Op Zanzibar: recht in eigen hand VS willen praten na herstel orde Tien executies per dag Einde van de Arabische overheersing? Verdreven sultan mocht Kenia niet binnenkomen Moeder is eerste en vader tweede „stuur" Chefarine „4" Gestadige druppel DINSDAG 14 JANUARI 1961 Meerderheid was in de oppositie (Van een redacteuren) HET leek alles zo goed te gaan in het staatje Zanzi bar, dat pas op tien december van het vorig jaar onafhanke lijk is geworden. De overdracht van de soevereiniteit verliep volkomen rustig. Nergens de den zich incidenten voor. Nie mand voelde zich bedreigd on der de nieuwe constitutie. Van overheersing door een Arabi sche minderheid leek geen sprake te kunnen zijn. Van de tien ministers in het kabinet van Sjeik Mohammed Shamte Hamadi waren er zes van Afri kaanse (onder wie de sjeik zelf), drie van Arabische en een van Indische afkomst. Het ras senprobleem leek juist op Zan zibar geen moeilijkheden te zul len veroorzaken. De rechten van de minderheden waren verankerd in de grondwet, die slechts gewijzigd zou kunnen worden met tweederde deel van het aantal stemmen in de Wetgevende raad in twee ver schillende zittingen en dan nog met dien verstande, dat de laatste zitting voorafgegaan dient te worden door speciale verkiezingen. En nu iets langer dan een maand nadat het eiland onafhanke lijk is geworden is daar plotseling een greep naar de macht door de op positiepartijen, die zich al lang had den neergelegd bij de uitslag van de vorig jaar gehouden verkiezingen en bij de wijze, waarop Zanzibar als on afhankelijke staat zou gaan existe ren. Wellicht hebben we hier te ma ken met de uitvoering van een plan, dat reeds bestond voordat het eiland op eigen benen kwam te staan. In dat geval hebben de oppositiepar tijen, die nu aan het bewind zijn ge woon gewacht, tot de rol vaji Enge land was uitgespeeld. Zij zijn er blijk baar uitstekend in geslaagd, hun plannen geheim te houden. De wijze, waarop zij de macht hebben overge nomen duidt er op, dat zij de staats greep grondig hadden voorbereid. .bescherming" door de Britten. Het vroegere protectoraat werd veran- derd in een lid van het (Britse) Gemenebest. Overdracht Aanvankelijk was het de Afrikaanse Shirazi-partij (ASP), die het krach tigst streefde naar onafhankelijkheid, naar beëindiging van het Britse pro tectoraat dus, dat in het belang van de sultan was. Later begrepen de door de Arabieren beheerste Nationa listische partij van Zanzibar (ZNP) en de van de ASP afgesplitste Zanzi- bar-Pemba-volksbond (ZPPP) ech ter, dat zij met hun tijd mee rr ten. Ook zij gingen streven naar snelle overdracht van de soevereini teit, vooral omdat Kenya weldra afhankelijk zou worden. Een kust strook van dit land behoorde formeel nog tot Zanzibar. Door dit gebied enkele dagen voor het verkrijgen van onafhankelijkheid door Kenya aan dit land af te staan voorkwam de rege ring van Zanzibar moeilijkheden, die haar prestige hadden kunnen schaden. De ASP en de Oemmapartij had den (uiteraard) geen bezwaar tegen het feit, dat snel een eind werd ge maakt aan de Britse bemoeienissen met Zanzibar. Meerderheid Bij de verkiezingen, die in juli van het vorig jaar werden gehouden, kreeg de Afrikaanse Shirazi-partij 54 pet. van het aantal stemmen, doch slechts 13 van de 32 zetels in de Wet gevende vergadering. Dit op zichzelf niet vreemde, maar in de huidige omstandigheden toch wel veelzeggen de verschijnsel was een gevolg de wijze, waarop de districten waren ingedeeld. De Arabische ZNP, die behalve Arabieren ook de andere Aziaten onder-haar aanhangers telt, legde' beslag op 12 zetels en de ZPPP sleepte de overige zes in de wacht. Met de steun van deze laatste partij, die in onmin leefde met de Shirazi-partij vormde de Arabische ZNP, een