Wij gaan in komende jaren dubbel zoveel kip eten Winstdelingsregeling bij R'dams bouwbedrijf Arabische top: eerst geschillen regelen Aannemers willen geen hogere prijzen betalen Ned. Studentenorkest weer op tournee door ons land 7 WOENSDAG 13 JANUARI 196 i Opnieuw vorst JN HET grootste deel van ons land ui as het gisteren dooi met enkele millimeters regen. In noord- en oost- Nederland wist de vorst zich te hand haven en stroomde in de afgelopen nacht opnieuw naar het zuidwesten. Zodat vanmorgen alleen in zuid-Lim burg het kwik nog iets boven het vries punt lag. In het westen vroor het bij helder weer alweer drie graden, waar bij enkele natte weggedeelten opnieuw glad werden. In de komende nacht zal bij een zwakke wind en helder weer de vorst in onze omgeving 5 a 8 graden kunnen bedragen. Een hogedrukgebied dat zondag nog bij IJsland lag, bereik te vanmorgen de Noordzee en trekt naar Duitsland. De eerste dagen brengt het rustig en vrij zonnig winter weer, waarin het morgen ook overdag licht kan blijven vriezen. In de noordelijke provincies werden gisteren en ook vandaag ijswedstrijden gehouden. ZON EN MAAN Donderdag 16 januari: zon op 8.41, onder: 16.58; maan op: 9.55. onder 18.41. Woensdag 22 januari: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 16 januari: 4.16 v.m.; 16.24 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Nederlanders van Zanzibar zijn geëvacueerd Naar uit een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken blijkt, behoren tot de 83 mensen, die door de Amerikaanse torpedoboot jager Man- ley van het eiland Zanzibar werden ge evacueerd. twee Nederlanders. Hun namen werden opgegeven als A. Gouver neur en Gerard Pater van Westerloo. beiden afkomstig uit Amsterdam. Tot de overigen behoorden 61 Amerikanen, 16 Britten, 3 Duitsers en een Italiaan. Zondagsmaal voor doordeweekse prijs De voorzitter van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, acht het moge lijk dat binnen enkele jaren onge veer vijftien procent van ons vlees verbruik door kip zal worden inge nomen. waardoor het verbruik per hoofd van de bevolking tot zes a ze ven kilogram per jaar zal kunnen stijgen. In 1962 werd per hoofd van de bevolking 2.8 kg kip gegeten. Deze verwachting heeft de heer Garrelds hedenmiddag te Utrecht uitgesproken in zijn nieuwjaarsrede, en in verband daarmee gaf hij als zijn mening te kennen dat er ten spoedigste een algemeen geldende veterinaire keuring bij het slachten van pluimvee moet komen, waarvan de kosten door de overheid worden gedragen. Uit de prijsontwikkeling in verhouding tot de andere vleessoorten blijkt, aldus de voorzitter, dat kip steeds meer uit de ..luxe-sfeer" gehaald wordt en dat ieder een thans „een zondagsmaal voor een door-de-weekse prijs" kan krijgen. Ove rigens meende hij, dat aan de presentatie in de winkels nog meer aandacht moet worden besteed. Een braadkuiken is vol gens de heer Garrelds beslist niet duur als men er porties van 250 a 300 gram van geeft, hoewel het een betrekkelijk nadeel schijnt dat. als men kip eet. men er dan ook „flink van wil eten. omdat het zo lekker is1' Minder eieren Wat de consumptie van eieren be treft, deze is per hoofd van de bevol king volgens de voorlopige berekenin gen in 1963 voor het eerst gevoelig ach teruit gegaan, nl. van 213 stuks in 1962 tot 203 stuks in 1963, waaraan naar de mening van de heer Garrelds de hogere consumentenprijzen wel niet vreemd zullen zijn. Volgens hem geven de detaillisten lagere cierprijzen in het algemeen niet snel genoeg aan d« consumenten door, waardoor een toe nemende vraag te lang uitblijft. Grote schuld Toch meende de heer Garrelds, dat het onverstandig zou zijn de eierproduktie in Nederland verder in te krimpen, dat prijsgegeven