Cyprus -gesprek is begonnen WITTE KRUIS Tv-eiland: niet in NTS-tijd Luns pleit voor verdere Europese eenwording Frans - Britse handel sterk toegenomen Lange weg voor EEG-karavaan Tanganyika verleent asiel aan opgejaagde sultan Missie: veel perspectief in handel met Tunesie Jjh eeft (lonte. Tochtige grot WOENSDAG 15 JANUARI 1964 (Van een onzer verslaggevers) Naar verluidt zal over twee maanden worden begonnen met de bouw van een televisie-eiland in de Noordzee. Het eiland zou ongeveer drie mijl uit de kust bij Noordwijk komen te liggen. Dit zou betekenen dat in mei al wordt gestart met de eerste televisie uitzendingen. De programma's zouden buiten N.T.S.-tijd op de schermen worden gebracht en voornamelijk bestaan uit buiten landse serie- en speelfilms, uiter aard met de nodige reclame er tussendoor. Zoals reeds gemeld, zal het tv-eiland veel gelijkenis vertonen met de eilanden, die oliemaatschappijen gebruiken voor boringen op zee. ..Ergens in het buiten land" (aangenomen wordt in Engeland) is men thans druk bezig met de bouw van het eiland, dat op zes palen zal rusten. 13 meter boven het wateroppervlak. Het zou bestaan uit twee verdiepingen met op het dak een helikopterveld. Wie de bouw betaalt is niet bekend. De Reclame Exploitatie Maatschappij N.V. in Amsterdam die de exploitatie van het eiland voorbereidt, zegt zelf geen op dracht te hebben gegeven. Dit schijnt een belangencombinatie uit het Neder landse bedrijfsleven" te hebben gedaan. Hoewel er grote geheimzinnigheid w v5-i ac^ rond de t.v.-programma's schijnt men te hebben besloten elke avond van half zeven tot acht uur uit te zenden. Daarnaast zouden uitzendingen worden verzorgd op maandagavond van half elf tot elf uur. op dinsdag-, woens dag, donderdag- en zondagavond van tien "V en vrijdag- en zaterdagavond uur tot half twaalf. Zondag- )U van 12 uur tot half twee l lunchprogramma worden uit- tot elf i Nog hopeloos verdeeld Bij mislukking kwestie naar Ver. Naties GEEF U ZELF EEN RUGGESTEUNTJE naast wil men wegen zoeken ter conso lidering van het bestand op Cyprus, dat door Britse troepen wordt gecontroleerd. Mocht de conferentie mislukken, dan willen de Griekse Cyprioten de kwestie aan de Ver. Naties voorleggen. Denktasj verklaarde hierover, dat de Grieks- Cyprische vertegenwoordigers aanstu ren op een mislukking van de ronde tafelconferentie te Londen om zich tot de Ver. Naties te kunnen wenden om met steun van de meerderheid het be stuur over Cyprus te kunnen overnemen. Hij is er nog steeds van overtuigd, dat de Grieks-Cyprische president, aarts bisschop Makarios, naar aansluiting bij Griekenland streelt. Hopeloos verdeeld over de toe komst van Cyprus hebben de ver tegenwoordigers van de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen op het eiland vandaag plaats geno- (laTailtieS men achter de conferentietafel in Londen, onder het toeziend oog van Engeland. Griekenland en Turkse. Het geschil dreigt thans definitief te leiden tot verwijde ring tussen beide laatstgenoemde landen. Alleen een diplomatiek wonder kan nog uitkomst bren gen. Meningen I» afzonderlijke interviews gaven do Grieks-Cyprische minister van buiten landse zaken. Spyros Kyprianou en de r - Turks-Cyprische vertegemvoordiger Ka- de vertegenwoordigen oef Denktasj, een schets van hün doel stellingen. De een zei. dat een streep onder het verleden moet worden gezet positieve stappen in de richting oplossing te kunnen doen. De der reageerde hierop met de ontboeze- ming: ,,Ik heb teveel doorzeefde licha men en andere wandaden gezien. Wij kunnen het verleden nooit vergeten". De een wil een nieuwe grondwet, gebaseerd op het klassieke democratische princino van regering door de Griekse; derheid. De ander wil zo sterk hjke garanties om de (Turkseminder heid voor