Volgend seizoen eten we spruitkool uit Australië Energieverbruik melkboer beperkt Experiment op Zuidelijk halfrond Idee uit nood geboren.... Inkrimping wijken nodig De West: een oase van democratische rust Zachtere lucht Roofoverval in Rdam-zuicl - geringe buit De Laet: contactinan Belgen in Hilversum T&ficcf Huis van baksteen voor nog geen veertien mille ZATERDAG 25 JANUARI 1964 F ge het geloven wilt, of niet, het volgend seizoen eten de meeste ederlanders spruitkool uit Austra- ië. En niet alleen voor het eigen and geldt deze stelling. In Duits and, Engeland, België en vele an- iere landen van West-Europa is het d net eender gesteld. Ook daar zal spruitjes in de winkel kunnen •pen, die op het zuidelijk halfrond lun oorsprong vonden. Een strop voor de Nederlandse ipruitkoolzaadtelérs? Integendeel. Het 'jüinkt vreemd, maar het is desndet- enstaande waar: als Australië geen uitkoolzaad had geleverd, zouden veel grotere nadelen zijn geweest. >e man, die dit alles elf maanden ge en heeft voorzien, is Jos Huizer Azn., it Rijsoord, een van de grote spruitkool- iadtelers op het Europese continent, van spruiten is zijn specialiteit, ook zaad van wortelen, radijs en loemkool. Op z'n grote bedrijf, dat de grens van Rijsoord en Barendrecht gelegen, wordt gezaaid, uitgeplant geoogst, vooral geselecteerd volgens modernste wetenschappelijke me- oden. Hij heeft een uitstekende naam. die Jos Huizer. Een naam die onder alle vaklieden bekend is, zowel binnen- 1 en als buitenlands. Kd Vorst hun\ jgu maan(jen geleden", zo vertelt 'OiwJhy, .,is het begonnen. Door de strenge iter jen langdurige vorst in de winter van m 1963 waren de spruitkoolstronken in alle Europese landen verloren gegaan. De betekenis hiervan was dat Europa [HU het in 1964 met spruitkoolzaad van de loogst van 1962 zou moeten stellen. De :a* Ivoorraden van dit zogenaamde overja- °P%ige zaad waren niet bekend, maar 'vast stond dat er een groot tekort ix>n ®^e"' slev« Ter verduidelijking: spruitkool is hea een tweejarig gewas, wat wil zeg- ;ld, d gen dat de planten het eerste jaar n 16 spruitjes geven en het tweede jaar ïft <J zaad. In het eerste jaar wordt er gen gezaaid in de tweede helft van maart; begin juni volgt de uitplan- ting van het zaaibed op het veld. De pluk begint in oktober en /Jpi duurt de helle winter door. In het tweede jaar, in mei, gaan de plan- ging ten doorschieten en bloeienDt :k aj zaadvorming geschiedt in juni, de ui <s zaadoogst in juli. las „Toen de spruitkool het vorig jaar vrou kapot gevroren was", zegt mevrouw iressHuizer, „realiseerde m'n man zich me- erstyteen dat hij ernaast zat. Hij kon dat mint niet hebben; hij wilde z'n afnemers. Vee die zich in vele landen van West-Euro- wipa bevinden, geen „nee" verkopen. ;eru4Nachten lang kon hij er niet van sla- vroujpen. Toen zei hij tegen mij: ik heb het rerdtJ gevonden, geloof ik op het zuidelijk Oldq halfrond zijn de seizoenen precies te- genovergesteld aan die bij ons. Als het poriJdaar zomert, wintert het hier. Voorj iodiJis daar najaar, kortom: ik zou een jaar ihea kunnen uitsparen, als het me zou lu! nai daar m'n stamzaad in de grond erstj krijgen". r b, Hetis Jos Huizer gelukt. Na zi( j ijverig over kaarten van Zuid-Afrika nas (Van onze speciale verslaggever) Australië te hebben gebogen, zocht hij contact met het Instituut voor de Ver edeling van Tuinbouwgewassen in Wa- geningen. Het was toen al februari, de maand, waarin het spruitkoolzaad op het zuidelijk halfrond in de grond moest zitten, maar de experts zagen er alsnog Onmiddellijk werden het ministerie in landbouw en dat