posities onmiddellijk door anderen zullen worden ingenomen. Daarentegen zal de rationalisatie tot het uiterste moeten worden opgevoerd en de kwaliteit en presentatie de grootst mogelijke aandacht moeten worden be- In dit verband zei de voorzitter het buitengewoon te betreuren dat het door het ontbreken van 'medewerking van het Landbouwschap niet gelukt is een bin- nenlandse kwaliteitsregeling voor eieren tot stand te brengen. „Zij, die tegen de betreffende ontwerp-verordening van het Landbouwschap hebben gestemd (de ver tegenwoordigers der centrale onderne mersorganisaties in de landbouw) hebben hiermee wel een grote verantwoording schuld op zich genomen t.o.v. de pluimveehouderij,'' aldus de heer Gar relds. Verwaarloosd De voorzitter zei verder, dat de re acties van vele consumenten op de kwali- Consumenten niet tevreden over kwaliteit eieren (Van onze soc.-econ. redactie) /an de eieren niet gunstig zijn, en hij noemde de structuur bij de gang van de eieren van de kip tot de consument achtergebleven. „Voor de export hebben wij de controlesluis van het Nederlands Eiercontrole Bureau, dat goed werk ver richt, doch het dient duidelilk te zijn dat deze instelling met de controle begint op ogenblik dat reeds veel verwaarloosd Ik heb tot mijn spijt niet bij alle drie schappen, die het nieuwe N.E.B. hebben opgericht, een even groot gevoel van eiproduktenindustrie had een moeilijk jaar. Hoewel de geëxporteerde hoeveel heid een toename liet zien van 16 (tot 9,6 miljoen kg) waren de prijzen slecht. OVer naar Duitsland Wat het slachtpluimvee betreft deelde de heer Garrelds mee. dat de totale pro- duktie vorig jaar 150.000 ton (levend ge wicht) heeft bedragen tegen 140.000 ton het jaar daarvoor. De export bedroeg 70.000 ton (geslacht gewicht) tegen 66,000 in 1962. De export van levend pluim. liep terug van 5.600 ton in 1962 tot 4.500 ton in 1963. Ook hier bleef West- Duitsland de grootste afnemer (61.200 ton), terwijl ons aandeel in de Duitse importen steeg van 28 in 1962 tot 38 in 1963. De producenten ontvingen gemiddeld per kg levend gewicht: voor slachtkippen f 1.48 per kg (in 1962 f 1.28) oor slachtkuikens op contract f 1.65 per kg (in 1962 f 1.68). Geen prijsgarantie Nadat de heer Garrelds ook een aantal problemen in E.E.G.-verband onder de loep had genomen, verklaarde hij, dat de pluimveehouderij een van de weinige sectoren in de landbouw is. die in het kader van de nationale of E.E.G.-land- bouwpolitiek geen enkele prijsgarantie kent. Hij wilde daarvoor ook nu niet pleiten. De voorzitter noemde de vooruit zichten voor 19.64 echter niet onverdeeld gunstig, vooral ook met het oog op de Europese ontwikkelingen. Dit jaar zal beslissend zijn voor onze pluimveehoude- o zei hij. Hoe donker het was én hoe ver.... Omdat de bevoegde deskundige uit Den Haag moest komen, duurde het extra lang voor in Rotterdam op 18 november de storing in de elektrici teitsvoorziening kon worden opgehe ven. Dat blijkt uit vragen van ver scheidene leden van P.S. van Zuid- Holland, aan G.S. Van ongeveer vier uur 's middags viel de stroom uit in onder andere grote delen van Rotterdam-Zuid en het Botlekgebled, waar belangrijke industrieën zijn. De stagnatie was ook merkbaar in Den Haag. Leiden, Delft, Gouda en Dordrecht e het treinverkeer. De oorzaak was: kort sluiting in het hoogspanningsschakelsta- tion van het Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland bij de centrale Waalhaven. Na enige tijd kon weliswaar energie worden geleverd vanaf de centrale Galileistraat in Rotterdam, maar daarop moest nog enige uren worden gewacht. De deskundigen, die bevoegd zijn deze overschakeling tot stand te brengen, zijn in Den Haag gestationeerd. De afstand Den HaagRotterdam werd