^Burgemeester van Leiden ontvouwt E plannen voor pas begonnen jaar ftmmf dg Definitieve plan schouwburg spoedig in de raad Praten met randgemeenten over verdere woningbouw Unieke gebeurtenis in Leiden Ouders beheren thans hun eigen buitengewone school Japanse aquarellen en geïllustreerde boeken in museum Volkenkunde 1964 - NIEUWE LEIDSE COURANT 3 MAANDAG 20 JANUARI 1964 »nbaa? IrOd t( C, J Agenda voor Leiden en Den Haag het U m be- enmin arheid nezin- i hele- komt Maandag nezen Lodewijkskerk (Steenschuur 19), 7.15 'uur: bijeenkomst t.g.v. de Week van Ge- e voor <je eenheid der christenen. '.Tl we- Hoofdgebouw Sterrewacht (via Kai- serstraat, 7.55 uur: K. en O.-excursie. Schouwburg, 8 uur: toneeluitvoering Ensemble. Stadsgehoorzaal. 7.30 uur: feestavond VEBO, Sempre Avanti met „Blijf zitten Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: r Nieuwe Komedie met „De knecht van twee meesters". Den Haag: Diligentia, 8 uur: Kabi La- retei, piano. Dinsdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: afd. Leiden Ned. Instituut van register- ingenieurs en afgestudeerden van ho- dit op-gere technisclie scholen. J. van Melle uit ng van Amersfoort over „Airconditioning", ist een Oud-Kath. kerk Zoeterwoudsesin- atbaar-gcl 50), 12 30 uur: bijeenkomst t.g.v. ■ty van Week van Gebed voor de eenheid der den op christenen. iehnnr Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- Naam *onds Ned. Gemeenten, lat van Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 7.15 uur: ruilavond De Filate list. Schouwburg, 8 uur: toneeluitvoering >6 Ensemble. Museum Oudheden (Rapenburg 28), 8 uur: prof. dr. H. de Meulenaere te LlV Brussel over „De schatgravers van Thebe". Jïlfl ®en ®iaa^: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: '•"LI Nieuw Rotterdams Toneel met „De vorden krijgshaftige held", de ne- Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: i de Ned. Opera met Rusalka van Dvorka. al van Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Zuid- ?ouden hollands Orkest o.l.v. Jan van der Waart Ig ge- mec*ew- fluitist en harpist bieden Woensdag waar" Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: leden- iderin- vergadering Leidse Vereniging van Post- ihtend- zegelverzamelaars. deze Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond- iedere gebed. b'j' Koningskerk (hoek Willem de Zwü- an gerlaan-Koningstraat), 8 uur: wijkavond ian de Nerv- wijkgemeente Marewijk, dr. P. L. d door Schoonheim over Israël. roorde- Lutherse kerk (Hoogl. Kerkgracht), i- 12.30 uur: bijeenkomst t.g.v. Week van dering Gebed voor de eenheid der christenen. in van Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: diging Ned. Comedie met „Gijsbreght van ijk be- Aemstel". >zichte Den Haag: Gebouw K. en W„ 8.15 uur: e °uf' Residentie-Orkest m.m.v. Wanda Wilko- JZichte mirska, vj00i. iroken Den j^aag: Remonstr. kerk (Laan van Ie in Meerdervoort 955), 8 uur: orgelconcert e oud- van L. Hermans. Donderdag ond is De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19, 8 d. Al- uur: afdeling Leiden e.o. Ned Ver. Sui- •larcel kerzieken, jaarvergadering mej. dr J. Terpstra (Acad. Ziekenhuis) houdt eau- 1 zijn Doopsgezinde kerk (Pielerskerkstraat) renève 12 30 uur: bijeenkomst t.gv. Week van in dat Gebed voor de eenheid der christenen, ia1 ge- Stadsgehoorzaal, 8 uur. Residentie-Or- jlaats" 'test* schste: Wanda Wilkomirska, viooL Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Mary, Mary" (be- j» sloten voorstelling). Den Haag: Diligentia, 8 uur: Quintette a vent Francais. 1CI Vrydag De Doelen, Rapenburg, 2, 815 uur: icf" afdeling Leiden Adelbertvereniging. pa- 13 ter dr. W. Goddijn O.FM over „De ver- nieuwing van de zielzorg". ..gu°!; Louisse de Coligny-H.B S (Kagerstraat een en 2.30 uur: beroepsvoo-lichting 'Ver. ik een vrouwen met academische Opleiding) dikant voor vrouwelijke eindexamenkandida- M. J. ten van de V.H.M.O.