coalitie-kabinet en werd de ASP gedwongen, in de oppositie te gaan. Blijkbaar heeft zij met deze Grondig Zanzibar, waartoe ook het eiland Pemba behoort, heeft een bevolking, die voornamelijk uit mensen van Afrikaanse afkomst bestaat. Van de ruim 300.000 onderdanen zijn ei g-sveer 225.000 Afrikaan. Circa 50.000 zijn van Arabische afkomst en de overige bewoners van Zanzibar Pemba bestaan uit Perzen, Indiërs en Europeanen. De hoofdstad Zanzi bar heeft ongeveer 60.000 inwoi Staatshoofd was sultan (na de soe vereiniteitsoverdracht Zijne Majes teit) Seyyid Jamshid bin Abdallah, die pas in juli van het vorig jaar zijn vader was opgevolgd. De opstandige elementen hebben Zanzibar tot republiek uitgeroepen. Hieruit blijkt dus reeds, dat hun staatsgreep voornamelijk gericht tegen het symbool van Arabische overheersing, dat de sultan en zijn voorouders steeds voor de meren deels Afrikaanse bevolking van eilanden moeten zijn geweest. Protectie Aan het begin tfan de zestiende eeuw veroverden de Portugezen het eiland, die er tot het eind van de ze ventiende eeuw bleven. In het jaar 1828 verlegde sultan Seyyid Said zijn residentie van Oman naar Zanzibar. Het duurde tot 1861, voordat het eiland (plus Pemba) onafhankelijk van Oman werden verklaard. Dit ge beurde met instemming van Enge land, dat de twee eilanden in tot Brits protectoraat maakte. In feite maakte deze .protectie" geen einde aan de onafhankelijkheid, want formeel aanvaardde de sultan slechts Britse bescherming om zich te kun nen handhaven. Toen Engeland vorige maand de soevereiniteit overdroeg aan het ko ninkrijk Zanzibar was er dus eerder sprake van het ophouden van de Moordenaar van Moskou gepakt De ..sadist met de bijl", een Rus die verscheidene moorden in Moskou en Ivanovo op zijn geweten heeft, is door de politie in Moskou gearresteerd. Het is de 26-jarige Vladimir Ionesyan, een Armeniër en deserteur. Hy heeft in Mos kou twee schooljongens en een vrouw, in Ivanovo een jongen en een vrouw vermoord en een meisje aangerand en ernstig gewond. Ionesyan heeft 2% jaar gevangenisstraf uitgezeten wegens deser tie. In het Orenburg-theater werkte hij als toneelspeler. Zijn medeplichtige, A. Dmitriyeva. met wie hij samenleefde, is eveneens gearresteerd. Bij de arrestatie vond de politic een bijl en andere voor werpen die sporen droegen van mis daden. Ionesyan heeft genoemde moorden bekend. Mevrouw Nhoe wil onderzoek dood Diem De schoonzuster van wijlen president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam me vrouw Ngo Dinh Nhoe heeft de secre taris-generaal van de Ver. Naties. Oe Thant, en de staatshoofden van de bij de V.N. aangesloten landen verzocht een onderzoek te doen instellen naar de omverwerping van de regering-Diem in november jl. De commissie zou de om standigheden van de verdwijning van haar echtgenoot (die eveneens om het leven is gekomen) en president Diem moeten nagaan. Foto's van hun lijken zijn niet overtuigend, zo meent me vrouw Nhoe. Sommige gegevens wijzen er volgens haar op dat de beide man nen niet dood zijn. Mevrouw Nhoe vraagt tevens om een onderzoek naar de beweerde medeplichtigheid van be paalde Amerikaanse kringen aan de militaire staatsgreep. positie genoegen genomen in afwach ting van .nieuwe mogelijkheden", die zich na de soevereiniteitsover dracht zouden voordoen. Wat nu? In samenwerking met de (nog maar kort geleden) verboden Oemma-par- tij, die geen enkele zetel in de Wet gevende vergadering had behaald, heeft de ASP nu naar de macht ge grepen. En er is nu reden, zich af te vragen, welke gevolgen de ge slaagde staatsgreep zal hebben voor het deel van Afrika. Wordt Zanzibar een prooi van communistisch gezin de elementen, zoals die wel voorko men in de Oemmapartij? Of zullen de gematigde figuren in de ASP er in slagen, de gebeurtenissen in de hand te houden? Dit zal vanzelfspre kend afhangen van de wijze, waarop de aanhangers van de ZNP en de ZPPP reageren op het afzetten van hun leiders en het uitroepen van de republiek. Tekenend voor de situatie lijkt het feit te zijn, dat Engeland angstval lig vermeden heeft, zich in de strijd op het eiland te mengen. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat de nieu we leiders (die van de ASP staan als pro-westers bekend) geen veran dering zullen brengen in de relatie met Engeland. Hierbij dient uiter aard vooropgesteld te worden, dat de opstandelingen er inderdaad in sla gen, hun bewind in de komende da gen te consolideren. Zuivering van afvalwater TEN Deense uitvinder, de heer E. Naabyeheejt een methode ontdekt afvalwater van de in dustrie te zuiveren en de uitge filterde stoffen te Oenutten. Zo slaagde hij er in uit het vuile water van een aardappelmeel fabriek een hoeveelheid pro teïne, zetmeel en suiker te halen. Deze stoffen waren zeer geschikt voor veevoeder. Twee chemici controleren de apparatuur (op de achtergrond). Links de uitvinder. „Veldmaarschalk" leidde opstand De afgezette sultan van Zan zibar, Jejjid Jamsjid bin Abdoel- la, die zondag na de staatsgreep in zijn jacht vluchtte, is gister ochtend in de Keniase havenstad Mombassa aangekomen. Doch de regering van Kenjatta, die het nieuwe bewind over Zanzibar heeft erkend, heeft de sultan op dracht gegeven de territoriale wateren van Kenia te verlaten. Hij moet buiten deze wateren op orders wachten. De toestand op het eiland is vrij rustig. Er komen sporadisch schietpartijen en plunderingen voor. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken deelde mee, dat de torpedobootjager Manley de haven van Zanzibar is binnengevaren en een begin heeft gemaakt met evacuatie van de vijftig Amerikaanse onderdanen, die op het eiland wonen. „De veldmaarschalk99 Van officiële zijde werd meegedeeld, dat sinds gisterochtend de kabelverbin dingen met Zanzibar zijn verbroken. Ge meld wordt dat in Nairobi door radio- Het 7.237 ton metende Poolse vrachtschip Ko- palnia Wujek is giste ren te Leith in Schot land aangekomen. Ka pitein was de knappe roodharige Danuta Wa- las. Zij nam de leiding over het schip vyf da gen geleden over, nadat de kapitein ziek gewor den was en te Grims by achtergelaten moest De 32-jarige Danuta is gewoonlijk eerste stuurman. Haar echtge noot is tweede stuur man. Zü is de enige Poolse, die gerechtigd is als scheepskapitein te varen. Ze geeft toe, dat het niet zo eenvoudig is de bemanning onder de duim te honden. „Het is lastig om de mannen mijn gezag op te leg gen", zegt ze. „Sommi gen werken mee, an deren niet. Het is onge veer half om half." Danuta is de moeder van een 10 jaar oude zoon. Ze begon haar zeeloopbaan zeven jaar geleden. Maar voor het zover was had het Poolse ministerie voor scheepvaart 18 maal ge weigerd haar tot de zeevaartschool toe te Danuta meent te we ten dat slechts drie andere vrouwen twee Russinnen en een Duit se het kapiteinsdiplo ma bezitten. „De Rus sinnen zjjn net mannen en hebben zware stem men", zei ze. Met Danu ta is dat helemaal niet het geval. Zij draagt een goed gesneden jasje met koperen knopen, een witte shirt, een zwarte overjas, gladde rok, ny lons en schoenen met naaldhakken. „In mijn privé-Ieven hou ik ervan 100 pro cent vrouw te zijn en in dienst ben ik 100 pro cent zeeman. Dat is niet zo moeilijk". De nieuwe eerste stuurman Wla- dyslaw Plawski zegt, dat zjj een goede kapitein is. „Ze weet hoe ze n*»4 de mannen moet om gaan en je wordt niet uitgekafferd en uitge vloekt", zegt hij. Zanzibar uitgezonden berichten zyn op gevangen. Een geheimzinnig iemand, die zich „de veldmaarschalk" noemde, las een reeks