Nieuwe Leidse Comramit Amerika niet gelukkig met erkenning China en Ionen in diseussie „We waren toch zo goed voor kinderen en zieken" De Gaulle volgt eigen politiek Gevolg: meerderheid voor toelating tot de V.N. Wending ten goede' in geschil om Maleisië? Drie doden in verkeer A dam N.A.M. betaalt Staat flink deel van winst Hofman en Schlage in Auschwitz-proces: Alle schuld op mede-SSe-rs afgeschoven Twee mannen schuldig aan Nijmeegse moord Commentaren Loon 100 pet omhoog CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD itigh it ghebleven Zaterdag 18 januari 1964, 44ste jaargang N Lichte tot matige vorst Droog weer met vannacht en morgen ochtend lichte ot matige vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt, plaatselijk bewolking en hier en daar nevel of mist. Zwakke ot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidoost. (Zie ook pag. 7) 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00— 19.00 Ook op het gebied van kerk torens zijn de laatste jaren de architectonische normen ver anderd. Hier een voorbeeld van een hypermoderne opvatting, gerealiseerd in het Zwitserse plaatsje Uster. Het bouwsel is een creatie van de jonge archi tect André M. Stwder uit Zü- rich. Frankrijk zou zoals in een deel van onze oplaag gisteren nog gemeld de Verenigde Staten formeel hebben doen weten dat het van plan is communistisch China te erkennen. Deze mededeling heeft in het westelijke kamp gisteren tal van speculaties doen ontstaan. Opnieuw, zo wordt ge zegd, zal president De Gaulle zijn eigen politiek volgen en zich niet storen aan de verontruste Amerikanen, die overigens ontkennen officieel iets te weten van communistisch Chinese erkenning door Frankrijk. De Ameri kanen verwijzen naar de Franse regering. Waar Amerika vooral bevreesd voor is, is het feit dat erkenning door Frankrijk waarschijnlijk tot gevolg zal .ïebben dat zeker twaalf Afrikaanse landen die tot voor kort Franse kolo- niëën waren, De Gaulles voorbeeld zullen volgen. Dat zou in de Verenigde Naties gevolgen kunnen hebben, melijk een eventuele meerderheid voor toelating van communistisch China. Verder zou de erkenning een onge kende expansie van de handel Afrika teweeg kunnen brengen. China De Amerikanen laten echter schemeren dat Frankrijk echt niet zoveel commerciële vruchten hoeft te verwach ten van de handel met China. Tot hebben vier Westeuropese mogendheden China erkend: Engeland, Noorwegen, Denemarken en Nederland. Deze landen zouden, aldus de Amerikanen, niet zoveel Na gesprek Kennedy-Soekamo: Als gevolg van het gesprek tussen de Amerikaanse minister van jus titie, Robert Kennedy, en president Soekarno van Indonesië is er in het geschil om Maleisië een „wending ten goede" gekomen, aldus de opti mistische commentaar van een Ja panse woordvoerder. Japan is vol ledig gekend in het gesprek tussen de twee staatslieden. Premier Ikeda heeft daarover met Kennedy gedachten gewisseld. De Japanse re gering ontkende de rol van bemid delaar te willen spelen tussen Ma leisië en Indonesië. Beide staatslieden zijn overeengeko men dat het geschil door overleg moe worden opgelost. Dat overleg moet ge voerd worden door de drie betrokken staten: Indonesië, Maleisië en de Philip- „gun- pijnen. Er moet echter eerst Het verkeer in Amsterdam heeft gis- teren drie doden geëist. Na de 69-jarige Chinese kok, Stjeng Wang, die 's morgens op het Damrak onder een tram terecht kwam, kwam 's middags de 32-jarige automobilist C. Wouda uit Santpoort om het leven. Hij reed met grote snelheid tegen een lichtmast op, nadat hij bij een inhaalmanoeuvre waarschijnlijk de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Ruim een half uur later werd de 62-jarige C van