25 wètm C0-0P THEE CENT GOEDKOPER! Ontwikkelingshulp ligt nieuwe) staatssecretaris na aan 't hart Jongen verdacht van moord in Nijmegen Vrijwillige ziekenfondsen twintig procent duurder DINSDAG 14 JANUARI 1964 Huissoeking gaf aanwijsingen De moord of doodslag op de 68-ja rige mejuffrouw T. Hendriks in Nij megen is, naar de politie van Nijme gen vermoedt, gepleegd door een negentienjarige inwoner van deze stad. Er zijn diverse omstandigheden, die voor de politie reden zijn deze jongeman, die al eens wegens ver mogensdelicten veroordeeld is ge weest, te verdenken. Een van deze is het feit, dat in de ouderlijke wo ning van de jongen, waar hij woon de, voorwerpen zijn gevonden, die afkomstig waren uit de woning van de vermoorde vrouw. De politie trof deze voorwerpen aan bh een routine-onderzoek dat zy in stelde bij diverse Nijmegena&rs, die wel eens de dader hadden kunnen zyn. Een andere omstandigheid, die de ver denking deed rUzen was de vlucht van de jongeman. Zaterdagmiddag is hü na melijk. geheel tegen zyn gewoonten in, plotseling met al zijn hebben en hou den vertrokken zonder te zeggen, waar by heen zou gaan. De jongeman H. Th. M. van Os, heeft een grijze koffer bij zich, waarin zich zyn bezittingen bevinden. Verder heeft hü een paspoort en een monster boekje. Hü heeft thans het beroep van losarbeider, maar hü heeft reeds vele andere beroepen uitgeoefend, zo is hy De jongen woont vlak bij de vrouw in de Bachstraat. Een bedrag van 9000 a 10.000 gulden, dat de vrouw in verschil lende geldkistjes opgeborgen in huis had, heeft hij niet aangeroerd. Het is ech- niet bekend of de vrouw nog meer 1 in huis had. Is dit wel het geval, dan heeft de voortvluchtige dader dus geld bij zich. Was er verder geen geld in huis dan is hij zonder middelen, ant hij had zelf geen geld. Aan de havens en by de grensposten zijn de politie en marechaussee op hun hoede om te voorkomen dat de jongen het buitenland ontsnapt. Nieuw gebouw voor telecommunicatie in A'dam kost elf min. In Amsterdam heeft de directeur-ge neraal van de P.T.T, prof. G. H. Bast de eerste paal geheid voor het twee de hoofdstedelyke telecommunicatiege- bouw. Dit gebouw tn tuinstad Buiten- veldert, dat in 1967 gereed moet zyn, wordt 75 meter lang, 27 meter breed en 34 meter hoog By het gebouw komt een toren van 70 meter hoogte, die reeds volgend jaar gereed zal zijn, voor een straalzender. Deze zender zaJ met die op de torens welke in Utrecht, Den Haag, Rotterdam, en met de layringstoren dia in Alphen aan de Rijn zullen verrryzen een straalzendernet vormen voor het telefoon- en telexver- keer tussen deze plaatsen. Zulk een verbinding maakt het moge lijk een groot aantal van deze gesprek ken tegelijk van stad naar stad tot 6tand te brengen. Eind volgend jaar zal dit net in dienst worden gesteld. Het nieuws gebouw voor het tele foondistrict Amsterdam kost ruim elf miljoen gulden. Het gebouw is ont worpen door de architecten ir. W. de Vlaming en ir. H. Salm te Amster dam. De toren door de rijksgebouwen- De politie verspreidde (ook via de televisie) deze foto van de 19- jarige Hans van Os, die verdacht wordt van het Nijmeegse misdrijf. Signalement Zyn signalement is: lengte 1.73 me ter: normaal postuur, rechte houding ovale gelaatsvorm, donkerblod tot zwart haar blauwe ogen, rechte ronde kin, gave tanden. Schoenmaat 42. Hij is ge kleed in een bruin colbertcostuum, grijsachtige winterjas met donkere stip pels en zwarte moderne schoenen. Een ieder die aanwijzingen kan geven om trent de verblijfplaats van Van Os wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de gemeentepolitie in Ny- megen, afdeling recherche tel. 