met extra vertraging afgelegd, vermoedelijk ook tengevolge, van de verkeersopstoppingen, die uit het gebrek aan verlichting voort vloeiden. De bevoegde deskundigen zijn beambten van het EZH. De statenleden vragen gedeputeerden of het niet wenselijk is. dat een van de bevoegde deskundigen van het EZH in Rotterdam wordt gestationeerd of dat deskundige van de gemeente Rotterdam wordt gemachtigd de bewuste omschake- ling tot stand te brengen Iets lager produktie Eerste Hollandsche De produktie van nieuwe verzeke ringen van de Eerste Hollandsche Le- vensverzekerings-Bank was in 1963 U962) f 45.75 (47,64)'miljoen, de toene ming van het verzekerd kapitaal f25,25 (25.95) min tot f 386 min. De reserve- berekening geschiedt volgens de netto methode op 3%. De extrawaarborgen bedragen 10% van de premiereserve. Geheime zitting in Kaïro Bereidheid tot offers voor Palestijnse zaak STAATS- cn regeringsleiders van de Arabische landen zijn twee maal te Kairo in geheime zitting bij een geweest om te pogen hun on derlinge geschillen te regelen en een gesloten front te vormen tegenover Israël wat de plannen van dit land betreft om het water van de Jordaan om te leiden. President Nasser en andere Arabi sche leiders zouden ook buiten de of ficiële zittingen om getracht hebben de geschillen tussen hen te regelen. Van conferentiezijde is meegedeeld, dat Nasser gepoogd heeft Algerije en Marokko, die met elkaar slaags zijn geweest over een stuk van hun ge meenschappelijke grens, met elkaar te verzoenen. Ook koning Hoessein van Jordanië en president Abdoellah al Sallal van Jemen hebben een onderhoud met elkaar gehad. Ze zouden de weg hebben willen vrU maken voor een gesprek tussen president Sallal en koning Saoed van Saoedl-Ara- bië. Koning Saoeds politiek tegenover het republikeinse bewind in Jemen is afgelopen jaar een bron van onenigheid geweest tussen president Nasser ei koning. Ook zijn er pogingen in het werk gesteld om Syrië en Egypte weer dichter tot elkaar te brengen. De afgevaardigden zouden van mening zijn dat men spijkers met koppen moet slaan en zo snel moge lijk met de conferentie moet opschieten. BOURGUIBA In conferentiekringen is gezegd, dat president Bourguiba van Tunesië de ming heeft voorgesteld van eenheden infiltranten voor Palestina. Hij betoogde, dat een oplossing van de kwestie „van binnenuit" moest komen. Koning Hoessein van Jordanië zei elke praktische maatregel „tot redding Palestina" te zullen steunen. Ook Syrische zijde werd bereidheid geuit tot het brengen van offers voor de Palestljn- Tieil jarenplan Sprekend over de nroblemen bij de fokkerij zei de heer Garrelds. dat door saneringsmaatregelen in 1963 in totaal 36 fokbedrijven zijn afgevloeid, zodat ei thans nog 70 fokbedrijven over zijn, vol gens hem nóg een te groot aantal.- Het aantal vermeerderingsbedrüven bedroeg op 31 december 3.375 of 577 minder dan jaar daarvoor, doch het aantal kip pen dat op de overblijvende bedrijven wordt aangehouden in -4e~legsector-is niet veel verminderd. De heer Garrelds deelde mee. dat dit jaar zal worden begonnen met de uit voering van een tien-jaren-plan voor het onderzoek en de bestrijding van leucose, welke ziekte aan onze pluim veestapel een schade van circa f 2(1 miljoen per jaar toebrengt. Het totale beeld overziende kwam d< voorzitter tot de conclusie, dat de finan ciële resultaten van de Nederlandse pluimveehouderij in het afgelopen jaar wat bevredigender lijken dan in loen aan deze sector zeer harde slagen zijn toegebracht. De totale export pluimveehouderijprodukten heeft vorig jaar f578 miljoen bedragen tegen f550 miljoen in 1962. De produktie van kippe- eieren bedroeg 5,3 miljard stuks tegen miljard in 1962, waarvan als consump- e-eieren werden geëxporteerd 2.3 mil jard stuks tegen 2.9 miljard in 1962. West- Duitsland bleef de grootste afnemer. Ons aandeel in de eierenimporten in dat land bedroeg, evenals in 1962. ruim 60 procent De producenten hebben voor hun kippe- eieren in 1963 gemiddeld f 2 per kg ont vangen tegen f 1.62 in 1962, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de voederkosten zijn gestegen De export van broedeieren omvatte 72 miljoen stuks tegen 71.6 miljoen in 1962 en die van eendagskuikens 16.6 miljoen legen 14,4 miljoen in 1962. De (Van onze soc.