Air-Union: samengaan of ondergaan Verolme bouwt het televisie-eiland Dochter van Heijermans protesteert bij Koningin TiU2ell]0ék Pantserauto stond bij landbouwer op stal Amsterdamse politie betreurt schietpartij Roemers: Werkgevers zijn de schuldigen Veranderlijk 1964 7 MAANDAG 20 JANUARI 1964 KM dni!f-t luks c- d O—J rtler t Zeven ongelukken - zes doden - 16 gewonden Dit weekeinde heeft het verkeer weer zijn tol geëist. Zeven ernstige on- gelukken met in totaal zes doden en zestien zwaar gewonden. Tussen Maarn en Maarsbergen schooi zaterdagavond een personenwagen, waar schijnlijk door het springen van een band, door de middenberm die nog niet van een vangrail was voorzien. De wa gen kwam op de andere weghelft in k botsing met een auto waarin een echt paar met twee kinderen zat. De twee jarige M. S. uit Beekbergen kwam hier bij om het leven. Haar ouders werden in een ziekenhuis opgenomen, evenals de bestuurster van de door de berm ge schoten wagen. De paragnost G. Croiset 1 die op de twee wagens was ingereden, liep lichte verwondingen op. Met grote snelheid reed zaterdag een auto met vfjf inzittenden tegen het spoorwegviaduct op de Utrechtse weg in Arnhem op De 20-jarige Wageninger W. G. Westland was op slag dood. De bestuurder en drie anderen werden ern stig gewond. By een auto-ongeluk in Driebergen 'werden vier personen min of meer ern stig gewond doordat een automobilist op een kruispunt geen voorrang gaf aan een andere wagen. By Krabbendijke is de 22-jarige kwe ker-exporteur J. K. Heyl uit Warmond zaterdag om het leven gekomen, toen zijn wagen op onverklaarbare wyze in een flauwe bocht dn botsing kwam met een andere wagen. Drie personen liepen bU dit ongeluk ernstige verwondingen t Zondagavond is in Amersfoort de ze- J ventienjarige mejuffrouw T. van Manen s uit Barneveld overleden aan de gevol gen van een ongeluk dat haar zaterdag avond te Barneveld is overkomen. De achttienjarige motorrijder H. Roest uit Barneveld bij wie zij op de duo zat botste tegen een overstekende ree. De motorrijder werd gewond. De 20-jarige timmerman J. A. Dom- merholt uit Enter is gisteravond bij een verkeersongeval omgekomen. In dichte mist haalde hij op zijn bromfiets, op de weg naar Goor twee fietsers in, met wie hij in botsing kwam. Op het terrein van de PEN-centrale In Velsen-noord is gisteren de 51-jarige heer M. Hiemstra uit Velsen-noord onder een kolentrein geraakt en omgekomen. Het wordt zaak op te schieten (Van onze luchtvaartmedewerker) ARI UNION: SAMEN- of ondergaan SEDERT de uittreding in 1959 van de KLM in de Air Union moet geconstateerd worden dat deze be langengemeenschap van luchtvaart maatschappijen nog niet veel voort gang heeft geboekt. Reeds in het voorjaar van 1962 had men een on derling verdeelschema opgesteld, dat tot op heden nog steeds niet door de verschillende regeringen is bekrach tigd. De aanschaf van nieuwe vlieg tuigen en politieke belangen zijn daarvan de voornaamste oorzaken. Inmiddels hebben zich in Zuid-Ame- rika ook plannen ontwikkeld voor het gemeenschappelijk opereren van inr ternationale diensten door de lucht vaartmaatschappijen van Argentinië, Brazilië, Columbia, Mexico en Vene zuela. Waardoor het, mede door de N- Amerikaanse druk, zaak wordt om op te schieten. Volgens het in het voorjaar van 1962 opgemaakte verdeelschema zou Air Fran ce 34%. Lufthansa 30%, Alitalia 26»/. en de Sabena 10% voor hun rekening ne men, om op deze wijze tot een meer ra tioneel gebruik te komen van de ver schillende luchtvloten. Daarmee samenhangend zouden de fre quenties der diensten opgevoerd kunnen worden aan de behoeften van het ver keer. Naast commerciële voordelen zou dit ook de passagiers ten goede kunnen komen. Door de tot nu toe gevolgde politiek zijn de maatschappijen zonder uitzonde ring nog steeds afhankelijk van de fi nanciële steun van hun regeringen en worden zij om redenen van economische noodzaak met subsidies gesteund. Het is daarom niet verwonderlijk dat de ver