IZi en n mtissit Europese momentopnamen h/M dssk St NIEUWE BOEKEN Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 23 JANUARI I96« ONDER DE ZELFS voor vele Zaidafrikaners raadselach tige titel „Kerssnuitsels" heeft Petronella van Heerden (geb. 1887) in kernachtige proza het verhaal van haar leven verteld tot op het moment dat zij, na met onbuigzame wil tegen de stroom op te hebben geroeid, naar Amsterdam mocht om medicijnen te gaan studeren. Zelfs op de dag van haar ver trek, tijdens een zitting van het parlement, waar zij op de pu blieke tribune zat, werd haar nog een telegram van haar moeder overhandigd: „Don't forget the Aunts" (Vergeet de tantes niet!). Ook dat af- scheidsbezoekje in de Strand- straat werd nog gebracht en toen: „het Mr. Sauer my na die boot geneem. Ek het 'n pak briewe aan oorsese (overzese) mense, vriende van my pa se vriende. Dit lyk of die hele Europa vermaan word om op my te pas. Ek het op die boot- dek gaan staan en gekyk na die stad en die berg tot niks meer te sien was nie. Toe gooi ek die briewe in die see. Ek gaan 'n nuwe lewe in en dis myne." Met deze woorden eindigt haar verhaal en hier hebt u Petronella van Heerden ten voeten uit. In een tijd van strakke conventie waarin de H.B.S. wel het hoogste was wat voor een meisje met studie-ambities te bereiken viel (en daarna het huwelijk in!), heeft zij als dochtertje van een landdrost van de Vrijstaatse Re publiek zich tegen de wil van haar ouders (vooral van haar De Bekentenis De Bekentenis, door Maximi lian Vernberg. Uitgave Gott- mer, Haarlem. Dit boek is meer dan een de tectiveroman; het is ook een spannende beschrijving van een gerechtelijke procedure en een aanklacht tegen de verouderde Duitse wetgeving en de ambtena ren die zich aan de letter van de ze wet houden. Zo kon een chi rurg, directeur van een zieken huis. verdacht van moord op zijn weet een bekwame en Ijverige ad vocaat deze gerechtelijke dwaling ongedaan te maken. 't Levensverhaal van de eerste Zuid-Afrikaanse vrouwelijke arts moeder) moeten vrijvechten om haar eigen weg te kunnen gaan. Zij heeft dat gedaan op een ver beten wijze. Er waren tijden dat zij elk voedsel (behalve droge rijst) weigerde en zich Opsloot met haar boeken. Een moeilijk, vaak halsstarrig kind moet zij geweest zijn. Op bewonderens waardige wijze heeft dr. Petronel la van Heerden eerst op vijf en zeventig jarige leeftijd over haar jeugd een buitengewoon boeiend boek geschreven. De verklaring van de titel „Kerssnuitsels" vond ik op bladz. 92. Het was in de negentiger ja ren een soort schaar waarmee je de walmende kaarspitten kon af snijden en opvangen. Als het doos je vol was „skud jy die uit in die kombulsvuur". Er is zelfs een spreekwoord geweest „Denk jy ek gaan vir kerssnuitsels sit?" (Denk je dat ik mij als oud vuil laat behandelen?), een spreekwoord dat nu in Zuid-Afrika niet meer gehoord wordt. 1943 als rustend arts op haar plaats Grootfontein in het district Harrismith (Natal) woont, als zij terugziet op haar vroegste kin derjaren. Dichterlijk Wat een geluk dat zij er toe te bewegen was haar jeugd te be schrijven. Want meer dan een doorwrochte studie over de histo rie van Zuid-Afrika rondom de eeuwwisseling geeft een biogra fie als deze, die zo helder en te gelijk dichterlijk is geschreven, ons een scherp beeld van de ge compliceerdheid van het leven in Zuid-Afrika met zijn tegenstelling Boer-Brit, de eeuwenoude botsin gen tussen blank en niet blank, de aanmerkelijke verschillen