anmiKi [room boter SOMMETJE België en Rusland eens met de Gaulles besluit roomboter in de boterpot Moskou stelt geen prijs op handelsverdrag Britse zeelieden tot staking opgeroepen Vrije migratie voor lange tijd nog onmogelijk Engeland raadplegen bij vormen politieke unie Rusland heeft geen tekort aan tarwe /ft een. &oftfce hy Mutatietheorie 64 5 VRIJDAG 24 JANUARI 1964 Hebt U dit. al gemaakt? Erkenning China volgende week Ambassadeur elke week 'n extra pakje goede gezonde héérlijke gesteld aan Frankrijk zal aan het begin van de volgende week bekend maken dat het de Chinese Volks republiek heeft erkend en zal Jean Chauvel, een deskundige, op het gebied van het Verre Oosten als ambassadeur in Pe king benoemen. Na deze officiële aankondiging, volgens goedinge- lichte kringen waarschijnlijk nistisch China, dat deze erkenning „een onvermijdelijk, doch niet di recte noodzaak" De ning dat erkenning van rood-China gepaaid moet gaan met de instand- van de diplomatieke betrekkingen met nationalistisch-China. Struye zei dat het zelfs te betreuren was dat deze erkenning niet eerder had plaatsgehad. Schijn De republiek Madagascar, een voor malig Franse kolonie voor de oostkust van Afrika, zal niet het Franse voor beeld volgen, aldus is door pres. Philibert Tsiranana bekendgemaakt. De presi dent. die op het ogenblik een bezoek brengt aan Frankriik. verklaarde tegen- dinsdag, zal president de Gaulle op zijn persconferentie van 311 de leiders van Peking januari verslag uitbrengen over zijn politiek inzake communis tisch China en het Verre Oosten. Maurice Couve de Murville. de Gaul les minister van buitenlandse zaken, verklaarde in Londen op de WEU-i ferentie, dat Frankriik al jaren leden zou hebben besloten de Chinese Volksrepubliek te erkennen, ware niet dat de oorlogen in Korea en gerije daar tussen kwamen. Frankrijk is geenszins van plan om de diplomatic ke betrekkingen met nationalistisch Chi na te verbreken. De autoriteiten van Taiwan (Formosa) zullen hun ambas sade behouden en de Franse ambassa de in Taipeh zal doorwerken-. Goedin- gelichte zegslieden verklaarden giste ren echter dat de regering van Tsjang Kai-Sjek enkele bevriende landen er van op de hoogte gesteld had dat zij de betrekkingen met Frankrijk zou verbre ken als president de Gaulle rood-China il erkennen. Minister Couve de Murville heeft op de WEU-conferentie nog verklaard dat Rusland zijn instemming heeft betuigd „Te betreuren" De verklaring van de Franse rr ter ontlokte een felle reactie van de Bel gische vice-minister van buitenlandse zaken, H. Fayat, die betoogde dat zijn land destijds niet tot erkenning van Pe king was overgegaan om de Franse po litiek in verband met de gebeurtenissen in Indo-China niet te doorkruisen. De Belg zei het ..te betreuren", dat Frankrijk tot de stap had besloten zon der overleg met zijn bondgenoten. De Belgische senaatscommissie van buitenlandse zaken is echter een andere mening toegedaan. De senaatsvoorzitter, Struye, verklaar de tijdens een debat aangaande de Franse erkenning van commu- Ondanks aandringen W.-Duitsland Westduitse regering ervan in kennis gesteld, dat zij er geen be lang aan hecht het Russisch- Westduitse handelsverdrag, dat eind 1963 afliep, nog dit jaar te verlengen. Naar een woordvoerder van het West duitse ministerie van buitenlandse za ken verklaarde heeft de Russische re gering voorgesteld de handel tussen bei de landen dit jaar op basis van de goe derenlijsten voor 1963 af te wikkelen. De regeringen zouden dit schriftelijk moeten vastleggen. Regeringskringen herinneren er aan dat de Westduitse regering zich ver scheidene malen bereid heeft verklaard om onderhandelingen over een mieuw handelsverdrag te voeren. Welingelichte kringen in Bonn me nen dat de Russische regering deze on verwachte stap heeft genomen als ge volg van de economische moeilijkheden