Maasdam op het fietspad van dt Cornelis Lelylaan door een vrachtauto geschept. Zwaargewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, maar bij aankomst bleek hij reeds te zijn over leden. In een oogopslag De Haagse „meester" De Bruin en architect Van Tijen hebben gisteren de Schweit- zerprijs gekregen pag. 2. Nas Ammin begint in april te draaien pag. 2. Zuid-Afrika is beducht voor invloed van het communis me pag. 5. De Franse oud-premier Pflimlin verwacht niet op korte termijn een Europese politieke unie pag. 5. en het ZONDAGSBLAD stig klimaat voor besprekingen" worden geschapen. Waarschijnlijk om dat klimaat te hel pen scheppen gaat Robert Kennedy m zijn bezoek aan apan naar Manilla er Koeala Loempoer. In Tokio is Kennedy ook nog even terug- gekomen op zijn plannen voor de toe komst. Hij zei nog niet besloten te heb ben de nominatie voor het vice-presi- dentschap te aanvaarden, mocht hem die worden aangeboden. Hij verklaarde weken lang over zijn toekomst nage dacht te hebben, maar nog steeds niet tot een besluit gekomen te zijn. Kennedy beaamde min of meer dat hij degene is geweest die ruimtevaarder John Glenn heeft geïnspireerd zich kan didaat te stellen voor de Senaat vot democratische partij. Zoals bekend heeft Glenn ontslag genomen als astronaut. Kennedy heeft met hem enkele gesprek ken over zijn toekomst gevoerd. 2 stormachtige ontwikkelingen het loon- en prijzenfront zullen volgende week vrijdag onderwerp zijn van een uitvoerige discussie tus sen leden van de regering en ver tegenwoordigers van de in de Stich ting van de Arbeid vertegenwoordi gende organisaties van werkgevers i werknemers. Dit overleg vindt plaats op ver zoek van het kabinet, zo heeft het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid gisteren medege deeld. De plaats van samenkomst is Voorburg. Namens de regering nemen hieraan deel de ministers Andriessen (econo- ische zaken» Witteveen financiën), agaers (.volkshuisvesting en bouw nijverheid), Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) en Biesheuvel (landbouw en visserij), alsmede de staatssecretaris van sociale zaken dr F. G. M. de Meijer. Van de werkgevers, en werknemers- rganisaties zullen de voorzitters op het appèl verschijnen, terwijl hoven de voorzitter van het verbond Nederlandse werkgevers de heer r de Koster aan het beraad zal deelnemen. Hoewel genoemd verbond ;t in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigd heeft de voorzitter wel deelgenomen aan het onlangs ge houden ma moe to verleg. baat van deze erkenning hebben gehad. België daarentegen heeft een bloeiende handel met de Chinezen. Functionarissen van de Westduitse regering hebben, hoewel het feit va Franse erkenning nog steeds niet officieel is, laten weten dat Bonn het Fr, voorbeeld niet zal volgen. De Franse regering heeft de Westduitsers wel deze kwestie benaderd. De gezamenlijke buitenlandse politiek van het Frans- Duitse akkoord van verleden jaar i nu toe een dode letter gebleken. Engeland vermijdt commentaar op de Franse stap. Men is wel verbaasd. Nog geen maand geleden heeft president De Gaulle minis ter Rusk verzekerd dat van Franse er kenning van China nog geen sprake kon zijn. In Londen doen geruchten de ronde dat Franse functionarissen met leden var het gevolg van premier Tsjoe En-lai ir Noord-Afrika besprekingen hebben ge voerd. De Chinezen zelf hullen zich in stil zwijgen, hoewel Tsjoe En-lai bij de eerste berichten over een dergelijke ontwikke ling zich zeer verheugd betoonde. Degene die deze Franse stap heeft voorbereid ex-premier Edgar Faure. liet er gisteren voor de radio geen twijfel over bestaan dat Frankrijk in China een grootse rol kan spelen op het gebied van de