tussen het politieke klimaat in Kaapland, Natal, de Vrijstaat en Transvaal. De schrijfster heeft afstand kun nen nemen en uit haar jeugd al leen datgene gememoreerd wat op haar als kind de grootste in druk maakte. Daar was de verwar ring van de Anglo-Boerenoorlog, waardoor het gezin van haar va der van plaats tot plaats werd op gejaagd, de verschrikkelijke sfeer van de kostschool waar zelfs het .Afrikaanse personeel in die tijd Engelsgezind was, de voor haar nuchter zieltje martelende Revi vals, de opwekkingssamenkom- de. De oorlog was verloren. De aarde was verschroeid maar zij kwamen weer terug in hun gelief de Vrijstaat. De eerste Over Petronella'» strubbelingen om haar doel te bereiken heb ik u al verteld. Een goede vriend maakte haar attent op het Her- man Coster-Fonds, dat was ge sticht ter nagedachtens van een Hollander die voor de Boeren ge vochten had en was gesneuveld. Een fonds, ten behoeve van Boe renkinderen om in Holland te kun nen studeren. Geheel in strijd met de conventies van die dagen is het Petronella gelukt, door middel van dit fonds (dat natuurlijk alleen voor mannen was!) aan de Am sterdamse Universiteit medicijnen te gaan studeren. Zij voltooide haar studie in 1915 en was de eer ste Afrikaanse vrouw „wat hierdie prestasie behaal het". Na vijf Jaar praktijk op Harrismith keer de ze terug naar Amsterdam, nu voor haar promotie in 1923. Daarna heeft zij nog twintig jaar in Kaapstad gewerkt als me disch specialiste. Het is niet te veel gezegd als wij vertrouwen dat haar zeer boeiende, op de man af geschreven biografie, van blijven de betekenis zal blijken sociale geschiedenis Terugblik Meissie Het schampere ,,'i hier en 'n meissie daar' meisje dat wat meer wilde dan wachten op een man, hoor je nu ook niet meer in het weelderige leven in Zuid-Afrika, waar het nu de gewoonste zaak is, dat meisjes doorstuderen. Maar toen! Denk aan onze Aletta Jacobs. „As ek terugdink aan my we reld as klein kind, kom dit my voor as 'n soort geslote ruimte waarin ek sweef. Eer» is die we reld vol grootmeuse, aan wie jy oórgelewer is. Meestal is hulle onverklaarbaar, jy weet nooit hoe hulle sal reageer nie. Jou wereld word geheimsinnig en gevaarlik en die grootmense het g'n benul daarvan nie. Maar jy aanvaar hulle soos jy ander kinders en jou skoene en jou bed aanvaar. Jy self is al werklikheid. Net nier die grootmense het soveel seggenskap." Dit schrijft Petro nella van Heerden, die nu sinds den, het beledigende Dirty Boer" (vuile boer) waarvan de Engelsen zich al te graag bedienden (Pe tronella wist dat zij toch iedere avond hun voeten wasten!), de verwarrende aanwezigheid van nu eens Engelse dan weer Afrikaanse soldaten die onder de luizen zaten en niet te vergeten de ver rukkingen die de jonge Petronella onderging van de natuur bij zonsopgang. Het verblijf op de plaas van oom Sarei was ook onvergetelijk. „Sondaë hou oom Sarei Godsdien vir die volk. Hy lees uit die bybel en vra dan oor wat hy gelees het. Een Sondag was dit die storie van Noag. Hy vra auta Pokkei uit. maar auta Pokkei draai sy kop weg en wil niks sê nie. „Het jy niet gehoor ek lees oör Noag se dronkenkap nie? vra oom Sarei. „Ag ou-baas, sê hy. ek drink self. Wie is èk dan nou oór Noag te praat?" „Maar my lieflikste herinnering van Brandkraal is die vroë móge as ek wakker word en oom Sarei en aunt Johanna hou hulle gods diens. Dan sing opm Sarei Prijs (pauze) den (pauze) Heer. Elke woord afsonderlik en alleen met stiltes tussenin." Daar na