Nieuwe leidse ComramU EST AND on BORNEO op [wee paters, ;en broeder hmgekomen Vrijspraak voor SS'er Deppner Castro bereid met V.S. te praten Kerkelijke getuigenissen na gewraakte tv-uitzending „Top' over Maleisië op komst Commentaren HAND DER VERZOENING Robert Kennedy heeft succes met gesprek Aannemers willen geen water in de wijn doen Onderzoek verleden van minister Krüger Van gezaghebbende Indonesische zijde wordt medegedeeld, dat er in beginsel tussen Indonesië, de Philip- pijnen en Maleisië is overeenge komen vóór het einde van januari een drielandenconferentie te houden van ministers van buitenlandse za ken ter oplossing van de geschillen, waarschijnlijk te Bangkok. De verklaring van Soekarno betreffen- Met deze woorden eindigde gister avond de uitzending van protestantse kerken in het VARA-t.v.-programma waarin zeer duidelijk definitief een streep werd gezet onder al hetgeen er over de beruchte uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" te doen is geweest. Het eerst kwam, op verzoek van het moderamen der Hervormde synode, dr. J. J. Buskes uit Amsterdam aan het woord, die o.m. vaststelde op gevaar af verkeerd verstaan te worden dat het ontbreken van een profetisch getui genis en het werken met een dubbele bodem (niet alleen de t.v.-verslaving ook dc dagsluiters wilde men kennelijk he kelen) het gewraakte programma-onder deel al op een wankele basis brachten. Volledige stijlloze profan ie werd bereikt toen bijv, bijbelgedeelten als „Komt allen tot mij die vermoeid en belast zijt werden gebezigd. Bijbelwoorden die ons de het bestand op Borneo werd te Dja karta voorgelezen door de eerste vice- premier en minister van buitenlandse zaken van Indonesië, dr. Soebandrio. Kennedy zeide in zijn verklaring, dat de bijeenkomst van ministers van buiten landse zaken zal leiden tot een nieuwe topconferentie van de drie regeringslei- Soebandrio zeide dat het bestand in het oerwoud van Borneo waarschijnlijk bin nen een week verwerkelijkt zal worden. Hij gaf te kennen dat geregelde troepen van het Indonesische leger het binnen dringen van „vrijheidsstrijders" op Maleisisch gebied zouden verhinderen. Er is geen bepaalde tijd vastgesteld waarop het bestand moet beginnen. Kennedy zeide op de gemeenschappelijke persconferentie met Soebandrio, dat hij later op de dag bij zijn aankomst te Bangkok nadere mededelingen zou doen over zijn besprekingen. Alle partijen had den verklaard bereid te zijn tot verder overleg zonder voorafgaande voorwaar den. Alle partijen waren het er ook over eens dat het driemogendhedenoverleg waarschijnlijk zou mislukken als er niet eerst een bestand kwam. Kennedy verklaarde verder dat het vraagstuk van de erkenning van Malei sië nog niet was opgelost, ook al zou premier toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië een topconferentie bijwonen. Alle partijen waren overeengekomen dat dit punt geen hinderpaal zou zijn voor het overleg. Soebandrio zeide dat het vraagstuk van de erkenning van Maleisië het voornaam ste onderwerp zou zijn van de topconfe- Soekarno verklaarde dat het vraagstuk zo spoedig mogelijk zonder inmenging van buiten opgelost zal worden. Rusk waarschuwt Westen voor Cuba Naar aanleiding van de pogingen van het communistische regiem op Cuba, handelsbetrekkingen te vestigen met zo veel mogelük westerse landen, heeft Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gisteren weer een waarschuwing laten horen. Hij zei dat de landen, die handel drij ven met Cuba, vooral in goederen die belangrijk zijn voor de economie van dat land, afbreuk doen aan de pogingen van de landen van het westelijk halfrond, de dreiging van het Castro-bewind te ver minderen. niet alleen als gelovigen dierbaar zijn, zo zei dr. Buskes, maar die het Woord vormen waardoor we leven en ademen Het gebruik dat Peter Lohr ervan maak te, het gebruik ook van Genesis 1, Jo hannes 1. het gebruik verder van het Onze Vader was daarom een misgreep, een zich aan deze bijbelwoorden vergrij pen. Hierdoor en hierdoor alleen werden wij innerlijk bezeerd. Terecht, aldus spr. distantieerde de Herv. synode zich van dc lage hartstoch ten van sommige christenen na de uit zending. Anderzijds is de door deze men sen uitgekraamde onzin weer dankbaar aangegrepen door