Amerikaans vliegtuig zoek I boven Oost-Duitsland H *gV Rusland: vernietig bommenwerpers Gelandneergestort of neergeschoten Autoriteiten zeggen van niets af te weten N h Zuivere actie andaag begin van anti-rookcampagne Gesprek over Cyprus nog zonder resultaat Commentaren Voorzichtig met rem op export Ezelkaravaan naar A dam met Spaanse sinaasappelen Woensdag 29 januari 1964, 44ste jaargang Stijging temperatuur Matiget ot krachtige wind tussen west cn zuidwest en verdere stijging van tem peratuur. Half- tot zwaarbewolkt met af en toe enige regen of motregen. (Zie ook pag. 7) De uiterste zorgvuldigheid dient hij het voeren van actie betracht te worden; dan alleen kan er sprake zijn van zuivere voorlichting, zo zeide gisteren de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels bij de start van de Actie Roken Jeugd 1964, die hij inderdaad meende zuiver te mo gen noemen. Zo gemakkelijk onstaan er hij vohvsasenen psychologische com plicaties, indien er onvoorzichtig wordt voorgelicht. Gaat het de kant van een sociale dwangme thode uit, waarbij het erop lijkt dat iemand die nog wil roken als a-sociaal buiten de maat schappij wordt geplaatst dan is de gezondheidsvoorlichting daar geenszins mee gediend. Natuurlijk vormt het sigaret ten-roken een ernstige bedrei ging voor de gezondheid en ik zal de laatste zijn, die een actie als die onder de jeugd niet van harte onderstreep. Vooral ech ter, nu er sprake is van een doorkruising der voorlichtings methodiek door een andere ont wikkeling ik denk aan het effect dat het jongste Ameri kaanse rapport heeft teweegge bracht kan niet genoeg op uiterst zorgvuldige voorlichting worden aangedrongen. Sinds gistermiddag wordt een Sabreliner van de Amerikaanse lucht macht boven Oost-Duitsland vermist. Hij moet daar zijn geland, neerge stort of neergeschoten. Zekerheid bestaat daaromtrent nog niet. De Oost- duitse autoriteiten hebben verklaard, dat zij nergens van weten. Er be vonden zich drie officieren aan boord van het toestel: een 41-jarige luite nant-kolonel en twee kapiteins van 34 en 33 jaar. De mogelijkheid, dat zij overgelopen zijn, zou uitgesloten zijn. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben de Russische verte genwoordiger bij het luchtveiligheids- centrum in Berlijn gevraagd, of hij iets weet omtrent het kleine Amerikaanse militaire straalvliegtuig. De tweemo- torige Sabreliner (een T-39, die hoofd zakelijk door vliegers wordt gebruikt om het voorgeschreven aantal vlieg uren te hailen) was op een oefenvluebt. Het is opgestegen in Wiesbaden, waar de Amerikaanse luchtmacht een hoofd kwartier heeft. Verondersteld wordt, dat de piloot de richting is kwijge- raakt door het uitvallen van de elek tronische apparatuur. Op de radar heeft men gezien, dat de machine het Oostduitse luchtruim binnenvloog. Voordat dit het geval was, waren po gingen mislukf om van de grond af contact te maken. Het vliegtuig ver dween van het scherm, toen het elf minuten boven Oostduits grondgebied had gevlogen. Amerikaanse waarnemers zagen op de radarschermen twee puntjes bij de T-39. Voorbeeld ouders belangrijk *9 ^9 (Van een onzer redacteuren) Vandaag is, met als steeds weer- ;erend symbool een sigaret met een trout rood kruis erdoor, de actie »ken Jeugd 1964 begonnen onder luspiciën van de Landelijke Organi- iatie Kankerbestrijding. Het eerst is lagere schooljeugd en meer in het ijzonder de vierde klas (de meeste eginnende rokers schuilen onder ienjarigen) aan de beurt. Daarna olgen het voortgezet onderwijs, de eugd werkzaam in het bedrijfsleven n ten slotte zal de voorlichtingsac- ie de militairen bereiken. Een en nder dank zij de regeringssteun 'oor 1964 ten bedrage van twee ton. Heden ontvangen alle vlierdeklas ers der lagere scholen (300.000 in staal) een tot hun ouders gerichte waarin onder meer staat te le- „Tussen hat tiende en elfde jaar nbstaat er al een rookgewoonte, dat de vierde klas, dus nu. Denk chter aan het levensbelang van uw in ons land sterven negen men- per dag aan longkanker, aan- ienlijk meer dus dan in het