kwam zo maar opeens de vre- P. J. RISSEEUW Petronella Van Heerden Kers snuitsels, 1962, Tafelberg Uit gevers. Kaapstad. ltn,. ^W^iv voor u besproken 1 Zuid-Afri- Europese momentopnamen, door prof. dr. H. Brugmans. Uitgave A. W. Sijthoff te Lei den. Prof. Brugmans heeft een veer tiental momentopnamen van Europa gemaakt. In deze voor delige uitgave van Sijthoff wijdt de hoogleraar eerst enkele be schouwingen aan de gemeen schappelijke geschiedenis van Europa. Daarna gaat hij de on derlinge afhankelijkheid van de Europese naties na en beziet hij Europa met zijn inwendige ver- te beginnen met dat rijk van Constantijn de Grote, die in 330 zijn nieuwe hoofdstad Constantinopel inwijdde. Het rijk van Karei de Grote (800) komt in het tweede portret uit de verf. En zo voert prof. Brug mans ons sprongsgewijze door de Europese geschiedenis met als hoogtepunten de jaartallen 1000 (begin van Europees her stel). 1300 (verval pauselijke macht)-, 1492 (bedreiging door de Turken), 1555 (troonsafstand Ka- rel de Vijfde), 1648 (einde poli- tiek-religieuze strijd om de macht), 1789 (Franse revolutie), 1815 (val van Napoleon), 1848 (revolutiejaar), 1900 (illusies en dreigingen), 1917 (Russische re volutie), 1947 (breuk tussen vroe gere geallieerden) en 1963 (groei en mogelijkheden van het com munisme en de vernieuwing van Europa). Juist in deze tijd, waar in de onderlinge verschillen weer duidelijk aan de dag treden, is het de moeite waard, kennis te nemen van deze voortreffelijk geslaagde Europese momentop- De liefde van Jan eri Mieke door Jaap Wind. Uitgever Gideon N.V., Emmen. Jaap Wind laat in dit boek je een jonge man en zijn vrouw afwisselend vertellen over hun huwelijk, dat zij, zoals Mie ke het zegt. biddend beleven. Het echtpaar, dat zijn koperen huwe lijksfeest achter de rug heeft, geeft als het ware een getuige nis en de schrijver hoopt dat er jonge mensen zijn. die, al lezend in zijn boeiende verhaal, de weg vinden naar waarachtige liefde Het verhaal gaat recht op de af. Het legt de volle nadruk op het feit dat de Bijbel veel meer en openlijker over sexuali- teit zegt dan menigeen weet. Men denke echter niet dat „De liefde van Jan en Mieke" een zoge naamd voorlichtingsboek is. Er wordt wel voorlichting in gege ven, maar dan over de vraag hoe gestreefd kan worden naar de vreugden van zijn waarlijk Chris telijk huwelijk. Jan en Mieke ver tellen vlot. Zij houden zich be paald niet verre van problemen, waarmee de moderne mens kan worstelen. Ze „preken" niet, maar vertellen, als waren ze bij de lezer op bezoek, simpelweg van hun ervaringen. Een opmer kelijk boek, dat besloten wordt met prachtige gedeelten uit de H. Schrift, waarin gesproken wordt over het huwelijk. Abeltje, door Tijs van der Apoort, Uitgave Gideon N.V., Emmen. Als de andere, in de serie Gi deon's Karaatboekjes uit te ge ven deeltjes van dezelfde kwali teit zijn als het eerste, kan ge zegd worden dat er voor de jeugd een bijzonder aardige reeks op stapel staat. Dit boekje gaat over een Joodse jongen, die bij de herders in het veld is als de Mes sias wordt geboren. Later komt hij in aanraking met Jezus en hij gaat, in het besef dat zijn volk een verkeerde voorstelling van de Messias heeft, Hem volgen. Een fris geschreven verhaal voor de kleintjes. Zwanezang, door Sonneur. Uit gave Ad. M. C. Stok Forum- boekerij, Den Haag. Sonneur is het pseudoniem van een bekende figuur uit de Neder landse paardesport- en jachtwe- reld. Hij heeft al drie boeken op zijn naam