Nieuwe Leidse Courant I Westen werkt aan herenigingsplan Panama-VS: betrekkingen verbroken Mislukt overleg in bouw: werknemers wachten af ERHARD IN BONN TERUG Ontmoeting met Home werd een succes 8 it ri Sigarettenrook bevat radioactief element Boer moet 't dan maar zonder schatkist doen Nieuwe wegen, evenals de tuinbouw 1.85 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvatligh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Vrijdag 17 jannari 1964. 44»lr jaargang Ruslig winterweer Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Lichte tot matige vorst, maar in de namiddag tüdelijk iets boven het vriespunt. (Zie ook pag. 7) 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 50 EN derbij kan brengen. Dit heeft bondskanselier Erhard gisteren mede- eling jedeeld voordat hij gisteren van Londen naar Bonn terugkeerde. Erhard beeft over dit plan gesproken met de Britse premier Douglas-Home. Ook geallieerde deskundigen in Washington houden zich ermee bezig. lang- De tweedaagse ontmoeting tussen 16.30 Srhard en Home is volgens de West- luitse kanselier een succes gewor- len. Beide staatslieden waren er luidelijk mee ingenomen, dat zij reel hebben wegenomen van het wantrouwen, dat de Brits-Duitse be trekkingen onder het bewind van Adenauer hebben vertroebeld. Ko- .ngin Elizabeth zal nu een bezoek .an de bondsrepubliek brengen, zo- !ra zij daartoe in de gelegenheid is ;n premier Home heeft toegezegd, lar Bonn te zullen gaan, zodra dit togelijk is in verband met de ver- rlenn clingt naar zetel in senaat Amerikaanse tevaarder 'ohn Glenn heeft ijn ontslag geno men als astronaut, ffing tiaar algemeen hordt- aangenomen bm zich kandidaat te stellen bij de Senaatsverkiezin- hter- elet) 189 218 238 278 288 189 125 148 198 79 98 hordt de zetel be zet door de 74-ja- i rige democraat Young. Het ontslag van Glenn is aanvaard door de NASA onder veel betui gingen van lof. i Vanavond zou Glenn in een groot hotel in Columbus een persconferentie houden. Oud-staatssecretaris Gijzeis burg. Heerlen Drs. F. J. W. Gijzels. oud-staatssecre taris van economische zaken, is per 1 fe bruari benoemd tot burgemeester van Heerlen. De heer Gijzels is op 14 september 1961 staatssecretaris van economische zaken geworden in het ministerie-De co s g GO O s Z 1— 8 O O =3 «t O GO Q= 2 c O O 8 •O, O O S O E CS 1 J. g S oc s i^. <x. w 8 =3 m 3 1 O Z 11 In één oogopslag Nieuwe activiteiten van de 18 pag. 2. Professor Tenhaeff 70 jaar; interview over paranormale verschijnselen pag. 5. Liefde is groen pag. 5. Vorst? Doorwerken! pag. 5. Dapper staaltje van straal jagerpiloot pag. 5. Zorg om de dagbladpers pag. 7. Politici tevreden met besluit over „Zo is het" pag. 7. Rapport over Vaillontdam pag. 9. Sport: nu nog de Kür, Sjouk- je..pag. 11. Vorst? Doorwerken! pag. 3. kiezingen, die dit jaar in Engeland zullen worden gehouden. Wat het „herenigingsplan" betreft, heb ben welingeliohte diplomaten verklaard. ïen manieren bestudeert waarop een westers plan voor het verzekeren van de vrede in het oude Europa nieuw leven kan worden ingeblazen. Een van hen noemde het het „westerse vredesplan". Volgens het plan zou er een continentaal veiligheidssysteem worden opgebouwd de Oeral tot aan de Atlantische m. Oorspronkelijk werd dit plan op gesteld in verband met de hereniging van Duitsland. Tegelijkertijd biedt het plan garanties voor elke staat, die het onschuldige slachtoffer zou kunnen wor- van agressie. Dit is duidelijk be doeld om de vrees van die landen, die in het verleden door een oorlogszuchtig Duitsland werden aangevallen, weg te nemen. De Russen hebben het gehele plan van 1959 van de hand gewezen, maar een ge moderniseerde versie er van. waarin re kening wordt gehouden met enkele Rus sische bezwaren, zal wellicht door het westen de moeite waard worden gevon den. op haar bruikbaarheid getoetst te worden. Geen overeenstemming hebben Erhard en Home kunnen bereikén over het Ame. rikaanse project voor een kernvloot met