Nieuwe Leidse Courant Regering en bedrijfsleven oneens over loonbeleid H Vader doodt zoontje (2) „Dokters selecteerden" Niveau steeg een procent te veel T egenmaatregelen van Formosa? s NIEUW OVERLEG NA KABINETSBERAAD Hof spreekt geruchten wtegen Opstand in Tanganjika spoedig onderdrukt SS'er: Gas werkte zeer snel weerbericht Premies voor „dieven- betrappen" ongezond [1II Zaterdag 25 januari 1964, 44ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredecteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh li gheblex Abonnementsprijs .f 0,78; p.m. 3.35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging- 78 lads X De secretaresse van prins Bernhard, mejuffrouw C. Gilles, heeft desge- lel vraagd de hardnekkig de ronde doen de geruchten tegengesproken, dat de Koningin en de Prins binnenkort de n" verloving zullen bekend maken van oahun dochter Irene met een Spaanse edelman. De geruchten, vorige week opgedo ken in Spanje naar aanleiding van het bezoek aan dit land door prinses Irene, worden officieel ontkend. Ten. paileize zei men vrijdagmiddag dienaangaande: „de wens is de vader van de gedachite". Ee tante van de aristocratische Span jaard, Juan Bosco Alvear een 25-janige student in de economie aan de Madri- leense universiteit, ontkende eveneens de geruchten van een romance tussen de prinses en haar neef aldus meldt Ass. Press. „Mijn neef heeft de laatste tijd haar zelfs niet gezien'', zo zei hij. De jonge Spanjaard zelf ontkent even eens ene romance met prinses Irene. Hij wilde er zelfs niet over praten, omdat, zo zei hij, de geruchten volkomen uit de lucht gegrepen waren (Van onze sociaal-economische redactie) De regering heeft er bij het georganiseerde bedrijfsleven met klem op aangedrongen het loonakkoord van de Stichting van de Arbeid stringenter uit te voeren, omdat baars inziens de stijging van het loonniveau té ver dreigt uit te lopen boven het overeengekomen gemiddelde percentage en dit ernstige economische en sociale konsekwenties zal kunnen hebben. De vertegenwoordigers van de centrale landbouw- en middenstands organisaties hebben zich met deze zienswijze verenigd, doch de industriële werkgevers en de drie vakcentrales hebben te kennen gegeven dat het prak tisch onmogelijk is om het vanaf 1 januari gevoerde toetsingsbeleid nu plotseling voor de nog resterende c.a.o.-herzieningen ingrijpend te wij zigen. Zij wensen met het tot nu toe gehanteerde goedkeuringsbeleid door te gaan tot 1 april a.s., waarna de situatie opnieuw kan worden bezien. Dat de regering dit standpunt als ernstig beschouwd, mag worden gecon cludeerd uit het feit, dat de ministers het gisteravond met het bestuur van de Stichting van de Arbeid gevoerde overleg gedurende ruim drie kwartier hcb- Aen onderbroken voor afzonderlijk onderling beraad en het daarna hervatte overleg met de stichting hebben beëindigd met de mededeling dat zij de be- kabinetsberaad. Het overleg zal de vol- Ziehifer de drie belangrijkste con clusies, die kunnen worden getrokken uit de besprekingen over de ontwikke lingen aan het lonen- en prijzenfront, gisteravond in het gloednieuwe ge bouw van de Directie van de Arbeid te Voorburg op verzoek van de rege ring gevoerd tussen een aantal minis ters en het bestuur van de Stichting van de Arbeid. De regering had voor dit gesprek maar liefst zes ministers Franse erkenning Rood-China Rusk maant tot voorzichtigheid Nationalistisch-China is van plan de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk onmiddellijk te verbreken, nadat Frankrijk diplomatieke betrek kingen met de regering van Peking heeft aangeknoopt, zo werd gisteren uit Taipeh, de hoofdstad van For mosa, vernomen. Dit besluit zou door het nationalistische ministerie van buitenlandse zaken in boodschappen aan de buitenlandse diplomatieke missies bekendgemaakt zijn. De re gering van Tsjang Kai-sjek doet in tussen alle moeite om Frankrijk van gedachten te doen veranderen. Taipeh en Washington hebben diep gaand overleg gepleegd over een eventuele nationalistische tegenmaat regel. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Busk, die gisteren naar Tokio is gereisd, heeft vlak voor zijn vertrek een onderhoud gehad met de nationalistisch-Chinese ambassadeur in de V.S-, dr. Tngfoe F. Tsjiang. Naar vernomen wordt heeft Rusk de Chinese ambassadeur met klem geadvi seerd niet overhaast de betrekkingen In één oogopslag Kerkscheuring in Kongo Wat kunnen de consumenten aan de prijzen doen? Spruibkool uit Australië pag. 7 Hoeveel de melkboer kan verwerken pag. 7 Spectaculair karwei: aard- gasnet aanleggen pag. 9 Rijden met de Opel Kadett pag. 9 met Frankrijk te verbreken. De Japanse premier Ikeda heeft in het parlement gezegd dat Japan zijn vredesverdrag met Taiweh zal nakomen. Hij voegde er aan er niet aan te denken het Franse voorbeeld te volgen en Peking te erken- Uit regeringskringen in de Franse hoofdstad werd vernomen dat Parijs en Peking zaakgelastigden zullen uitwisse- na de bekendmaking van de erken ning, die „tamelijk snel" zullen worden vervangen door ambassadeurs. De moge lijkheid van erkenning van communis tisch Noord-Korea en Noord-Vietnam in de nabije toekomst werd niet uitge sloten geacht. Het conservatieve Belgische blad „La libre Belgique" schreef gisteren weinig ingenomen te zijn met de kritiek die de Belgische minister van buitenlandse za ken Paul-Henri Spaak in Tokio had la ten horen tegen het besluit van de Franse regering om diplomatieke betrek kingen met Rood-China aan te knopen. „Is het werkelijk absoluut noodzakelijk dat onze diplomatie altijd nauw verbon den is met die van de Amerikaanse re gering zo vraagt het blad zich af. Dit is noch waardig noch verstandig. In het verleden waren onze leiders er veel meer op gebrand hun handen vrij te houden en hun waardigheid te be waren, aldus La libre Belgique. Tenslotte schreef het: „Daarom betreu ren wij dat de heer Spaak zich gedwon gen heeft gevoeld bjj te dragen tot anti- Franse verklaringen met betrekking tot de erkenning van Peking door de Fran- afgevaardigd, t.w. dr. G. M. J. Veld kamp (sociale zaken), die vergezeld was van zijn staatssecretaris dr. J. F. G. M. de Meijer, prof. dr. J. E. Andries- sen (economische zaken), prof. dr. H. J. Witteveen (financiën), mr. B. W. Biesheuvel (landbouw), drs. P. C. W. M. Bogaers (volkshuisvesting) en mr. E. H. Toxopeus (binnenlandse zaken). De vergadering werd o.a. ook bijge woond door de voorzitter van het Col lege van Rijksbemiddelaars, mr. R. J. Erdbrink. Na afloop van het overleg, dat duurde van kwart over acht tot kwart voor elf. werd alleen van regeringszijde een korte persconferentie belegd. Geen der minis ters wilde daarbij concreet ingaan op hel besprokene, evenmin als op vragen be treffende maatregelen die de regering mogelijk zou overwegen. Minister Veldkamp verklaarde, dat zowel de regering als de werkgevers de werknemers zich bewust zijn geweest van de grote economische en sociale ri sico's van de loonoperatie-1964, toen het akkoord in de Stichting van de Arbeid werd bereikt. Men heeft deze risico's, die vooral t.a.v. de werkgelegenheid groot zijn, aanvaard om de loonvorming weer in normale banen te leiden. In middels is een aantal nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten goedgekeurd, waarvan de overeengekomen loonstijging gemiddeld ongeveer 1 procent groter is dan het gemiddelde percentage van 10. waarmee de lonen op grond van het stich tingsakkoord zouden mogen stijgen. (Voor vervol» zie pagina 11) In Eindhoven heeft de 33-jarige Van G. bekend zijn tweejarig zoontje op 10 december van het vorig jaar in de keuken van zijn woning gedood te hebben. Op 10 december jl., zo deelt de Eind- hovense