onderdrukking te behoedi Engeland wil zich concentreren op het behouden van een eenheid van benade ring van Griekenland en Turkije. Daar- Ondanks geschillen over EEG De Franse premier, Georges Pompidou, heeft gisteren de eerste verjaardag van de perscon ferentie waarop president de Gaulle Engelands toetreding tot de E.E.G. onmogelijk maakte ge zegd dat Frankrijks handel met Engeland sedertdien meer is toe genomen dan de handel met zijn deelgenoten in de E.E.G. Aan een lunch van de Britse kamer van koophandel zei hü dat Frankrijk ervan is beschuldigd zich te willen opsluiten in een Europa met een gemeenschappe lijk buitentarief, „een soort middeleeuws fort". De feiten weerleggen dit echter De Franse handel met landen buiten de E.E.G. is verleden jaar met veertien pro cent toegenomen, de handel met de ande re E.E.G.-landen met zeventien procent en de handel met Engeland met twintig procent, aldus Pompidou. De Franse uit voer naar Engeland is met slechts twaalf procent toegenomen, maar de invoer uit Engeland met drieëndertig procent. Dit heeft met zich meegebracht dat Frank rijks invoer uit Engeland voor slechts vijfenzeventig procent door de uitvoer wordt gedekt. De Franse premier zei voorts, dat zijn land weloverwogen heeft gekozen voor een liberale handelspolitiek en j zichzelf heeft gedwongen de indus triële concurrentie te aanvaarden die modernisering van de Franse industrie noodzakelijk heeft gemaakt. „In het Europa van de zes zijn we voorstan- j ders van een matig buitentarief dat geleidelijk wordt verlaagd", zo ver- klaarde Pompidou. „In deze geest zul len we de komende Kennedyronde aanpakken." van de landbouwpolitiek van de gemeen schap omdat de E.E.G. een grote impor teur van landbouwprodufcten is. Hij zei echter te vrezen dat de industrielanden hun agrarische vraagstukken voorlopig nog niet zullen kunnen oplossen. Het systeem van het aanhouden van hoge binnenlandse prijzen van landbouwpro- dukten en zeer lage exportprijzen dat sommige landen toepassen veroordeelde hü als „economisch absurd en abnor maal". „We moeten trachten te komen tot een wereldorganisatie van agrarische markten die zich uitstrekt voorbij de grenzen van Europa, de E.E.G. en de Verenigde Staten", aldus premier Pom pidou. Zoals men weet wil Makarios de grondwet van hel eiland veranderen en de verdragen met Engeland, Grieken land en Turkije herzien, omdat Cyprus! in de afgelopen jaren (sedert I960) niet bestuurbaar is gebleken. De kunst is echter, zodanige garanties voor de Turkse bevolkingsgroep, die in de min derheid is, te scheppen, dat ook voor haar de grondwetswijzigingen aanvaard baar zijn. Tot dusver is men daar nog niet in geslaagd. Het is de voornaamste taak van de Londense rondetafelconfe rentie, in deze richting een oplossing te zoeken. De Britse minister voor het Gemenebest. Duncan Sandys, zal in de komende dagen afzonderlijke bespre kingen met de vertegenwoordigers van beide Cyprische bevolkingsgroepen Warme ontvangst voor Segni in Washington De Italiaanse president Antonio Segni is gisteren in Washington aan gekomen. Hij werd hartelijk verwel komd door president Johnson. Segni is het eerste staatshoofd dat John son bezoekt sinds hij zes weken geleden president van de Verenigde Staten werd, hoewel Johnson wel als gastheer heeft ge fungeerd voor een staatsman toen in december de Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard een bezoek bracht aan de LBJ ranch in Texas. Segni, die in het Italiaans sprak en iens woorden in het Engels werden ver taald, dankte Johnson voor zijn welkom ^.Hc'geloof dat de besprekingen die wij zullen voeren in de eerste plaats gewijd zullen zijn aan de twee eeuwigdurende! problemen van vrede en vrijheid. Het j praktische probleem van de Atlantische C plaats in dit verband