Polarisraketten met gemengde bemannin gen. De Britten blijven twijfelen, of het plan geen afbreuk zal doen aan vooruit zichten op een akkoord met de Sowjet- AMERIKAANSE ZENDER IN SOESTERBERG Vanavond om half zes zou de eerste buitenlandse radiozender in Nederland de lucht komen. Het i3 de American Forces network FM-zender op de vlieg basis Soesterberg, die voor de 750 man Amerikaanse luchtmachttroepen die op deze basis zijn gestationeerd en vooi bij de vliegbasis wonende familie (onge veer 1750 zielen) een dagelijks Engels- talig programma van zeven uur gaat uit zenden. unie over het stopzetten van de spreiding van atoomwapens. De Duitsers zien ech ter de kernmacht als de enige effectieve manier om een aandeel te krijgen in het toezicht op het gebruik van atoomwa pens in Navoverband. Hevige brand in Duits schip in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse brandweer heeft gis- teravond vrij veel moeite gehad met het blussen van een hevige brand, die aaD boord van het Duitse schip Nordmeer. dat aan de Maashaven Noordzijde ligt was uitgebroken. Met vijftien stralen ging men de vlammen, die in ruim 1 van het 8.683 brt metende schip (eige- naar de Hamburgse rederij Nordstern) te lijf. Omstreeks half acht ontdekte een stu- wadoorsploeg van Heinrich Hanno en Co. de brand in het ruim. De vlammen gre pen zo snel om zich heen (in het ruim lagen partijen sisal, kokosvezels, tapioca, veevoeder, lijnkoeken en castorpitten), dat er meteen middelalarm moest wor den gegeven. De enige manier om de brand te doven bleek het ruim vol te pompen. Om kwart over elf 's avonds was de brand bedwon gen. Er stond toen zoveel water in het ruim dat het schip licht voorover helde De oorzaak van de brand is onbekend. bezorging 18:00—19.00 Zondag wordt het ..derde Prinsenkind" meerderjarig: H.K.H. prinses Margriet Francisca, in 1943 in Canada geboren en petekind van de Nederlandse koopvaardij, viert dan haar 21ste verjaardag. Ter gelegen heid daarvan deze zonnige opname van Max Koot. Geen nieuwe datum afgesproken (Van een onzer redacteuren) HET ziet er naar uit, dat op 1 maart ruim 250.000 bouwvak arbeiders geen collectieve arbeids overeenkomst zullen hebben. De zesde en laatste bijeenkomst tussen werkgevers en werknemers die gis teren in Den Haag werd gehouden om te komen tot een nieuwe c.a.o voor het bouwbedrijf heeft geen re sultaten opgeleverd (zoals we giste ren nog in een deel onzer edities Amerikaanse geleerden: Twee Amerikaanse geleerden, de in Harvard verbonden artsen Ed ward Radford en Vilma Hunt, heb ben in sigarettenrook een radio actief element gevonden, dat moge lijk de verwekker is van de long kanker, die zo vaak bij zware siga rettenrokers optreedt. Dit element (polonium) hecht zich aan rookdeeltjes en vindt zo zijn weg naar de vertakkingen van de luchtpijp (de bron- chiën) en de longen. Dit polonium is mogelijk de oorzaak van de abnormale groei van de bronchiale slijmvliezen, die en sigarettenroker kan worden vast gesteld. t is volgens deze artsen vrywel on mogelijk sigarettenrook poloniumvrü te maken. Een meer praktische oplossing waarschijnlijk zijn tabak te kweken, die weinig of geen polonium aan de grond onttrekt. De artsen deelden ook mee, dat polo nium in alle groene planten voorkomt. Door het eten van deze planten dringt echter veel minder polonium in het men selijke lichaam door dan bij het inade- van tabaksrook. Geboorten Twee Amerikaanse specialisten op het gebied van het kankeronderzoek hebben de aandacht gevestigd op het veelvuldi- ger voorkomen van miskramen, doodge boren en vroegtijdig geboren kinderen bij vrouwen die roken. Beide deskundi gen. dr. Joseph F. Fraumeni en dr. Frank E. Undin hebben ook bevonden, dat de verhouding tussen mannelijke en vrou welijke kinderen van rokende vrouwen aanmerkelijk veranderd is. Onder rook- sters worden meer geboorten van vrou- Door het afvuren van een acht- liende-eeuws kanon (foto) heeft prins Bernhard gisteren, om geven door kanonniers in