in de Sowjetunie. Rusland zou niet in staat zijn het Westen voldoende goede ren te leveren. Deskundigen wijzen er op, dat in een onlangs tussen Oosten rijk en Rusland gesloten handelsver drag, de Russische leveranties aan dat land met 15 procent zijn verminderd. Latijns-Amerika Handelsdeskundigen uit 17 Latijns- Amerikaanse landen hebben deze weck een handelspolitiek van ..coöperatieve coëxistentie" tussen de Latijnsameri- Samenwerking tussen Polen en Engeland Polen en Groot-Britannië zullen het zoeken naar verdere punten van inter nationale overeenstemming en in het bijzonder het streven naar algemene en volledige ontwapening voortzetten. In een communiqué, dat werd uitgegeven na de in Londen gevoerde besprekingen tussen de Poolse vice-premier Jarosje- witz en Britse bewindslieden, woidt ver klaard dat de Britse en Poolse minis ters de huidige internationale toestand hadden bezien en met genoegen de verminderde spanning als gevolg van het beperkt kernstopverdrag hadden ge constateerd. Met betrekking tot de handelsbetrek kingen tussen beide landen wordt opge merkt dat de regeringen maatregelen zullen treffen om de wederzijdse handel uit te breiden. In Zweden: tien graden wanner dan normaal Voor het eerst sinds vijfentwintig jaar zijn deze maand alle Zweedse havens nog open voor de scheepvaart. De tem peratuur in Zweden ligt thans tien gra den boven het gemiddelde voor deze tijd van het jaar. In de regel zijn de mees te havens aan de Botnische Golf vanaf eind december dichtgevroren. De weer kundigen verwachten nu toch echter een spoedige verslechtering van het weer communistische landen Na de vergadering van de sche commissie voor Latijns-Amerika in Brasilia zeiden Braziliaanse afge vaardigden ervan overtuigd te zijn dat Latijns-Amerika een sterk blok kan ■ormen". dat de balans inzake beslui- en op de conferentie voor de handel n ontwikkeling Johnson bereid met Panama te onderhandelen President Johnson heeft gister avond op een informele persconfe rentie gezegd dat de Verenigde Sta ten bereid zijn met Panama aan ta fel te gaan zitten om elk onderwerp dat aan beide kanten naar voren kan komen te bespreken. Hij zei dat de Verenigde Staten dat illen doen dertig dagen nadat de be trekkingen tussen beide landen zijn her steld. Beide regeringen zullen dan vrij elk onderwerp te berde kunnen bren gen en elk standpunt kunnen innemen dat zij wensen en de Verenigde Staten zullen dan alle praktische oplossingen voor praktische vraagstukken die in goed vertrouwen gesteld worden, over wegen. Johnson zei dat de Verenigde Sta ten geen enkele voorafgaande voorwaar de hebben gesteld voor de hervatting vreedzame betrekkingen met Pana- en zich ook niet hebben voorgesteld nieuwe besprekingen zullen opleve- Hij sprak de hoop uit dat Panama eenzelfde houding kan aannemen. Opha- van recente en oudere gebeurtenis- betreffende het Panamakanaal dient nergens toe, zei hij. Er zijn buitenspo- gheden en fouten zowel door Paname- »n als Amerikanen begaan. Dat heeft an beide zijden nodeloos en tragisch verlies van mensenlevens gekost, aldus de Amerikaanse president. erkennei de indruk" te hebben dat de breuk tussen China en Rusland meer schijnbaar dan werkelijk is. ..In schijn zijn de Russen en de Chinezen riva len. In feite vult het optreden van de een dat van de andere volkomen aan. Men kan dit reeds zien in Oost-Afrika, op Zanzibar en in Tanganjika'. Intussen is de Franse minister van I financiën Valery Giscard d'Estaing in Moskou gearriveerd voor besprekin gen over uitbreiding van het handels verkeer. Solidariteit President de Gaulle en de voormalige bondskanselier Konrad Adenauer heb ben gisteren gelukstelegrammen gewis seld ter gelegenheid van het Frans-Duit se verdrag voor samenwerking. In het telegram van Adenauer stond o.m. dal de ..solidariteit der beide landen in hel belang