Oostduits schip gezonken Egyptische vlieger vraagt in Israël politiek asiel Dehler: Bonn moet uit de NAVO treden Recht om Jordaanwater voor Negeb te gebruiken Tsjang Kai-sjek nog niet Panama zoekt het weer hogerop R. KENNEDY SPRAK MET MACAPAGAL Medisch Alarm-centrale start op 1 maart ht een fcanfce Lichtend gelonk MAANDAG 20 JANUARI 1961 Gelukte en mislukte vlucht uit O.-Berlijn Een 17-jarige Oostduitser heeft zondag een schot door zijn hiel gekregen toen hij bij de Brandenburger Poort van Oost- naar West-Berlijn vluchtte. Oostduitse grenswachten schoten op hem toen hij op de muur stond die daar de grens vormt tussen de Britse en de Russische sector. Hij sprong aan de wes telijke kant naar beneden en werd direct naar het ziekenhuis gebracht. j Een Oostduitse grenswacht was minder T?EN 26-jarige Egyptische lucht- woordvoerder probeerden fortuinlijk. Hij was met wapens en al op JL machtkanitein Mahmnerl uan« i Egyptl9C*Je lucchtm een muur geklommen die op een brug macniKapiiein, luaomoea toestel nog te onderscheppen. Israëlische over het Teltowkanaal'staat Toen hij aan Hilmi, is gisteren met een lestoe. jachtvliegtuigen dwongen de Egyptische op "«"reotng de westelijke kant naar beneden wilde stel van het Russische model - VAV" springen, werd hij door zijn collega's bc- T« T schoten. De man, die in de war maar niet Jak 11 naar Israel uitgeweken uit gewond was. sprong toen maar aan de verontwaardiging over het bom- oostelute kent omlaag, weer htj door rijn I hnrderen van dorpen in Jemen door de Egyptische luchtmacht, zo is gisteren in Tel Aviv verno men. Hilmi zou zelf aan de ge vechtsacties in Jemen hebben deelgenomen. Het is de eerste maal sinds de Is raëlische veldtocht tegen Egypte in 19561957 dat een Egyptische offi cier in Israël asiel vraagt. Volgens een Israëlische militaire Blanke slavinnen handel in Mexico De politie van vijf Mexicaanse sta ten stelt thans een onderzoek in naar een handel in „blanke slavinnen", die aan enkele van de betrokken meisjes het leven heeft gekost. Twee zusters, die nu zijn gearresteerd, stonden aan het hoofd van de organi satie. Zij hebben enkele meisjes, die ziek werden en verdere „medewerking" weigerden, om het leven laten brengen. De politie heeft op de begraafplaat sen buiten de steden Leon en Lagos de Moreno, waarvan de organisatie eige naresse was, de lijken van tenminste zestien vrouwen aangetroffen. De politie wist negentien meisjes, die in de macht van de organisatie waren, te redden. Zij verklaarden dat de slacht offers waren doodgeslagen of door uit hongering om het leven waren gebracht. Ook enkele kinderen van de vrouwen zijn gedood en begraven. De zusters dreven bordelen in de Mexicaanse staat Guanajuato, die in verbinding stonden met huizen van on-,...^_tl »c, tucht in andere Mexicaanse staten. Zijdienen de jongen onder toezicht vry te hadden verscheidene medeplichtigen. laten. Hy bevindt zich tegen een borg- 10.000 dollar op vrije voeten. De liberale vlce-voorzltter van de West vliegtuigen duitse Bondsdag, Thomas Dehler, heeft journalisten In Augsburg aangedron- West-Dultsland toestellen echter rechtsomkeert te ma- uit de NAVO en van Oost-Dultsland uit de organisatie van het verdrag Warschau. ook doodgravers. Zeven maanden voor doodschieten van negerjongen Een 16-jarige blanke jongen, die ii september van het vorige jaar in Bir mingham een 13-jarige negerjongen doodschoot, is schuldig bevonden aar doodslag en tot zeven maanden gevan genisstraf veroordeeld. De rephter heeft de uitvoering var het vonnis echter uitgesteld om de advocaten in de gelegenheid te stellen beroep te gaan of een verzoek nen en. tocht Mosje Sjaret verdedigt: (Van een onzer medewerkers) De voorzitter