Noordwijkerhout krijgt een telefooncel Nieuwj aarsrede burgemeester van Noordwijkerhout Christenvrouwen voorgelicht over de reumabestrijding Aantal woningzoekenden stijgt nog steeds NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 14 JANUARI 1964 Raad ivas bijeen In de maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester P. M. M. van der Weijden gehouden raadsvergadering, vormde de beantwoording van de algemene beschouwingen der raadsfracties wel de hoofdschotel. Wij hopen hierop morgen uitvoeriger terug te komen. Dit antwoord van burgemeester en wethouders had de instemming van alle fracties. De ge meentebegroting cn de begroting van het grondbedrijf werden dan ook, enkele kleine wijzigingen daaraan toegevoegd, aangenomen. Bij de ingekomen stukken voor deze vergadering was een brief van de di rectie van het Telefoondistrict Haarlem gelegd, waarin deze de verwachting uit spreekt. dat in 1964 buitengewone omstandigheden buiten beschouwing ge laten in Noordwijkerhout een open bare telefooncel zal worden geplaatst. De heer De Winter vroeg de voorzit ter of een dergelijke telefooncel ook in De Zilk kon worden geplaatst. Een tweetal vacatures in de gemeen telijke sport commissie werd vervuld door de benoeming van de heren H. J. Timmers, Hoogduinweg 34 en J. Calver- lage. Prunuslaan 3. Op een verzoek van het R.K. school bestuur in De Zilk om medewerking in gevolge artikel 72 der lager onderwijs. Bonte avond in de Martha-stichtiug ALPHEN De bewoners van de Mar- tha-stichting hebben met de leidsters en leiders genoten van de bonte avond htm aangeboden door Victor Conselman en zijn artiestenpalet De organisatie en pre sentatie waren in handen van Bram Bom. De avond werd geopend door de heer Van der Ploeg, directeur van de Martha- stichtmg, waarna een afwisselend pro gramma in snel tempo werd afgewerkt Vooral het optreden van de bands van John Russel en Bob Leverman was een sucoes, evenals dat van de goochelaar Streefland uit Rotterdam en de volks dansgroep onder leiding van de heer J. Treure uit Haarlem. Ook het zingen van een negerzanger bracht vele handen op Tafeltennis Alphen ALPHEN De eerste competitiewed strijd van het nieuwe jaar werd door ATTC 1 zonder moeite in winst omge zet. Het was een vrij eenzijdige wedstrijd, geen enkel ogenblik was de overwinning in gevaar. Docos 2 verloor met 8—2. ATTC 2 kon het tegen leider Docos 4 niet bolwerken: 73. ATTC 3 speelde eveneens tegen nummer 1 op de rang lijst Het werd een keurige 64 over winning. ATTC 4 won met 54 van het Leïdse Scy 11a 7. ATTC 5 behaalde een krappe 64 overwinning op RTC. De ATTC-dames wonnen en verloren. Zij verloren met 82 van Te Werve 1 en zegevierden met dezelfde cijfers over AVA '54. Kaarten voor bejaarden ROELOF ARENDSVEEN" Uitslagen kaartowedstrijden uitgaansdag bejaarden: 1. mcj. R. Bakker 5873 pnt; 2. Fon Koek Jz. 5669 pnt; 3. Cees van Berkel 5486 pnt; 4. mevr. v. d. Meer-de Koning 5347 pnt; 5. Siem Schouten 5239 pnt De volgende kaartwedstrijd wordt gehouden donder dag 16 januari in café P. Rodewijk ROELOF A RENDS VEEN De plaatse lijke muziekvereniging Liefde voor Har monie heeft een geslaagde uitvoering ge geven. Het ten géhore gebrachte gaf blijk van gedegen studie. Na de pauze vertolkte de toneelgroep De Gastspelers uit Leiden het blijspel ,,Zeg het niet tegen Mathiilde", waarover wij onlangs uitvoerig schreven. De toe schouwers hebben zich uitstekend ver- Voorzitter J. Bakker sprak een dank woord voor de steun in het afgelopen jaar ondervonden. Hij hoopte, dat de droom van de leden