degenen die tegen de kerk zijn om die kerken ermee om de oren te slaan. Het is goed dat we. vervreemd als we van elkaar zijn, alles op alles te zetten om elkaar e begrijpen en daarvoor mo gen we elkaar best dc waarheid zeggen Als dit dan maar gebeurt op basis van wederzijds respect en liefde voor elkan der, zo besloot de predikant. Van grijs tot zwart Ds. J. Overduin van Veenendaal die namens de Geref. en Chr. geref. kerken de korte uitzending besloot, ging nader in op de vele reacties na de uitzending, die varieerden van lichtgrijs (eerlijk be doeld) tot pikzwart Voor dat laatste schamen wij ons. Ove rigens hebben de mensen die zich daar aan schuldig maakten het omgekeerde bereikt van wat ze wilden. Ds. Overduin achtte het een merkwaar dige zaak dat „alle partijen" zeggen dat ze het zo goed hebben bedoeld. De een zegt dat hij het goed bedoelde door te vechten tegen een (tv.) afgod, de an dere bedoelde het zo goed want hij wilde voor de eer van God opkomen, weer een ander bedoelde het goed toen hij zich niet wilde laten kisten door al die schijn heiligheid, nog weer anderen riepen: en wij laten ons niet kisten door de onhei- ligen Echter, is dit het niveau waarop we als volksgroepen met elkaar om moeten gaan?.aldus de predikant. Weet u waar ons leven aan kapot dreigt te gaan? En dat is de grote afgodendienst: de ver absolutering der dingen. Dat is als de mens zegt: zaken zijn zaken (en hij gaat over lijken), het volk is het volk en de staat is de staat en de kerk is de kerk, als we dus denken in die verbanden on schendbaar te zijn. Maar dan worden we tirannen en maken we de zaak kapot Dan komen er die valse bijgeluiden. Christus had nimmer valse bijgeluiden. Daarom dient de hand der verzoening gereikt te worden bij het kruis. Dan wordt ons spreken bidden: vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren. Waar thans de voortgang van hel overleg met de werknemers van het initiatief van de aannemersorganisa ties afhangt, valt zeker de eerste week nog geen hervatting van het overleg te verwachten. De verwachting bestaat, dat in het gesprek van de regering met het be drijfsleven aanstaande vrijdag ook de bouwvakionen ter sprake zullen komen. De aanwezigheid van minister Bogaers bij het onderhoud wijst hier op. In de aannemerswereld wacht men nu eerst de afloop van het gesprek tussen regering en bedrijfsleven af. In cidenteel zal er daarna ongetwijfeld op nieuw contact gezocht worden met de centrale werkgeversorganisaties. De werkgevereverbonden plegen thans ook overleg in eigen kring met betrekking tot de moeilijkheden in het bouwbedrijf. Het bestuur van de Ned. Chr. Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond heeft zich inmiddels met een circulaire tot zijn leden gericht, waarin instemming wordt betuigd met de verrekening van de 5 procent loonsverhoging per 1 ja nuari met eventueel bestaande zwarte Voor het feit dat een aantal aanne mers besloten heeft voorlopig nog geen rekeningen te betalen met verhoogde prijzen voor geleverde bouwmaterialen toont het NC.A.B.-bestuur begrip. Het bestuur meent dat hier in elk geval op zichzelf bekeken moet worden. Is er dui delijk sprake van een te grote prijsver hoging dan wordt opschorting van be taling juist geacht. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de grote moeilijkheden die kunnen voortvloeien bij het aangaan van con tracten voor reeds lopende werken, waarin de risicoclausule ontbreekt De te verwachten stijging van de lonen kan dan niet tussentijds in de aannemings sommen worden doorberekend. Vandaag hebben vertegenwoordigers van de aannemersorganisaties een ge sprek hierover gehad met een ,%-er- tegenwoordiging van de departementen van volkshuisvesting en economische TAE Rechtbank in München heeft U de 53-jarige voormalige „Sturm- bannfiihrer" van de SS, Erich Deppner, vrijgesproken. Hem was medeplichtigheid aan de moord op 65 Russische krijgsgevangenen in het concentratiekamp Amersfoort ten laste gelegd. De openbare aanklager had ook vrijspraak gevraagd. Deppner heeft tijdens het proces steeds teberde gebracht dat het neer schieten van de gevangenen in het kamp Amersfoort een represaillemaatregel was die door het nazi-Reichssicherheits- hauptamt in Berlijn was bevolen. Depp ner. nu