Noordwijkerhout is boos op verzekeringsmaatschappij OPRUIMING J. v. d. DOES EHBO Noordwijkerhout houdt brigade-avonden Koper, zilver en afscheid in de Martha-sticliting LET WEL DAMES Overschot aan arbeidskrachten door loonsverhogingen? NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 JANUARI 1964 „Een kwalijk riekende zaak NOORDWIJKERHOUT In het antwoord, dat burgemeester en wet houders in de maandagavond gehouden raadsvergadering op de algemene beschouwingen rond de gemeente-begroting 1964 gaven, hebben zij onder meer een uiteenzetting gegeven van de gang van zaken bij de brandassu- ranitlie van boederij Wassenaar. Zoals bekend schrijven burgemeester en wethouders werd op 24 september 1962 door de gemeente de boerderij Wassenaar aangekocht. Op 29 september d.a.v. brandde het hoofdgebouw- van deze boerderij volledig af. Alle gemeente-eigendommen waren tot dan toe verzekerd bij de N.V. Brandverzekerings Maatschappij „De Nederlan den van 1845". In de brandpolissen van deze maatschappij is een clausule opgenomen waaruit blijkt, dat de verzekering blijft doorlopen, mits binnen 8 dagen aan de maatschappij bericht wordt gegeven van de overgang van het verzekerde goed. breddingsplan St. Victor II beschik bare bouwterrein. Voortgang van de woningbouw ii afgezien van de toewijzingen en rijks- goedkeuringen. geheel afhankelijk van het beschikbaar komen van de nodige bouwgrond en dit is weer afhankelijk van de vaststelling en goedkeuring van de uitbreidingsplannen in onderdelen. De plannen St Victor III en IV wach ten op goedkeuring door Gedeputeerde Staten, waarbij één der belanghebben den bezwaar heeft gemaakt, omdat hem de mogelijkheid wordt ontnomen zijn schuur uit te breiden en daarachter nog een kas te bouwen. Het uitbreidingsplan zuid is in ontwerp aan de raad voor gelegd en een tweede schetsplan ..boer derij Wassenaar" wordt voor ter visie legging gereed gemaakt. He: uitbrei dingsplan „zanderij Van Herwaarden" is om advies bij de agrarische com- In de polis van de Onderlinge Brand waarborgmaatschappij De Jong Comp, waarbij de boerderij verzekerd was, staat de volgende clausule: .,bij plaatsing, eigendomsovergang, wijziging in het risico of de belending moet hier van binnen 14 dagen aan de directie of de correspondent kennis worden gegeven. Eventuele opzegging dient rechtstreaks en schritelijk aan de direc tie te geschieden." Met de praktijk van de Nederlanden van 1845 vopr ogen en gelet op de bovenvermelde clausule in de polis De Jong Comp. was er dus onzes in ruim voldoende gelegenheid om de zekeringsmaatschappij van de eigen domsoverdracht op de hoogte te stellen. Toen de brand op 29 september 1962. dus 5 dagen na de aankoop, het hoofd gebouw had verwoest, had de gemeente nog 9 dagen de tijd de verzekerings maatschappij van de eigendomsover dracht op de hoogte te stellen. De brand bracht echter de kink de kabel, want toen de gemeente, eerst bovenvermeld bericht te hebben verzonden, bij de verzekeringsmaat schappij De Jong Comp. aanklopte om de verzekeringspenningen, beriep deze zich op een voor ons velkomen onbekend reglemenit, waarin een l ling voorkomt, dat de aansprakelijk heid der Maatschappij tot vergoeding ophoudt met de dag. waarop het risico van het verwaarborgde op de nieuwe eigenaar overgaat. Tot ons leedwezen aldus bur gemeester en wethouders hebben wij moeten constateren, dat door de brandverzekeringsmaatsohappij De Jong Comp. gretig gebruik is gemaakt van een misverstand in de uitleg van de naar onze mening toch wel zeer onduidelijke en onvolledige polisvoorwaarden Wij noemen dit een zeer kwalijk rieken de zaak, die de toets der kritiek niet kan doorstaan. Wij hebben ons met enkele deskun digen op dit gebied in verbinding gesteld en dezen hebben ons ver zekerd, dat een normale uitkering had moeten plaatsvinden. Wij zullen dan ook zeker maatregelen nemen om onze rechten te waarborgen. De instelling van een hulpsecretarie in De Zilk kunnen burgemeester