van de Jewish Agency in Jurezalem, Israels oud-premier Mosje Sjaret heef; bij de opening van de 61ste jaar vergadering van de Nederlandse Zionistenbond zaterdagavond in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam een heftig pleidooi gehouden voor het Israëlische recht het water van de Jordaan, dat op Israëlisch grondgebied stroomt te benutten voor de irri gatie van de Negeb. Het besluit van de Arabische Liga om dam men op te werpen om water te ontnemen aan de Jordaan noem de hij te absurd om er zelfs over te praten. Israëls oud-premier verhaalde hoe in 1955 onder zijn regering met Amerikaan se bemiddeling pogingen waren onder- tezamen met de Arabische itiewerkzaamheden uit te deze pogingen mislukten wegens de Arabische vijandschap. Een klemmend betoog hield de heer Sjaret voor toenemende immigratie van Joden uit de westelijke wereld, opdat Israëls peil door de toevloed van onge schoolde Oosterse Joden niet achteruit loopt. Naar zijn mening bevinden de Joden, waar zij ook in vrijheid wonen, zich in slavernij. Hij illustreerde dat met verhalen uit de tweede wereldoorlog toen schepen met Joodse vluchtelingen ner gens werden toegelaten en duizenden Joden de dood in de golven vonden. Zelfs het grote Amerikaanse Jodendom kon toen niet anders doen dan massametingen beleggen en een beroep doen op het Witte Huis. Thans hebben de Joden een eigen huis. Uitvoerig ging de heer Sjaret in op de verhouding tussen godsdienst en staat in Israël. Er zijn in Israël" in dat opzicht problemen. Maar wie de problemen wil wegnemen zou de staat Israël moeten wegnemen, omdat de Joodse godsdienst met is aangepast aan een moderne staat. Van orthodoxe zijde kan nu wel worden gesteld, dat in Israël de sabbatrust vol komen moet worden doorgevoerd, maar met de huidige continubedrijven is dat een onmogelijkheid, tenzij men de wens koestert dat Israël economisch ten onder gaat. Nederland De voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond ging in het bijzonder in op de situatie van de. Joodse gemeen schap in IsraëL Dr. J. van der Hal stelde dat in tegenstelling tot Israël waar een opgaande lijn in de ontwikkeling valt te constateren de Joodse gemeenschap van Nederland een neergaand beeld vertoont. De heer Van der Hal vervolgde met erop te wijzen, dat in Nederland een te kort aan Joodse leerkrachten is. het moeilijk is voor de heterogene gemeen schap rabijnen te vindén, dat de figuren die leiding kunnen geven aan instellingen en organisaties schaars zijn geworden en Joods personeel voor de inrichtingen nau welijks is te krijgen. Assimilatie Ondanks alle moeite die in Nederland wordt gedaan, zo zei dr. Van der Hal, grijpt de assimilatie om zich heen. Het aantal gemengde huwelijken bedraagt 42 pet. en vijftig procent van de Joodse gemeenschap is niet meer aangesloten bij een Joodse gemeente. Het Neder landse Jodendom dreigt te vervallen tot tinstitutionalisme. Het bestaat uit facaden zonder echte Joodse levensinhoud. Ook de welvaartsstaat heeft weinig stimule rend gewerkt op de geestelijke ontplooi ing op cultureel en religieus gebied. Ten einde de crisis die in het Neder landse Jodendom heerst te bestrijden zal de immigratie naar Israël bevorderd moeten worden, het culturele werk ge ïntensiveerd, een Joods nationaal be wustzijn worden aangekweekt en meer aandacht geschonken moeten worden aan het jeugdwerk, zo zei dr. Van der Hal. Radio-Kaïro liet zich niet positief uit over de vlucht van de luchtmachtoffi cier. Haar lezing was dat het bewuste Egyptische le6toestel tengevolge van slechte weersomstandigheden „zoek"' was geraakt, na voor een oefenvlucht uit een basis in Sinai te zijn opgestegen. Na sporingen hadden geen resultaat