Nieuwe leidse Courant ALLE GEWELD UITBANNEN 90 doden bij aardbeving op Formosa Moskou nodigt Nehroe uit Amerikaanse president antwoordt Chroesjtsjef: 5Vage beginselverklaring ontoereikend geacht Weer breuk in hot-line" Verwarring op Zanzibar Opstand uitgebroken in Tanganjika Schaatsvreugde eindigt voor velen met de dood Arrestatie van O.A.S.-leider Arbeiders in Djakarta nemen Unilever over VAN WIJK HERINGA N.V. MEISJES JONGENS en MANNEN Maarïdag 20 januari 1964, 44ste jaar^artg Directeur: F. DIEMER Veranderlijk CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Veranderlijke bewolking met hier en daar mist en geen neerslag van beteke nis. Vannacht lichte, op enkele plaatsen matige vorst, morgen overdag tempera turen enkele graden boven het vries punt. Overwegend zwakke wind. (Zie ook pag. 7) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 De Amerikaanse president heeft op zeer directe wijze gereageerd op het door Chroesjtsjef ingezette „vredesoffensief". In antwoord op het voorstel van de Russische premier, het gebruik v'an geweld in grensgeschillen af te scthaffen, zegt Johnson, dat dan ook moet worden afgezien van het gebrui ken van of dreigen met agressie, ondermijning of andere vormen van indi- recht geweld. Johnson noemt It voorstel van Chroesjtsjef 'n „vage beginsel verklaring", die sommige oorlogen afwijst, maar niet alle. Alle regeringen moeten volgens Johnson niet alleen afzien van het gebruik van geweld, maar ook van ondermijnende activiteit en heimelijke levering van wapens. Voorts zouden de partijen, die betrokken zijn bij een ernstig geschil, moe ten proberen een oplossing te vinden langs vreedzame weg, via de orga nisatie der Verenigde Naties, een regionale organisatie of met andere vreedzame middelen. Naar de mening van Johnson moet van de V.N. veel meer gebruik worden gemaakt voor het regelen van geschil len en moeten de mogelijkheden van de wereldorganisatie worden vergroot. Met de financiële problemen van de V.N. moet voorgoed worden afgere kend. Johnson herinnert er voorts aan, dat zijn land in het belang van ver sterking van de vrede nieuwe voor stellen zal indienen op de ontwape ningsconferentie die morgen in Genève begint Hij spreekt de hoop uit, dat ook de Sowjetunie met nieuwe ideeën voor de dag zal komen. Ook sprak Johnson de wens uit. dat beide landen op terreinen van overeen komst kunnen samenwerken, in plaats van steeds weer terug te vallen op de welbekende geschilpunten. Hij brengt in zijn zaterdagavond overhandigde nota naar voren dat de Verenigde Staten zich verbonden hebben tot de vreedzame her eniging van Duitsland, in overeenstem ming met de wil van het volk. Voorts hebben de Verenigde Staten, die funda mentele verbintenissen hebben ten aan zien van de republiek China (op For mosa) al vele jaren gestreefd naar uit banning van geweld in de Straat van Formosa. De strijdkrachten en bases van Amerika in het buitenland zün bestemd voor de gemeenschappelijke defensie en Gelukwensen en geschenken voor prinses Margriet Een stralende prinses Margriet die gis teren 21 jaar is geworden, heeft van morgen in het paleis Soestdijk talrijke felicitaties in ontvangst genomen. Het postkantoortje in Soestdijk liet vele tele grammen en brieven maar ook ansicht kaarten naar de Prinses brengen. Gis teren had de Prinses reeds in intieme kring haar verjaardag gevierd, die dit maal een bijzonder accent kreeg door het feit dat zij thans de leeftijd der vol wassenen heeft bereikt De voorzitter van het algemeen be stuur van het Prinses Margrietfonds, de heer A. F. Vas Dias. die met een aantal andere bestuursleden van het fonds tra ditiegetrouw geschenken kwam aanbie den, getuigde hiervan toen hij zei dat de Prinses, zoals men in koopvaardij- termen zegt, de begrensde vaart van de prille jeugd onder loodsaanwijzing heeft verlaten. Hij bood haar naast een enor me taart van de Verenigde Scheepvaart bedrijven een tuil prille voorjaarsbloe- Een half uur later werd de Prinses verrast door een delegatie van de fede ratie goud en zilver. Drs. B. W. Buenk, voorzitter, bood haar een gouden broche aan, ontworpen door de juwelenfabrikant P. Kohier. Het is een revers-broche ge maakt van met lussen door elkaar ge vlochten geel goud, versierd met drie bloemmotieven en gevuld met loep-zui vere blauw-witte briljanten. In één oogopslag Gezamenlijk Onze Vader (met r.