bij passend kostuum, de officiële opening verricht van het „Prins Bernhard Paviljoen'1 bij de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. Behalve 234 éénpersoons zit-slaapkamers heeft het pa viljoen tien discussielokalen, zestien was- en douchelokalen, zestien toiletruimten en verder strijkkamers, linnenkamers, iverkplaatsen, een bibliotheek met binderij en magazijnen. De Prins droeg het met astrakan afgezette galauniform van de cavalerie. welijke kinderen waargenomen. Deze sekseverhouding werd volgens hen ver raden doordat het roken dodelijke met de sekse verband houdende mutaties kan veroorzaken. De verandering is sterker dan bi/ kinderen van de vrouwen, die in Hirosjima en Nagasaki aan atoomstraling werden blootgesteld, aldus de geleerden. Het Britse Medical Journal heeft de artsen voorgesteld, uit plichtsbesef niet langer sigaretten te roken om in het bij zonder jonge mensen een voorbeeld te geven De kolomsehrUver Pertinax vraagt zich af. of de Ver. Staten het roken zul len verbieden en voegt eraan toe: „Er moet althans iets gedaan worden om het verkopen van sigaretten aan schoolkin deren by de wet te verbieden". meldden). Er kon geen over eenstemming worden bereikt, zeggen de werkgevers in een korte verklaring. De werknemers stellen het scherper: de besprekingen zijn volkomen mislukt. Het niet slagen van de gehele samenspreking is slechts te wijten aan verschil van inzicht ten aanzien van de lonen. In totaal hebben de werkgevers ge boden. wat de werknemers hadden gevraagd, doch het overleg is afge sprongen op het feit dat de werkge vers een grote spreiding van acht procent wilden aanbrengen, wat door .de werknemers werd verworpen als sociale onrechtvaardigheid. Uitgaande van de voorstellen van de werkgevers zouden de loonkosten in de bouwnijverheid zün gestegen met 18 tot 25 procent. De voorstellen van werkne- merszijde zouden een loonkostcnverho- ging in deze bedrijfstak hebben teweeg gebracht van ongeveer 21 procent. „De werkgevers kunnen nu niet bij hun organisaties aankomen met de be schuldiging. dat onze wensen boven de voorstellen van de werkgevers zijn uit gegaan." zo zei gistermiddag na afloop van de besprekingen de heer C. Brands- ma. de voorzitter van de centrale com missie voor de bouwnijverheid, de com missie, waarin de drie erkende vakbon den van werknemers aan het overleg hebben deelgenomen. De fatale datum van 1 maart nadert. Hier en daar gist het reeds in de bouw wereld. Indien vóór deze datum geen overeenstemming zal zijn bereikt (nie mand gelooft hier nog aan) dan is het heel goed mogelijk dat het expansief en pluriform bouwbeleid van minister Bo- gaers in gevaar zal komen. Niet inschrijven Niet alleen dat reeds hier en daar in het land de werknemers zich hebben uit gelaten over te nemen maatregelen, doch in de grote steden van het westen van ons land hebben de werkgevers reeds besloten niet meer in te schrijven op nieuwe werken zolang de verhoogde prij zen niet mogen worden doorberekend Tevens besloot men de lonen en de reis declaraties van het personeel te gaan controleren. De werkgevers hebben gistermiddag in een korte verklaring gezegd, dat zij „gezien de loonpolitieke gevolgen welke verbonden zijn aan het ontbreken van overeenstemming tussen partijen" zich zullen wenden tot de centrale werkge versorganisaties teneinde zich met deze te bereden over de thans ontstane situatie. De werknemers hebben bij monde van de heer C. Brandsma verklaard, dat zij eerst vandaag hun rapport indienen en daarna wel zullen zien wat er verder moet gaan gebeuren. (Voor vcrveJg zie pagiua 11) Panama heeft de diplomatieke be trekkingen met de Ver. Staten ver broken en zijn ambassadepersoneel in Washington teruggeroepen. Omge keerd werd dit van de V.S. geëist. Panama heeft deze maatregel genomen na de weigering van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken om over een nieuw kanaalverdrag te onder handelen en nadat „besprekingen" over het huidige verdrag waren