handel Faure borduurde voort op hetzelfde stramien waarop president De Gaulle op 31 januari zal terechtkomen: de histo rische missie die Frankrijk in dit deel van de wereld te vervullen heeft. Frank rijk dat Azië als geen andere kent. aldus Faure, dat dé specialisten op dit gebied bezit. Frankrijk kan China voor het Wes ten openleggen, aldus de speciale afge zant van De Gaulle naar Peking. Een laatste vraag is nog: hoe zal Peking reageren op het feit dat nationalistisch China ook nog door Frankrijk wordt er kend. Men is van mening dat de Chinezen over deze kwestie allengs soepeler zijn gaan denken en dit feit niet zullen opwer pen als een werkelijk beletsel. Behalve de vennootschapsbelas ting (45 procent van de brutowinst) cal de staat van de Nederlandse aard oliemij (N.A.M.) van de netto-win ningsresultaten van het gasveld bij Slochteren nog ontvangen een royal ty van 10 procent, alsmede via de Staatsmijnen die ook aan de gas winning ter plaatse deelnemen een aandeel van 40 procent. De Amerikaanse minister van '.itie Robert F. Kennedy heeft klaard, dat het bekend gemaakte v< nemen van Frankrijk om commu tisch China te erkennen, niet definitief Iet zou voorbarig zijn hierop commen- r te geven, daar het geen definitieve ilissing is, aldus Kennedy. IU zei dat president Johnson heeft ver klaard, dat hij de politiek van wijlen pre- ident Kennedy zou volgen jegens Pe king. Dit zou blijven gelden, totdat com- istisch China niet alleen in woorden ook met daden van standpunt ver andert. ,.De Verenigde Staten zijn van mening, dat communistisch China zich toelegt op de vernietiging van de Amerikaanse levenswijze en van de levenswijze var onze bondgenoten", aldus Robert Ken- Sjoukje Dijkstra toonde haar klasse bij de Europese kampioenschap pen. Op deze foto uit Grenoble zien we Sjoukje tijdens een van die gracieuze sprongen, waarmee zij opnieuw naam maakte voor Neder land in het buitenland. verschenen All 1 Tl TN HET Auschwitz-proces verschenen gisteren de voormalige cc Briyio Schlage en de ex Hans Hofmann voor de rechters, zich te verantwoorden voor hun aan deel in de gruweldaden in dit vernie tigingskamp. De nu 53-jarige Hofmann. die reeds wegens moord in het Dachaukamp tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld, brak tijdens zijn verhoor in lucht" waren. „Ik z kunnen uitdrukken." Op de opmerking v het niet anders de president, dat de mensen te zwak waren om op hun benen te staan, zodat er wel degelijk van strafoefeningen sprake was. schoof Hofmann alle schuld op zijn vroegere ondergeschikten. Nooit Dr. Busks en ds. Overduin voor Vara-tv. De predikanten dr J. J Buskes (her vormd) en ds, J. Overduin (gerefor meerd) zullen volgende week woens dagavond in het televisieprogramma van de VARA „rekenschap van gevoe len" afleggen over de inmiddels wel zeer bekend geworden tv-uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van deze omroepvereniging. Zo als gemeld heeft de VARA zich enige dagen geleden akkoord verklaard met een getuigenis van de kerken, een ver zoek dat door de generale synode van de Gereformeerde Kerken was inge- Overleg van het moderamen van deze kerkformatie met de Nederlandse Her vormde Kerk en de Christelijke Gere formeerde Kerken, leidde ertoe, dat ge noemde predikanten namens de kerken voor de camera de christelijke opvat tingen over de uitzending van 4 janua ri en de reacties daarop aan de kijkers zullen voorleggen. Het programma zal waarschijnlijk een onderdeel vormen van de rubriek ..Achter het nieuws", die om twintig minuten over acht op het scherm komt. Een beeld van het bezoek, dat H.K.H. prinses Irene, die op het ogenblik een bezoek aan Span je brengt om haar uitspraak te vervolmaken