Installatie adviesraad hulpverlening voor Uw probleem is het onze Tal van teleurstellingen doen velen mislukken 63 leden Een woord voor vandaag Reclassering komt met nieuwe uitgaven Binnenkort kliniek voor lijders aan bloederziekte VRIJDAG 24 JANUARI 1964 -= ANDERZIJDS TOLERANTIE De remonstrantse hoogleraar de Leidse universiteit prof. dr. G. J. Hoenderdaal schrijft in het Jlemonstrants Weekblad" zijn bevindingen over zijn bezoek aan de synode der Nederlandse Hervormde Kerk Hij was hier op uitnodiging van de synode. Tij dens zijn aanwezigheid werd het rapport over kerk en humanisme besproken. Hij zegt hiervan: Het rapport over kerk en hu manisme is niet zo uitvoerig, omdat men wel weet dat dit zeer gecompliceerde vraagstuk eigenlijk vele jaren van bestudering nodig heeft, wil men tot verantwoorde re sultaten komen. Het ging hier ech ter om een praktisch punt: moet de Hervormde Kerk het streven van het Humanistisch Verbond om deel te nemen aan zielzorg voor militai ren en in gevangenissen en ook op de scholen onderwijs te doen geven in de humanistische levensbeschou wing tegenwerken, moet zij er neu traal tegenover staan of moet zij dit bevorderen? Deze laatste hou ding werd aanvaard en daarmede gaf de synode een blijk van positie ve verdraagzaamheid die weldadig aandoet. Deze aanvaarding ge schiedde echter niet zonder tegen stand. Het debat ging dan ook over de verdraagzaamheid en daarbij spitst natuurlijk een rechtgeaard remonstrant de oren. Nu bleek dat er in de synode twee richtingen wa ren, een die verdraagzaamheid ziet als een vorm, waarin het evangelie kan worden gebracht aan de bui tenwereld opdat die wereld dit be ter leert verstaan, en één die haar als inhoud verstaat die uit het evangelie zelf moet worden afge leid. Is tolerantie methode of be ginsel? In het rapport werd de tole rantie gefundeerd in de vrijheid, die God aan de mens geeft. ,,In genade roept en verkiest God de mens, maar dwingt hem niet tot en in Zijn dienst." We zien hier alweer, hoezeer vrij heid en verdraagzaamheid bijeen behoren en het gehele gesprek was dan ook voor de remonstrant se gast een aansporing om deze be ginselen. die bij ons zo sterk vi geren, nog eens extra te overden ken. waarbij wij, naar ik meen toch stellig moeten uitgaan van de to lerantie als beginsel en niet als mis- siologisch motief. Een BELANGRIJK punt in de discussie werd overigens het ar tikel 36 van de Nederlandse Ge loofsbelijdenis, waarin wordt ge zegd, dat de overheid het ambt heeft om ..de hand tc houden aan de Heilige Kerkedienst; om te we ren en uit te roeien alle afgoderij en valsen godsdienst, om het rijk des antichrists te gronde te wer pen". Een ogenblik gevoelde ik mij in de zeventiende eeuw verplaatst.^ Ik had toevallig de vorige week juist college gegeven over Uytenbogaerts boek „Van het Ampt ende de Auto- riteyt eener Hogher Christelicken Overheyt". Dit vraagstuk was een der punten tussen de remonstranten en de contra-remonstranten. Ook nu waren er ter synode die met dit artikel 36 ernstig rekening wilden houden, ofschoon dit ook weer niet noodzakelijk inhield dat zij het on derhavige rapport wilden verwer pen. Het werd een wat ingewikkeld debat, maar bijzonder levendig en belangwekkend. Het is overigens wel interessant te weten, dat de ge reformeerde kerken in de tijd van Abraham Kuyper de hierboven ge citeerde zin voorzover het de af goderij en valse godsdienst betreft, hebben verwijderd, zulks in ver band met de coalitiepolitiek, die toen gevoerd moest worden. In zulk een geval is de belijdenis blijkbaar ..revisibel ende reformabel". Maar dit verklaart ook waarom men spe ciaal in hervormde kring met dit artikel ernst wil maken. Telkens komt men er nog de idealen van Hoedemaker van geheel de kerk voor geheel het volk en de natie als gedoopte natie, tegen. De volks kerkgedachte blijft een machtige en leidende idee voor veel hervormden. Daarmede zullen wij ook in ons Hervormd-Remonstrants gesprek ernstig rekening moeten houden. nis gevonden. Ook al heeft men veel gesprekken met hervormden, ook al spreekt men met officieel benoem