met kolen gezelligheid voor het opscheppen Uw probleem is het onze Lidmaatschap PvdA niet verbieden De winter van 1823 was uitzonderlijk „gestreng Een woord voor vandaag Leiding Athos wil geen anti-r.k. publicaties Met prijzen gevaarlijk spel aan de gang Werkgevers te gemakkelijk Jongste kiezers bijeen in de Tweede Kamer 2 WOENSDAG 15 JANUARI 1964 Gerei, synode spreekt zich uit: GEZELLIGE MENSEN S Veel belangstelling voor ijssport (Van onze weerkundige medewerker) DE maand januari van verle den jaar stond wat de koude betreft op de zesde plaats van alle januarimaanden sinds 1706, van welk jaar af betrouwbare temperatuurcijfers bekend zijn. Nog kouder .waren bijvoorbeeld de louwmaanden (in dit geval een merkwaardige typering) van 1823 en 1838. Uit enkele oude kranten en kronieken uit die tijd blijkt echter duidelijk dat de om standigheden in die dagen vrijwel gelijk waren aan die in januari 1963. Wel is er veel ver anderd met betrekking tot de ijs- sporten, waarvoor 'vroeger veel meer belangstelling bestond. j Van de (nog) record koude januari-, maand van 1823 lezen wij: ,,In Am- «terdam heeft men op 20 dezer des avonds te 11 uren eene koude gehad van welke in meer dan eene eeuw al daar geene herinnering is Op den huize Zwanenburg te Halfweg (bij Haarlem) zijn waarnemingen gedaan uit welke insgelijks blijkt dat de win ter buitengewoon gestreng is met op 24 January 23°: 25 January 20°: 26 January —25° C. In een koopmans huis te Amsterdam waar nog nim mer vorst was bespeurd geworden sinds vele jaren zijn nu verscheidene waren en mondbehoeften bevroren. In noteerde de natuurkundige fi heer Na- boogleeraar Bar was het ook in januari 1838, welke maand de tweede plaats van de koud ste louwmaanden inneemt. De Maas was geheel bevroren. Bij Venlo kon men de Maas oversteken tegen 1^ cent, welk bedrag voor de armen was. In enkele kranten waren IJsadvertenties geplaatst, echter alleen voor mannen. ..Hardrijden voor Manspersonen", luidde het opschrift. Er werd gereden om gouden horloges, zilveren tabaks- doozen en voor zogenaamde Gouden Willems. muntstukken genoemd naar de in die tijd regerende koning Wil lem I. (Van een onzer medewerkers) De generale synode van de Ge reformeerde Kerken is niet in gegaan op het verzoek van de kerkeraad van Lippenhuizen- Hemrik om maatregelen te tref fen tegen het feit dat onder meer een aantal gereformeerde predi kanten lid zou zijn van de Partij van de Arbeid. De synode heeft j uitgesproken dat het niet aan gaat alle politieke activiteit van jde leden aan banden te leggen. Dit besluit werd, zoals we gisteren in een aantal edities reeds publiceerden, bekend gemaakt tijdens de opening van de tweede week van de tweede zitting die ook weer te Lunteren wordt gehou den in het conferentieoord ,,De Blije Werelt". Het besluit was gevallen tij dens een geheime zitting op vrijdag, zo deelde de praeses van de synode, dr P. G. Kunst gistermorgen mede. De kwestie kwam op de synode aan de orde naar aanleiding van een brief van de desbetreffende Friese kerkeraad die verontrust was over het feit lijdende leden van de Gereformeerde Kerken zich hebben aangesloten bij de Partij van de Arbeid en dat ook ambts dragers, met name een aantal predikan- I ten deel uitmaken van de Protestants Christelijke Werkgemeenschap in deze partij, althans met deze partij sympa thiseren. De kerkeraad vroeg om maal- Deze kerkeraad had reeds eerder een soortgelijke brief naar de particuliere synode van Friesland-Zuid gezonden. In antwoord had deze uitgesproken dat dc leden van de kerk in prediking, cate-j chisatie en persoonlijke vermaning ge-; wezen moeten worden op hun roeping inzake partijkeus. Als zij beginselen, aanhangen die in strijd zijn met Gods Woord of ze propageren, kunnen leden, indien