opge leverd. Deze mededeling zou radlo- K^ïro van „verantwoordelijke zijde" heb- De vlucht van de Egyptenaar volgde ruim vier dagen na de Arabische top conferentie te Kaïro. Een van de resul taten van deze topconferentie was de door Libanon, Syrië en Jordanië opge stelde plannen om de loop van de zij rivieren van de Jordaan te verleggen waardoor het Israëlische plan om de Negev-woestijn te bevloeien zou worden verhinderd. Israël heeft echter laten we ten dat het geenszins van plan HET Oostduitse ms. Kap Arkona De «parenden j„r s«o.i de middag in om zijn serum te licht ge- is gistermorgen gezonken, na-j den in het begin dat het op drie myl ten oosten j Oostende. Een Naessens slaat Schots aanbod voor toelage af De „wonderdokter" Gaston Naessens uit Parijs, die de laatste weken in de belangstelling Is gekomen vanwege d® uitvinding van een serum tegen leuke mie, is gisteren naar Schotland geweest voor besprekingen met medici die grote belangstelling voor zUn uitvinding aan de dag legden. Het overleg heeft een gunstig verloop gehad, zo zei hU na afloop. Naessens heeft een aanbod van een toelage van drieduizend pond Ster- Schotse zakenman i-olmaken afgewe- ..Wie nog meent, dat er nog een Duitse hereniging zal komen als de beide delen van Duitsland tot verschil lende militaire blokken behoren, is een dwaas", aldus Dehler. Wanneer de tegenwoordige militaire situatie voor beide delen van Duitsland bestendigd zou worden, zou men in het geheel niet meer over hereniging be hoeven te prateen. Dehler, der exponenten van de op een nieuwe politiek ten aanzien van het vraagstuk Duitsland aandringende Westduitse (liberale) coalitiepartij F.D.P. heeft vrijdag kritiek geoefend op bondskanselier Ludwig Erhard, die een brief van de Oostduitse staats- en partij leider. Walter Ulbricht, onlangs onge- H.„.. opend teruggezonden heeft. zich door de Arabische dreigementen! .Wanneer er nog maar enige hoop op te laten intimideren. hereniging van Diitsland bestaat, dan Een ander resultaat van de conferen- mag de Westduitse regering geen minuut tie was de vorming van een gezamenlijk i meer voor eigen activiteit verliezen. Wij Arabisch militair commando waarvan beperken ons echter ertoe, brieven uit de leiding in handen is van de Egypti- het Oosten af te wijzen en dat is kren- sche generaal Ali Amer. Ikend", zo besloot Dehler. i i. L, „r I wond. De gezagvoerder het lichtschip Westhinder. Duitse schip, dat zaterd het Gost- Eerder had Na< verklaard, dat de voor de Belgische noordkust, in pen aanvaring was gekomen met de Noorse tankboot Ida Knudsen. De 30 opvarenden één vrouw van het 1.858 ton tende Oostduitse vrachtschip, di« de reddingboten waren gegaan, den opgepikt door een loodsboot uit Oostende. Op het 20.592 ton metende f tankschip ontstond brand op het schip. Van de sleepboten die uit Duin kerken. Oostende «n Vlissingen te hulp kwamen, was de Zeetijger het eerst ter plaatse. Aangezien dit vaartuig vol doende brandblusmaterieel aan boord had, was verdere hulp niet nodig. De Ida Knudsen zette nadat de brand was geblust de reis naar Antwerpen voort met een snelheid van vier kno- fien. Bij Vlissingen werd het schip bege- eid door de aldaar gestationeerde Bel gische sleepboot Scaldis. zaterdag uit Antwer- behandeling met dit serum waarschijn- |H -iijk-ook uitwerking zou hebben bU an dere vormen van kanker. „Een zeer hoog percentage" van de ongeveer vijfhon derd kankergevallen, die hij sinds 1950 heeft behandeld, zou genezen zijn. Een Franse deskundige die het scrum van Naessens onderzoekt, heeft geen toe stemming gegeven voor de voortzetting van de behandelingen door Naessens op Corsica (zoals gemeld zijn elf kinderen op dit eiland met dit serum