de commissies en met het mode- ramen, toch krijgt men pas werke lijk een beeld van een kerk als zij in haar ambtelijke vergadering bij een is. Daar pas ziet men de ver schillende stromingen, daar komen alle aspecten duidelijker naar vo ren. Daar ook ziet men. hoe de lei ding van deze kerk bezig is om de actuele problemen aan te pakken met voortvarendheid, maar hoe er tevens zorg is om die vele her vormde gemeenten in de steden en op het platteland in minderheids- en meerderheidsposities, in diversiteit van richtingen. Het tamelijk over zichtelijke geheel van remonstrant se gemeenten die op onze algeme ne vergadering vertegenwoordigd zijn, is daar niet mee te vergelij ken. Dit verschil van situatie moet in onze gesprekken verdisconteerd worden. Het zal ons voorzichtiger maken in de beoordeling van el kaar. Wij kennen elkaar nog steeds te weinig en er moet nog veel „ent- mytholigisiert" worden, om maar een moderne theologische term te gebruiken. Prof. Heringa beziet „de student Overzien we het levensbeeld van de studentengeneratie als geheel, dan is wel het eerste wat treft, de schrijnende tegenstel ling tussen de zogenaamde zor genvrijheid" van de student en het zo grote percentage studie mislukkingen. Wat het betekent 41 pet. (ter studenten regelmatig of aan verlies van materiële be- staanszekerheden, levensillusies en als ervaring van psychische frustatie voor de enkeling moet niet licht worden geteld. Studentenhuwelijk werkt gunstig; groentijd voor velen funest Dit stelt prof. dr. G. C. Heringa in zijn gisteren (bij J. B. Wolters te Groningen) verschenen boekje „De Student", waarin de student bena derd wordt als type in de maat schappelijke samenleving, achter eenvolgens belicht van de sociologi sche en van de psychologische kant uit. Prof. Heringa was van 1926 1960 hoogleraar in de histologie aan de Amsterdamse universiteit en is momenteel verbonden aan de psy chiatrische kliniek van de R.U. te Groningen om studenten met moei lijkheden te helpen. Bij alle schoolopleidingen is het aan tal uitvallers groot. De ernst van de er varing van mislukking is evenwel zwaar der naarmate de afwijzing later komt, dichter bij het tijdstip waarop men zijn levensbestemming moet bepalen of meent deze gefixeerd te hebben. Prof. Heringa constateert dat in onze tijd in de studentenwereld een oriënta tie valt waar te nemen naar maatschap pelijke activiteit. Een exponent bij uit stek van deze aanpassing is het werk studentenschap. Volgens een recente en quête te Groningen verrichten daar plm. 1 dan arbeid naast hun studie. De studentenmaatschappij verkeert in een moeilijke overgangsfase. De half slachtigheid daarvan wordt door zeer ve len als onbevredigend ervaren. Het percentage van de studenten dat rijkssteun bij de studie ontvangt is on geveer 32 (volgens de cijfers van de cur sus 1960'61) afgezien van het te lage maximum, is het door de overheid vast gestelde toewijzingsbeginsel oorzaak, dat er studenten zijn, die ondanks hun toe lage of beurs met financiële zorgen te kampen hebben. Opvallend is. dat ondanks de grote toename van de rijksstudietoelagen en -beurzen, het aantal werkstudenten schijnt toe dan af te nemen. clen onder de nakomelingen, die by iet binnengaan in de hun vreemde om geving meer behoefte hebben aan op hun gemak gebracht te worden dan aan het gebroken worden van hun trots. Het poneren van de groentijd met zijn offi ciële principe van superioriteit van de ouderejaars en zijn massale bruutheid als opvoedingsmiddel is een gruwelijk anachronisme. S. v. d. Bergh toch pres.