vinden vraagstukken met betrekking tot de ternationale spanning, de ontwikkeling de Europese eenheid, de uitbreiding de economische banden tussen de vrije landen en de hulp aan nieuwe lan- Segnl besteedde ook aandacht aan wij len president John F. Kennedy. Hij zei dat „het grootmoedige en dappere beeld van Kennedy behoort onder hen die een stempel op onze tijd hebben gedrukt en ze toekomst helder hebben verlicht". „Onze banden met het Italiaanse volk dateren van vele eeuwen terug". Hij her innerde er aan dat er miljoenen Ameri kaanse burgers van Italiaanse afkomst Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u o'ók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbank met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ OE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Minister Luns en zijn Belgische ambtgenoot Spaak hebben gisteren in Straatsburg, aan het begin van een algemeen politiek en econo misch debat in de raadgevende vergadering (het parlement) van de Raad van Europa, hun visie ge geven op de huidige Europese ont wikkeling. Minister Luns legde er nog eens de nadruk op dat een ver enigd Europa nooit alleen maar het huidige Europa van de zes zal kun nen zijn, economisch noch politiek. Spaak betoogde daarna dat er geen beslissing over een Europese Unie mogelijk is voordat een nieuwe Britse regering, conservatief of labour, na de komende verkiezin gen haar positie ten aanzien van Europa zal hebben bepaald. De Nederlandse bewindsman deed een beroep op allen die een verder gaande Europese integratie wensen, een integratie waarvan geen enkel vrij Europees land bij voorbaat uit gesloten zou zijn, om de mogelijk heden te benutten die de Raad van Europa op dit ogenblik biedt. Hij achtte het in dit verband van lang, dat de permanente vertegenwoordi gers van de zeventien leden-staten van de Raad van Europa te Straatsburg op dracht hebben gekregen om ministe rieel overleg voor te bereiden voor een Minister Spaak verklaarde dat de Atlantische deelgenootschap en de poli tieke aspecten van de Europese econo mische integratie. Dialoog Directe klim via noordwand van Eiger Vier Duitse alpinisten maken op het de Atlantische Gemeenschap zal zijnogenblik benauwde uren door bij de ts in dit verband vinden evenals levensgevaarlijke beklimming van de noordwand van de Eiger. Dichte mist en zware sneeuwval brengen deze eer ste directe verticale beklimming in ge Y isserij gesprek weer op gang Gisteren heeft de Europese visse rijconferentie, waaraan door zestien landen (E.E.G.. E.V.A., Ierland. IJs land en Spanje) wordt deelgenomen, het overleg over de compromisvoor stellen van de E.E.G. en Engeland hervat. Volgens diplomatieke zegslieden ko men de voorstellen op het volgende neer: 1. Een territoriale grens van drie mijl, 2. Een exclusieve visserijzone van zes mijl voor zeevarende landen, 3. Een gebied van nog zes mijl waarin uit sluitend door landen die reeds van ouds her in dit gebied vissen dit in de toe komst krachtens een speciale overeen komst ook zullen mogen. De voorstellen komen dus tegemoet aan de wens van de E.E.G.-landen tot handhaving van de territoriale driemijls- zone en tevens aan de Britse verlan gens voor een visserijgrens van zes mijl. Als de conferentie mislukt zal En geland waarschijnlijk zowel zijn territo riale wateren als zijn visserijgrens tot zes mijl uitbreiden, zo verklaarden de zegslieden. Ook de Scandinavische reac tie op de voorstellen is van belang, om dat zowel Noorwegen als IJsland een visserijgrens van twaalf mijl heeft vast gesteld. In Calcutta is liet weer rustig j In Calcutta, waar de laatste dagen ge-| vechten zijn geleverd tussen hindoes en mohammedanen, is de toestand op het ogenblik rustig. In een deel van de stad is e oh ter nog steeds een uitgaansverbod