ingespoten). Volgens prof. Denoix is nog niet be wezen. dat de therapie van Naessens enige uitwerking heeft op kanker of leukemie. Binnen enkele weken zal hij een rapport aan de Franse minister van gezondheid overhandigen. êrtrokken met een gemengde lading voor Syrië, wilde niets over de aanvaring zeggen. Zo spoedig mogelijk zouden de Oostduitsers naar Rostock in Oost-Duitsland, waar de rederij is ge vestigd, terugkeren. Het wrak van de Kap Arkona ligt in een belangrijke vaargeul. Er zijn boeien geplaatst. Wil son wil hl are taal van Home De Britse Labourleider Wilson heeft premier Douglas-Home uitgedaagd klare taal te spreken en te zeggen wat de Britse politiek zal zijn inzake het lidmaatschap van de Europese economische gemeen schap in het geval dat de conservatieve partij de algemene verkiezingen wint, die dit jaar worden gehouden. Hij beschuldigde de eerste-minister er van op dit punt ontwijkend te zijn. Kotters van de Amerikaanse kustwacht Wilson, die in Birmingham een pers-)en vliegtuigen zijn met zoeklichten en conferentie hield, citeerde een kranten- vuurpijlen op zoek naar een vrouwelijk® bericht waarin werd gezegd dat Homeballonvaarder die op zee wordt vermist, afgelopen week de Westduitse bonds- De roodharige mevrouw Barbara Keith, kanselier, dr. Erhard,, verzekerd had dat van middelbare leeftijd en grootmoeder Engeland zijn pogingen om het lidmaat- van 10 kleinkinderen, is waarschijnlijk schap van de gemeenschappelijke markt buiten de zuidkust van Californië i onmiddellijk zal voortzet- t1 Omci irt ballon vermist ten als de conservatieven een stembus zege behalen. Wilson daagde Home uit in een toespraak die de premier maandag in Swansea houdt de belofte af te leggen dat geen regering waarvan hij de leiding heeft toetreding tot de E.E.G. zal over wegen op voorwaarden die de vrijheid van de Britse handel met het Gemenebest zal aantasten. terechtgekomen. Zij is een veteraan in de ballonvaart en heeft ook vele parachutesprongen ge maakt. Zij was een van de zeven deel nemers die over het Catalina-kanaal gin gen m een wedstrijd naar het vasteland. Zij is voor het laatst gezien boven zee, ongeveer 25 km buiten de kust. Dat was gisteren kort voor het invallen van de duisternis. IRONING Boudew>jn van België v en koningin Fabiola zijn aan een grote wereldreis begonnen naar het Verre- en Midden- Oosten. Op het vliegveld van Brussel was een grote menigte aanwezig toen zij vertrokken. De Franse erkenning van Rood China Verbod tot overgang dooi' De Gaulle ingelicht naar christendom In de Verenigde Staten gaan nu voor de zoveelste maal stemmen op om een ander kanaal door de landengte van Mid- den-Amerika te graven. Dat zou een ka naal op zeeniveau moeten zijn (om de tijd- en geldrovende sluizen te vermijden) en de breedte er van zou groot genoeg moeten zijn om de grootste zeeschepen doorgang te kunnen verlenen. Het kanaal zou uiteraard niet door Panama gegra ven moeten worden. Panama is van plan, de ka naalkwestie opnieuw aan de Raad van de Organisatie van Amerikaanse staten voor te leg gen, als de Verenigde Staten blijven weigeren, te onderhande len over de wijziging van het verdrag van 1903, dat de Ver. Staten ongeveer tot eigenaar van de kanaalzone maakte. Blijkens de jongste berichten uit Pana ma is de regering van president Chiari ei geenszins op uit. het gehele verdrag on gedaan te maken. Wel wil men af van de clausule, dat de Amerikanen een eeuwig durend recht in de kanaalzone hebben. Chiari wenst nu een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van het westelijk halfrond om het Panamees- Amerikaansc conflict te bespreken. Voor lopig valt dan ook niet te verwachten, dat de besprekingen tussen beide landen