staan en put in „Zwa nezang, met jacht- en posthoorn begeleiding" opnieuw uit een be nijdenswaardige schat van herin neringen. Deze jachtexpert weet alles van paarden en honden en veel van de vrije natuur, waarin hij zich zijn leven lang verlustigd heeft. Ook in dit boek geeft hij op overtuigende wijze blijk van zijn kennis en 'bovendien van een hartverwarmend gevoel voor hu mor. Men moet even aan de zeer persoonlijke stijl van Sonneur wennen en zijn soms wat hinder lijke voorliefde voor het exclusie ve woord maar door de vingers zien. Habis, afscheid van Nieuw Guinea, door Conny Sluys- mans. Uitgave Contact, Am sterdam. Habis is de vijfde roman van de voormalige voorlichting s-amb- tenaresse van het voormalige Ne derlands gouvernement in Nieuw- Guinea. Het behandelt de laatste fase van de overdracht van het voormalige Nederlandse bezit. De gegevens die de schrijfster ver werkt zijn volkomen authentiek. Door haar verteltrant raakt men geboeid door de spannende gebeur tenissen van de „laatste dagen". Papoea's en Nederlanders passe ren de revue, en steeds weer blijkt dat zowel blank als bruin moeite hebben het nieuwe te aan vaarden. Vooral de Nederlanders die onder de tropenzon van het op één na grootste eiland van de wereld hebben gewerkt, hebben Nieuw-Guinea als hun vaderland leren zien. Conny Sluysmans schreef een boeiend boek, dat een juiste kijk geeft op het po litieke steekspel van het vorig As en diamant, door Jerzy Andrzejewski. Uitgave C. de Boer jr., Hilversum. Als de inwoners van Polen op 8 mei 1945 vla de radio verne men dat Duitsland onvoorwaar delijk heeft gecapituleerd, weten velen geen raad met hun houding. Zouden nu werkelijk alle pro-na zistische elementen onschadelijk zijn gemaakt? Deze vertwijfeling vormt de draad die door deze ro man van Andrzejewski loopt. Hij schetst hoe een liefdesverhouding een mens tot andere gedachten kan brengen, dat deze zich nog niet los kan maken van de onze kerheden en de angstpsychose. Ook al is het verhaal boeiend geschreven, toch stuit het nogal veelvuldig gebruik van weinig V Dorp aan de Jordaan, door Joseph Baratz. Uitgave Bert Bakker-Daamen N.V., Den Haag. De moeilijkheden voor, tijdens en na de stichting van een kib- boetz in Israël, die hij zelf van nabij heeft gekend, en het leven in zo'n typische gemeenschap heeft Joseph Baratz boeiend be schreven. In feite bevat Baratz' boek zijn eigen interessante le vensgeschiedenis, vervlochten dan met verhalen over de velen, met wie deze Joodse pionier in aanra king kwam. „Dorp aan de Jor daan" is een aaneenschakeling van levendige beschrijvingen van het moeilijke, maar gelukkige le ven, dat in de kibboetz wordt ge leid. Baratz overtuigt de lezer tel kens weer van het vaste vertrou wen, dat hij en de zijnen in do toekomst hebben. PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. oude inhoudsmaat (afk.), 3. moerassig stuk land. 7. drletenige struis, 10. familielid, 12. muiter (Ind.), 15. kruipend dier, 17. mythologische figuur, 18. rivier in Italië, 19. voertug, 20. vod, 22. zangstem, 23. voorzetsel. 24. spil van een wiel, 26. wijn- glaa, 28. oude rekening (afk.), 29. akelig, 31. zomervogeltje. 33. voornaamwoord, 34. insekt, 36. boom, 37. gebak, 40. gemeente in Zeeland, 42. muzieknoot, 43. Keulse pot (ZN), 45. mount (afk.), 46. hijswerktuig, 47. flauw, 48. doorweekt. 50. kleinigheid. 51. voorzetsel. 53. deel van het oor, 55. rivier in Duitsland, 57. Nederlandse schil der. 60. achting, 61. telwoord, 62. zuiver, 63. muzieknoot. Verticaal: 1. visje. 