CHINEES IS HARTELIJK WË voor (nog) schaarse westerse bezoeker Ondanks alles blijft te ZATERDAG 25 JANUARI 1964 „Onze vrienden van verre" Geen foto's van „pittoreske armoede" of van kamelen |(Van een onzer redacteuren) „Onze vrienden van ver- |re", zo noemt de Chinees zyn buitenlandse gasten, aar'. |Men krijgt het gevoel een jwelkome gast.te zyn en zelfs tuin. in de dorpjes en communes, ver buiten Hanchow, waar men in geen jaren een Euro. 04900-|peaan gezjen heeft, is de lbevolking voorkomend, [vriendelijk en behulpzaam. INJvVie de laatste tijd door Rood-China reist, ondervindt ny's bij die tocht geen enkele hindernis. Alleen met fil- den 'jmen en fotograferen moet het men wat voorzichtig zijn, Imaar verder zijn „de vrien- l(^en van verre" meer dan welkom. Tot deze conclusie is de heer J. Reijers na een reis van drie maanden door de Chinese Afkf Volksrepubliek gekomen. De 1UA heer Reijers is gedelegeerd di- I w recteur van de N-V. De Vries- Intraned te Rotterdam en lid 7.50 pjuan de Raad van Advies van de 12.50 Contactgroep Exportdeskundi- 00 t>0en- mi legde tijdens die tocht 'oo Jcontacten voor diverse leden pivan genoemde groep en hij be- nn Vocht °-aPeking, Nangking, ^Sjanghai en Hanchow. ij !5.oo 1 Verboden gebieden 55.00 r 15 00 1 Ondanks het feit. dat -de bevol- 55.00 m?. 90.00 35.00 85.00 als: K cemplai ille geg door de ïl. 070-1 Paasval 1—11 De regering van Rood-China is in de laatste jaren het analfabetisme onder de miljocnenbevolking massaal gaan bestrijden. Het inge wikkelde Chinese alfabet werd vereenvoudigd en zo kregen meer mensen kots geletterd te ivorden. eenkomst van de Chinese keu- ken in het land zelf en die van ons is echter ver te zoeken. In dit land met zijn voor ons onvoorstelbare afstanden, speelt vanzelfsprekend het luchtverkeer een rol van grote betekenis. Ilyushins onderhouden de verbin dingen. Zij staan op de nomina tie om door Viscounts vervangen te worden. Het luchtvaartpersoneel is, zoals de hele bevolking, van goede wil en met de paar woorden Engels, die men machtig is, probeert men de reiziger te begrijpen en ter wille te zijn. Er wordt betrekkelijk laag ge vlogen en de passagier wordt op merkzaam gemaakt op saillante punten. De stewardess steeds gehuld in een soort wit nachtjakje en versierd met twee lange haar vlechten rust niet vóór zij de Europese gast op elke belangrij ke berg, rivier, stad, onderne ming of welke bezienswaardig heid dan ook, heeft gewezen. Veiligheidsriemen zijn er in ieder vliegtuig, maar bij vertrek of landing worden ze door nie mand omgegespt en een rookver bod geldt op die momenten even- Men vliegt wel uiterst voorzich tig. Herhaaldelijk worden vluch ten onderbroken, als de weersom standigheden minder gunstig zijn. Deze voorzichtigheid brengt in de regel extra overnachtingen en een etmaal vertraging met zich.. Rood- China springt heel zuinig met zijn vliegtuigen om. ,Pedicabs" Het verkeer in de grote steden met hoogst-moderne trolleybussen, gewone autobussen en bussen, die met gaszakken rijden, zoals som mige auto's bij ons in de oorlogs jaren. Auto's ziet men zeer wei nig, maar wel duizenden fietsen en talloze „pedicabs", die herin neren aan de vroegere rickshaws. De „pedicab" wordt door een fiets of ook wel door een brom fiets voortgetrokken. Op de stra ten en in de prachtige parken ziet Het schilderen van de moeilijke 'iese karakters is nog lang niet rs werk en als een bejaarde bewoner van dit mysterieuze land gemakkelijke penseelstreken de lettertekens aanbrengt, dwingt hij daarbij de bewondering van de omstanders ai. men nergens afval. Het verschil met het zindelijke Nederland is beschamend (voor ons). Als wij aannemen (en er zijn nog géén tekenen die daar op wij zen) dat Westerse 'toeristen te zijner tijd welkom zullen zijn in de Chinese Volksrepubliek, dan zullen zij kunnen vertoeven temid den van innemende, vriendelijke en thans nog zeer nieuwsgierige en altijd opgewekte mensen, steeds bereid tot hulp, voorzover