-econ. redactie) TT1 EN bekend Rotterdams Aanne- livings- en Handelsbedrijf heeft het bewijs geleverd, dat ook in hel bouwbedrijf winstdelingsregelingen mogelijk zijn. Op het bureau van de Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond te Utrecht is in overleg met dit bedrijf een winstdelingsregeling ontworpen, na goedkeuring door het College Rijksbemiddelaars, thans bij het Rotterdamse bedrijf reeds met suc ces enige tijd is ingevoerd. De stelling, dat in het bouwbedrijf wmstdèlingsregellngen onmogelijk zijn, heeft weliswaar lange tijd gegol den is maar thans door de feiten weersproken. Van de zijde van de N.C.A.B werd erkend, dat het niet mogelijk is bij alle ondernemingen in het bouwbe drijf winstdelingen door te voeren. Voornamelijk komen in aanmerking ondernemingen met een vrij grote vaste kern van werknemers. In het algemeen wordt in het bouw bedrijf niet steeds wisselende groepen van werknemers gewerkt. Voor vele van deze werknemers, die steeds van bedrijf veranderen, is een winstdelings regeling niet interessant. De werknemersbonden van bouw vakarbeiders hebben zich tot nu toe daarom nog niet zo sterk gemaakt op het punt van de winstdelingsregelingen Vaste kernen van werknemers in het bouwbedrijf worden echter toch nog vrij veel gevonden, met name bij on dernemingen die hoofdzakelijk in de onderhoudssector werken, maar ook wel bij ondernemingen uitsluitend in de nieuwbouw. Bij genoemd Rotterdams bedrijf kun nen alle werknemers voor winstdeling in aanmerking komen, die vallen onder de bepalingen van de c.a.o. voor het bouwbedrijf. Bij de verdeling van de winst wordt uitgegaan van het totaal aantal gewerkte uren per jaar. Voor werknemers die in het betrok ken jaar, waarover winst uitbetaald wordt, in dienst zijn getreden, worden de eerste twaalf weken of drie maanden niet meegerekend. Het aantal gewerkte uren wordt daarna vermenigvuldigd met het kale uurloon. Zo komt men tot een totaal verloond bedrag voor de mensen, die voor winst- deling in aanmerking komen. Is dit loonbedrag f 120.000 en de winst, die voor uitkering aan het personeel in aanmerking komt bijv. f 20.000, dan krijgt ieder nog een zesde uitbetaald van zijn op deze wijze uitgerekend jaarloon. onregelmatig ontslsxkomen de réchten op winstuitkering te vervallen. De betrokken Rotterdamse onderneming betaalt elk jaar een vast percentage van de winst aan het personeel uit. Het College van Rijksbemiddelaars schrijft namelijk ook voor. dat een winstdelingsregeling een permanent karakter dient te dragen, waarbij de hoogte van de uitkering afhanke lijk moet zijn van de omvang van de gemaakte winst Bij in-voermg van winstdelingare- gelingen dienen deze dus niet beperkt te blijven tot perioden met een krap pe arbeidsmarkt. Na R'dam ook A'dam en Den Haag (Van een onzer redacteuren) TAE Rotterdamse aannemers die zijn aangesloten bij de S.P.V., de sa menwerkende patroonsvereniging in de bouwnijverheid, hebben gistermid dag tijdens een in het Hiltonhotel ge houden vergadering besloten de reke ningen van leveranciers en toeleve- ringsbewijzen op te schorten. Men be sloot alleen die materiaalprijzen te be talen, die op 1 december 1963 van kracht waren. De hogere