08800, abonneenummer 3333, of met de po litie in zijn woon- of verblijfplaats. Rustig weer IN HET afgelopen etmaal is van het zuiden uit zachtere lucht Nederland binnengedrongen. In het grootste deel van het land kwam daardoor de tempe ratuur iets boven het vriespunt zuid-Limburg zelfs vier graden. In het noorden en noordoosten van het land bleef het evenwel vriezen. Nederland bevindt zich op het ogenblik heel dicht bij een rug van hoge luchtdruk, die zich van Denemarken naar Tsjecho- slowakije uitstrekt. Deze rug neemt iets in betekenis toe. Als gevolg hier van worden de luchtdrukverschillen in onze omgeving kleiner en vordert de warme lucht niet meer. Het zal in de noordelijke provincies blijven vrie zen. Elders in het land gaat de tempe ratuur weer iets naar beneden en za\ ze morgen in het algemeen om het vriespunt schommelen. Gezien de toe genomen vochtigheid van de lucht is er behalve in de noordelijke provincies een grote kans-op tamelijk hardnekkige mist. ZON EN MAAN Woensdag 15 januari: zon op 8.42, onder 16.56; maan op: 9.19, onder 17.32. Woensdag 22 januari: eerste kwartiei HOOGWATER SCHEVENINGEN 15 januari: 3.39 v.m.; 15.50 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 1 1 I Temper. 1 Station Weers- 1 _l d 1 1 A l'fi-Z -ZE Eu la ZS D. Helder gh. bew. Ypcnburg gh. bew. Vlissingen regen Eelde gh. bew. De Bilt gh. bew. Twente ij zei Eindhoven regen Zd.-Limb. regen Helsinki onbew. Kennis ALLEEN BIJ CO-OP ELK TWEEDE PAKJE Gesprek met dr. I. N. Th. Diepenhorst vanavond I, 402 m. 19.00 Nws 19.10 Ac- 9.25 Dansorkest 19.50 Gram 19.55 Beschouwing over het 26e Hoogoven schaaktoernooi tc Beverwijk 20.00 Radio- philharmonisch orkest: moderne muziek 21.15 Fluit cn plano: moderne muziek 21.40 Omroepkamerkoor 22.00 De zingende kerk: bespreking over kerkmuziek in verschil lende stijlperiodes 22.20 2235 Boek bespreking 22.30 Nws (Van onze parlementsredaotie) MOEILIJKHEDEN in de C.H.U.? Die mensen maken toch geen ruzie! Nee, dat zal wel een smoesje zijn. Zo reageerde de Nederlandse dele gatie naar de jaarlijkse algemene vergadering van de Verenigde Naties, toen dr. I. N. Th. Diepenhorst van New York naar Den Haag werd ge roepen. De ware reden moest hij verzwijgen en daarom had hij het ver haaltje verteld, dat z'n aanwezigheid in Nederland noodzakelijk was van wege moeilijkheden bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. Toen bekend werd, dat dr. Diepenhorst als staatssecretaris van bui tenlandse zaken was aangezocht, zullen z'n mede-afgevaardigden elkaar wel eens veelbetekenend hebben aangekeken. Staatssecretaris voor de ont wikkelingshulp en voor de V.N.-aangelegenheden: twee taken, die minister Luns met groot vertrouwen aan hem heeft overgedragen. Twee taken, die ook de Tweede Kamer en met name de CHU-fraotie volledig aan hem toevertrouwt. belangstelling voor internationale zaken :'n persoonlijke betrokkenheid by de Dr. Diepenhorst „ligt goed in de Ka-1 er". De volksvertegenwoordiging heeft hem leren kennen als een plezierige col lega, eenvoudig en wellevend, met veel gevoel voor humor, kortom als een bon- homme in de goede zin van het woord. Z'n vrienden vindt hij in practisch alle fracties en het verbaasde dan ook nie mand, dat hy de vorige maand op het Binnenhof als staatssecretaris hartelijk werd verwelkomd. Men kent z'n grote moeten besluiten om de premie voor de vrijwillige verzekering per 1 ja nuari drastisch te verhogen. Deze verhoging komt over het algemeen op minstens 20 procent neer. Som mige ziekenfondsen wachten met het doorvoeren ervan nog even, omdat de hogere kosten uit hun reserves kunnen dekken, terwijl andere fond sen slechts een deel van de