r Commentaar PIER Honderdjarige in Leiden Puzzelaars lieten zich ruet afschrikken Alain Resnais weet door bovenlaag heen te komen KEEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 JANUARI 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag (Wloaw Middelweg 38, 7 tot 9 uur tentoonstelling „Met vallen en opstaan". Geref. Jeugdhuis Br eestraat 19, 8 uur: afd. Leiden en omstr. Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, ledenvergade- Mueeum Volkenkunde. 8 uur: Vereni- göfg van vrienden van het rijksmuseum vdOr Volkenkunde, dr. R. T. Zuidema ow Allerheiligen, het feest der doden. Snouck Hurgronjehuis, Rapenburg 61. 8 uur: K. en O.-cursus. Het zelfportret door de eeuwen heen, mevr. drs. O. L. Boiime. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: studen tenavondgebed. Gebouw Rapenburg 8, 8 uur: afd. Leiden—Oegstgeest Ver. Intern Rechts orde, afd. Leiden Kon. Ver. Oost en West en afd. Leiden—Oegstgeest Unesco- comité, prof. dr. E. M. Bruins over Erva ringen als Unesco-expert in het Midden- Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: afd. Leiden e.o. Chr. Plattelandsvrou wen- en -Meisjesbond, mej. M. van Doorne, diëtiste, over „Voeding en ver- mageringsdieet" (met lichtbeelden). Oud-Kath. kerk, Zoeterwoudsesingel 50, 8 uur: Oecumenische Raad Leiden, Kerkenkring, spreker: pastoor J. Ber- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De Koning sterft". Den Haag: Diligentia, 8 uur: Nicanor Zabaleta, harp. Donderdag Gebouw Middelweg 38, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur: tentoonstelling „Met vallen en op- Gebouw Chr.-sociale belangen, Oude Singel 236, 8 uur: ledenvergadering Leidse Chr. Besturenbond, C. van Nierop over „Het sociaal-politiek program 1963 in samenwerking met het gemeenschap pelijk program van het NW en de I KAB". I Old Dutch, Tweede Binnenvestgracht I 15„ 8 uur: afdeling Leiden Ned. Ver.' ex.- poL gevangenen uit de Bezettingstijd, films over Australië. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., derde concert in de Meesberserie, Rott. Philh. Orkest, dir. Hein Jordans, solist Heinz Rehfuss. Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: af deling Leiden Zuid-West Ned. Christen- vrouwenbond, een diëtiste van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag over „Goed eten en slank blij- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met De Maxibulen, besloten voorstelling) Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Thea van der Pas, zang. Vrijdag Gebouw Middelweg 38, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur: tentoonstelling „Met vallen Collegezaal Fysiologisch Lab. Wasse- naarseweg, 3 uur: afscheidscolege prof. dr. H. Boschma. Gebouw Rehoboth, Rapenburg, 8 uur: afd. LeidenCentrum Ned. Christen vrouwenbond, mevr. Joh. C. Z. Pelleboer —Beuker (Rijswijk) over de Ver. Naties. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., Si- cilië, het land van de tijgerkat, causerie van Bianca Dony met kleurendia's. Koffiezaal 1 Gehoorzaal, 2.30 tot 4.1 j uur: herdenking afd. Leiden Ned. Aan- i nemers- en Patroonsbond voor de Bouw- j bedrijven t.g.v. 60-jarig bestaan. Kaiserstraat 57, 7.30 uur: feestavond van de commissie „25 Jaar welsprekend heid" (Vereniging tot bevordering der Welsprekendheid Leiden, secr. W. de Zwijgerlaan 10, Oegstgeest). Zomerzorg, Stationsweg 35a, Vereniging oud-leerlingen Ambachts school, de heer H. Muder over de veilig heid en de hygiënische voorzieningen op de bouwplaats (met lichtbeelden). Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 Haagsche Comedie met De Maxibulen (besloten voorstelling). Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering da- mesgymnastiekver. Concordia. Foyer Gehoorzaal, 10.30 uur: over dracht chr. streekschool voor slechtho rende en spraakgebrekkige kinderen. Hoge Morsweg 12, aan de Chr. Ver. voor onderwijs aan slechthorende en spraak gebrekkige Kinderen. Pieterskerk. 