van een verenigd Europa en de vrije wereld was". De Gaulle antwoord de met te zeggen dat ..voortaan de Eu ropese éénwording mogelijk zal worden door gzamenlijke inspanning van Duit sers ven Fransen. Zo kan de wereld ook vrijheid en vrede in de toekomst be schoren liggen", zo luidde het telegram. Frans boek stelt Lenin in gunstig daglicht De 92-jarige Belgische socialist Ca- mille Huysmans heeft bekendge maakt dat er binnenkort in Parijs een boek zal worden gepubliceerd door de Franse professor Georges Haupt van de Sorbonne universiteit. Dit boek zal een gunstiger licht wer pen op de persoon van de Russische communistenleider Lenin en de bols jewistische beweging. boek zijn gebruikt. In een artikel op de voorpagina van het Antwerpse dagblad Volkgazet, met als kop ,,De rol van Lenin in de so cialistische beweging", beweert Huys mans: ,.De bolsjewisten zijn niet ge weest wat. vele mensen altijd hebben gedacht. Zij voerden geen politiek van geweld. Lenin was een zeer gematigd man die met alle socialisten een over eenkomst wilde sluiten. Lenin was geen Stalin." Huysmans schrijft dat talloze tele grammen en brieven die hij tussen 1905 en 1914 met Lenin heeft gewisseld door Haupt in zijn 166 pagina's tellende boek zijn gebruikt. Huysmans beschuldigde ook de Fran se en Engelse regeringen van die tijd. dat zij de ..domheid" hadden een breuk teweeg te hebben gebracht in de linkse beweging in Rusland, die gunstig voor de bolsjewisten is gebleken, door ge zamenlijk aan te kondigen dat zij de tsaar weer op zijn troon zouden hel- De Britse vakbond voor zee varenden heeft voor 16 februari een staking bij de Britse koop vaardij afgekondigd, am eisen voor hogere lonen en minder werkuren kracht bij te zetten. Er is echter nog niet beslist of de staking algemeen zal zijn of dat de actie slechts voor bepaalde schepen zal gelden. Mocht de staking gedeeltelijk zijn, dan zal zij waarschijnlijk worden afge kondigd voor prestigeschepen als de Queen Elizabeth en de Queen Mary. De betrokken zeelieden zullen opdracht krijgen niet aan te monsteren voor reizen waarvan de aanvangsdatum na 16 februari te middernacht valt. Een reis, die voor genoemde datum wordt begonnen, zal worden voortgezet totdat het schip de thuishaven bereikt, daar men vanzelfsprekend midden op zee niet in staking kan gaan. De vak bond voor zeevarenden beweert dat on der de 74.000 aangesloten leden bijna al le Britse zeevarenden zijn. De vakbond eiste in augustus j.l. een aanzienlijke loonsverhoging. kortere werktijden en betere verlofregelingen. De reders vroegen toen om uitstel, ge zien de malaise in de industrie. meer per maand, verlenging verloftijd van twee tot zes dagen en de huidige 44-urige werkweek direct met een uur en in 1966 met nog eên uur te verminderen. Gister is zeven uur lang over deze voorstellen onderhandeld, waarna het bestuur van de vakbond het aanbod Het nieuwe Duitse duikbootje „Tiger-Shark", waarin plaats is voor twee personen. Het vaar tuig weegt 2000 kg en heeft een motor van 2 pk. De snelheid aan de oppervlakte bedraagt 10 kilometer per uur. Onder water vaart de boot ongeveer 7.2 km. De boot is speciaal ontworpen voor inspectie onder water van schepen, sluizen, dammen, pij lers van bruggen enz. Het vaar tuig kost ongeveer 25.000 Mark. Tsarapkin: Amerika moet multilaterale kernmacht opgeven De communistische afgevaardigden op Je Geneefse ontwapeningsconferentie, met name de Rus Tsarapkin, hebben gisteren het Amerikaanse plan voor een multilaterale kernmacht onder vuur ge nomen. Zij zijn van oordeel dat dit plan niet strookt met het voornemen om een verdere verbreiding van kernwa pens te voorkomen. Amerika heeft te kennen gegeven dat het op de ontwapeningsconferentie niet wenst te spreken over de multilaterale kernmacht, aangezien dit een zuivere NAVO-aangelegenhéicT is, De Russen stelden het opgeven van dit plan als voorwaarde voor het bereiken van eenstemming over het niet verder spreiden van kernwapens. Arbeiders in de E.E.G.: afsloeg en de staking afkondigde. Volgent een zegsman van de vak bond is het baslsloon van een gemld* delde zeeman ongeveer 44 pond tien shilling (445 gulden) per maand, met Het Europese parlement heeft gisteren een definitie van het be grip vrije migratie gegeven, waardoor althans voorlopig een einde schijnt te worden gemaakt aan alle illusies over de moge lijkheid van dit doel van het E.E.G.