Martin Schroder ZONDAGSBLAD Het werk der eeuwen In Australië leven gevangenen „buiten Nijmeegs bakkertje had vertrouwen LUCHTREDER MET BEIDE BENEN OP DE GROND ZATERDAG 18 JANUARI 1984 drijven te vinden, die met me in zee wilden gaan. Men voelde er gewoon niets voor. Na veel pra ten wist ik tenslotte toch één klant te overtuigen: een bakkertje in Nijmegen, die mij de eerste op dracht gaf... Het werd een fiasco en toen de winter kwam, moest ik op an dere wijze in mijn onderhoud voorzien, want in de vliegerij zat in die maanden geen brood. Zes maanden heb ik in Breda (waar ik op kamers woonde) toen als instructeur op een motor- en autorijschool gewerkt. Dat lever de me weer wat geld om de zo mer door te komen. Ik maakte die maanden een slordige 50 vlieguurtjes. Maar de volgende winter moest ik weer wat anders zoeken, want m'n geld was opnieuw op. Ik werd vertegenwoordiger in jenever en trok het hele land door, zélf le vend op koffie en limonade. Schulden Pas de zomer daarop kwam er enige schot in mijn plannen, die ik ten koste van alles wil de uitvoeren. Dat had ik me nu eenmaal in het hoofd gezet, zegt Martin Schroder. Met geleend geld kocht ik een Auster. Dat was een gok. De koop ging ver bo ven mijn financiële draagkracht. Ik zat meteen diep in de schuld. En binnen een jaar moest ik af betalen, wist ik. Maar het aantal klanten steeg, al moest ik er wel veel moeite voor doen. Geld om mijn toe-, komstige opdrachtgevers per trein te bezoeken had ik niet. Als ik een afspraak had in Amster dam, ging ik aan de weg staan liften. Ik had in die tijd één goed pak. Met m'n daagse klofje ging ik aan de weg staan en in Amsterdam schoot ik dan een ca feetje binnen, waar ik op het toi let m'n goede pak aantrok en zo naar mijn klant toog. Op de te rugweg ging het eender. Het was een ellendTgVtijd', 2egt Martin Schroder. Jarenlang elk dubbeltje te moeten omkeren voor het te kunnen uitgeven valt niet mee. Maar gelukkig kwam daar na enige tijd verandering in. De kentering was er ineens in 1954, toen een sigaretten-fabri kant me een opdracht gaf voor vliegen per jaar. vooruitgang. Voorheen maar 100 uur per jaar en nu ineens 400. Het was of de gouden bergen voor me leken te liggen, zegt hij. De vliegtuigen huurde ik van de Nationale Luchtvaart School, die een tien tal Tiger Moths vrij had. Nachtreclame MAC, het maatschappij-embleem, dat op vrijwel geen enkel vlieg veld onbekend is, staat op al de toestellen van Martin Schroder geschilderd. meer opdrachten. Schroder spreidde zijn vleugels uit. Naast het vliegen met sleepnetten (soms met 20 toestellen tegelijk) kwam hij met nachtreclame (verlichte letters onder de vleu gels van de vliegtuigen). Hij in troduceerde de zeppelin in op dracht van een sigarettenfabri- kant. Contracten met buitenland se maatschappijen trokken hem over de grens. In Duitsland en België liet hij ballonnen in de vorm van bepaalde artikelen aan kabels in de lucht hangen. En ook begon hij met luchtschrijven. Met gehuurde Harvards schreef hij hele teksten tegen de hemeL Overal. Boven Nederlandse ste den. rriaar ook boven de Italiaan se Rivièra. Zelfs een keer in Ni geria. waar hij tijdens de ver kiezingsstrijd het embleem van een van de partijen een palm boom moest schrijven. Het duurde niet lang of Schrö- ders bedrijf was het grootste op dit gebied ter wereld. Zijn suc cessen moedigden anderen aan ook hun geluk in de luchtrecla- me te beproeven met het gevolg Het werk der eeuwen, lees- leerboekje voor de kerk- en zendingsgeschiedenis (deel II), door P. A. de Rover. Uitgave J.H. Kok N.V., Kam- In dit tweede deeltje heeft de schrijver vooral ruimschoots aan dacht besteed aan enkele (weinig bekende) figuren die in de vorige en in het begin van deze eeuw op de zendingsvelden pioniersarbeid hebben verricht. Om enkele na men te noemen: dr. J. G. Scheu- rer. Elizabeth Mary Newman, dr. Laubach en Jim Elliot. De sa mensteller is er voortreffelijk in geslaagd een oprechte levensbe schrijving te geven van deze wer kers aan het Evangeliefront; of hij echter zijn doel zal bereiken (dat kinderen uit de hoogste klas sen van de lagere school en de v.g.l.o.