van buitenlandse zaken (koeriersdienst) ingeschakeld. Dank zü de uitnemende contacten van de Nederlandse landbouw, en emigratie- attaché in Canberra, de heer Theo Bak kers, kon reeds tweeënnegentig uur daarna een kleine hoeveelheid stamzaad het gewenste spruitkoolras op het bedrijf van de broers Henderson bij Melbourne worden afgeleverd. Hoewel de vooruitzichten bepaald niet rooskleurig waren het uitzaaien geschiedde eigenlijk een maand te laaf bevond het Nederlandse zaad zich niet lang daarna in Australische grond. ,„Het is afwachten en hopen", commen- tariëerden de enthousiaste broers, „maar zullen alles is het werk stellen om dit unieke experiment te laten slagen". Welnu, het succes de zegen, zoals dat in telerskringen heet, is niet uit gebleven. Alle omstandigheden werk ten mee om Nederland het volgend sei zoen van voldoende spruitjes te verze keren. Australië had het vorig jaar groeizame herfst. De winter (onze ?r dus) kende voldoende kou om de planten generatief te maken. Ook de :r. die thans nog voortduurt, was uitermate gunstig, waarbij nog kwam dat de broers Henderson voor een goed functionerend beVloeiingssysteem van het Nederlandse spruitjesareaal hadden gezorgd. ..Morgen", brengt Jos Huizer met zichtbare trots naar voren, "komt het zaad uit Sydney op Schiphol aan". Het lijkt me, ondanks de late inizaai, een redeliijke oogst te zijn geworden. Fantastisch niet. dat het mogelijk is binnen een jaar een jaar uit te sparen! De samenwerking is geweldig ge weest. Wagcningcn het ministerie van landbouw, de Nederlandse ambassade bi Canberra, de broers Henderson, al les en iedereen heeft samen- en meege werkt om cr lets van te maken, hoewel het, door de risiko's, die moesten wor den genomen een dubbeltje op z'n kant is geweest. Moet je je eens voorstellen: de ene einder van de aarde reikt de andere de hand vanwege een doorgewoon spruitje". Gefeliciteerd, meneer Huizer. Het mag dan om doodgewone spruitjes zijn gegaan, het was voor alles een subliem idee. En de diepere oorzaak van dit zoeken naar een oplossing was dat u slechts één verbroken cy clus kon velen Groei van het Nederlandse spruitkoolzaad in Australië. Links de Nederlandse land bouw- en emigratie-attaché in Canberra, de heer Theo Bak kers; rechts teler Roy Hender son. De foto werd in de zomer, in de Australische winter dus. genomen. in melk en melk- en zuivelpro- dukten heeft gisteren in Utrecht op verzoek van melkdetailhandelaren besloten, globale berekeningen te gaan uitvoeren om de zwaarte van de arbeidsbelasting van de melkbe zorgers en -slijters en met name van die in de hoogbouw vast te stellen. Het Nederlandse instituut voor pre ventieve geneeskunde in Leiden heeft in 1962 rapport uitgebracht aan het bestuur van het bedrijfschap over een onderzoek naar de mogelijkheden tot Hierbij kwam men tot de conclusie, dat een energieverbruik van 2000 kilo calorieën per dag voor de gemiddelde bezorger (een gezonde man van 40 jaar, 1.75 meter lang en 75 kilo zwaar) maximum moet zijn, wil hij zijn werk zonder moeilijkheden tot zijn 65- ste jaar kunnen blijven doen. Het rap port bespreekt ook de verschillende werkmethoden bij de melkbezorging, terwijl het eu:~u' Lofzang van Europees Parlement MET EE^ matige wind tussen zuidwest ■•-kin en noor^west blijft tijdens liet week- •nde,( einde mat zachtere Noordzeelucht naar ons land stromen. De temperaturen van het zeewater schommelt om vier graden. Een hogedrukgebied boven Frankrijk en L i Zuid-Engeland zorgt er voor dat er nog steeds geen regen van betekenis valt. Hierdoor is ook januari nog steeds een