schillende regeringen het laatste woord hebben in het ten uitvoer brengen van de Air Union-bepalingen. Zij dienen evenwel te beseffen dat bij het handha ven van de huidige status quo, in Euro pa niets bereikt kan worden. Anderzijds moeten zij rekening houden met de belangen van de spoorwegen en scheepvaartondernemingen, die in steeds grotere ma'te concurrentie gaan onder- s De oudste dochter van wijlen de auteur Herman Heijermans, me vrouw Hermine Heijermans, heeft in een schrijven aan koningin Juliana geprotesteerd-tegen de door de -heer A. J. Ligthart aan de Kóningin ge zonden brief, waarin hij de auteur beschuldigt van onoprechte weergave van de werkelijkheid in het toneel spel „Op hoop van zegen". Mevrouw Heijermans schrijft onder meer, dat die brief een „volstrekt onge gronde aanval op Herman Heijermans behelst". Zij voert aan: „Het omvang rijke oeuvre van wijlen mijn vader ver toont, bij ernstige studie, nergens on juistheden of ongezonde sensatiezucht. Er zijn zélfs in de wereldliteratuur wel zeer weinig schrijvers, die hun arbeid zo op de werkelijkheid hebben geba seerd als de auteur Herman Heijermans Zijn talent, gepaard aan een verantwoor delijke oprechtheid, heeft hem beroemd Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. dorpsvertelling. 2. oude Egyptische zonnegod - vervoeging - stuk - bekende afkorting van een hulpwerkw. 3. zwaardvis viervoetig dier hout. 4_ rivier in Italië dorp in Gelder land baan voor balspel. 5. gewicht telwoord. 6. muzieknoot jaar (afk. Lat.) kleur. 7. voorzetsel bundel koor van zangers. 8. geneesheer voor inwendige ziekten. 9 uitgave voedsel om te lokken. Verticaal: 1. evenredigheid. 1. bijb. figuur zwemvogel. 3. sint (afk.) eiland in 't Z.O. van de Aegeïsche zee tegen. 4. stad in Spanje hoofddeksel. 5. bid (Lat.) scheikundig element (afk.) van gelijke waarde (effec- 1C6?" wijnglas algemeen kiesrecht (afk.) deel van een ontkenning (Fr.). 7. vis geheel de uwe (afk. Lat.) zangwijs. 8. munt in China jongensnaam muzieknoot welaan. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. palet, 4. de, 5. o: maté, 9. arme, 1. Lea. 12 log, 14. eng., 16. re, 18. Ot. 19. vr., 20. do., 21. zo, 22. e.v., 23. Se, 25. km. 27. rot 29 erg, 31 aal, 33 pand, 35. Adam, 37. M.O., 39Verticaalf'l.epet, 2. li. 3. tor, 4. daar, n.SSè.B.% k "g'Eaf- ook, 23. stam. 24 er 26 maar 29. ed, 30. ga. 32. A.M.. 34. nog, gemaakt tot ver over onze grenzen en heeft er toe bijgedragen, dat de Neder landse kunst ook in het buitenland ap preciatie hééft"* vëfworvén. Ik beschouw Liktharts aanklacht als een onjuiste. Ju- ridiseh-houdt die zelfs een mogelijkheid t een aanklacht in." Mevrouw Heijermans besluit: „Toch een ik voorlopig te kunen volstaan met bij Uwe Majesteit te protesteren om hiermede de eer, die myn vader door onze landgenoten ook door niet-geest- verwanten wordt bewezen, te recht vaardigen en de onjuistheid van Ligt- harts „aanklacht aan te tonen". vinden van het luchtverkeer. Daarnaast komen dan nog de zeker zo belangrijke belangen van de luchtvaartmaatschappij en haar fabrikanten. Het gezamenlijk exploiteren van vlieg tuigen kan ook in grote mate invloed uitoefenen op de nationale vliegtuigin dustrie. Voor de maatschappijen onder ling is het van het grootste belang dat men eenzelfde soort vliegtuigen gebruikt, waardoor men o.a. gebruik kan maken van eikaars faciliteiten en de aanschaf van reserve onderdelen voor een groot deel beperkt kan blijven. De meeste tegenwerpingen kwamen hoofdzakelijk van de Franse regering, waar een zekere tegenzin heerst om tot de combinatie toe te treden. Volgens de laatste berichten zou Frankrijk aandrin gen op de aankoop van gemeenschappe lijk materiaal, kennelijk met het oog op het Brits/Franse supersonische verkeers vliegtuig, waarvan de ontwikkelingskos ten geraamd worden op f 3,5 miljard over een periode van acht jaar, die op een 50-50 basis door de regeringen van Engeland en Frankrijk zullen worden bekostigd. De Franse regering is be