bedragen zullen pas wor den betaald, als de overheid een be slissing heeft genomen met betrekking tot de risicoregeling voor nieuwe en voor lopende werken en als de prys- verhogingen zijn gecontroleerd. Vorige week hebben dezelfde aannemers o.m. besloten een onderlinge looncontrole uit te oefenen. Volgende week zullen in het RAI-gebouw de Amsterdamse aannemers vergaderen over het ne men van dezelfde etappen. Ook de aan nemers in en rond Den Haag zullen binnenkort hierover samenspreken. De gisteren genomen maatregel heeft men ter kennis gebracht van dc over heid en de raad van bestuur bouwbe drijf. Men besloot tevens de bü deze laatste organisatie aangesloten besturen van aannemersbonden te verzoeken op de kortst mogelijke termijn bindende be sluiten in werking te stellen, waarbij de aannemers wordt verboden in te schrij ven op of prijsopgave te doen voor bouw werken, indien daaraan niet de voor waarde is verbonden van integrale ver rekening van wijzigingen In de lonen, so ciale lasten en prijzen. In 1962 werd door de minister van eco nomische zaken de veelbesproken risico clausule onverbindend verklaard. De be sluiten die gisteren in Rotterdam zijn ge nomen. zijn ondertekend door de afde lingen Rotterdam en Schiedam van de N.C.A.B.. de N.AP.B.. de N.K A.P3. en de vereniging Algemeen Belang. Op de vergadering waren 60 aanne mers-bedrijven vertegenwoordigd, die het overgrote deel van de in Rotterdam en omgeving onderhanden zijnde wer ken uitvoeren. Gezamenlijk heeft men ruim 75% van het aantal bouwvakarbei ders in Rotterdam en omgeving in dienst CHAOS In de motivering van de genomen be sluiten wordt herinnerd aan de onhoud bare situatie in het bouwbedrijf, die is ontstaan door de chaotische loonontwik keling en het ontbreken van een risico clausule. waardoor loon- en prijsverho gingen niet mogen worden doorberekend. Voorts heeft men ook moeilijkheden on dervonden door het dalen van de ar- beidsproduktiviteit. De Rotterdamse Rechtskundige adviseurs Geen monopolie-positie deurwaarders als zaakwaarnemers De Ned, Ver. van rechtskundige advi seurs zegt het. in een brief aan de com- e voor justitie van de Tweede Ka- ontoelaatbaar te achten dat de ver eniging van gerechtsdeurwaarders tracht zich op het terrein van de zaakwaar- nemerij bij de kantongerechten een min teer monopolistische positie te ver- en. Dit streven is behalve onredelijk ook onbillijk en verdient, aldus de brief in de commissie, geen gehoor te vinden. De vereniging schrijft dit naar aanlei ding van een brief van de secretaris van de Ver. van gerechtsdeurwaarders aan de commissie, waarin het gewraakte ver, langen is vervat. S.P.V. heeft uitgerekend, dat de ver hoogde lonen en prijzen op de thans in geheel ons land in uitvoering zijnde wer ken een bedrag zullen belopen van onge veer f200 miljoen. De onrust in het bouwbedrijf wordt thans nog vergroot door het zeer grote aantal van kennisgevingen van toeleve- ringsbewijzen en leveranciers, waarin verhogingen in de prijzen van materialen en diensten worden aangekondigd. Men meent, dat deze verhogingen een gevaar gaan betekenen voor het voortbestaan van veel bedrijven. In IV2 u. 150 botsingen bij gladlieid in A'dam In Amsterdam werden in het spits uur tussen half vijf en halfzeven niet minder dan 150 aanrijdingen ge meld voornamelijk met soms aan zienlijke materiele schade. Door de slippartijen sneuvelden ook vele lan taarnpalen en verkeerszuilen. Daarna werd het stil en kreeg de politie de in druk. dat de meeste automobilisten er niet meer op uit gingen. „De Speelmakkers" voor televisie Regisseur Theun Lammertse presen- teert een televisie-uitvoering van De Speelmakkers (The Playmates) op donderdag 16 januari in het VARA- televisieprogramma. Het