economisch adviseur, was des tijds in dienst op het bureau van de commandant van de veiligheidspolitie en de veiligheidsdienst in Nederland. De openbare aanklager zei dat uit do cumenten van het naziministerie van buitenlandse zaken, die de verdediging dinsdag had overlegd, was gebleken dat het neerschieten inderdaad een repre saillemaatregel was voor wreedheden tegen Duitse soldaten door Russische soldaten begaan. De eenheid waartoe de terechtgestelde Russen hadden behoord, had Duitse soldaten op het schiereiland de Krim gemarteld. Boterprijs acht cent lager Van onze speciale verslaggever) Van morgen af zal de ingevoerde room boter acht cent per pakje goedkoper zijn Een en ander is te danken aan het Pro- duktschap voor zuivel, dat besloten heeft de handelsprjjs met twintig cent per kilo tc verlagen. De coöperatieve zuivelvereni- gingen zullen hun marge op buitenlandse boter met twaalf cent per kilo laten zakken. cakcn. De overheid neemt namelijk in ïaar opdrachten de risicoclausule nog steeds niet op en in vele particuliere gevallen wordt het overheidsoptreden ils richtinggevend aangehouden. Ook de werknemersbonden achten het een bil lijke zaak. dat in dit overheidsoptreden verandering komt. Deze excellenties zijn financieel heel royaal voor de dag gekomen, waardoor in Nederland de gedachte is versterkt, dat er zo niet alles dan toch wel heel veel mogelijk is op dit moment. (Voor vervolg zie pagina 7) TI/TEN behoort dankbaar tc zijn voor de wijze waarop gisteravond voor de televisie de beide predikan ten zich van hun plicht hebben kun nen kwijten. Hen dankbaar? Och, de dank mag dunkt ons hoger worden gericht. Met de televisie-uitzending waarom het alles was begonnen was het naar ve ler oordeel immers ook zo gesteld, dat niet maar mensen waren ge kwetst maar dat heilige dingen om laag waren gehaald. Gisteravond is het dan ook in de juiste proporties gesteld. Over de uitzending zelf moest het oordeel worden uitgespro ken. Maar evenzeer over tal van reac ties die erop zijn gevolgd. Maar toen kon ook dc boodschap van de ver zoening worden gebracht. En daar aan is het dat wij allen behoefte heb ben, wie wij ook zijn. Alleen zo is de benauwende ver vreemding te overwinnen de ver vreemding van de mens van zijn God, maar dan ook de vervreemding van de mens van zijn medemens. En ook van dit laatste zijn droeve staaltjes te zien gegeven. Wellicht waren de woorden van gis teren tegelijk woorden ten besluite. Zouden wij het nu zo mogen stellen dat het gebeurde, verdrietig op zich zelf, de mogelijkheid heeft gebracht van iets goeds? TNE minister van verkeer en water- staat krijgt het al moeilijker in het vinden van een president-com missaris voor de K.L.M. Ook de heer Staf heeft het nu laten afweten, zij het na een maand bedenktijd. Onze indruk is, dat men zulk een besluit ook in korter tijdsbestek nemen kan. Het commissariaat van onze lucht vaartmaatschappij is een ondankbare zaak gebleken. Er is ook nogal wat kritiek losgekomen over de wijze waarop het vorige college aan zijn ambtelijke eind is gekomen, kritiek die de bewindsman ten dele heeft on dervangen door zijn beantwoording van vragen uit de Kamer. Leidinggeven aan de K.L.M. is in dc gegeven omstandigheden niet aan trekkelijk. De beste stuurlui staan aan de wal of beter, op de grond maar ook zij zien geen oplossing voor de zware problemen. Zal de toetre ding tot de Air Union uitkomst bren gen? Het is prettig om commissaris te zijn van een goedlopende onder neming. Laat men echter uit de kring van wie hiervoor in aanmerking komen dit maal ook bereidheid tonen, nu het weliswaar minder aanlokkelijk doch tevens te noodzakelijker is. TAPNIEUW is in Duitsland een hoog politicus geschorst moeten wor den in verband met zijn verleden. Men vraagt zich wel af wat mensen met een dubieus verleden ertoe drijft om niettemin een vooraanstaande post in het openbare leven te am biëren. Er schuilt een bedenkelijk brok brutaliteit in, dat zich echter spoedig wreekt. Want bij alles wat er vernietigd is zijn er in Duitsland nog vele documenten die van laakbare gedragingen in moeilijke jaren het bewijs leveren. Vooral in Oost-Duits- land bevinden zich die documenten en zij worden door de gezagsdragers ginds met mondjesmaat vrijgegeven