verkeer, tt betekent dat honderd vierde klas- vol gezonde kinderen van nu over sen aantal jaren aan die ziekte zal terven. Onder hen zijn slechts 70 riet-rokers en 3000 rokersDe luders worden vervolgens opgeroepen In één oogopslag Bejaardenzorg over de prijs- sfcop pag. 2. Nieuwe vragen over KLM pag. 2 Nóg een (anti) rookartikel pag. 5. Belgisch artsenverzet pag. 5. Bedrijfsauto's op de RAI pag. 7. Zon schijnt voor Danstheater pag. 7. Parijse mode pag. 7. ...en een pagina (9) gewijd aan de vandaag begonnen Olympische Winterspelen te Innsbruck. het gevaar te keren, door voor morgen te beslissen". In de enveloppe aan de ouders zit kaart waarmee gratis uitgebreider v lichting over de gevolgen van het roken kunnen worden verkregen. Er wordt hun dan het boekje .Feiten over roken" toe gezonden, dat in 40 bladzijden op realistische wijze de gevaren van het roken schetst. Deze activiteit is slechts de eerste stap. ook andere klassen zullen worden voor gelicht evenals ook het onderwijzend personeel: artsen zullen op de school avonden kunnen worden uitgenodigd om te komen spreken over het rookvraag- stuk. Toekomstige leerkrachten worden binnenkort met de materie geconfron teerd op de kweekscholen: scholen van het voortgezet onderwijs ontvangen bin- afzienbare tijd voor hun leerlingen folders, terwijl ook de leerkrachten daar de voorlichting aandacht zullen gaan besteden, al is het beslist niet formulering gaf bij de start van de actie de staatssecretaris van O. K. en W. mr J. H. Grosheide) dat er thans een nieuw vak, te weten „Niet roken" op de onder wijsinstellingen zal worden geïntrodu ceerd. Dr. L. Melasma, de leider van de actie, hoopt alle jongeren tussen de tien en twintig jaar hetzij rechtstreeks, hetzij via sport- of andere verenigingen, hetzij via predikanten, pastoors en andere geestelijke verzorgers met zijn lichtingscampagne te benaderen. Dokter IMeiiisma zei gisteren onder bij deze jeugdactie het voorbeeld der vol wassenen voor een belangrijk deel - dcbepalend zal zijn. Anders gezegd: iede- vader en moeder die wensen dat hun kind niet gaat roken kan het daarbij niet beter helpen dan door zelf goede voorbeeld te geven. Hetzelfde geldt uiteraard voor andere opvoeders, zoals onderwijzend personeel. Twee van diegenen, die qualitate qua bij de stairt van de jeugdactie aanwezig waren, staatssecretaris dr. A. J. H. Bart- en oud-minister J. G. Suurhoff, die voorzitter van de stichting Landelijke organisatie voor de kankerbestrijding is getuigden dat zij uit de laatste opmer king van dr. Meinsma hun consequenties hadden getrokken: zij zijn inmiddels ex- roker geworden. O.S. op radio en tv. Vanavond: Televisie: 18.55—19.05 Ned. commen taar; 19.10—19.30 samenvatting: 21.30 kunstrijden paren. Radio: Hilversum II 22.2022.30 over zicht. Morgen: Televisie: 11.55—13.00 reportage skiën, afdaling heren Patscherkofel; 19.30= 19.45 Ned. commentaar; 20.10—20.25 film samenvatting; 22.40—23.10 filmsamenvat ting; 23.1524.00 ij hockeywedstrijd Ca nada—Zweden. voordat deze verdween. Deze puntjes konden tot dusver niet worden geïdenti ficeerd. Het kunnen granaten geweest zijn, afgevuurd door Russische of Oost duitse luchtdoelkanonnen. Ook kunnen het twee snelle militaire vliegtuigen zijn geweest die de Sabreliner hebben on derschept. Volgens een officiële verkla ring in Washington had de Sabreliner niets boven Oost-Duitsland te maken. Het toestel was opgestegen voor een normale oefenvlucht boven West-Duitsland. Met snelheid van ongeveer 900 km per moet de Sabreliner in elf minuten ongeveer 160 km het luchtruim boven de Sowjetzone van Duitsland zijn binnen gedrongen. De ambassade van de Verenigde Staten Bonn bad gisteren al gemeld, dat het Ongeluk in Frankrijk: Hagenaar omgekomen drie zwaar gewonden Gisteren is bij Senlis, ongeveer veertig kilometer ten noorden van Parijs, een Nederlandse personenauto met vier in zittenden bij een inhaalmanoeuvre ver ongelukt. De bestuurder, de 45-jarige heer Van Riet uit Den Haag, kwam daar bij om het leven. De drie andere inzitten den de 42-jarige J„ Peters