stuk werd ge schreven door de Engelse auteur John ny Speight, die ook The Compartment op zijn naam heeft staan, een spel dat in Engeland ook zeer waarderend werd ontvangen. De twee rollen in De Speelmakkers worden vertolkt door Ton van Duinhoven en Enny Meunier. Ton van Duinhoven ziet men als een zwei-verachtige figuur die aankomt bij een landhuis en daar toegang zoekt. De schuwe vrouw weigert aanvankelijk hem die te verschaffen, maar de man vindt toch een mogelijkheid om binnen te komen. In de vreemde situatie die dan ontstaat, ontplooien de beide fi guren zich als merkwaardige speel makkers. maar het spel zal niet tot aan het einde gespeeld kunnen wor- Kampioenschappen kunstrijden op tv. Vrijdag 17 januari zendt de NTS van 22.00 tot 23.00 een Eurovisie-re portage uit van de Eur. kampioen schappen kunstrijden op de schaats, die in Grenoble worden gehouden. Men zal dan getuige kunnen zijn van de strijd tussen de dames, die vrije figu ren uitvoeren, hetgeen inhoudt, dat men ook de verrichtingen van Sjoukje Dijkstra hopelijk een der favorieten voor de titel zal kunnen gadeslaan. De uitzending wordt door Siebe van der Zee van commentaar 1 IgaMicf vanavond Leger des Heilskwartier 1930 Radiokrant 19.50 Weens Promenade-orkest (gr) 20.05 Russische liederen (gr) 20.20 Omroeporkest cn solist: moderne muziek 21.00 Medicijn voor de geest (II). gedramatiseerde docu mentaire in dialoogvorm. Na afloop: com- beantwoording6 21.45UIZ?geunermuzlek \gr) 22 00 Kanttekening: actuele rubriek 22.15 Lichte gram 22.30 Nws 22.40 Avondove»- denking 22.55 Gram 23.00 Buitenmensen Maatschappij, lezing 23.15 Lichte tuzlek (gr) 23 40 Gitaarspel 23 55— (Van onze kunstredactie) Het Nederlands Studenten Orkest gaai weer een toernee door ons land maken om door middel van concerten gelden te zamelen voor het Ned. Studenten Sanatorium en voor het Universitair Asgl Fonds. Dit doen deze muzikale studenten 1 52 Nee. dank ober, die haar 1 schenken. Lily keek haar ongemerkt aan. Ciska trok een strakke lijn: bij het tweede glas hield ze onverbiddelijk op. Lily, die wel eens iets over alcoholisme gelezen had, voelde wel hoeveel geestkracht dit moest eisen. Misschien zou het voor zo iemand makkelijker zijn om helemaal niets te drinken, dacht ze wel eens. Niet dat zijzelf voor geheelonthouding was. Het zat niet in de alcohol, maar in de zwakke broeder, die zyn maat niet kende. Enfin, dat een kwestie, die Ciska maar samen met haar man moest uitmaken. Hoe lang duurde het eigenlijk, eer ze weer terugging naar het dorp? Elf weken, had haar vader geschreven. Dat was nog een hele tijd. De weken gingen nu veel minder vlug voorbij dan in het begin lil jij Jeroentjes compote?" fluisterde Ciska Lily in het oor," hy heeft er niets van gegeten, eri jij hebt altijd zo'n eetlust!" ,Ja, oké," knipoogde Lily. Ongemerkt schoof Ciska haar het bordje toe. „Ik vind het ook niet lekker," verkondigde Marrit luid. „Ssst!" zei Ciska. „Niet zo hard!" Maar Marrit, die blijkbaar vond dat ze lang genoeg stil was geweest, nam een lepel en plonsde die in het schaaltje compóte. Een kers vloog met een boog over de tafel en kwam in Lily's schoot terecht. „Ben jy gek geworden!" siste Ciska woe dend tegen het kind, terwyl Lily snel de kers op haar bord legde en met haar servet de plek begon schoon te wrijven. Het was een hele consternatie aan tafel. Jeroen zat onder- drukt-grinnikend naar zijn zusje te kijken, Marrit zelf keek uitdagend en trots om dit toppunt van durf, tot Ciska haar onder de tafel een flinke tik gaf. Toen trokken haar mondhoeken omlaag, haar gezicht vertrok in een huilgrimas en elk ogenblik kon het oor verdovende gebrul beginnen. Dokter Van Baler keek onrustig om zich heen en toen naar zyn ondeugende