2. ganzenboer, 4. de gouden bul (afk. Lat.), 5. jongensnaam, 6. Duits wijsgeer, 7. bekende afkorting, 8. dof, 9. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 11. voegwoord. 13. Europeaan. 14. roodachtig, 16. vreemde munt (afk.). 18. weddenschap, 21. mat, 22. meisjesnaam. 23. gestolen buit (bargoens), 24. water in Noord- Brabant, 25. jongensnaam. 27. meisjesnaam, 29. Rom. keizer. 30. lichaamsdeel, 32. teug, 33. tijding, 35. kleefmiddel, 38. stad in Duitsland, 39. voorzetsel. 41. voegwoord (Fr.), 42. water in N. Brabant, 44. klankweerkaatsing. 46. hap, 47. keg, 49. zwak, 50. lid woord, 52. steen. 54. water in Z.-H.. 56. groente. 57. dag der week (afk.). 58. muzieknoot, 59. rechten inbegrepen (afk.). lommer. 8. moeder, 9. aria, 11. tram. 16. ieder, 17. Namen, 18. Rolde, 19. knoop. 21. aster, 22. eerst, 23. beo, 24. een, 28. el ders. 29. tolker, 30. amer, 33. open, 34. storen, 35. kader, 36. stand, 38. kalm, 40. Nede. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de lin kerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er zijn drie prij zen: een van 5.— en twee van f 2,50. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. wekker. 4. simpel. 7. Ommen. 9. arme. 10. eelt, 12. kurk. 13. stère. 14. kram. 15. riant. 18. rek. 20. ha mer. 23. Borne. 25. Dommel. 26. oester. 27. odeon. 29. trant 31. elp, 32. trots, 37. Leek. 39. agent. 40. Nero. 41. raad. 42. Aden. 43. eisen. 44 roemer. 45. Verticaal: 1. wakker, 2. kerk. 3. roest, 4. Sneek, 5. melk, 6. VOOR D£ JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD Dag nichten 'en neven, Voor jullie was de sneeuwpret weer héél gauw voorbij hoor! Maar jullie hebben toch nog fijn de schaatsen kunnen onderbinden en ik heb nog heel wat meisjes en jongens zien zwieren op hun gladde ijzers. We hebben nu toch echt wel ons hart kunnen ophalen. Het was trouwens helemaal niet kond en er stond niet veel wind, dus wat willen jullie nog meer? Sjoukje heeft het er maar weer best afge bracht, vinden jullie ook niet? Mmmm, konden we ook maar zo schaatsen rijden! Hoe gaat het op school? Doen we wel goed ons best? Hebben we allemaal goed aan Berrie ge dacht om hem een mooie kaart te sturen? Wat zal hij blij zijn met zoveel mooie kaarten en natuurlijk ook omdat de gezonde nichten en neven zo goed aan hem hebben gedacht. Vergeten jullie niet duidelijk je naam en adres aan de onderkant van de brief en aan de achterkant; ■Mi keer krijg ik een ïatiè'e brief? Allemeosen, jij bent ook al zo verwend op je verjaardag Piëta Sissingh Den Haag. Heb je wel een eigen kamer? Het is erg mooi postpapier. Zijn je vriendinnen nog geweest? Je schrijft er niets over. Hoe gaat het tafeltennissen? Ja, goed je best maar doen hoor Anja Smit Den Haag. Hoe gaat het met mamma's voet? Ja dat is erg gevaarlijk wat ze heeft gedaai. Heb je nog kunnen schaatsenrijden? Wanneer krijg je het tussen rapport? Prachtig dat jij de baantjes nu alleen rijdt Connie Spa: Scheveningen. Rijdt mamma aog vaak een baantje? Jam mer dat jij precies in de kerst vakantie ziek was. Ben je nu - helemaal beter? de envelop te schrijven? Tante Jos krijgt nog regelmatig brieven waar helemaal niets I de vogeltentóonstelling Jan op staat. d- Spek Den Haag. Waren We mogen echt geen anonieme brievenschrijvertjes worden i veej papegaaien? Allemensen j wat waren er veel kinderen op zo dichtbij de grote zee woont. he\ verjaardagsfeest. Jij hebt Ga je 's zomers veel zwem- natuurlijk wel