-k.)? pag. 2 Mies Bouwman: in en naast de roos pag. 2 Egyptenaar vraagt Israël asiel pag. 5 Medische alarmcentrale pag. 5 Frankrijk-China: Tsjang Kaj sjek weet nog niets pag. 5 Air Union: samengaan of ondergaan pag. 7. Amsterdamse politie over het schot pag. 7 Roemers: schuld aan de werkgevers pag. 7 Protest van mevrouw Heyer- mans pag. 7 Sport (schaken, schaatsen enz.) pag. 8 en 9 zijn in overeenstemming met verdragen met de betrokken lanaen. Johnson besluit als volgt: „U zult het zeker met mij eens zijn, dat wij tot taak hebben hard en voortdurend aan deze en andere specifieke problemen en voorstel len te werken in plaats van ons te be perken tot vage beginselverklaringen die sommige oorlogen afwijzen, maar niet alle". Dieven hebben op 9 januari een een stuk gestolen van de rechtstreekse kabclverbinding de zogenaamde „hot line" tussen Washington en Moskou. Het Finse persbureau, dat dit meldt, zegt dat het stuk in de buurt van Hel sinki werd weggehaald en dat de ver binding hierdoor op 9 januari vier uur lang verbroken is geweest. Die verbinding is overigen al eens eerder verbroken geweest. In de zomer van het vorig jaar reed een arbeider in Zuidwest-Finland de lijn met een bull dozer kapot. Zo erg is een breuk nu ooft weer niet, want er loopt nog een tweede kabel dwars door Europa. Het ijs is verre van betrouwbaar. Al wordt er op vele plaatsen druk geschaatst, oppassen voor wakken is geboden. Daarvan getuigen de verdrinkingen die wij vandaag moeten melden, daarvan getuigen ook de waarschuwingsborden (zo als deze bij Monnikendam, waar zaterdag de nationale ijszeilwed- strijden bij gebrek aan wind niet doorgingen). De toestand in Oost-Afrika is uiter mate verward. In Tanganjika is nu ook een opstand uitgebroken, nadat de regering van president Nyerere troepen had gezonden naar Zanzi bar, dat tegenover zijn land is ge legen. Het is nog niet bekend, of de in verzet gekomen legereenheden de macht reeds in handen hebben. Wel is gemeld, dat zij het internationale e schaatsvreugde waarvan velen de afgelopen dagen volop hebben genoten, is voor een aantal van hen tragisch afgelopen doordat zij door het ijs zijn gezakt en verdronken. Twee jongens van tien en elf jaar uit Bolsward, Hendrik de Jong en Al- bert Dijkstra, zijn zaterdagmiddag bij Exmorra bij het schaatsenrijden in een ak terechtgekomen en verdronken. De jongens waren naar dit dorp onderweg om een bezoek aan de grootouders van Hendrik te brengen. In de vaart die naar Exmorra leidt was bij een gemaal- tje, dat de dag tevoren nog gedraaid had. een wak over de gehele breedte De jongens, die de zon in het gezicht hadden, hebben het wak kennelijk niet gezien. Bij Arum, eveneens in Friesland, is zaterdagmiddag omstreeks vijf uur de 10-jarige Docde de Boer door het ijs gezakt cn verdronken. De jongen speel de met een vriendje op het ijs van vaart. Beiden zakten zij er door. Een passerende fietser kon een van de jon gens nog redden. De negenjarige Johnny Rudolfs is zaterdag op de vestinggracht te Helle- voetsluis bij het schaatsen in een wak gereden en verdronken. De zestienjarige Amsterdamse scho lier R. Schoten is bij het schaatsen op de Lijnbaansgracht door het ijs gezakt en verdronken. Omstanders hebben ver geefs getracht de jongen tijdig onder het ijs vandaan te halen. Gistermiddag is op een verboden gedeelte van de Bergsche Achterpias te Rotterdam de