-scholen te Leiden. »ze' iri Oegstgeest, Woerden. Alphen aan den jehou- Rijn en Gouda, forum over beroepen en studierichtingen, theepauze en gelegen- it der heid tot persoonlijk gesprek (forum- mej le do- N. H. Mak. mej. drs. H. van der Vliet, schuld mej. C. C. Polder, mej L. C. W Kranen- ezigen burg, de heer J. H. Breeschoten •it ge- heer J. Hofman), sloten Maranathakerk (Lage Morsweg. „Onze uur: bijeenkomst t.g.v Week van Gebed voor de eenheid der christenen, adruk Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitvoering chr. se tot tamboer- en pijpercorps Kunst e in noegen voor ouders en donateurs, nland Lidwinaschool. Lammen schans weg 6 en in (hoofdingang tegenover de Zuiderkerk) -JTC 8 uur: Contactcommissie Kinderbescher- Uolt ming Leiden en Omstreken, vertoning omen van fjjm pe Kinderrechter" n te Academiegebouw. 4 uur: oratie orot dr. E. W. Gorter. Zaal Koningskerk (hoek Konir.gstr.-W de Zwijgerlaan), 7 30 uur: ruilavond. Jacobazaal Den Burch*. 7 30 uur: jaar vergadering afd. Leiden C B T B Oegstgeest: gebouw Irene. 8 uur: afde ling Oegstgeest K en O. opvoeding var Porgy and Bess door het Ned Marionet tentheater. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur (rrlen Haagsche Comedie met „Macbeth" Jet In Den HaaK; Diligentia, C uur: cabaret 1 Ge- Tingel Tangel. agen. Den Haag (Scheveningen): Op Gouden ir In Wieken. 8.15 uur: Orchestre de Chambre nder- de Versailles. Per oost- Zaterdag Remonstr kerk (Hoogl Kerkgracht) 715 uur: bijeenkomst t.g.v. Week van mber 1 Gebed voor eenheid der christenen, sdag. Herv. Jeugdgebouw (Moriaansteeg 2), pun- 7 30 uur: sociëteitsavond met vioolrecital, aaide Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19*. 8 litin uur: Geref. Jeugdverband, filmavond >f op Rest. Van der Heijden, 3 uur: afd Lei- a 13 den Verbond Veilig Verkeer, school ver win- keerscompetitie. r£?I' Den Haa®: Kon- Schouwburg. 3.15 uur: irV„a« Haagsche Comedie met „Horen en zien" ,te" Den Haag: Gebouw K. »n W.. 3.15 uur: n Residentie-Orkest met pianist ■ven- ®en D33?1 Diligentia, S uur: cabaret g de Tingel Tangel. en Den Haag-Schcvenlngen: Op Gouden uur Wieken, 8.15 uur: Amsteltoneel met „Brief indel I van de generaal" I Apotheek kels, I Geopend voor spoedeisende gevallen: iren- apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, telefoon 21060 ook voor de illen j apotheek Van Breest Smallenburg te r de Leiderdorp. LEIDEN In zijn vanmiddag gehouden nieuwjaarsrede noemde burge meester Van Kinschot een goede communicatie met de burgerij een belang- rijke'bestuurseis. Alleen door goede voorlichting is de burger in staat „ach ter de schermen" te kijken. In dit verband deelde de burgemeester mee, dat de oproep voor een voorlichtingsambtenaar voor de gemeente Leiden reeds in de vakpers is opgenomen. Als essentialia voor het hedendaagse stads bestuur werden verder opgesomd: het bestuur moet democratisch zijn, snelheid van beslissing is nodig en het bestuur moet rechtvaardig zijn. erpleegsters was hoger dan in voor bande jaren. Wat de watervoorziening van Lei den betreft, moet aan steeds groeien de behoeften worden voldaan. Er wordt stelselmatig gewerkt aan de verbetering van de waterwinnings middelen. Naarmate het aandeel van het bevloeiingswater in de totale produktie toeneemt, zal meer aan dacht moeten worden geschonken de handhaving van de goede kwaliteit van het afgeleverde water. In verband daarmee en met het oog op uitbreiding van de waterzuive- ringsinrichting, die over enige jaren nodig zal zijn, is thans, in overleg met het rijksinstituut voor drink watervoorziening, een proeffilterin- stallatie geconstrueerd. Als de uit komsten gunstig zijn, zal het moge lijk worden de tuinbevloeiing uit te