het kmende jaar zal worden verwezenlijkt: een mooi uniform. wet 1920 voor de aanleg van een tuin en een omheining rond de meisjesschool aan de Beukenlaan werd gunstig beschikt en voor het jaar 1964 werd per leerling aan de bijzondere lagere scholen beschikbaar gesteld een bedrag van 65,—. Ditzelfde bedrag per leerling is voor de ULO- school vastgesteld op 90, Bij de rondvraag vestigde de heer Hogervorst er de aandacht van het ge meentebestuur op. dat aan de totale re constructie van de Schulpweg nog slechti het aansluiten van een gedeelte der straatverlichting ontbreekt. De heer Blaauw verzocht het gemeen tebestuur de onderhandelingen met de eigenaren van gronden, nodig voor de rioleringswerkzaamheden, niet te vlug af te breken. De voorzitter zegde dit toe. maar voeg de er aan toe dat hij in de resultaten, gezien de ervaringen, weinig hoop had. De heer De Winter bracht namens de Zilker jeugd het gemeentebestuur dank voor de aanleg van het speelplein aan de Hafkenscheidtlaan. Grote aanwas van forensen In Alphen aan den Rijn ALPHEN De afdeling Zuid van de Christenvrouwenbond vergaderde gisteravond in gebouw „Nabij". Er was veel belangstelling. De presidente, mevrouw K. R. Langeveld-Feringa mediteerde over de gelijkenis van de wijze en dwaze maagden. Was voorheen in november de huishoudelijke jaarvergadering, men had die verzet naar januari en daarom werden nu versoheidene verslagen uitgebracht. Mevrouw Buizert, algemeen adjundte, deed de activiteiten van de voorbije periode de revue passeren. Er werden dertien vergaderingen gehouden. De propaganda-commissie, onder leiding van mevrouw Grosheide, boekte een ledenwinst van achttien en de af deling telt nu 226 ledert. De bezoekcommissie, waarvan mevr. Brouwer hoofd is, bracht zestig bezoe ken. Verzocht werd als men in aan merking komende gevallen weet. dit haar direct te melden. Mevrouw Hanemaaijer gaf een finan cieel overzicht. De periode omvatte veertien maanden. Begonnen werd met een bat!g saldo van ruim f75. dat op 31 december 1963 f24,15 bedroeg. Mevrouw Van der Neut vertelde een en ander over het Magdalena- en Al- bronda v. d. Nagelfonds, beide voor dienstverlening aan de leden, in gevallen waar andere hulp niet voldoende is. of ontbreekt Bestuur Om gezondheidsredenen heeft mevr. Marseille bedankt als secretaresse; de presidente bracht haar hartelijk dank voor het verrichte werk. In de vacature kon nog niet worden voorzien. Wel wer den de dames Hofstra en v. d. Loo als NOORDWIJKERHOUT Bli de aan vang van de maandagavond gehouden raadsvergadering de eerste vergade ring in 1964 heeft burgemeester P. M. M. van der Weüden een overzicht gegeven van het wel en wee der ge meente ln het afgelopen jaar. Bij de al gemene beschouwingen rond de begro ting 1964 is aan verscheidene punten reeds aandacht besteed. Het zielental der gemeente steeg in 1963 met 116 personen, waardoor het aantal inwoners per 31 deceember jL 12.172 bedroeg. De laatste 8 jaren zijn, gedeeltelijk bewust, gedeeltelijk gedwongen door .de moeilijkheden op de bouwmarkt, foren- aangetrokken. Van 1957 tot en met 1963 werden 246 woningen door forensen bewoond. In 1963 kwamen 96 woningen gereed. aar'van er 64 door ingezetenen of eco nomisch geboradenen zijn of zullen wor den bewoond en 32 door forensen. Op 1 januari van dit jaar waren in aanbouw 49 woningen, terwijl rijksgoedkeuring verleend voor 55 woningen. Op 89 aanvragen om rijksgoedkeuring werd nog niet beslist, terwijl voor 47 wonin gen binnenkort plannen zullen worden ingediend. Van deze in totaal 240 