Nieuwe Leidlse Courant Rust in Tanganjika- situatie nog verward Even naar Place Pigalle Britse troepen onderweg voor geval van nood Kennedy nu in Maleisië VS-kernmacht beter dan de Russische Tweede moord arrestatie na in Nijmegen Zender-eiland Tv-Noordzee Commentaren Overleg c.a.o. slagers is mislukt Dinsdag 21 januari 1964, 44ste jaargang Directeurt F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvsstigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Kwakkelweer Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of bewolking, later enkele verspreide opklaringen. Overwegend zwakke wind- Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, mor genmiddag temperaturen enkele graden boven nul. (Zie ook pag. 7) President ongedeerd) is toestand meester TTET BROEIT nog in Tanganyika, hoewel de rust is weergekeerd in de hoofdstad Dar-es-Salaam. De secretaris van president Nyerere heeft vanochtend medegedeeld, dat deze de toestand meester is en in goede wel stand verkeert. Hij wilde echter niet zeggen, waar de president zich be vindt. Men zegt, dat hij zich gisteren ophield in Aroesja in het noorden van het land. Maar zekerheid hierover bestaat niet. De afgezette sultan van Zanzibar, Seyid Jamsjid Bin Abdoellah verliet gisteren na zijn aankomst uit Manchester het Sint Pancras-station in Londen. Naast hem loopt, met hoge hoed, de stationschef. Er doen ook geruchten de ronde, de Nyerere gisteren samen met pre mier Kawawa korte tijd gevangen werd gehouden. Aanvankelijk werd ook bericht, dat de president een ra diorede had gehouden. De toestand is dan ook nog uitermate verward en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de muiters van gisteren opnieuw in actie zullen komen. Intussen neemt Engeland het zekere voor het onzekere. Het heeft gisteren be- vel gegeven aan ongeveer 2000 man troe pen, waaronder een eenheid ervaren commandotroepen, naar Tanganyika te gaan voor mogelijk optreden in geval Onderweg Het vliegdekschip Centaur is met 500 commando's aan boord van Aden ver trokken met het bevel, de wacht te be trekken voor de kust van Tanganyika. Tegelijkertijd werden 800 man van de Royal Scots Guards van manoeuvres in Aden naar Nairobi teruggezonden. Zij hebben bevel, zich paraat te houden in de hoofdstad van Kenia, in afwachting van een oproep om op te trekken naar de hoofdstad van Tanganjika, Dar-es- Salaam. De Owen van de Britse vloot die voor de kust bij Mombassa in Kenia ligt, heeft een compagnie Britse infante rie van 150 man aan boord en kreeg be vel zich gereed te houden. Voor de kust van Tanganjika ligt het fregat Rhyl eveneens met een compagnie infanterie aan boord Opperbevel Het bevel werd aan de troepen gege ven, toen in diplomatieke berichten ge zegd werd, dat de hoofdstad van Tan ganjika geheel onder bevel van militai ren stond en dat er een uitgaansverbod was afgekondigd. De muiterij van het ..eerste bataljon" lijkt haar eerste doel stellingen bereikt te hebben. Ontstaan door onrust over de soldij en de langzame gang van zaken met betrek king tot de vervanging van Britse offi- Lijk gevonden van ballonvaarster De Amerikaanse kustwacht heeft gis teren het lijk gevonden van mevrouw Barbara Keith alsmede de ballon, waar mee zij zaterdag tijdens een ballonrace van het eiland Santa Catalina naar het vasteland verdween. De ballonvaarster blijkt door onbekende oorzaak in zee te- reaht gekomen te zijn. Men had haar het laatst gezien toen zij op een hoogte van drieduizend meter vloog en nog onge veer vierentwintig kilometer van de kust verwijderd was. De 42-jarige ballon vaarster was de enigie vrouwelijke deel neemster aan de race. Zij had gedurende een jaar dat zij de ballonsport beoefende vijftien vluchten gemaakt. In één oogopslag Voorzittersvacature CNV moeilijke zaak pag. 2 Congres tegen drankwet pag. 2 Moeilijkheden in bouw sta pelen zich op pag. 7 Anti-rook-hynose mislukt pag. 7 Succes Vein Dans Theater pag. 7 Wat is Tanganjika pag. 9 Ruby niet toerekeningsvat baar? pag. 