recherohe mee, overleed het bij na tweejarig zoontje van het echtpaar Van G„ wonende in het stadsdeel Woen- sel. Volgens de lezing, die de ouders gaven, was 'het kindje in een onbewaakt ogenblik van de trap in de ouderlijke woning gevallen. De politie werd in de zaak gemengd, toen over het juiste tijd stip van het overlijden van het kindje onzekerheid ontstond. Een sectie op last van de justitie toonde aan. dat het onge val zich kon hebben toegedragen, zoals de ouders voorgegeven hadden, zeker heid hierover bestond echter niet. De rechercheurs die met deze zaak be last waren zetten hun onderzoek voort. Dit leidde er toe dat Van G. donderdag door de rechercheurs nog eens danig aar de tand werd gevoeld naar aanleiding van diverse gegevens, welke zij verza meld hadden. In de loop van dit ver hoor heeft Van G. bekend, dat hij zijn zoontje in de keuken zodanig heeft mis handeld, dat het op een gegeven ogen blik geen teken van leven meer gaf. Van G. is in het hoofdbureau van poli tie te Eindhoven ingesloten. In Dar Es Salaam, de hoofdstad van Tanganyika, heeft president Jules Nyerere een persconferentie gehouden over de recente troebelen in zijn land. veroorzaakt door muiterij in sommige eenheden van het leger. Toen het de president op een gegeven moment te warm werd, schopte hij zijn sandalen uit en zette het gesprek op blote voeten voort. DANK ZIJ INGRIJPEN VAN BRITTEN Britse troepen zijn vandaag in es-Salaam aan land gegaan nadat de regering van Tanganjika had verzocht Een 53-jarige voormalige SS-ser- geant, Arthur Brcitwieser, een Pool van geboorte, heeft gisteren in het proces tegen voormalig personeel van het concentratiekamp Ausch witz verklaard dat miljoenen werden vergast met gas dat oorspronkelijk bestemd was voor bestrijding van ongedierte in kazernes en kleding. Hij zei dat dit gas, „Zyklon b" ge naamd, „verschrikkelijk snel" werk te. Dat wist hij omdat hij eens gezien had dat een SS'er in elkaar zakte en van de trap viel, nadat deze met dit gas gewerkt had. Breitwieser was in het kamp Ausch witz „ohef-ontsmetter". Hij werd in 1947 in Polen ter dood veroordeeld maar la ter vrijgelaten en naar West-Du itsland teruggestuurd. Hij is een van de 22 leden van het personeel van het concentratie kamp die nu terecht staan. Een verkla ring van een voormalige KAPO (een lid van de kamppolitie, zelf gevangene en vertrouweling) heeft meegewerkt aan de eerste experimentele massa-executie met het gas in oktober 1941, sprak Breitwie- tegen. Hij zei pas van het vergassen gehoord te hebben, nadat al veel gevan genen de weg naar de dood waren ge- Een voormalige tandarts van Ausch witz, de 60-jarige dr. Willi Frank, ont kende dat hij zou hebben deelgenomen aan het uitkiezen van gevangenen voor de gaskamers op het verplaatsbare per ron waar de treinen met gevangenen aankwamen. Hij zei dat alleen dokters deze selecties maakten. Ook zou hij niet hebben meegeholpen met het vergassen. Hij gaf echter toe dat hij wist dat in een van zijn behandelingskamers de gouden tanden van terechtgestelden werden om gesmolten Verscheidene malen had hij de daarmee gevormde gouden staven bij de kampdirectie ingeleverd. „De gevan genen gebruikten blaaslampcn voor het smelten zei hij. Hij had ook wel ge hoord dat vrouwelijke gevangenen wer den gesteriliseerd. Niet blind Op de vraag van de openbare aan klager of hij had geweten wal er op hei perron gebeurde, antwoordde hij: „Wij wisten wat er gebeurde. Ik was niet blind of doof". De rechter vroeg daarop wat bü destijds dacht van de wreedheid in Auschwitz. „Ik vond het monsterlijk. Ik heb alles gedaan voor de gevangenen wat In mijn macht lag", zei Frank. Zijn assistent in Auschwitz, de 58-ja- rige tandarts Ludwig Schatz. gaf toe „dikwijls" op het perron gestaan te heb ben maar niet aan het selecteren van de gevangenen te hebben meegedaan. Hij