officieel zullen worden hersteld. (Va medewerkers) De kinderrechter te Haifa heeft een voorlopig verbod uitgevaardigd tot over gang naar het christendom voor vier Joodse kinderen, die opgenomen zijn in de Beth-El Christian Mission. De plaat selijke sociale dienst van Haifa had de kinderen in dit tehuis gelaten in afwach ting van plaatsruimte in een Joods kin dertehuis. Het gerechtelijk verbod is uitgesproken op verzoek van de sociale dienst. Na de scheiding van zijn vrouw had de vader zijn vier kinderen van de Joodse school gehaald en ze onderge bracht in het christelijke tehuis. Protest van Kutehuk tegen delegatie Dr. Fadil Kutehuk. de Turks-Cyprische vice-president van Cyprus, heeft bij de Britse regering geprotesteerd tegen de aanwijzing van twee Grieks-Cyprioten als vertegenwoordigers van de Cyprische regering op de Londens® conferentie over de kwestie-Cyprus. Dit protest van Kutehuk is door pre sident Makarios van de hand gewezen. Hij zei, dat het besluit om Spyros Ky- prianou, de Cyprische minister van bui tenlandse zaken, en Criton G. Torna- ritis, de procureur-generaal, naar Londen te zenden was goedgekeurd door de mi nisterraad. Het met-deelnemen van vice- president Kutehuk en de Turks-Cypri sche ministers aan vergaderingen van de ministerraad kan volgens aartsbisschop Makarios geen beletsel zijfi voor het functioneren van het uitvoerende staats orgaan. De Nederlandse Medic Alert" Ioverleg met hun huisarts. (medisch alarm) een niet-com-ban"d T"kTK S'êm'bSem"" merciële stichting, waarvan deI scriptie vier groepen personen: zij, di, oprichtingsacte eind-1963 ml°v«revoeli« zün voor bepaalde genees- TT, j middelen zoals sera. peniciline, sulfa- UtreCht IS gepasseerd gast preparaten etc, patiënten, die met anti- 1 maart starten met haar werk-{ït°llingsmiddeien worden behandeld, lij ders aan chronische aandoeningen, die speciale middelen nodig hebben (suiker- ziekte, vallende ziekte, asthma etc.) en Zoals bekend stelt de Medie Alert, mensen, die veel onderweg zijn welke is opgericht als zusterorganisa- zaamheden. de gelijknamige Amerikaanse organisatie, zich ten doel personen bij wier medische behandeling rekening moet worden gehouden met bijzondere factoren, een armband of halsketting met MA-embleem en inscriptie te ver sohaffen, die hen als zodanig kenbaar maakt. Zulks kan voor betrokkenen, wanneer hen een ongeval overkomt of om andere reden snel medisch in grijpen noodzakelijk is, van levensbe lang zijn. Alle aanvragers, zo deelt dc stichting ons mee. kunnen er op rekenen, dat zij begin februari een aanvraagformulier zullen ontvangen. Hun wordt verzocht de medische gegevens in te vullen in bloedgroep graag „bij zich dragen". Betrokkenen zullen voor de duur van de ziekte, zo nodig levenslang, inge schreven zijn in het Medic Alert-register, dat zich bevindt in het Roode-Kruis- ziekenhuis te Den Haag (tel. 614761). Op dit nummer zal iedere arts. die een MA- patiënt na een ongeval ter behandeling krijgt, nadere inlichtingen kunnen ver krijgen. Telefoonkosten in het buiten land gemaakt tijdens een aandoening (bijv. ongeluk tijdens vakantie) zullen door de Medic Alert stichting worden vergoed. Voorzitter van de Nederlandse Medic Alert is jhr. dr. W. Quarles van Ufford te Utrecht. Het secretariaat is gevestigd ten huize van mevr. N. A. van der Hoeven geb. Wegener Sleeswijk, arts. Van Aerssenstraat 76, tel. 559055 in Den Haag. I De Deense kunstschil der Asger Jorn heeft een Guggenheim-prijs van 2500 dir. voor zijn werkstuk getiteld „stom dronken Denen" gewei gerd als protest tegen het „rinkelen met me dailles" in zaken van de kunst, aldus heeft zijn broer Jörgen meege deeld. In het verleden had de kunstenaar reeds