9 Auschwitzproces pag. 9. eieren door Afrikaanse, schijnt de mui terij geslaagd te zijn, doordat een Afri kaan het opperbevel gekregen heeft over het leger van Tanganjika. Elisja Kavana, een luitenant zou als zodanig benoemd Britten De muiters arresteerden gisteren voor het aanbreken van de dag hun Britse officieren, die later het land uit Mist belemmert alle verkeer Behalve in de provincies Limburg, Brabant en Zeeland heerste er vanoch tend volgens gegevens van de KNAC- ANWB-wegeninformatiedienst dichte tot zeer dichte mist in geheet Nederland, terwijl in Friesland en Overijssel spie gelgladde wegen werden gemeld. In de volgende streken was het zicht minder dan 100 meter: Amersfoort en omgeving, Arnhem en omgeving, Tilburg en omgeving, de Achterhoek en nabij Velsen en Amsterdam. Het traject LeeuwardenLemmer zat vanochtend potdicht. Ook tussen Leeu warden en Heerenveen heerste een zeer dichte mist met minder dan 50 meter zicht. Hertzelfde gold voor het traject Den HaagGouda. Er was weinig mist op de Zuidholland se eilanden, in de Veluwehoek en in Drenthe. De weg tussen Bolswand en Oude Mir- dum in Friesland is spiegelglad. Hetzelf de geldt voor de weg tussen Wezep. Zwolle, Raalte en Ommen. Ook in de omgeving van Assen en in Zeeuws-Vlaan deren wordt het verkeer nog voor gladde wagen gewaarschuwd. De weg AmsterdamLoenersloot en vandaar de weg aansluitend op de weg LeidenAmsterdam is plaatselijk glad. evenals de weg BussumAmersfoort en de hoofdwegen bij Breda. werden gezet. Bij de onlusten, die met de muiterij gepaard gingen, werden tenminste veertien mensen gedood. Er werden meer dan 120 mensen gewond. Er waren geen berichten over Euro pese slachtoffers. Toen de muiters naar hun kazerne te rugkeerden sloeg de onrust over op de burgers. In de Indische wijk van Dar-es- Salaam kwam het tot relletjes. Verschei dene winkels werden geplunderd en auto's vernield onder de kreet: „Kolo nialen ga naar huis". Intussen zijn ook de familieleden van Britse officieren uit Tanganjika vertrokken. Zanzibar De muiterij begon klaarblijkelijk toen de militairen zich realiseerden, dat een groot aantal troepen uit Tanganjika naar Zanzibar was gezonden. Zij hebben daar van geprofiteerd. Bovendien werkte de opstand op het eiland blijkbaar aanste kelijk. De bevelhebber van de muitende troepen, die gisteren gevangen was ge nomen, slaagde er in te ontsnappen en zich in verbinding te stellen met de wnd. hoge commissaris van Engeland in Tan ganjika. Deze begaf zich in allerijl naar de militaire kampen om over de vrijla ting van de Britse officieren te onder handelen. Onderweg ontmoette hij de mi nister van binnenlandse zaken, Lusinde. Toen de militairen hen zagen, werd Lu sinde gearresteerd. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, beeft niet gedreigd met intrekking van de economische steun van de V.S. aan Indonesië toen hij bij Soe- karno aandrong op matiging in het ge schil tussen Indonesië en Maleisië. Ken nedy heeft president Macapagal van de Philippijnen verslag uitgebracht van zijn besprekingen met Soekarno. Daarna is hij naar Koeala Loempoer vertrokken voor een onderhoud met premier Rachman. dat twee uur duurde. Waraschijniijk zal Kennedy in Maleisië eveneens een on derhoud hebben met prins Norodom Sihanoek. staatshoofd van Cambodja, die onverwacht in Koeala Loempoer is aan gekomen om te bemiddelen tussen Indo nesië en Maleisië. Twee doden bij A'dam Schuivend hout verplettert auto Op de autoweg AmsterdamDen Haag, ongeve-r ter hoogte van het motel Amsterdam, is een personenwa gen gisteren volledig vernield door een lading hout die van een rijdende vrachtwagen is geschoven. Bij dit on geluk kwam de 37-jarige G. Vermeu len uit Amersfoort, bestuurder van de personenwagen, om het leven. Drie andere inzittenden werden ernstig ge wond; één van hen is in het zieken huis overleden. De vrachtwagen kwam met het linker achterwiel in een kuil. Tengevolge van de schok raakten de planken aan het rollen en werd de