kosten stijging in hun nieuwe premie tot uitdrukking hebben gebracht omdat voor het overige deel hun reser ves gebruiken. Dit wordt meegedeeld in een verkla ring van de gezamenlijke ziekenfonds organisaties. De kosten van de ziekenfondsverze: kering gaan in 1964 aanzienlijk omhoog. Voor de verplichte verzekering is de •erwaehtë kostenstyging al gedeeltelyk namelijk voor negen procent) tot uiting gekomen in de verhoging voor het hef- fingspercentage met 0.4 tot 5 procent De compensatie die hierdoor wordt verkre- kan men in totaal op 13 procent stel- aangezien ook het gemiddeld loon- voornaamste kostenverhogende factor voor de ziekenfondsen is de ver lenging van het recht op ziekenhuisver- pleging van 0 tot 365 dagen per ziekte geval. Een belangryke Invloed op het kostenniveau hebben ook de honoraria van artsen, apothekers, tandartsen en zovoorts, terwijl voorts de verwachte styging van de ziekenhuisvcrpleegtarie- een belangryke rol speelt. Onge- zestien procent van de ziekenhuis kosten wordt namelijk gevormd door de lonen en de ziekenhuisverpleging legt beslag op meer dan een derde van de ziekenfondspremie. Deze oorzaken, gevoegd bij de nor male kostenontwikkeling wegens het stijgende peil van de medische weten schap en de uitbreiding van ziekenhuis- en verpleegtehuisruimte, aldus de ver klaring van de ziekenfondsen, hebben uiteraard ook invloed op de kosten van de vrijwillige verzekering. Aangezien de ziekenfondspremie volledig is afgestemd op de werkelijke kosten die in 1964 zyn te verwachten, moet de premieverno- ging, volgens hen. worden gezien als eer onvermij delyke zaak en worden toege schreven aan omstandigheden. %vaarop de ziekenfondsen geen invloed hebben. hulpverlening aan onderontwikkelde ge' bieden „een terrein" zoals hy zelf zei, ,waarop Nederland een voorbeeld kan geven en waar christelijke politiek, in welke party eh onder welke naam ook bepleit, tot haar recht kan komen." Hij heeft bijzondere kwalificaties, zoals mej. Rutgers het bij de begrotingsbehande ling uitdrukte. En zy kan het weten, het eerste vrouwelijke Kamerlid van de anti-revolutionairen kent de nieuwe on der-minister al vanaf de collegebanken. Zij maakten van hetzelfde dispuut deel uit. Groot natuurliefhebber als hy is „ik blyf in Epe wonen" trok zijn hart jongsaf aan naar de plant- en dier kunde. Maar toen het zover was, dat hij zich op de universiteit kon laten inschrij ven, werd het toch de rechtenstudie. Het ij na vanzelfsprekend, zoon als hij JPieter Arie", die een halve eeuw lang aan de Vrije Universiteit juristen heeft gevormd een man met veel dis cipelen, waartoe ook minister Biesheuvel zich gaarne rekent- Een man, die zich geenszins opsloot in de ivoren toren de wetenschap, maar als gemeenteraads lid. statenlid en Eerste Kamerlid de pu blieke zaak tientallen jaren trouw met ere diende. P. A. Diepenhorst het ook, die zich op verzoek van Colyn (samen met mr. J. W. Goedbloed) be lastte met de oprichting van een chris telijke boerenbond. Zijn zoon toont ons een pak met papiern, die hy de C.B.T.B ten geschenke zal geven omdat zy voor de bond historische waarde hebben. Belangstelling voor de publieke zaak en bereidheid om deze te die nen: dat is het vooral wat de zoon als vaderlijk erfdeel heeft meege kregen. Beiden zijn mannen van de anti-revolutionaire of christelyke historische richting, de vader was het als anti-revolutionair, de zoon is het als lid van de C.H.U., die hem vooral om haar ruimheid aantrok. Voor vader en zon was en is de staatkunde een nobel bedrijf, geen baantje, maar roeping en hobby te- Terugziende op z'n carrière hy is i 56 jaar is dr. Diepenhorst er dank baar voor, dat