van bevelen voor. Deze hielden on der meer in dat de inwoners van Zanzi bar wapens, die zich in hun bezit bevin den, moeten inleveren. Wanneer mensen worden betrapt op verboden wapenbezit, zullen gij ter plaatse worden neergescho ten. Later werd de geheimzinnige „veld maarschalk" geïdentificeerd als John Okello, een Afrikaan uit Kenia van wie is gemeld dat hij onlangs enige tijd op Cuba heeft doorgebracht als persoonlijk gezant van Baboe, de leider van de linkse Oemmapartij, die nu de functie vervult van minister van buitenlandse zaken. Toegang ontzegd Radio-Zanzibar maakte voorts bekend dat de sultan van Zanzibar voor zijn le ven de toegang tot Zanzibar is ontzegd en dat de eigendommen van al zijn vroe gere ministers zijn verbeurd verklaard. Het paleis van de sultan is reeds over genomen en wordt gebruikt als hoofd kwartier van de rebellen, aldus radio- Zanzibar. Gisteravond werd via de ra dio de arrestatie bekendgemaakt van de ex-minister van buitenlandse zaken, sjeik Ali Moesjin. Later deed Moesjin via de radio een beroep op de volgelingen van de oude regering om de wapens neer te leggen. Behalve Kenia, heeft ook de regering van Oeganda het nieuwe bewind over Zanzibar erkend. Intussen is in de stad Zanzibar de tekst gepubliceerd van een bericht, dat zondag door radio-Zanzibar werd omgeroepen en dat als volgt luidt: „Zanzibar wil geen inmenging door andere staten in zijn binnenlandse aangelegenheden. Onder „andere staten" verstaan wij de V.S., En geland, Kenia en Tanganyika". Vernomen worda dat er zich een tekort in levensmiddelen aan boord van het jacht van de sultan gaat vertonen. Aan boord van het jacht bevinden zich 111 personen, namelijk de sultan, een gevolg van 29 man, 42 politiemannen en 39 vluchtelingen. Onder de politiemannen bevinden zich drie Europeanen. De Panamakanaalzone Amerika kan geen bedreiging van de veiligheid van het Pana makanaal gedogen. Wanneer de orde volledig hersteld is, zullen directe besprekingen over deze kwestie mogelijk zijn. De Ver enigde Staten zijn vastbesloten, hun verplichtingen aangaande de functionering van het kanaal te vervullen in het belang van dege nen, die van deze scheepvaart weg afhankelijk zijn. Het bestand Deze verklaring liet president John- >n vanochtend verstrekken, nadat hij enkele uren met deskundigen had ge sproken. Er wordt voorts in gezegd, dat de Amerikaanse militairen in de kanaal zone zich bewonderenswaardig hebben gedragen tegenover provocaties plunderaars en sluipschutters. De klaring besluit met de mededeling, dat de Ver, Staten trachten een politiek van goede betrekkingen met de nabuur landen te voeren en dat zij dit van deze landen hetzelfde verwachten. Dit houdt in, dat president Johnson heeft laten wéten meer te wensen dan het gecon troleerde bestand, waarover gisteren (zo als gemeld) overeenstemming werd be- Normaler Van Panamese zijde blijft men intus- ;n volhouden, dat het verdrag van 1903 met de Ver. Staten over de kanaalzone vorige week donderdag officieel werd opgezegd. In Washington heeft men ech ter nooit een dergelijke verklaring ont vangen. Men is er daar slechts van op de hoogte, dat Panama de diplomatieke be trekkingen met de Ver. Staten heeft ver broken en zijn ambassadeur uit Was hington teruggeroepen. De Amerikaanse regering is van oordeel, dat de volgende stap nu bij Panama vandaan moet ko men dat de diplomatieke relaties met de Ver. Staten heeft verbroken. Dit lijkt wel mogelijk te zijn, nu de span ning begint af te nemen en de rust m zone terugkeert. Het Amerikaanse personeel is al te ruggekeerd naar het ambassadegebouw. De Amerikaanse militaire commandant heeft het beheer van de zone weer over gedragen aan de burgelijke gouverneur Fleming. Bovendien hebben de Ameri kaanse autoritetiten