personenauto die er achter reed onder het hout bedolven. Planken drongen dwars door de auto en het dak werd van de wagen gerukt. De ravage was enorrjf Het verkeer n over één rijbaan moest gedurende worden geleid. De drie die n« overgebracht, waa lijk gewond. Hun (41), A. van Groeningen (25) pers (18). Deze laatste is as wondingen bezweken. het ziekenhuis zijn allen levensgevaar zijn M. E. Schols R. Kui- HANS VAN O. ZAT IN BERLIJN Johnson in begroting ruimte: Conjunctuur nog gunstig De Nijmeegse politie heeft van In terpol te horen gekregen dat gister middag in West-Berlijn is aangehou den de 19-jarige voortvluchtige Hans Os. die wordt verdacht vai moord op de 68-jarige mejuffrouw T. Hendriks te Nijmegen. In de nacht 10 op 11 januari werd deze iw door wurging om het leven gebracht. TIE N.V. Reclame en Exploitatie Maatschappij REM heeft laten weten, dat de tarieven voor adverteerders in het programma van de com merciële televisiezender zullen variëren van zes- tot negenduizend gulden per minuut. Zoals bekend, komt het televisie-eiland met de zender tegen over Noordwijk aan Zee te liggen, zoals duidelijk op het kaartje is aange geven. Het goedkoopste tarief zou gelden voor de zaterdagavonden tussen zeven en acht uur en voor de zondagmiddagen omstreeks lunch-tijd. De eiland-zender heeft inmiddels ook al een naam: TV-Noordzee. Men verwacht dat ongeveer 200 spots per week op het scherm zullen ver schijnen. Medio mei, wanneer men begonnen wordt met experimentele uitzendingen, zal de zender uitvoerig getest worden en kunnen de kijkers zorgen voor een aangepaste antenne, terwijl de adverteerders de gelegen heid, hebben hun spots te laten maken. De cirkel op het kaartje geeft de reikwijdte van de zender (70 km) aan*. Van O. werd met Kerst ontslagen uit de gevangenis, nadat hij een straf van negen maanden had uitgezeten voor een aandeel in 42 misdrijven, meest inbraken en auto diefstallen, door een jeugdbende. Kort na de aanslag op mejuffrouw Hen driks, in de nacht van de 10e januari, viel de verdenking op hem. Toen tot ar restatie zou worden overgegaan, bleek hij te zijn verdwenen. Op zijn kamer werden enkele kleine dingen aangetrof fen die afkomstig waren van de vermoor de vrouw. Inmiddels werd donderdag 16 januari in Nijmegen de 25-jarige bouwvakarbei der A. W. aangehouden, die op de avond van de aanslag in gezelschap van Van O was gezien. Bij een zeer langdurig kruis verhoor gaf W. -schoorvoetend toe samen met Van O. in de woning van de vrouw te zijn geweest en mede schuldig te zijn aan de op haar gepleegde aanslag. Samen met hem is het misdrijf intus sen gereconstrueerd, waarna hij gisteren is voorgeleid voor de officier van jus titie te Arnhem. Kraaneilanden voor havenmond IJmuiden In Schiedam legt men bij werf Gusto de laatste hand aan de bouw van het e van twee verplaatsbare kraan eilanden die zullen worden ingeschakeld bij het werk tot verlenging van de ha venmond van IJmuiden. Men wil met deze op hun acht stalen poten hoog bo de golven uittorenende gevaarten, het uitvoeren van de werken verge makkelijken. De mobiele eilanden, die „Lepelaar" en „Kraanvogel" zijn ge doopt, kosten elk ruim tien miljoen gul den. De bouw geschiedt in opdracht van ijkswaterstaat. De „Lepelaar", die hel :erste klaar komt, hoopt men in maart ïaar IJmuiden te sleoen. Hulp Rode Kruis voor Formosa Het Nederlandsche Roode Kruis heeft 'oor de slachtoffers van de aardbevings ramp in midden en zuid-west Formosa vijfduizend gulden overgemaakt aan de Rode-Kruisorganisatie aldaar. Voorts zullen 250 ramppakkeitjes van het Ne derlandsche Jeugd Roode Kruis naar Formosa worden gezonden. Zij die hun medeleven willen betuigen met de slacht offers van de ramp kunnen hun gift storten op gironummer 22000 van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag. FJE AMERIKAANSE president Lyndon B. Johnson vraagt in zijn eerste economische boodschap aan het congres in zijn ingediende defensiebegroting voor het belasting jaar 1964-1965 