-verdrag binnen afzien bare tijd bereikt kan worden. Dit verkeer zal pas echt vrij zijn, zo verklaarden de afgevaardigden hun resolutie, als de arbeider niet door materiële nood wordt ge- Nederland valt Butler bij: De Britse minister van Buitenland se Zaken, Richard Butler, heeft gis teren bij de zes landen van de Euro pese economische gemeenschap aan gedrongen geen besluiten te nemen over de politieke samenwerking in Europa zonder Engeland daarbij te betrekken. Butler uitte deze wens op de eerste vergadering van de twee daagse bijeenkomst van de raad van ministers van de Westeuropese Unie in Londen. Deze wens vond onmiddellijk steun bij Nederland en de Duitse Bondsrepubliek. Butler, die als voorzitter van de confe rentie optreedt, betoogde dat Engeland het bestaan van de economische samen werking in ..Europa van de Zes" er kent. doch niet buitengesloten wil wor den indien zou worden gewerkt aan een „politieke superstructuur". Minister Luns zei in antwoord op vra- zal worden gehouden. dwongen te migreren. Deze uitspraak berust op slag van een parlementscommissie, die in de zes landen van de gemeenschap een onderzoek naar het vrije verkeer van arbeiders heeft ingesteld. Daaruit blijkt dat de nog zeer uiteenlopende econo mische en sociale structuur de oorzaak van de huidige migratie is, of zoals de Nederlandse KVP-afgevaardigde C. J. van der Ploeg het stelde, dat de migre rende arbeider alleen maar keus heeft tussen werkloosheid thuis of werk el- Het parlement waarschuwt er daarom ook voor dat de ontwikkeling paalde streken, bijvoorbeeld in Zuid-Ita- lië, steeds moeilijker zal worden naar mate de arbeidende bevolking weg trekt. De commissie heeft gehele dor pen aangetroffen, die alleen door Samenzweerders tegen de Gaulle gevonnist samenzwering De leider leden van de militaire academie rijs tegen president de Gaulle bruari vorig jaar, Jean Bichon, oordeeld tot twintig jaar gevangenis straf. Voordat het vonnis uitgesproken werd, zei de 50-jarige Bichon tegen de rechter: ,,De dagen van de regering zijn geteld". Mevrouw Paule Rousselet, de „pijp rokende gravin", werd tot 18 jaar ver oordeeld, kapitein Robert Poinard tot De drie beklaagden werden beschul digd van plan te zijn geweest presi- dent de Gaulle met een geweer met tele- i vizier neer te schieten op zijn rit naai de Parijse militaire academie. De poli gen, dat men doordrongen is van de po- tie kon de aanslag echter verijdelen, litieke realiteit, dat er in Europa geen Mevrouw Rousselet zou Poinard. in belangrijke Europese en internationale j wiens woning het geweer gevonden werd, politieke kwesties kunnen worden gere- b,j je samenzwering hebben betrokken geld zonder Engeland. Poinard heeft volgehouden dat hij het Tijdens de gisteren gehouden bijeen- geweer voor de jacht op olifanten gc- komst is o.m. een Nederlands voorstel om tot een zekere coördinatie te komen bij het verlenen van financiële nomische faciliteiten tafel gebracht. Vandaag zullen in aanwezigheid van enkele leden van de Europese commis sie, onder wie vice-voorzitter dr. Mans- holt, een aantal economische vraagstuk ken worden besproken. Hiertoe behoren de komende tariefonderhandelingen in de ..Kennedy-ronde", het landbouwbe leid in de E.E.G. en de op de Marathon zitting van december daarover bereikte resultaten