hun Engels, dat zeer schaars ge sproken wordt, dat toelaat. Lezers De moderne Chinees heeft gro te belangstelling en behoefte aan alle mogelijke lektuur. Het aantal boekwinkels vooral tweede handszaken is bijna ontelbaar, evenals het aantal uitleenbiblio theken. Wanneer het toerisme China gaat overspoelen (en de Chinezen zelf rekenen daar stellig op) dan wordt men geconfronteerd met een oosters tempo, dat voor de wetsterling waarlijk wel eens ir ritant kan zijn. Voor het reiswe- zcn breekt dan een gouden tijd aan. Men zal dan reizen all in" kunnen aanbieden naar „sfeer vol en mysterieus China" aan de massa, die op verkenning wenst uit te gaan. Dan zullen wij ons allemaal Marco Polo's voelen, maar voorlopig ziet het er niet naar uit, dat van het beruchte Bamboegordijn meer dan dat hele kleine tipje wordt opgelicht, waar alleen maar enkele „vrienden van maanden zou kunnen) toch niet jzo maar overal door het immen se gebied, dat China heet, reizen. De overheid in Peking ontzegt jae buitenlander nl. de toegang op aE-tot; bepaalde gebieden. Die ver door jbodsbepalingen zeggen dan, dat reau |ter plaatse niet voldoende accom modatie voor de bezoeker bestaat SU en dat het daarom beter is de ze streken links of rechts te la- n liggen. De overheid in Peking wü, nu Bamboegordijn voor een heel 1 tipje is opgetrokken en (te- in goedgekeurde) bezoekers •Jhet land van Mao mogen binnen in, onder geen beding de aller- jprimitiefste toestanden tonen, waaronder de miljoenenbevolking nn vele provincies moet leven en J Dat is ook de reden, waarom me reiziger het beter uit zijn Jioofd kan laten schilderachtige ijioekjes te fotograferen of te fil men, omdat juist die pittoreske plekjes op denigrerende wijze in Westerse landen gebruikt zouden kunnen worden voor anti-propa- ganda. Daarom: géén plaatjes schieten van vrouwen, die de was doen in een kanaal, géén pren ten van armetierige straatjes vol gammele huisjes. Kamelen 0<>k het fotograferen van de in China nog zeer veel gebruikte kamelen is taboe. Deze dieren verzorgen veelal het transport van goederen van stad tot stad. De buitenwereld mag dat niet weten, want men wil maar al te graag de indruk vestigen, dat modern-China de/"* IJéSclfikking. heeft óver duizépden, ^ta^tanti's. In feite is de situatie evehwel iiog zo, dat overwegend transportmid delen worden gebruikt, die er ook tweeduizend jaar geleden al waren. Dat de Chinese autoriteiten huiverig zijn om hun „armoede" op transportgebied in illustraties ten toon te spreiden is van hun kant begrijpelijk. De vrees is im mers gerechtvaardigd, dat het Westen uit deze „achterlijkheid" propagandistische munt slaat. Hotels De hotels in de gr.ote steden, zoals Peking, Nangking en Sjang hai zijn goed, evenals de verzor ging der maaltijden. In Sjanghai is het aloude Cathay nog altijd het beste 'hotel. Het heet tegen woordig „Vredeshotel". In Han chow zijn ook twee zeer. behoor lijke hotels. Daarvan wordt het „Overseas Chinese Hotel" over wegend bezocht door buitenland se Chinezen, die in hun oude derland gen. Een Chinese moeder met haar zoontje, dat tegen de kou be schermd wordt door zo'n typische gewatteerde muts, die men overal in Cliinu kan zien dragen. pllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllill^ Gemengde readies 1 onder Limburgse middenstand iiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiA De fiets (lij het van een ander, afwijkend model dan de Neder- landseis een belangrijk vervoer- j middel in de grote steden van j Rood-China. Knoflook vakantie doorbren- VenusinCagnes Venus in Cagnes, door Annc- liese Meinert. Uitgave J. G. Gottmer, Haarlem. - Volgens een oude overlevering 'wendt de godin Venus in het Fran- plaatsje Cagnes sur Mer alles aan om tweedracht te zaaien in gelukkige verhoudingen. Meestal i dat lukken, één keer lukt het dat kan men lezen in dit boek. de Damiate-reeks. Vertaling M. A. Ludolph van Everdin- gen. Die vakantiegangers ?ijn nogal druk - en door het