wethouders niet toejuichen. Wat de burgelijke stand betreft is het onmoge lijk de registers telkens heen en weer te brengen en overigens is het aantal geboorten en" overlijden niet van dien aard. dat speciale voorzieningen nodig worden geacht. Ten aanzien van de overige werkzaamheden zal in de af doening slechts vertraging en misver stand optreden, omdat de betrokken afdeling of ambtenaar, die deze zaken behandelt niet ter plaatse aanwezig is of kan zijn. De ambenaar die zi*jng houdt kan slechts tussenpersoon zijn. Brandweer Inzake het stationeren van een brand- bluseenheid in De Zilk herinneren burgemeester en wethouders aan rapport van de inspecteur van brandweerwezen, waarvan de conclusie luidt, dat gezien het feit, dat de brand- bluseenheden van Noordwijkerhout bin nen de toelaatbaar te achten aanvaüstyd ter plaatse kunnen zijn en mede de bezwaren verbonden aan een gespleten brandweerorganisatie, een eerste uit gave van f70.000 om de aanvalstyd voorkomende gevallen met vier minu ten te verkorten, onder de huidige standigheden niet verantwoord is. Wat de riolering van de Zilkerduin- weg betreft wijzen burgemeester wethouders op een rapport van Kuiper van eind 1962, waarin wordt gesteld, dat tengevolge van de afvoer via de Regenvlietweg naar de Beeklaan. de riolering van de Zilkerduinweg een zeer kostbaar project is en even kost baar zal blijven, ook al wordt het aantal aan te sluiten percelen belangrijk minder. Hij gaf als zijn mening te ken nen dat gezien de hoge kosten van een openbaar riool voor een betrekkelijk klein aantal woningen de eigenaren van de woningen langs het betrokken gedeelte van de Zilkerduinweg zelf voorzieningen dienen te treffen. Bij het huidige prijspeil zou dit een besparing betekenen van 155.000. Het lijkt, burgemeester en wethouders gewenst eerst de ontwikkeling met be trekking tot de sanering langs de Zil kerduinweg af te wachten. Met de algemene strekking van Hetgeen in de algemene beschouwin gen door de fracties naar voren is gebracht met beirekking tot de wo ningbouw kunnen burgemeester en wethouders zich zeer wel verenigen Wat het aantal te bouwen huurwo ningen voor de man met de smalle beurs betreft is de gemeente volko men afhankelijk van de jaarlijkse toewijzing van premie- en woning wetwoningen. Vooruitlopend op de toewijzing voor 1964 is reeds op dracht verstrekt om plannen voor de bouw van 18 etagewoningen en 8 eengezinswoningen in de woning wetsector gereed te maken. Deze woningen zullen kunnen worden ge bouwd op het laatste nog in het uit- Verbeteringen Inzake de verbetering van de a oorlogse woningen van de woningver eniging zij medegedeeld, dat in woningen aan de Nieuwe Duinstraat de Emmastraajt de closets zijn vervangen door nieuwe met waterspoeling. Het zelfde zal geschieden met de woningen langs de Parallelweg en de Zeestraat, zodra de riolering daar gereconstrueerd c.q. gelegd is. In de woningen aai Nieuwe Duinstraat en de 'Emmastraat is tevens de verlichting op de verdieping verbeterd en aah de hedendaagse aangepast. Een plan wordt ontwerpen voor inwendige verbouwing van woningen aan de Dorpsstraat en in tweede ronde worden alle woningen voorzien van een douchegelegenheid. Absoluut vermeden moet worden aldus het gemeentebestuur dat de dorpskern een dood element wordt. Nog dit jaar zal een plan voor de ontwik keling van de dorpskern aan de raad worden aangeboden. De wens tot realisering van een instructiebad zou, indien de voor waarden daartoe niet al te zwaar zijn, mogelijk eerder dan wij zouden hebben durven verwachten in ver vulling kunnen gaan. Burgemeester en .wethouders hopen daarop in een eerstvolgende vergadering terug te komen. Intussen gaan vopr de,plaats de gedachten uit naar het gemeen telijk terredn aan de Zeestraat nabij de Bavobrug, hetgeen wellicht mo gelijk met het oog op het terrein niveau aantrekkelijke voordelen biedt. Het bestuur van de plaatselijke eniging „Het Wit Gele Kruis" heeft in zijn laatste