genoten van de men? I films. Heeft je lamp al veel Prachtig dat het zingen zo gebrand goed is gegaan Ria Schellevis Fijn dat je weer helemaal 's-Gravenzande. Wat zal jij beter bent.Ui°? S}?PPer deftig zijn met zo'n mooie overgooier. Heb jij veel pret gehad bij je buurmeisje? Ge weldig dat ze je mei de auto kwam halen. Wat zijn jullie al lemaal verwend met zoveel moois. Heb jij helemaal geen schaatsen gereden? Jij bent verschrikkelijk ver wend met zoveel moois op je verjaardag Joke Sehouls Lis- se. Jij bent natuurlijk een he le dame met zo'n mooie rok en trui aan. Leuk dat jij al bij je zus aan het logeren bent geweest. Marja maakt je toch niet iedere avond wakker? Schrijf je voortaan je naam en adres ook onderaan de brief? Dat is voor tante Jos veel gemakkelijker. Waarom schreef jij niets In- grid Selier Leiden? Volgende hoor! We gaan nu eerst eens kij ken naar de oplossing van de puzzel. Hier komen ze: Behalve het meisje en het jongentje in het grote bos wa ren er ook nog een konijntje en een heks. De hoofdprijs gaat naar Jan van der Spek, Den Haag. De troostprijs krijgt thuis gestuurd Piëta Sissingh, Den Haag. Er zijn er weer jarig, hoera, hoera! Joke Baars, Joke van Bohe- men, Jos Heijstek, Elly van 't Hof, Arda Schilling, Siska van Stam en Anneke Veenman van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Nu krijgen de brieven een beurt. Wil jij een nichtje worden Ine v. d. Salm Scheveningen? Heb je nog veel kunnen schaatsenrijden? Fijo dat jij' 03dB»C8c(<*C8aK«KSo?<»C8cMK8cf<»CS<3-c»<^^ Wat een leuke kruiswoordpuzze I meisjes en jon gens. Het is allemaal erg gemakkelijk deze keer, want jullie beh-oeuen maar naar in één richting in te vul len. Het wijst zich allemaal vanzelf, hoor! In de zwart ge maakte hokjes lezen jullie van boven naar bene den een woord, waarvan iedereen graag in de win ter hoort. De oplossing moet binnen zijn voor dinsdag 28 januari. phen aan de Rijn. Jij hebt het allemaal keurig getekend. Heb je je filmprojector al veel ge bruikt? Is de pick-up al ge maakt? Bedankt voor jouw mooie kleurentekening Dik Stapper Alphen aan de Rijn. Jij hebt de vorige keer echt niet goed gekeken, want jouw brief is onder die van Hans beant woord hoor! Wat heb jij van het feest genoten. Heb jij niet kunnen schaatsenrijden? Jij boft maar dat je zoveel moois hebt gekregen Piet Steenks 's Gravenzande. Wan neer moet Ineke examen doen? Natuurlijk mag jij'een neef je worden Erik Stolk Voor burg. Hartelijk welkom hoor! Je moet voortaan wel schrij ven wanneer je letter aan de beurt is, dan kan je ook in aanmerking komen voor een prijs. Heb jij nog meer zusjes en broertjes? Wanneer ben jij precies jarig? Wist jij werkelijk niet te schrijven Petra Stout Scheve ningen? Zo moeilijk is het toch niet? Ook jij mag een neefje wor den hoor Johan Veldhuijzen Voorburg. Hartelijk welkom. Wat was de juffrouw blij dat jullie haar zo verrasten. Welke versjes heb je gezon gen? De goede sint heeft jou maar verwend met zo'n mooie blok fluit Marjet Veldhuijzen Zoe- termeer. Prachtig dat je les krijgt. Wat mag je al spelen? Schrijf je de volgende keer ?en lange brief? Heerlijk dat jij bij oma en opa n de kerstvakantie mocht loge ren Ria Veldhuijzen, Voorburg. 