vreesd dat de andere deelnemende lan den aan de Air Union met hun aankoop zullen wachten tot een sneller toestel met een groter vliegbereik in de Ver. Staten beschikbaar komt Deze vrees is niet geheel ongegTond als we bedenken dat de Lufthansa in 1961 haar deelgenoten in de Air Union onaangenaam verraste door de aankoop van twaalf Boeing 727 vliegtuigen cn de voorlopige bestelling van Alitalia op het Amerikaanse supersonische toestel. De noodzaak van een standaardisering van de luchtvloot zou onderling wel be sproken zijn, maar nergens officieel vast gelegd. waardoor elke deelgenoot thans nog vrij is in zijn keuze van aankoop voor nieuw materiaal. Bezettingsgraad Ondanks de economische crisis In de luchtvaart is het vervoersaanbod nog steeds toegenomen. Deze toegenomen be zettingsgraad wordt veelal te niet ge daan door de toegenomen capaciteit van de vliegtuigen, door inzet van grotere of meerdere machines. Daarnaast hebben de maatschappijen te kampen met hoge ontwikkelingskosten die in elk toestel zjjn vercalculeerd. Immers, voor de moderne verkeers vliegtuigen is maar een relatief kleine markt, die tussen de verschillende vlieg tuigfabrikanten verdeeld moet worden. Aldus kampen niet alleen de maatschap pijen maar ook de fabrikanten met de economische crisis. iNieuiv schrikbeeld De imvpermgv^n de eerste gene ratie straal/verkeersvliegtuigen heeft alle luchtvaartmaatschappijen moei lijke jaren bezorgd. Hun grootste wens is dan ook een periode vatn rust ten einde de schok van deze eerste straal- reuzen enigszins te boven te komen. Inmiddels heeft zich al weer een nieuw „schrikbeeld" aangediend in de vorm van het supersonische verkeers vliegtuig. TVEDERLANDSE doua niers van de post NieuwNamen zijn er in geslaagd beslag te leggen op een gepant serde vrachtwagen, die kennelijk voor smokkel doeleinden werd ge bruikt. Reeds geruime tijd koes terde men verdenking te gen de landbouwer V. en toen men vrijdag zijn erf dat vlak bij de Belgische grens bij Nieuw-Namen aan een nader onder zoek onderwierp ontdek te men de auto in een schuur. Het geheel met pantser platen bedekte voertuig was voorzien van een in stallatie voor het werpen van rookbommen en te vens van een apparaat om kraaiepoten op de weg te strooien. Bovendien gen scherpe messen be vestigd om eventueel over de weg gespannen kabels door te snijden. De landbouwer zal wor den voorgeleid voor dc officier van justitie te Middelburg; alleen reeds het in bezit hebben van een dergelijke wagen is bij de wet verboden. Douane-ambtenaren van de post te Sluis sloegen eveneens een goede slag. Zij ontdekten in een grote Amerikaanse auto, die de post wilde passeren, ge heime bergplaatsen achter de achterbank en onder de wagen, waarin zich vijf honderd kilogram Neder landse boter bevond. Twee Belgen, die in de auto za ten. werden in hechtenis genomen. In eerste instantie verklaarden de Eu ropese maatschappijen vrij unaniem niet eerder een dergelijk toestel te zullen ko pen, alvorens dit wat betreft de veilig heid, outillage van vliegvelden en ope rationele kosten verantwoord zouden zijn. Vluchtige berekeningen hadden al aangetoond dat de directe operationele kosten bij subsonische snelheden 10 tot 15% hoger zouden zijn dan die van de huidige straalverkeersvliegtuigen, Dus werd een nogal gereserveerde houding aangenomen, die men sedert het midden van 1963 heeft moeten wijzigen: Toen besloot de PanAm zes supersonische vliegtuigen aan te schaffen en volgden weldra meerdere ondernemingen waar onder de Europese Alitalia. De Europese vliegtuigindustrie heeft een toestel in ontwikkeling dat zich voort zal gaan bewegen met tweemaal de geluidssnelheid. De Amerikanen echter willen nog sneller en ontwik kelen een toestel dat met driemaal de geluidssnelheid door het luchtruim raast. Dit zijn echter zaken die in 1970 tot 1975 zullen plaatsvinden en daarom be sloten de Amerikaanse ondernemingen er van ieder maar een paar te kopen. Eén enkel toestel kost evenwel zo'n