vergadering besloten de buurtschap St. Victor een dependance te vestigen van het wekelijkse zuige lingenbureau. Omdat de realisering daarvan wegens de zeer hoge kosten wel enige tijd zal vergen, werd, om direct enige mogelijkheid te scheppen, besloten het tegenwoordige wekelijkse zuigelingenbureau te splitsen. Binnen kort zal dus op twee middagen per week „bureau" worden gehouden; ee middag voor het noordelijk- en ee middag voor het zuidelijk gedeelte vai het dorp. IF oo/i ru i m tecom missie Naar aanleiding van dit antwoord hadden de fractieleiders nog vragen opmerkingen. De heer Duivenvoorde vroeg zich af of het nu geen tijd ii komen tot instelling van van advies bij woonruimteverdeling. Menige buurgemeente heeft reeds dergelijke commissie. De werkzaamhe den van een dergelijke commissie zullen zeker tijdsbesparend werken, nu burge meester en wethouders toch al overla den zijn met taken. Op het punt var de recreatie wenst de heer Duivenvoor de meer samenwerking met Noordwijk. Zijn fractie staat de instelling van ee strandschap voor ogen. De heer Beekman zei: Niet is in gegaan op myn opmerkingen be treffende de houding, die ten opzich te van Noordwqk moet worden in genomen. Hü kon dit plaatsen, maar hij wenste te herhalen, dat krachti ger moet worden opgetreden en wel met name terzake van de Dulndamse Slag. de pogingen tot grenswijziging en de stappen om te komen tot een intergemeentelijk strandbeheer. De discussie omtrent een voorstel va- de fractie-Duivenvoorde tot verhoging van de suibsidie aan kerkgenootschappen werd op voorstel van de voorzitter voort gezet in geheime zitting. Veder werd besloten aan Gedeputeer de Staten voor te stellen de presentie gelden van de raadsleden te verhogen tot f 20 per vergadering en die voor de leden van de raadscommissies tot f 10. Ter viering van het 12%-jarlg be st aansjubileum van de plaatselijke brand weer zal een krediet van f 500 worden uitgetrokken, terwijl daarnaast zal den ingesteld een post, waaruit kosten van bindingsavonden voor de vrijwillige brandweer kunnen worden betaald. Met inachtneming van deze aanvullin gen werden de gemeente-begroting 1964 en de begroting van het grondbedrijf 1964 vastgesteld. Meiland Noordwijkerhout moet ontruimen NOORDWIJKERHOUT Het ge meentebestuur van Noordwijkerhout heeft van zijn procureur, Spreij bericht ontvangen, dat de recht bank te 's-Gravenhage in de zaak-Mei- land vonnis 'heeft gewezen. De heer Mei- land diept de desbetreffende grond, onderdeel van het' ilieuwe sportpark in De Zilk, per 31 maart 1964 te ontruimen. Dit vonnis is bij voorraad uitvoerbaar en kan desnoods met behulp van de sterke arm ten uitvoer worden gelegd. De heer Meiland is tevens veroordeeld tot betaling in de kosten van het geding NOORDWIJKERHOUT In de jaarvergadering van de EHBO heeft de secretaris, de heer S. P. C. J. Verdegaal, een overzicht gegeven van het wel en wee der afdeling in 1963, waarin de viering van het 25-jarig bestaans- jubileum een hoogtepunt vormde. Ook financieel is 1963 een gunstig jaar geweest. De penningmeester, de heer W. Warmerdam, kon daarvan met blijdschap kennisgeven. De door de afdeling in 1963 georganiseerde cursus EHBO leverde een tiental nieuw gediplomeerden op. Bjj verscheidene evenementen in het dorp is de afdeling actief geweest. Indi viduele leden hebben bij tal van onge lukken hun kennis en bekwaamheid ii: dienst kunnen stellen van hun mede- Als bestuurslid werden gekozen de heren S. P. C, J. Verdegaal en W. War merdam. Met algemene stemmen werd het voor stel van het bestuur de afdeling te doen aansluiten bij de Kon- Ned. Ver- vooi EHBO aangenomen. Een bestuursvoor stel de contributie te verhogen van f2,5Ó tot f 6.50 ondervond bezwaren. Een der leden vreesde, dat deze contributiever hoging ledenverlies zou geven. De pre sidente, mevr. Alkemade-Stevelius. be toogde. dat het bestuursvoorstel een noodzakelijk gevolg is van de aanslui ting bij de landelijke organisatie. De voorgestelde