-commissaris van de K.L.M.? Nihilisme n College telt mj and- O deskt Staatssecretaris dr. i Th. Diepenhorst (buitenland se zaken), de eerst verantwoor delijke bewindsman voor het hulpverleningsbeleid, heeft van morgen in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag de „Na- (Van onze parlementsredactie) tionale Raad van Advies inzake hulpverlening aan minder-ont-hulpverlening. De Nederlandse hulp i wikkelde landen" geïnstalleerd.materiële zin: in geld, goederen Dit nieuwe college staat onder leiding van de bekende econoom prof. dr. J. Tinbergen. Het telt niet minder dan 63 leden (verte genwoordigers van vrijwel alle maatschappelijke, wetenschap pelijke, geestelijke en politieke stromingen), die stuk voor «tuk erkende deskundigen zijn op het gebied van de ontwikkelingshulp. De raad krijgt tot taak over alle aspecten van het onderwerp, de regering, en in het bijzonder de ^nJ®fntalM£e ™s,stellln* betrokken staatssecretaris, van| advies te dienen, op vei wel op eigen initiatief. In zijn installatie-rede zei t taris Diepenhorst, dat aan de oprich- consortiumbeleid, 2. de werking raad de bedoeling ten bet Nederlandse bilaterale projectenpro- „.v, de P£™cwe^^sfeer gramma, en 3. de voorbereiding van uit te zenden deskundigen en assistent deskundigen op hun taak in de minder- ontwikkelde gebieden. TE GROOT? De staatssecretaris was er zich van bewust, dat het aantal leden van de raad door sommigen te groot wordt ge acht. Hij vertrouwde echter, dat het gaf de verzekering, dat de vele deskundigen buiten de raad bij de be raadslagingen zullen worden betrokken, wanneer daartoe aanleiding bestaat In verband met de komende begroting zal reeds in de komende maanden een grote hoeveelheid werk door het college moe ten worden verzet. De betrokken mate rie zal eerst in niet te grote werkgroe pen en daarna in de plenaire raad wor den behandeld. -skundigentalent, kan ning alleen van belang zijn als die een zaak is van het gehele volk. Hij stelde zich voor dat tussen de raad en de overheid een nieuwe samenwerking zal groeien. ,.die voorlopig als enige beper kende factor de tijd heeft, die nodig is om over en weer de goëde methoden voor die samenwerking te vinden". De bewindsman gaf als zijn voorne men te kennen om telkens tegen de tijd dat een nieuw jaarprogramma voor de ontwikkelingshulp door de regering zal moeten worden vastgesteld, dit program ln z'n geheel voor advies aan de raad te leggen. Dat advies zal dan de grondslag lag intensief te betrekken bij de totstand koming van het overheidsbeleid voor de Zending en missie botsen op Oost-Nieuw-Guinea college een werkwijze zal weten t werking tussen I werRen,die Praktisch functioneren 1 Nieuw-Gui- Op het oostelijk deel nea is er van samenwerxing tussen gelijk maakt." Een beperkter aantal le- de verschillende kerken by de zending „rJrtlsrhe „„„delen i misschien praktische voordelen hebben gehad, maar zou anderzijds de rijke schakering onvoldoende recht heb- - ne' °ptreaen bpn dopn wederVaren. Trouwens, de sa- is-katholieke missie, die 5 ontziend de lutherse dorpen binnen- geen sprake en de uitspraak ..Bij het oerwoud is er geen concilie' veelzeggend genoeg voor het optreuenben doen wedervarm. Trouwens, de menstelling van de raad was in zekere toch al een willekeurige beslissing. dringt. Het was de lutherse zendingspredi kant dominee Martin Lagois uit Neuren-j berg. die zijn teleurstelling over deze i-\S.' prof. J Tin I F Eijsvogel. prof. an. ir J M J Han- mr P J Idenburg, J. mr Th H Joekes. dr R W Keilstra. dr H J Mat dr. C. Nagtegaal. mr. J. J. Oyevaar. prof. dr ■■■■I G J F M Vai W F Van Tilburg, mr F L S F bar< Tuyll van Serooskerken. AOSRAM Prof. Heringa constateert een tekort in aanpassing van de studentenmaat schappij aan de wijzigingen die zich in haar populatie voltrekken: het ver schijnsel dat in Nederlands-universitaire kring gemeenlijk als nihilisme wordt aangeduid. In het algemeen duidt dit erop dat de studentenmaatschappij haar organisatorische samenhang dreigt te verliezen. Veel studenten lopen ge vaar te vereenzamen, met alle nadelige gevolgen van dien. De universiteit dreigt door de grote toevloed van niet geadapteerde nieuwe elementen te ver vreemden van de culturele waarden, welker draagster zy tot dusver is ge- geweest (nihilisme, spoorstudentschap). In het byzonder breekt het inzicht te traag door, dat beschikbaarstelling van wonmgen voor gehuwde studenten een eis des tijds is, waaraan niet mag wor den voorbijgegaan. Prof. Heringa gaat nader in op het hoge percentage van studenten, dat de studie opgeeft en constateert, dat in Nederland studenten slechts zelden