zeventienjarige groente handelaar F G. A. Kortekaas door het ijs gezakt. Nadat men de jongen op het droge had gebracht, heeft men kunst matige ademhaling toegepast en een zuurstofbehandeling gegeven, waarop bleek, dat de jongen nog leefde. In ernstige toestand is hij naar het zieken huis gebracht, waar hij later is overle- vliegveld, het postkantoor en de tele foonverbindingen in hun macht heb ben. De ambtswoning van Nyerere is door militairen omsingeld, maar er be staat geen zekerheid, of het hier om loyale of opstandige troepen gaat. Bo vendien lyas al eerder gemeld, dat Nyerere een reis van vijf dagen naar het binnenland van Tanganjika maakt. Dit laatste was gemeld, nadat „veld maarschalk" John Okello, de leider van de opstand op Zanzibar, in de hoofdstad Dar-es-Salaam was gearriveerd om met Nyerere besprekingen te voeren. Troepen uit Tanganjika hielden gisteren in Zan zibar, de hoofdstad van de „volksrepu bliek" met die naam, een grote parade. Okello schitterde door afwezigheid. Een bijzonderheid was, dat zijn „vrijheids strijders" aan de lopende band werden ontwapend. Blijkbaar zijn de troepen van Tanganjika echter niet ingezet om het nieuwe bewind omver te werpen. Want de door Okello aangewezen president Karoeme nam de parade af van het bal kon van het witte paleis van de afgezette Duizenden vermoord? Volgens niet bevestigde berichten zou den sedert het begin van de opstand op Zanzibar enkele duizenden mensen zijn vermoord. De revolutie had ongeveer honderd mensenlevens geëist. De wraak neming, die er op gevolgd is, zou tot ver schrikkelijke bloedbaden hebben geleid onder de Arabische bevolking op liet platteland. Achter de opstand zou een communistische Chinese agent hebben gezeten, die als journalist in Das-es-Sa- laam werkzaam was en enkele dagen voor het uitbreken van de revolutie naar Zanzibar was vertrokken. Zijn naam is Kao Liang. De sultan van Zanzibar is in Engeland aangekomen. Hij verklaarde, op een oi andere dag naar zijn eiland te willen te rugkeren. Van Okello had hij voor de op stand nooit gehoord. Intussen is de „volksrepubliek" Zanzi bar erkend door vrijwel alle communis tische landen en voorts door Kenia, Oeganda, Ghana en Ethiopië. Ruim ton schade bij fabrieksbrand in Breda Bij een felle uitslaande brand in de perserij van de NV Intra, fabriek van isolatiematerialen te Breda, is gistermid dag. naar schatting voor meer dan f 100.000 schade aan gebouwen, machine- i, en opgeslagen materiaal aange richt. De brand werd omstreeks kwart voor twee gemeld, onmiddellijk nadat rookkolommen en hoog oplaaiende vlam men op het fabrieksterrein zichtbaar werden. De fabrieksafdeling van het isolatie bedrijf, dat tegen brand verzekerd is, zal geruime tijd niet kunnen functionerea De oorzaak van de brand is nog onbe- Dokter E. van der Werf. een rustend arts in het dorp Lent in de Betuwe, heeft al z(jn plaatsgenoten een circulaire ge stuurd, waarin hij waarschuwt tegen de gevaren van het roken. De dokter zegt, dat de stugge roker zijn leven tien of twintig jaar bekort en hij brengt en kele frapante gevallen uit zijn praktijk in herinnering. ,,Wees matig vraagt hy van zijn mede-Lentenaren en verder dringt hij er op aan kinderen tot zestien (of nog liever tot achttien) het roken te verbieden. Onrust op Zanzibar: een revolutio naire soldaat houdt bovenop een tafel een oogje in het zeil terwijl een deel van de krijgsbuit wordt geïnventariseerd: een motorfiets, een naaimachine, meubelen e.d., achtergelaten door verdreven Ara bieren. De goederen zullen bij op bod verkocht worden en de op brengst is „voor de schatkist Minister Luns voor Amerikaanse tv. Minister Luns heeft zaterdagavond i een interview voor de Amerikaanse tele visie gezegd dat Nederland het liefst een bovennationale regering in Europa heeft, maar ten volle bereid is een wat lossere confederatie te aanvaarden als daarmee