slordige f 50 miljoen en daardoor een vrijwel onbegonnen aangelegenheid voor de Europese maatschappijen. Een geza menlijke aanpak van dit nieuwe schrik beeld lijkt daarom op zijn plaats. Het is te hopen, dat de Europese luchtvaartmaatschappijen eindelijk tot een oplossing zullen komen waar door de onderlinge concurrentie die op de lange termijn bezien nadelig is, zal verdwijnen ten gunste van een gemeenschappelijke exploitatie voor de Europese passagiers. Mogelijk zul len dan. belangrijke tariefsverlagingen binnen Europa tot de mogelijkheden gaan behoren, in plaats van grote subsidie-bedragen die afkomstig zijn van de belastingbetaler. Hiswa-Goed Kamp trekt driehonderd exposanten Aan de internationale watersportkam- peer- en caravantentoonstelling HISWA- Goed Kamp, die van 17 tot en met 26 maart in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, nemen meer dan 300 exposanten deel. Artikelen worden ge- exposeerd uit 14 landen: België, Dene marken. Finland. Frankrijk, Engeland. Oost- en West-Duitsland, Hongarije. Ita lië, Japan, Noorwegen, Verenigde Sta ten. Zweden en ons land. Meer dan 300 pleziervaartuigen worden getoond, van opvouwbare en opblaasbare bootjes tot zeegaande jachten. Er zullen 33 schepen van een grootte van vijf ton of meer op de expositie komen. Voorts zullen er [and. gesch.: A Verkroos (Zeist) er kens). (Van onze speciale verslaggever) Volgens sterke geruchten en aan wijzingen bouwt Verolme het tele visie-eiland. dat buiten de territo riale wateren Nederland van re clame -programma's zal moeten voorzien. Zowel de werf op Rozen burg als die in het Ierse Cork is hierbij ingeschakeld. De laatste zou de grote onderdelen moeten leveren, die in maart van dit jaar voor de kust van Noordwijk fn elkaar dienen te worden gezet. Zoals bekend, heeft de N.V. Recla me Exploitatie Maatschappij een van de officieel erkende gegadigden De korpsleiding van de Amsterdam se politie meent, dat het pistoolschot op de 26-jarige automonteur J. Bakker (die vrijdagnacht eerst de politie waar schuwde voor een poging tot inbraak nabij zijn woning, maar later als ver dachte werd aangezien), „onder de ge geven omstandigheden beter achter wege had kunnen blijven". Dit is een „conclusie achteraf", want de korps leiding heeft bij dit oordeel rekening gehouden met de omstandigheid dat de agent „in een flits moest beslissen", of hij al dan niet van het vuurwapen ge bruik zou maken. De politie stelt op prys, uitdrukkelijk te verklaren, dat het voorval bijzonder betreurd wordt. Gelukkig is de opgelo pen verwonding tot een oppervlakkige schram beperkt gebleven. Als het fout gaat met de lonen... De voorzitter van het N.V.V., drs. D. Roemers, heeft zaterdag op een kaderbijeenkomst in Amsterdam ver klaard, dat de leiding van het N.V.V. de bezorgdheid van de regering over de Ioonsituatie deelt. „In een aantal sectoren, zoals bij de beambten, houdt men zich vrij nauwkeurig aan het ak koord, dat bereikt werd in de Stich ting van de Arbeid. In andere takken meent men daar evenwel flink boveb uit te kunnen gaan. Tijdelijk kunnen we ons misschien een zeer hoog loon peil veroorloven, maar op langere ter mijn zal de terugslag dan ongetwijfeld volgen", aldus drs. Roemers. Hij vond het niet prettig om als vak bondsbestuurder over een zeer grote loonsverhoging bezorgd te zijn, maar achtte het zijn plicht om op de gevaren die daaraan verbonden zijn te wijzen. De heer Roemers durfde nog volledig verantwoording te nemen vor het ak koord, dat in de Stichting van de Ar beid is bereikt, maar stelde het daarvan afhankelijk van de discipline van de werkgevers. Over het prijsbeleid zei drs. Roemers, dat het de plicht van de regering is dat aan de door haar opgestelde richtlijnen de hand wordt gehouden. Dat betekent volgens hem, dat het prijspeil, afgezien van de stijging der grondstoffenprijzen. niet meer mag stijgen dan met de kos ten van de vijf procent loonsverhoging, met andere woorden: het prijspeil zou per produkt