contributie is nog laag in vergelijking met die bij zusterorganisa- Effect uit Zoeterwoude verslaat Sportief8—2 ZOETERWOUDE Het eerste team van de tafeltennisvereniging Effect heeft zaterdag voor <ie eerste maal in dit sei zoen een overwinning behaald, Met een 82 nederlaag werd het Haagse Spor tief naar huis gestuurd. De ploeg uit Zoeterwoude klom Jiierdoor op naar de zesde plaats, hetgeen nog niet betekent, dat zij uit degradatiezorgen ïs. Het juniorenteam klopte met 64 de junioren van Avanti uit Hazerswoude. Frits van Huis jr. vestigde in deze ont moeting de aandacht op zich. ties. De leden ontvangen dan ook het maandblad „De voorpost van de dokter' Na enige discussie werd besloten de contributie te stellen op f 6.50 voor de leden die zich wensen te abonneren op het maandblad en f 5.- voor de overige Mede werd besloten tot het houden van maandelijkse brigade-avonden, x aan alle leden toezegden hun medewer king te zullen verlenen. Aan het slot van het zakelijke gedeel te van de vergadering dankte mevr Alkemade de cursusleider dokter H. C. de Groof. Als blijk van waardering mocht hij een vulpen in ontvangst ne men. Mevr. De Groof ontving een boekef bloemen. Zoeterw oudse kerk wordt warmer ZOETERWOUDE Kerkvoogden en notabelen der Hervormde Gemeente te Zoeterwoude besloten een elektrische straalverwarming aan te brengen in de kerk. Gisteren werd een aanbesteding gehouden. Uitslag: firma Ponsioen en Zn, Aphen. 11.245; N.V. Elton, Leiden, 10.300; firma A. J. Elderhorst en Zn, Zoeterwoude, 9.068. Aan laatstgenoem de firma werd het werk gegund. Zangavond in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse mandolineclub geeft morgenavond een zangbijeenkomst in Ons Huis met mede werking van de gebroeders Spaargaren uit Lisse. Aanvang 8 uur. Concordia (Noordwijk) gaf uitvoering NOORDWIJK De chr. mondaccor- deonvereniging Concordia gaf gister avond een uitvoering in Lido. De heer J. Landhout sprak een inleidend woord. Hij maakte melding van een bloeiend clubleven; vele jonge leden traden toe. Een verbetering is de uitbreiding van het instrumentarium met een drumstel, enige gitaren en enkele gewone accor- Een elftal nummers werd hierna vlot ten gehore gebracht, waaronder Spring Tulip van D- van Leeuwen, Java Naise van Klijngeld, Alte Jager van Schwartz- mann en een militaire mars. Dirigent J. J. v. d. Reijden uit Leiden kreeg van de heer A. van der Zwan veel lof toege zwaaid, gecompleteerd mèt een envelop pe met inhoud. De dirigent wekte im zijn dankwoord de leden op tot trouw bezoek aan de repetities. Een filmvertoning en een verloting completeerden het programma. Overheidspersoneel bijeen NOORDWIJK De afdeling Noord van de Bond van Chr. Overheidsperso neel kwam bijeen in het Verenigingsge bouw onder leiding van de heer J. Oos- ting. In de vacature B. van Duin werd de heer J. van den Hoek gekozen. De heer Oosting werd herkozen. Op vrij dag 7 februari wordt de jaarvergade ring gehouden. Een toneelclub uit Rijns burg verleent dan medewerking. Feestavond Noordwijk NOORDWIJK Het jaarfeest van „Door Eendracht Verbonden" voor een grote groep Noordwijkers een trekpleis- om eens gezellig een avondje uit :ijn, heeft ook deze keer in hotel De Beurs, ten volle aan de verwachtin gen beantwoord. Voorzitter J- J. v. d. Berg bood mevr. Groenewoud ter gele genheid van het 40-jarig jubileum var. haar echtgenoot als bestuurslid een bloemstuk aan. De toneelvereniging H.T.I.O.S. speelde „U spreekt met Uw moordenaar". Wij hebben in de loop der i al veel goede stukken van H.T.I.O.S. opvoeren, doch dit overtrof alle voorgaande. De regie was in handen van de heer W. Rijnders. Vanavond zal H.TI.OS dit stuk nogmaals opvoeren. Het muzika le gedeelte werd op verdienstelijke wij- i door het duo Jaap en Bert verzorgd NOORDWIJK Zaterdag wordt in kunstzaal Vlieger, Amstel 52 te Amster dam een expositie geopend van tempera fineer gouaches van Krijn Giezen uit Noordwijk. Ook zijn er wandkleden te Tot 