wo ningen zijn 36 woningen ontworpen in plan Zuid. waarvan de grond nog geen eigendom der gemeente is. zodat na ver kregen goedkeuring 204 woningen zou den kunnen worden gerealiseerd. Van deze 204 woningen kunnen er 177 op gemeente-grond worden gebouwd, waarvan in St. Victor I: 38 woningen; St Victor II: 96: Zilk: 27; Zeestraat: 16. De plannen St Victor L en II en De Zilk zijn hiermede volgebouwd. Van deze 204 woningen zullen er 163 ten goede komen aan eigen ingezetenen of economisch gebondenen. terwül van de 41 vrije-«ector-koopwoningen de ingeze tenen mogelijk ook nog kunnen profite ren. Op 1 januari 1964 stonden ingeschre ven 326 woningzoekenden. Burgemeester Van der Weijden gaf een dorre opsomming van cijfers ten- Gemeenteraad van Alkemade ALKEMADE De gemeenteraad ver gaderde onder leiding van burgemeester Kolfschoten. De burgemeester sprak een nieuwjaarsrede uit. waarin htf onder meer zei, dat de bevolking van Alkemade van 9.594 is toegenomen met 196 tot 9.790 per 1 januari. Het aantal woningzoeken den is nog steeds stijgende, 141 per 1-1- '64 tegen 107 per l-l-'63. In de laatste jaren zijn 213 krotwoningen ontruimd. Spr. betreurt het dat door omstandig heden vertraging is gekomen in de bouw van 29 woningwet- en premiewoningen van het contingent 1963 In het afgelopen jaar zijn 21 woningwetwoningen gereed gekomen en is het woningbezit in het gemeentelijk woningbedrijf gekomen op 446 met een gemiddelde huur van f15 per woning. Voorts zijn 12 premiewoningen gesticht, waardoor het aantal van deze particu liere woingen is gestegen tot 84. Het to taal aantal huizen na de oorlog gebouwd beloopt 839. Gelukkig is in de gemeente voldoende bouwgrond aanwezig, bijna 60 ha., terwijl ontsluitingswegen in het nieuwe tuinbouwgebied Googerpolder in aanleg zijn. Betrcffénde het onderwijs werd ge steld. dat de teruggang van het leerlin gental aan de lagere scholen zich ge stadig voortzet. Op een in een vorige vergadering ge stelde vraag, antwoordde de burgemees ter, dat het wachtverbod voor auto's aan de westzijde van het Noordeinde Roe- lofarendsveen alleen zal gelden op werk dagen en niet op zondagen. Alle voorstellen van B. en W. gingen onder de hamer door. Rondvraag In de rondvraag verzocht de heer J S. Pennings om meer lichtpunten in de duisternis van het Lage Land. De heer N. A. J. Rietbroek kreeg op zijn vraag inzake de mogelijke verkoop van molen P. Kraan te Oude Wetering ten ant woord. dat de door de gemeente toege zegde subsidie alleen zou gelden als deze molen gerestaureerd werd door het be trokken polderbestuur. Deze subsidie zal niet gelden voor een nieuwe eige- De heer J. J M. Bakker informeerde naar het in de politieverordening ver vatte sneeuwvrijmaken van trottoirs door de aangrenzende bewoners, aangezien ge bleken is dat dit praktisch niet gebeurt Spreker wilde dit voorschrift uit de po litieverordening doen uitvoeren of an ders bepalen dat deze taak aan de ge meente komt De voorzitter beloofde een beroep te zullen doen op de bewoners tot naleving van het bewuste artikel, een zaak van burgerzin en burgerplicht. Voordat men aan de openbare verga dering begon en na afloop daarvan kwam men achter gesloten deuren bijeen. einde mede een basis te hebben bij de discussies in de raad over de vraag in welke richting het beleid van het ge meentebestuur in de naaste toekomst moet gaan In de op Noordiwijk na grootste ge meente in oppervlakte van de streek aldus burgemeester Van der Weijden moet men niet te pas en te onDas komen met de kreet ..met iedere vierkante me ter