de vermaning niet helpt van het Avondmaal worden geweerd. Deze p.s. was echter van oordeel dat de kerk geen maatregelen kan Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen: J. Vroeginde- wey, te Kamperveen; te Gendringen (toez.): G. W. v. Tricht, voorheen pred. bij de Presb. Church te Nieuw-Zeeland, woonachtig te Deventer. Bedankt voor Eindhoven (11e pred.pl.): G. Nijenhuis, voorg. vrijz, herv. te IJ- muiden: voor Ouderkerk a. d. IJssel: W. L. Tukker, te Katwijk a. Zee. Beroepbaarstelling: H. Woldendorp, zendingspred., U. de Vriesweg 1, 't Harde. GEREF. KERKEN Bedankt voor Middelburg (4e pred.pl.): j j Th. Oostra. te Hoogeveen. Op verzoek van de hoofdlegerpred. en 1 Overwegingen de gereformeerde deputaten voor de geestelijke verzorging van militairen -weeineen tot dit be- heeft ds- M- J- van Reenen. te Onder- het vfrzoek ven dedendam een beroep els leferpred. in - - lang verband aanvaard. Kand. J. W. Bats, te Amsterdam, kan geen verdere beroepen meer in overwe ging nemen. Een sluit t kerkeraad, werd verlangd de veroorde ling van een bepaalde partij als aan hangende een, in wezen anti-christelijk, grondbeginsel, waarvoor geen genoeg zaam bewijs werd aangevoerd, noch ook op redelijke gronden te berde gebracht kan worden. Een andere overweging was dat het weliswaar de taak van de kerkelijke vergadering is om toezicht te hebben op de leden wat betreft het erkennen van de opperhoogheid van Christus jp alle terreinen van het leven, ook met betrekking tot hun politieke gedragin gen. maar dat het niet aangaat alle po litieke activiteiten aan banden te leg gen. De persoonlijke verantwoordelijk heid van de leden moet worden ge ëerbiedigd. N.a.v. berichten als zou ds. A. Vos te Wassenaar benoemd zijn als adjunct- directeur van het Zendingscentrum te Baarn, wordt ons officieel van de zijde! van het Zendingscentrum meegedeeld, dat een dergelijke benoeming niet heeft plaatsgevonden. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Driesum c.a.: D. Berghuis. I te Grootegast-Strobos. In de synagoge, tvaar Christus de wetsrol zal lezen komt ook een bezeteneeen onreine geest, zegt Marcus. Deze roept: Wat hebt gij met ons te makenJezus van Nazareth. Zijt gij geko men om ons te verdelgen? Ik weet wel wie gij zijt: de heilige Gods." De mensen verbazen zich over de prediking van de Hei land, maar hier is een demon die weet wat Zijn kracht is en waarom zijn prediking gezaghebbend genoemd kun worden. Zelfs de onderwereld ervaart de gevolgen van de prediking van Christus. Maar de kracht van Christus wordt onmiddellijk afgewezen: Wat hebt Gij met ons te maken. Wij willen u im mers niet. Blijf op uw eigen gebied en laat ons het onze. Nu weten we ook uit welke geest de mens spreekt als hij zich van Christus afzijdig houdt. Als hij probeert om vrijblijvend over Christus te spreken als ware Hij een interessante figuur die we kunnen bestuderen zonder voor Hem te buigen. En velen zijn er die Christus eigenlijk maar indringerig vinden. Zij willen eigen heer en meester zijn. Maar luister dan ook naar die vraag, die voortkomt uit het weten: „Zijt gij gekomen om ons te verdelgen?" Ja. Christus is gekomen om alle heerschappij voor Hem. te doen buigen. Hij moet Heer zijn. En wat niet buigt zal moeten worden gekapt. Slechts Hij kan en mag Heer zijn. Athenagoras niet afvallen CHRIST. GEREF. KERKEN n_ De hoogste leiding van het Mon- Beroepen te Delft:- M. W. Nieuwen-; huijze. te Amsterdam-W. nikeneiland Athos heeft zich ge- distantieerd van acties onder de' rkeraad /i ATI/ 11 I 7 monniken tegen patriarch Athe- d,.bT L.ly .V .