uit Den Haag. F. Debrassine (51 jaar) uit Wassenaar en de 32-jarige L. Lange uit Katwijk, werden ernstig gewond in een zieken huis i<n Pont Sainte-Maxence opgenomen De bestuurders van beide vrachtauto's bleven ongedeerd. toestel was neergeschoten, maar trok het bericht in, nadat het hoofdkwartier in Wiesbaden had medegedeeld, dat er over het lot van de machine nog niets bekend was. Het Amerikaanse radiostation CBS meldde gisteravond laat, dat het toestel tussen Eisenach en Erfurt was neerge schoten. Minstens een der drie inzittenden zou het vliegtuig met een parachute heb ben verlaten. Ook commissaris van Drenthe met pensioen (1-3) Bij K.B. is met ingang van 1 maart 1964 eervol ontslag verleend aan mr. J. Cramer, commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen. De heer Cramer werd op 25 februari 199 in Heukeleum geboren. Hij studeer de rechten aan de rijksuniversiteit van Utrecht, was directeur van de stichting opbouw Drenthe en werd in 1945 voor de Partij van de Arbeid lid van de Eerste Kamer. In 1951 werd hij be noemd tot commissaris der Koningin in Drenthe. Hij volgde als zodanig mr. dr. H. baron De Vos van Steenwijk op. Mr. Cramer was o.m. voorzitter van de Raad voor de Kinderbescherming in Assen, en curator vein de rijksuniversi- :it in Groningen. Mr. Cramer is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Indonesië niet akkoord met overgave Indonesië gaat niet akkoord met een bestand, dat uitgelegd wordt als overga ve, heeft Soekarno te Djakarta ver klaard, naar aanleiding van persberich ten dat de regering van Maleisië boven Noord-Borneo aansporingen laat uitwer pen aan Indonesische „vrijwilligers" om zich over te geven. In Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, zijn meer dan honderd personen, meest neger-studenten, gearresteerd, die demonstreerden tegen de rassenscheiding in de Verenigde Staten. De demonstratie werd gehouden voor een restaurant, waar geen negers worden toegelaten. Luid schreeuwend wordt een neger-demonstrant in een politieauto gedragen. Y.S. spreken van onaanvaardbaar' De Sowjetunie heeft gisteren bij monde van haar afgevaardigde naar de ontwapeningsconferentie in Genève, Tsarapkin, een uit negen punten be staand ontwapeningsplan ontvouwd, dat de mensheid weer een stap dichter ENGELAND: INTERNATIONAAL LEGER DE Britse regering zou vandaag haar pogingen voortzetten om de vre- desstrijdmacht op Cyprus te internatio naliseren. nu de onderhandelingen in Londen over de kwestie-Cyprus drei gen te mislukken. De Britse ministers worden voort durend op de hoogte gehouden van de toestand die is ontstaan na de bekend making van de Turkse minister van buitenlandse zaken. Erkin, dat zijn re gering ..in principe" besloten heeft niet langer deel te nemen aan de onderhan delingen. Premier Inönü van Turkije had in Ankara een onderhoud met generaal Lemnitzer. de opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa. De premier zei later: „We hebben ons niet teruggetrokken van de besprekingen in Londen." In Londen twijfelt men er echter aan of men de Turken er toe kan bewegen aan de onderhandelingstafel tc blijven zitten. Men meent dat Turkije zich vóór vrijdag zal terugtrekken. Het enige lichtpuntje is dat de Turks- Men meent dat de berichten uit New York dat de Cyprische regering besloten heeft strijdkrachten van de VN. Cyprus toe te laten als deze maatregel door de Veiligheidsraad wordt gesteund, slechts valse hoop wekken. Gisteravond nam de spanning verder toe door berichten dat de Sowjetunie de Grieken op Cyprus steunt. Verwacht wordt dat de Britse minister Butler er bij de Grieken op zal aandrin gen in te stemmen met toelating var Navo-strijdkrachten op Cyprus in plaats van een strijdmacht van de V.N. De Turkse minister van buitenlandse zaken heeft hier dinsdag reeds mee gestemd als aan twee voorwaarden orden voldaan. Welke voorwaarden dat zijn maakte hij niet bekend. De Turken Tijdens zijn bezoek aan Japan heeft het Belgisch Koninklijk paar een krans gelegd voet van het A-bom-monument in Hirosjima. Op deze foto zier we door de boog van het monu ment heen een ruine van een ir. 1945 verwoest gebouw. hebben overwegende bezwaren tegen V.N.