bollengrond moet worden gewoe kerd!" Er zün hier nog honderden hec taren voor de bollenteelt geschikt te maken, zodat ik het met verantwoord acht degenen, die als arbeider in het bollenvak de gemeente trouw bliiven. voor misschien 75 jaren onder te bren gen in etagewoningen of woonkazernes, alleen om enige hectaren grond uit te sparen. De bollencultuur is waard voor haar op te komen, doch overdrijving schaadt. Bloemenveiling in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Niettegen staande de aanvoer aan de bloemenvei ling Roelofardendsveen, mede door de wisselende vorstperioden, nog steeds aan de matige kant is passeren tóch dagelijks een tachtig karren bloemen de veiling- klok Het leeuwedeel in de aanvoer wordt ingenomen door de narcis Early Glory en de tulpen waarvan thans reeds een aardige variatie aanwezig is. Voor de narcissen is een redelijke vraag voor ex port, dit in tegenstelling voor de tulpen. Bij een dreigende vorstperiode begint ook de animo voor de binnenlandse af zet te tanen. Als voorbeeld hiervan mag gelden dat vrijdag Rose Copland nog tot f 2 per bos noteerde, maar maandag de topprijs slechts f 1,60 per bos. Soor ten als Krelage, Preludium, Wintergold en White Sail moesten genoegen nemen met een prijs van f 0,80 tot f 1 per bos. Enkele aparte soorten als Prominence, en Paul Riahter kwamen tot f 1,50 en f 1,60 per bos. Naar verhouding doen de nar cissen tot ruim f 0,80 per bos het iets beter. Ook voor de Amerikaanse anjers is de belangstelling matig. Rozen komen er in zeer kleine hoeveelheden, maar bij goede kwaliteit is een behoorlijke prijs te maken. Bazaar voor DOSR ROELOFARENDSVEEN Zaterdag wordt in de veilhghallen een bazaar ge houden te bate van DOSR. Met de bazaar van vorig jaar is geld bijeenge bracht voor de fundering van kleedlokaal en kantine op het nieuwe sportpark, nu is geld nodig voor de bovenbouw. Nieuwe voorstellen grenzen visgronden LONDEN: De Europese visserijconfe rentie, waaraan wordt deelgenomen door de E.E.G.. de E.V.A.. Ierland, IJsland en Spanje heeft het overleg over de gren zen der visgronden maandag in Londen hervat op basis van voorstellen die get»- melijk zijn ingediend door de delegaties van Engeland en de zes E E.G -landen, zo heeft een woordvoerder van de Britse delegatie medegedeeld. Hij gaf geen bijzonder? eden over de voorstellen, maar volgens waarnemers vormen ze een compromis dat is ontstaan tijdens niet-officdële besprekingen tussen de delegaties van Engeland en de EE.G Tot duswer had de vergadering te ma ken met een Brits voorstel voor een vis- serijgrens van zes mijl en een Belgisch voorstel tot handhaving van de hu óigc driemij lsgrens. De waarnemers waren van oordeel, dat de voorstellen het overleg nieuw leven hebben ingeblazen, of ze echter voor de vergadering geheel aanvaard baar zijn zal vooral afhangen van de Scandinavische landen, zo meent men. Engeland heeft al laten weten, dat he» zijn visserijgrens zal verleggen tot zes mijl als het overleg mislukt Nu meer films in Burgerveen BURGERVEEN De dorpsraad Burgerveen heeft een 16 mm filmprojec tie-apparaat gekocht waarmee geluids films kunnen" worden gedraaid. Eens per maand wordt in het dorpshuis een film vertoond. Men hoopt nu meer filmavon den te kunnen geven. Het toestel kan ook op de instuifavonden worden ge- Cont acta vond ijsclub van Burgerveen BURGERVEEN Zestig leden hebben meegedaan aan de op de contactavond dorpshuis Marijke gehouden wedstrijden de ijsclub Vooruit De uitslagen: klaverjassen: 1. H. v. Andel 4884 pnt; J. Koek 4803 pnt; 