ziet men hier tij dens haar bezoek aan de uni versiteit van Alcala de Hena- tranen uit en zei dat het onbillijk was, dat zijn vroegere superieuren van het dodenkamp niet terechit staan. „Nu zitten wij hier voor hen." Zijn betuigingen van onschuld en zijn beweringen over zijn goedheid tegenover zieken en kinderen leidden tot een uit barsting van de zijde van de president die opmerkte tot dusver alleen maai- te hebben gehoord- dat de SS-ers niets an ders deden dan speelterreinen voor kin deren aanleggen, rapporten opmaken en vrijgelaten gevangenen naar het station brengen. Goedheid Hofmann gaf hoog op van zijn goed heid voor de zieken. Deze was zelfs zo ver gegaan, dat hij eens 700 a 800 soe- ciale rantsoenen naar het kamphospitaal had laten brengen, wat tot een telegram metje uit Berlijn aanleiding had gegeven met de vraag of hij gek was om zoiets in het vierde jaar van de oorlog te doen. Toen de president strafoefeningen ter sprake bracht, die in de afdeling voor zigeuners werden gehouden, zei Hofmann dat liet „sportoefeningen in de open Ook Schlage ontkende alle schuld. Hij was alleen maar verantwoordelijk voor de sleutels en het openen en sluiten dei- celdeuren. Nooit had hij ook maar een gevangene zien sterven. Van de massale vergassingen wist hij niets af. „Eerst bij het Auschwitzproces hoorde ik hoe ze werden uitgevoerd," aldus de beklaagde. Wel gaf hij toe vrachtauto's vol mei lijken te hebben gezien, doch dat ging mij niet aan. Ik werd niet verondersteld me daar op te houden, zodat ik maar naar mijn kantoor ging." Toen de openbare aanklager opmerkte dat Schlage dan kennelijk als een klui zenaar in zijn kantoortje verbleef, ant woordde deze: „Ja, ja, het was allemaal vreselijk. We durfden er niet aai denken Op de grote landbouwtentoonstel ling en levensmiddelenbeurs Grüne Woche te Berlijn (van 24 januari—2 februari) zal ons land met zijn collec tieve agrarische inzending forser de dag komen dan in 1963 het geval was. De expositie zal een oppervlakte beslaan van ongeveer tweeduizend kante meter. Leefde de Nijmeegse politie vankelijk in de veronderstelling, dat •de moord op de alleenwonende me juffrouw T. Hendriks uit deze ge meente door een persoon zou zijn gepleegd, gisteren is komen vast te staan dat twee mannen aan de gru welijke daad schuldig zijn. De politie heeft gisteren een van de twee verdachten gearresteerd. Het is de 25-jarige bouwvakarbeider A. W. uit Keizer Karelstad. De andere ver dachte, de negen-tienjarige H. van Os is nog voortvluchtig. A. W. is donderavond vrijwillig met een rechercheur meegegaan naar het politiebureau te Nijmegen om daar te worden verhoord over de aanslag. Geleidelijk aan heeft W. daarbij toege geven, gezamenlijke met Van O in de woning van de bejaarde vrouw't/? zijn binengedrongen. In de nacht van 10 op 11 januari. De bouwvakarbeider is ingesloten in het hoofdbureau van polit Hij zal maandag voor de officier van justitie worden voorgeleid. Inmiddelz heeft aan de Groesbeekse Dwarsweg met hem de reconstructie van de moord plaats WAANNEER STRAKS, op 1 maart, geen nieuwe c.a.o. voor hel bouwbedrijf zou zijn afgesloten, is dat iets wat niemand wensen kan. Een c.a.o. is een element dat zeker heid biedt en dat behoeven we in heel ons maatschappelijk leven en in de bouwnijverheid wel in het bij zonder. Het geschil lijkt moeilijker te over bruggen, nu het niet vastzit op de totale loonsom. Het gaat om de ver deling. De werkgevers staat voor ogen een ingebouwde beoordelings factor ter verhoging van de arbeids inspanning. De werknemers zien hier risico's van willekeur. In de bouwnijverheid is inderdaad de wenselijkheid van aanmoediging. Of deze aanmoediging ook op deze wijze gestalte