afgewezen. Panama beschouwt dit verdrag als de oor zaak van de recente onlusten. De Panamese minister van industrie en financiën, Julio Linares, zal naar Wash ington gaan om te onderhandelen over een lening van drie miljoen dollar vooi de voltooiing van de interamerikaanse weg. De consulaire- en handelsbetrek kingen zijn niet verbroken. Panamese waarnemers menen dat het woord „besprekingen", dat het minis terie van buitenlandse zaken gebruikt een foutieve vertaling is van het commu niqué van de interamerikaanse vredes missie. waarin wordt gesproken over formele onderhandelingen na het herstel van de diplomatieke betrekkingen. Het beheer over de zone is weer in handen gegeven van de Amerikaanse bur gerlijke autoriteiten onder gouverneur- generaal Robert J. Flemming, waarmee de noodtoestand is opgeheven. Kennedy-Soekarno anderhalf uur President Soekarno van Indonesië en de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy hebben te Tokio ander half uur lang besprekingen gevoerd, waarna zy het er over eens werden, dat het vraagstuk-Maleisië door middel van overleg moet worden opgelost. Volgens een woordvoerder van beide staatslie den verliep het onderhoud vriendschap pelijk. Beiden waren het er over eens dat een „gunstig klimaat" was gescha pen voor overleg inzake Azië. De weg is geëffend voor persoonlijke gedach- tenwisseling tussen de drie betrokken staatslieden, Soekarno, president Dios- dado Macapagal van de Philipptjnen en premier Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië. Een Amerikaans woordvoerder zeide nog dat de besprekingen hartelijk waren en zaterdagmorgen 11 uur zouden worden voortgezet. De Indonesische woordvoerder zeide dat de besprekingen soepel verliepen en dat er zich geen moeilijkheden voordeden bij het vinden van de middelen voor de problemen die door beide partijen door overleg opge lost moeten worden. Tevoren was uit Washington gemeld dat Kennedy Soekarno niet zou dreigen met staking van de Amerikaanse hulp ofsohoon dit wel zou moeten gebeuren in geval van agressie tegen een bevriend land. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Soebandrio gewaagde van de mogelijkheid dat Indonesië zijn neutralistisch beleid zou opgeven. Commentaren "l/ERBIEDERIG zijn wij niet aange legd, zo schreven wij na de be faamde televisieuitzending. Liever is het ons. wanneer men zelf begrip weet op te brengen voor wat kan en wat niet kan. Eerst als dat besef afwezig blijkt, zijn maatregelen onvermijde lijk. De VARA heeft besef getoond. Zij heeft in feite erkend dat de uitzen ding zo niet kon. Bij deze houding mag worden aangenomen, dat naar voorkoming in eigen kring van her haling zal worden gestreefd. Wie im mers betreurt een ander verdriet te hebben aangedaan, zal het niet voor de tweede keer willen doen. Het geheel is een pijnlijke ervaring, stellig voor ons allen. De uitzending was verwerpelijk, vele van de erop gevolgde reacties waren het even eens. De menselijke onvolkomenheid, ook in de hantering en benadering van een machtig instrument als dit, is duidelijk aan de dag getreden. Hoe het nu met de volgende uitzen ding zal gaan? Uit het groepje zelf dat deze uitzendingen verzorgt, is al verzekerd dat men niet voorzichtiger gaat doen. Maar de Vara zal, nemen wij aan, een oogje in het zeil houden; anders gaat men straks opnieuw over stag. Met wijsheid trouwens kan ook dit programmapunt alleen maar win- 17EN krant heeft, zoals men weet, heel wat nota's te publiceren. Ze doet dat overeenkomstig haar functie. Ze doet het naar beste weten en niet zelden ook na de dikwijls dorre stof leesbaar te hebben gemaakt. Omdat zij deze functie zo trouw ver vullen, reeds daarom zijn de dagbla den gerechtigd ook eens een nota te publiceren overzichzelf. En dat doen zij vandaag. Een nota vanwege de directeuren en de hoofdredacteu ren en gericht zowel aan regering als aan volksvertegenwoordiging. We hooen en vertrouwen dat ook onze lezers van de inhoud kennis wil len nemen. II-1 