bijzondere droge maand. De vorst is nu isdüj naar het Alpengebied verdreven waar in laara de wintersportcentra nog fraai winter- ■eraiJ weer voorkomt. In Scandinavië komen ;rvai buien voor waarvan enkele met sni ?rkla| maar de vorst Is over geheel Europa be- :waa zien momenteel op de terugtocht. gisteren aan het slot van zijn vergadering van doze week in Straatsburg de lof gezongen van Su riname en de Nederlandse Antillen als „oasen van democratische rust op de drempel van het Zuidamerikaanse vasteland. De afgevaardigden hebben in een eenstemmig goedgekeurde resoluifcie een beroep gedaan op de parlementen van België, Luxemburg, Duitsland en "talië om toch vooral de overeenkomst voor associatie van de Nederlandse Antillen bij de Gemeenschap spoedig te bekrachtigen (die voor Suriname werd reeds bekrachtigd). De overeenkomst, die ln september 1962 werd ondertekend, Is tot op heden ZON EN MAAN Zondag 26 januari: zon op 8.30, onder 17.15; maan op 14.28, onder 6.21. Maandag 27 januari: zon op 8.29, onder 17.17; maan op 15.28, onder 6.21. Woensdag 29 januari: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 26 januari: 0.28 v.m; 12.53 n.m. 27 januari: 1.31 v.m.; 13.52 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur j J Temper, j Station gesteldh. I2 «u Sz »e Eu Sa as-s Innsbruck gh. t 5 -0 0.3 'indstll 2 -4 Twee onbekende schatting dertig jaar hebben gistermid- m even over twaalf uur in Rotter dam-zuid een roofoverval gepleegd op -jarige heer J. van Berkel. De heer Van Berkel die met een stuk hout geslagen, kreeg hoofdwonden en enkele ekneusde ribben. Later in de avond kon .ij echter het Zuiderziekenhuis verlaten n naar zijn woning aan de Putselaan terugkeren. Voorlopig wordt een bedrag van f 730 ;rmist dat in de portefeuille slachtoffer was. Een geldkistje hebben de daders in hun haast over het hoofd gezien. De heer Van Berkel oefent zijn bedrijfje (lassen en een handel in oude metalen) uit in een souterrain aan 'd Brielselaan in Rotterdam-zuid. Tweede Kamer: einde reces (Van onze parlementsredactie) Het Kerstreces van de Tweede Kamer loopt ten einde Volgende week zal de Kanier weer bijeenkomen, en wel ter behandeling van o.m.»het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam rhet gebied van de Rijnmond ontwerp voor de nieuwe Drank- recawet. Woensdag zal de begrotings commissie voor buitenlandse zaken openbare vergadering houden ter be spreking van de associatie-overeenkomst n de E.E.G. en de met de ge meenschap geassocieerde Afrikaanse staten en Madagascar. De Eerste Kamer zal „wegens gebrek in stof" volgende week niet bijeen komen. Bij de koninklijke landmacht is een nieuw dienstvak ingesteld. Het is het dienstvak van officieren voor bijzondere diensten, waarin voornamelijk specia listen een plaats kunnen krijgen. alleen door Nederland en Frankrijk gera tificeerd De Franse overzeese departementen Guyana, Martinique en Guadeloupe deelden in de lofzang, zulks naar aanlei ding van een verslag van een Europese parlementaire commissie, die vorig jaar bezoek aan het Caribische gebied heeft gebracht Van Nederlandse zijde is evenwel met enige nadruk gewezen op het verschil in status. Zo verklaarde ir A. Posthumus (soc.) dat in tegenstel ling tot de vrijwel volledig autonome Nederlandse Antillen en Suriname de Franse gebieden als onderdeel va; moederland centraal vanuit Parijs worden bestuurd, ook wat hun ontwikkelings plannen betreft. De resolutie, waarmee het debat is be sloten, nodigt de E.E.G.