met niet meer dan drie 5 vier procent mogen stijgen. Aan stijgin gen van grondstoffenprijzen op de we reldmarkt valt natuurlijk niets te doen en voor zover deze grondstoffen uit arme landen afkomstig zijn, achtte de heer Roemers ze zelfs gunstig voor een betere verdeling van de welvaart in de wereld. Ten aanzien van prijsstijgingen ver oorzaakt door de Europese landbouwpo litiek was hij voorzichtiger: slechts voor zover ze bijdragen tot de uitbreiding van het Europese perspectief kon hij zich voorstellen, dat de regering er voor moet wijken. Voorts zou de concurrentie volgens drs. Roemers bevorderd moeten worden, zou de verticle prijsbinding moeten ver dwijnen en zouden de consumenten meer prijsbewust moeten worden. „Mochten de prijzen niettemin uit de hand lopen, dan kan geen vakbeweging en fee&i 'fégfrinè' Vèrhiödé^ên* 'dat ook de lonen uit de hand gaan lopen", z< de N.V.V.-voorzitter. Hij verlangde rigens niet naar die situatie want dan zou de wal het schip keren. „Maar als de werkgevers geen discipline kunnen opbrengen, dan kan men dat van ons ook niet verlangen". Afzet gedistilleerd in '63 vijf pet. hoger Wat de binnenlandse afzet van gedis tilleerde dranken betreft, hebben wij geen onbevredigend jaar achter de rug. Tot en met november bedroeg de afzet in het vorige jaar 292.300 hl. ad vijftig procent tegen 278.300 hl. in de ovei komstige periode van 1962, een stijging van ongeveer vijf procent Dit heeft de voorzitter van het produktschap gedistilleerde dranken, mr. dr. P. J. Wit- teman medegedeeld. Voor de export was het afgelopen jaar gunstig. De terugval die door het verlies van twee belangrijke markten in Afrika eerder was opgetreden, is in 1963 geheel ingehaald. In de elf maanden van 1963 waarover de cijfers thans bekend zijn, beliep de export 29,3 miljoen tegen 26.6 miljoen in de overeenkomstige periode van 1962. In hoeveelheid steeg de uitvoer van 51000 hl. tot 55,000 hl. De invoer van gedistilleerd nam in dezelfde periode toe van 21.321 hL in 1062 tot 27 215 hl. in 1963. de heer Bakker de inbrekers zijn aangehouden. De heer Bakker heeft na deze ruiter lijke verklaring geen rancune meer en zal ook geen aanklacht indienen. Minder vergevingsgezind waren enkele televisie kijkers. Na de televisie-uitzending: van zaterdagavond belden 2lj „vijf maal acht" n toeterden onbeschofte toewensin gen de dienstdoende agenten in de oren. Volgens de politie waren het reac ties als die op de televisie-uitzending „Zo het MILITAIRE MUTATIES Kolonel F. C. Vrins van de geme is ■net ingang van 1 januari tijdelijk be noemd tot brigade-generaal. De benoe. .ning gekit voor de tijd dat hij de func tie vervult van plaatsvervangend com mandant van de ondersteumngsstryd- Kraohten. Verder zijn enkele militaire artsen tot kolonel bevorderd. Het zijn luitenant- Koionel-arts S. Vintura (met ingang van januari) en luitenant-kolonei-aris P. n oen Broek (ingaande 1 februari). Aan kolonel-arts H. van Nouhuijs is mei ingang van 1 mei eervol ontslag uit de militaire dienst verleend ter zaxe van langdurige dienst. Op hun verzoek is wegens langdurige dienst eervol ontslag uit dc militaire dienst Jong (intendancestaf) en C J J Stoorvogel inie). aan de brigadegeneraals mr. P Gordt Dillé (mil. juridische dienst) ei Brouwer (miltaire administratie) en aai kolonel T Beets (infanterie). Avro komt met twee kandidaten voor het voorzitterschap In een buitengewone algemene ver gadering die zaterdag '29 februari' in Hilversum zal worden gehouden, zal het algemeen bestuur van de AVRO een voorzitter kiezen. Op de zaterdag opge maakte voordracht staan in alfabe. tische volgorde mr. dr. L. H. Slote- maker (Den Haag) en de heer H. T. de Vries (Eindhoven) 56 „Onze hulp is in de naam des Heren. Die he mel en aarde gemaakt heeft. Die trouwe houdt tot in eeuwigheid en Die niet laat varen het werk, dat Zijn hand aan ons begon klonk de stem van de predikant helder door de stilte van het gebouw. Wat gek, vond Lily, ik had be slist