hij diverse stadia heeft doorlopen, beginnend bij de gemeente, de staatsrechtelyke eenheid, waarvoor nog altijd de meeste publieke belangstel ling bestaat. Na de afronding in 1931 studie met een proefschrift over de werkloosheid onder jeugdigen, was hy bibliothecaris op het departement van economische zaken tot hij in 1939 werd benoemd tot burgemeester van Epe. Een gemeente, samengesteld uit verschillende dorpen met verschillende belangen, zo dat hij z'n aandacht moest verdelen over agrarische, industriële en toeristische vraagstukken. „Ik heb daar enorm veel geleerd", zegt hy. Reeds als burgemeester was hij sterk i de internationale politiek geïnteres seerd en enkele malen voer hij tussen de Europa op en neer om als staf docent studenten van overzee in de Europese problematiek wegwijs te ma ken. In 1954 werd hy lid van gedepu teerde staten van z'n geliefde provincie Gelderland en ook in dit ambt werd hij met zeer verschillende vraagstukken ge confronteerd. Veluwe, Achterhoek en Betuwe zijn immers heel verschillende streken. Gelderland is tot nog toe waar- schynlijk de enige provincie, die een van haar gedeputeerden belastte met internationale vraagstukken: uiteraard dr. Diepenhorst. In 1956 kwam hy in de Tweede Ka mer, waar hy zich wederom met de bui tenlandse politiek ging bezighouden, ter- wyl voorts Suriname en de Antillen het wetenschappelyk onderwüs en het inter nationale vervoer z'n speciale belang stelling vroegen. Internationale ervaring deed hij op in de Beneluxraad, het N.A.V.O.-parlement, de Raad van Europa en de Verenigde Naties. Na twee jaar was het parlementaire werk zo omvang rijk geworden, dat hij zich genoodzaakt zag zijn ambt van gedeputeerde leggen. klanken: i AVRO's muziek-revue 21.00 "Radar, radio- I periodiek 21.45 Licht Instrumentaal sextet vanavond Mijnheer de Voorzitter, to- NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 1 Achter het nieuws 20.45 Amusementsor- I kesten en zangsolisten 21.15 Dick Powell- Programma voor morgen i zieken 9.35 Waterstanden 9.41. huisvrouw 10.19 Klass gram 10.30 Mor- gendienst 11.00 Moderne pianoumuziek (gr) 11.15 De jeugd op eigen rJ-'— Theologie Als gedeputeerde had hij in 1955 iets gepresteerd wat uniek mag heten in deze functie. Hij legde toen met goed gevolg het kandidaatsexamen in de theologie af een examen, dat ook z'n neef prof. mr. I. A. Diepenhorst heeft gedaan. Toen de Duitsers hem na de meistaking van 1943 als burge meester ontsloegen, zag hij z'n kans schoon om te trachten een oude in vervulling te doen gaan. Hij ging „zwarte colleges" volgen en kwam weldra tot de ontdekking, dat er toch wel heel wat aan z'n theologische scholing had ontbroken toen hij in het Hersteld Verband voorging. Wanneer men dr. Diepenhorst vraagt welk onderdeel z'n meeste belangstelling had, noemt hij de vergelykende gods dienstwetenschap, waarin hij door prof.' Obbink is ingeleid. De theologische stu die is hem ook als politicus van pas ge- indstil 2 1 Ach man, klets niet," riep de gaper tact loos. „Hij vertelt toch: d'r komt een roeier aaDe coach keek pijnlijk getroffen en een beetje hulpeloos rond, tot iemand riep: „Tijd!! „Ja mannen", zei de coach, onmiddellijk in zyn oude rol, „vooruit naar het vlot We zul len die knapen es wat laten zien in hun holle boomstammen. En even losroeien nog he, maar "^Aclft bomen van kerels, stuk voor stuk wan delende spierbundels, werden onder zyn zorg zame leiding naar het vlot gedirigeerd. De race was ten einde. Hijgend zaten de acht roeiers in verschillende staten van uitputting in de boot, zonder enige belangstelling te tonen voor het hoofdstedelijk stadsschoon. „Pompen, man", beet