-strijdmacht. Het Amerikaanse ministerie van fensie heeft geweigerd commentaar te geven op berichten dat eenheden Amerikaanse zesde vloot i aan boord zich in de omgeving Cyprus bevinden. Radio-Moskou meldde gisteravond dat de Cyprische regering de Russische bassadeur maandag op de hoogte had ge steld van de toestand ,,met het oog op de dreiging van gewapende tussenkomst". Op Aruba (Ned. Antillen) is maan dagavond overleden de 19-jarige mari nier der tweede klasse zeemilicien J. N. Appelboom uit Amsterdam, die zich reeds enige tijd op de Antillen bevond. De marinier is in de nacht van zater dag op zondag met een particuliere auto bij een verkeersongeval betrokken geraakt. Daar hij levensgevaarlijk ge wond bleek te zijn heeft de vloot- aalmoezenier hem de sacramenten der zieken toegediend. Maandag leek zijn toestand iets beter, maar maandag avond is hij overleden. bij de vrede zou moeten brengen. Het belangrijkste voorstel is zeker dat van de vernietiging van alle bommenwer pers zowel van het Westen als van d< Russen. Hiermee haakte de Sowjetunie op een vorig jaar door de V.S. ge daan voorstel om alle verouderde bom menwerpers (men dacht hierbij voor namelijk aan de B-47) aan de grond te houden. Dit plan was toen gelan ceerd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, tijdens een bezoek aan Moskou. In middels hebben Amerikaanse rege ringsfunctionarissen het voorstel van de Russen als „onaanvaardbaar" van de hand gewezen. Tsarapkin vroeg gisteren in Genève ook de bijzondere aandacht van de zeventien-landenconferentie voor de volgende punten: l Terugtrekking van alle troepen buitenlands grondgebied: q Vermindering van het aantal militai- ren in alle landen: Verlaging van de begrotingen vooi defensie: A Het sluiten van een niet-aanvalsver- drag tussen de landen van de NAVO en die van het Verdrag van Warschau: Het instellen van kernvrije zones; zz Het treffen van maatregelen die verrassingsaanval moeten verhinde- Het voorkomen van de uitbreiding van de kernbewapening; o Het verbieden van ondergrondse kern proeven. (Zoals bekend is het nt van proeven in de atmosfeer, onder water en bovengronds reeds verbo den). Tsarapkin gaf ter zitting een uitvoeri ge toelichting bij elk der acht punten. Over het vernietigen van alle bommen werpers zei hU, dat de Sowjetunie op het standpunt staat dat al deze toestellen toch verouderd zijn en daarom gemakke lijk kunnen worden gemist. Men kan de bommenwerpers beter vernietigen dan handen te laten vallen van kleinere landen. Bij oorlogvoeringen kunnen nog wel worden gebruikt. Er kunnen kernwapens over een afstand van tien duizenden kilometers worden vervoerd en daarom is het beter ze te vernietigen. Hoewel men in Washington geen had voor het Russische voorstel, zo Amerikaanse afgevaardigde in Genève, Foster, er zich in positieve zin over ben uitgelaten. Het kreeg onmiddellijk steun van Groot-Brittannië en Zweden. De Britse afgevaardigde Thomas noemde het „vreugdevuur van de bommenwer pers" een goed ding. Tegenover verslag gevers verklaarde hij dat de toon van de rede van Tsarapkin goed was en dal de verklaring zorgvuldige bestudering verdient. CCHRIK is ontstaan rondom de mo- gelijkheid dat Duitsland zijn grenzen zou kunnen sluiten voor on ze eieren. De laatste aanwijzingen vallen gelukkig minder somber uit Maar de schrik is op zichzelf vol doende om te doen uitkomen dat het hij de totstandkoming van de Euro pese samenwerking nog gevoelig ligt De overeengekomen landbouwkundi- ge overeenkomsten zijn onvermijde lijk ingewikkeld. Nog is Europa im mers geen eenheid. Het vertoont in tegendeel een bonte geschakeerdheid die zich in een bepaalde formule nauwelijks vatten laat, tenzij in een vim uitzonderlijke lengte. DaJ'l de deelnemende landen in deze overeen komsten dusgenaamde veiligheids clausules hebben ingebouwd, is voor het ogenblik wellicht niet te ontgaan. Maar dat deze een strekking zouden hebben dat