3. C. Zeldenthuis '38; 4. M. Joren 4689; 5. C. Pecht 4675; W. Schilders 4669. Sjoelen: 1. P. Joren 336 pnt; 2. H. v. d. Blom 335; 3. C. Steegman 326. Domineren: 1. J. P. v. Bergen; mevrouw Visser-Michel; 3. mevrouw Sneeuw. BURGERVEEN Vanavond om hall acht vergadert de plaatselijke afdeling de christelijke plattelands-vrouwen- bond. Mevrouw Haak uit Hoofddorp, vrijwilligster van het Rode Kruis, hoopt te vertellen over het welfarewerk. Voorti worden films gedraaid. BURGERVEEN Morgenmiddag hall drie wordt een bijeenkomst voor de bé- jaarden gehouden. Besturenbond in ALPHEN Vakbeweging moet prijzen goed in de gaten houden ALPHEN In Concordia heeft de Chr. Besturenbond gisteravond de eerste bijeenkomst gehouden in 1964, aan welk feit de voorzitter, de heer W. Geerlof, in zijn openingswoord bijzondere aandacht schonk. Met name wekte hij op de organisaties trouw te blijven, want daarmee dient men zijn belangen het best. Waar allerlei „wilde activiteiten" toe leiden is zojuist nog weer gebleken in het visserijconflict, waar de rechter een uitspraak deed, die voor de betrokkenen niet prettig is te noemen. De heer Jaarsma. hoofdbestuurslid de Christelijke Metaalbedrijfsborad. verhinderd zijn aangekondigde te houden. Zijn taak werd overgenomen door bondsbestuurder Nieuwland uit Rotterdam- Met behulp van het flanel bord heeft deze de ontwikkeling van de loonpolitiek geschetst van vóór 1940 en daarna de periode sedert 1945. Vooral de invloed van de overheid op. de gang van zaken werd belicht totdat men einde lijk, begin 1963 weer op een, voor de vakbeweging, meer acceptabel punt Helaas zün in de loop van 1963 verscheidene factoren opgetreden, met name ook in de prijsontwikke ling, die tot spanningen geleld heb ben én voor de werknemersvakbewe ging aanleiding moesten vormen de xaken scherper te gaan stellen. Het dragen van groter verantwoorde- In Noordwijk aan Zee Drie ontmoetingsavonden geref. en hervormden NOORDWIJK Het comité van zes, dat leiding geeft aan het gesprek tus sen hervormden en gereformeerden te Noordwijk aan Zee, heeft een pro gramma van drie ontmoetingssamen komsten vastgesteld. Vrijdag 24 ja nuari hoopt ds. Y. Schaaf te komen spreken over: Bijbel en oecnmene. Ds. Schaaf, die medewerker van het Ne derlands Bijbelgenootschap is, keerde onlangs terug uit Kameroen (Afrika), waar hij in opdracht van het N.B.G. vertoefde en belangrijke ervaringen opdeed. Vrijdag 28 februari is het woord dr. G. P. H. Locher, zendingssecretaris der Hervormde Kerk, die het zal hebben Noordwijks schietnieuws NOORDWIJK Wisselmedailles wer den met de buks gewonnen door: mej A. Z. van Weeghel, 48 p., 1ste kl.; W. Caspers, 48 p., 2de kl.; J. G. Schneyder, 48 p., 3de kl. K.S.O.: P. Slingerland. 59 p., 1ste kl; J. Plug, 58 p., 2de kl. In de tweede klas werd de medaille definitief gewonnen door J. Plug met 55-57-57-60-58 punten. Hij promoveert de eerste klas. te Noordwijk NOORDWIJK Op de Herenweg bij de Krom stak de fietser A. van der Niet onvoorzichtig over. De bestuurder van auto, een bedrijfsleider uit Noord- wijk, trachtte hem nog te ontwijken, desondanks werd de fietser ge schept door de auto. Hy werd ernstig gewond naar het academisch ziekenhuis in Leiden gebracht. De auto kwam eerst tegen een paal en vervolgens in de berm terecht en werd zwaar beschadigd. NOORDWIJK Dc gepubliceerde weekagenda kan aanleiding geven tot misverstand. De feestavond van de Northgo-ruiters heeft vrijdagavond in het Casino plaats en op dezelfde avond ver gadert de Christenvrouwenbond in de zaal bij de Geref. kerk