7.15 uur: gebedssamen komst t.g.v. Week van Gebed voor de eenheid der Christenen. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Het donker is licht genoeg. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 Concertgebouworkest, m.m.v. Tibor de Machula, violonceL Apotheek Geopend voor spoedgevallen: apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552, apotheek Van Breest Smallenburg, Lei derdorp. Op werkdagen begint de avonddienst om half 6 Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Phaedra (18 jaar) woensdag: Aimez vous Brahms? (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vogels (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman i (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Caesar Borgia, de ijzeren hertog (14 jaar); dins dag en woensdag: In die nacht. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Crime pas- sionel (18 jaar). LEIDEN De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, heeft de gis termiddag in de Burgerzaal gehouden receptie van B. en W. en de directie ter gelegenheid van het gouden jubileum van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst aangegrepen om een dringend beroep te doen op de burgerij tot het rein houden van de stad. „Het kan niet worden ontkend, dat wat betreft de reinheid van straten, grachten en plantsoenen Leiden niet zo gunstig afsteekt bij vele andere steden", zo zei de burgemeester. „Een actie om daarin verbetering te brengen (Opgeruimd staat netjes) had niet het gewenste resultaat. Een gezamenlijke krachtsinspanning is daar- nodig. B. en W. zijn voornemens om in de eerste helft van dit jaar een aantal maatregelen te nemen teneinde op korte termijn verbetering te be reiken. Nu een zachte drang niet blijkt te helpen, zullen deze maatregelen hoe zeer dit het gemeentebestuur ook tegen de borst stuit ook moe ten worden gezocht in de strafrechtelijke sector". gebruik kan Op receptie gouden Reiniging Strafmaatregelen aangekondigd tegen verontreiniging stad ruimt donderdag a.s. op tegen spotprijzen ZIE ONZE ETALAGES HAARLEMMERSTRAAT 107-109 Telefoon 01710—24016 Leiden. „Als ieder ervoor zorgt dat zijn eigen raner niet overvol is en niet te vroeg op straat wordt gezet, is er al veel ge en. Verder zal ieder de grootst mogelijke discipline moeten betrachten geen los vuil op straat of in de gracht te gooien. Ik hoop dat de burgerij van Leiden in haar geheel deze oprpep wil verstaan", aldus de heer Van Kinschot In het begin van zijn toespraak schet ste de burgemeester de betekenis van de dienst voor de volksgezondheid. Zon der de inzet van de mannen der Reini ging zouden wij komen te staan voor middeleeuwse toestanden, met alle ge volgen van dien. Er wordt oip deze dienst nogal eens kritiek geleverd. Daarbij moet aanstonds worden aangetekend dat niet altijd datgene In het oog valt wal goed en if is maar de manco's, die nu eenmaal bij een onderbezet apparaat (vooral bij strenge winter) niet steeds zijn te vermijden. Goud waard Het schoonhouden van de grachten is een durend probleem. Vrijwel alles wat niet in de vuilnisbakken pas! wordt in het water geworpen. Dat ge beurt niet alleen in de oudere buur ten. ovendien komt uit de richting Alphen vuil de Rijn afdrijven. De burgemeester, die in het kort de ge schiedenis van dienst en van de open bare reiniging in Leiden belichtte, deelde nog mee, dat als alles naar wens verloopt in 1966 de nieuwe vuil- Advertentie) Voor grammofoonplaten Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Spionage in Hongkong (18 jaar). De filmprogramma's draaien voortaaD van donderdag tot donderdag. Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Days of wine and roses (18 jaar); woensdag: Orfeu en negro (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De doden lijst van A.M. (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). Rex <2.30. 7.15 en 9.15 uur): tot maan dag: Elvis op z'n best (14 jaar); maan dag tot en met woensdag: Middernacht moordenaars (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vogels 18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Mondo Cane (18 jaar). Tentoonstellingen Museum Oudbeden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië 15 maart). Lakenhal: tentoonstelling schilderijen Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart). De Ruif, Janvossensteeg: werk van Jacques Turk (deze maand). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tol 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 520 uur, donderdag tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag var 6.30 tot 920 uur en zaterdag van 1 tol 4 uur, voor de jeugd woensdag van tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage maandag en dinsdag van 4 tot 520 u woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag var tot 5.30 uur. verbrandingsinstallatie worden genomen. Ten slotte sprak hij zijn waardering it voor de mannen van de dienst. „Zij zijn goud waard", zo kwalificeerde de heer Van Kinschoten hen. „Laten di recteur en manschappen van de dienst overtuigd zijn, dat het gemeente bestuur achter hen staat als het gaal de belangen van onze stad. Misschien kan nog worden getracht om, ondanks érnstig personeelstekort, door efficiëntere aanpak een enkele leemte op te vullen. Voor de werkers van reiniging staat een ideeënbus open". Directeur Hoorn merkte op, dat v vuilling van het leef- en woonmilieu demoraliserend werk en dat daarentegen reinheid een psychisch-hygiënische vloed heeft en bijdraagt tot de volksge zondheid. Het beroep van de burge meester op de burgerij om de reinheid van de stad te bevorderen onderstreepte hij van harte. Een harmonieuze samen werking tussen burgerij en dienst is dc beste methode. De arbeid van de reini gingsman is niet minderwaardig maai nuttig; hij verdient een alleszins posi tieve waardering. Het jubileumgeschenk van de dienst aan het gemeentebestuur bestond uit een door de heren C. de Groot sr. en jr (Leidse Metaalgieterij) vervaardigde en ongeveer zestig kilogram wegende bron. zen emmer, gelijkend op de bekende vuilnisemmer, die als plantenbak kan worden gebruikt Aan de binnenkant van het deksel staat: Aangeboden door het personeel 1 januari 1964. Op .de bak zelf het wapen van Leiden met daaronder: G.R. en O.D., 19141964. 1. en W. waren er zeer mee ingenomen. Van een vertegenwoordiger van de Switserse firma die de vuilverbrandings- Burgemeester Van Kinschot en directeur Hoorn in bewondering voor de bronzen plantenbak in de vorm van een vuilnisemmer, het geschenk van de vijftigja rige Reinigingsdienst aan het gemeentebestuur. Foto N. van der Horst installaties gaat leveren, ontving het gemeentebestuur een fraai uurwerk. De receptiegangers waren voorname lijk raadsleden, vertegenwoordigers van de gemeentelijke diensten en relaties van het gemeentebestuur en de directie van de dienst Ook zagen wij de oud- directeur van de dienst, de heer J. H. de Jong, de oud-wethouders Van Schaik en Jongsleen en de oud-gemeentesecre taris mr. J. Bol. Burgemeester op bezoek LEIDEN Omstreeks het middag uur heeft het burgemeesterlijk echt paar een bezoek gebracht aan het pla tina bruidspaar De Ru in de Joubert- straat. De heer en mevrouw De Ru, die niet minder dan zeventig jaar zijn getrouwd, kregen ook een geschenk. Wie het bruidspaar en het echtpaar Van Kinschot kent. hoeft zich niet aj te vragen, of het daar een gezellige kout is geworden. Statenkring Leiden van de S.G.P. LEIDEN De jaarvergadering va Statenkring Leiden van de SGP in gebouw Rehoboth zal niet zoals gemeld op 18 