweede Kamerlid Vermooten fP.v.d.A.). Zij spreekt hierbij mede mens haar collega's van financiën en verkeer en waterstaat Er is ook overleg gaande over de vraag of de vrijstellingsnormen eveneens passelijk dienen te zijn voor anderen dan „invaliden en chronisch zieken". „Stsntvastigh is gheblev 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Ongeveer dezelfde temperatuur Wisselend bewolkt met plaatselük en kele buien. Aanvankelük harde lot krachtige, later krachtige tot matig# westelijke wind. Weinig verandering ia temperatuur. (Zie ook pag. 7) bezorging 18.00—19.00 Reeds in juni 1963 is prinses Irene door kardinaal Alfrink, de aartsbis schop van het diocees waarin zij woont, in de Rooms-Katholieke Kerk opgeno men. Zoals gisteren nog gemeld werd, heeft de particulier secretaris van koningin Juliana officieel meegedeeld, dat de Koningin en prins Bernhard ge heel staan achter de vrijheid van keuze voor hun kinderen en dus de keuze mist, is inderdaad door de Russen laag gehaald. De Russen zeggen niet zoveel woorden dat de lesstraal jager is neergeschoten, alleen dat een Russisch jachtvliegtuig „de maatrege len" moest nemen op grond van d< instructies voor de verdediging tegen luchtaanvallen. De drie inzittenden, officieren, ve teranen uit de Korea-oorlog, zijn het leven gekomen. De Sowjetunie de V.S. hebben bii elkaar geprotes teerd. Het Amerikaanse protest door de Russen niet aanvaard. Volgens een Amerikaanse woordvoerder is het toestel waarschijnlijk tengevolge vau een navigatiefout boven communis tisch gebied geraakt in Washington was men zeer veront waardigd over het feit. dat de Russen, zoals elke deskundige onmiddeliük had kunnen zien. niet gezien hebben dat de T-39 Sabreliner een oefenvliegtuig of althans een niet-strüdend toestel w: De Russen hebben het incident uitvoerig omschreven, ook al een onge- bruikelüke zaak. Men leidt hieruit af dat Moskou de zaak regelrecht met Amerikanen wil regelen zonder inscha keling van Oostduitse leiders, die ove rigens ook geprotesteerd hebben. Korm- jenko, plaatsvervangend chef van de Russische diplomatieke missie in Wash ington. heeft verklaard: „Wü hebben alle reden om aan te nemen dat dit geen vergissing was." Hij wilde geen antwoord geven op de vraag of het toestel was neergeschoten. Het kwam neer op 200 kilometer ten noordoosten van Wiesba den. Amerikaanse militairen uit Berlijn zijn niet bü het wrak toegelaten. Zij moesten op 150 meter afstand blüven. In de Russische protestnota wordt de gehele verantwoordelijkheid op Amerika geschoven. In de nota wordt verder ge- Bij gelegenheid van de 26ste ver jaardag van onze Kroonprinses morgen, 31 januari deze re cente, zonnige foto van Max Koot. zegd, tot het toestel op achtduizend me ter hoekte met een snelheid van 800 ki lometer in oostelüke richting vloog, waarbij het tot 90 kilometer boven Oost duits gebied doordrong. Opgevangen door een Russische jager sloeg het geen acht op de gebruikelijke seinen, aldus de nota. De piloot sloeg zelfs geen acht op waar schuwingsschoten. Daarna bleef de Rus sen niets anders over dan het toestel omlaag halen. Minister Rusk noemde het incident „een schokkende en zinloze daad". Dit soort dingen mag niet gebeu ren. aldus Rusk. Het is het eerste Amerikaanse toestel dat boven Oost-Duitsland is neergescho ten na de oorlog. De drie inzittenden wa ren luitenant-kolonel Hannaford, en de kapiteins Millard en Lorraine. Zij waren alle drie gehuwd en dragers van mili taire onderscheidingen voor hun vlieg prestaties in de Koreaanse oorlog. Hun lijken zün in het wrak, dat in de omge ving van Erfurt neerkwam, aangetroffen. De Amerikaanse opperbevelhebber in Europa, generaal Freeman, heeft de com mandant van de Russische troepen in Oost-Duitsland telegrafisch om inlichtin gen gevraagd. van hun dochter Irene volledig respec teren. Het vermoeden is gerechtvaardigd, dat prinses Irene over haar