van kracht. Waar het verbod niet geldt, rijden trams en autobussen normaal. Ook het trein- en luchtverkeer is hervat. De gevechten tussen de twee bevolkings groepen hebben zeker tweehonderd men senlevens geëist. Bovendien zijn drie duizend inwoners van Calcutta dakloos geworden. In totaal zijn drieduizend restatiee verricht ALLEEN EEN WETENSCHAPPELIJK BEPROEFDE KOMBINATIE MAAKT U VLOT WEER FIT! Verkoudheid? Koorts? Reumatische- of perio dieke pijnen? Witte Kruis poeders helpen vlug en goed. Het geheim schuilt in de ,6peciale kombi- natie van uiterst werkzame bestanddelen. Weten schappelijk verantwoord. Witte Kruis poeders zijn: pijnstillend, koortswerend, opwekkend. Ze bevatten géén salicylzuur dat vaak maag klachten veroorzaakt. Deze poeders zijn fan tastisch goed. Voor kinderen en volwassenen! N' Volgens een bekende Zwitserse berg gids zullen de vier hun stoutmoedige poging wel moeten opgeven. Niet: alleen het Weer tast het moreel van de klimmers aan. Zij deden een ver schrikkelijke vondst op ongeveer 2700 meter hoogte (De top van de Eiger ligt op 3975 meter). Zij vonden het been van een mens tussen de rotsen. Men neemt aan dat dit het been van een Spaanse bergbeklimmer is die in de herfst van het vorig jaar op de noord wand het leven liet Drie Zwitsers die de stoffelijke resten van de Spanjaard gevonden hadden, lieten het lijk aan een touw zakken. Doordat een haak losschoot was het in de diepte verdwenen. De vier Duitsers zijn zo geschokt dool deze vondst, dat ze er over de radio die ze alleen A-oor noodgevallen bij zich heb ben, melding van maakten. Zij vertelden haast van plan te zijn geweest de be klimming op te geven. erkenning van het revolutionaire bewind Wanneer de mannen met vroegtijdig in Zanzibar voorlopig zal aanhouden. De terugkeren, zalfde ^klimmmg^acht^tot j regering heeft een boodschap ontvangen, waarin om Britse erkening wordt ge vraagd. Dit telegram werd verzonden Zes doden tijdens opstand Voorlopig geen erkenning door Engeland haar supranationale integratievorm zal slagen. Het succes van de Brusselse marathon van december was duidelijk te danken aan de rol die een onafhan kelijke executieve speelde als gespreks partner van de nationale belangen die in de ministerraad tot uitdrukking ko men. Volgens hem diende deze formule van een dialoog tussen vertegenwoordi gers van een algemeen belang hoger dan nationaal niveau en de nationale vertegenwoordiger ook toe te passen in De Nederlandse afgevaardigden dr. C. L. Patijn en ir. H. Vos waren als rapporteurs van de politieke en de eco nomische commissie de eerste sprekers in het eigenlijke debat over ,,de Euro pese economische betrekkingen en het Atlantisch deelgenootschap". Dr. Patijn waarschuwde, dat Europa in Ameri kaanse ogen nog een lange weg moet gaan alvorens werkelijke gelijkheid in een Atlantisch deelgenootschap verwe zenlijkt kan worden, als men kijkt naar de politieke meningsverschillen in de Bij de staatsgreep die zondag op Zanzibar plaats had zijn voor zover bekend, zes doden gevallen. Tenminste tweehonderd personen liepen verwon dingen op. In de Afrikaanse wijk zou den echter nog lijken op straat liggen en het ziekenhuis van Zanzibar schat te het uiteindelijke aantal dodelijke slachtoffers op tachtig. Er was om AAR een woordvoerder van het bloedPlasma gevraagd. Britse hoge commissariaat in Nairobi heeft meegedeeld, heeft Tanganj'ika zich bereid verklaard asiel en doortocht te verlenen aan sultan Sejjid Jamsjid bin Abdoella van Zanzibar en zijn gezelschap, die twee dagen geleden werd af gezet. President Nyerere van Tan ganyika heeft het commissariaat van dit besluit op de hoogte ge steld. De Britse minister voor gemenebest zaken. Duncan Sandys, heeft gisteren •erklaard dat de Britse regering dagen in beslag