8 februari kan men er op werk dagen van 9 tot 6 uur terecht- Forumavond Ter Aar TER AAR De Vereniging voor be drijfsvoorlichting noordelijk Klei-Veen- gebied houdt heden om 7.30 uur een forumavond in café Blom. Vragen op landbouwgebied zullen worden bespro ken door een forum bestaande uit de heren G. Maas en F. Kooiman van het Rijkslandbouwconsulentschap, H. Ange- nent en Joh. v. d. Weyden. veehouders en J. J. Walrave en L. Lievaart. Burgerlijke stand Ter Aar TER AAR GEBOREN: Agnes J Th dr van D P Kranenburg en J A Mesman, Korteraarseweg 58; Lena C dr van A G de Lange en A M Olijerhoek, Ohrysan- tenstraat 2. ONDERTROUWD: F Hoogenes, 23 jr J H Kerkhoven, 23 jr. ALPHEN Het was gisteren in de Martha-Stichting een driedubbel feest waarvan de dames M. A. Zwaai, H. Ho- waren. Tijdens een bijzonder druk be zochte bijeenkomst in de huiskamer het gebouw zijn deze dames door bestuur, directie en collega's op hartelijke wijze toegesproken. Mejuffrouw Zwaai omdat zy haar zilveren jubileum als mede werkster aan het werk in de Martha- Stichting vierde, mejuffrouw Homoet omdat zü aan haar koperen arbeidsjubi- leum toe was en mejuffrouw Snel omdat deze na 31 jaar zich ingezet te hebben voor het werk in Alphens grootste ge zin, de pensioengerechtigde leeftyd heeft bereikt en derhalve afscheid nam. De eerste die de drie dames toesprak was de voorzitter van het bestuur Ir. W. Royer, die ervan getuigde, dat de dames in de Martha-Stichting gewerkt hebben in de boomgaard des Heren- Gaarne stelde de heer Royer de dames aan de jongeren ten voorbeeld. Natuur lijk ziet het bestuur en de directie juffrouw Snel node uit het werk v^n de inrichting vertrekken. Hij wenste haar van harte een lange rustperiode toe. Namens de directie sprak de heer J. D. van der Ploeg mejuffrouw Zwaai toe, waarbij hij wees op de trouw, toewijding en volharding waarmee de zilveren jubilaresse haar werk steeds heeft daan. Een kenmerkend facet voor juffrouw Zwaai noemde spreker haar bescheidenheid. Als stoffelijk blijk ont ving mejuffrouw Zwaai een platenspe ler met versterker. Vervolgens sprak ds. Veen als tweede van het driemanschap van directeuren tot mejuffrouw Homoet wie hij dank bracht voor haar opgewektheid en de vreugde waarmee zij haar werk hier Veerpont De Kaag voor de gemeente ALKEMADE De gemeenteraad va Alkemade heeft besloten tot de aankoop van de motorpont en de tot reserve die nende kabelpont van de heer C. J. Ver hoog te De Kaag, die om gezondheids redenen zijn functie van veerman wenst neer te leggen. De raad heeft bij het nemen van dit besluit overwogen, dat de vitale belan gen van het dorp Kaag, die een onge stoorde voortzetting van de exploitatie van dit pontveer noodzakelijk maken, het meest worden gediend door aankoop van de pont door de gemeente, die de exploitatie daarvan zal verpachten. Voorts werd besloten tot aankoop van de heer Verhoog van de twee met op stalrecht op gemeentegrond gebouwde woningen nabij voormeld pontveer. Burgerlijke stand van Benthuizen BENTHUIZEN Geboren: Martina Wilhelmina, d v J de Vrij en J van del Hoek. met vele koopjes op allerlei gebied van 'n dames truitje af tot aan kinder kousjes. DIT ZIJN ALLEMAAL RESTANTEN UIT ONZE WINKELVOORRAAD DUS KWALITEIT VOOR WEINIG GELD ARTIKELEN NIET IN OPRUIMING 10% KORTING - uitgezonderd merkartikelen. BIJ SECR. VARKEVISSERSTRAAT 254 verricht, Ds. Veen boor een elektrische theeketel aan. Mr. W. Vogel was het die als laatste directielid tot de afscheid nemende me juffrouw Snel sprak. Bij dit afscheid past beslist geen droefheid aldus mr. Vogel, die erop wees, dat er een tijd van wer ken is maar ook een tyd van rusten. Deze laatste is nu voor mejuffrouw Snel aangebroken nadat zij 31 jaar het werk in de Martha-Stichting is het belang van de kinderen heeft verricht. Als afscheids geschenk van de directie ontving mejuf frouw Snel een nikkelen weegschaal. Nadat de heer J D. Hoekstra namens het Centrum en de heer K. Sportel na mens het personeel