jan. maar op 1 febr. worden ge houden. Aanvang 's middags om 3 uur Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Marie Louise Eveline dr van PER Rhem- rev en M C Fischer: Arieda Dita dr v A C van Gog en D Goren; Christi na Margaretha dr v J Heijmans en J J van Es; André Johannes zn v K G Korenhof en M d« Haas: Anne- marie Elizabeth dr v H A Lammers en J C M Cornet; Marcel Tilmann zn v A J van de Loo en J K van Wes- terveld; Catharina Jacqueline dr v H Lepelaar en C Matters; Gijs Ri chard Eduard zn v D van Egmond en J P Heemskerk; Barbara Anna Ma ria Helena dr v P J van Daalen en B F C Bruggeling. OVERLEDEN: D van der Plas 72 jaar man; H W Bulten 76 jaar man; A Arbouw 63 jaar vrouw; H M Klein 74 jaar wed v A P van Rossum; J M J van Grieken 58 jaar vrouw; G Hookx, 73 jaar man; C H Pieters LEIDEN. Met enthousiasme heeft het legioen van puzzelaars zich geworpen op de kerst- en monsterpuzzel in ons Kerstnummer 1963. De 471 oplossingen van de Kerstpuzzel en de 82 van het Monsterraadsel hebben de puzzelredactie enige plezierige uren bezorgd. Er waren puzzelaars, die van hun oplossingen al dan niet goed veel werk hebben gemaakt. LEIDEN Vandaag (woensdag) viert mevrouw J. Zuidema-Koning in de wo ning van haar dochter. Van der tVaals- straat 2, haar honderdste verjaardag. Zij kreeg onder anderen bezoek van burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot De honderdjarige mag zich nog in een goe de gezondheid verheugen. Zij werd geboren op 15 januari 1864 te Siddeburen (Gr.), trouwde in 1880 en werd in 1937 weduwe. Van 1916 tot 1929 beheerde zij met haar man een verzor gingstehuis in Zevenhuizen. In 1933 kwam zij in Leiden wonen en sinds 1943 woont zij bij haar dochter. We zijn dankbaar voor de vele goede wensen voor 1964 en verheugd, dat zo- velen iai een begeleidend schrijven te kennen gaven, dat zij ondanks de hoge graad van moeilijkheid veel genoe gen aan de puzzels hebben beleefd. De reacties kwamen van heinde en ver- Zo waren er oplossingen uit Bei- len, Lochem, Spijkenisse. Hoofddorp en andere gemeenten buiten ons verschij- ningsgebied. Vaak waren ze vergezeld van leuke opmerkingen. De puzzelaars namen het de redac tie zeker niet kwalijk, dat de oplos singen uren vergden. Een inzender uit Noordwijk onthulde zelfs, dat hij vijf tien uur bezig was geweest aan het MonsterraadseL We vonden het met deze wetenschap erg sneu voor deze abonnee: zijn oplossing was niet he lemaal goed. Een volgende keer be ter. In diverse huiskamers hebben de op gaven ook deining veroorzaakt: hele ge zinnen zonden oplossingen in en de ver schillen spraken voor zichzelf Van een gezin uit Leiden kregen wij er een van vader, moeder en drie kin deren. Vier oplossingen waren fout en één, waarschijnlijk van het jongste ge zinslid, gezien het handschrift, was goed. En dan de inzendingen van een echtpaar uit ccn buitengemeente: de man was er naast, de vrouw had goed gepuzzeld. De opgaven vielen niet mee, dat geven e grif toe. Des te meer waardering hebben wij voor die inzenders, die vele uren puzzelen hun inzendingen met een tekening en heilwensen versierden. Dat het moeilijk was. blijkt ook uit het feit, dat van de 471 inzendingen van de Kerstpuzzel er slechts 56 goed wa- ZlVan de 82 oplossingen van de Mon sterpuzzel klopten er 19. Helaas kunnen wij niet alle goede inzendingen honore- Het lot moest beslissen. De loting vergde geruime tijd. De prijswinnaars De hoofdprijs van de Kerstpuzzel, groot vijftig gulden, werd gewonnen door de heer P. Vroonland. Oosterweg 12. Leimuiden. De twee prijzen gulden gaan naar Sander Wubs, Hooge- aard 125. Koudekerk aan den Rijn. er levrouw M. de Vos-Vermeij, Nieuw- veenseweg 42, Nieuwkoop- Een prijs van tien gulden wonnen mevrouw C. J. Luijke-Brandt. Parklaan 108, Katwijk aan Zee; de heer P. J. Segers, Hyacintenstraat 