-school zich deze stof eigen zullen maken) betwijfelen we. Speelt hier dus het lees-element de belangrijkste rol, anders is het met kerkvaders als Augustinus. Bonifatius, Calvijn, Zwingli e.a. De stukjes „Om te onthouden" zijn het uit-hct-hoofd-leren meer dan waard. Kort en bondig wordt hierin hun levensloop en hun bete kenis voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk op aarde ge- de weinige bedrijfjes, die het had den kunnen volhouden tegen hem, sloot hij overeenkomsten. Er is nu een perfecte samenwerking, zegt hij, we moorden elkaar niet langer uit. Grote luchtvaart Tóch was Martin Schroder niet tevreden. De basis van zijn be drijf, dat in '57 15 man in dienst had, was nog te smal vond hij. Er zou zeker eens een-plafond^ van de mogelijkheden komen, wist hij en wat zou er gebeuren als de wind draaide? Dat was het moment, waarop hij het oog richtte op de grote luchtvaart. Daarin wilde ik ook een teentje hebben, zegt hij. Het in charter vervoeren van passa giers en vracht moest mogelijk heden bieden om iets op te bou wen. Al eerder was er in Neder land een dergelijk initiatief ge toond. wat tot de oprichting van Aero Holland N.V. leidde. Dit be drijf ging echter na enkele jaren al failliet. Een van de belangrijke oorza ken van dit fiasco was, dat het bedrijfje niet kon opboksen tegen de K.L.M. Plesman duldde geen enkele concurrent naast zijn K.L.M.zegt Martin Schroder. De K.L.M. wilde alles zelf doen. Voor het kleine bedrijf was de concur rentie ten slotte zo moordend, dat het op de fles ging. Later is de situatie wel veran derd, maar toph ging Schroder eerst met de K.L.M. praten. Ik kon me niet permitteren met een maatschappij van een dergelijke omvang te gaan concurreren. Dit gesprek werd de oprichting van M.A.C. (mei '58). De directie stond niet afwijzend en schoof de rondvluchten boven Amsterdam af. Het lukte en er kwam winst uit de twee-motorige Dove, die dagelijks in de lucht hing en nog hangt. Jaarlijks boekt Schroder een slordige 14000 passagiers voor deze vluchten. Soms kan de Dove de stroom niet aan en moet hij een van zijn andere toestellen inschakelen, of. als die er niet zijn, een be roep op de K.L.M. doen. Het ge beurt dan wel dat er naast de Dove een DC-7c-reus de lucht in gaat, die Schroder compleet met bemanning heeft gehuurd.... De meest uiteenlopende passa giers boek je voor zulke reizen, zegt hij. Ik heb lange tijd een moedertje van een jaar of zeven tig gehad, die elke week twee vluchten achtereen kwam maken. Ik heb haar wel eens gezegd: mevrouwtje neem toch een brei werkje mee, dan heb je wat te doen.... Ook boeken er soms hele groe pen, zoals toen met die verzeke ringsmaatschappij, die op één middag 650 man personeel een vlucht wilde laten maken. Vakantie-vluchten Bij die rondvluchten bleef het echter niet. Met zijn zakelijke vi sie zag Martin Schroder meer kansen. Voor goedkope vakantie reizen (bekend onder de naam Ité-reizen) bijvoorbeeld en voor passagiers- en vrachtvervoer in charter. Ik wilde de markt eens verkennen, zegt hij, en huurde van een Britse maatschappij en kele toestellen. Ik kreeg er de gelegenheid door eens rustig te proberen en mensen op te leiden. Het was een proef maar het luk te en in 1960 besloot Schroder tot de aankoop van zijn eerste eigen Dakota. Opdrachten had hij er al gauw voor. Een van de eerste vluch ten: Tibetaanse vluchtelingen uit Nepal overbrengen naar Zwitser land. Hij verheelt niet dat het de K.L.M. was, die hem in die eer ste jaren van de grond heeft ge holpen. Vluchten, die zij niet kon maken, werden naar mij afge schoven. Als er een partij vracht