en de wereldhandelsconferen tie VN in Genève. die in maart wen, kinderen en ouden vi den bewoond. De heer Van der Ploeg heeft in het de bat, be langen der migrerende arbeiders op kwam, nog eens onderstreept dat voor al scholing een eerste vereiste is: scho ling zowel in het land van herkomst als in het land van vestiging. Hij vroeg voorts de bijzondere aandacht van d< E.E.G-commissie en de zes regeringei voor de huisvestingsproblemen van d< migrerende arbeiders. In de resolutie van het parlement wordt hierover ge zegd dat in de nationale woningbouw programma's zoveel mogelijk rekening met de behoefte van de buitenlandse arbeiders moet worden gehouden. Castro stilletjes naar Cuba teruggekeerd Premier Fidel Castro van Cuba is gisteren na zijn bezoek van tien dagen aan Rusland per vliegtuig uit Kief naar Cuba teruggekeerd. Zijn terugreis was even geheim als zijn reis naar Moskou. Dinsdag was hij naar de Oekraïne ïgaan, waar hij vier dagen zou gaan jagen en dan naar Moskou zou terug keren voor zijn terugreis naar Cuba. Leden van zijn gevolg hebben dit waar schijnlijk gezegd als misleiding. Castro heeft zelf in een rede in het Kremlin voor zijn vertrek naar de Oekraïne gezegd dat hij „gedwongen" in het geheim naar Moskou te rei- wegens „imperialistische agressie". Westelijke waarnemers legden deze uit lating van Castro uit, als zou hij be vreesd zijn dat zijn vliegtuig neerge schoten zou worden. Radio Havanna meldde dat Castro vanavond een toespraak zou houden r radio en televisie. Mijn kip zal keizer kraaien, zo kan i boer in het Italiaanse dorp Adeg- liacco nu zeggen. De dierenarts heeft namelijk een kip door middel van .keizersnede" verlost van een ei en omvang van vierentwintig cen timeter en een lengte van 21 centime had. De recordhoudster heeft de ope ratie goed doorstaan. Pakistan spreekt dodencijfer tegen De regering van Oost-Pakistan heeft het „fantastische bericht" tegengespro ken dat bij de ongeregeldheden in het gebied van Dacca duizend mensen zou den zijn gedood. De provinciale regering verklaarde, dat in een ziekenhuis waar 600 zwaarge wonden zouden zijn overleden, slechts 508 hindoes en „enkele moslims ter behandeling waren opgenomen". De regering zei verder dat het bericht, dat 400 personen waren neergestoken toen een trein tot stilstand werd ge bracht. absoluut onjuist was. Premier Nehroe drong er gisteren, in zijn eerste openbare verklaring na zijn ziekte, bij zijn landgenoten op aan kalm te blijven en zich niet kwaad te maken over botsingen tussen hindoes en mo hammedanen, „waarbij veel onschul dige mannen, vrouwen en kinderen om het leven kwamen". Permanente Engelse veiligheidscommissie Iedere inbreuk op de veiligheid van de Engelse openbare diensten zal voor taan worden onderzocht door een per manente veiligheidscommissie, heeft premier sir Alec Douglas-Home in het Engelse Lagerhuis gezegd. Dit denk beeld bracht hij voor het eerst ter spra ke tijdens een onlangs gehouden debat over het Profumo-schandaal, waarbij de oud-minister van oorlog, John Profumo, de prostituée Christine Keeler en een Russische marine-attaché, kapitein Eugene Ivanov, waren betrokken. Pre mier Douglas-Home zei dat de commis sie door een rechter zal worden geleid. De Sowjetunie zou volgens een Duits industrieel verbond geen tekort aan tar we hebben zoals steeds door de Russi sche regeringsinstanties wordt beweerd. Miljoenen tonnen graan die de Sowjet unie in het Westen heeft gekocht, zouden niet in de magen van de inwoners van deze communistische staat terechtko men. maar zouden gebruikt worden als grondstof voor de Russische wapenin dustrie. De alcohol die uit de tarwe ge haald wordt, zou bij de samenstelling van vele chemicaliën worden gebruikt, terwijl deze produkten weer bij de wa penindustrie een belangrijke rol spelen. Snelle ontwikkeling van Russische economie De