besluit om rooms-katholiek te worden, veel heeft gesproken met haar grootmoeder, prin ses, Armgard. De moeder van prins Bernhard is namelijk al enkele jaren geleden r.k. geworden. Bijna acht maanden is de verande ring van geloof goed-bewaard geheim gebleven. Zelfs de r.k. geestelijken van Soestdijk werden door het bericht uit Madrid volkomen verrast. Dat was ook het geval met de pastoor Van Goor, met wie prinses Armgard (die op het kasteel Warmelo in Diepenheim woont) regelmatig contact heeft. De leden van de Raad van State waren zelfs gister middag nog onkundig van het nieuws, evenals de particuliere secretariaten van het hof. Het officiële communique, dat de Koningin door haar secretariaat liet uitgeven, werd opgehouden, om het kabinet te informeren. Nieuws uit Madrid Het nieuws over het rooms-katholiek worden van prinses Irene is door een Madrileense fotograaf ontdekt. Hü was de Prinses en haar Spaanse vriendin Rosario de Andrade gevolgd op hun weg naar de kerk van San Jeronimo in de buurt van het Prado-museum in de Spaanse hoofdstad. Prinses Irene droeg een zwarte mantilla en had een missaal bü zich. Zij bleef geruime tüd geknield in gebed en ontving van de priester de hostie. De fotograaf was door een der grootste Spaanse persbureaus naar de kerk gestuurd, omdat in Madrid al enige tijd het gerucht circuleerde, dat de Ne derlandse prinses tot het rooms-katholie- ke geloof was overgegaan. Overigens was het geheim büzonder goed bewaard, want alleen de Neder landse ambassadeur in Spanje, jhr. Van Panhuys, die zelf ook rooms-katholiek is. wsis van dit feit op de hoogte. Verder wist niemand er op de ambassade iets Aan de verandering van geloof van prinses Irene werden in binnen- buitenland terstond speculaties over een romance met een Spaanse edelman vastgeknoopt. Er doken in de Spaanse pers namen op van mogelijke huwe lijkskandidaten, maar de heer De Waal, ambassaderaad in Madrid, verklaarde met klem, dat het zoeken van enig ver band tussen de overgang naar het rooms-katholieke geloof en een even tuele verloving onzin was. Op pagina 7 vindt men voorla: Persstemmen uit binnen- en bui tenland; Uittreden uit Johanniter- orde; Méér Oranjes werden rooms- katholiek; Geen gevolgen voor de troonopvolging; Reacties van po litici; Vragen van Kamerlid over Spaans interview. Een DC-7 vrachtvliegtuig van de KLM. de PH-DSE, is gistermorgen op het vliegveld Gander van New Foundland vlak na de landing bü het uittaxiën door een hevige windstoot van de landings baan afgeraakt, waarbü van een der vleugels de uitgestoten vleugelklappen werden beschadigd. Van de uit vijftien ton broedeieren bestaande lading liep er volgens de KLM-persdienst geen enkele ook maar één barst op. Zü waren stemd voor Duitsland en zouden vandaag met een ander vliegtuig verder worden gevlogen. Geen zeilers op de drukke routes Het Tweede-Kamerlid Posthumus (PvdA) heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelük gevraagd of deze voornemens in de toekomst het zeilen op druk bevaren scheepvaart routes om veiligheidsreden te verbieden. De recreatie te water zou door een dergeüjge maatregel ernstig getroffen worden. toe te treden tot de R.K. Kerk, een besluit waaraan blijkbaar reeds enige tijd geleden gevolg is gegeven, is een beslissing geweest in de per soonlijke sfeer en behoort als zodanig te worden gerespecteerd. Niet wegnemen kan dit. dat de stap, over welker staatkundige consequen ties nog weinig te zeggen valt, door wie leeft uit het erfgoed van de re formatie tegelijk zal worden be treurd En dit temeer, nu het geldt een geliefd lid van ons Koninklijk Huis. dat naar zijn rijke geschiedenis alsook naar het geloof dat het be lijdt zozeer met de Hervorming is verknocht. Als protestants-christelijk dagblad, dat zich wenst te richten naar de be ginselen van de reformatie, willen ook wij, bij ons respect voor de ge nomen beslissing, aan