31, Lisse; de heer W. Guijt, Jan Tooropstraat 21a, Katwijk Zee en mej. W. Aker, Dr Mr. W. den Berghstichting, paviljoen Dahlia, Zwarteweg 20, Noordwijk-Binnen. Voorts zijn er nog prijzen vj gulden voor: de heer D. M. van Vliet, Van, der Koddestraat 14, Rijnsburg: de heef R. Pit, Parklaan 77. Sassenheim; de heer N. Jansen. Geversstraat 44, Oegstgeest: de heer T. Vis Azn., Concor- diastraat 2, Alphen aan den Rijn; Bart Honsbeek, Amaliastraat 15, Leiden; de heer Jac. de Jong, Hoofdstraat 228, Lei derdorp; de heer W. M. Eikelboom, Ving- boonshof 23, Leiden en de heer J. vaD Plitterswijk, Loosterweg 16, Voorhout Bij het Monsterraadsel is de hoofd prijs van 50 gulden voor dc heer YV Verhoorn, Hoge Rijndijk 213, Zoeter- woude (post Leiderdorp). De tweede prijs, groot 25 gulden, werd gew Filmkring K. en O. Leiden LEIDEN. Dr. H. S. Visscher, filmcriticus en leraar aan de filmacade mie, heeft de filmkring van K. en O. gisteravond in de filmzaal van de Leidse universiteit op instructieve manier ingeleid tot de filmkunst van de Franse cineast Alain Resnais. Om te beginnen werd gedraaid „Vincent van Gogh", gemaakt in 1948 en het eerste grote succes van Resnais, die aanvankelijk toneelspeler was en daarna in de filmwereld bekendheid kreeg wegens zijn montage. De film „Vincent van Gogh" is niet gericht op instructie. Ook geeft hij geen geromantiseerde biografie. Uitsluitend de hand van schilderijen van Van Gogh soms werd zelfs genoegen ge in met reprodukties poogt Res in te dringen tot het psychologische innerlijk. Men ziet voornamelijk details van de kunstwerken, ze komen op de toeschou- af en zwaaien van hem weg. ze vertellen in chronologische volgorde het levensverhaal van de grote kunstenaar, die het leven wilde overweldigen maar tenslotte zijn greep erop verloor- Nieuw kader Resnais heeft deze film in zwart-wit gemaakt in de overtuiging, dat kleuren de aandacht van de verinnerlijking den afleiden. Een opvallend facet van deze nieuwe wijze van benadering is, dat het kader van de schilderijen is ko- te vervallen. Daarvoor in de plaats komt het filmkader, dat evenwel geheel andere psychologische werking heeft. Resnais heeft zo filmend een fascine rende beeldenreeks tot stand gebracht, waarbij het evenwel de vraag blijft oi een filmkunstenaar op zodanige manier het werk van een andere kunstenaar mag gebruiken. Een kenmerk van Resnais' films is voorts het telkens terugkerende the ma van de menselijke noodzaak tot herinneren en zijn onmacht daartoe. Een treffend voorbeeld daarvan ls zijn schokkende „Nacht en nevel" Dr. Boersema 50 jaar predikant w". door de heer A. Tibboel, Schoolstraat i, Lissc. De overige prijzen van 10 gulden vie- :n ten deel aan: de heer G J. Kooij, Wilhelminalaan 11, Alphen aan den Rijn: ouw N. Horsman-De Bock, Kon. Julianastraat 3, Koudekerk aan Rijn; de heer E. W. van der Burgh, Co- betstraat 75, Leiden; de heer D. Geerling, Beugelsdijkstraat 13, Noordwijk; de heer Matze, Dorpsstraat 78, Hazerswoude (Dorp), en de heer J. Kijk in de Vegte; Formosastraat 9, Leiden. De prijswinnaars kunnen hun post wissel tegemoetzien. 1 DEVENTER Zaterdag hoopt dr. K. H. Boersema te Epse, voorheen voorgan ger van de Vereniging van vrijz.-Her- vormden Leiden-Oegstgeest, de dag te herdenken, dat hij vóór vijftig jaar werd bevestigd tot predikant in de Hervormde Kerk. Dr. Boersema werd geboren in 1887. Hij was in 1911 kandidaat in de provincie Zeeland. In 1914 aanvaardde hij het predikambt te Oosterhesselen (Dr.). In 1926 werd hem eervol ontslag verleend met de bevoegdheid van eme ritus wegens zijn benoeming tot voor ganger van de Vereniging van vrijz.- Hervormden te Leiden-Oegstgeest. 