-secretaris Albeda waarschuwt:]™*0™* va? constantmopei en diens toenadering tot de Rooms- Katholieke Kerk. In een brief aan het Griekse culturele tijd schrift ,,Hogioritiki Vivliothiki" geeft namelijk de heilige ge meente" der monnikenrepubliek, de hoofdredactie de raad af te zien van publicaties over stel- lingname van sommige monni ken van Athos. In die winter overleden twee kinderen '■"■''ia*.?.»! 5ü; leden onmogelijk te m.ken lid van Si ïïïi de Partij ran de Arbeid te blijven ot te een pot vuur mee genomen dat niet J gedoofd was. Zij stierven door kolen- dampvergiftiging. Het bericht eindigt met: „Dit doet het nut van een groteAppel omzigtigheid met kolen in een beslo ten ruimte weer inzien". (Van onze soc.-econ. redactie) Het C.N.V. is verontrust over gend jaar grote nadelen berokkenen." De vakbeweging heeft gehoopt, aldus dr. Albeda. dat een loonoperatie van [gemiddeld tien procent fors genoeg zou I zijn, om de loononderhandelingen har der te maken, maar in de praktijk blijkt dit niet het geval te zijn- Als zij zich uitspreken over de per soon van het hoofd der kerk Athenago ras. de aartsbisschop Chrusostomos en andere geestelijke autoriteiten, worden de lezers ..door het schrijven van be paalde monniken verleid tot respectloos- Bedenkeliik he'd tegenover de heilige instellingen en J personen, die een hoge plaats innemen". s\o„ De ..heilige gemeente", bestaande uit reeds, naar verwacht werd. ten «J""*!* rt." f™"» «oosters Beiderlei kunne Dat er ten aanzien van de schaatswed strijden veel veranderd is, blijkt uit dit bericht. „Sneek 19 January 1838. Groot Vries IJsfeest waaraan 98 ge oefende rijders deelnamen. Winnaar Harme Roels Knobbe uit Cotderveen. Heerlijk was het die duizenden van aanschouwers van beiderlei kunne, van rondom herwaarts gekomen te huys te Breda —21 Moll te Utrecht 33V' Branden waren er ook in die koude ja nuarimaand. Te Opende (Gr.) brand de de bakkerij en behuizing af van T. Alting doordat men een vuurstoof on der eene bedstede had geplaatst. Hierdoor is Alting met zijn vrouw en zeven kinderen in „gnievende armoe de" gedompeld. Een ijswedstrijd met arresleden werd als volgt aangekon digd: „Met permissie van den heer Schout van de gemeente Grijpskerk gedenkt de Kastelein G. H. Vosdingh op de Gaarkeuken op Donderdag 16 January 1823 te laten verharddraven op het ijs met paarden en arreslede. Prijzen een extra fraai belgereide en hoofdstel". In Een aanzienlijk getal dames langs de baan in daartoe geplaatste sleden ge zeten of daarneven op schaatsen rij dende. zetten dit nationale Vriesche Volksfeest luister bij. De Schutterij handhaafde op eene gepaste wijze de goede orde en hare muziek verleven digde de vreugde. De snelste rit over 165 Nederlandsche ellen werd afgere den geworden door Hante Jan Visser uit Balk in 15 seconden." WaRr 125 Jaar geleden niet over schreven werd: bevroren waterleidin gen, slecht startende auto's, vertraag de trein- en busverbindingen, vastge lopen ijsbrekers, vogelvoedseldropping per helikopter, KNAC-wegeninforma- tiedJenst, weerberichten voor land- en tuinbouw, maar de Usfeesten In den lande waren groots, zo groots dat al leen een Elfstedentocht er nog mee vergeleken kan worden. De kerkeraad had in een brief aan de synode appèl aangetekend tegen deze uitspraak. Er was nu een uitvoerig rap port opgesteld door prof. dr. D. Nauta namens de desbetreffende commissie van prae-advies. Daarin werd gezegd dat er geen gegronde aanleiding is aan het verzoek van Lippenhuizen te vol- Er werd in gezegd dat de commissie niet beschikt over een lijst van namen van leden die aangesloten zijn bij de Partij van de Arbeid. De commissie was van oordeel dat het trouwens ook niet op haar weg lag om een speurtocht in de kerken te gaan ondernemen om der gelijke leden voor het voetlicht te bren gen om daarna maatregelen tegen hen te nemen. De commissie stelde. en kennelijk heeft de synode dat advies aanvaard aan het verzoek van Lippenhuizen geen gevolg te geven. Alleen werd er beslo ten aandacht te vestigen op het aange- lonen en prijzen in Nederland ne men. In deze geest sprak gister avond dr. W. Albeda, secretaris van het C.N.V., over het onder werp: Lonen en prijzen, voor de A.R.