om een bedrag 55.211 miljoen dollar voor „handha ving van de vrijheid en de bescher ming van de vitale nationale belan gen in deze jaren van onvoldoende verzekerde vrede". Hij verzekert overigens dat de Amerikaanse strijd krachten verreweg supperieur zijn zullen blijven aan de Russische kern macht. De gevraagde som voor de defensie, aldus Johnson, betekent een verminde ring met achthonderd miljoen dollar van de militaire uitgaven in vergelij king met het voorafgaande jaar. On danks de bezuiniging „zullen alle wezenlijk belang zijnde militaire doe len bereikt worden, met inbegrip wezenlijke verbetering van onze hui dige en toekomstige capaciteit'. Herinnerend aan zijn onlangs geno men besluit om de produktie van ver rijkt uranium met een kwart te ver lagen en vier plutonium-ovens te doen sluiten, zegt de Amerikaanse president met nadruk dat de VS, ook al blijven zij naar internationale ontspanning streven, hun waakzaamheid toch niei kunnen laten verzwakken. Het be perkte kernstopakkoord heeft wel de hoop vermeerderd, maar „noch dat ak koord noch andere gebeurtenissen tot op heden hebben op zichzelf onze defen siebehoeften verminderd", aldus John- Brand Buenos Aires: 1 dode - 2000 daklozen Een reusachtige brand heeft dag in een voorstad van Buenos Aires bijna 2000 mensen dakloos gemaakt. De brand kostte één persoon het leven. In de getroffen wijk woonden voor het merendeel mensen uit Paraguay en Bo livia. Volgens de Argentijnse pers is de brand aangestoken door twee zeelie den die beroofd waren en wraak wilden Kind (11/2) gestikt Het anderhalf jaar oude dochtertje Sietje Hendrika van de familie Bijlaard uit de Donarstraat in Amsterdam is gis teren dood in haar bedje gevonden. Zij bleek in de dekens te zijn gestikt. De G.G. en G.D. heeft nog geprobeerd door het toedienen van zuurstof de le vensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. In wak gereden en verdronken De 56-jarige Amsterdammer J. de Booy is gistermiddag verdronken, nadat hij in een wak was gereden in het ijs langs de dijk tussen Volendam en Mar ken. Jongens, die het ongeluk hadden zien gebeuren, hadden snel een paal van de dijk gehaald en die de man toege stoken. Het slachtoffer liet de paal ech ter glippen en verdween onder water. De 22-jarige K. Zeeman heeft zich daarna aan een touw in het water laten zakken en de man boven water gehaald. Hij bleek toen reeds verdronken. Teas ting. Hij voegde er aan toe, dat de onder grondse kernproeven zullen worden voortgezet, de proefinstallaties boven de grond zullen gereedgehouden den en men zal middelen ontwikkelen ter ontdekking van geheime proeven. Voor de uitgaven op het gebied vj de ruimtevaart in het belastingjaar 19641965 heeft Johnson een bedrag 5.304.000.000 dollar aangevraagd Johnson verklaarde voorts dat de Ame rikaanse regering onverkort vasthoudt aan haar voornemen om voor 1970 eei man op de maan te doen landen. (Voor vervolg zie pag. 6 John Glenn krijgt bestuur van zijn niet mee partij Het bestuur van de democratische partij in de Amerikaanse staat Ohio heeft met 81 tegen 63 stemmen besloten de kandidatuur van senator Stephen Young te blijven steunen bij de Senaatsverkie zingen en de voorverkiezingen hiervoor. Het bestuur nam dit besluit na kennis te hebben genomen van de kandidatuur van de 42-jarige ruimtevaarder kolonel John Glenn. De 74-jarige Stephen Young heeft sinds 1958 zitting in de Senaat. Prinses Margriet ontving gisteren van de Federatie goud en zilver een broche voor haar verjaardag. De Prinses was er kennelijk blij mee. T^ELE staten die onlangs hun onaf- hankelijkheid hebben verworven zijn nog zwak in democratisch op zicht. In Afrikaanse staten roeren zich de legers, verdrijven zij regeringen en geven anderen de macht in han den. Elders zijn het studenten, wier belangstelling voor de studie minder lijkt dan voor de openbare zaak. In Indonesië is het de vakbeweging die is overgegaan tot het bezetten van buitenlandse ondernemingen. De revolutie daar is