andere prijzen gewei gerd omdat hij In geval len dat hij werkelijk geld nodig had, geen hulp kon krijgen. van Formosa naar Hall fax waren gevlogen om met spoed een tankboot op te halen, moeten nog wat geduld oefenen. Een 20.000 ton metende tanker, een „occasion" die een Chinese rederij van een Griekse scheep vaartonderneming had gekocht, was niet voor overdracht gereedge maakt. Alle instructies waren in het Grieks, ter wijl in de met Duitse mo toren uitgeruste machi nekamer alleen Duitse aanwijzingen te vinden waren. Het wachten is nu op de vertalers en schilders. De politie van de West duitse stad Bielefeld heeft een speciaal „vre- deskorps" gevormd van jonge mannetjesputters, die langs de café's van de stad zullen gaan om om daar vandalisme en dronkemansgevechten de kop in te drukken. H Koning Boudewijn en koningin Fabiola zijn za terdagavond per vlieg tuig uit Brussel naar Tokio vertrokken voor een officieel bezoek aan Japan. Ook zullen zij of ficieel worden ontvan gen in Hong Kong, Thai land, Madras (India) en Jeruzalem. De Belgische vorsten worden op 18 fe bruari in België terug verwacht. I Eduardo Barcelona uit het Spaanse stadje Alli- cante is al ruim een jaar blind. Maar toch heeft hij zijn beroep als chauffeur niet opgege ven. Hij bleef achter het stuur, terwijl een jonge man naast hem instruc ties gaf hoe te rijden. Aan alles kwam een eind toen Eduardo zater dag tegen de omheining van een arena opbotste. De politie maakte pro ces verbaal en kwam te weten dat Eduardo blind was. Peking doet inkopen in Italië TJET is niet uitgesloten dat na- tionalistisch China de diplo matieke betrekkingen met Frank- j rijk zal verbreken wanneer pre sident De Gaulle communistisch 'China gaat erkennen, zo menen {nationalistisch Chinese zegslie. jden in de Franse hoofdstad. Van {welingelichte zijde wordt verno-, men dat de Franse regering de; legatie van nationalistisch China, nog niet officieel op de hoogte I heeft gesteld van zijn voornemen om de Chinese volksrepubliek te' erkennen. De reactie op het voornemen van president De Gaulle is over het alge meen gunstig. Zowel de rechtse als de linkse Parijse bladen vinden het „al leen maar logisch" dat een land van 700 miljoen inwoners wordt erkend. Niet definitief De Amerikaanse minister van justi tie Robert Kennedy, heeft op een pers conferentie in Tokio verklaard dat zijn land zal blijven weigeren China te er kennen zolang dat land zijn houding niet wijzigt èn blijft streven naar „de vernietiging van onze manier van le ven". Gevraagd naar zijn mening over de berichten dat een Franse erkenning van China aanstaande is, zei Kennedy, dat Frankrijk daarover „een voorlopige mededeling' aan Washington heeft ge daan. „Ik geloof dat dit niet definitief is en het is voorbarig er iets over te zeggen", aldus Kennedy. Chinese aankopen Het officiële persbureau Tanjoeg weet te melden dat China belangrijke industriële installaties in Italië heeft gekocht. In het bericht uit Peking wordt gezegd, dat China van Italië twee fabrieken voor kunstmest, beide met een jaarcapaciteit van 300.000 ton, heeft aangekocht. Verder heeft het Italiaanse staatsoliebedrijf, voor 10 miljoen dollar onderdelen voor de olie raffinaderij verkocht. Er bestaat de mogelijkheid dat Italiaanse technici de Chinezen zullen helpen bij het bouwen van petrotechnische complexen. Gisteren is een uit zeven leden be staande Franse parlementsdelegatie in Peking aangekomen om te trachten nauwere economische en culturele ban den met de Chinese volksrepubliek aan te knopen. Het Franse bezoek ge schiedt op uitnodiging van het Chinese volksinstituut voor buitenlandse aan gelegenheden. Opleiding tot -0- Accountant -• Schriftelijke kursus