zekerheid is voedsel meegenomen. Bescherming tegen neutronenbom De Oostenrijker dr. Theodor Chvatal heeft een proces ontwikkeld voor de ver vaardiging van een materiaal dat af doende bescherming zou kunnen bieden tegen de straling van een neutronenbom, het modernste type kernwapen dat er bestaat. Dit nieuwe materiaal, reeds met i succes aangewend in het atoomreactor centrum Seibersdorf bij Wenen, wordt verkregen door verwerking var. borium j in een lithium-legering en is licht van i gewicht, stijf en taai. Men kan het tot j platen persen en bewerken. John Okello, die zichzelf veld maarschalk van de republiek Zanzibar noemt. „Voor wij het vraagstuk van er kenning in overweging nemen, moet de toestand veel duidelijker worden", al dus minister Sandys. Hij voegde er aan toe dat de vraag of Zanzibar in het Ge menebest zal blijven al even duister is als de hele toestand op het eiland. Acht jaar De minister van buitenlandse zaken in de vorige regering, Ali Moesin, was bij zijn arrestatie door een opstandeling ge slagen. „Veldmaarschalk" Okello, die deel uitmaakt van de nieuwe regering veroordeelde de aanvaller ter plaatse tot acht jaar gevangenisstraf. Nagenoeg alle winkels in de Afrikaan se wijk zijn geplunderd. Volgens radio- Zanzibar is er een uitgaansverbod inge steld. De Arabische jeugd moet binnens huis blijven. Bij overtreding van dit voor schrift zou worden geschoten. Ten slotte werd nog gemeld dat de Nationale partij en de Volkspartij verboden zijn. De af gezette regering bestond uit ministers van deze partijen. Naar uit een mededeling van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken blijkt, behoren tot de 83 mensen, die door de torpedobootjager Manley van het eiland Zanzibar wer den geëvacueerd, twee Nederlanders. Hun namen worden opgegeven als A. Goeverneur en Gerard Peter van Wes- terloo, beiden afkomstig uit Amster dam. E.E.G. en E.V.A. en de talrijke uiteenlopende vi sies op defensiekwesties. De E.E.G.-karavaan was na de crisis van vorig jaar weliswaar weer op weg gegaan, aldus dr. Patijn, maar geen van de partners scheen tc weten waar heen. Wel waren er aanwijzingen, dat men het probleem van de politieke sa menwerking niet langer uit de weg wil de gaan, maar het zou niet voldoende zijn als een Politieke Unie werd opge zet zonder akkoord over de positie van de bestaande Europese executieven, de betrekkingen met Groot-Britannië en het Atlantisch deelgenootschap. Piloot in V.S. stortte met opzet op gebouw De 42-jarige Amerikaanse vlieger Robert Lawson vloog gisteren met zijn toestel op geringe hoogte boven het gebouw van de universiteit der bap tisten te Shawnee, in de Amerikaanse staat Oklahoma, heen en weer. Hij zond daarbij een radioboodschap uit dat het gebouw moest worden ont ruimd, omdat hij zelfmoord wilde plegen door er met zijn toestel tegen aan te vliegen. De bedrijfsleider van het vliegveld van Shawnee. Fred Reese, probeerde Lawson van zijn voornemen af te brengen. Doch deze antwoordde slechts: „Over vijf mi nuten gaat het gebeuren". En vijf minuten later was het inder daad zover. Lawson vloog tegen het uni versiteitsgebouw op. Zijn toestel kwam in botsing met een muur van de derde ver dieping en stortte vervolgens brandend ter aarde. Lawson kwam hierbij om het leven. Er waren geen verdere slachtoffers, ofschoon zich ongeveer veertig studenten in het universiteitsgebouw bevonden. Onmiddel lijk na de botsing verlieten de studenten het gebouw. Lawson heeft zelf indertijd aan de uni versiteit van Shawnee gestudeerd. Suriname Waarschuwing aan radio-omroepen Bijna gelijkluidend met een brief die de Surinaamse minister van openbare werken en verkeer, J. Thijm, een week geleden aan het radio-omroepstation Apintie gericht heeft, en waarin deze omroep gewaarschuwd werd voor