stond op een vliegveld waar de K.L.M. niet mocht komen, kreeg ik de opdracht. En zo ging het ook- met passagiers. Wij kregen ook de „over-flow", de opdrach ten, waar de K.L.M. niet aan toe kwam uit tijd- of materiaal gebrek. De samenwerking was in die jaren uitstekend. Daarom vreesden wij een enor me klap toen in 1961 de K.L.M. in ernstige moeilijkheden kwam en om het hoofd boven wa ter te houden weer alles nam. wat ze krijgen kon. Ik heb er nachten van wakker gelegen. On ze basis leek in één slag te zijn weggevaagd. Niet dodelijk Het was een slag voor het nog zo jonge bedrijf. Maar voor Mar tin Schroder geen dodelijke. Geen K.L.M.? Dan naar het buitenland, zegt hij. En er kwamen nieuwe opdrachten. Van de Lufthansa, Swissair en Sabena. Twee maanden lang heb ik met eigen vliegtuigen in Lufthansa- kleuren vijfmaal per dag van Stuttgart naar Frankfurt gevlo gen. Heen en weer. Ruim 16000 passagiers vervoerden we in die tijd. Voor Swissair vlogen we re gelmatig geldzendingen van Lon den naar Bezxu Voor tonnen vracht kregen we opdrachten. De zaak liep gesmeerd. De opdrachtge vers waren tevreden over de pres taties van Schrpder en zijn men- De contacten met deze maat schappijen bestaan dan ook nog steeds. Zegt Schroder: ik moet er veel voor reizen. Vroeger gebruik te ik daarvoor mijn eigen sport- vliegtuig, maar dat is inmiddels verkocht en nu reis ik gewoon per lijnvliegtuig. Eens in de veer tien dagen drinkt hij koffie bij de Lufthansa-officials. Dat is meestal 's morgens. Dan stapt hij op de Caravelle voor een lunch bij de Sabena in Brussel om nog diezelfde middag naar Genève te vliegen voor een dineetje met de Swissair-autoriteiten. 's Avonds om elf uur ben ik dan weer thuis, lacht hij. „Feederen" Wij doen meestal het werk, dat voor de grote maatschappijen te klein is en onrendabel: het vlie gen van vracht of passagiers naar de grote luchthavens, van waar de ..grotere broers" het vervoer overnemen. ..Feederen" noemt men dat in luchtvaartkrin gen. Dat in deze sector nog werk genoeg is, blijkt wel uit de cij- Vervoerde Schröders bedrijf in 1960 nog slechts 800 ton vracht, DC-7c bij. een luchtreus, die niet minder dan 99 passagiers plaats biedt. Scheepvaart Temidden van de dertig Euro pese charter-bedrijven neemt Schroder met zijn MAC een voor aanstaande plaats in. Steeds meer wordt een beroep op hem gedaan. Dat was ook één van de redenen, waarom drie grote Ne derlandse scheepvaartmaatschap pijen (de HAL, de Rotterdamse Lloyd en de Maatschappij Ne derland) vorig jaar een belangen gemeenschap met hem aangin gen. Ook voor Schroder bracht dit voordelen. Immers, nu kon ook hij profiteren van de wereldwijde agenten-organisatie van deze maatschappijen. Zo breidt hij steeds verder uit. Nog deze maand kocht hij de luchtvaartmaatschappij Fairways (van de Steenkolen Scheepvaart- Handelsmaatschappij) op één van de bedrijven die dagelijks chartervluchten _maken van Zes tienhoven n dit verviervoudigd. En het aantal passagiers steeg in diezelfde ja ren van 9000 tot 43.000. Voor dit jaar wordt zelfs op 60.000 passa giers gerekend. Dit laatste aantal is met name gestegen door de zeer populair geworden Ité-reizen, die 's zo mers tienduizenden vakantiegan gers naar het zuiden brengen. We werken in die tijd onder hoog spanning, zegt Martin Schroder. De vliegtuigen zijn dan dag en nacht in gebruik. Majorca, Du- brovnik, Barcelona, Tripoli, het zijn trajecten, die de vliegers kun- i dromen. technische dienst kregen. Niet zonder trots spreidt Martin Schroder zijn organisatie-schema uit. Namen van ..dure" krachten komen erop voor. Mensen, die hun sporen in de luchtvaart reed* verdiend hebben. Samenwerking Martins Air Charter is een bloeiend bedrijf geworden. Dank zij het doorzettingsvermogen en de vooruitziende blik van zijn di recteur-oprichter. De donkere wolken lijken voorgoed te zijn verdwenen. De samenwerking met de K.L.M. is weer hersteld en zelfs geïntensiveerd. Van de noodsprong in 1961 toen de K.L.M. alles weer in eigen handen wilde nemen, is men te ruggekomen. We spelen elkaar het balletje van de commercie toe, zegt Schroder. De K.L.M. schuift opdrachten aan ons af en omgekeerd lenen wij wel eens een toestel uit als de K.L.M. er geen voor handen heeft. Volgend jaar zal die samenwerking nog hechter worden. Dit als gevolg van de K.L.M.