zou worden bereikt dat ook Engeland toetreedt. De minister noemde Engeland een belangrijk en onmisbaar deel Europa. Het interview was vrijdag in Den Haag opgenomen. Kluizen met 25 mille gestolen In het afgelopen weekeind zijn uit het filiaal van Dirk van den Broeks super markt aan de Johan Huizinglaan in de Amsterdamse tuinstad Slotervaart twee kluizen uitgebroken en meegenomen. In de kluizen waren de ontvangsten vai zaterdag,' bij elkaar ongeveer f 25.000, op geborgen. Midden- en Zuid-Formosa zijn in de nacht van zaterdag op zondag ge troffen door een hevige aardbeving, die aan ongeveer negentig personen het leven heeft gekost, terwijl 320 mensen werden gewond. In de steden Tsjiaji en Tainen zijn 903 huizen geheel en 1800 gedeeltelijk ingestort. In Tsjiaji zijn een 180 huizen door branden, die na de aardbeving uitbraken, vernield, waardoor 745 personen dakloos werden. Meer dan duizend brandweermannen hebben aan het blussingswerk deelgenomen. Het centrale punt van de aardbeving bevond zich onder een bergrug in Mid- den-Formosa. Uit Noord-Formosa. dat minder erg werd getroffen, zijn geen berichten over slachtoffers of aangerich te schade ontvangen. Verscheidene delen van de spoorbaan, die van Noord- naar Zuid-Formosa loopt, zijn door de aardbeving verwrongen. De grote verkeerswegen' werden echter niet beschadigd. Frankrijk heeft de eerste stappen ge daan om de uitlevering te bewerkstel ligen van de O.A.S.-leider Georges Wa- tin,wiens arrestatie bij Bern zaterdag werd bekendgemaakt. Volgens 't Parijse blad Journal du dimanche heeft de Zwit serse regering al laten weten, dat zij Watin niet zal uitleveren. Watin is in Parijs bij verstek ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de aanslag op president De Gaulle in augus- Vanmorgen om tien uur is op de rijksweg Den Helder-Alkmaar ter hoogte van Stolpen een sportwagen op het glad de wegdek geslipt, over de kop geslagen en in brand gevlogen. De inzittenden (een echtpaar) werden door het open dak geslingerd en zwaar gewond. Kort na het ongeluk overleed de bestuurder de 59-jarige heer H. Broers uit Den Helder. Commentaren TNEZE WEEK gaat ten onzent de regering een gesprek voeren mét het bedrijfsleven werkgevers en werknemers over de ontwikke ling van lonen cn prijzen. Overbodig Ls dat niet. De ontwik keling heeft bedenkelijke kanten. De loonsverhoging zat in de lucht, maar de neiging is er om de flinke ver hoging nog hoger te maken dan ze is. liet gevaar Ls niet denkbeeldig dat de grenzen van het mogelijke overschreden gaan worden. Dat een aantal prijzen zouden gaan stijgen was zeker. Nu het echter ge beurt ook. wordt men zich bewust dat de hogere Ionen voor een deel w eer teniet w orden gedaan. Dan lijkt het voor de hand te liggen dat de lonen nog hoger dienen te liggen. Maar intussen komt men aldus in de beruchte spiraal terecht. Er is ook onder de werknemers be zorgdheid over deze ontwikkeling. En terecht, want het moet straks fa taal gaan inwerken op onze werk gelegenheid. Werkgevers die door de omstandig heden meer gaan betalen dan ze fei telijk kunnen, werknemers die in schijn meer krijgen dan in werke lijkheid het zijn verschijnselen die duiden op een ongezonde situatie en die overleg met de regering wense lijk maken. TNE LAATSTE jaren hebben met name in Afrika heel wat landen hun onafhankelijkheid gekregen. Dat is veelal geschied in een versneld tempo. Maar de vraag moest rijzen of zij alle wel op de onafhankelijk heid waren voorbereid. Waren zij alle tot de nodige politie ke rijpheid gekomen? Waren er steeds bekwame lieden aanwezig die het vertrouwen van hun volk ge noten en bereid waren het belang van hun land te laten gaan boven hun eigen materiële welstand? Het is al wel gebleken dat aan deze voorwaarden niet altijd is voldaan. Laatstelijk zijn het de gebeurtenis sen op Zanzibar, het eiland voor de Afrikaanse