dochter. Hoewel hij zich niet dik wijls bemoeide met opvoedkundige kwesties, om de eenvoudige reden dat Ciska alleen, - en zeker Ciska met Lily samen, compe tent genoeg was om de zaken alleen op te lossen, boog hij zich ditmaal naar Marrit Het grote M. C. LOONEN -VAN DER LINDEN over en zei met een zeer streng gezicht iets zachtjes bij haar oor. Alsof een hand het ge-, zichtje had gladgestreken, zo verdween de dreigende huilgrimas in het niets. Jeroens lach verdween en buiten de vlek op Lily's jurk was alles zoals het geweest was. „Krijg je het eruit?" vroeg Ciska bezorgd, zich overbuigend naar Lily. Een vleug van haar kostbare parfum dreef Lily tegemoet. Ciska voelde zich persoonlijk verantwoordelijk voor Lily's jurk. daar ze aanwezig was ge weest bij de aankoop. Lily zelf had nooit een zwart tafzijden japonnetje gekozen, zeker niet een met zo'n moderne coupe. Niettemin was het 't meest stijlvolle gewaad, dat ze ooit bezeten had. Ze voelde zichzelf net of ze iemand anders was. maar voor de rest was ze er wel over tevreden. „Je ziet er niets meer van." stelde Lily haar gerust. Ze streek haar rok glad en be gon met nieuwe moed te eten. „Kind, hoe kun jij toch zo slank blijven!" zuchtte Ciska. „En dat terwyl je zó eet!" „Je bent praktisch even slank als ik," vond Lily welwillend. „Hoe kom je erbij!" riep Cis ka, terwijl ze pathetisch een blik naar haar haar eigen middel wi^rp", ik ben epn tón!! En wat ik er al niet voor laat staan!" Ze sloeg haar ogen op en schoof een minuscuul aardappeltje naar de rand van haar bord. „Jy bent niets te zwaar," stelde dokter Van Balen met enig gezag vast. „En als ik jou was, zou ik me maar niet te veel bezïehou- den met je gewicht. Dat is nergens voor nodig." „Niet te veel gewicht hechten aan je ge wicht. Dat is nergens voor nodig." „Niet te veel gewicht hechten aan je ge wicht", bedacht Ciska, meteen vertederd. „Trouwens, al was ik een waggel, dan zou jij me nog lief vinden, geloof, ik. „Ze wierp een warme blik in de richting van haar man. „En waarom ook niet als je lief bent," zei hij met een glimlach. „O, kijk eens wat een droom van een ja ponnetje, Lil." fluisterde Ciska. „Nee. dat nietdie blonde vrouw daar bij de deur!" „Als het een droom is, dan is het een nare droom," stelde Lily nuchter vast met een blik op de jonge vrouw, die in een gouden pijpela geperst de eetzaal binnenwieg- de. Terwyl Ciska zich hardop afvroeg, van welk modehuis de japon wel afkomstig zou zijn (ze ging nogal eens naar modeshows, dus ze was wel op de hoogte), keek Lily eens om zich Het was buitengewoon druk in de eetzaal, alle tafeltjes waren bezet. Er was een strijk je, dat smeltende melodieën speelde, er was het glijdend bewegen der kelners en het mo notone geroezemoes van de gasten, met soms een opklinkend gelach. Terwijl ze zo keek, leek het plotseling, of ze er zelf niet meer was, of ze een droom beeld aanschouwde waar ze zelf niet bij be trokken was. Wat was het warm hier Ze zag de mensenhoofden als beigeachtige bloe men neigen en knikken, een zinloos woud dat over vijftig jaar geheel geveld zou zijn Ze nam een slokje van haar wijn en dacht verlangend: „Stel je voor, dat we nu eens met elkaar afspraken dat we allemaal vijf mi nuten onze monden zouden houden Wat heerlijk zou dat zijn Maar niemand behalve zij was stil, zelfs de eenzame oude dame aan het tafeltje naast het hunne niet, die haar eenzaamheid trachtte te doorbreken door elk ogenblik de ober te roe pen en iets over het eten te zeggenAlle stemmen bromden door, ook die van Ciska en van haar man, en eveneens die van de kinderen, die steeds weer een opmerking maakten, of iemand er nu naar luisterde of (Wordt vervolgd) vanaf 1953, waarbij in het orkest natuur, lijk een voortdurende doorstroming van geselecteerde en beschikbare krachten plaats had. En het resultaat blijkt wel uit het bedrag, dat het vorige jaar kon worden afgedragen, nl. 25.000 gulden. Ook dit jaar leidt Jan Brussen het Ned. Studenten Orkest, waarin voor 65 pro cent nieuwe leden zitten, en op het ogen blik studeert hy in Bergen met de 87 leden (64 strijkers. 