-kiesvereniging te Kamerik, De heer Albeda kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de werkgevers thans bijzonder mak kelijk toegeven aan hoge loon eisen van de vakbeweging (en soms daar nog wel bovenuit wil- len gaan), omdat op de achter der- grond toch de gedachte leeft, dat de hoge lonen wel weer op de prijzen verhaald kunnen worden. aantal rand- reel forsere in greep in de lonen en prijzen, kan tot een ongewenste omvang van het aan tal slachtingen onder de ondernemin gen leiden. Lang niet alle bedrijven kunnen zich onbeperkte prijsstijgingen veroorloven, zeker niet in de midden- stands- en in de dienstverlenende sec tor, die bijzonder arbeidsintensief is. Naar wij vernemen bestaat over deze ontwikkeling niet alleen bij het C.N.V., maar ook bij de beide andere vakcentra- len, het N.V.V. en de K.A.B., ongerust heid. In de vergadering van het over legorgaan van de drie vakcentralen is gisteren de mening uitgesproken, dat de werkgevers te gemakkelijk tegenspel ge ven bij het overleg en te veel tegen de prijsverhogingen aanleunen. Ook het Convent van Chr. Sociale Organisaties heeft reeds een vergadering gewijd aan de bedenkelijke ontwikkeling van de lo nen en prijzen in ons land. Athos. heeft de brief geschre' aanleiding van acties onder de ken voor en na het initiatief van patri arch Athenagoras. dat leidde tot de ont moeting met paus Paulus. Ondanks de afwijzende houding der Grieks-orthodoxe bisschoppen in Gek kenland heeft de Griekse pers over het algemeen positief gereageerd op de ont moeting in Jeruzalem, zo meldt het of ficiële Griekse persagentschap „Athens News Agency". Het persbureau verklaart, aat de Griekse perspublikaties de ontmoeting beschouwen als „het einde van een eeu wenoude vervreemding". Overal wordt de hoop uitgesproken, dat de ontmoeting van Athenagoras en paus Paulus de weg zal openen voor ..onderhandelingen tussen de oosterse-orthodoxie teneinde te komen tot samenwerking". De houding van het Grieks-orthodoxe episcopaat wordt, ook niet door de Grieks-orthodoxe bisschoppen van de Ver. Staten gedeeld. Jacovos, de aarts bisschop der Grieks-orthodoxen in Noord- en Zuid-Amerika, heeft ver klaard, dat de kerk van Griekenland zich uiteindelijk wel bij het eenheids- streven van Athenagoras zal neerleggen. „Waarschijnlijk na de grote synode, welke de Grieks-Orthodoxe Kerk in het komende najaar hoopt te houden. Evangelist Wim Malgo in Nederland Misverstand In vele landen van Europa valt thans een sterke beweging in de lonen en prij zen te constateren. Dr. Albeda noemde in dit verband met name België en Frankrijk. Het hele internationale kli maat en daardoor het nationale kli maat leven bij de gedachte, dat er met de prijzen en de lonen thans al les kan. De sterk in beweging zijnde wereldgrondstoffcnprijzen dragen hier toe ook niet onbelangrijk bij. Dr. Albeda echter lang niet Dode Zeerol gevonden op Massada (Van een onzer medewerkers) Een groepje Essenen. dat de vernieti ging van hun stad Chirbet Koemran had overleefd toen Romeinse troepen de ze aan de Dode Zee gelegen stad in 70 n. Chr. verwoesten is gevlucht naar het veertig kilometer verder aan de an dere kant van de Dode Zee gelegen fort Massada. Dat is de mening van prof. Jigal Jadin, van de Hebreeuwse Univer siteit, die thans asn het hoofd van een expeditie onderzoekingen instelt naar dit historische en legendarische Joodse fort, waarvan de Joodse bezetting zich van het leven benam alvorens het door de Romeinen werd ingenomen. Prof. Jadin