breiden met te Katwijk opgepompt infiltratiewater. De aanvoer van plassenwater zal dan kunnen worden uitgesteld. De burgemeester sprak de verwachting uit. dat begin 1964 met de bouw van een vuilverbrandingsinrichting kan worden begonnen. Aangezien de stortvergunning der gemeente Noordwijk in het komende jaar afloopt, zal voor de periode tot de ingebruikneming van de nieuwe inrich ting (vermoedelijk medio 1966) naai tijdelijke stortmogelijkheid worden gezien. Binnenkort zullen voorstellen tot nieuwing van de alarmeringsinstallatie van de brandweer worden gedaan. Ook de gebouwen van de brandweer behoe ven verbetering. Het aantal verkeersongelukken bewoog zich ook in 1963 weer in stijgende lijn. Het aantal ongelukken bedroeg 3.188 tegen 2.838 in 1962. Het aantal gewonden liep evenwel terug van 513 tot 447. De resultaten van de marktverplaatsing kunnen volgens de burgemeester nóg niet als een afgerond geheel worden be oordeeld. De aanvankelijke conclusies zijn niet ongunstig. Dit jaar zal een defini tieve beslissing moeten worden genomen. De heer Van Kinschot noemde de medewerking van de gemeente Oegstgeest aan het uitbreidingsplan Morskwartier verheugend. Op deze Over de personeelsbezetting van aantal diensten merkte de burgemeester op, dat het hiermee minder gunstig ge steld is. Met name de dienst van gemeen tewerken met een personeelstekort van 25 procent en de gemeentelijke reini- gings. en ontsmettingsdienst verkeren in een zeer slechte postiie. Moderne middelen Ook al wegens personeelsgebrek moest de educatieve dienst van het stedelijk museum de Lakenhal een tijd lang stil liggen. In het najaar kon hij gelukkig worden hervat. Er zullen plannen den ontwikkeld om het werk in deze sector met moderne middelen aan 1 pakken. Het definitieve plan voor de bouw van een schouwburg op het Schut tersveld verkeert in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Het zal binnen afzienbare tyd aan de ge meenteraad kunnen worden voorge legd. Met betrekking tot de sport zal de raad zeer binnenkort een voordracht tot benoeming van een gemeentelijk inspec teur voor de lichamelijke opvoeding kun. nen worden voorgelegd, waarmee een einde zal zijn gekomen aan deze lang lopende vacature. Zwemmen De opening van het zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg kan. als tijdens de winter de werkzaamheden tenminste niet te zeer worden vertraagd, zeer wa. schijnlijk aan het begin van het zomt seizoen plaats hebben. Een plan tot vt nieuwing van zweminrichting De Zijl in voorbereiding. Het zal dit jaar de raad worden aangeboden. De bouw van wijkbadhuis aan de Lindestraat kan bin nenkort worden aanbesteed. Ten aanzien van de psychiatrische richtingen Endegeest c.a. kan een verbe tering in de personeelsbezetting worden geconstateerd. Vooral het aantal leerling- Advertentie) Voor grammofoonplaten Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Days of wine and roses (18 jaar); woensdag: Orfeu en negro (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De doden lijst van A.M. (14 jaar) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Alleman 'alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): tot maan dag: Elvis op z'n be9t (14 jaar); maan dag tot en met woensdag: Middernacht moordenaars (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vogels (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Monde Cane (18 jaar). Tentoonstellingen Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië (tot 15 maart). LaKenhal: tentoonstelling schilderijen Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart) De Ruif, Janvossensteeg: werk vart Jacques Turk (deze maand). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag vaD 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en ran 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tol 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 5.30 uur. donderdag 1 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur openingsuren filiaal lagere schooi Übrechtstraat: dinsdag en donderdag var 630 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot uur, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 330 tot 5.30 uur. manier zal het mogelijk zijn de wo ningbouw in dit gebied te conti nueren. In studie is genomen het ont werpen van een stedebouwkundig plan voor de Merenwijk e.a. Er wordt naar gestreefd in de opzet van deze nieuwe wijk een continu-uit- voering van een meerjarig woning bouwprogramma mogelijk te maken. Een nader uitgewerkt plan voor het bouwrijpmaken van het industrie gebied De Grote Polder e.o. komt kinnenkort bij de dienst van gemeentewerken in ontwerp gereed. Dit jaar zullen verscheidene sanerings plannen in ontwerp gereed komen, waar. onder dat voor de uitbreiding van de universiteit in de binnenstad. Wat de stadssanering aangaat, zullen de raad binnenkort ter vaststelling worden aan geboden een schadevergoedingsverorde ning en een zogenaamde bevriezingsver ordening. Voor de woningbouw was 1963 geen goed jaar. De lange winterperiode heeft de woningproduktie nadelig beïnvloed Slechts 392 woningen konden aan de woningvoorraad worden toegevoegd (de gemiddelde jaarlijkse produktie van de voorafgaande vijf jaar is 573 woningen) Op 1 januari van dit jaar waren 1200 'oningen in uitvoering. De voor arbei derswoningbouw bestemde grond is uit geput. Hangende de grenswijziging zijn besprekingen met de randgemeenten gaande over de voortgang van de ningbouw. Reconstructies Dit jaar zal een plan tot verbreding van de Morssingel aan de raad kunnen worden voorgelegd. Binnenkort wordt een plan voor de reconstructie van Stationsplein aangeboden. Voorts zal dit jaar met de wegaanleg door de Kikker polder (met brug over de Poelwetering) een begin worden gemaakt en ook zal men beginnen met de reconstructie de Lammenschansweg en Tomatenstraat met Zoeterwoudseweg en met de dem ping van de Langegracht. De verouderde plannen voor de restauratie van de Morspoort en de Zijlpoort zullen opnieuw worden be zien. Regenten van het Samuel de Zeehof zijn overgegaan tot verbete ring van dit hof. Vandaag stonden de Benthuize- naren voor een mijlpaaltje in hun dorpsleven: het postkantoorloze tijdperk behoort tot het verleden. Jaardiner bij Wernihk LEIDEN De directies van Wernink's Bedrijven hadden op zaterdag 18 januari met hun kantoorpersoneel en technisch personeel en gedecoreerde gepensior den een jaardiner. Tijdens dit diner sprak ir. A. Sitsen, directeur van Wernink's Beton- en Aannemingmaatschappij N.V over het onderwerp „Doelstellingen". Hij besprak achtereenvolgens de gang van zaken bij de bedrijven in 1963 en de verwachtingen voor 1964. Voor grammofoonplaten Jongen uit Voorschoten na val op ijs overleden LEIDEN Gisteren is in het aca demisch ziekenhuis te Leiden de 10- jarige J. Miltenburg uit de School straat te Voorschoten overleden ten gevolgen van een val die het jongetje vrijdag tijdens het schaatsen in zijn woonplaats had gemaakt. Advertentie Wie onze KASTEN kent zoekt niet. Wie zoekt kent onze KASTEN niet. WAAR kunt U een bouwpakket KEUKENKAST -j g kopen voor slechts Dat kan alléén HOGEWOERD 99 Telefoon 22536 LEIDEN In de foyer van het Stadsgehoorzaal had zaterdag een unieke gebeurtenis plaats: het bestuur van een school werd overgedragen aan een oudervereniging. De heer N. IJ. Vlietstra, hoofdinspecteur van het bui tengewoon lager onderwijs, ontving van de heer A. Huigens, voorzitter van het Christelijk Orthopaedagogisch Instituut, de voorzittershamer en overhandigde die aan de voorzitter van de Christelijke vereniging voor onderwijs aan Slechthorende en spraakgebrekkige kinderen, de