16 blazers en 1 7 slagwerkers) een programma in. dat c lie' omvat het Adagio for strings op. 12 van nai Barber, Haydns „Militaire" Symfonie (in S G-dur. nr. 100), Schumanns Celloconcert en Robert Heppener „Eglogues", speciaal in opdracht voor het N.S.O. gecompo neerd. René van Ast is de cellosolist. Op 18 januari wordt het eerste concert gegeven, nl. in Bergen en dan gaat de concertweg langs Arnhem (19 jan.), Zwolle (20 jan.), Hengelo (21 jan.), Gro ningen (22 jan.), Eindhoven (23 jan.), Rotterdam (24 jan.), vanwaaruit naar Engeland wordt overgestoken om daar in Croydon en in Londen (in de Hollandse Kerk, Austin Friars) te concerteren. Dan komt het N.S.O. in Den Haag op 28 jan., waar het in K. en W. optreedt, vervolgens in Utrecht (29), Nijmegen (30) en het slot valt in Amsterdam op 31 januari In Engeland gaat de opbrengst voor een deel naar de Britse kankerbestrijding. Robert Heppener vertelde op de pers conferentie nog het een en ander over zijn werk „Eglogues" (herderszangen). Het is geïnspireerd op de eerste strofe van het gedicht „Chronique" van Saint John Perse, die indertijd de Nobelprijs voor literatuur gekregen heeft, en deze strofe staat als motto boven de partituur. De titels van de vier onderdelen slaan ook op de inhoud van deze „natuurevoca- nl. Paysage, Vents. Pierres en Cirques. De partituur is bestemd voor normale orkestbezetting plus wat uitge breider slagwerk. Heppener vond het sportieve opdracht om muziek te schrijven aangepast aan de speciale kwa liteiten van het N.S.O. :rp 20.50 Lichte gra hoofd- en bijzaken De in Seedorf gelegerde 20-jarig« dienstplichtige soldaat eerste klasse H B. F. van Aurich is vannacht bij een rit met een jeep onder Apeldoorn tegen een boom gebotst en omgekomen. De soldaat zat alleen in de jeep en de omstandig heden waaronder het ongeluk gebeurde heeft men nog niet kunnen reconstrue- film. NTS: 22.30—22.41 Programma voor morgen Ouv« KRO: 7.00 Nws 7 10 Overweging 8.01 Nws 8.15 Strip voor de jeugd 8.20 Amus muziek 8 50 V d huisvrouw 9.40 School radio 10.00 V d kleuters 10.10 Lichte klass gram 11.00 V d zieken (om 9.35 Water- VPRO: 1.45 Lichte gram 12.15 land. gesprek 12.30 Meded 1233 Lever Akkordeonorkest 18.00 Bijbeloverdenking 1830 Viool en piano: klass muziek 17.00 V d jeugd 1730 Schoolzang 17.45 Metropole-ork: Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7 10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Pro gramma-overzicht en lichte gram 9.00 Och tendgym 9.10 De groenteman 9.15 Kamer muziek (gr) 9.40 Morgenwijding 10.00 Lichte gram 10.50 V d kleuters 11.00 Huis houdelijke zaken, praatje 11.15 Parels der muziek In mozaïek, gevar muziekprogra 12 00 Licht ensemble 1230 Meded ten be hoeve van land- en tuinbouw 1233 Orgel spel: lichte muziek 13.00 Nws 13.15 Meded ntueel actueel of gram 13.25 Btursbe- it 14.00 Cello muziek 14.34 ichten 1330 Militair voering) 15.00 Gehoc het veertiendaags ki Pianorec'talklass ei 16.00 Van vier lot v.ff lop 17.00 istsympsoslon 15.30 een radiopragamma Grenoble 1830 Uitzending de ChrlstelHJk-Hk VARA: 15.00 V d vrouw 15 45 Pauze 16.04 —16.15 Voor de kleuters 19.30 Billy Tury en leJ0In£?°,s\.NTS: 20 00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.45 Uit 21.15 Dc speelmakkers, TV-spel 22.05 Twaalf vlag gen in het Zuldpool-gebled, documentaire. NTS: 22.55—23.00 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7