kan de Nederlanders in hun hoedanigheid van krantelezers niet onverschillig zijn hoe het er met het perswezen voorstaat. Het is hun zaak, hun belang, en zij zijn de dupe als de pers niet behoorlijk kan func tioneren. Maar de nota is toch wel in de eerste plaats bestemd voor de overheid. Deze heeft met de pers heel wat minder bemoeienis dan met de radio en met de televisie. Ze heeft er ook heel wat minder last van. Dat betekent overi gens niet dat zij tegenover wel en wee van de pers onverschillig kan De noodzakelijke onafhankelijkheid van ons perswezen zou niet worden geschaad, zou integendeel worden verstrekt, indien de regering het oor zou lenen aan bepaalde redelijke wensen zoals die bij de dagbladen Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. T oorzitter CBTB: overheid faalt (Van onze soc.-econ. redactie) 1~\E Nederlandse landbouw zal zich in de komende tijd ernstig moe ten bezighouden met de vraag of het geen tijd wórdt, dat hij zijn eigen boontjes gaat doppen, indien de overheid niet in staat is om met be hulp van de schatkist de boeren te verzekeren van een redelijk inko men. De georganiseerde landbouw moet, als dat nodig is, bereid zijn nieuwe wegen in te slaan en het is helemaal niet onmogelijk dat op een gegeven moment tot de overheid moet worden gezegd: „Als u niet voldoende midde len ter beschikking kunt stellen, geef ons dan de ruimte om het zelf te doen". De landbouw moet dan niet schromen een aantal heilige huisjes omver te trappen. Dit opzienbarende geluid liet de voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, drs. R. Zijlstra, gistermiddag horen in de algemene vergadering te Haarlem van de afdeling Holland-Brabant. Hij kwam tot deze uitspraak naar aanlei ding van een oproep uit de vergade ring om het voorbeeld van de tuin bouw te volgen en niet langer „tegen de overheid aan te leunen". De heer zyistra verklaarde, dat de landbouw met betrekking tot de vrije prijsvorming en de afzet van produkten nog veel van de tuinbouw kan leren, waarby hy o.m. wees op de minimum- prysregeling. door middel waarvan de tuinbouw zichzelf een minimum-inkomen garandeert zonder steun van de overheid. De voorzitter van de C.B.T.B consta teerde in zijn rede over de toekomst van de Nederlandse landbouw, dat het Ne derlandse volk met betrekking tot de prijsvorming van landbouwprodukten in een gevaarlijke impasse is geraakt. De boeren zijn boos, omdat zy te weinig voor hun produkten krijgen, de consu menten zijn boos, omdat ze vinden teveel te betalen en de overheid waakt met voortdurende zorg over de inhoud van de schatkist, waardoor het byzonder moei lijk is de gewenste prijzen voor land bouwprodukten te realiseren. Over de toekomst van onze landbouw toonde drs. Zijlstra zich overigens, op langere termijn gezien, bepaald niet pes simistisch. „Straks vallen de Europa grenzen weg. waardoor rond 200 miljoen mensen-op-een-kluitje één geweldige markt vormen en het moet mogelijk zijn grote hoeveelheden van onze kwa- liteitsprodukten op die markt te spuien", aldus de voorzitter, die voor deze verga dering zijn vakantie in Oostenrijk heeft onderbroken en gisteravond nog terug is gevlogen. f 1,25 per liter Hy vertelde, dat een lunchroom in zyn vakantieplaats tien verschillende soorten gekoelde (volle) melk-met-ecn-scheutje worden verkocht en dat de mensen daar voor grif 75 cent per bekertje voor be talen. „De boeren ontvangen er 80 cent per liter melk en ik zie niet in, waarom wij in de toekomst ook geen 80 cent zou den kunnen maken. En als we cr een scheutje sinaasappelsap ingooien, dan kan het in liet Ruhrgebied nog wel fl.25 worden ook. De welvaart stijgt nog steeds en nü al smijten de mensen als het ware met geld", aldus de heer Zijl- slra, die zei dat de landbouw moet ko men tot een goed opgezette afzet poli tiek. naast een goede bedrijfsstructuur en een reële prijsvorming voor de pro dukten (Voor vervolg zie pagina 11)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1