moet krijgen daar over is men het duidelijk niet eens. Wij hopen van harte dat men elkaar nog tijdig vinden zal. De woningnood is nog altijd hoog, maar er is nu onder leiding van de nieuwe bewindsman ook een nieuwe aanpak. Zijn geest drift heeft al aanstekelijk gewerkt. Indien partijen er niet in slaagden de kloof te overbruggen, zou zulks stellig allerwegen worden betreurd. T\E SYNODE der Gereformeerde kerken heeft een uitspraak ge daan die neerkomt op een weigering, het lidmaatschap van een niet zicb als christelijk aandienende partij te verbieden. Dit wel een formulering die beschou wing verdient, waarna dan de kans op misverstand wellicht geringer is. We willen niet aannemen dat de synode zulk een lidmaatschap toe juicht; zij wil het niet verbieden. Ons dunkt dat de voorkeur blijft uitgaan naar een christelijke partij formatie. Daarvoor zijn onderschei dene motieven aan te voeren. Een christelijke partij is een die zich als zodanig wil richten naar de eisen van het Evangelie. Daarom is zulk een partij ook vanwege de kerk aan te spreken; deze mag verlangen dat zulk een partij zich overeenkomstig haar hoge pretentie gedraagt. Er zijn christenen die er de voorkeur aan geven, een plaats te zoeken in een parti.jformatie van andere struc tuur. Hun overwegingen zijn niet zel den te eerbiedigen, al valt over het partijbeeld zöals zij dat zien te dis cussiëren. Men doet echter dunkt ons verstan dig. achter de uitspraak van deze synode niet meer te zoeken dan zij feitelijk behelst. En dat is dan een geweigerd verbod. XTET is nu wel zeker, dat de Franse regering het bewind van China gaat erkennen. Welke overwegingen De Gaulle daarbij heeft? Vooropge steld moet worden, dat China een realiteit is. Terecht kan men zich af vragen waarom allerlei andere rege ringen wel erkend worden, die van China echter niet. Ook onder die andere zijn er op wie het nodige valt aan te merken. De Gaulle hoopt stellig via erkenning invloed te kunnen uitoefenen. Met een erkend China kan worden ge praat, het kan min of meer in de hand worden gehouden. De Franse presi dent is tot zijn besluit gekomen op een moment waarop de Amerikaanse invloed in Azië is gaan tanen. Dat zal zijn roepinsbesef nog hebben aange wakkerd. Deze erkenning zal eveneens de toe lating van China lot de Verenigde Naties dichterbij brengen. Maar door de eigenwillige methode waarmee De Gaulle ook ditmaal te werk gaal, maakt hij het de westelijke wereld opnieuw moeilijk. Jammer dat de eenstemmigheid, waartoe deze ook mocht hebben ge leid, opnieuw verloren is gegaan. Op de rijksweg HengeloEnschede is gisteravond de 31-jarige bromfietser C. J. A. M. van Kuik uit Hengelo bij het oversteken tweemaal aangereden. Toen hij de weg voor de helft was overgesto. ken werd hij geraakt door een personen, auto. op de andere weghelft geworpen en overreden door een bestelwagen. De man op slag dood. (Advertentie) OPRUIMING BREESTRAAT 73 HOOFTSTRAAT 88, ALPHEN STAKING bij de gas-, telefoon- en trambedrijven in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro is gisteren beëindigd nadat de werkgevers een loonsver hoging van honderd procent hadden toegestaan. Hiermee is een crisis tussen president Joao Goulart en zijn politieke tegenstander Carlos Lacerda gouver neur van de staat Guanabara, afgewend. President Goulart zei donderdag dat de regering zou ingrijpen wanneer niet onmiddellijk overeenstemming werd bereikt, Lacerda had de regering ervan beschuldigd de staking aan te moedigen om een voorwendsel te hebben voor federale interventie, nadat president Goulart bevel gegeven had dc voor naamste elektriciteitsbedrijven met troepen af te zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1