in de Vinkenlaan over: Eenheid en zending. Ten slotte wordt op vrijdag 20 maart het woord gevoerd door ds. M. Groenenberg, her vormd predikant te Utrecht, en dr. J. M. van Minnen, gereformeerd studentenpre dikant aldaar. Zij hebben als onderwerp; De weg tot elkander. De eerstvolgende avond, die van 24 januari, valt in de week van het gebed voor de eenheid der christenen, die de laatste jaren over de gehele wereld wordt gehouden. Het is dan ook de bedoeling na het referaat van ds. Schaaf gezamen lijk te bidden voor de eenheid waa Christus Zijn Vader heeft gevraagd. Alle bijeenkomsten worden gehouden in het gereformeerd verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat. Ze beginnen om acht Duivenexpositie in Noordwijk aan Zee NOORDWIJK Op de postdulvententoor stelling van de vereniging „Steeds Snellei in hotel De Zeeleeuw te Noordwijk zijn c volgende prijzen toegekend: Klasse 1, blauwband oude doffer: 1 J Aanhane, 2 C H van der Poel, 3 C van de Zonneveld. 2 C van den Klasse 3. blauwband jai Wiel. Klasse 5, blauwband jonge doffer: 1 W D Zonneveld. 2 W D Zonneveld. 3 J van der Klasse 6. blau' Klasse 7. blauwkras oud schier en Zn.. 2 J Bamboe Klasse 8. blauwkras oi kampioen van de tentoon Klasse 13, roodvaal oude doffer: 1 H Sr., 2 R van Rijn. 3 W D Zonneveld. Klasse 14, roodval oude dulvin: 1 J F Aanhane, 2 L A Glasbergen Klasse 15, roodval jarige doffer: 1 J Barn- hoorn, 2 H Smit en zn. roodvaal jarige duivin: 1 J doffer. 1 J F Aanhane, 2 J Bamboorn. 3 Theo Aanhane Klasse 18. roodval jonge duivin: 1 J F Aanhane. 2 Th Aanhane. Klasse 19. bont oude doffer. 1 J Plug, 2 M van der Wiel. 3 J Zonderwijk. Klasse 20, bont oude duivin: 1 J F Aa hane. 2 J van der Niet, 3 C van den Bei Klasse 21, bont jarige doffer: 1 J Plug, J F Aanhane. 3 C van den Berg. Klasse 22, bont jarige duivin: 1 G Duin dam, 2 H Smit en zn., 3 L A Glasberg! Klasse 23, bont jonge doffer: 1 J B >ergen, 2 G Duindam. Klasse 25, alle kleuren jeste late jonge duif) V r Aanhane, 3 W Stecnvc luivln. 1 L A Glas- Haak-Hoonaai late doffers: 1 Steenvoorden, 2 lijkheid, zoals de Christelijke vakbewe ging die wenst roept de leiding, maar ook de leden, op tot zelfdiscipline. Maai die moet men dan niet van één kant ver wachten, en daarom kan men niet toe staan dat het prijzenfront ongelimiteerd in beweging komt en elke positieverbe tering daardoor wordt uitgesloten. De uitvoerigheid van de stof was er oorzaak van dat men niet tot een vol ledige discussie kon komen (er was veel belangstelling) en daarom is het voor deze bijeenkomst een vervolg te geven op 2 maart as. Wandelpuzzel in Alpheii ALPHEN De' Alphense wandelsport vereniging „Op goe.de voet" hield zater dag een wandel-puzzeltocht voor haar jeugdleden. Ondanks de kou namen toch 49 jongens en meisjes -aan de tocht deel. De koude' voeten vormden het grootste probleem; vooral de controleurs hadden het moeilijk. Er werd gelopen en gepuz zeld in groepjes van zes met een leider of leidster. De tocht was ongeveer 8 km Er werd om half drie gestart bij het IJsclubgebouw. Sommige groepjes zagen geen kans om, voor het donker de ge hele tocht uit te lopen. Na een geani meerde prijsuitreiking gingen allen oir half zes huiswaarts. Voorlichting in Ter Aar Tuinbouw is niet zonder toekomst TER AAR Dc Christelijke Doeren en Tuindersbond afdeling Ter Aar heeft een vergadering gehouden om de leden tuinders de gelegenheid te geven hun vraagstukken te bespreken met c<yi hoofdbestuurder van de organisatie. Hiervoor was de heer P. J. Bregmans uit Leidschendam gekomen, die in