gedacht dat zo'n type een zware stem zou hebben. Die kerktaal was anders nog pre cies, zoals ze het een enkele keer wel eens over de radio opgevangen had, eer de knop werd omgedraaid. Dat antieke „des"! Waarom praat ten die mensen niet een beetje eenvoudiger? Ze sloeg behoedzaam het programma open en tuilrde nog eens op de volgende bladzijde. „Genade zij u en vrede van God onze Vader en van Jezus Christus onze Heer, door de heili ge Geest", klonk de vaste stem opnieuw. Te midden van een doodse stilte dwarrelde Lily Voortings blaadje ritselend op de grond Terwijl de predikant weer iets anders voor las, zette Lily haar zool op het blaadje en schoof het centimeter voor centimeter weer naar zich toe. Als ze dat niet gauw te pakken kreeg, zou ze de dienst helemaal niet meer kun nen bijbenen Ze keek stiekem om zich heen. Het leek wel, of iedereen om haar hfeen precies op de hoogte was van de gang van zaken. Er kroop een klei ne ergernis in haar op. Waarom werden men sen van buiten de kerk niet beter voorgelicht over deze dingen? Hoe begon je daarmee? Met zomaar, zoals zij nu, naar de kerk te gaan en dan in de loop der tijd het een en an der op te pikken? Ze kon toch niet aannemen, dat al deze mensen in hun jeugd godsdienstles hadden gehad? Er zou er toch ook wel eens één zijn, die later belangstelling voor het geloof opvatte En moest je die mensen met een geestdruft horen zingen! Wat een dwaasheid, dat volwas senen tot aan oude mannen toe zongen van „zoet en schoon, halleluja. Dat was iets van honderd jaar geleden, niet iets voor een geslacht, dat van gaskamers en concentratie- Don, kampen wist. Dit alles, dacht Lily, was heel anders dan wat Joost haar in hun laatste gesprekken thuis I verteld had. Het geloof was voor idereen be- Het grote door M. C. LOON EN-VAN DER LINDEN reikbaar, had Joost gezegd, en het was iets laaiend blij's en iets rustgevends tegelijk. Maar dat was helemaal niet waar dat zag je hier. Hoe kon je ergens blij van worden, als je er niets van begreep? Trouwens, misschien dacht Joost er zelf al lang niet meer zo over. Hy is een fanatiek roeier", hoorde ze Dicks stem zeggen. Ieder een, dacht Lily, kon een fanatiek roeier en te gelijk een vurig gelovig mens zijn, behalve Joost Reindersma Maar de lelies waren mooi. Het zonlicht glansde over de witte bloemkelken en deed het gele hart diepgoud opvlammen. En als de men sen gingen bidden, gek vond Lily het wel en ze voelde zich vreselijk schijnheilig, toen ze haar ogen mee dichtdeed en haar handen vouw de, dan viel er een zilveren stilte in de wijde ruimte. De kaarsen flakkerden soms even en droegen dan weer roerloos hun lichte vlamme tjes boven de bijna transparate kaarsenrand. Het licht, dat door de zijramen naar binnen viel, speelde over de zee van mensenhoofden. Wanneer zou toch de preek komen? vroeg Lily zich af, op het liturgieblaadje turend. Ze was totaal de draad kwijt. Er werd iets aangekondigd dat Lily niet be greep. Opeens was er beweging in de rijen en werden er collectezakjes doorgegeven. Lily grab belde zenuwachtig in haar tas, liet haar lippen stift vallen, die meters wegrolde onder de voe ten van de mensen die voor haar zaten, en haalde wat geld te voorschijn. Het was het enige, dat klopte, want Joost had haar eens verteld, toen ze met zijn tweeën als kleine kin deren stiekem de achterdeur van de dorpskerk waren binnengeslopen, dat er geld werd opge haald. „In die zakjes daar", en hy had een zwart sloffen zakje getoond met twee handvat ten. „Dag mevrouwtje", had hy tegen zijn kleine vriendinnetje gezegd en het zakje met een zwierig gebaar als een petje van zijn hoofd ge- Lily proestte opeens bijna bij de herinnering, maar toen vergat ze haar vrolijkheid, omdat er opnieuw een zwart zakje op weg naar haar toe was. Ze wilde de man in het zwart, die blijk baar over de zakjes ging, beduiden dat ze hier al geweest waren, maar omdat de andere mensen uit haar ry ook niets zeiden deed ze opnieuw een haastige greep en was