heer B. H. Koomans. En daarmee werden officieel de ouders van de leerlingen van de Christelijke streekschool voor slechthorende en spraakgebrekkige kin deren te Leiden, bestuurders van de school. Een tweede bijzonderheid is, dat in deze oudervereniging alle Christus belijdende Kerken zijn verte genwoordigd. In aanwezigheid van o.a. de wethou ders P. S- Harmsen en S. Sannes, afge vaardigden van Kerken, scholen en be sturen van omliggende gemeenten schet ste de heer Huigens, na een meditatie door ds. G. Koerselman van Koudekerk aan den Rijn, de geschiedenis van de school. Een werkvergadering in 1954 had tot resultaat dat in 1956 het Orthopaedago gisch Instituut werd opgericht met ais doel de stichitiing van een school voor spraakgebrekkige en slechthorende kin deren. Toen al stelde men vast, dat de school t.z.t. aan de ouders moest worden overgedragen. In de werkcommissie za ten de heren P. A. W. Jansse, Van der Vliet, B. H. Koomans. A- Huigens en W. Trapman, later voegde zich bij hen de heer B. D. Arendshorst. In september 1959 werd de school geopend; hoewel men in grote financiële moeilijkheden kwam te verkeren, zette men dikwijls met persoonlijke offers de zaak door De school kwam er tenslotte weer bo venop, waarna de oudervereniging kon worden gevormd die thans het bestuur heeft overgenomen. Waarom niet „Waarom zouden de ouders niet in staat zijn hun eigen school te leiden vroeg de heer Huigens, die 9telde dat de gemiddelde leeftijd van de huidige schoolbestuursleden 71 jaar is. Het defect van het kind is het enige argument dat een rol mag spelen en de ouders hebben het beste met hun kinderen voor. Een goed bestuur, en dus ook een bestuur van ouders, zal toch altijd onbevooroor deeld advies aan deskundigen vragen. De heer Vlietstra zei, dat men in Lei den meegaat met de geest van de tyd. Men spreekt uit dat dc ouders van ge handicapte kinderen gécn brandmerk dragen. Het is nog wel uniek, dat ouders zelf hun school besturen. Helaas, want de grondgedachte van het buitengewoon (speciaal confessioneel) onderwUs is immers van meet af aan geweest dat de ouders het nauwst by de school zyn be trokken. De Leidse ouders wensen dan ook niet langer onmondig te blpven in zake het onderwijsbelang van hun kin- Ont moeting De heer Vlietstra wenste het nieuwe bestuur veel wijsheid toe, mede omdat protestantse en rooms-katholieke ouders lid van de oudervereniging zijn. Ook hun kinderen ontmoeten elkaar dus op deze school. Jegens het oude bestuur, dat een levenskrachtige school overdraagt, betuigde hij-zijn respect. De heer Koomans. die samen met de heer Arendshorst het nieuwe bestuur voorlopig assisteert, zei dat de vereni- niging het bestuur met schroom en dank baarheid aanvaardt, in stil vertrouwen dat dagelijks een beschermende schut ting de school zal omringen. Onze die nende taak is geen last, maar een lust als wij onze kinderen ook met God be kend maken, aldus de heer Koomans. Wethouder Sannes sprak de geluk wensen van het gemeentebestuur uit en zegde toe, dat men bij de gemeente voor hulp en advies terecht zal kunnen. De wethouder vond het een goede gedachte een school te laten beheren door de ouders, maar vroeg zich anderzijds af of in veel gevallen de huidige schoolbestu ren niet terecht de plaats inn zij thans bezetten. Het Orthopaedisch Instituut, het bestuur is samengesteld uit de heren A. Huigens, Leiden; J. W. Postma, Lei den (secretaris): B. D. Arendshorst, Noordwijk (penningmeester); G- Koersel man. Koudekerk; B. H. Koomans, Rijns burg: W. Trapman. Boskoop en A. F. Zeelen, Leiden, kan zich thans op ande re taken werpen. Het bestuur van de oudervereniging wordt gevormd door: burgemeester Koomans. mevrouw D. Boekkooi-Van Wijk. Oegstgeest (secre taresse), de heer P. J. van Remundt, Leiderdorp (vice-voorzibter), de heer