deze gevoelens van leedwezen uitdrukking geven. Overigens zal iedere overgang naar de R.K. Kerk. wie het ook geldt, voor de blijvenden een aansporing behelzen tot nieuwe bezinning op het wezen van de Hervorming. Is er in de kerken van de reformatie werke lijk een tekort? Uit de sobere toelichting op het ge nomen besluit blijkt, dat oecumeni sche gezindheid mee tot de beslissing heeft geleid. Naar het gevoelen vau velen echter drijft men de oecumeni sche gezindheid wat ver als men de kerk van de Hervorming vaarwel zegt In deze gedachtengang zou men trouwens niet minder een omgekeer de gedragslijn kunnen verwachten. Voor velen zal de aanvaarding van de genomen beslissing niet gemakke lijker vallen, nu de mededeling daar van moest komen uit een land waar aan het protestantisme zijn herinne ringen en waarmee het vandaag nog zün ervaringen heeft. Volharden wij in genegenheid jegens heel ons Koninklük Huis. In dagen als deze wordt men zich te klemmen der bewust, hoe zeer er behoefte be staat aan toebidding van wijsheid en kracht als mensen uit zichzelf niet vermogen te geven. Een enkel woord nog over het tijd stip en de wijze waarop de overgang is bekend geworden. Het moment van de bekendwording is geruime tijd gekomen na het gebeuren zelf en de wijse waarop, draagt alle kenmer ken, dat er de voorkeur aan ware gegeven indien de wetenschap ons ook nu nog was onthouden. Wij ge voelen geen behoefte, deswege de betrokkenen ernstig te kapittelen, maar vreemd blgft het wel. Bevor derlijk aan toenadering kan het nau welijks zijn. Het kan integendeel be vorderlijk zgn aan gevoelens van argwaan en ertoe strekken dat in hel vervolg met enig wantrouwen van bepaalde vormen van berichtgeving wordt kennis genomen. Gisteravond is te Hulshorst (gemeente Ermelo) bü Nunspeet een auto-ongeluk gebeurd dat aan drie personen het leven heeft gekost. De slachtoffers zün de heer G. J. Fün (31) uit Wezep. zün 63-Jarige schoonmoeder en een schoonzuster uit Hattum. De 25-jarige echtgenote van de heer Fijn is met een zeer ernstig hersenletsel een ziekenhuis in Zwolle overge bracht. Twee kinderen van het echtpaar Fijn, een jongen van tien en een jongen van drie en nog een andere schoonzuster zijn in een ziekenhuis in Harderwijk op genomen. Hun toestand geeft geen aan leiding tot ernstige zorgen. De auto van de heer Fün is gister avond op de Oude Zuiderzeestraatweg tussen Nunspeet en Hulshorst tegen een trailer gebotst De chauffeur van de trailer was bezig deze van een inrit op de straatweg te manoeuvreren. Volgens getuigen moet de auto van de heer Fün een snelheid van 90 tot 100 kilometer hebben gehad. sociaal-economische redactie) LOONBELEID. Zowel dc centrale werkgevers- als de centrale werkne mersorganisaties geven er blijk van niet in staat te zijn de onderschei dene bedrijfstakken te binden aan de gemaakte afspraken. Als zü op deze weg voortgaan, is het voeren van een gezamenlijk loonbeleid via de Stichting van de Arbeid een wassen neus en is het beter de loonvorming geheel vrij te geven. PRIJSBELEID. De minister van economische zaken geeft er blijk van. een willekeurige politiek te voeren, waarbij de indruk van een paniek stemming wordt gewekt en waarbij hij het gevaar loopt een speelbal te worden van allerlei belangengroepe ringen, terwijl het bedrijfsleven zelf „buiten spel" wondt gezet. TN DEZE niet mis te verstane be woordingen maakte de voonzatter van de Christelijke Middenstandsbond, de lieer H. de Mooy, op een gisteren in Rijswijk gehouden persconferentie zijn visie kenbaar op de recente ont wikkelingen met betrekking tot het loon- en prijsbeleid. Zoals bekend wordt hierover het gesprek tussen de regering en het georganiseerde be drijfsleven morgenavond voortgezet, nadat het beraad van vorige week vrijdagavond zonder resultaten is ge bleven. CVoor vervolg zie pag. 9)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1