de dames nog had toegesproken, spraken alle drie dames nog een persoonlijk dankwoord. Landbouw jongeren hadden feest in Hazerswoude HAZERSWOUDE Gisteren hield de jongerenorganisatie van de Hollandse Maatschappü van Landbouw, afdeling Hazerswoude en omstreken, een ge slaagde ontspanningsavond in het Her vormd verenigingsgebouw. Goochelaar Sjaak Eschot en het duo Maaike en Geertje Dorsman vormden de inleiding tot het blijspel „Laat mü maar begaan" van Luuk van Wijk. Zaterdag 18 januari volgt een herhaling van dit programma eveneens in het Hervormd verenigings gebouw. Speeltuin Groenendijk wordt verbeterd HAZERSWOUDE De speeltuinver eniging Groenendijk wil dit jaar enige verbetering in de tuin gaan aanbrengen. Deze mededeling deed voorzitter A. H. Wesselingh gisteravond tijdens de vie ring van het eerste lustrumfeest. Finan cieel staat de vereniging er niet slecht voor. De gekweekte reserve zal worden besteed voor de bouw van een clubhuis en de aanschaf van speelattributen. Koppelwedstrijden HAZERSWOUDE De ijsclub Ha- zerswoude-dorp heeft voor zaterdagmid dag nationale koppelwedstrijden op het programma staan. De wedstrijden, die worden verreden op de baan aan de Voorweg, beginnen om twee uur. Slagvaardig Hazerswoude HAZERSWOUDE De eerste da mes-, heren- en juniorenteams van dt tafeltennisvereniging Slagvaardig be zetten in hun klas de eerste plaats. In hun laatst gespeelde wedstrijden zege vierden de drie teams alle met 82 In alle gevallen waren teams van VVSB uit Noordwijkerhout het kind van de rekening. Het damesteam kwam tot een score op de WSB'ers. dank zij drie c winningen in het enkelspel van G Boers en Corrie Wortman en twee Riet Könst. Het herenteam had zijn 82 zege de Noordwijkerhouters te danken drie overwinningen van Eric Pietersz en' Jacob de Jong in het enkelspel en twee van Egbert van Bennekom. Het dubbel-: spel leverde VVSB winst op. Slagvaardig bezet de eerste plaats in zijn afdeling samen met ATTC en Baronie uit Alphen aan den Ri1n. De jongens-junioren doen voor de gro tere broers en zusters niet onder. Bernard! van Mil en René Pietersz bleven ongesla-i gen in het enkelspel; het dubbelspel moesten zü aan VVSB laten. Slagvaardigs! juniorenteam bezet ook de eerste plaats; de voorsprong od de naaste concurrent bedraagt vier punten. Een 82 uitslag viel ook te noteren bij de wedstrijd Slagvaardig (meisjes)— PIT '54. In dit geval scoorden de tegen standsters echter acht punten; de twee Hazerswoudse werden gescoord door An neke van Wettens en Ada Keiemans. Christenvrouwen vergaderen HAZERSWOUDE Morgenavond v gadert de afd. Hazerswoude van del Christen-vrouwenbond om half acht in het lokaal van de Geref. kerk. Spreker: is de heer F. G. van Hoeken uit Den! Haag over het onderwerp: ..Zjjn wij anders geworden?" HAZERSWOUDE De iissportvereni. ging Hazerswoude-Rijndijk heeft plannen om haar veldysbaan twintig meter te verbreden. De vergroting van de baan' wordt na de winterperiode ter hand ge nomen. Een en ander betekent, dat een volgend seizoen wedstryden van groot formaat kunnen worden gehouden. Behalve op deze plannen wees voor zitter H. van de Voort tüdens de jaar vergadering ook op de recente verbete ringen aan verlichting, geluidsinstallatie en ijsbaan. Zaterdagmiddag worden om 2 uur na tionale koppelwedstrijden van Zuid- Holland gehouden. Operette-concert in Avifauna ALPHEN De R.-K. zangvereniging St. Bonifacius in Avifauna een concert van operet te- en musical-muziek. Als gewoon lijk was de grote zaal bijna gehee bezet. Het koor heeft zich door de jaren heen op dit genre gespecialiseerd. Daar is niet: op tegen, al moet men dan wel beden ken, dat de echte koorzang, zonder be geleiding en meerstemmig, zorgvuldig af gewogen en genuanceerd, toch op eer hoger niveau van vocale cultuur ligt. De keus van St. Bonifacius hebben we echter te 'respecteren. Onze taak is, de zang naar de kwaliteit te beoordelen. Gelukkig behoeven we de aanmerkin gen, naar aanleiding van een vorig op treden (voor ons dat van twee jaar ge leden) deze keer niet te herhalen. Chris der Mark, die wat stijf de i sloeg, had toch "jkbaar de zang zó dege voorbereid, dat alle koren (uit G-*fin Maritz.