Sowjetunie wint bij haar econo mische wedloop met de Ver. Staten steeds meer terrein, zo luidt de conclu- die het centraal bureau voor de sta tistiek te Moskou trekt uit cijfers van de uitvoering van het Russische produk- tieplan voor 1963. De Russische industrie heeft zich het afgelopen jaar, evenals in voorgaande jaren, sneller ontwikkeld dan de Amerikaanse, aldus dit commu niqué. De industriële produktie van de Sowjetunie bedroeg in 1963 65 procent van die van de Ver. Staten, tegen 47 procent in 1957 en 33 procent in 1953. Amerikaanse kustwacht heeft medegedeeld, dat het ruim 8400 ton me tende Japanse motorschip Alaska Ma- roe en het Amerikaanse schip Garden State van 7650 ton in de Golf van Mexi- zijn vastgeraakt bij een aanvaring dichte mist. Beide schepen zouden geen gevaar lopen te zinken. Vandaag proberen ze los te trekken. Rusland, ter I Noord- en Midden- Noorwegen worden de laatste dagen geplaagd door grote zwermen muskieten, nu het daar al wekenlang lenteweer is. Op plaatsen waar in deze tijd van het jaar gewoonlijk de sneeuw hoog ligt, worden nu al madeliefjes en andere lentebloemen aangetrof fen. I De vulpen en de voor loper van de moderne ballpoint werden reeds 800 jaar geleden door Armeense briefschrij vers gebruikt, zo weet het Russische persbureau Tass te melden. Een ze kere Stepanos schreef 800 jaar geleden dat hij „met een dergelijke pen een heel vel kon vol schrijven, terwijl hij slechts een keer in de inkt hoefde te dopen". I Een 92-jarige ex-on derwijzeres, die onlangs in Sheboygan in de Amerikaanse staat Wis consin is overleden, heeft voor een waarde van bijna 743.000 dollar aan obligaties c.d. nage laten. Zij gaf slechts 200 dollar per jaar uit en voorzag in haar on derhoud door te bede len. Door het uitblijven van de dooi is men in enkele wijken van We nen zonder drinkwater komen te zitten. Men heeft de oude vaten te voorschijn gehaald, waarmee vroeger water werd rondgebracht. De liefhebbers staan in de rij. Er zijn maatregelen afgekondigd om verspil ling van drinkwater te voorkomen. Een fabriek van kle renhangers te Korbach (Duitsland) wilde het be drag van de brand verzekering verhogen. De verzekeringsmaat schappij zoi\d de 26-jari- ge expert Manfred Burg- heim om de brandge vaarlijkheid van het be drijf te beproeven. De expert wierp bij zijn be zoek een brandende luci fer weg om te zien of er brandgevaar bestond. Dit bleek zo te zijn, want de lucifer kwam terecht in een vat met 1200 liter zeer brandbare lak. De fabriek ging in vlammen op en de ex pert ligt met brandwon den in een ziekenhuis. I Een kunsthandelaar in Shriver wil ook al met Johnson verkiezing in De directeur van het Amerikaanse vredeskorps. Sargent Shriver, zal een eventueel verzoek om zich kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap van de Verenigde Staten in ernstige over weging nemen. Hij zei dit op een pers conferentie in Rawalpindi waar men hem vroeg of er een kans bestaat dat hij zich samen met president Johnson kandi daat zal stellen. Drie priesters in Kopenhagen, die de mas- saproduktie van valse schilderijen ter hand had genomen, sneed ech te schilderijen ook wel doormidden om de op brengst te vergroten. Hij heeft dit tegenover de politie bekend tijdens een verhoor. Op het tweede, derde, vierde en vijfde perron van het Amsterdamse Centraal Station heeft de afdeling tunnelbouw van de gemeente Am sterdam een aantal voorlichtingskasten ge plaatst met gegevens over de IJ-tunnelbouw. Verwacht wordt vooral de treinforensen oostelijke richting dagi lijks de stad binnenrij-J gen volwassenen per vliegtuig den grote belangstelling Kikwit overgebracht, zullen tonen. gelichte kringen Kon«>o vermoord Drie Belgische priesters van de orde Paters Oblaten van de onbevlekte ont vangenis van Maria op de missiepost Kilcmbe ten oosten van Goengoe, zijn door gewapende