3en je erg verwend? Heb jij een mooi rapport gekregen? Wat zijn jullie verwend met zulke mooie schaatsen! Heerlijk dat Dappa het jullie leert. Alle be gin is moeilijk, hoor. Fijn dat oma geweest is. Jammer dat jij niets schreef Tineke Vellekoop. Poeldijk. Vol gende keer krijg ik een lange Prachtig dat het zingen zo goed gegaan is Gerda Verweij, Pijnacker. Jij hebt wel je hart kunnen ophalen met schaatsen rijden hoor! Grappig dat jouw kleine zus en jullie huis op de film staat. Wat heb jij er van genoten. Is je been helemaal be+er? Ja als je wilt lei'en rolschaat sen is het vallen en opstaan Mar- jolein Visser, Den Haag. Tante Jos deed het vroeger ook graag hoor! Fijn dat het nu beter gaat. 'k Geloof best dat mam ma het heel erg vónd van je maillot. Fijn dat je wens in ver vulling is gegaan. Pinkeltje vindt het natuurlijk wat leuk om op mamma's schoot te zitten, Rick Visser Den Haag. Hebben jullie hem niet een klein beetje verwend? Prachtig dat het schaatsen al beter gaat. Welk gedichtje moet je opzeggen? Heb jij „Pinkelje" zelf bedacht? Jij mag ook een neefje wor den hoor Albert van der Voorst Koudekerk aan de Rijn. Harte lijk welkom. Geweldig dat jij al zoveel keer „oom" bent. In wel ke klas zit jij en wanneer ben jij precies jarig? Donderdag is het groot feest. Heb je al mooie slingers gemaakt? Leuk dat jij zelf een poesje hebt Is hij grijs, dat je hem Groetje genoemd hebt? Bedankt voor je mooie teke ning Lida v. d. Vorst, Koude kerk aan de Rijn. Jij boft maar dat je zo'n groot feest in het vooruitzicht hebt. Jullie hebben een leuke verrassing voor haar hoorl Wat zullen jullie deftig zijn met zo'n mooie jurk aan. Leuk dat jij nu een correspon dentievriendin hebt Anneke v. d. Voorst, Koudekerk aan de Rijn. Heb je mooie schoenen gekre gen? Hoe gaat het met je pop- pen? Ga jij mamma's stoel nog Wist jij werkelijk niets te schrijven Anneke de Vries, Al phen aan de Rijn? Volgende keer krijg ik een lange brief? Heb jij een fijne verjaardag gehad Adry Wattel, Den Haag? Heb jij dit mooie postpapier ook gekregen? Is opa lang ziek ge weest? Hoe heet jouw kleine broer? Jammer dat jij niets schreef K. Weening, Zoetermeer. Jij bent verschrikkelijk ver wend op je verjaardag Sjanic Weerheim, Pijnacker. Wat zal jij deftig zijn met zo'n mooie armband. Zijn je vriendinnen nog geweest? Grappig dat jij twee geiten hebt. Hoe heten ze? Heb jij genoten van het feest Wim v. d. Wel, Rijswijk? Speel je dikwijls met je trein? Heb je al je boeken al uigelezen? Waarom schreven jullie niets Marleen v. d. Wetering. Wate ringen en Johan van Wijck, Lei derdorp? Volgende keer krijg ik een lange brief? Fijn dat ik nu weer een brief van je kreeg Henk Zaal Hazers- woude. 'k Dacht werkelijk dat jij tante Jos ging vergeten. Ga je graag naar de Franse les? door Thea Beekman (Vervolg) Roeland antwoordde niet. Hij piekerde ergens over. Zelf had hij aan iedereen die het horen wilde verteld, dat hij een jon gen was die in zeven sloten te gelijk liep. Maar gedaan had hij dat nooit. Dat was toch niet eerlijk. Als hij nu. voor hij op zoek ging naar de prinsessen eens ging oefenen? Langs de stoffige weg lagen velden, die door diepe sloten van elkaar ge scheiden werdén. „Wat doe je nu?", riep het meisje, toen ze Roeland plotse ling midden in de" eerste de beste sloot zag springen. Tot zijn middel zakte hij in de mod der. Hijgend en worstelend klau terde hij weer op de kant en keek met een vies gezicht naar zijn kleren. Toen zette hij bet op een lopen en sprong in de volgende sloot. „Zeg eens. ben je gek ge worden?", lachte het meisje. „Wat is dat voor een spelle tje?" „Stil", riep Roeland, „Ik Ze draafde op haar ezeltje achter hem aan, want déze ver toning wilde ze niet missen." „Daar is nog een sloot", gil de