-commissi financiële steun te verlener voor de ont wikkeling van landbouw, veeteelt, vis serij, industrie, handel en toerisme, er dringt er op aan. dat de werking var het EEG-ontwikkelingsfonds ten aanzier het Caribische gebied wordt bespoe- De Nederlandse liberale afgevaardigde r. C. Berkhouwer wees er in dü band op, dat uit het oude ontwikkelings fonds nog ruim zestien miljoen dollar is voor besteding van Suriname de Antillen. systematisch overzicht ogelijkheden die er zijn om de bezorgtaak te rationaliseren De melkhandelaar die daarvoor be langstelling heeft, moet een vragenlijst het bedrijfschap invullen, waarop hij onder andere bij benadering de vent- wijk moet omschrijven (hoeveel flats zonder lift, boodschappenkastje of huistelefoon, hoeveel galerijgebouwen, hoe groot de gemiddelde afstand is de weg naar elke voordeur, welk voermiddel wordt gebruikt Aan de hand van deze antwoorden kan het bedrijfschap een globaal inzicht geven van de arbeidsbelasting in de desbetref fende wijk. Aangezien de maximale ar beidsbelasting van 2000 kilocalorieën per dag betrekking heeft, op een „standaard bezorger", zijn de berekeningen niet zo maar van toepassing op elk individu. In twijfelgevallen over de toelaatbaarheid de arbeidsbelasting kan de bezorger worden onderworpen aan een medisch onderzoek, waaraan het instituut voor preventieve geneeskunde gratis mede werking verleent. Het bedrijfsleven wil aan de hand van de onderzoekingen onder meer nagaan, of in het algemeen een inkrimping van de wijken noodzakelijk is. een maat regel. die alleen maar kan worden ge nomen als de winstmarges mogen wor den verhoogd. Mening bedrijfschap Laat prijzen van melkprodukten geheel vrij Het bedrijfschap voor de detailhandel melk en melk- en zuivelprodukten, van oordeel, dat de prijzen van de melkprodukten die als „welvaartspro- dulcten" kunnen worden beschouwd, vrij gelaten zullen moeten worden. Het meent, dat de vrije concurrentie een evenwichtige prijsvorming voor deze produkten zal bevorderen. De voorzitter van het bedrijfschap MEZ. de heer C. A. Heuft. zei gisteren in Utrecht op een openbare bestuurs vergadering, dat de afzet van melk en melkprodukten het afgelopen jaar met twee pet is toegenomen. Deze stijging moet geheel worden toegeschreven aan de bevolkingsaanwas, want het verbruik per hoofd van de bevolking was evenals 1962 gemiddeld 185 kg. Het aandeel i de verpakte melk en melkproduk- in de totale omzet steeg met 4 pet tot 74 pet Het verbruik van losse melk daalde 1963 met 10 procent terwijl de om it van koffiemelk, yoghurt en vla met resp. tien. zeven en tien pet steeg. Na de verhoging van de consumentenprijs in november gaf de verkoop van flessen- melk een lichte daling te zien ten gunste de losse melk. Meer programma's uitwisselen TAE permanente vertegenwoor- M-y diger van de Belgische raaio ^erlandse dagbladen en medewerker van en televisie bij de Nederlandse om- de Vlaamse televisie voor de journaal- roep, de heer J. E. de Laet, heeft dienst Hij is sinds januari 1963 ridder dezer dagen zijn intrede gedaan in in de Orde van Le°P°^ n. In novem- 6 m..j Cf. ber 1962 maakte hy als eerste Belgi- Hilversum. Tijdens een officieel be- sche journalist öp uitnodiging van dc zoek heeft de heer P. Vandenbus- Amerikaanse autoriteiten, een reis naar sche, .directeur-generaal van de de Zuidpool. B.R.T. (Nederlandse uitzendingen) zijn „ambassadeur" voorgesteld aan de heren mr. A B. Roosjen en E. A. Schüttenhelm, voorzitter resp. van de NRU en de NTS. De heer De Laet zal optreden als contactman tussen de Vlaamse en de Nederlandse radio en televisie. Zijn functie is een uitvloeisel van de wens om de reeds bestaande samenwerking en uitwisseling