ontbreken van noemenswaardige stoffering in de hotelkamers is het verblijf in een dergelijke omgeving voor de Westerse bezoeker een voortdu rende aanval op zijn te gevoelige Geluidshinder is er de hele dag en een groot deel van de nacht. Telefoongesprekken worden door gaans met stemverheffing ge voerd en het lijkt er wel op, dat men harder gaat schreeuwen, naarmate de afstand vanwaar de opgeroepene spreekt, verder ver wijderd is In de hoofdstad Peking zijn de grote hotels zeer talrijk. De Chi nese Horeca legt kennelijk ande re maatstaven aan dan die bij ons. Alles is uiterst sober. Wie damasten tafellakens, gezellig verlichte halls, drukbezochte bars verwacht, zal bedrogen uitkomen. Het linnen is doorgaans goor, maar beslist niet vies. Trouwens de hotels zijn altijd zeer zindelijk. Verschillen Ofschoon in Rood-China de ran gen en standen zijn opgeheven met de komst van het commu nisme, zullen duidelijke verschil len er wel altijd blijven. Van overheidszijde wordt dit erkend De treinen hebben formeel slechts wagons van één klasse, maar men onderscheidt toch „eerste klasse zachte banken" en „eerste klasse harde banken". Die treinen rijden niet harder dan zeventig tot tachtig kilome ter per uur en in dit enorme land komt een treinreis van bij voorbeeld Kanton naar Peking al gauw op twee etmalen te staan. De slaapwagens hebben vier bedden per compartiment, maar westerlingen krijgen meestal als gewaardeerde gasten een aparte slaapcoupé. Het diner in de restau ratie-afdelingen van de treinen stelt niet bijster veel voor. Het eten is matig tot slecht en het wordt opgediend op een tafeltje, dat met een grauw tafelkleedje be dekt is. Er is, om het in een rijdende trein naar binnen te krij gen, bovendien nog heel wat vaar- De geur van knoflook dringt zich penetrant op, als men in de buurt van eethuizen, of dichtbij Chinezen staat en dat gebeurt natuurlijk nogal 'eens als men in China is. Soms kan men te gen de knoflookwalm leunen-... De restaurants zijn in de ver te vergelijkbaar met de Chine se eethuizen in Nederland. Over- (Van onze speciale verslaggever) IS NEDERLAND duurder dan België geworden? Of is België nog altijd duur der dan Nederland? Het zijn vragen, die sinds het begin van dit jaar door Vlaamse en Duitse bladen worden op geworpen, en die, vreemd genoeg, nogal verschillend beantwoord worden. De een hoeft het op ^België begrer pen, de ander op Nederland. Ter ondersteuning van de gevonden conclusies worden overigens geheel uit het ver band gerukte prijsvergelij kingen gemaakt. Naar aanleiding van de bewe ringen dat de Duitse inkoopco lonnes sinds kort naar België afzwenken, of althans aanstal ten maken dit te doen ook veel Nederlandse grensbeioo- ners zouden bij hun zuiderburen inkopen doen zijn we in Lim burg langs de grens getrokken. We hebben „Butterfahrt-plaat- sen" als Venlo, Roermond, Heerlen, Vaals en Maastricht bezocht. Ook zijn we in kleine, dicht tegen Nederland aange drukte, Belgische dorpen ge weest GemmenichTeuven, Smeermaes, Vroenshoven), die zo van de plotselinge invasies zouden profiteren. Onze conclusie is: Slechts voor enkele artikelen is België goedko per dan Nederland. Als goedkoop- te-eiland blijft ons land z'n zuide lijke buurstaat overtreffen. Over dat grensverkeer, waarbij Grote supermarkten zijn Produkten worden f aangeprez. De prijs van benzine in Nederlund 's voor Duitsers zowel als Belgen nog altijd heel aantrekkelijk het om boodschappen gaat, moet men niet te licht denken. Een ieder, die een plaats als Venlo wel eens op een zaterdag heeft ge zien, weet dat de Duitsers daar bepakt en bezakt de grens over gaan, na, liefst met alle leden van het gezin, voor een hele week mondvoorraad te hebben gekocht. De Venlose middenstand is er de afgelopen jaren schatrijk van ge worden. Men kan het aan de uit breidingen zien, aan de nieuw bouw, aan het vele, in witte jas sen gestoken winkelpersoneel, aan de bungalows, die zijn gebouwd, aan' de auto's, die worden