opdracht gegeven tot het gezarrvnlijk voeren van de Ame rikaanse en Panamese vlaggen op spe ciaal aangeduide plaatsen In de kanaal- Op doorreis van Rome naar Panama vertoefde gistermiddag de Panamese mi nister van justitie, Max Arosemena, eni ge tijd op Schiphol. Nieuws kan hij (ui teraard) niet vertellen, want op het ogen blik van de onlusten was 1/j niet in Pa nama. Hij verkla irde dat zijn land thans nationalisatie van het kanaal verlangt en sprak de mening uit, dat het nog wel eens zo ver zal komen ook. Hij verge leek het Amerikaanse optreden tegen over Panama met de behandeling, die de Ver. Staten Nederland hebben gege ven ten tijde van het conflict met Indo nesië over Nieuw-Guinea. Kerstbezoeken kostten DDR drie miljoen Volgens het Oostberlijnse persbu reau ADN heeft het massale bezoek van Westberlljners aan Oost-Berlijn in de periode van Kerstmis en Nieuw jaar Oost-Duitsland 3.000.000 mark ge kost voor diensten van de spoorwegen, bussen, trams, taxi's en de diensten van medisch en verplegend personeel in het bijzonder voor ouden van dagen en gebrekkigen. Voor 2,5 miljoen aan schilderijen verbrand Gisteren zijn bij een brand in hel William Hallsborough-museum in Lon den kostbare schilderijen tot een be drag van ruim 2,5 müjoen gulden be schadigd. Tot de beschadigde meester werken behoort een Romeins tafereel van Canaletto dat ruim 350.000 gulden waard zou zijn. Verder een Van Dijck en een Boucher uit de Rothschild-ver» zameling. De politie houdt ernstig rekening mei de mogelijkheid van brandstichting. In de nabijheid van het museum zijn 's nachts vandalen aan het werk ge weest. Ruiten van juwelierszaken en an tiekwinkels hebben het moeten ontgel den. Het is mogelijk dat dezelfde fi guren ook brand gesticht hebben. Het goedkoopste van de schilderijen die zich in het geteisterde gedeelte be vonden, was ruim 20.000 gulden waard. Op 27 januari begint voor de recht bank in München een proces tegen ds 53-jarige Erich Deppner, aan wie mede plichtigheid aan moord op 7 Russisch» krijgsgevangenen uit het kamp Amers foort ten laste wordt gelegd. Hij heeft op bevel van Rauter een executiecom mando samengesteld. Deppner heeft des tijds verklaard dat Rauter de executis bevolen had als represaille voor wreed heden tegen Duitse soldaten. Anschwitz-SS'er gaf toes MINSTENS tien gevangenen uit het beruchte speciale blok elf in het concentratiekamp Auschwitz werden per executie dag doodgeschoten. De gevange nen moesten zich in het waslo kaal van de bunker uitkleden en werden dan naakt voor de „zwar te muur" op de binnenplaats op gesteld. Daarna klonken met korte tussenpozen knallen steed nekschoten, die de blok- commandant van vlakbij op de gevangenen afvuurde". Deze bekentenis deed gisteren de voor malige SS-Oberscharrführer Klaus Dylewski, eon van de tweeëntwintig be klaagden in het Auschwitz-proces, voor de rechtbanx in Frankfort Dit is de eerste maal in het zes dagen oude pro ces dat een van de beklaagden toegaf dat hij gevangenen heeft zien doodschie ten. iviei een toonloze stem verzekerde Dy lewski (47 die deel uitmaakte van de politieke afdeling van het kamp, dat hij zelf geschoten had. Hij ontken- J~iE voormalige SS Oberscharrfv.hrer Klaus Dylewski voor de recht bank in Frankfurt in het Ausch- witzproces. Hij gaf toe, dat hij gevangenen uit het beruchte blok 11 in het concentratiekamp had zien doodschieten. Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. tmjm Jjh een (iüjhtc lij, I Een woordvoerder voor de Londense onder grondse heeft gisteren gezegd, dat men in zeer grote mate voorstander is van het verhogen van het aantal niet-rook-coupés in de treinen. Men neemt sedert 30 september een proef en zet 2 in plaats van 4 rookcoupés in de treinen van 6 wagons. Op elke 200 brieven ble ken er 160 schrijvers voorstanders te zijn van dit systeem. I Op de gedrukte uitno digingen voor een poli tieke vergadering in Neuss (West-Duitsland) op woensdag staat ver meld, dat de vergadering zal worden onderbroken om de liefhebbers in de gelegenheid te stellen te gaan kijken naar het vervolg van het televisie spel „Tim Frazer" van de Engelse schrijver Francis Durbridge, op het toestel in het stad- I Twee Japanse boezem vrienden, Kaemosoek Yamamori en Yosaboero Kazaka, zijn twee en en half jaar geleden aan een partij goh (een soort schaakspel) begonnen en zijn er nu nog mee be zig. De twee vrienden doen hun zetten per an sichtkaart. Iedere kaart wordt als een kostbaar kleinood bewaard. Yamamori woont in To kio en zijn vriend woont in Osaka. I Het noordoostelijk deel van de Verenigde Staten werd gisteren gegeseld door een huilende sneeuwstorm met wind snelheden tot 80 km per uur, die door het Ame rikaanse weerbureau de ergste van deze winter werd genoemd. In Ne- goa (Illinois) zijn onge veer 500 automobilisten gestrand. De nacht brachten zij door in ker ken en scholen. Duizen den anderen moesten hun wagens laten staan. De hoofdstad van Illinois, Springfield, is geheel vafi de buitenwereld afgeslo ten. In New York is minstens 20 cm sneeuw gevallen. I Het raadsel van het varken achter het stuur van de auto van een ko lonel in Kopenhagen is opgelost. De politie en militaire autoriteiten verklaarden trots, dat een man bekend had een varken van een boer derij te hebben gestolen. De man kon echter geen koper vinden voor het varken. Omdat hij het dier niet in de kou wil de achterlaten had hij het in de auto gestopt. Toen een bakker in het Noorse plaatsje Har- stad na een korte afwe zigheid zijn bakkerij be trad trof hij er een zee hond aan die zich te goed deed aan de verse tarwebroden. Geen won- der dus, dat de zeehond! zich ertegen verzette dat hij naar zijn eigen omge- ving werd teruggebracht. j Hij gaf de bakker met zijn vinnen een paar fik se klappen. De bakker die toen moest kiezen tussen z'n bestaan en de zeehond, liet hem uitein-l delijk naar gelukkiger jachtvelden overbrengen.' 1418) De zandsteengrotten van Val kenburg, in Zuid-Limburg, danken hun ontstaan niet aan natuurlijke formaties, maar aan de vlijt van de mensen. Desondanks behoren ze tot de merkwaardigste grotten van Europa en laten niet na de verba zing van de bezoekers op te wekken. De steensoort, waarin de grotten zijn gevormd, is opgebouwd uit kalk- resten van onmogelijke hoeveelheden schaal- en schelpdieren, die in vroe ger tijden de zeeën in dit gebied bevolkten. Onder geweldige druk is deze kalk- en kie zelmassa aaneen- gekit en aldns ont stond de gele, kor relige, weke zand steen die zo zacht is dat hij zich ge makkelijk met een mes laat bewer ken. Desondanks wordt de zandsteen se dert eeuwen als bouwsteen gebruikt, een aanwending die zeker niet moge lijk zou zijn, indien zich in de steen massa niet iets bijzonders zou vol trekken. In de oorspronkelijke toe stand neemt de zandsteen nl. onge veer zijn gewicht aan water op. Maar wanneer de steen aan de bui tenlucht wordt blootgesteld, scheidt het water zich af en de massa klont aaneen tot een stevige steen, waarop verwering hoegenaamd geen invloed heeft. Houdt men nu rekening met het feit. dat de zandsteen ondergronds moet worden nitgehakt, dan is het begrijpelijk dat in dit gebied uitge strekte grottensystemen konden ont staan. Daarbij moet vooral rekening worden gehouden met het feit, dat de Romeinen die deze steensoort en de daaraan verbonden voordelen reeds kenden, een andere methode hadden om de steen uit te graven dan tegenwoordig wordt toegepast. Zij zaagden de steen nl. vertikaal uit, d.w.z. van boven naar beneden, waardoor