op het gebied van ra dio en televisie-programma's voor het Nederlandse taalgebied verder uit te breiden. De heer De Laet is voor ons land geen onbekende. Van 1945, nauwelijks zes maanden nadat hij in de journalis tiek was gegaan, tot september 1959 ver bleef hij in Nederland als correspondent van het Belgische persbureau Belga met standplaats Den Haag. Als zodanig was hij de enige Belgische dagbladjournalist .00 Nws 19.10 Ker- ïk 19.15 Actualitei- dïophilharmonisch orkest 1 20.30 Rideksen ten 19.30 Rac solist: populai gevar programma ai.ov ""u. informatie uit het buitenland 21 50 Bric a brac. gevar programma 22.20 22.25 Be- ...o de vandaag gespeelde 1 van het 26e Hoogovenschaaktoer- 1 Beverwijk 22.30 Nws 22.40 Kruis- iiscussle over de verschijningsvorm Kerk in de wereld van vandaag ing 20.00 Nws 20.05 VARA's beker- ...„-■titie 21.00 Socialistisch commentaar 15 Ramblers bandshow 22.00 Langs in Nederland. Hij speelde ook voorname rol in de buitenlandse pers vereniging, waarvan hij eerst adjunct secretaris en daarna vice-voorzitter was. ncf Uit waardering voor zijn bijdrage tot teiistü de verbreiding van de Benelux-gedachte benoemde koningin Juliana hem in fe- y ci bruari 1953 tot ridder in de Orde van 20.00 Oranje-Nassau. In 1959, bij zijn terug- Brlgai keer naar België, werd de heer De Laet Herrit bevorderd tot officier in de Orde van het zc Oranje-Nassau. In de afgelopen vier jaren was de heer De Laet verbonden aan de parle mentaire redactie van het agentschap Belga in Brussel als parlementair re dacteur voor de Kamer van volksver- jazzmuziek 23.40 Lichte gram 23.55—24.00 leiding Hoogmis De heer Heuft verwacht dat dit tijdelijke reactie van het publiek zal blijken te zijn. Ondanks de hogere prij zen nam het verbruik van boter met 12 pet. toe .van kaas met 4 pet en van garine met 5 pet. Prins Bertil was bij Koningin Prins Bertil van Zweden, die donder- 5 dag het nieuwe kantoor van de Zweeds- Nederlandse kamer van koophandel in Den Haag officieel heeft geopend, heeft gisteren ook nog even een bezoek aan koningin Juliana en prins Bernhaffd ge bracht op paleis Soestdijk. Na deze om- vangst, die twee uur duurde, zat de prins aan aan een lunch die hem was aangeboden door de Zweedse ambassa- deur. de heer Brynolf Eng. Ook de mi nisters Luns, Scholten, Toxopeus en An- driessen zaten met hun echtgenotes aan. Prins Bertil is gistermiddag om vijf uur van Schiphol naar Londen gereisd 15.00 Walt Disney-film 15.25 Flla- allerlei 15.45 Alles draait om 16.10 Slapsticks film 16.30 Dier in 17.00—17.45 V d kinderen 19.30 ioon. muzikale comedie 21.50 Hoe be- 't. wetenschappelijk programma 22.15 om Harry. TV-spel 22.45 Morgen is zondag. NTS; 22.55—23.00 Journaal. Programma voor zondag weerovendcht 8.15 Geestelijke liederen (gr) 8.30 Morgenwijding 9.00 De Platen- bijbel: gewijde muziek 9.45 Nw standen. KRO: 10.00 I 10.05 Hoogmis 11.15 Kla: dalllon: fragmenten uit muziekrepertoire (gr) 12.05 Zwart opw it. actuele publicaties over Kerk en wereld 12 15 Bei-Canto programma met toelichting 12.50 Buitenlands commentaar 13.00 Nws en mededelingen 13.10 Jaar in - jar uit: lled- t 1934 13 30 V d jeugd 14.00 Klass muziek 14.40 Klass pianomuziek (gr) 15.00 De Vliegende Hollander, praatje 15.10 Lichte gram. sporireportages en -uitsla gen 16.30 Vespers. CONVENT VAN KER KEN: 17.00 Gereformeerde kerkdienst. NCRV 18.00 Negro Spirituals (gf) 18.10 Kerk en muziek: geestelijke liederen 18.30 Niet met dromerige ogen klankbeeld over het hulpverlenlngswerk onder Ara bische vluchtelingen 18.45 Gewijde muziek 19.15 Zondagavondlezing 19.30 Samenzang: geestelijke liederen 20.00 Nws 20.06 Medi tatie. KRO: 20.15 Koren en instrumentaal cnsembzle 20.30 Het Feestschip. luisterspel 21 15 Strijkkwartet: klass muziek 22 00 Wis- sewasscn licht programma 22.20 ■eking 22.30 Nws 22.40 Koning Olaf V naar Nederland De koning van Noorwegen, Olaf V. zal op zijn verzoek en na uitnodiging koningin Juliana en prins Bernhard op woensdag 9, donderdag 10 en vrijdag 11 september een officieel staatsiebezoek aan Nederland brengen. Dit heeft woordvoerder van het ministerie buitenlandse zaken in Den Haag gisteren medegedeeld. ireoital: klass en mo- ziek 23.55—24.00 Nws. im II, 298 m. VARA: 8.00 Nws •delingen en socialistisch strijd- Weer of geen weer. gevar_progr De Bredase architect A. P. J. van de Ven, 59 jaar, heeft een huis op papier gezet, dat volgens berekeningen van twee aannemers ge bouwd kan worden voor minder dan f 14.000, Een inwoner van de Bra bantse gemeente Madè zal deze week een ver gunning voor de bouw dit huizentype aan vragen. Het huis van de Bredase architect wordt voorzien van een kap. Zij is bedoeld voor een gezin van 6 a 7 personen en kan gebouwd worden in blokjes van twee of vrij staand. Elk huis bevat een hal. die exclusief de trap 2.29 bij 1.39 cm groot is. een woonkamer 500 bij 350 en een keuken van 239 b\j 269. Op de verdieping bevinden zich een douchecel met vaste wastafel en drie slaap- De kamers ov de be gane grond krijgen be- tonvloeren. die op de ver dieping houten vloeren, de plafonds worden ge maakt van board behalve die van de keuken en de douchecel, die worden gestucadoord. In de hal worden colivynil vloer tegels aangebracht en in de keuken wandtegels. De „lambrizering" in toi let. douchecel, gang, trap penhuis en overloop wordt van betonemaille vervaardigd. De huizen worden opgetrokken baksteen. De binneni ren worden gemaakt van kalkzand of cementsteen Het spitse dak wordt be dekt met dakpannen. Het huis wijkt in geen enkel opzicht af van het trouwde beeld van Ne- derlandse woningen. Ook de fundering is normaal, aldus de architect. De woningen hebben een inhoud van 227 of 226 m3. al naar gelang zij vrijstaand of bloksge- wijs worden gebouwd. Zij kosten per kubieke meter ruim 60 gulden. Dit bedrag betreft uit sluitend de bouwkosten. De prijs van de grond is dus niet inbegrepen. Dat de woning voor minder dan f14.000 ge bouwd kan worden is volgens de architect te danken aan een zekere minimalisering. Hij zegt zich precies aan de voor schriften te hebben ge houden. „Het is een kwestie van uitkienen", aldus deze architect. „Ar beidsbesparende bouw methoden zijn er niet aan te pas gekomen". 61 „Kom, kom," zei hij toen zachtjes en sus send, terwijl hij luchtig haar haren aanraakte een blonde, zijdeachtige krul om zijn vingers wond, „Nou. luister eens naar me. meiske. Je belt op, dat je niet thuiskomt, dat je ergens anders overnacht in een hotel of zo Dan krijgt ze gegarandeerd spijt. Ik ken dat type. Impulsief, hard vaak. maar met ge voel voor dramatiek en met een natte vinger te lijmen Je kunt natuurlijk ook hier blij ven" zei hy er terloops achteraan. „Misschien heb je niet eens geld voor een hotel Je bent misschien zó weggelopen Ik slaap dan wel ergens anders," voegde hij er royaal aan toe. Hij sloeg zijn arm om haar schouders in een vaderlijk gebaar. Kom eens hier", zei hij troos tend. Met één hand haalde hij een schone zak doek te voorschijn en droogde virtuoos en teder haar gezicht, dat weerloos naar hem opgehe- „Zo zoooo zei hij, „Ik zal je eens een drankje inschenken ik heb bog een restje, da's alleen voor heel goeie vrien- ïn hij knipoogde