van de NATIO NALE ASSOCIATIE VAN ACCOUN TANTS. Individueel karakter. Door bedrijfsleven erkend. Vrijblijvende inlichtingen: Secretariaat. Bel- gisoheplein 6, 'e-Gravenhage, tel» 070-551763. De conservatieve regeringsfractie in het Lagerhuis heeft in het weekeinde twee ledenn verloren. In Ipswich overleed de 58-jarige sir William Aitken, die bij de verkiezingen in 1959 in het district St. Edmunds zijn socialistisohe tegennstander met een meerderheid van 7.962 stemmen versloeg. De 55-jarige Henry Percivall Pott, de conservatieve afgevaardigde van Devizes, werd levenloos in zijn Londense woning gevonden. Toen hij in 1959 werd gekozen bedroeg zijn meerderheid in een strijd tegen een socialist en een liberale kandidaat 3.838 stemmen. 1423 Laten we beginnen te vertel len, dat een vuurvliegje niet zó maar een vuurvliegje Is. Dan hebben we de kern van de zaak eigenlijk al te pakken. Wat de kern dan zelf nog inhoudt, zullen we nader moeten uit eenzetten. We hebben op het oog de Pho- tlnus pyralis, een vuurvliegje dat in verschillende laboratoria terdege on derzocht is. en van het gewone standaardtype der vuurvliegjes niet veel verschilt, zo dat de beginselen waarop zijn werk wijze steunt, wei nig van die der soortgenoten af wijkt. We spreken hier zeer uitdruk- kelijk van „zijn werkwijze" omdat het vrouwtje van de vuurvlieg niet op eigen initiatief met lichtjes werkt. Zo hoort het ook want pogingen tot toenadering beho ren van het mannelijk geslacht uit te gaan. U heeft dus al begrepen, dat het lichtverschijnsel, dat de vuurvliegen weten op te wekken, tot doel heeft de geslachten tot elkander te brengen. De diertjes kunnen elkaar moeilijk vinden, niet alleen omdat zij tijdens de avondschemer opereren, maar vooral ook omdat het vrouwtje vleu gelloos is. En hoe zouden de rond vliegende mannetjes de op dc grond, tussen gras en bladeren rondschar relende vrouwtjes in het onzekere schemerlicht ooit kunnen ontdekken, indien hiervoor niet bepaalde voor zieningen waren getroffen? En om gekeerd, hoe zouden de vrouwtjes aan de mannetjes kunnen laten we ten dat zij er zijn? Voor dit vraagstuk bestaan in het onuitputtelijke rijk van de natuur verschillende oplossingen en het sys teem dat bij de vuurvliegjes in toe passing is gebracht, is daarvan ze ker niet de minst merkwaardige. Het mannetje van de vuurvlieg gaat op een afstand van 3 a 4 m boven dc grond rondvliegen en zendt licht uit, waaronder we dienen te verstaan een knipperllchtje (dat trekt In de eer ste plaats meer de aandacht dan een voortdurend schijnsel en kan boven dien niet verward worden met an- TOCH IS HET ZO' dere ai dan niet toevallig aanwezige lichtpuntjes). Maar goed, wordt dit knipper- lichtje door het vrouwtje op dc grond beantwoord, dan draait het manne tje ijlings om, want hij heeft sterk de indruk de avond niet in eenzaam heid ie hoeven door te brengen. Ais het spelletje van wederzijds lonken en lokken met lichtjes zich 5 of 6 maal heeft herhaald, gaat het mannetje op het voorstel In en vindt de paring plaats. Het systeem heeft dus aan het gestel de doel beantwoord, dit systeem weer tor die het manne tje voor al te over- Ulde avonturen be hoedt. Want denkt U zich eens in, dat daar op de grond een insect zat, eveneens toegerust met het vermogen llchtfllkkeringen uit te zenden en dat dit misbruikt werd om het argeloze vuurvliegje In de val te lokken? De mogelijkheid hiervan ls beslist niet uitgesloten. Om dit te voorkomen, werkt de Photinus pyralis met een raste co de, die alleen aan de sexen van de ze soort bekend is. De tijd die ver loopt tussen het door het mannetje gegeven knipperlicht en het antwoord van het wijfje, duurt n.l. precies 2 seconden. Alleen aan dit