Arendshorst (penningmeester), mevrouw A. Wijnnobel-Van der Luyt. Noordwijk, de heren P. van den Broek, Leiden, J. van Ewijk, Voorschoten, A. Gravenkamp. Valkenburg en J- de Water, Alphen aan den Rijn. 72 leerlingen Hoofd van de school is de heer W. van den Engh. Men heeft lokalen in ge bruik van de Prinses Beatrixschool aan de Hoge Morsweg en van de Gerefor meerde school aan de Stadhouderslaan. Er zijn 72 leerlingen (van wie 17 spraak- gebrekkig). verdeeld over vijf klassen. Vijf onderwijzers en onderwijzeressenen drie vakleerkrachten verzorgen de leer lingen tussen 4'i en 15 jaar. In oktober is men begonnen met avondschool (iedere woensdag van 9-30 uur), die door vyf leerlingen wordt bezocht- Zij worden opgeleid voor I.V.I.O.-diploma. In samenwerking dc Leidsche Onderwijs Instellingen wordt op de dagschool ook opgeleid voor middenstandsdiploma. Er zijn plannen voor een ulogroep (het vereiste minimumaantal van 8 leer lingen is echter nog niet bereikt) en een kleutergroep (35 jaar). Voor verwe- zeniyking van dit laatste plan zoekt men nog slechts geschikte vervoersmogeiyk- heden. Tot de wensen behoort ook het verkrygen van een eigen gebouw, des noods voorlopig een noodschool. Op de foto een van de vakleerkrach ten, mevrouw J. Bruigom-Breman uit Zoeterwoude, bezig met een individuele spraakles. LEIDEN In de zaal van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, die be stemd is voor ivissclende exposities, zijn aquarellen en geïllustreerde boe ken die men gewoonlijk samenvat met de term „nanga", schilderkunst naar de stijl van „het zuidenvan achttiende- en negentiende-eeuwse Japanse kunstenaars tentoongesteld. De term is van Chinese herkomst en duidt een richting in de schilderkunst aan, die zich sterk onderscheidde van de officiële, academische wijze van schilderen van „het noorden", van de „Noordelijke Hoofdstad", Peking. In Japan deed zich in de loop van de achttiende eeuw eenzelfde verschijnsel voor. Twee. grote 18de eeuwse schilders dienen hier met name genoemd den, Ike no Taiga (17231776) en Yosa Buson (17161783). Htm invloed zonder groot geweest en in hun spoor hebben vele anderen getracht hetzelfde ideaal te bereiken, nL om mum aan middelen tot aan expressie, tot een „grijpen innerlijke bedoeling der dingen", te ko- Tot die middelen behoren de sterke, calligrafische penseelvoering, de van leven vibrerende lijn op het blanke vlak van het papier en het zeer spaarzame gebruik van transparante kleuren als middel en nooiit als doel op zichzelf Modern Uit deze geest ontstonden ook de bla den, die we hier thans kunnen zien doen „modern" en als het ware pressionistische" aan, maar wij mogen daarbij niet vergeten, dat het hier gaat om een schilderkunstige visie, die in het Verre Oosten eerder „klassiek" zou ten worden genoemd. Landschappen, bo men; planten dieren, maar ook en vooral de mens in al zijn levensuitingen krij gen in deze bladen een „nieuw" gezicht, dat niettemin hun eigenlijke, ware, in nerlijke gezicht is en als zodanig geeft dit werk ons een nieuw „inzicht" ei heeft het ons veel te zeggen. De aquarellen al3 we ze zo mo gen noemen omvatten allereerst een aantal bladen van Nishimura Nantei (1775—1834). Slechts één van deze bladen is aan de achterzijde gesigneerd en ge dateerd (1806). Gelet op stijl, formaat en onderwerp, is het niet onmogelijk dat deze bladen aanvankelijk als één lange, horizontale beeldrol waren gemonteerd en later van elkaar' ge scheiden zijn. Daarnaast zijn nog vier andere, bij elkaar horende groe pen van bladen, kennelijk afkomstig Jubileum van de heer A. Pardon te Leiden LEIDEN Vandaag herdenkt de heer A. Pardon het feit, dat hy veertig jaar geleden in dienst trad by de N.V. voor heen R. M. Bcuth Zonen aan de Kal- serstraat. Op verzoek van de jubilaris werd dit feit slechts in