1952 ging dr. Boersema. die hier werd opgevolgd door ds. W. J. H. Huibeek. met emeritaat. Inbraak in Leidse Werkplaats voor de Haagse rechtbank over dc Nazi-concentratiekampen en ook de domumentaire van de Bi- bliothèquc Nationale „Toute la mé- moire du monde". In laatstgenoem de film, die gisteravond als tweede werd vertoond, laat h\j de biblio theek zien als een fort, als een ge vangenis, waarin het verleden hard nekkig wordt verdedigd tegen de aanvallen van de tijd. Zonder her innering is dc mens dood. zo meent Tenslotte zag men een fragment uit „Verleden jaar in Mariënbad", een poëti sche verbeelding, gesitueerd in een oud buiten, waarvan de gangen en zalen met hun beeldhouwwerken en schilderijen, met hun spiegels en hun rijk geornamen teerde plafonds herinneringen oproepen in een voorbije eeuw. Het gaat over een contact tussen twee een voorstellen doet waartegen de ander zich verzet. Tenslotte zijn zij ver enigd alsof het altijd zo is geweest. Resnais zelf heeft van deze beelden gezegd, dat een verbeelding die leven dig genoeg is, zich altijd in het heden afspeelt. De herinneringen, die men te rugziet, verre landstreken, ontmoetingen die nog moeten plaats hebben, of zelfs gebeurtenissen die zich hebben afge speeld, zoals een ieder deze in zijn eigen hoofd rangschikt of naar eigen ideeën laat verlopen, vormen als het ware een geestelijke film, die voortdurend in ons zelf wordt afgerold, zodra wij ermee ophouden aandacht te schenken aan het geen zich rondom ons afspeelt. Op ande re ogenblikken registreren wij echter juist met al onze zinnen de uiterlijke wereld, die zich net precies onder onze ogen bevindt STRAF jVTISSCHIEN heeft het sommigen op de receptie van de gouden Reiniging, gistermiddag in de Bur gerzaal van het stadhuis, wel als een dissonant in de oren geklonken, toen burgemeester Van Kinschot hel had over de onreinheid van de stad en daarbij maatregelen in de strafrech telijke sector aankondigde. Wij wil len niet zeggen dat deze woorden voor ons gelijk muziek waren maar op dat feestelijke moment vormden ze voor ons toch ook geen onge rijmdheid. Men zou de ogen wel hebben moe ten sluiten om op het feest van de Reiniging niet de schaduw te zien die het goud wel enigermate moest ver donkeren, namelijk de zich nog altijd verergerende vervuiling van de stad. Het beraad van B. en W. hierover was zeker een urgente zaak. En wij hebben het al meermalen op deze plaats geschreven: wil de gemeente op dit punt werkelijk orde op zaken stellen, dan zijn vriendelijke en op geruimde acties over de opruiming die toch zo netjes staat, onvoldoende. De directie van de Reininging heeft gisteren van het gemeentebestuur de verzekering gekregen dat zij in haar pogen de stad schoon te krijgen en te houden op volledige en daadwerke lijke steun van deze zijde kan reke nen. Voor de Reiniging kon dit alleen maar verheugend en bemoedigend zijn. En daar horen dan die strafmaatre gelen bij. Als zachte aandrang niet helpt, moet toch iets anders worden bedacht, hoeveel bedenkingen er ook mogen zijn tegen dit strenge middel. Maar wie willens en wetens en ieder kan het zo langzamerhand toch wel weten! de verordeningen overtreedt, heeft geen recht zich over de gevolgen te beklagen. DEN HAAG Wanneer het waar zou in wat een 43-jarige metaalbewerker uit Leiden voor de Haagse rechtbank zei, dan zit hij reeds vier maanden „voor niks" in de gevangenis. Want dan zou de familie hem laten opdraaien voor wat in jongere broer zou hebben gedaan. „Het zijn die getuigen die zelf de in braken hebben gepleegd, maar ze willen mijn broertje beschermen ten koste van zei verdachte nadrukkelija Ten laste was gelegd inbraak in de gemeen telijke werkplaats te Leiden in de nacht 3031 aug., waarbij een hoeveelheid chocolade en sigaretten werd gestolen In de onbewoonbaar verklaarde woning waarin de man en een vriend •erblijven, werden de wikkels van de gestolen chocolade gevonden. „Die zijn nog van een feestje." zette erdachte uiteen. „Het lijkt me