-plannen voor vlootinkrimping en uniformering. Er zal voor ons dan nog meer overblijven. Onder meer nog aan zienlijk meer vakantievluchten. De luchtvloot van Martin Schro der houdt gelijke tred met de stijging van het aantal opdrach ten. Naast de ene Dove van 1958 zijn er acht toestellen bijgeko men. Vliegtuigen, die hij van gro te luchtvaartmaatschappijen heeft gekocht: 4 DC-3's (32 per sonen). 1 DC-4(70 pers.), 1 Con- vair 340-440 (49 pers.) en een tweede Dove (10 pers.). En in maart komt daar nog een K.L.M.- Eerst mikte ik «p sen, zegt hij. Maar van die ge dachte ben ik toch wel een beetje teruggekomen. Ik let nu meer op ervaring, rust. Mijn chefs zijn dan ook vrijwel allen even boven de veertig. Dat neemt niet weg dat Schrö ders bedrijf jong is. Een van de redenen, dat het de MAC ook in deze tijd voor de wind gaat noemt hij de pioniersgeest. De oude luchtvaartgeest, waarvan ieder een van hoog tot laag bezield is. En hijzelf is de man, die deze geest in zijn bedrijf brengt. Met al zijn ondergeschikten houdt hij persoonlijk contact. Regelmatig maakt de twee meter lange Mar tin Schroder een rondgang door zijn bedrijf, door zijn kantoor aan de rand van Schiphols plat form en door de Louis Blériot- hangar, waar zijn vloot (door eigen mensen) in onderhoud is. Met iedereen houdt hij een praat je. Hier een vriendelijk woord, daar een belangstellende vraag. Hij is een man, die zijn bedrijf tot in de details kent omdat hij zelf luchtvaart-enthousiast is. Niet zelden klimt hij nog in de cockpit om een opdracht uit te voeren. Want al is luchtreder Schröder nu volledig door het or ganisatie-werk aan de grond ge bonden, zijn oude liefde, het vlie gen. is nog niet gedoofd. Een klankbord voor deze hartstocht vindt Martin Schroder bij zijn vrouw, die jarenlang als chef stewardess Tineke Nipshagen bij hem heeft gevlogen. Het was in het brandend hete Alice Springs in het zgn. „dode hart van Australië", dat ik voor het eerst kennismaakte met een echte openlucht gevangenis. Als bezoeker dan, om alle misver standen te voorkomen. Een ech te openlucht gevangenis, zowel overdag als des nachts. Maar dat is een gevolg van het kli maat. De laatste tijd is men er in Australië evenwel toe overge gaan om moderne gevangenis sen te bouwen en naar het voor beeld der oude tijd, zijn de ge vangenen zelf de bouwers. Om eerst iets over de gevange nis van Alice Springs te vertellen, de directeur liet mij met veel trots „zijn gevangenis" zien. Reeds had ik in de omgeving een aantal veroordeelden hun werk zien verrichten; de bewakers na men het er van en deden niets. Indien daar de met ijzeren staven afgesloten celruimten niet hadden gestaan, had ik mij binnen de ge- genen tuinierden wat, speelden met varkens en geiten of zaten rustig op een bank. .Nachtcel" Alice Springs ligt diep in het achterland van Australië, daar waar de inboorlingen zich hebben teruggetrokken. De gevangenis was trouwens veelal door hen be volkt. Maar het is zelfs in de win ter overdag brandend heet in dit ..dode hart" en zo komt het. dat de gevangenen ook des nachts het verblijf in de openlucht verkiezen boven de benauwde cel. Daarvoor bevinden zich in de grote tuin een aantal celblokken, die alleen door ijzeren staven van elkaar geschei den zijn. Daarin brengen de ge vangenen de nachten door. De directeur, een gemoedelijk man, gaat met de gevangenen om alsof het personeel is. „Wil je dit even doen", „Wil je