een helder betoog verschillende zaken ln de tuinbouw belichtte. De tuinbouw moet er voor zorgen niet een groep te worden, waaraan men uit medelijden nog wel een bestaan gunt In het afgelopen jaar zijn de bedrijfsuit- komsten nogpl verschillend geweest Voor de stookbedryven is het een goed jaar geweest, maar de koude-grond-tuin- ders hebben geen bestaan kunnen ver dienen. Nu kan men de weg inslaan, zoals sommige economen willen, om deze be drijven te laten verdwijnen en de onder nemers een andere werkkring te laten kiezen. Maar men moet deze mensen de middelen verschaffen om hun bedrijf op een hoger plan te brengen. Hiervoor zijn verschillende mogelijkheden. Men kan economisch voorlichting krij gen en kredieten van de banken en het Borgstellingsfonds. Ook is er het Waar- borginstituut. Dan zijn er beslist moge lijkheden om het bedrijf voort te zetten. Maar men zal ook als tuinder met z'n tijd mee moeten gaan; de ontwikkeling kan men niet tegenhouden Grote in vesteringen, waarvoor de oudere genera tie terugschrikt, zullen een uitweg bie den. Daarom moet de tuinder ook kennis van zijn vak hebben: de jeugd moet naar school om dat te leren. Dat vraagt of fers. ook in het bedrijf Er zal altijd vraag naar verse groente blijven en daarom is er toekomst voor de tuinbouw, ook al zal men wel eens moeten over gaan op andere teelten. Burgerlijke stand van Hazerswoude HAZERSWOUDE GEBOREN: Hu- bertus Theodoras Peter Maria, z v M H H C Sommers en P G M v d Ven: Mar- garetha, d v F A Dorsman en N Raap- ONDERTROUWD: Van der Staak, Hu- bertus Henricus Gijsbertus. 58 j en Loo- mans, Elisabeth Anna Geertruida. fAdvertentie DEELBOUWER GEVRAAGD VOOR SPRUITKOOL by P. v. d. EYK 1IOJJEVEENSEWEG 18 HAZERSWOUDE TEL. 01728—108 bestuurslid geïnstalleerd, want het be stuur is uitgebreid en gebracht van zes op acht leden. Na dit huishoudelijk gedeelte trad als spreker op dokter G. J. Smeets uit Den Haag met het onderwerp „Huisvrouw en reuma". We denken wel, aldus spreker, precies te weten wat een huisvrouw is en doet, maar er zijn hier toch de laatste tijd an dere gedachten over gekomen. In Wageningen is dan ook een vrouwe lijke professor ln huishoudkunde be noemd. Er zijn in ons land circa drie miljoen huisvrouwen. Voor hen is er echter geen ziekte-uitkering, geen bedrjjfs-maatschappelijke werkster, kortom, geen enkele sociale voorzie ning. En toch hebben we hier te ma ken met het oudste beroep te wereld. Er zijn onderzoekingen verricht waar bij is vast komen te staan, dat de ge middelde huisvrouw dertien kilometer per dag loopt. Dat vraagt heel wat van de gewrichten, waarbij dokter Smeets uiteraard al direct kon stellen, dat het van bolang is. niet te zwaar te zijn. En voorts kan het het dan niet verwonderen dat ook bij vrouwen veel reuma voor- Verzamelnaam Reuma is een verzamelnaam waaron der vijftig zikten van dien aard vallen. Die worden dan weer onderscheiden in twee groepen, de zogenaamde weke- delenreuma, waaraan honderd op de dui zend personen hinder hebben en die van onschuldige aard is (stijve hals, spit, ischias) en na korter of wat langere tijd geneest Voorts is er de gewrichtsreuma, die tot invaliditeit kan leiden. Men onder scheidt reuma, die optreedt in een of twee gewrichten, maar niet verder uit breidt. Voorts de reuma, die zich kan uitbreiden tot alle gewrichten. Uitgebreid ging spreken op al deze za ken nader in. waarbij we willen door geven het advies: Ga ook hier mee zo vroeg mogelijk naar de dokter. Er is stellig baat hetzij door volledige gene zing of door het tot