moeilijkheden met de studie krijgen door een tekort aan zg. intelligentie. De meeste vragen rondom de geschiktheid blijken steeds weer verband te houden met meer algemene persoonlijke pro blemen. Tal van studenten hebben psychiatrische hulp nodig. Teleurstel ling is vaak de oorzaak. De studenten missen dan de aansluiting bij hun stu die en hun omgeving. Toezicht op de psychische hygiëne aan alle instellingen van wetenschappelijk onderwijs dient, volgens prof. Heringa als sociale plicht te worden Gruivelijk Het studentenhuweiyk moet volgens prof. Heringa eerder als gunstig dan als bedenkeiyk worden gewaardeerd. Wen- selUk is dat dit gezichtspunt bU het ryks-studietoelagenbeleid ingang vindt. Tegen de groentijd zyn, juist als opvoed kundig bedoelde maatregel, ernstige be zwaren aan te voeren, vindt prof. He ringa. Bij de ingetreden verandering in de herkomst der studenten zyn er zeker R. Venema overleden In de ouderdom van 89 jaar is te Was senaar overleden de heer R. Venema oud-directeur van de gereformeerde kweekschool te Amsterdam. De heer Ve nema behoorde tot de oude voortrekkers van het chr onderwys, waarin hij tal van jaren een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Nadat hy eerst werkzaam was geweest als leraar-pedagogiek aan de geref kweekschool te Amsterdam, volgde hij 1 april 1916 de heer H. Bijleveld als di recteur op. Deze functie heeft hij be kleed tot 1936. Maar de heer Venema vooral bekend geworden als secretai van de hoofdcommissie van de verer ging voor chr. nationaal schoolonder wijs, waarbij enige honderden christe lijke scholen zijn aangesloten. Deze functie heeft hij bekleed van 1914 tot 1951. Tal van Jaren was hij ook secretaris van de commissie voor het diploma het christelijk onderwijs. In zyn w plaats te Amstelveen heeft de heer Ve- de vereniging christelijke school ulo als voorzitter gediend. Naar hem is ook een school aldaar genoemd De verdiensten van de overledene vond erkenning in zijn benoeming tot ridder de orde van Oranje Nassau. (Van parlementsredactie) Na het bedankje van ir. Staf heeft minister Van Aartsen nog niet officieel een nieuwe kandidaat aangezocht voor de post van president-commissaris van de K.L.M. In Den Haag doen echter geruchten de ronde, dat de bewindsman nog een poging willen doen de heer Sydney van den Bergh, oudste K.L.M.-commissaris in dienstjaren, over te halen de leiding van de raad van commissarissen op zich te De lieer Van den Bergh staat op het punt met een handelsmissie naar Peking te vertrekken. Hy bevestigde gisteren een gesprek met minister Van Aartsen te hebben gehad, maar ontkende voor de functie van president-commissaris te zijn uitgenodigd. Waarnemers houden er ech ter rekening mee, dat dit laatste alsnog zou kunnen gebeuren na de reis van de voormalige vice-president van het Uni- leverconcern naar communistisch China. Padvinders in 't geweer tegen roken De padvinders- en verkennersbewe ging in Nederland die 80.000 leden telt, heeft de strijd aangebonden met het roken. De beide hoofd-commissarissen van de vereniging De Nederlandse Pad vinders en de rooms-katholieke ver kenners hebben zich tot alle verken nersleiders gericht in persoonlijke brie ven, waarin zij zeggen te constateren, dat er door padvinders veel wordt ge rookt en dat de leiders veelal ver men het goede voorbeeld te geven. De leiders hebben nu het dringende advies gekregen de jongens voor te lichten over de gevaren van het roken en te verbieden dat er op bijeenkom sten wordt gerookt. „En zij kwamen en brachten een verlamde tot Hem, die do<\ vier mannen gedragen werd", vertelt Marcus. Zij zijn 2ti henen om hem tot Christus te brengen. In deze pericoq (Marcus 2:1-12) zien wij wat onze taak is. Hier vinden iq een beeld van wat wij moeten doen. Overal zijn mensen di naar genezing hunkeren, die verlbst willen worden. Maar 2) zijn niet in staat om tot Christus te gaan. Dat is het gevolg van de verlamming van de zonde. Zond verblindt, zonde maakt machteloos. Niet voor niets gebruiJ) de bijbel zo vaak het woord „vérlossing". De mens is immer gebonden, ook al wil hij