nog net op tijd, toen het dof Tinkelende ding voor haar neus arriveerde. En ten slotte kwam toch nog de preek. De taal was verstaanbaarder dan het voorafgaande, en er werden wel opmerkelijke dingen gezegd ook, maar ze kon toch niet zeggen dat het ge heel haar bijzonder aansprak. Ze werd een beetje stijf van het zitten en vroeg zich af hoe het kwam, dat de rechter kaars veel sneller opbrandde dan de linker. Misschien was daar een sterkere luchtstroom Met sommige mensenlevens was het ook wel eens zo, dacht Lily, de een brandde veel snel ler op dan de andere Hoe zou het met Ciska zijn? Wat zou ze raar opkijken, als ze hiervan hoorde. Lily's wangen werden warm. Hoe lang zou zo'n dienst duren? Ze moest ook nog helemaal terug naar Scheveningen! Wat was ze begonnen Tegen twaalf uur was ze terug in het hotel, waar ze van de pörtier de boodschap kreeg, dat de Van Balens waren uitgegaan en tegen één uur terugverwacht konden worden. Opge lucht om het tijdelijke uitstel van executie liep ze de trap op naar haar kamer, de lift met die onhandige deur latend voor wat hij was. (Wordt vervolgd) voor het tweede tv-net het plan opgevat alvast met reclame-tv te beginnen door buiten het bereik van de sterke arm een zender te bou- Men kwam zodoende in zee te recht. evenals indertijd radio Veroni ca. Het nadeel hiervan, namelijk dat er geen zender sterk genoeg is van daaruit heel Nederland te bestrijken, bleek niet voldoende zwaar te wegen. De REM zou zich tevreden willén stellen met het bereiken van de kust strookbewoners, speciaal die in de Randstad. Het voorbereidende werk van de REM geschiedt thans in de grootste ge heimzinnigheid. Zowel Zwolsman als radio Veronica hebben ontkend belan gen bij het geprojecteerde tv.-eiland te hebben. Het bericht dat de onderdelen van dit eiland op de Ierse werf van Verolme worden vervaardigd, komt uit het betrouwbare Engelse scheepvaartblad Syren. Verolme Ne derland kon een en ander noch beves tigen noch ontkennen, en verwees ,naar de opdrachtgever". Wat de programma's zelf betreft is reeds uitgelekt dat de zender, die dit' jaar klaar moet komen, vijftig uur per week in de lucht zal zijn. Er zou re-< kening zijn gehouden met de NTS-zend- tijden die zo weinig mogelijk gedou bleerd worden. De programma's zou den vnl. uit de Angelsaksische lan den worden betrokken. Een minuut re- klame volgens de REM hebben zich al veel liefhebbers gemeld zou tus sen de zes- en zevenduizend gulden moeten kosten. De opdracht voor de bouw van het stalen eiland, dat zo goed als zeker voor tv-uitzendingen uit zee zal worden gebruikt, is van de N.V. Global Off-" shore Structures afkomstig. Het is de zelfde firma die. eveneens bij Verolme. een werkschip heeft laten bouwen dat de Global Adventurer is genoemd en- dat Willemstad als thuishaven heeft: Dit schip, dat al in oktober gereed is, ligt nog steeds voor de kade van de' werf op Rozenburg. Opvallend was dat tijdens de proefvaart de heer W. J. Hordijk, die directeur van de REM is," als een eregast werd behandeld Volgens zegslieden gaat de Global Adventurer de volgende maand naar' Ierland om het stalen eiland en de on derdelen. die er bij horen naar de Ne derlandse kust te slepen. De oppervlak te van het eiland zou ongeveer tiendui-. zend vierkante meter bedragen. Op een speciaal te maken platform zouden he likopters kunnen landen. De zender van het tv-eiland zou in de Verenigde Staten zijn besteld. Als le verancier wordt genoemd de Radio Cor poration of America. vanavond nOVEN het vasteland van Europa handhaaft zich een hogedrukge- bied, dat aan de oceaandepressies op een flinke afstand van ons land houdt, Zuidelijke winden brachten echter wel wolkenvelden uit Frankrijk, die j de afgelopen nacht de vorst temper den. Daar waar het helder bleef, daalde de temperatuur de afgelopen j nacht vijf tot zeven graden onder nul, maar op plaatsen met bewolking vroor het niet meer dan twee graden. De koude luchtlaag is bovendien slechts enkele honderden