haar toe. Wat later, toen hij de glazen gevuld had. za ten ze opnieuw naast elkaar op de bank. Dicks warme stem. in combinatie met de whisky, die gloeiend door haar keel gleed, vulden de kille leegte binnenin Lily op een aangename, soeze rige wijze. Hier was het eindelijk eens rustig en veilig, dacht ze. terwijl ze zich behaaglijk dichter tegen hem aan nestelde. Dick had de schone zakdoek nog in zijn hand en hield hem een ogenblik tussen duim en wijsvinger omhoog. „Kijk, Lily" zei hij zacht jes schertsend, „een witte zakdoek Het sym bool van het staken der vijandelijkheden èn van overgave Hij wachtte waakzaam op haar reactie. Lily staarde naar de witte zakdoek. Hij was van zeer fijn geweven katoen, met een ajour- randje eraan. Het was de zakdoek van een verr fijnd mens Ze bleef haar blik gevestigd hou den op de witte doek. alsof die een boodschap voor haar inhield Ze bleef haar blik geves tigd houden op de witte doek. alsof die een boodschap voor haar inhield. Hoewel de whisky haar slaperig had gemaakt en haar ge dachten niet geheel helder waren, voelde ze, zonder dat ze het zag, dat Dick haar scherp afwachtend opnam Het grote door M. C. LOONEN-VAbf DER LINDEN Een symbool, had Dick gezegd een sym bool van iets Er was iets mee. Opeens wist ze het. Haar hoofd werd plotseling wonderlijk helder. Ze zag het wijde polderlandschap voor zich met de bolderende wind. die schuinstrepen op het meer blies. En Joost boog zich naar haar toe en zei: „Hier, doe dit om je hals" en hij gaf haar zijn grote rode zakdoek, en alles was zo open en goed geweest als het land schap rondom hen Ze keek Dick recht aan en zag nog net, hoe hij haar opnam, sluw en waakzaam, eer hij een air van vriendelijke belangstelling aan nam. Wat een intens-blauwe ogen had hy. Maar de kleur van iemands ogen bepaalde zijn oprechtheid nog niet „Dick, ik ga nu dan maar eerst bellen", zei ze met een vaste stem. hem nog steeds recht aankykend. Ze zag, hoe zijn ogen zich ver nauwden in een snelle flits van ergernis. „Waarom zou je?" klonk zijn diepe stem warm en vertrouwenwekkend. „Hier" hij greep snel de fles „laat me je nog eens in schenken!" Lily moest opeens by na glimlachen, zo volle dig doorzag ze hem. Ze keek. volkomen rustig nu. om zich heen, de kamer door. „Waar is je telefoon?" vroeg ze opstaand. Ook Dick stond op. Zijn gezicht, dat een beet je rood was, was vlak by het hare. „Kom", zei hy vleiend, „je wilt toch nog niet zó gauw bij me weg? Dat opbellen heeft geen haast." „Jawel!" zei Lily hoog en onschuldig. Dicks doorzichtigheid amuseerde haar. Ze voelde zich merkwaardig helder, toen ze haar jasje van het hangertje pakte. Ze hoorde, hoe Dick vlak ach ter haar aan liep. Toch wel een beetje verve lend dat hij zo opdringerig was, maar ten slot te had ze wel vaker zulke jongens weten af te schudden. Vroeger op school en zo Plot seling drong het tot haar door, dat Dick in 't geheel geen schooljongen meer was. Ze wist eigenlijk niets van hem. had hem niet langer dan veertien vakantiedagen gezien plus nog een paar keer hier in de stad. Wie weet, was hij niet eens student. Dat overstappen van de ene universiteit naar de andere was ook al zo ongewoon geweest Ze voelde, hoe Dick haar plagend het jasje uit haar handen trok. „Toe zeg," zei ze geïrri teerd ze probeerde zich los te schudden, maar zijn hand klemde zich om haar pols. „Kom zei hy vleiend en indringend, „waarom wil je nu zo gauw weg? Zo onsportief ben je toch niet dat je me eerst hier in tranen bent ko men aanzetten om dan als eerste de beste bot terik weg te rennen, zodra je gespuid hebt? Da's