het niet erkennen. De mens is 4 gebonden dat hij uit zichzelf niet in staat is tot God te gaai De bijbel zegt dan ook: „Er is niemand die God zoekt". Maar juist daarom hebben de mensen hulp nodig. Zij moete1 tot Christus gebracht worden en dat kan alleen door mensei die Christus zelf kennen, die bij Hem geweest zijn, di Zijn kracht kennen. Mensen wachten op ons, ook al weten z\ het niet. Ook al willen zij het niet weten. Maar wij moete\ het verlossende woord spreken. Dan blijkt dat Christus dooj ons wil spreken om te verlossen. De Protestants-christelijke re- cclasseringsvereniging (P.C.R.V.) heeft het blad „Naar het licht" op geheven. Gezocht wordt naar een nieuwe manier om de in- en exter ne communicatie met besturen, medewerkers, vrijwillige mede werkers en leden op een andere leest te schoeien. Het gevolg is dat verschillende gerichte uitgaven de plaats van dit blad hebben inge nomen. De leden zullen voortaan het blad „Spoor" ontvangen, waardoor zij op de hoogte zullen blijven van het werk dat gedaan wordt. Voor de besturen en medewerkers blijft het blad „Kompas" bestaan dat interne voorlichting geeft. Voor de vrijwillige medewerkers is nu een gestencild orgaan in het leven ge roepen genaamd „Route", dat om de twee maanden zal verschijnen. Daarin zullen deze medewerkers op de hoogte worden gebracht van wat landelijk ge beurt. Tevens worden daarin actuele boeken op het gebied van de reclasse ring en onderwerpen die er verband mee houden besproken. Athenagoras naar Engelse primaat De oecumenische patriarch Athenago ras zal in mei een bezoek brengen aan de aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, de primaat van de Anglicaan se Kerk. Dit is donderdag in Istanbul bekendgemaakt. Dr. Ramsey heeft in mei 1962 een be zoek aan Istanbul gebracht. Patriarch Athenagoras heeft ook een uitnodiging voor een bezoek aan Amerika gekregen. De invitatie komt van de orthodoxe aartsbisschop van Noord- en Zuid-Ame- rika. De patriarch heeft nog geen be slissing genomen. Over enige maanden zal op het terrein van de buitenkliniek „Oud Bussem" in het Bos van Bredius te Naarden 's werelds eerste kliniek voor lijders aan bloederziekte worden geopend. De kliniek biedt plaats aan acht tien patiënten. Dit heeft prof. S. Crefeld, die de leiding van deze kliniek zal hebben, meegedeeld. De kliniek van prof. Van Crefeld zal vijfhonderd flessen bloed per jaar nodig hebben. Prof. Van Crefeld is voorzitter van de „Nederlandse hemofilie stichting", die tien jaar geleden werd opgericht. De hemofilie of bloederziekte neemt de laatste jaren toe. Op het ogenblik zijn ei ongeveer duizend gevallen in ons land. De toeneming heeft twee oorza ken: in de eerste plaats is ze een ge volg van de behandeling, waardoor de ziekte niet meer dodelijk is. Liet vroe ger een lijder aan bloederziekte een kies trekken, en kon de bloeding niet snel genoeg worden gestelpt, dan bloed de de patiënt dood. Tegenwoordig bestaat er geen enkel gevaar meer. wanneer het trekken maar in een ziekenhuis ge beurt. Hierdoor blijven meer lijders deze ziekte in leven. Deze trouwen en een dochter uit zo'n huwelijk erft de De gevallen waarbij de erfelijkheid nie'. aanwijsbaar is maken 25 procent van het totaal uit REVALIDATIE Zware gevallen van bloederziekte moeten worden gerevalideerd, hetgeen kan gebeuren door een orthopeet, een revalidatie-arts en een deskundige op het gebied van hemofilie. De zwa gevallen wil men nu gaan behandelen de binnenkort te openen kliniek, wa; voor het gebouw reeds gereed is. Daar het hier om langdurige patiënten gaat, overweegt men of men de kliniek in de toekomst zal gaan uitbreiden of dat men zal decentraliseren in verschillen de delen van ons land.. Voor de behandeling is veel bloed- plasma nodig en men kan hier al leen vers bloed gebruiken, zodat de bloedgevers naar de kliniek zullen moeten komen. De bloedtransfusie diensten van de afdelingen van het Rode Kruis in de omgeving zullen nu trachten het aantal donors van de dienst te verdubbelen. Ze doen daar toe een beroep op personen tussen achttien en zestig jaar zich schriftelijk