telkens om een vooraanstaande te treffen. Aldus wil men het doen voorkomen alsof heel het politieke bestel in het Westen corrupt is. Zo is het gelukkig niet. Er zijn tal van goeden cn goed- willenden. Maar er is hier een erfe nis in het geding, waarom men geen volk behoeft te benijden. Belofte aan Chroesjtsjef Met nadruk heeft Fidel Castro, de iremier van Cuba, in zijn besprekin- jen met Chroesjtsjef verklaard be- eid te zijn, al het noodzakelijke te oen om goede nabuurbetrekkingen e vestigen tussen zijn land en de herenigde Staten, op basis van de |rincipes van vreedzaam naast Op rijksweg 64 Den Bóseh-Eindho- len bij Boxtel is gisteravond een per- lonenauto met vier inzittenden, twee Heaters cn twee broeders van het mis- ^^lehuis Sint Charles van de Witte Waters in Boxtel, op een stilstaande rrachtauto gereden. Twee paters, de 19-jarige J. Derks, overste van het Dissiehuis en de 45-jarige F. Debets, iconoom van dit huis, en de 24-jarige iroeder L. Demmers zijn hierbij om let leven gekomen. De vierde inzit- ende broeder A- K. werd licht ge- IPond. Hij is naar het ziekenhuis iD Joxtel gebracht. Het gezelschap wag op weg naar een mfrater in Boxtel voor een felicitatie- :zoek in verband met zijn verjaardag, flak bij het missiehuis bij het landgoed renrode reden zij achter op een stil- taande vrachtauto van een transportbe- (rijf uit Schijndel. De bestuurder van de vrachtwagen ildaatad wegens gebrek aan benzine moeten l 196*oppen. doch de achterlichten van zijn exentfagen brandden, en bovendien zou hij ar btet achteropkomende verkeer met licht- leinen hebben gewaarschuwd. De personenauto vloog met grote snel- ju yieid onder de laadbak van de vracht- luto. Slpchts met veel moeite wist men ie gewonde broeder uit zijn benarde ^^^ositic te bevrijden en konden de lijken ^^an de drie omgekomenen geborgen lorden elkaar leven van staten met verschil lende maatschappelijke systemen. t staat in het communiqué, dat de besprekingen in Moskou werd uitge geven. Blijkbaar om Castro een pleziei te doen is deze zinsnede ietwat wegge- fro-nmeld in het communiqué terecht t komen. Meer aandacht wordt besteed aan de gebruikeli.'"-e bombast, waarmede de Sow- jetunie laat weten, dat zij met alle be schikbare middelen Cuba zal helpen, als tegen dat land een invasie zou worden iceerd. Van groter belang is echter, dat de Sowjetunie meer dan 24 miljoen ton Cubaanse suiker zal kopen ir periode van 1965 tot 1970. De prijs, die r voor betaalt, ligt een stuk lager dan de notering op de wereldmarkt. De Russen zulen de suiker met goederen, waaraan Cuba behoefte heeft, betalen. Uit het communiqué blijkt, dat Chroesj tsjef en Castro zich met vrijwel alle w reldproblemen hebben beziggehouden, z als de kwestie Formosa, de crisis in Panamakanaalzone, het kernstopverdrag, het regelen van grensconflicten met eedzame middelen en niet te vergeten het ideologische conflict tüssen de Sow jetunie en rood-China. Wat dit laatste betreft, leggen beide communistische leiders de nadruk op het feit, dat thans meer dan ooit eenheid en samenhang i het internationale communisme vereist Castro steunt de pogingen van i kou, de bestaande geschillen uit de weg te ruimen. In één oogopslag Sidney v. d. Bergh: laat aca demici het doen pag. 2 Met bromfietsen niet meer ongelukken pag. 2 Wie is Edward Murrow (Amerika's nieuwe voor lichter)? pag. 5 Gaan specialisten te ver met 20 procent hoger tarief? pag. 5 Lonen en prijzen: zo erg is het nu ook weer niet! Somerset Maugham 90 jaar pag. 7. vordt Ds. J. J. BUSKES (Van een onzer verslaggevers) Hoe kunnen wij allen elkander vinden? Laten wij elkaar de hand der verzoening geven, gedachtig aan Christus' verzoening aan het kruis. Laten we Wigbold de hand geven en Mies Bouwman en Peter Lohr en de synode en de Vara. Want we heb ben allemaal boter op ons hoofd, we staan allemaal schuldig. Ds. J. OVERDUIN Donderdag 23 januari 1964, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stanhrastigh is ghcblev mijn hert in teghenspoi Meer wind Zwaar bewolkt met morgen overdag van het noorden uit enige regen. Aan. vankelijk zwakke tot matige, later ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Vannacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt, morgen enige stijging van