een herhaling van uitzendingen die in strijd zijn met de veiligheid van Suriname, de openbare orde, de politieke rust. de goe de zeden en verder met enige godsdienst, politieke overtuiging en wettelijke gezag, heeft ook de Avros. een andere omroep vereniging een waarschuwing ontvan- gen. Hierin werd vooral gewezen op het wekelijkse commentaar van mr. Eddy Bruma. de leider van de Surinaamse nationalisten en de partij nationalistische reDubliek. De minister herinnerde aan een eer dere waarschuwing die in 1962 aan dit station werd gegeven, en deelde ten slot te mee, dat, indien herhaling plaats mocht hebben, zonder voorafgaande waarschuwing de vergunning zal worden ingetrokken. Een paar Russische schepen, die de haven van Besique waren binnengelopen om een lading suiker te lossen, hebben van de Peruaanse regering last gekre gen de territoriale wateren van Peru te verlaten. De komst van deze schepen had in de plaatselijke pers van Besique heftige beroering verwekt. De regering heeft maatregelen aan gekondigd tegen de bij deze ..klandes- tiene operatie" betrokken personen. De 19 leden tellende Nederlandse economische missie, die de afgelo pen week een bezoek aan Tunesië heeft gebracht, is gisteren op Schiphol teruggekeerd. Deze mis sie, die onder leiding stond van dr. iM. Weisglas, hoofd van de econo mische afdeling van Unilever N.V., I maakte de reis in samenwerking met het Afrika-instituut onder auspiciën van de Centrale Kamer van Handelsbevordering. I Een officieel huwe lijksbureau van de stad Praag zal vandaag be ginnen kontakten te leg gen tussen eenzame Tsjechen, die een man of vrouw van hun eigen volk of uit het buiten land willen. In Tsjecho- Slowakije, dat 14 mil joen inwoners heeft, zijn zo'n 300.000 meer onge trouwde vrouwen dan vrijgezellen. Desondanks blijken de mannen het trouwlustigst te zijn. Een Praags blad meldt dat een boerendochter 104 antwoorden had ge kregen op een door haar geplaatste huwelijks advertentie. De mannen, die via de krant een vrouw proberen te krij gen, krijgen gemiddeld maar 10 a 25 brieven. I In het parlement van de Braziliaanse staat Rio Grande do Norte is het gisteren tot een schietpartij gekomen. Volgens radioberichten werden vier schoten ge lost. Twee afgevaardig den werden gewond. Een parlementslid is in hech tenis genomen. I De Sowjetunie telt 466.000 dokters, tandart sen niet meegerekend, zo staat volgens het persbureau TASS in het officiële Russische me dische tijdschrift. Vijfen zeventig procent van hen zijn vrouwen. Volgens de laatste statistieken wa ren er in Zwitserland medio vorig Jaar 8394 doktoren tegen 8349 het jaar daarvoor. Van dit aantal maakten vrouwen 12,7 procent deel uit. I Twee vissers uit Bar bados zijn in het boven windse St. Vincent aan gekomen in hun boot van 5 meter, nadat zij gedu rende vijf dagen zonder voedsel en water op de Atlantische Oceaan den rondgedreven. Ze vertelden, dat hun ma chine het had opgegeven toen ze 30 mij) ten zui den van Barbados wa ren. Om de bouw van een toeristenverblijf op de moeilijk bereikbare top van de 353 meter hoge Geitenberg op 60 km ten Westen van Sundsvall in Noord-Zweden te bespoe digen, is het benodigde materiaal door een hef- schroefvliegtuig in twin tig vluchten heen-en-te rug aangevoerd. In Tunesië heeft de missie, die daar door president Bourguiba werd ontvan gen, veel belangstelling ondervonden. Uitvoerig overleg werd gepleegd met de ministers van buitenlandse zaken en van financiën. Behalve bezoeken aan projec ten geëntameerd door in Tunesië werk zame Nederlandse bedrijven vonden be sprekingen plaats met tal van ambtelijke autoriteiten en vertegenwoordigers van het particuliere bedrijfsleven. De heer N. Scholtens, secretaris van dc missie legde er de nadruk op, dat het land een verdere