Joosts voorman de roeier Van Hal toe die nu meer mpeilijkheden met zyn longen scheen te hebben dan met zijn maag. Gehoor zaam pompte de laatste zijn longen vol met de koude lucht „Slagklaar - -- tje. „we kunnen aankomen!" gedacht hadden geen slag meer te kunnen doen, zaten weer in de houding en roeiden met rus tige gelijkmatige slagen naar het vlot van een der Amsterdamse roeiverenigingen, waar het een gewemel was van achten en roeiers. De binnenstad wemelde diezelfde avond even eens van verschillende kleuren roeiersblazers, toen Lily met de Van Balens in hun volgeprop te auto naar het restaurant reed. Toen ze aan een van de grote pleinen uitstapten, kwam er net een groep gelijkgekleurde blazers het restau rant uit, waar zij zelf ingingen. vinden wel wat anders, lui," riep een stem. „Alle tafels bezet; pff, ze moesten het een eer vinden om ons te kunnen ontvangen. Lily keek in het voorbijgaan even de roeiers aan. Zijzelf had die dag ook naar de wedstrijd gekeken: dokter Van Balen was erelid van een van de roeiverenigingen en had, hoewel hij zelf geen actief lid meer was, nog altijd een grote belangstelling voor de roeierij. Ze had nog rondgekeken of Joost misschien ergens bij was. Ze had al zo lang niets meer van hem gehoord, en in haar brieven naar huis had ze Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN er eigenlijk haar vader niet openlijk naar dur ven vragen. Wat Joost zelf betrof, een schrijver was hij helemaal niet. Zo goed als hij kon pra ten. zo nietszeggend waren zijn briefjes, als hij ze schreef. Ze had cr niet meer dan twee van hem gehad in al die tyd. En opeens, midden op het helverlichte, la waaiige plein, zag ze hem. Hij zag er een beetje verloren uit en scheen haar niet opge merkt te hebben. „Jóóst!!" zei ze en het klonk eerder verbijs terd dan verrast Hij maakte een beweging van schrik. Dan maakte hij zich uit de groep roeiers los en liep met grote, blijde stappen naar haar toe. De Van Balens waren intussen dc draaideur a) doorgegaan en hadden Lily's achterblijven niet opgemerkt. ..Hoe kom jij hier!!" zei hij en een brede lach trok over zijn gezicht. „O ja", voegde hij er meteen aan toe. Ze stonden daar met zijn tweeën bijeen de mensen waar ze bijboorden, waren in tegenover gestelde richtingen doorgelopen. „Hoe gaat het met je en wanneer kom je terug?" vroeg hij gretig. „Van de zomer," zei ze ademloos. „En heb je nog gewonnen?" „Tweede geworden in de tweede divisie", ver telde hij haar en een uitdrukking van trots kwam op zijn gezicht. Ze stonden elkaar toen enkele ogenblikken be sluiteloos aan te kijken. Een gure wind stoof over het plein. „Reindersma!" brulde een stem. „Als je nou niet heel vlug komt, gaan we zonder jou weg." „Gauw!!" duwde Lily hem in de richting van het achtpersoonsbusje, waar diverse ongeduldige roeiershoofden uitstaken. Een minuut later reed de auto weg en zwaaiden mét Joost zeven slagen onbekenden haar geestdriftig toe. Onzeker hief Lily haar hand omhoog en bleef enkele ogenblikken in die houding staan, wind joeg over het plein en striemde haar i tel tegen haar benen. HOOFDSTUK 23 Lily had haar vader geschreven over de kwes tie van het thuiskomen met Pasen. Ze had la ten uitkomen, dat mevrouw Van Balen erg ont hand was zonder hulp voor de kinders. Hij had een geruststellende brief teruggeschrevei nee. ze kon gerust blijven, als ze dat zelf beter vond; hij zou gaan logeren .bij zijn zuster met de Paasdagen Llily moest zich vooi paar maanden nog maar geven aan het huis houden daar en met de zomervakantie kwam toch weer terug. Dat duurde nog, als ze half juli thuiskwam, elf weken Nee, hij was al leen maar een paar daagjes