stilstand brengen van de ziekte. Na de pauze kreeg men een beeld van de gevolgen die reuma hebben kan. maar ook van de toegepaste bestrijdingsmid delen: een en ander door de film „Wil om te winnen"; Weggedeelte naar gem. Ter Aar DEN HAAG De gemeente Ter Aar heeft langs het gedeelte van de provin ciale weg Leiderdorp-Aardam. gelegen ten westen van het Aarkanaal, uitbrei dingsplannen ontworpen. Het ten zuid westen van de weg gelegen plan „Aar- dam-West" is bestemd voor woning bouw, terwijl aan de andere zijde het plan „Industrieterrein Aardam" is ont worpen. In deze plannen zijn achter eenvolgens drie straataansluitingen bin nen een afstand van ongeveer 450 m en twee straataansluitingen op een af stand van 200 m van elkaar geprojec teerd. Wanneer deze aansluitingen tot stand worden gebracht, zal het gedeelte van de provinciale weg van karakter veranderen en overwegend met plaatse lijk verkeer worden belast. Ged. Staten meenden aan deze ont wikkeling slechts te kunnen medewer ken, wanneer de gemeente Ter Aar be reid zou zijn een gedeelte van de pro vinciale weg tussen km 14.950 en km 15.341 ter lengte van 391 m in eigendom, beheer en onderhoud van de provincie over te nemen tegen kwijtschelding van de bijdrage van f 600,- per km per jaar. die de gemeente thans voor dit wegvak verschuldigd is. Het gedeelte weg van km 15 341 tot de weg langs het Aarkanaal ter lengte van 100 m moet nog bij de provincie blijven met het oog op moge lijke vervanging van de brug over he< kanaal en de verbetering van de noord westelijke oprit Het over te dragen weg vak zal in goede staat van onderhoud worden opgeleverd. De raad van Ter Aar heeft inmiddels besloten tot over neming. Veiling Ter Aar TER AAR - De aanvoer van het wit lof was in de afgelopen week Iets min der groot dan in de vorige. De kwaliteit was weer behoorlyk, veel beter dan ln het begin van de oogst. De handel is in conditie gebleven, er was goede vraag, waardoor de prüs op een behoorlijk peil is blijven staan. Voor kwaliteit ligt de prijs zo rond de 70 et. per kg. Het aan houden van het koude weer kan hierin wel enige stabiliteit brengen. De aanvoer van de snruiten is dit jaar veel groter dan in het vorige jaar om deze tijd. De kwaliteit is minder dan voorheen, er komen partijen voor met gele blaadjes en die mogen dan niet met de uitvoer mee. Hiervan profiteert het binnenland, dat voor deze partijen een goede prijs wil betalen. Trouwens dc prijs is in de afgelopen week weer wat gestegen, zodat ze nu weer duur ge noemd mogen worden. Sla moet het met een matige prijs doen, de kwaliteit is nog wel behoorlijk, maar de handel is minder graag. Toch kwamen er geen partijen meer in aan merking voor de export en moest men met de binnenlandse vraag genoegen de kwaliteit be- werd redelijk betaald, de niet groot. Voor waspeen schijnt men niet zoveel belangstelling te hebben; de kwaliteit is goed, maar prijs is laag. Kwaliteit uien werd behoorlijk betaald en voor prei legde en zelfs een beste prijs uit. Boerenkool blijft een gezocht artikel, zodat de prijs steeds goed blijft Ook de kwaliteit mag er zijn, al is de af werking van de verschillende partijen Film over Valkenburg VALKENBURG De op initiatief van de Nederlandse Blindenbond opgenomen plaatselijke film zal donderdag 16 januari worden vertoond. Zoals bij de opnamen ook reeds werd medegedeeld, heeft de film niet de pre tentie een kunstzinnige documentaire over de plaats te zijn, doch meer een leuk familie-album met levende beelden

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4