meters dik, waardoor bij zonnig weer de tempe ratuur in de middag oploopt tot en kele graden boven nul. De komende vierentwintig uur zal er over het algemeen meer bewolking voorkomen, waaruit later ook hier en daar wat lichte regen of motregen kan vallen. In de komende nacht is hier en daar nog matige vorst moge lijk. Voor morgen overdag wordt een temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi verwacht. ZON EN MAAN Dinsdag 21 januari: zon op 8.37. onder 17.06; maan op 11.49, onder 22 januari: eerste kwartier. De wereld buitenlands commentaar 22 15 Pianorecital: Spaanse muziek 22.30 Nws 22.40 Avond- overdenking 22.55 Boekbespreking 23.05 Vertolkers beluisterd, muzikale lezing 23.45 Lichte gram 23.56—24.00 Nws. Hilversum TI, 298 m. 19.00 Onder de af was. licht programma 1930 Lichte orkest muziek (gr) 19.45 Regeringsuitzending: Mens en samenleving. Een gesprek over onderzoek en sociaal beleid, voorbereid door het Ministerie van Maatschappelijk Werk 20.00 Nws 20-05 Ramblers Hitparade 20.35 Had u dat verwacht? 21.05 Licht en semble met zang solisten 21.30 Terug ln de tijd. lezing 21.45 Lichte gram 21.55 Jazz- magazine 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 22.55 Omroeporkest: klass muziek 23.30 Zo klonk het vroeger 23.55—24.00 Nws. vanavond HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 1 I I Temper. 1 Station Weer»- 1 I J gesteldh. -S-g flS. 2]f SJf |*rin6 Eu S« 23 Stockholm h. b Luxemburg inkfort gh. bew. Madrid Mallorca Lissabon ivlndstil v 1 vludsül windstil 16 1 Kenmerk, het magazine van de kerken. NTS: 20.00 Journaal cn weeroverzicht 20.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrij heid cn Democratie 20.30 Wie kan het het langst, film 20.40 Gevaarlük bezoek. TV- fllm 21.00 Anna KarenJna, speelfilm 22.45 Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 jeugd 8.20 Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9 35 Waterstanden 9.40 Schoolradio 10.00 V d kinderen 10.15 Lichtbaken, praatje 10.25 Klass gram 11.00 V d vrouw 11.30 Lichte gram 11.50 Volaan vooruit, le zing 12.00 Angelus 12.04 Draaiorgelklanken (gr) 12.20 Bloemen voor 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Wij van het land 12.45 Platennieuws 12.55 Reportage Rally de Monte Carlo 1964 13.00 *"-■ 13.15 Draalen maar!!: lichte gram 14.00 d plattelandsvrouwen 14J0 Rieleksen. ar programma (herh van zaterdag jlf 15.10 Voordracht 1530 Als de dag van gis- klankbeeld 16.00 V d zieken 16.30 ot voorrang, godsdienstig programma V d Jeugd 17.35 V d padvinders 17.50 Regeringsuitzendlng: Nieuwsbrief uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert 1 Jeugd 18 20 Uitzending i "stlac^ Jw lichte muziek 18.50 En -"--iant#o<iMtnft .ersum n, 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7 10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Pro gramma overzicht, Aansluitend: lichte gram 9.00 Gym 9.10 De groenteman 9.15 Klass gram. 9.40 Morgenwijding 9.55 Boek bespreking 10.00 Arbeidsvitaminen 10.50 V d kleuters 11.00 V d zieken 12.00 Licht Instrumentaal ensemble en zangsollst 12.20 Regeringsuitzending: V d landbouw 12.30 Meded ten behoeve van land. »n („i„R~..n- 12 33 Metropole-orkest 1 orkest en zangsollsten 14.00 V d .,.TO Schoolradio 15.00 Lichte gram 15.30 Bariton i Piano: klass en moderne liederen 16:00 X oordracht 16.15 Licht Instrumentaal kwar- ,V d )eugd 17.30 New \ork calling 17.35 Lichte gram v d Jeugd 18.00 Nws 18.15 Eventueel actueel 18 20 Johan Willem Frtso Kapel 17.45 Licht 1 instrumentaal kwartet en zangsollst. TELEVISIE NTS: 14.0014.25 Schooltelevisie: Ver- kcersprogfamma. KRO: 19.30 Hoe zit hel nu?: beantwoording van vragen over het concilie. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20 20 Brandpunt 20.40 Reus van Dorth komt - -sn langs 21.05 Enrico Mattel, documen- programma 21.35 Een uur met Hltch- «o.' *u™programma 2.25 Epiloog. NTS: 28.35—22.40 Journaal. 3-OONws 1330 Dar t 14.40

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7