grieperig geweest, niets bijzonders. Het was fijn, dat hij buiten zijn gewone werkuren ook s' avonds nog wat handen had; hij hielp een van zijn uitvoerders met de verbouwing van zijn huis. Het was werkje.dat niet zo vlug af hoefde te zijn, die uitvoerder ging pas tegen juli trouwen en dus tot dan de tijd .Hij, Voorting, kwam omstreeks tien uur thuis en dan was de avond alweer om En dus ging de hele familie Van Balen, op dc kleine Elisabeth na, na een dag van druk pakken en broekjes en jurkjes opstrijken, voor drie dagen met Pasen naar Scheveningen. „Kind," zei Ciska, toen ze allemaal 's avonds aan het diner zater, „weet je wat ik ontdekt heb? Er is hier een oppas in het hotel. Van avond kunnen we dus fyn met zijn drietjes uit. Er zijn hier reuze leuke tentjes. Er is cabaret, er is van alles. (Wordt vervolgd) trumentaal sextet 12.53 Gram eventueel actualiteiten 13.00 Nws 13.15 Licht instrumentaal trio 13.45 Klass gram 15.20 Samenzang: geestelijke liederen 15.50 Bijbel vertelling v d jeugd 16.00 V d jeugd 17.15 Jazzperspectiek 17.45 Gram 17.55 Het Spektrum, lezingen 18.10 Oude lied 7.23 Lichte grai ir 9.08 Klassieke Lichte gram 11.00 V d i Ka-priolen, cabaretprogrammi 1ag jl) 12.10 Licht li instrumentaal komen; vraagstukken als de kernbewa- pening en humanisme hebben langrijk theologisch aspect. Had de 5 staatssecretaris meer tyd gehad, hij zeker ook in de faculteit der letteren S colleges hebben gevolgd. Een typische lan van de geesteswetenschappen. Moeilijke materie Het is geen eenvoudige taak, die dr. 5 Diepenhorst op zich heeft genomen. On<reveer de helft van z'n tijd Z3l beslag worden genomen door ontwikkelingshulp, een gecompliceerd J vraagstuk, dat opnieuw bekeken wordt. In het rapport van de Jhr. Mr. A. F. de Savomin Lohmanstichting „Neder- 5 i K- inzake samenwerking met, de ontwikkelingslanden" is er op een bezinning op het hele probleem aange- J drongen en het geeft de Commissie Ontwikkelingslanden stellig voldoening, dat deze bezinningsarbeid onder leiding van een van haar leden zal plaats- kwintet 12.30 Medod vinden. De problematiek wordt tot nu toe versnipperd behandeld. De uitvoe ring van allerlei maatregelen is ver spreid over een aantal afdelingen en bureaus van bijna alle denar- tementen, zodat coördinatie dringend gewenst is. Wanneer de staatssecretaris zich met dit vraagstuk bezighoudt, streeft naar vorming van één bureau, handelt hij ,c overeenkomstig de in april door hem; taris d€ Anti-Revolutionaire Part mee ondertekende motie uit de Tweede 18.30 Jazzband. Kamer. Want daarin werd niet alleen aangedrongen op een belangrijke uit- l TELEVISIE breiding van de Nederlandse hulpver lening, maar ook op een opnieuw bezien van vorm en organisatie- Vóór alles is nodig, dat we een helderder beeld krijgen van de oorzaken, waardoor de hulpverlening soms zo lang stagneert en welke methoden het meeste effect sor teren. Want de kennis daarvan is nog m*9r betrekkelijk. Een belangrijke stap om tot een verdere ordening in het hulpprogamma beurt, zal het efffect Van de Neder- te komen ziet de staatssecretaris in de landse hulp groter zyn dan over 1963- instelling van een nationale raad van Veel liever dan over het bedrag, advies voor de hulpverlening, die onder waarmee hy dit jaar toe moet, spreekt voorzitterschap van prof. Tinbergen dr. Diepenhorst over nieuwe ontwik- zal staan. Dr. Diepenhorst hoopt de kelingen En dan vraagt hij aandacht raad nog te kunnen installeren voordat voor nieuwe posten op de begroting: hij aan het einde van deze maand met het Jongeren Vrywilligers Program, het minister Biesheuvel naar Suriname en Instituut voor sociale ontwikkelings- Antillen