zei ook geprobeerd te hebben de gevan genen le helpen Elf talen, maar Nederlands is er niet bij, verzuchtte wereld kampioene kunstrijden Sjoukje Dijkstra, toen zij op de ijsbaan van Innsbruck tijdens het oefe- nen, kennis maakte met Rudolf Ifkovics, een talenwonder i de Weense politie. Ifkovics met zijn collegaAugust Winter, die „maar" zes talen spreekt, nuar Innsbruck gekomen om vele buitenlanders tijdens de Olympische winterspelen tolk te dienen. om militaire steun bij het neerslaan van een militaire opstand. Eerder was gemeld; dat de Britse minister van gemenebestzaken, Duncan Sandys had beked gemaakt, dat de Britse regering de Britse troepen aan boord van het vliegdekschip Centaur bevel had gegeven de Tanganjikaanse regering te helpen en dat de marine troepen van de Centaur, die op de rede van Dar-es-Salaam lag, vanmorgen om vier uur (Ned. tjjdi een operatie begon nen waren ter ondersteuning van het gezag van president Nyerere. Uit officiële kringen in Londen is ver nomen. dat volgens berichten uit de Tanganjikaanse hoofdstad hefschroef- vliegtuigen van de Centaur manschap pen naar de kazerne van Dar-es-Salaam hebben vervoerd en dat de operatie ge heel volgens plan sohijnt te verlopen. De Britse versterkingen worden ge schat op ongeveer 700 man. Verder is gemeld, dat vanaf de schepen voor Dar- es-Salaam voortdurend schieten was te Kort voor aoht uur vanmorgen werd i Londen bericht ontvangen, dat de Britse landingsactie volledig geslaagd Er werd aan toegevoegd, dat alles snel voorbij was „met de minst mogelij ke strijd". Men meent te weten, dat de toestand de kazerne van de Tanganjikaanse hoofdstad genormaliseerd is. Gisteren is ook muiterij uitgebroken i een kamp van het Keniase leger in Lanet. Britse troepen hebben er de orde hersteld, zo deelde een Britse woord voerder mee. Kenia is het derde Oostafrikaanse land (na Tanganjika en Oeganda), waar deze week militairen aan het muiten zijn ge slagen. De muiterij brak uit onder mili- lairen van het elfde bataljon fuseliers. Toen Britse troepen ingrepen vielen en kele schoten. Een Keniase militair zou het leven zijn gekomen, een tweede gewond. Britse soldaten vatten uit voor zorg post op strategische punten in de hoofdstad Nairobi. (Voor vervolg zie pagina 11) Neliroe van zware taak ontheven Lal Bahadqer Sjastri, die gisteren werd beëdigd als minister zonder portefeuille, zal buitenlandse zaken behandelen voor premier Nehroe, die ruim twee weken geleden ziek werd. Sjastri neemt ook nog enkele andere bezigheden van de premier over, waar door Nehroe thans wordt ontlast van een groot deel van zijn zware taak die a) dan zestien jaar op zijn schouders het Commentaren ANS land is gisteren een soort S.EJt. voor de ontwikkelingshulp rijker geworden. Staatssecretaris Diepen horst heeft gisteren de nationale ad viesraad voor de hulpverlening aan minder-ontwikkelde landen geinstal- lerd en aldus met prijzenswaardige spoed de suggestie uitgevoerd, die zending en missie nauweluks vier maanden geleden hebben gedaan. Er zijn de laatste tijd in en binten ons parlement nogal wat kritische woorden gevallen over het feit aai de regering op de begroting voor 1964 minder voor de ontwikkelingshulp heeft uitgetrokken dan vorig jaar het geval was. Die kritiek is zeker met onredelijk, maar zij dient wel ge paard te gaan met waardenng voo' wat de regering daar aan tegenover heeft gesteld. Endat is kwalitatief niet zo gering. Er is on miskenbaar sprake van een aanpak van het hulpverlenmgsbeleid Dat bleek al uit de benoeming *an een aparte staatssecretaris voor dews sector. Het blijkt nu weer uit de in stelling van de adviesraad. Tot dusver is de ontwikkelingshulp van overheidsziide en'gsz'ns n de lucht blijven hangen. Het hulppro gramma muntte niet mtdoordocl- bcwuste ordening en coördinatie. Een overzichtelijke