is tot deze theorie geko men nadat hij op Massada een in de grond begraven rol van de Essenen heeft gevonden. Deze Joodse sekte die van de tweede eeuw voor Chr. tot 70 in Palestina bestond kwam de laatste jaren opnieuw in de belangstelling te staan nadat Bedoïcn nabij Chirbet Koemran in grotten tal van rollen heb ben gevonden. De op Massada gevonden rol bevat een deel van Leviticua in de traditionele Massoretische tekst. een weekindeling van de Essenen die een kalender van twaalf maanden van ieder dertig dagen kenden en tal van liederen op het Sab batoffer. Nieuwe directrice chr. internaat Pavia gisteren een artikel opgenomen over de zeker van, dat deze ontwikkeling werkzaamheden van Deputaten Kerk- Nederland goed zal aflopen. Het lijkt opbouw en het in Utrecht gevestigde bu- onwaarschijnlijk, dat in het buitenland reau. De gegevens voor dit artikel wa- de lonen met 15 procent zullen stijgen, ren ontleend aan een ten onrechte toe- In Nederland gaat de loonbeweging ech- gezonden werkstuk, dat voor publikatie ter vrij sterk in deze richting. De Ne- niet vatbaar was. derlandse concurrentiepositie dreigt daar door ernstig aangetast te worden; een feit dat de werkgevers in Nederland op dit moment waarschijnlijk te weinig onder de ogen zien. „Wanneer al te gemakkelijk grote loonsverhogingen worden toegekend, om dat toch ook de prijzen omhoog gaan, kunnen de prijzen onze economie en daarmee onze werkgelegenheid aan het eind van dit jaar of wellicht begin vol- De balsem met "direct-werking" VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid 'iets werkt sneller, niets werkt aan-1 en meer melkwit wordt en volledig in de genamer, ter verlichting van pijn, I poricn verdwijnt (in plaats van een dan een behandeling met Algesal-bal- oppervlakkige warmtesensatie op de huid scm. Het enige middel, dat het diaethyl- te veroorzaken), teneinde diep in te amino-salicylaat in een speciale emulsie I werken op de pijnlijke weefsels, met hoog doordringingsvermogen bevat Nog beter de pijnstillende werking (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal van Algesal "doorstraalt" weefsel en direct door in het weefsel, de ge- spieren tot in de gewrichten, zodanig wrichtsbanden en de spieren tot aan de dat een duurzaam gevoel van ver haard van de pijn, waar een onmid- lichting en welzijn in de plaats komt dcllijke verlichting ontstaat. Overtuigt van ~e Uzelf van dit buitengewone doordrin- niet Nic De Nederlands-Zwitserse evangelist Wim Malgo is voornemens voor het houden van een serie opwekking-samen komsten in verschillende steden van ons land van 14 tot 19 januari in Nederland te zijn. De predikant-directeur van de Rijdende Kansel ds. R. Reiling te Rot terdam zal de leiding hebben van de sa menkomsten die in Enschede (15 ja nuari). Leiden (16 januari), Den Haag (17 januari) Scheveningen (18 januari» c. in Rotterdam (19 januari) belegd zul len worden, en waar de leider van de zending en evangelisatie-arbeid „Midder- nachtsroep" Wim Malgo zal spreken. ONTVANGEN BOEKEN: Tussen duivel en schip, een zeesle per in oorlogstijd, door Kees Borstlap. Herdruk Wimpelreeks. Uitgave C. de Boer Jr., Hilversum. Reispocket, zomerwerkgids 1964. Uit gave Christelijk Jongerenverbond, Singel 58, Amsterdam. Einde Opstellen over rapportage, door dr. Pe ter Hoefnagels. Tweede herdruk. Uitgave Van Gorcum Comp. N.V. Dr. H. J. Prakke H. M. G. Prakke, Assen. Prof. J. P. Bakker lid grotere eenheid"én akademie ,Leopoldina' Prof. dr. J. P. Bakker, hoogleraar ln de fysische geografie aan de Universi teit van Amsterdam, is gekozen tot lid van de Duitse akademie van natuur vorsers „Leopoldina" in Halle, de oudste op haar gebied. De heer Bakker, Rotterdammer van geboorte, studeerde fysische geografie en geologie