op te geven bij de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis in het Dia- konessen ziekenhuis te Naarden. Vraag: De toegang tot een bedrijfje - loopt al de jaren dat het bestaat (al - gegadigden een jaar of tien) over buurmans eigen- het lidmaatschap, maar als die dom- Die toegang wordt gehuurd per allemaal m zouden zyn opgenomen. jaar. Er is uitpad voor „alles", zowel feuen uitte 00 een lezine voor de werk- ":'u een l'chaam van, honderden leden voor aan. €n afvoer Van produkten als lemMnschaD Evaneehe en geestelijk ontstaan. Het zal overigens moge-ivoor voetgangers. De huur gemeenscnap ,.r.\angeiie en geesieiyx ^jk moeten zijn om de desknndiee nipt-l~-,j i:«* Dominee Martin Lagois heeft „a„ twee maanden leden van de raad bij het werk door mid- onlangs een bezoek van twee maanaen h colleee te betrekken gebracht aan de lutherse zendingspos-van hearinls ten op Australisch Nieuw-Guinea. 1 aej van nearuiss- Het zyn echter niet alleen de rooms- De raad za] zijn arbeid verrichten in katholieken, ook andere confessies en etn sfeer van vertrouwelijkheid, althans sekten stichten onder de papoea s een vat de discussies betreft. De adviezen totale verwarring en ondermijnen daar- ze]( zunen zoveel mogelijk openbaar worden gemaakt, naar de staatssecreta- aannam. Hij verwachtte dat (door grondige documentatie* na verloop lange tijd de basis van door het christendom. „Wij hebben een wereldomvattend plan nodig voor de gezamenlijke luther- se zendingsarbeid". zei dojninee Lagois. Uitdrukkelijk waarschuwde hij tegen de kennis-' provinciaalse werkwijze in dit regering dezelfde zal zijn. wat al een straaljagcrtydperk Juist in de wereld eerste stap is naar het voorkomen van van vandaag kareen egoïstisch optre- misverstanden. ..Ik boop", aldus de be- verschillende zendingsgenoot- windsman ...dat zodoende het Nederland- ontwikkelingsbeleid gezien zal kun- •chappen verwoesting tot gevolg heb- VOORBEELD Daarom moet alles gedaan worden, zodat de luthersen tenminste één lijn trekken. Dat dit mogelijk is bewijst het geweldige project van de lutherse Afri kaanse zender in Addis-Abeba, die in februari vorig jaar in werking is ge steld. Dominee Lagois hoopte daarom dan ook. dat ook op oostelijk Nieuw-Guinea de goede samenwerking onder een ge meenschappelijke leiding tussen de Duitse Amerikaanse. Australische en: gevolg en de coördinatie Canadese zendelingen zou mogen blijven verieingsbeleid in handen van t voortbestaan. (te bewindsman heeft gelegd. worden, hoe verschillend de woordelijkheden ook liggen, als een ge zamenlijk door u en mij gedragen zaak" rechten ten aanzien va geregeld zijn. Vraag: In Rijswijk is Makeblyde college. Wie dewijk Makeblijde? Antwoord: Lodewijk Makeblijde was - o—o- - - een dichter, wiens naam men in vele de deskundige niet- pad ligt niet wettelijk vast. Nu heeft handboeken tevergeefs zal zoeken de buurman de huur plotseling opge- *--••• zegd en het auto-uitpad volkomen af gesloten. Let wel. het bewuste uitpad was er al jaren vóór de koop van het land, waarop het bedrijfje staat. Het ligt voor de hand dat het bedrijfje vol komen te gronde gaat. Nu heett hei mige catechismus bedrijfje nog wel een voetpad, dat wèl T jfjf gerechtelijk vastgelegd lijkt te zijn. maar dat is niet voldoende. Dit gaat over het land van een andere buur man. die niet het gebruik door auto's toelaat, hoewel de breedte voldoende zou zijn. Dit voetpad is al vele jaren niet toegankelijk geweest vanwege veel afval. Is de tweede buurman verplicht dit op te ruimen? Is hij verplich' vrachtauto's door te laten? het voetpad een Lodewijk Als daaromtrent niets vermeld was of is Lo- behoort dit alsnog te geschieden. Een praktisch boek. handelend over de juridische en organisatorische zij den van verenigingen en vergaderingen is: „Meneer de voorzitter...", handlei- ding voor verenigingen en vergaderin- techniek van mr. dr. J. M. A. Boots, drs. W. Langeveld en W. J. Simons, uitgave J. H. de Bussy. Amsterdam 1962. 