temperatuur. (Zie ook pag. 7) Abonnementsprijzen .J DE HAtEISE FEDERATIE TNDONESIë EN MALEISIë zijn overeengekomen het vuren op Borneo te staken en binnenkort besprekingen te voeren voor een oplossing van het geschil rondom Maleisië. Hieraan zullen de Philippijnen deelnemen. Een en ander is bekend gemaakt na het einde van de besprekingen tussen president Soekarno en de Amerikaanse minister van justitie, Robert Ken nedy, te Djakarta. Prinses bekijkt Agressie Prinses Beatrix bezocht gis teren in het Arnhems Gemeente museum de tentoonstelling 18131963". Een van de mo derne scheppingen die er te zien waren, was het beeld Agressie van de Bergense beeldhouwer Jaap Mooy. Hier bekijkt de Prinses dit werk. De directeur van het museum de heer A. J. Corm, leidde haar rond. Kreeg Johnson gratis platenspeler van verzekeringsagent De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde H. R. Gross wil een speciaal onderzoek van het huis van afgevaar digden naar het feit. dat president Johnson eens een gratis platenspeler van een verzekeringsagent heeft ge kregen „Dit schandaal heeflt zovele conse quenties. dat het huis een speciale com missie behoort te vormen om een onder zoek in te stellen naar enkele aspecten an de affaire-Baker", aldus Gross. Hij doelde daarmede od het onderzoek an de huishoudelijke senaatcommissie aar de niet-zakeliike activiteiten van de vroegere senatoriale aide Robert G Baker. Hij sprak nadat de reoublikeinse senator John J. Wiliams kritiek uitge oefend had op het feit. dat regerings- functionarisse geschenken aanvaardden Na gesprek met werkgeverscentrale Wan onze soc.-econ. redactie) 1AE aannemersorganisaties betrok- ken bij het overleg in het bouw bedrijf over een nieuwe c.a.o. per 1 maart a.s. hebben de moeilijkheden rondom het overleg besproken met de gezamenlijke centrale organisaties van werkgevers. In dit gesprek hebben de werkge versverbonden zich ook in tweede in stantie achter het aannemersstand- punt geschaard. De aannemers zien dan ook nog geen reden om water in de wijn te doen of hun standpunt meer naar dat van de wenknemers om te buigen. Bondskanselier Erhard gelast: Bondskanselier Erhard heeft een diepgaand onderzoek gelast naar het politieke verleden van zijn mi nister vor vluchtelingenzaken, Hans Krüger. Hy aanvaardde een aanbod van de minister, dat deze zijn werk zaamheden zal opschorten, totdat zijn activiteit in de nazitijd zal zijn opgehelderd. Het optreden van Krüger in de Hitier- periode zou volgens persberichten en geruchten uit Oost-Berlijn, te laken zijn geweest. Naar aanleiding hiervan heeft de Bondskanselier een langdurig onder houd met de minister gehad. Erhard wordt nu met dezelfde moeilijkheden geconfroteerd als indertijd bondskanse lier Adenauer toen de vorige minister voor vluchtelingenzaken. Theodor Ober- lander, evenals Krüger lid van de C.D.U.. in het voorjaar van 1960 moest aftreden omdat hij betrokken zou zijn geweest bij een massale slachting in Lemberg toen hij daar bij het Duitse leger diende. De 61-jarige Krüger werd minister toen Erhard in oktober zijn kabinet formeerde. Hij is ook voorzitter van de vereniging van Duitsers die na de tweede wereldoorlog uit de oostelijke gebieden werden verdreven. De beschuldigingen dat hij „fout" zou zijn geweest, werden vorige maan voor het eerst geuit door het weekblad Der Stern Krüger zou deel hebben uitgemaakt van een speciale nazi-rechtbank in de Poolse stad Konitz. Aanvankelijk ont kende de minister dit. maar later moest hij toegeven dat hij inderdaad zitting had gehad in de speciale rechtbank. Hij HANS KRÜGER geschorst. herinnerde zich niet betrokken te zijn geweest bij het vellen van een doodvon nis. hoewel „zoiets voor een rechter een routinezaak is geworden." Krüger heeft tegenover zijn nazi-su perieuren altijd beweerd deelgenomen te hebben aan de „putsch van Hitler in München in 1923. In werkelijkheid trad hij in 1933 toen de partij net aan de macht was gekomen tot de nazi's toe. Hij zegt zelf een „papieren" lid te zijn geweest. Desalniettemin trad hü in 1938 uit de protestantse kerk. zoals de nazi's dal propageerden. Na de oorlog trad h<j weer tot de kerk toe. In 1957 kwam hU als christen-democraat in de Bondsdag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1