vormgevingen een duidelijke prioriteitenbepaling ont braken veelal. Wellicht liEt hier van de oorzaken van het scepticisme, waarvan velen nog blijk geven als over hulpverlening horen praten. De regering wil in de opzet van het beleid nu structurele verbeteringen aanbrengen in het besef, dat uitbrei ding van de hulD en verhoging \an de Nederlandse bijdragen alleen dan aan hun doel beantwoorden, als te voren de best mogelijke waarborgen voor een doelmatige besteding zijn geschanen. Om die doelmatigheid te bereiken, is zij overgegaan tot het intensief betrekken van de partwu licre sfeer bij de beleidsbepaling, d.w.z. tot gebruikmaking en samen bundeling van alle deskundige krach ten op dit terrein. Een grootse, veelbelovende onderne ming. In deze vorm belooft het hulp- verleningsbeleid een werkelijk natio nale zaak te worden. Want het aan trekkelijke van de nieuwe adviesraad is dat tal van stromingen in ons vólksleven niet alleen meer dan voor heen bij de ontwikkelingshulp worden ingeschakeld, maar er in feite ook een stuk medeverantwoordelijkheid voor gaan dragen. Zo gezien is de enorme omvang (63 leden) van bet college eerder een voor- dan een )P hetzelfde hoge niveau, waarop nog slechts enkele maanden ge leden het loonakkoord van de Stich ting van de Arbeid is uitgedacht, is de mammoet-loonoperatie-1964 gis teravond opnieuw onderwerp van ge sprek geweest. Nu schaarde men zich oin de tafel om de gevolgen van de gemaakte afspraken onder ogen te Uit de gang van zaken, zoals die el ders wordt beschreven, kan slechts de conclusie worden getrokken, dat eigenlijk alle drie partijen (regering, werkgevers en werknemers) met de handen in het haar zitten. De rege ring maakt zich ernstige zorgen over de wijze, waarop het bedrijfsleven van de hem nog niet zo lang geleden toegemeten vrijheid om op het loon politieke vlak de eigen boontjes te doppen, gebruik maakt, terwijl ook het bedrijfsleven zelf niet zorgeloos voorbij gaat aan de gevaren die de uitvoering van het loonakkoord mee brengen. Ondanks de gezamenlijke zorg zijn de drie partijen over de maatregelen, die „in vrijheid" genomen zouden kunnen (moeten?) worden, niet tot overeenstemming gekomen. De be trekkelijke geheimzinnigheid waarin de gesprekspartners zich na afloop van het beraad hebben gehuld, staat ons niet toe daarover een oordeel uit te spreken. Wij kunnen slechts hopen dat in de komende week van intern beraad de „steen der wijzen" niet onvindbaar zal blijken te zijn. De rijkspolitie te Venray heeft de zes tienjarige R. uit Helmond, die drie weken geleden ontsnapt was uit de jeugdgevan genis in Breda, aangehouden. Na zijn ont vluchting heeft R. in Helmond een brom fiets gestolen. Tot tweemaal toe verwis selde hij deze met een ander. Dezelfde temperaturen Nu en dan opklaringen maar ook plaat selijk een bui. Matige tot vrij krachtige aan de waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen noordwest en west. onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Zie ook pag. 7) Advocaat over systeem supermarkt T~\E Bredase advocaat mr. W. Meijer heeft tijdens de verdediging van twee winkeldieven voor de Bredase politierechter kritiek geuit op het premie-stelsel dat in sommige zelfbedieningszaken is ingevoerd op het be trappen van dieven. Mr. Meijer noemde dit systeem ongezond. „Enerzijds", zo betoogde hij, „is de presentatie van ten verkoop uitgestalde goederen op zich al verleidelijk voor de zwakken, anderzijds stelt men het winkelper soneel geld in het vooruitzicht als iemand door toch al betaalde waak zaamheid voor de rechtbank wordt gebracht Laat men het aan premies uit te keren geld liever besteden aan iemand, die opvallend gekleed in de zaak controleert. Zo'n verschijning is voor de meesten al een afdoende waarschuwing,' aldus mr. Meijer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1