daarmee heel een invoer zonder meer kan worden stopgezet, gaat wat al te ver. Niettemin heeft 't erop geleken, tot ontsteltenis van on ze nijvere eierhandel. Is het gevaar overigens geweken? Het nieuwe Europa wordt reeds bij zijn ontstaan telkens wel op de proef gesteld. T\TET haar erkenning van het com- A munistische China heeft de Franse regering onder president De Gaulle allerwege wel reacties opge roepen. Het zat, moet gezegd, met dat niet erkennen ook wat vreemd. Andere staten die zich op gelijke wijze ge dragen als China zijn allang in de georganiseerde gemeenschap dei volken opgenomen. Van tweeën een, kan men stellen: ook zij eruit of China erin. Wat echter naar de overtuiging van velen deze erkenning door Frankrijk van China minder gemakkelijk te aanvaarden maakt, is dat zij niet een op zichzelf staand, beperkt geval blijft, maar dat zij integendeel heel de internationale situatie in bewe ging gaat brengen. Er is allengs op de wereld een ze ker evenwicht ontstaan. Nimmer is dat duidelijker gebleken dan toen Chroesjtsjef via zijn daadwerkelijke belangstelling voor Cuba dat moei zaam bereikte evenwicht dreigde te verstoren. Ieder herinnert zich nog het vastberaden optreden van Ken nedy, dat Chroesjtsjef op zijn schre den deed terugkeren. Sindsdien heeft de Rus niet meer iets dergelijks ge waagd. Welnu, velen vragen zich af, welke de gevolgen zullen zijn van Frankrijks erkenning van het rode bewind. Dat er beweging komt, is duidelijk. Er treden verschuivingen op. Van zijn kant zal De Gaulle ho pen, dat China zelf op deze wijze minder onhanteerbaar wordt. Dat laatste moet worden afgewacht, al lijkt twijfel gewettigd. Daarvooi immers wordt men ginds tczeer ge dreven door een vaste overtuiging en door een met hart en ziel beleden leer. Adviesraad geïnstalleerd De heer S. J. van den Bergh, voorzitter van de Central ekamers van handelsbe vordering, heeft gistermiddag in Den Haag de Exportadviesraad geïnstalleerd. Vermindering van spanning is onze eco nomie zal ten slotte wel door zekere afneming van de exportexpansie moeten komen. Conjunctureel is afkoeling nodig, maar structureel en over een tijd van 10 tot 15 jaar blijft handhaving van een belangrijk groeipercentage onzer econo mie noodzakelijk. Een betrekkelijk ge ringe vermindering van de vraag zou reeds voldoende zijn om de spanning te doen verdwijnen en zelfs in het tegendeel te doen omslaan. Daarom bergt de afkoelingspolitiek vrij grote risieo's in zich. Het zal moeilijk zijn niet door het evenwichts punt heen te schieten en in een reces sie terecht te komen. Wij moeten ons economisch instrumentarium gereed houden en op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn. Zwakke plekken In onze uitvoer zijn dat drie kwart van de uitvoer naar West-Europa gaat, de helft naar de Euromarkt, vooral West-Duitsland en België, over afstanden van enkele honderden kilometers naar landen, die aan dezelfde invloeden bloot staan als wij. Van redelijke risicospreiding is nauwelijks sprake. Opbouw van an dere exportlanden elders is van grote betekenis, vooral in de ontwikkelings landen, waar belangrijke groeimark ten liggen. Voor opening van verre markten is door de overheid gesteunde exportfi/an- cieringspolitiek nodig om op voeriwan gelijkheid te staan met concurrenten. Middelgrote en kleinere bedrijven moe ten daarbij gesteund worden, aldus de heer v. d. Bergh. JTEN EZELKARAVAAN met fop zijn strijdros) Don Quichotte, zijn trouwe schildknaap Sancho Panza en acht Spaanse schonen, zal vrijdag naar het Amsterdamse stadhuis tijgen om daar symbolisch elf ton Spaanse si naasappelen aan te bieden, die ver deeld zullen worden onder ziekenhui- en liefdadige instellingen. Spaanse sinaasappelkwekers heb ben dit fruit ook dit jaar weer ter be schikking gesteld. Burgemeesters van typische sinaasappelsteden, zoals Va lencia, bieden de partij aan de burge meesters van Rotterdam, Amsterdam en de provinciale hoofdsteden aan De bestemming wordt aan de betrok ken burgemeesters overgelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1