gere- Wat cijfers betreft, komt Vaals wel ,,'t hoogst genoteerd" uit de bus. Het vorig jaar passeerden daar niet minder dan dertig mil joen Duitsers de grens (tiendui zenden vele keren per maand), van wie slechts een gering percen tage vakantieganger was. De de tailhandel in Aken en omgeving zou in dat zelfde jaar een „ver lies" van dertig miljoen mark (zevenentwintig miljoen gulden) hebben geleden. In de wisselkan toren werd achttien 'miljoen mark in Nedérlandse valuta om gezet, doch dit getal zegt niets van de aankopen, die werden ge daan. In elke winkel, die in de grensstreek ligt, kan men nu eenmaal met Nederlands, Duits, of Belgisch geld betalen. Meer Vlaams Komen in Venlo, Roermond en Heerlen voornamelijk Duitsers, de plaatsen, die tegen de zuidelijke grens van Limburg aan zijn gele gen. worden (ook) door kooplus tige Belgen bezocht. In een stad als Maastricht bijvoorbeeld we melt het dagelijks van auto's met een Belgisch nummerbord. Voor al 's zaterdags Wtf>rdt op het Vrijt hof meer Vlaams dan Nederlands gesproken. Waar zijn die Duitsers en die Belgen op uit? Het antwoord is éénvoudig: qp levensmiddelen, die goedkoper zijn dan in het eigen land en diein kwalitatief opzicht goed geacht worden. De autokos ten die moeten worden gemaakt, of het tram- of buskaartje, dat moet worden genomen, moeten er natuurlijk ruimschoots uitkomen. De Duitsers hebben ongetwijfeld de meeste noten op hun zang. Zo goed als alles wat ze in Neder land aan mondkost kopen, is goed koper, vaak zelfs aanzienlijk goed koper, dan in eigen land. Boter, groenten, fruit, rookwaren, benzi ne, vlees, textiel, alles kunnen ze gebruiken. De Belgen moeten wat kieskeuriger zijn, niet alleen van wege de geringere prijsverschil len, maar ook omdat bepaalde ar tikelen in Nederland duurder zijn. We noemen er een paar: Chocolade (al sinds 1945!), si garetten (nu reeds een dubbeltje, straks, als de prijsverhogingen hier doorzetten, van een kwartje tot vijfendertig cent per pakje), groenten, fruit (in 't bijzonder si naasappelen en bananen), zeep poeder, enkele soorten vleeswaren. Op de sigaretten na, bedraagt het verschil in prijs echter nooit meer dan een paar centen. Een belangrijk element bij het doen van inkopen: dé kwaliteit, moeten we voorts buiten beschouwing la ten. De waren, die we bijvoor beeld in de Nederlandse groente winkels zagen liggen, moeten vol gens ons als heel wat mooier en frisser worden gekwalificeerd dan die, welke in de Belgische groen tewinkels waren uitgestald. Er zijn natuurlijk Limburgers, die even de grens overwippen om datgene, waarbij ze voordeel den ken te hebben, te halen. Maar of dit er nu *zo veel zijn, en sinds de prijsverhogingen hier, „aan zienlijk meer dan vroeger", valt vooralsnog te betwijfelen. Verkenningen In Vroenshoven en Smeermaes beide plaatsen zijn van Maas tricht uit per bus te bereiken a raison van een halve gulden voor éen retourje vertelden enkele winkeliers: „Jazeker, er zijn verkenningen geweest. Vooral gedurende de eer ste weekeinden van het jaar hebben we het erg druk gehad. We worden er vanzelfsprekend be ter van, maar een echte invasie verwachten we niet. We denken er ook niet aan uit te breiden, of meer personeel aan te trekken. Het loon- en prijzenfront is zó on zeker dat men zich van de ene op de andere week in de vingers kan snijden". Ook de douanepost tussen Vroenshoven en Smeermaes was niet versterkt, of gealarmeerd. Er was 's zaterdags zeker iets meer drukte te constateren. Maar een echte toeloop was 't niet en zou het zeker ook niet worden. „Vergeet bovendien niet", sprak een douanier, „dat niet alle bood schappen vrij mogen worden in gevoerd. Van sigaretten bijvoor beeld mag men niet meer dan hon- derd stuks op zak hebben. Elk pakje meer betekent zo'n vijfen- dertig cent aan invoerrechten. Straks, als het Nederlands pakje f sigaretten duurder wordt, gaat een inkooptochtje naar België r schien wat aantrekkelijker v den. Maar er zal toch gesmokkeld