toe, dat een feestje niet met chocolade wordt gevierd." merkte de president op. Volgens verdachte was hij de bewuste avond in een café geweest, daarna bij zijn zuster, maar aan de inbraak had hij niet deelgenomen. „Ik wist al 14 dagen tevoren dat er zou worden ingebroken." deelde hij mee. „Dan had u de politie wel mogen waarschuwen." vond de president „Zoiets doe je ook weer niet," repliceer de de Leidenaar. De getuigen die waren opgeroepen, o.w. de broer, waren niet ter zitting ver schenen. In verband hiermee besloot de rechtbank de zaak aan te houden tot 11 febr. waarbij de getuigen zullen worden meegebracht door de politie. Vervolgens stond terecht een 27-jarige grondwerker uit Leiden, die op 28 aug Voor grammofoonplaten zou hebben ingebroken in de tent van de tennisclub „Roomburg" en deelgeno men aan de inbraak in de gemeentelijke werkplaats. Deze verdachte bekende de feiten en verklaarde, dat de vorige ver dachte. de metaalbewerker, in zijn ge zelschap was geweest. Omdat deze in de werkplaats had gewerkt, was hij ei kend. Hij sneel een ruitje uit, waardoor het tweetal naar binnen kroop. Ondanks aandrang van de president bleef deze verdachte bij zijn verklaring dat de grondwerker de inbraak hielp plegen en niet diens broer. In de clubtent waren lepels, doeken een busje met j 10 gestolen. De officier wees erop, dat verdachte volgens de psychiater verminderd toere keningsvatbaar moet worden geacht eiste vier maanden gevangenisstraf ws van twee maanden voorwaardelijk. Uitspraak op 28 januari GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VERORDENING BESTRIJDING RATTEN EN MUIZEN Burgemeester en Wethouders van Lei- Jen brengen ter openbare kennis, dal gedurende drie maanden voor een ieder op de gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), ter lezing is neergelegd de door de raad dezer gemeente in zijn vergadering 2 december 1963 vastgestelde verordening betreffende de bestrijding van ratten muizen. LF.IDF.N 13 januari 1964, NAZORG ALS 1 -TA. Ir o Den Haag van één ding zeker kan zijn, is het wel dit dat elke rijksgoedkeuring een vreugdevolle beroering teweegbrengt. Zo ook gis teren in Leiden waar de post de be slissende goedkeuring bracht voor de bouw van de Nazorgwerkplaats aan de Gabriël Meszustraat (Groenoord). Hier zullen ruim honderd geestelijk gehandicapten gaan werken. Het spreekt vanzelf dat deze me demensen, willen zij een plaats in de maatschappij verwerven, met bijzon dere zorg moeten worden omringd. Dat gebeurt ook, maar in een omge ving die voor deze opleiding onge schikt is, en bovendien verspreid (Rapenburg, Zijlsiugel en Pieters kerkhof). De werkplaats aan de Ga briël Metzustraat zal beide bezwa ren elimineren; hij zal voorzien in alle hoeften en alle mannelijke gees telijk gehandicapten onder bekwame leiding concentreren. Aan dat perspectief ontleent de gis teren ontvangen goedkeuring haar volle zin en is ook de vreugde daar over ontsprongen. COMMISSARIS W/IJ wensen de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, gaarne geluk met zijn benoeming tot com missaris van de Koningin in Over ijssel. Voor Hillegom betekent zijn afscheid een gevoelig verlies. Sinds 1937 is hij burgemeester van deze gemeente geweest. Hij kwam er toen het bloembollcnvak een ernstige ma laise doormaakte. In grote hoeveel heden werden de bollen vernietigd en dit versomberde de gehele plaat selijke samenleving. De heer Van Nispen heeft in zijn talenten ten dienste van de Hille- gomse gemeenschap in goede en be narde tijden niet onbenut gelaten, zoals hij zich ook in tal van andere functies wij denken bijv. aan Bloembollencultuur ten volle gal. Een magistraat van allure is nu ge roepen tot het hoge ambt van gou verneur in Overijssel. Moge dit hem een rijke voldoening geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3