een voortgaande- Zij kan naar haar aard nu eenmaal niet tot rust komen. Telkens weer moet zij op zoek zijn naar iets waar zij zich kenbaar kan maken. Bij onderscheidene van deze bewe gingen speelt de haaA tegen de vreemdeling een belangrijke rol. In Afrika gaat het nu tegen Arabieren, Indiërs en Engelsen. In Indonesië zijn het de Engelsen. De behoefte aan een zondebok spreekt stellig mee. er moet ook aandacht worden afgeleid. Het is een beeld van onrust en beweging. Voorlopig zullen we wel weinig anders gaan opmerken. JN zijn antwoord aan Chroesjtsjel is de nieuwe Amerikaanse president een stap verder gedaan dan deze. Chroesjtsjef had voorgesteld alle ge weld bij de regeling van kwesties te verbieden. Johnson heeft in zijn weerwoord doen uitkomen dat de waarde van zulk een voorstel betrek kelijk blijft zolang niet tegelijk on dermijnende activiteiten en het drei gen met geweld worden gekeerd. Deze aanvulling is nodig en nuttig. Van openlijke agressie is in onze tijd niet veel sprake meer. De risico's daarvan zijn voor een ieder te groot geworden. Maar de ondergrondse actie is niet ges opt. Van een leiden de figuur op Zanzibar wordt gezegd dat hij zijn opleiding heeft gehad in Cuba een markant voorbeeld. Geen openlijke agressie, wel heime lijke ondermijning. Is het Chroesjtsjef ernst met z(jn be klemtonen van ziin vredeswil, dan kan hij tegen Johnsons aanvulling geen bedenking koesteren. In de gi gantische discussie tussen de wereld groten, een discussie waarbij wij al len zozeer zijn betrokken, is het woord nu weer aan hem. JJET blijft met bepaalde verschijn selen op he* gebied van radio en televisie een vreemde zaak. Vanaf een schip wordt nu al tijden lang illegaal uitgezonden. Men weet wie het zijn, ze hebben een bureau aan de wal er wordt niets aan ge daan. Inmiddels worden grootscheepse voorbereidingen getroffen voor de bouw van een televisie-eiland voor de kust. Een omvangrijke activiteit wordt ontwikkeld, grote bedragen worden geïnvesteerd. De regering echter hult zich in stilzwijgen: zij studeert. Een zonderlinge situatie. Moeten wij straks vernemen dat de ontwikkelin gen inmiddels zo ver zijn voortge schreden dat er in redelijkheid niets meer aan te doen valt? Dat er in werkelijkheid wel iets aan te doen is, hebben andere landen be wezen die. ook in democratisch op zicht, geen andere bestuursvorm heb ben dan de onze. Van een regering he* woord zegt het reeds mag men, dunk* ons, ver langen dat zij regeert. Studie is prachtig, maar zij zal op regeerni- veau toch tot zekere resultaten moe ten leiden. De onderhandelingen over de c.a.o. n het slagersbedrijf zijn vastgelopen doordat tussen partijen geen overeen stemming kon worden bereikt met be trekking tot de secundaire arbeidsvoor waarden, zo wordt van werkgeverszijde meegedeeld. Van werkgeverszijde was men bereid de lonen te verhogen met 10 procent. De werknemers organisaties vroegen 9,2 procent en uitbreiding van het aantal vakantiedagen met drie. Prinses Irene bij stierengevecht in Sevilla Prinses Irene is gisteren per vliegtuig uit Madrid in Sevilla gearriveerd waar er dagen zal blijven. Zij werd ver gezeld van mevrouw Van Panhuys, echt genote van de Nederlandse ambassadeur. De Prinses werd op het vliegveld be groet door de vrouw van de burgemees ter, die haar een boeket bloemen schonk. De Prinses zal een stierengevecht, dat te harer ere wordt gehouden, bijwonen. De Amerikaanse vliegtuigmaatschappij Boeing wil een reusachtig lange-af- stands supersoon lijnvliegtuig gaan bouwen, dat non-stop tussen New York en Parijs in minder dan twee-en-een-half uur kan maken. De directeur van de vliegluigafdeling van Boeing, John Yeasting, zei in Londen dat dit nieuwe vliegtuig, de Boeing 733, tot ver in de jaren 1980 aan de behoeften kan voldoen. Het zou met een snelheid van 2900 km per uur gaan vliegen. Het plan zal bij het Amerikaanse federale bureau voor de luchtvaart worden ingediend, zei

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1