in Utrecht, Frankfort aan de Main en Delft en behaalde in 1930 cum laude zijn doctoraal in de wis- en na tuurkunde in Utrecht. Prof. Bakker was leider van de fy sisch geografisch sedimentologische sec tie van de natuurwetenschappelijke ex peditie naar Suriname in 1948 en 1949 en voorts voorzitter van de geografische vereniging en vice-voorzitter van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap. Wegens zijn verdien sten op zijn terrein werd hij benoemd onder meer tot erelid van geografische gezelschappen in Berlijn en Hannover. Van zijn hand zijn tal van publicaties verschenen, onder meer over het Main- zer bekken, het Franse middengebergte, een wiskundige analyse van bergvormen en over periodiciteiten in de subatlan- tische transgressiefase (Van onze parlemeuUredactle) De grote vergaderzaal van de Tweede Kamer bood gistermiddag een ongewone aanblik, gevuld als zij was met rond honderdvijftig 21-jarigen. Deze jongeren, afkom stig uit alle delen des lands, waren uitgenodigd voor een discussie bijeenkomst, waartoe het initiatief was genomen door de Nederlandse jeugdgemeenschap in overleg met de Vereniging van Nederlandse een woord van welkom gesproken en er zijn vreugde over uitgesproken, dat een poging was ondernomen om het parle ment dichter bij de jonge kiezers te brengen. Want onbekend maakt onbe mind. Onder leiding van de voorzitter van de N.J.G., dl. N. O. Steenbeek. werd dagrna gedisoussieerd over twee vra gen: 1. Zijn de jongeren klaar voor hun taak als kiezer? 2. Waarom Europese spreekgestoelte om antwoord te geven op de vragen, die hun waren voorge legd. Aangezien de meeste sprekers de antwoorden hadden voorbereid maar gemeenten. Een van hen waa gelukkig lazen zij ze niet voor TanniA Diik Hia iui«t oiatpron I meeste echte parlementariër» doen! Jannie Dyk, die juist gisteren k,v#m h nauwelijks tot een echte ge- meerderjarig werd en deswege Idachtenwisseling. Vrij algemeen j bleek uit handen van minister mr. Th.' H. Bot een boekenbon en een boek werk in ontvangst mocht namen. De aanwezigheid van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen Il lustreerde de waardering van rege ringszijde voor het door de N.J.G ge nomen initiatief om de jonge kiezers op hun verantwoordelijkheid «la staatsbur ger te wijzen. De bewindsman hield heeft als opvolgster Houtsmuller-Wilbrink tot^ directrice het Meisjesinternaat MAj A. Pruyser benoemd. In een op 7 januari gehouden bijeen komst is mejuffrouw Pruyser als zoda nig geïnstalleerd. De voorzitter van het curatorium, staatsraad M. Ruppert. heeft er in zijn toespraak op gewezen, dat de «aak van de leiding van een internaat bijzonder belangrijk en veelzijdig is. De ze taak omvat tenminste drieërlei ter rein: het besturen van een grote huis houding. bijstand bij het onderwijs en hiding van de opvoeding. De heer Rup- fert verklaarde, dat het curatorium mede op grond van de grote ervaring van mejuff. Pruyser op het gebied van onderwijs en opvoeding haar de lei ding van het internaat met groot toespraak, waarin hij deze ver antwoordelijkheid onderstreepte, HIJ legde er dc nadruk op van hoeveel be tekenis de kennis van de grondslagen van onze staatsinrichting is, maar voeg de er aan toe. dat er ook nog iets Pavia" mejuffr. anders nodig is: een waarlijk democra tische levenshouding, een warme, blij vende en daadwerkelijke belangstelling oor het algemeen belang van ons volk. Dan draagt u er toe bij", aldus mr. Bot. „dat wij een volk vormen en niet massa zijn." Ik vind dit onredelijk, want stel dat «1 f, doch Tevens vestigde de minister er de aandacht op. dat we dagelijks worden geconfronteerd met Europese en mon diale vraagstukken, in welk verband hij de hoop uitsprak, dat de nieuwe actie van dc N.J.G., te weten „Europa 