ontwikkeling van de economische banden met Nederland zeer hatj_ "P prijs stelt. De groep had groot trouwen in de bestendigheid nomische planning van de Tunesiërs. Het stabiele politieke regime in Tunesië als mede het evenwichtige economische plan te dien aanzien, bied positieve uitzichten, aldus de heer Scholtens. Het team heeft op verschillende ge bieden kunnen vaststellen, dat Neder landse export mogelijk is, terwijl investe ringen voor diverse industriële projec ten onder ogen worden gezien. Gebleken Is dat Tunesië vooral onder de moderne omstandigheden mogelijkhe den biedt voor de verdere uitbreiding van het toerisme vanuit Europa. Van Nederlandse tijde zal worden onderzocht ln hoeverre het mogelijk Is het beheer verschillende ln aanbouw zUnde ho tels in de nabije toekomst te verzorgen. We hebben natuurlijk allemaal de plaats. Dan ontsnapt dc verhou- wel eens van ijsgrotten gehoord, dingsgewijs warmere grottenlucht Maar daarmee worden dan niet he- naar buiten en wordt de koude bul- doeld de kunstige bouwsels die tenlucht naar binnen gezogen. Er is ondernemende lieden tijdens stren- ln de grot dus voortdurend een zeer ge winters weten te konstrueren sterke trek, met uitzondering van dc van pakijs of ijsschotsen, waar- zeldzame perioden dte gekenmerkt na het Interieur ten gerieve van worden door een zeker evenwicht nieuwsgierige toeschouwers voor en- dat tussen de atmosfeer binnen cn kele dubbeltjes te kijk wordt gezet, bulten de grot Is Ingetreden. Dan maar we bedoelen met dat woord treedt een korte stilstand ln de lucht- het merkwaardige verschijnsel van de ijsvorming waar neemt, ongeacht of bijtende kon heerst, of dat de hete zo merzon de rotsen blakert. Het ijs in de ijsgrotten is eeuwig, al verande ren dc IJsformatles daarin voortdurend. De oorzaken van de ijsformatic grotten zijn zó talrijk, dat werkelijk niet TOCH IS HET ZO* dat duurt slechts korte tijd, want spoedig zet de ster ke trek weer in. In de diepste plaatsen van do grot worden ook de laagste temperatu ren geregistreerd en de binnendrin gende koude lucht tqdens de winter zo sterk afgekoeld, zomerlucht die in het binnen periode wordt dat d. gunstige jaargetijde opsomming stroomt, hoegenaamd geen Invloed wagen. Op het eind van de heeft op het ijs. Wanneer bulten op vorige eeuw noemde dr. E. Fugger, de bellingen de sneeuw gaat smel- dic een speciale studie hieraan wijd- ten, sijpelt het sneeuwwater door de, niet minder dan 21 mogelljkhe- spleten en kloven de grot binnen en den die tot ijsvorming in grotten wordt door de sterke afkoeling weer kunnen leiden, voldoende dus om tot Ijs gevormd. Het eeuwige Ijs In regenachtige zomervakantie deze grot neemt dus ieder jaar zelfa ln mee door te brengen. Een wel begrijpelijk geval doet zlcb voor in een bekende Ijsgrot in Oostenrijk, die de Rieseneiswelt wordt genoemd. Dat is luchtpijp, waar voortdurend de wind blaast. We moeten ons deze grot voorstellen als een loodrecht naar beneden lopende schacht waarin ver schillende andere gangen en spelon- ^róëiT ken haaks uitmonden. De konde lucht uit de grot ontsnapt 's zomers naar bulten en tegelijkertijd wordt warme lucht naar binnen gezogen. Deze warme lucht koelt echter In ijsgrotten kunnen zich de meest sprookjesachtige ijsformaties voor doen, zoals zullen en zuiltjes, gor- eC| h dljnen en draperiën, poorten, torens, n watervallen, ijsbergen en noemt n maar op. Vooral als zich In het wa ter mineralen bevinden, waardoor erscblllende kleuren van smaragd- azuurblauw optreden, waant men zich werkelijk ln een droomwereld. Weet u. dat ln grotten s< goedkoopste sanatoria ter snel af tegen de Ijskoude rotswan- zlJn ondergebracht? den. In de winter vindt het omgekeer- Nadruk verboden. H. F de

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5