benden vermoord. In het gebied heeft president Kasavoeboe de noodtoestand afgekondigd wegens de activiteit van deze benden. Zeven nonnen die naar de provincie hoofdstad Kikwit waren gevlucht hebben verslag van de moord gedaan, zo deelt de Belgische ambassade mee. De Amerikaanse baptistenzendelingen in het gebied hebben de Verenigde Na ties verzocht hen te helpen bij de eva cuatie van hun zendingsposten. nadat die posten was platgebrand, ••ut xêa ievliegtuig heeft over deze post duizendengevlogen en de bewoners, zeven vol.; Ai» nitl wassenen en twee kinderen, in de nabij heid gezien. Van een andere post in Moekedi in het zelfde gebied zijn ne- De levensvormen op aarde mogen zo veelvuldig zijn en een zo grote verscheidenheid vertonen, dat geen enkele vakgeleerde ze kan overzien, desondanks meende men al deze le vensverschijnselen met behulp van de mutatietheorie gemakkelijk uit de eenvoudigst denkbare le kunnen verklaren. Uit de eerste vorm die het leven op aarde had aan genomen zou dan door mutatie een wat ingewikkelder vorm te voorschijn zijn gekomen, daar uit was door muta tie weer een hogere levensvorm ge sproten en tenslotte zouden uit al die sprongsgewijze veranderingen die zich gedurende vele miljoenen jaren hadden voltrokken uiteindelijk de zoogdieren en tenslotte ook de mens zijn voortgekomen. Of deze verkla ring iedereen bevredigt laten we kortheidshalve geheel buiten be schouwing, maar een feit is het, dat velen er mee schermen. Een onverklaard verschijnsel bleef dat allereerste leven, waaruit men al het andere voortgesproten dacht. In dien alle andere levensvormen ver ondersteld worden af te stammen van de eerste eencellige organismen, of desnoods van bacteriën of zelfs van de vira (die de meesten niet tot de levende wezens rekenen) dan is het toch wel wenselijk te weten, waar dit eerste virus, deze roem ruchte stamvader, de missing link tussen ons en de dode stof vandaan is gekomen? Het antwoord hierop is geruime tijd uitgebleven, maar de moderne wetenschap heeft tenslotte ook daarvoor enige verklaringen kunnen vinden. Een daarvan heb ben we destijds eens genoemd en daarbij opgemerkt, dat deze zgn. verklaring niets anders was dan een veronderstelling die op niets, maar dan ook totaal niets steunde. Er zijn echter nog meer pogingen TOCH IS HET ZO! aangewend het leven uit de materie te verklaren. Door de bewegingen, waaraan atomen onderhevig zijn, zou het immers mogelijk zijn geweest dat atomen van verschillende soor ten toevallig zodanig zijn samenge gaan. dat door dit samentreffen het eerste virus of het eerste ciwitmole- kuul is ontstaan. (Of de aldus ontsta ne stof aanspraak op de naam „leven" mag maken, menen we te mogen betwij felen; we merken alleen maar op, dat dergelijke toevallig- heldshypothesen te genwoordig voor wetenschap doorgaan! Niemand weet weliswaar hoe de eiwitten in de celkernen zijn opge bouwd, aangezien deze stoffen voor een nauwkeurig onderzoek voorals nog te gecompliceerd zUn gebleken, maar dat kan toch niemand belet ten met behulp van de waarschijn lijkheidsrekening na te gaan, hoe groot de kans is, dat een eiwitmo- lekuul „toevallig" zou ontstaan. Aan de eiwitten immers, blijkt het leven te zijn gebonden, zodat we deze een heid maar als uitgangspunt moe- Welnu, dr. Noing heeft tot grote ontsteltenis van de aanhangers der materialistische theorieën uitgerekend dat het toevallig samengaan of sa mentreffen van de daarvoor In aan merking komende atomen de kans hebben om gezamenlijk een ehvit- molekuul te vormen, ééns per 102a< jaar. Dat betekent, dat de aarde nog ruim 10:J* jaar zou moeten bestaan, opdat deze kans zich éénmaal zou kunnen voordoen! Nu zullen we U ook eens kennis laten maken met het probleem, waarin de grootste getallen zijn ver werkt. (Nadruk verboden) H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5