dat even halen", zo formuleert hij zijn „be velen" aan de gevangenen. En toch zaten daar ook „zware jon gens". die het met de rechtspraak temidden van de inboorlingen soms te ruim hadden genomen en met behulp van de ..nulla nulla", een soort knots, tegenstanders om het leven hadden gebracht. Voorbeeld Het kan zijn, dat het goede voor beeld van de openlucht gevange nis van Alice Springs een verdere ontplooiing heeft gebracht van het gevangenissysteem in Australië. Onlangs zijn twee nieuwe gevan genissen geopend, die in opzet en inrichting wel sterk afwijken van Varkens fokken iegen verveling de oude gebouwen. De gevangenis in Goulburn, een stad in het ach terland van de staat Nieuw Zuid Wales, genoot nogal bekendheid vanwege de mogelijkheden tot ont snappen. In deze gevangenis zit ten verscheidene „lifers", tot le venslang veroordeelden dus, zoals de kidnapper van de 12-jarige Graham Thorne, de jongen die om het leven kwam, en diverse moordenaars. Goulburn was een gevreesde gevangenis, doch „next door" is een nieuwe gevangenis in moderne stijl verrezen. Het is daar alles heel anders, al zijn de gevangenen gelijk gebleven. Goeo, er zijn tralies voor de vensters, doch die vallen nauwelijks op. Geen grimmige, grauw hoge mu ren meer, doch slechts drie me ter hoge afrasteringen, die een ruim uitzicht geven op het gebied rondom deze gevangenis. Ook in de gemeenschaps- en andere za len geven de ramen een grotere gezelligheid. „Doe het zelf" De gevangenis is gebouwd door de gevangenen zelf. Dat deden de gevangenen uit de vroege geschie denis van dit jonge land ook, doch toen ging het er heel anders toe en ook het resultaat van het bou wen verschilde nogal. De gevange nis in de stad Parramatta, nabij Sydney bv. is door de „convicts" indertijd gebouwd; de enorme blokken steen herinneren daar nog aan. Doch de gevangenis in Goul burn lijkt meer op een departe mentsgebouw. van prettige rode steen opgetrokken en van rode dakpannen voorzien. In totaal heb- Vrouwen Behalve de gevangenis in Goul burn, i3 ook in Sydney bij de ver maarde, of beter „beruchte" Long Bay Gaol een vleugel in moderne stijl voor 220 vrouwelijke gevan genen gebouwd. Daar hebben de mannelijke gevangenen voor ge zorgd. Dat werk heeft vijf jaar geduurd; men heeft het dus wel rustig aan gedadn! De gevangenen hebben hun artistieke gaven zelfs kunnen uitleven in muurschilderin gen. Zelfs staan de Tien Geboden in de bibliotheek op de muur. Iedere cel bevat een houten stoel, een tafeltje, kastje, bed en een mat op de vloer. Geen wonder dat de vrouwen best te spreken zijn over hun nieuwe verblijf. Dit land heeft bovendien het voordeel, dat men wat de grond betreft, royaal kan zijn. In Goul burn bv. bestaat binnen de gevan genis een varkensfokkerij met 260 varkens. Neen, niet voor „eigen gebruik", want de gevan genen wensten hun „eigen" var kens niet te eten. De fokkerij als sport werd echter op hoge prijs gesteld. Sinds de nieuwe gevange- geopend, zijn er zelfs geen Flexibel Martin Schroder is geheel door zijn werk in beslag genomen. Vaste werktijden kent hij niet omdat hij altijd werkt. De orga nisatie moet perfect lopen. Op ieder moment moet hij een op dracht kunnen uitvoeren. Binnen het uur. Hij is er op uit zijn be drijf soepel en flexibel te houden. Dat is zijn kracht en het geheim van zijn succes. Op elk uur van de dag moeten zijn vliegtuigen kunnen starten. De grote planningborden illustre ren deze gulden regel. Het toe stel dat over enkele uren naai Athene met een scheepsonderdeel moet vertrekken Is de volgende dag alweer geboekt voor een vlueht naar Hong-Kong om er zeelui af te wisselen. En direct na' terugkomst staat Lagos op het programma. zegt Martin Schroder. Dan vlie gen we vakantiegangers, 's Win ters leven van de ene dag op de andere. De ene keer kan het een „Southendje" zijn, de andere dag een vlucht naar Caïro, de