oostkust, die het ons hebben bewezen. Nauwelijks een maand na de onafhankelijkheidsver- werving is het een gebied van bloed baden geworden, een prooi van com munistische invloeden van buitenaf. Hier ligt een zware verantwoorde lijkheid op wie over zulk een gebied eens het gezag uitoefenden. Er steekt geen verdienste in. een land te ontruimen zonder dat de no dige voorzieningen zijn getroffen die de toekomst niet al te ongewis ma ken. Het beeld van het Zanzibar van vandaag is jammerlijk. Onbekend of ook Shell bezet is "PkE werknemers hebben hedenoch- tend de leiding van het hoofd kantoor van Unilever te Djakarta overgenomen. Vakbondsleiders zetten de telefooncentrale en hielden de toegang tot het gebouw gesloten. VLIET 15 LEIDEN De vraag naar Van Wijk Modewol wordt steeds groter. Wij moeten uitbreiden en vragen dus: Voor nadere inlichtingen over onze arbeidsvoorwaarden lonen reisgeld vergoedingen en sociale voorzieningen kunt U zich vervoegen op onze afdeling Personeelszaken, Vliet 15, Leiden. Premier Chroesjtsjef heef( zijn Indische ambtgenoot Nehroe uitgenodigd, voor herstel van zijn gezondheid naar de Sowjetunie te komen. De 74-jarige Nehroe werd veertien dagen geleden onwel toen hij een congres van zijn partij te Bhoebaneswar bijwoonde. Hij vertoonde verschijn- selcn die op een lichte beroerte zouden duiden. Na een week werd hij over-1 gebracht naar New-Dclhi, waar hem een volledige rust van vier tot zes weken is voorgeschreven. Het was niet direct bekend, of Nehroe de uitnodiging zal aanvaarden. Een bericht dat het hoofdkantoor van de Shell eveneens bezet was, werd niet bevestigd. Het hoofdkantoor van Unilever en de twee fabrieken stonden hedenoch tend onder strenge politiebewaking, evenals de Amerikaanse en Britse am bassades (waar zaterdag grote beto gingen waren voorgekomen). De politie die bij het gebouw van Uni lever op wacht stond, zei dat zij tot taak had geweld te voorkomen. Zij deed geen poging in het afgesloten gebouw te ko men en gaf de Britse directeur van Uni lever, B. W. Schwarz. de raad zich bij de wens van de werknemers neer te leg gen en thuis te blijven. Later verklaarde Schwarz telefonisch dat hij besloten had zulks te doen en niets te verrichten wat tot wanordelijk heden kon leiden Hij en de uit twee Britten en vier Duitsers bestaande be drijfsleiding zouden op instructies van de Indonesische regering wachten. Zaterdag was een poging tot overne ming van Unilever mislukt. Schwarz weigerde toen het gebouw te verlaten en met een delegatie van werknemers te spreken. De gebouwen werden niet be waakt. omdat de politie beweerde dat al haar manschappen nodig waren voor be waking van ambassades en diplomaten- woningen. Dr. Leimena, waarnemend president, heeft de vakbonden aangespoord zich te houden aan de regeringsvoorschriften en de leiding over de Britse ondernemingen niet over te nemen. Een woordvoerder van de Britse am bassade spreekt tegen dat de Shell- kantoren overgenomen zouden zijn. Wel was er in het gebouw een vergadering gaande van bedrijfsleiders en vakbonds bestuurders. De vakbond by de Shell te Djakarta maakt bekend, dat de olie-onderneming is overgenomen. Biljetten met de woor den „Milik R.I." (eigendom van de repu bliek Indonesia) zijn op het hoofdkan toor cn de auto's van de Shell te Dja karta geplakt. Omstreeks de middag vergaderde de directie nog met een delegatie van ar beiders in het kantoorgebouw, dat nog door Britse functionarissen werd bezet. Naar verluidt, hebben de arbeiders een directie voorgesteld, waarvan nog enige Britten deel zouden uitmaken. Het hoofd van de directie. Arnold Risson, weigerde iets over de toestand te zeggen. Volgens diplomatieke kringen te Sin gapore zyn de Indonesische vakbonden ook bezig met de overneming van de fabriek der British-American Tobacco Company te Cheribon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1