-., Eine Nac1 Boccaccio, enz.), technisch heel verdien- steiyk werden verklankt en verder veel muzikale zwier voorgedragen. Het evenwicht tussen de stemmen treffelijk en daarmee de eenheid vrijwel volkomen. Ook de uitspraak en de zeg ging waren verzorgd. De beide solisten hadden er bepaald schik in en werden er zicht- en hoorbaar door het koor-enthousiasme Ze behoefden dus, zoals dat nog wel het geve1 pleegt te zyn, niet gun stig af te steken. Ze pasten zich geheel en al op natuurlyke wüze aan. Nel Duval, van de Nederlandse Opera algemeen bekend, maakte haar welluidende gc. schoolde stem aan een rake interpretatie dienstbaar. Ze zong geestdriftig en mu zikaal uit de genoemde operettes» boven dien samen met de Hilversumse tenor Chr. bouwvakarbeiders bijeen in Katwijk KATWIJK ZEE Gisteravond hield de afdeling Katwijk van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond een vergadering in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Voorzitter C. van der Plas gaf een terugblik over het afgelopen jaar. Afgezien van de langdurige winter, waardoor vele gezinnen derving van loon ondervonden, was het jaar 1963 niet ongunstig. Er was in ruime mate werkgelegenheid. Dit was 25 jaar geleden heel anders! De laatste maanden komen de lonen prijzen in beweging. De grote vraag wat hieruit groeit en of men dit in de hand kan houden. Ook de vissers en onderwijzers zijn ontevreden. Het is ech ter logisch, dat de leden van de Chr. vakbeweging hun rechtmatig deel krij gen. Het blijft een moeilijk punt, doch hoofdbestuur en vakcentrale zijn paraat Na het lezen van de notulen door secretaris J. van der Bent hield de heer Eshuis een korte inleiding over de lonen prijzen. Spreker gaf een kort over- zicht over de gevoerde loonpolitiek van de regering sedert 1945. In 1945 kwam Nederland arm en be rooid uit de oorlog. Er was veel vernield en verloren gegaan. De regering paste tol 1952 een stringente prijspolitiek toe om langs die weg de industrie op gang te laten komen. Na 1952 ging de regering over tot de geleide loonpolitiek. Na 1959 werd de geleide loonpolitiek door de gering niet toegepast en was handhaving daarvan niet mogelijk. Na 1962 we een geheel andere situatie ontstaan. De regering was bereid samen met het be- drijfsleven de situatie te bezien. De werksituatie werd steeds ruimer. Er kwamen meer materialen. Produkten gingen naar het buitenland. In alle be drijfstakken was er volop werk. Er kwam volledige werkgelegenheid met een tekort aan arbeidskrachten. Er was meer vraag naar arbeidskrachten dan er aanbod Ingrijpend Hierdoor liep de loonsituatie geheel uit handen van de regering. Dit heeft gere- sulteerd in de eisen van de vakbeweging betreffende drastische loonsverhogingen. Deze ingreep was noodzakelijk gelet op de situatie rondom ons land. Nederland dreigde een goedkoopte-eiland te worden Deze loonsverhogingen zijn voor Neder land economisch belangrijk en ingrijpend De vraag is of dit nu wel kan. Spreker moet het antwoord schuldig blijven. De uitwerking is niet volledig bekend. Bij loonsverhoging is niet te ontkomen aan prijsverhoging. Indien de prijzen echter blijven stijgen, dan is nieuwe loonsver hoging er een gevolg van. Dan blijft men echter draaien in een vicieuze cirkel. Dit zou catastrofaal zijn voor wat betreft de werkgelegenheid. Tengevolge van de opvoering van de lonen komen de prijzen op een zodanig niveau, dat de produkten niet concur rerend zijn met die in andere landen en dus geen afzet vinden. Gevolg: overschot aan arbeidskrachten. Na de pauze volgde een geanimeerde discussie. KATWIJK Vrijdag: hoog water 4.57 en 17.08 uur; laag water 0.49 en 13.04 uur Visserijgolfjes In de Ierse Zee bevinden zich nu nog vijf trawlers. De haring is echtei nergens