moeten worden om er werkelijk veel aan te verdienen". Intussen komen de Belgen nog altijd in groten getale naar Maas tricht. Textiel, huisraad, vlees, bo ter, benzine (verschil: zes a ze ven cent) de meeste levensmid- delen en goederen blijven in Ne derland veel goedkoper. Zelfs als binnenkort de 'benzineprijs zal zijn verhoogd, ligt deze nog net onder die in België. Vervoerskosten Trouwens, hoe zou het ook an ders kunnen? Kunnen de prijsver hogingen, die reeds tot stand zijn gebracht, of die alsnog zullen ko men, er oorzaak van zijn dat Bel gië plotseling de functie van goed- koopte-eiland van Nederland heeft overgenomen. De kosten van le vensonderhoud liggen bij onze zui derburen nog altijd vijftig tot zes tig procent boven die 'bij ons wat o.m. in de salarissen tot uiting is gebracht en kunnen beslist niet van de dag op de nacht te niet worden gedaan. Duidelijk is dan ook dat het voor de Duitsers, die altijd in Neder land hun inkopen doen, nog lang geen zin heeft om met de auto naar België te rijden. Nog afge zien van het feit, dat „het goed koper zijn" slechts een enkel pro- dukt betreft, is men langer onder weg, wat meer rij- en vervoerskos ten, meer tijdverlies ook, mee brengt. Buitendien mag men niet vergeten dat de Belgische plaats jes vlak over de Limburgse grens niet geoutilleerd zijn voor „Butter- fahrten". 't Sterkst zagen we dat in Gem menich, een dorp, dat vlak achter Vaals en bijgevolg vlak bij Duits land is gelegen. Er zijn daar wat eenmanszaakjes, wat winkeltjes voor plaatselijke klanten. Keuze mogelijkheden zijn er niet, even min als voorraden, die een plotse ling opkomende koopwoede van over de grens zouden kunnen door- Hoewel men niet kan zeggen dat de Limburgse middenstand zich ongerust maakt in plaatsen aan de oostelijke grens kende men het hele probleem zelfs niet! zijn de reacties toch wel heel verschil lend. De ene keer ontmoetten wij pessimisme, de andere keer opti misme. Ook stuitten we regelmatig op gemengde gevoelens, als we mogelijke consequenties ten aan zien van de prijsverhogingen aan de orde stelden. .Overdreven" In Venlo i winkelier: „Er zijn hier grote investerin gen gedaan om het koperspubliek uit Duitsland op te vangen. De meesten hebben dit geld er al lang weer uit. Vooral degenen, die er jaren geleden bij zijn ge weest, zijn, wat je zou kunnen noe men, binnen. Er zijn er echter ook, die pas het'vorig jaar aan verbouwingen en wat dies meer zij zijn begonnen. Als de klad er in komt. maar ik zie dat nog niet, zijn zij het haasje". Een middenstander in Heer len vertelde: „Nou, 't lijkt me nogal over dreven al die verhalen. We ver dienen nog lekker aan die Duit sers. En er moet op het prij- zenvlak bepaald heel wat ge beuren, wil de invasie afne- De beheerder van een sigaret ten- en sigarenzaak in Maas tricht bracht naar voren: „Ik merk nu al een beetje dat ik minder sigaretten dan vroeger omzet. Maar zolang 1" fjé K IS 1'rl/-h ii V 'J. J Sjouwend door de ko ide straten van Vaals. m'n sigaren nog zo goed gaan ik raak ze vooral aan Bel gen en Nederlanders kwijt, kan me echt niets gebeuren". Geen paniek „In de loop der jaren zal alles nog veel duurder worden", ver klaarde een groothandelaar. „Moet je eens kijken wat er met de prijzen gebeurt, als de regle menten van de Europese Econo mische Gemeenschap successieve lijk worden aangenomen. Maar voor het zo ver is dat er geen slagbomen meer aan de grenzen zijn, en het voor een Duitser, of een Belg, geen zin meer heeft in Nederland te kopen nou, me neer, ik maak dat beslist niet mee. Ik vraag me trouwens af, of iemand dat ooit zal beleven!" Geen reden voor paniek, of ver-, ontrusting voor de Limburgse middenstand dus. De kaarten zijn weer eens opnieuw geschud, maar ze kwamen voor de zoveelste keer aan de Nederlandse kant te lig gen. De Duitsers en de Belgen zullen vooralsnog blijven komen.. Slechts een enkeling valt voor een enkel produkt af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13