ene dag een lading kreeften van Lon den naar Ostende, de andere een lading kuikens van Amsterdam naar Madrid. Vliegen doen we altijd, om werk zitten we vrijwel nooit verlegen. Schröders MAC heeft bekendheid ge kregen, overal in de wereld. Door zijn streng zakelijke aanpak, door zijn visie ook. Wat vijf jaar geleden nog door velen schouder opha lend een eendagsvlieg werd genoemd, is uitgegroeid tot „Nederlands tweede natio nale luchtvaartmaatschap pij". stopt het gesprek even. et gieren van de DC-8 be- leemt hem de woorden. Zo ;aat het hier de hele dag, ;egt hij. Ik heb speciaal aarvoor dubbele muren en •amen laten maken, maar iet helpt niet veel. H\j zit achter zijn grote iotenhouten bureau, waar kleine vliegtuig-model len staan. Een nog jonge man van even in de dertig, open oogopslag, energieke en vlugge gebaren. Zijn ge dachten gaan nog sneller dan zijn toch al radde tong. Alles in hem verraadt de zakenman. De man die lij nen weet te trekken en die direct beslissingen neemt. Het kan vanmiddag wel eens moeilijk worden, zegt hij. terwijl hij door de beslagen ramen een blik werpt op Schiphols landings banen, die door de mist lijken opgeslokt. Als de zaak straks he lemaal dichtklapt zitten we in de puree. Er moet nog een kist uit Athene binnenkomen met een haast-lading. Ik hoop dat hij 't Sredt. Martin Schroder praat in vlie gersjargon, dat met Engels is doorspekt. Dat hield hij over uit de periode, dat hij dagelijks zelf de lucht inging. Nu. als lucht- jan. ieder €n directeur-oprichter van naris Martins Air Charter, op de K.L.M. na Nederlands grootste luchtvaartmaatschappij, denkt hij FKI nog "dikwijls ïarf die periode te- rug. Aan de tijd, waarin hij aar- -zeiend en dikwijls zonder één cent stjes, op zak en hoge schulden, de arde- grondslagen legde voor zijn nu klok,ruim vijf jaar bestaand bedrijf, zoor-1 dat een miljoenen-omzet heeft, I 150 man personeel en een vloot, i die alle delen van de wereld be- Jan-1 strijkt. Gaatjes E Hoe Is deze Martin Schroder erin geslaagd een bedrijf op po ten te zetten dat in een tijd van terugslag voor de meeste grote luchtvaartmaatschappijen elk jaar uitbreidt en elk jaar betere financiële resultaten geeft te zien, vorig jaar zelfs een net to winst van twee ton? Het antwoord kan kort zijn: om dat hij de gaatjes vond, waar door hij kon mee-eten uit de gro te ruif van het passagiers- en vrachtvervoer, zich specialiseerde en zich niet liet vangen in het strakke schema van de vaste lijn diensten. Onder dit motto: iedere klant moet binnen het uur kunnen worden geholpen, en: op tijd en betrouwbaar vliegen. Daarmee heeft hij successen geboekt, waarvan hij in de jaren na 1948 toen hij nog straaljager- vlieger bij de luchtmacht was, niet had durven dromen. Al stond het voor hem toen al vast dat zijn toekomst in de luchtvaart zou komen te liggen. Toen mijn diensttijd voorbij was, zegt hij, had ik drie mo gelijkheden. Ten eerste bijteke nen, maar dat zou betekenen: blaren krijgen van het kaarten. Ten tweede bij de K L.M. gaan vliegen, maar'die wilde ons in die tijd niet omdat we te „wild" waren. En tenslotte: zélf wat gaan pionieren. Dat laatste is het toen geworden. Tijdens de dienst had ik al eens gedacht aan re clame-vliegen. Met een sportkist- je de lucht in en dan maar re clame-teksten slepen. Teleurstelling Ik was zelf nogal ingenomen met het idee, dat dacht ik alle deuren voor me zou ope nen. Stel je voor, ieder bedrijf zou toch graag zijn naam in de lucht zien. Dagen en nachten lang heb ik op m'n knieën gelegen om de netten te rijgen. Maar de eer ste teleurstelling volgde al gauw. Toen ik met een gehuurd toes telletje het net voor het eerst de lucht wilde intrekken ging het ding aan flarden. Ik kon weer op nieuw beginnen. De tweede te leurstelling kwam direct daarop, want er waren vrijwel geen be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13