meer te vinden en daarom overwegen de schippers of ze maar niet liever snel naar huis kunnen gaan. Een andere mogelijkheid is het kopen van haring in Ierland, maar de ha- ringprijzen in Nederland liggen zo laag dat dit ook niet zo veelbelovend De aanvoer, door 24 schepen verzorgd, was gistermorgen 9060 kisten, waarvan 230 schelvis, 310 wijting, 120 kabeljauw en gul, 80 koolvis, 5000 westkustharing, 2400 spanharing, 50 makreel, 650 schol 10 tarbot, 90 diversen, 250 stuks kabel jauw, 6000 kilo tong. In Scheveningen was de aanvoer 130 wijting, 220 schol, 600 spanharing en 2000 kilo tong. Vislossers De vislossers komen vanavond in De flank in IJmuiden bijeen om zeven uur Er zal een verslag worden uitgebracht over de onerhanelingen met betrek king tot de lonen. Anton Trommelen, onder meer een duet uit Das Land des Lachelns. Deze nog jonge zanger is nog niet geheel klaar met zijn technische vorming; de rijpheid in het lage register kan nog groeien de bewegelijkheid in het algemeen t nemen. Maar wat hü deed horen (en ge nieten) wekt de beste verwachtingen. Het timbre is byzonder mooi en, hééi belangrijk, hy forceert zyn stem niet. Een zorgvuldige behandeling kan van deze veelbelovende, ook duidelyk intelli gente zanger, één van onze beste solisten maken. Zyn lyrische tenor zal dan zeker overal óp vallen. De uitgesproken slechte akoestiek de zaal. via microfoons enigszins handel baar gemaakt, hinderde de solisten wel. Het geroutineerde begeleidende „radio orkest", was in feite, door een teveel aan blaasinstrumenten en een vleugel, een zeer uitgebreid ,,strykje'\ Ook de opstelling, in de lengte, met rechts de houtblazers en links de strijkers en het koper, bevredigde weinig. Vrij vaak ha perde het met de gelykheid. En in het algemeen werd er ook te hard gespeeld, vooral ten ongerieve van de solo-zang, ir onder gedrukt ging. Dit ensemble bevat overigens voortreffelyke muzikan ten, die echter in meerderheid te uit- sliutend beroepsmatig speelden. Na de pauze hoorde men nog enkele selecties, tot besluit één uit My fair Lady. Joh. van Wolfswinkel Jubilaris op feestavond in Rijnsaterswoude RIJNSATERWOUDE De Hollandse Maatschappij van Landbouw, afdeling RÜnsaterwoude en omstreken, hield gis teravond in het Nutsgebouw haar jaar lijkse feestavond. De jongerenclub van afdeling Voorschoten-Wassenaar voer- een toneelstuk op. Van deze klucht in drie bedrijven, getiteld „Katrina, de hoog ste prijs" van de hand van Toon van Vuuren, hebben de talrijke aanwezigen volop genoten. Voor de muzikale omlys- ting zorgden „The gay mixers" uit Lei- muiden. Voor hun muzikale prestaties had de zaal veel waardering. Deze avond was er een speciale gast. namelijk de heer Uilenberg uit RÜnsater woude, die kortgeleden vyfentwintig jaar als boerenarbeider in dienst was van de familie Timmer. Tydens de pauze werd de jubilaris op hartelüke wyze toegespro ken door de voorzitter, de heer L. Don ker. Deze vond het geen geringe ver dienste om vyfentwintig jaar bij één werkgever te zijn. Vooral tegenwoordig het bijzonder moeilyk, zo lange tyd personeel in dienst te houden. Als blijk waardering en ter herinnering over handigde hü de heer Uilenberg een in- gelüste oorkonde van de Hollandse Maat schappij van Landbouw. Herv. Gemeente Oude en Nieuwe Wetering OUDE WETERING Op donderdag 5 februari zal de Hervormde Gemeente ;en vergadering houden (om half 8), vaarin nadere mededelingen zullen wor den gedaan over het beroepingswerk. Er ouderling moeten worden ge kozen in verband met het vertrek van de heer Broere naar Den Haag. IJsclub verhoogde de contributie NIEUWE WETERING In verband met financiële zorgen heeft het bestuur van de ijsclub Ijsvermaak een buitenge wone ledenvergadering uitgeschreven, die werd gehouden in café Knijff. Op voor stel van het bestuur besloot men de contributie te verhogen van 1,50 tot f 2,50. Voorts kwam men overeen jaar- lyks een contactavond te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4