1,2,3" een groot succes zal worden. Onbekend Alvorens de minister aan het woord kwam. had de voorzitter van dc Twee de Kamer. mr. F. J. T. M. van Thiel, over eens te zijn, dat aan de staatkundige vorming heel wat ontbreekt. Interesse Ds. Steenbeekwas het van harte eens met degenen, die hadden gesteld dat interesse een eerste voorwaarde is. De belangstelling kan voeren tot een zekere creativiteit en deze weer tot een bepaalde vormgeving, waarbij enige hulp wenselijk ia. Aan alle aanwezigen werd het boekje „Burgerschap en Bur gerzin" uitgereikt, Weer een orthodox bezoek aan Rome Een apeciale afgezant van patriarch, Athenagoras van Constantinopel is van-1 heeft is bepalend daag in Rome aangekomen voor een nieuw bezoek aan paus Paulus en bespre kingen met hoge functionarissen van de R.K. Kerk. De afgezant is de metropolitaan Athe nagoras van Thiatiron, die eind decem ber met de paus ook de plannen voor een ontmoeting met de orthodoxe patriarch in Jeruzalem besproken heeft. „Ik ben hier gekomen voor een be leefdheidsbezoek", zei de metropolitaan bij zijn aankomst op het vliegveld Leo nardo da Vinci van Rome. De metropo litaan zei, dat hij ,,de paus zou bedan ken voor de ontmoeting in Jeruzalem en uiting zal geven aan de tevredenheid onder de gehele orthodoxe hiërarchie" I aftrek genieten, over die ontmoeting. den op 30 september 1979. Vraag: Op 6 oktober 1963 werd ons eerste kind geboren, en op de loonad ministratie zei men zo terloops dat ik „pech" had gehad, want als mijn zoon een week eerder was geboren, dan had ik nog mee kunnen delen in de kinderbijslag van het laatste kwar taal van 1963. maar vanwege die zes dagen viel ik er net naast. Ik krijg hier opent de dus pas kinderbijslag met ingang van 1 januari 1964 omdat de kinderbijslag een driemaandse aangelegenheid is. De redelijkheid hiervan kan ik wel in zien. maar waarvan ik de redelijkheid niet inzie, is namelijk het feit, dat naar men mij tevens mededeelde, ook de vermindering van loonbelasting en eventuele andere heffingen pas op 1 ja nuari 1964 in mindering zouden ste op den langen duur. De kans is ech- hij bujtenge- ter aanwezig, "dat men in 1963 niet in 1979 wel in inkomstenbelasting valt en dan is de regeling wat de be lasting betreft minder gunstig. ier opent de regeling der bu one lasten een uitweg. In het algemeen kan men echter zeg gen. dat men gedurende zestien jaar hem vjordeel heeft van kinderbijslag en kin deraftrek. ongeacht de geboortedatum van het kind. Vraag: Gaarne zou ik van u verne- of iemand, die gaat emigreren. 290 inkomstenbelasting moet betalen. Hij acht het onjuist dat hij nu hij zoveel verlies heeft geleden, meer moet betalen dan anderen, die hetzelfde loon verdienen en geen verliezen hebben ge had. De Inspecteur van belastingen ried lar betreft, op 31 januari 1934 werd hem een beroep op de hardheidsclau- Brieven, die niet «{ja vooralen van naam en adrea, kannen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in verband «taan, moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een galden aan oost- ■egels te worden Ingesloten Antwoord: Inderdaad valt de betrok- prijs van tijd tot tijd uitgeoefend kene in de inkomstenbelasting zijn betaali terugvorderen. Antwoord: De betaalde AOW-premie kunt u bij emigratie niet terugvorde ren. Het is geen spaarbedrag voor u ",J speciale belasting, per op de regering der Verenigde Staten met andere woorden de dollar te devalueren stuitten af op de beslis- geheven. waaruit de uitkeringen nan anderen in da4 jaar wordt betaald •en zogenaamd omslagstelsel dus. Men kan er dus bezwaar tegen ma ken, als deze stortingen evenals levens- -erzekeringspremies als spaarbedragen ik midden in een driemaandelijkse pe riode opslag krijg, dan betaal ik van ■tonde af aan de