reist. planning, de bijdragen in de kosten Aan deze reis hecht hij grote waarde van een Nederlands medisch centrum Het is een vraag of de bijdragen binnen in tropisch Afrika en de welhaast revo- het koninrkyk wel tot de ontwikke- lutionaire ontwikkeling van de Neder- lingshulp mogen worden gerekend, maar i.ost bilaterale technische hulppro- hoe dan ook: op de rijksbegroting zal gramma's. de hulp aan de rijksdelen een zekere n voorrang moeten hebben. Het is eeni Jongeren Vrijwilligers Program- logisch uitvloeisel van artikel 36 van 010 hem na aan het hart. Hij is er het statuut: ..Nederland, Suriname en door vaderlijke betrekkingen aan ver- de Nederlandse Antillen verlenen bonden, omdat z'n oudste dochter, elkander hulp en bijstand". Voor dit Marijke. 25 jaar en maatschappelijk schaats in Grenoble 13.00 Nws 13.15 Accor deonsextet 13.35 Licht instrumentaal sex tet 14.00 Kamerorkest: klass muziek 14.50 Wat kan mijn grote dochter worden?, toe spraak 15.00 V d jeugd 16.50 V d zieken 17.20 Roemeens orkest 17.50 Geven en ic- men; Tips voor en van weggebruikers 18.00 -".15 Licht pianospel (gr) 18.20 Uit- Anti-Revolutionaire Partij: W R van der Sluis, s vragenbaant- NTS17.00 De Verrekijker, internationaal I jeugdjournaal. VPRO: 17.10—17.45 V kinderen 19.30 Onder vuur: vraj i woordlng NTS: 20.00 Journaal i overzicht. VPRO: 2020 Medische rubriek 20.55 A Valparaiso, documentaire film 22.25 Balladen en rondelen van de moderne mid- deleeuwen 22 00 Welkom in het leven lieve kleine, film. NTS: 22.35—22.40 Journaal. jaar is voor de rijksdelen minder uit getrokken. maar dit is beslist niet het gevolg van een beleidsbeslissing deze landen minder hulp te geven. Het is, aldus de heer Diepenhorst, slechts een fluctuering in een program, dat zich over een reeks van jaren uitstrekt Te wem ïg er het bedrag van slechts 221 mil. joen. dat op de begroting 1963/'64 is uitgetrokken 'een half procent van het nationaal inkomen) zegt de staatssec retaris kennelijk liever niet te veel. tt. ik Kamerlid was geweest, zou ik daarover ook wel wat te zeggen hebben gehad". In de hitte rondom de prioriteitenslag om een uitdrukking van mej. Rutgers te citeren is de ontwikkelingshulp er wat bekaaid af gekomen. We mogen wel aannemen, dat de nieuwe bewindsman alles in het "tTX™ Maa" de^vraag b™"n°e^ cx'r" N<J".ands hulp «1 dzze n™d bedragen moeten worden geput. En n,e' opheffen, maar ook een enkel daarover zal wellicht geen eenstemmig- Projcct kan in het leven van duizenden heid bestaan in de Kamer I medemensen van dc allergrootste be- Zover is het echter nog niet; de tekenis zijn. Daaraan mede te werken eerste zorg is. dat de voor 1964 uitge- en aan dit werk zelfs een zeker» lei- trokken golden verantwoord worden ding te mogen geven, vormt voor mij besteed. Wanneer dait inderdaad ge-1 een der meest fascinerende delen van werkster, deel uitmaakt van het kort geleden vertrokken team, dat gaat werken aan een ziekenhuisproject te Campina Grande tn Noordoost-Brazi- lië. Z'n tweede dochter, de 23-jarige Ankie, die culturele antropologie stu deert was verleden jaar al enkele maanden in Kenya en Oeganda en zoon Peter (21), die dit jaar eindexamen doet aan de Tropische landbouwschool te Deventer, zal z'n toekomst ook wel in het ontwikkelingsgebied zoeken. De jongeren, zo blijkt telkens, zijn nog wel degelijk idealistisch. Idealistisch is ook dr. Diepenhorst. De moeilijkheden bij de uitoefening van mijn taak, zo zei hij in de Twee de Kamer, kunnen slechts worden overwonnen door gemeenschappelijk idealisme om een bijdrage te leveren tot de bestrijding van de mensont-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7