263 pagina's. Overigens is het normaal, dat „ere" slechts wordt op gevat als een predicaat. titel, net zo als „lid van verdienste" een eretitel zonder speciale rechten of verplich- dat hij pas de laatste tijd onder de aandacht is gekomen. Volgens de R. K encyclopedie was hij 1564 te Antwer pen geboren en hij stierf in 1630 te Delft Hij was Jezuïet en was belast met de samenstelling van een eenvor- catechismus voor alle bisdom- In 1611 ging hij als missionaris naar Delft, waar Stalpaert v- d. Wiele priester was. Werken van zijn hand zijn tingen. Êen^erevoorzitter' zal1 vaakUhé't de catechismus van 1619, Den Berch der Gheestelicken Vreughden. De Schat der Ghebeden. Anton aan Duin- vi«rëndi"s"tëmdus veel aandacht Antwoord: Als de huur met inacht- neming van de betalingstermijnen i: opgezegd en als er slechts een voet pad is. dan heeft de eigenaar van hei ingesloten stuk land met het bedrijfji Op deze rede antwoordde de voorzit ter van de raad, prof. Tinbi.gen met een speech, waarin hij er zijn voldoe ning over uitsprak, dat de regering nu andere landen heeft dan het voorbeeld recht een uitgang openbare weg. daar kortste afstand en met zo min moge ujk schade kan worden verkregen I.« dit langs minnelijke weg niet mogelijk de eigenaar contact op mei t. die in geval van haasi kerken heeft hem besteed. Vraag: Van wie is het lied van De Herder met de regels „Op de grote itil- le heide" enz. Antwoord: Het lied is van P. Lou- werse. te vinden o.m. in de bundel .Liederkens voor de school en het le ven", bewerkt door B. J. Douwes, uit gegeven door J. Wolters. Groningen en Den Haag, en in „Kun je nog zingen?, de zing dan mee", van P. Jonker. J. Veld- de kamp en K. de Boer. uitgave P. Noord- hoff. Groningen 1949. Vraag: Wat zijn de plichten en rech- cn van iemand, die tot erevoorzitter vordt Denoemd. Wat zijn de plichten en rechten van een erelid? Antwoord: Het antwoord op deze recht hebben toehoorder te zijn bij be stuursvergaderingen, of daarin een ad viserende stem dus geen mede beslis sende uit te brengen omdat hij zich heeft onderscheiden gedurende zijn ge Brieven, die niet zyn voorzien van naam en adres, kunnen niet ln behandeling worden genomen Ge heimhouding Is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten tn afzonder lyke brieven worden gesteld Pet brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten waartse druk is, maar wel een gewel dige druk naar beneden van heel die wa termassa. Hij is niet te overtuigen, dus verzoek ik u hierin het laatste woord te hebben. Antwoord: Naarmate een schip zinkt, wordt de druk van de waterkolom, die boven het schip staat, steeds groter, waardoor het schip op den duur op de bodem terecht komt, behoudens zeer bijzondere omstandigheden. Overigens oefenen de geweldige zoutwatermassa's de ïu7"loV°SatitdrSudJUvaiKSeU,!;2 opwaartse drpk uil. a„. afhartkeHjk u van statuten en d" de Vraag: In welke bundel van Willem Vraag: Onlangs had ik met iemand de Mérode komt het gedicht voor „Naar mening over een mijns verschil inziens ingewikkelde zaak. De kwestie t, f - d€?e: Wi3 spraken over het zinken P. Jonker. J. Veld- van de Lakonia. Hij zei: Als schepen p op grote diepte zinken, dan komen zij volgens mijn gedachten door de druk van het water niet op de bodem van de zee terecht. Ik heb gezegd: Alles wat zinkt, komt wel op de bodem te recht. Ik noemde bv. telegraafkabels, die op de bodem van de zee zijn ge- In het eerste nummer wordt in he bijzonder aandacht geschonken aan di contacthouder, tevens wordt een verslaj gegeven van een conferentie die in ha najaar werd gehouden voor medewei kers in de afdelingen Alkmaar en Haai Ook dit jaar zullen weer conferen ties worden belegd. In het voorjaar zu) len uitnodigingen uitgaan naar de me dewerkers in de afdelingen Rotterdarp Zwolle en Almelo. Deze conferentiei zullen waarschijnlijk in april plaats vin Ook zijn nieuwe excursies in vooi bereiding. Dit voorjaar zullen voor di afdelingen Maastricht, Roermond 's-Hertogenbosch en voor de afdel: Breda en Dordrecht tochten worden ge organiseerd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Dronten (nieuwe pr. pi toez.): H. Woldendorp (v.h. zend. pred.) woonachtig te 't Harde: te 's-Graveni hdge (pred. v buitengew. werkzaam!) Duinoordkerkgemeente wijlen J. A Kwint): G. F W Herngreen te Gronin) gen; te 's-Gravenhage (pred. buitenge%^ werkzaamh. Haags kindertehuis): Aj W. Lenderink, geestel. verz. te Hoen derloo. Aangenomen te Amsterdam (pred. mei bep. opdracht, voorz. centr. kerkraad J. M. Snethlage te Amsterdam (Marana- thakerkgemeente te Amsterdam). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpenisse: H. v. Gilsl e Lisse. Ds. C. J. Wielenga overleden Te Zaandam is op 78-jarige leeftijd overleden de gereformeerde emeritus predikant ds. C. J. Wielenga. Ds. Wielenga werd in 1885 te Kampen waar zijn vader hoogleraar was, geboren Hij werd met zijn vijf broers tot he| predikambt opgeleid. Ds. C. J. Wielengi) was de laatste van hen die nog in levec Zijn eerste gemeente was Ruhrorl (Duitsland) in 1910. Vier jaar daarna ver- trok hij naar Hazerswoude. In 1918 naai Zierikzee en op 22 september 1926 ver' bond hij zich te Zaandam aan zijn laatst» gemeente waar hij werkzaam is geweesj tot zijn emeritaat in 1950. Ds. Wielenga vervulde voor de classil Zaandam verschillende deputaatschappen Ook was hij curator van het gemeentelijk lyceum in zijn woonplaats. Van zijn han<i zijn verscheidene preken in de serit „Menigerlei Genade" in druk verschenen De begrafenis is bepaald op maandag 27 januari aanstaande om 15.00 uur op df Algemene Begraafplaats te Zaandam, na een rouwdienst in de gereformeerde kerk aan de Stationsstraat, die om kwart vooi twee aanvangt. Prijsstop dekens Protesttelegram aan minister Andriessen De Federatie van Meubileringspa troons heeft de minister van economi sche zaken, prof. dr. J. E. Andriesseii gisteren een telegram gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het feit dat de minister een prijsstop voor wollen dekens heeft afgekondigd zon der de federatie in het vooroverleg te betrekken. Vóór minister Andriessen tot de prijs stop voor wollen dekens (als onderdeel van een assortiment van zeven artike len) besloot heeft het ministerie van economische zaken overlegd gepleegd met de industrie, de groothandel, de tex- tielinkoopverenigingen en de textieldeJ tailhandel. Daarbij is de bedrijfstak van de woninginrichting niet uitgenodigd. Conflict over loonsverbetering staatsmijnen Het bestuur van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond heeft de leden van het pbo-orgaan ..De Ring" van het stikstofbindingsbedrijf van de Staats mijnen in Geleen verzocht hun mandaat ter beschikking te stellen. Reden hier- van is een brief die de leden van deze „Ring" aan de bedrijfsleiding van het stikstofbindingsbedrijf hebben gestuurd.! Onder hen is een bondsbestuurslid van de Nederlandse katholieke mijnwerkers- bond. De Ringleden zeggen in de brief ontevreden te zijn over het feit. dat de regeringssteun teveel is gericht op de loonsverbetering van de ondergrondse' mijnarbeiders Bijna alle tweeduizend werknemers van het SBB vinden het on-! redelijk, dat de werknemers in verlies gevende sectoren van de Staatsmijnenj loonsverhoging krygen. terwijl zij. die! werkzaam zijn in de winstgevende tak van het staatsmijnbedrijf, veel minder van de beschikbaar gestelde overheids steun zullen profiteren. Het bestuur van de Nederlandse! Katholieke Mijnwerkersbond is zeer, gen moet u in de eerste plaats zoeken iegd. Ook beweer ik dat er geen op- lichtingen verstrekken. huis" of „Naar 's Hemels Vaderhuis"? Antwoord: Willem de Mérode (pseu doniem van Willem Eduard Keuning, Nederlands dichter, geboren te Spijk bond door de mijnindustrieraad 'wordeni op 2 september 1887 en overleden te benoemd. Eerbeek op 22 mei 1939) heeft een zo! Vooral is het bestuur erover ontstemd omvangrijke hoeveelheid gedichten ge- dat de ringleden de brief verzonden, zonder de Nederlandse Katholieke Mijn werkersbond van de inhoud in kennis te stellen. Het bestuur noemt de inhoud van de brief mynend. schreven, uitgegeven in vele bundels, welke niet meer in de handel zijn. dat we het tot onze spijt niet weten. Maar lezer hierover in- i hoge mate gezagsonder-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2