ze. „Ja, ja. ik zie hem al." Plons, Roeland zat er midden in. Het meisje gierde het uit „Dat waren er drie", zucht te Roeland toen hij weer drui pend op de weg stond. „Zijn er r -■ sloten?" „Een eindje verder", lachtte het meisje. „O, jongen wat ben jij een dwaas!" Roeland liet haar praten en rende verder, hij moest nog vier sloten door en dus vond hij dat hij het veel te druk had om izich met meisjes te be moeien. Gelukkig, daar in de verte was nog een sloot Hij nam een geweldige aanloop en ploep!, daar ging hij. tot aan zijn nek in het water. Bezorgd kwam het meisje op haar ezel aandraven, maar tot haar op luchting zag ze de jongen op de kant klauteren. „Neem je altijd een bad met al je kleren aan?", vroeg ze spottend. Roeland schudde het hoofd (hij had een mond vol modder) en rende naar de vijf de sloot „Tjonge, kun je er maar niet genoeg van krijgen? Ik heb van mijn leven niet zó gelachen", gierde het meisje. Intussen waadde Roeland verbeten door zijn vijfde sloot. Nog nooit in zijn leven had hij eich zó vies gevoeld, maar hij wilde het niet opgeven. Wel begreep hij nu, waarom de mensen niet graag in zeven sloten tegelijk liepen: het was beslist geen pretje! „Klaar?", vroeg het meisje proestend, toen hij weer op het droge stond. „Nog twee", zei Roeland hij- „Daarginds. wees ze. (Volgende week verder) GiCSC*c®<l8c(<«OSc>i<9<^<*<^Q3<SGg^§aBS^ Heb jij helemaal niet op de schaats gestaan? Leuk dat jij ook weleens prevelementje in het Duits mag doen Wilma Zaalberg Leiden. Hoe gaat het met oma? Is ze al een klein beetje beter? Wat een grote kerk! Hoe gaat het op school? Jij bent al gauw ja rig. Heb je al een lange langlijst gemaakt? Wist jij werkelijk niets schrijven Lida Zeelenberg, Delft? Wat heb jij de briefkaart mooi gemaakt Yvonne v. d. Zeeuw Leiden. Ben jij dat op de schaats? Hoe gaat het nu met mamma? Is ze al een klein beetje beter? Fijn dat het goed gaat met de poes. Wil jij een nichtje worden Jo- Leiderdorp? tweelingen dat jullie zoveel pret hebben met elkaar. Wanneer ben jij precies jarig? Als je wil leren schaatsenrijden val je heus weleens een keer. Dat is toch niet erg? Ik heb jouw brief nog op tijd ontvangen hoor Ymy Zijlstra Den Haag. Jouw moeder en va der gaan een verre reis maken hoor! Grappig al die „aardap peltjes". Jullie moeten nu wel hard leren voor het examen. Heb je veel plezier gehad bij Marja? Hier komen nog wat nageko men brieven. Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten. Ingeborg Verwer Den Haag? Niet meer zo lang wachten met schrijven hoor! Fijn dat jij nog zo van het schaatsenrijden hebt kunnen genieten. Hoe gaat het op school? Bedankt Voor je mooie teke ning Marian van Vliet Rijswijk. Fijn dat jij zo van het ijs hebt genoten. Leuk dat jij bailonne- koopvrouw mocht zijn. Is alles goed gegaan? Heb jij geen cij fer voor handwerken gekregen? Lees jij veel boeken uit de bi bliotheek? Heb jij al veel speldjes en lu- cifermerken gespaard Jan Vlugt Abbenes? Nou en of de verha len van Sjors geweldig zijn. Krij'g jij al verkeersles op school? Heb jij niet geschaatst? Mag je weer naar school Elly Vlngt Abbenes? Ja dat is héél erg van oma. Jij hebt nu natuur lijk ook niet kunnen schaatsen rijden. Hoe gaat het met je klei ne broer? Mag je hem ook wel eens helpen? Meisjes en jongens de brieven bus is helemaal leeg. Zorgen jullie weer voor een volle? De letters A tm D zijn aan de tol de volgende beurt. Daa| keer. j te. fo-s

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 18