loonbelasting, die var toepassing is op het nieuwe bruto loon clï niet pas bij aanvang van een nieuw kwartaal. PPI Ben ik dwalende in de woestijn of worden beschouwd, klopt mijn redenering. Antwoord: Het aantal kinderen, dat op de 1ste dag van elk kwartaal t ialend voor de kinderaftrek, t.aa'd heeft, gedurende dat betrokken ie dan ge kwartaal zal genieten. Voor een kind dat op 6 oktober 1963 is geboren, ont vang men dus inderdaad pas met in gang van 1 januari 1964 kinderaftrek Deze kinderaftrek geldt normaal tot het bereiken van de 16-jarige leeftijd, dus tot 6 oktober 1979. Daar dit kind op 1 oktober 1979 nog geen 16 Jaar ls. de kinderaftrek dus over komen tief netto-neveninkomsten heeft gehad, AWW/AOW-premies kan Dat negatief is bedoeld in het voordeel te houding van de Amerikaanse rege- van de belastingplichtigen, omdat zij ring. dan veelal geld terug zullen krijgen, daar de loonbelasting op het tarief van de inkomstenbelasting is afgestemd. Dat zou dus nu zeker het geval Deze aandrang kwam vooral van de 'de van de goudproducenten en in het bijzonder de regering van Zuid-Afrika. Als argument voor de verhoging jgenaardige in dit geval is dan ook. tientallen jaren sterk was gestegen, dat er zo weinig loonbelasting is inge- daardoor ook de produktiekosten van houden en dat de inspecteur daarover goud. Natuurlijk is hierdoor de renta- niet gevallen is. bilitelt van de goudwinning geschaad, in de minister maar de geldautoriteiten hebben over- «h uuwumiHi -«- ---- - de hardheids- wogen, dat dit ar enredigheid met claucule dan dient hij op dit punt wel slag mag geven. Als hij een verzoek Wel behoudt u recht op uitkeringen vv,il doen op grond Tilnar elatioiili» dan dient waarin u Dremie be- enigf toelichting te geven. De werkge- de goudprijs zou worden verhoogd. u 11=1- iuer kan hem daarover inlichten. j- u:i tarieven en de koopkracht ^en in die tijd. Vrang: Iemand heeft iirt betrekking, waarvan hIJ biina f 7000 bruto-loon ont vangt. Hij belasting en 450 premie A. Hij is eigenaar van een huis niet aan rente van spaargelden een Vraag: Hoe heeft de goudprijs (baar produktie indirekt de hierdoor optredende hogere goud- de gul- goud) zich in de periode 1950-1964 ont- het algemeen prijspeil leiden. tot stijging vikkeld? Antwoord: In het tijdvak na 1950 werd de positie van het goud als stan- daardmetaal voor het internationale geldverkeer versterkt. Het aantal lan- per kg of 0,- den iat in overeenstemming met het bij de herw LM.F. (Internationaal Monetair Fonds) Wat de gulden betreft is de goudprijs "a de revaluatie van 7 maart 1961 ge- goud als stan- daald. Sinds de invoering van de gou- internationale den' standaard was de prijs 1653.44 «"9 gram per gulden doch -rdering van '940 werd deze verhoogd tot f 2009. Op 18 de- het gehele vierde kwartaal van 1979 in den. boven de tweehonderd gul- de waarde van hun valuta's uitdrukte cember 1946 werd op grond van de Daar hij aan het huis zware onkosten goud, bepaalde gewichtëkoeveelheid had, was zijn negatief inkomen Als het kind bijvoorbeeld op 29 sep- dat huis ongeveer 570, dat geboren, dan 1 oktober 1963 kinder- ophou- dan al zijn overige neveninkoms- de ten samen. bleef 35 dollar per ounce troy van 3Ï7J Desniettemin wordt hij aangeslagen gram waarbij de dollar dus 0.888671 gr in de inkomstenbelasting volgens tarief goud waard is, de prijs die wat de dol- De internationale prijs van het goud 0.334987 gr p. gulden of 2970 p.kg. De uiteraard de keerzijde van de waar- devaluatie van 21 september 1949 deed september 1949 deed het geld in goud uitgedrukt de pariteit dalen tot 0.233861 gram d.i. ƒ4254 per kg cn de revaluatie deed de ze stijgen tot 0.245439 en de goudprijs dalen tot ongeveer 4073.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2