zalen en galerijen van ge- TOCD IS HET ZO* weldige hoogten konden ontstaan. Dc reusachtige grot ter hoogte van 50 m, heeft haar indrukwekkende hoog te (we zouden hier eigenlijk moeten spreken van diepte) dan ook te dan ken aan die bijzondere werkwijze van de Romeinse steenhouwers. Maar over dit alles wilden we eigenlijk niet eens spreken, want we wilden wat andere merkwaardighe den laten paraderen. In deze grotten doen zich enige onverklaarbare ver schijnselen voor met betrekking tot het water, dat in de oude Romeinse grot ten regelmatig In kleine druppels van de zoldering valt en onmiddellijk weer in de bodem verdwijnt. Tegen die druppels die regelmatig van de zoldering komen zou op zichzelf geen enkele aanmerking gemaakt kunnen worden, ware het niet, dat op een bepaalde plaats met verwon derlijke regelmaat één druppel valt, terwijl op een andere plaats drie druppels tegelijk in volmaakt ritme uiteenspatten. Lente of zomer, droog te of kou, blijken deze regelmaat niet te beïnvloeden, waardoor de wetenschap met een raadselachtig probleem werd opgescheept. Nog sterker spreekt het onder grondse meertje tot de verbeelding. Dit water beslaat een oppervlakte van 14 a en de waterspiegel van deze waterplas daalt met steeds weerkerende regelma totdat het meer geheel is uitgedroogd, waarna de waterspiegel onmiddellijk weer gaat stijgen tot het oorspronkelijke niveau is bereikt. Hiermee is een pe riode van 7 jaren gemoeid. We den- ken hierbij uiteraard aan een sifon werking, maar zekerheid bestaat hier Waarna we tenslotte bij de ijsgrot- ten belanden. Nadruk verboden. H. PÉTILLON de ook. actief bij selecties voor de gas kamers be*j okken te zijn geweest. Hij had destijds de executiebevelen voor rechtmatig gehouden, „want zij kwa men rechtstreeks uit Berlijn". Op de vraag, of het nooit bij hem was opge komen om dergelijke bevelen niet op te volgen, antwoordde hij, dat hij destijds „als jongeman' niet besefte dat ze onjuist waren. „Diep in mijn hart voelde ik dat ze wreed waren. Maar ik achtte ze in oorlogstijd rechtmatig omdat ik wrt, hoe wreed de Duitsers die in handen van de Russen raakten mishandeld en vermoord werden". Dylewski, die volgens de aanklacht ongelukkigen voor de gaskamers uit zocht en zelfs Russische volkscommis sarissen bij de „zwarte muur" dood schoot, was er naar zijn zeggen ziek van geworden. Toen hem daar wat meer over gevraagd werd antwoord de hij: „Als u van uw bureau in die onmenselijke dingen was gesleept, dan zou u ook hebben gemerkt, dat uw huid er niet dik genoeg voor was". Slechte stemming De volgende beklaagde was de in Bra zilië geboren Perry Broad (42), die kor poraal was bij de SS. Hij ontkende alle beschuldigingen tegen hem. Volgens de tenlasteleggii g had Broad de pasgeko- men gevangenen voor de gaskamers uit- ,.Ik heb de selecties van de mensen transporten olieer, maar gezien, a'.3 ik er op mijn fiets langs reed", zo zei de zomer van 1942 had hij als lid van de politieke afdeling naar zijn zeggen slechts bij geruchte van de vergassin gen vernomen. Pas later had hij vanuit de dienstkamcr in het kamp SS'ers met gasmaskers op bij de gaskamer bezig gezien. Hij verleide dat „bij grote druk te" dagelijks or>*cveer zestig tot zeven tig goederentreinen met gevangenen door het kamp reden De korporaal zei dat de stemming onder de SS'ers steeds slechter werd vanwege de vergassingen executes. Er werden politieke ri toe: ,De joden vijanden Duitsland waren een belangrijk onder werp tijdens de politieke lessen. Maar de man die de lesser gal werd nooit geheel serieus genomen. Hij bleef op roepen tot fatsoen tegenover meisjes, dat gaf he*r. de bijnaam van de zalig maker van de troep", zo vertelde ds SS-korporaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5