tijdsverloop tussen zijn eigen uitzending en het ontvangen antwoord weet het man netje dat hij te doen heeft met een soortgenoot van het andere geslacht! Op deze code is dus zowel het wijfje dat in precies twee seconden moet antwoorden, als het mannetje, dat deze tijd moet weten te onderken nen. ingewijd. Alleen van de mens hebben deze mannetjes nu iets te vrezen, want met een zaklantaarn, die In 2 seconden antwoordt, kunnen deze mannelijke vuurvliegjes worden aangelokt, zoals proeven hebben uit gewezen. En weet U, dat zelfs uw sigaren- leverancier naar alle waarschijnlijk heid onbekend Is met het bestaan van de tabaks worm? (Nadruk verboden). H. Pétiiion. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft vandaag In Manil la uitvoerig gesproken met de president van de Philippünen, Macapagal. over de kwestie-Maleisië. HU heeft dit staats hoofd op de hoogte gebracht van het resultaat van zUn onderhoud met presi dent Soekamo in Tokio. Beiden hadden zich voorstander getoond van een vreed zame regeling van het geschil. Morgen zal de Amerikaanse minister doorreizen naar Koeaia Loempoer, waar hy een ge sprek zal hebben met de premier van Maleisië, toenkoe Abdoel Rahman. Men neemt aan dat Kennedy er bij hem op zal aandringen in te stemmen met de opvattingen van Soekarno en Macapagal zonder hier vooraf voorwaarden aan te erbinden. Vandaag is uit Singapore een Maleisi sche missie naar Afrika vertrokken om daar het standpunt van de federatie uit een te zetten. Men verwacht, dat de groep een twaalftal landen zal bezoeken. Ma leisië is in Afrika alleen in Kairo ver tegenwoordigd, terwijl Indonesië diploma tieke posten heeft in verscheidene Afri kaanse landen. Intussen heeft zich een nieuwe bemid delaar aangemeld. Het is niemand min der dan prins Norodom Sihanoek, hel staatshoofd van Cambodja, die in zijn eigen lana al de handen vol heeft om conflicten te voorkomen. Hij zou van daag op verzoek van de Fhilippijse pre sident naar Koeaia Loempoer gaan. De mogelijkheid bestaat, dat prins Sihanoek ook een ontmoeting zal hebben met mi nister Kennedy. Naar bekend is de ver houding tussen Cambodja en de V.S nogal gespannen. Typografen over c.a.o. nog geen overeenstemming O De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het grafisch bedrijf heb ben nog geen overeenstemming be reikt over de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor het technisch personeel, die op 1 februari a.s. van kracht moet worden. Na zaterdag zo wel 's morgens als 's middags te hebben onderhandeld werden de be sprekingen, die op 9 december be gonnen, afgebroken zonder dat een overleg werd afgesproken. In een gezamenlijk communiqué heb ben de werkgevers- en werknemersver tegenwoordigers meegedeeld dat zij za terdag niet tot overeenstemming konden komen en dat de partijen zich nu in eigen kring zullen gaan beraden. Naar wij nader vernamen betekent dit niet, dat de onderhandelingen mislukt zijn; geen der partijen heeft voor de ander de deur op slot gegooid. Wel blij ken op enkele belangrijke punten de meningen nog ver uiteen te liggen. „De situatie is echter niet zoals in de bouw, waar de onderhandelingen volkomen zijn vastgelopen", zo werd ons van vak bewegingszijde gezegd. Het wordt dan ook zeer waarschijn lijk geacht, dat de besprekingen over de c.a.o. voor het technisch personeel in de loop van de volgende week zullen wor den hervat. Dc onderhandelingen over twee andere collectieve arbeidsovereen komsten in het grafisch bedrijf, die voor het administratief personeel In de boek drukkerijen en in de dagbladbedrijven gaan gewoon door. Een voor deze week afgesproken vergadering is niet uitge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5