intieme kring herdacht De directeur, de heer J. F. Bogaars, huldigde de heer Pardon en wees erop. dat hij zich steeds heeft doen kennen als een rustig en ambitieus werker, die op lofwaardige wijze zich van zijn taak heeft gekweten. De naam Pardon is trouwens na met de firma verbonden, want reeds 1949 werd de vader van de jubilaris ge huldigd omdat hy 50 dienstjaren bij de firma Beuth had- Bij die gelegenheid ontving hij de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Als stoffelijk blijk van waardering, bood de directeur de jubilaris een enve loppe met inhoud aan, alsmede, namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, het vererend getuigschrift mei bijbehorende draagpenning. Mevrouw Pardon ontving een boeket bloemen. Nadat de jubilaris had bedankt voor de hulde en de cadeaus, werd hem de ge legenheid gegeven de verdere dag in huiselijke kring door te brengen, waar het hem niet aan belangstelling heeft ontbroken. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de directe chef van de jubilaris, de heer A. Majolee. die zyn van waardering getuigende toespraak liet vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. Voor mevrouw Pardon had hy bloemen. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE Horloger v. d. Water - Haarl.str 207 heeft het Eterna - Certina Prisma - Junghans - Ewe - Anker ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 17 januari Geslaagd voor doet Nederlands: de heer A E van Puffelen Cs-Gravenhagc); doet. geneeskunde: mej. 1 Koning (Rotterdam) en de heer W R Faber mej. N E H Kruis m ot (Katwijk Zee), C J Gever (Alphen a. d. Rijn), S J L v d Linden (Warmond). Th A Ruys (Leiden) en L R M Warnars (Oosterhout, van hetzelfde penseel, te onderschei den. maar behoudens de drie aqua rellen van Dözan (over wie echter to<t nu toe geen andere gegevens be schikbaar zijn) is dit werk anoniem. Bij de boeken is gelukkig een betere documentatie mogelijk. Vooral het werk van Kawamura Bumpó (gestorven 1821) is goed vertegenwoordigd met een aan tal magnifieke drukken, maar daarnaast zijn vele belangrijke Kyóto-kunstenaars met boeken uit het eerste kwart van de 19de eeuw aanwezig. Het meest opmer kelijke van dit werk is wel. dat het ook in gedrukte „reproduktie" zo weinig aan kracht, aan durf en originaliteit inboet, zo volstrekt levend blijft, zo weinig ..prent" is en ondanks de veelheid nooit verveelt. Soldaat-vaandeldrager, begin 19de eeuw, op de tentoonstel ling in Volkenkunde. Spreekt dit enerzijds voor de grote grafische kundigheid, waarmee dit bij uitstek „schilderachtige" werk werd gedrukt en uitgegeven, ander zijds is het stereotiepe, het geijkte patroon, dat zo kenmerkend is voor veel produkten van de prentkunst uit Edo hier goeddeels afwezig. De volstrekt eigen zeggenschap van deze litteraten-schilders uit Kyöto uit zich ook wanner het de gewoonste onderwerpen betreft altijd op boeiende, indringende, treffend ka rakteristieke wijze. Service van de treinmachinist „Hé", moeten gistermorgen om streeks elf uur de passagiers van de trein uit Utrecht hebben oe- dacht, „alweer een station?'' Een handvol reizigers boog zich uit het omhoog gedraaide raam. De trein luid juist het station van Alphen aan den Rijn verlaten, in de richting Leiden, en nu stopte hfj weer. De nieuwsgierigen waren er getuigen van hoe de wagen- voerder z\jn cabine verliet. Hij stapte op het hek van een weiland af en deed dit open. „Huuii", zei hij tegen het schaap, dat het dichtst hij hem stond, en joeg het de u-ei in. De drie dik geklede soortgenoten volgden gewillig mei kwispelende staart. „Dat is dat", zei de wagenvoerder, sloot hei hek weer af, stapte in en zetti de reis voort. De reizigers waren vol lof over deze service. De schapen ook, hoewel onbewust.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3