niets voor jou, Lily," Zijn stem was zacht, maar bezorgde haar opeens kippevel. Was dit diezelfde aardige spor tieve knul van van de winter, dacht ze. die zo veel begrip voor haar had getoond? Wie weet was hy wel een doodgewone oplichter, was dat hele verhaal over zichzelf maar uit de lucht ge grepen Het spijt me, maar ik wil heus weg," zei ze beslist, maar haar stem schoot een beetje schril uit. „En ik wil niet, dat je weggaat, dat vind ik veel te ongezellig", zei hij overredend, maar er was een koude klank in zijn stem gekomen. „Hè Dick, doe nou niet zo vervelend", zei Lily zenuwachtig. „Ik mag toch zeker wel even opbellen? Waar is je toestel nou?" „Mijn toestel hangt hierboven op de gang", zei hij strak, terwijl hij haar nog steeds vast hield. „Kom maar mee". Hij voerde haar naar de kamerdeur, maar voor ze die bereikt had. greep hij haar plotseling nog stijver vast en drukte haar tegen zich aan. Lily was zo veront waardigd. dat ze haar angst vergat. „Schiet op of ik zet een keel op", zei ze gesmoord. Hij glimlachte onverschillig. (Wordt vervolgd) 15.10 Tone«lbc- iretprogrammba 16 05 I en weinig geblazen. VARA- 17.30 V d jeugd 17.50 Nws cn sportuitslagen en sportjour naal 18.30 Licht ensemble 19.00 BIJ nader inzien. Journalistenforum 1940 Vrij entree, cabaret. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Metropole orkest cn solist 20.50 Ernst met de Lichte Mpzc: chansons 21.15 Klass cn moderne gram 21.50 Gevaarlijke thee. hoorspel (dl. 4 22 30 Nws 22 40 Actualiteiten 22 55 Me dedelingen en sportuitslagen 2e klas voet- Klass orkesti TELEVISIE RKK- 11.00 Hoogmis (gr) 23.55-24.00 Nws. Rechtstreekse reportage Europese kar iriebanden 19J Journaal 20.0< VARA: 20.30 Doms' beeldroman, levlslebeeldverhaal 21.15 De we- •andaag 21.25 Aanvang dames en muzikaal amus programma ilement figuren en verschijnse- wereld van muziek literatuur. kunst. NTS: 22.45— Programma voor maandag herhaling SOS-berlchtcn 7.10 Dagopening 7.20 Klass gram 7.35 Sportuitslagen van zaterdag 7.45 Radiokrant 8.00 Nws en NCRV lied 8.15 Gewijde muziek 8.30 Lichte gram 1 land- al ens rel aktualiteitei tuinder 12.30 Meded bouw 12.33 1 .53 Gram. evci Licht 13.00 Nws 13.15 Licht instrumentaal ensemble 13.45 Fragmenten uit operettes en musicals (gr) 14.05 School radio 14.35 Klass orkestmuziek (gr) 15.05 Herhaling wedstrijd: Opsporing verzocht van 16 januari jl 15,45 Kerkorgelmuzlek (gr) 16.00 Biibeloverdenking 16.30 Klass pianomuziek (gr) 17.00 V d kleuters 17.15 V (I jeugd 17.30 Lichte gram v d teenagers 17.50 Regeringsuftzending: Suriname Jour naal 18.00 Koninklijke Militaire Kapel 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over poli tieke zaken, die de aandacht verdienen 18.30 Met band cn plaat voor u paraat (gr) Hilversum II, 29* m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochtcndgym 7.20 Lichte gram 8.00 Nws 8.15 Programma-overzicht. Aanslui tend amus muziek (gr) 9.00 Ochtend- 9.10 De groenteman 9.15 Klassieke lek (gr) 9.40 Morgenwijding 10.00 e- KailR^HPm Lichte gram 10.50 V 12.00 Licht ereemble met zangso- ve van land- jouw iz jj Voor ons platteland 12.40 -kest 13.00 Nws 13.15 Mededelingen. 11ste 12.30 Meded 1 14 00 Viool 14.30 Schotse dracht 15.05 3.30 Dansorkest melodietjes (gi loderne muziek "5 Voor- r) 17.00 Combo- klanken 17.50 Militair Nws 18.15 Eventueel actueel 18.20 Van ">0 Openbaai tijd politieke partijen: Partij beid 20.30 Life in emergenc (Alarm op zaal 10). film (14 jaa. 21.50 De bezetting XV. herhaling december 1963 Een serie kampen 23 15—23.20 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7