Commentaar Agenda voor de Leidse raad Leidse conservator dr. Kooyman maakte een wereldreis voor bestudering van boombastdoeken In saneringsgebieden geen wijziging van de netspanning Strenge straffen voor grove verkeersfo uten Wat kinderen kan overkomen in huis en op straat NIEUWF LEIDSE COURANT DINSDAG 14 JANUARI 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Filmzaal universiteit, Rapenburg 73, 8 uur: Filmkring K. en O., films en frag menten van de Franse cineast Alain Res- nais, dr. H. S. Visscher. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Huize Over 't Hoff, Gerecht 10, 8 uur: afd. Leiden Natuurhist. Vereniging, jaar vergadering. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: toneelgroep Ensemble met De markiezin van Arcis. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Smetena- kwartet Woensdag Gebouw Middelweg 38, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur tentoonstelling „Met vallen en opstaan". Gerei Jeugdhuis Breestraat 19, 8 uur: aid. Leiden en omstr. Kon. Ned. Mij Tuinbouw en Plantkunde, ledenvergade- Museum Volkenkunde, 8 uur: Vereni ging van vrienden van het rijksmuseum voor Volkenkunde, dr. R. T. Zuidema over Allerheiligen, het feest der doden, in Mexico. Snouck Hurgronjehuis, Rapenburg 61, 8 uur: K. en O.-cursus. Het zelfportret door de eeuwen heen, mevr. drs. O. L Bouma. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: studen tenavondgebed. Gebouw Rapenburg 8, 8 uur: afd Leiden—Oegstgeest Ver. Intern Rechts orde, afd. Leiden Kon. Ver. Oost er West en afd. Leiden—Oegstgeest Unesco- comité, prof. dr. E. M. Bruins over Erva ringen als Unesco-expert in het Midden- Oosten. Gerei Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 afd. Leiden e.o. Chr. Plattelandsvrou wen- en -Meisjesbond, mej. M: Doorne, diëtiste, over „Voeding en mageringsdieet" (met lichtbeelden). Oud-Kath. kerk, Zoeterwoudsesingel 50, 8 uur: Oecumenische Raad Leiden, Kerkenkring, spreker: pastoor J. Ber gers. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Ned. Comedie met „De Koning sterft". Den Haag: Diligentia, 8 uur: Nicanor Zabaleta, harp. Donderdag Gebouw Middelweg 38, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur: tentoonstelling „Met vallen Gebouw Chr.-sociale belangen, Oude Singel 236, 8 uur: ledenvergadering Leidse Chr. Besturenbond, C. van Nierop over „Het sociaal-politiek program 1963 in samenwerking met het gemeenschap pelijk program van het NW KAB". Old Dutch, Tweede Binnenvestgracht 15, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Ver. poL gevangenen uit de Bezettingstijd, films over Australië. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., derde concert in de Meesterserie, Rott Philh Orkest, dir. Hein Jordans, solist Heinz Rehfuss. Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: af deling Leiden Zuid-West Ned. Christen vrouwenbond, een diëtiste van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag over „Goed eten en slank blij- afdelingen voor zoölogie, mii logie, geologie en Europese meubelen. Zeer fraai is de verzameling, die betrek king heeft op de Maori-cultuur (de schaving van de Polynesische bewi Nieuw-Zeeland). LEIDEN Dr. S. Kooyman, conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, keerde eind vorig jaar van een wereldreis van drie maanden terug De conservator maakte deze reis met financiële steun van de Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek en het doel er van was om oceanische boombastdoeken in de musea van Nieuw Zeeland te bestuderen. Dr. Kooyman is in ons land namelijk de specialist op het gebied van de bocmbastdoeken en in 1956 heeft hij hier van een studie gemaakt in de Engelse musea, waarvoor Z.W.O. hem even eens een subsidie verleende. Tijdens zijn laatste reis verscheen in reeks mededelingen van het Rijks- ir Volkenkunde in Leiden studie van zijn hand over dit onder werp, getiteld „Ornamented bark cloth Indonesia". Deze studie werd geïllus treerd door zijn echtgenote, mevrouw Kooyman-van der Craats en zij is ge baseerd op de rijke collectie boombast doeken, die het Rijksmuseum voor Vol. kenkunde in Leiden bezit Van zijn reis Nieuw-Zeeland heeft dr. Kooyman 1300 foto's van versierde boombast doeken meegenomen. Deze door hem ge. foto's worden ontwikkeld, bestu deerd, beschreven en vergeleken met de afbeeldingen van Indonesische boombast doeken, omdat er culturele relaties bestaan tussen Indonesië en Polynesië. Van Hawaii, waar vrijwel geen rassei tegenstellingen zijn waar te nemen, ging dr. Kooyman naar het eiland Fiji, een Britse kroonkolonie die nog volgens de ouderwetse koloniale politiek wordt be heerd en waar „de apartheid" nog de orde van de dag is. De grootste be volkingsgroep van Fiji wordt gevormd door de Indiërs, wier voorouders daar kwamen als koeli's voor de rietsuiker- cultuur. Op het ogenblik werken deze In. diërs als boeren en als handelaren. Op Fiji heeft de conservator gewerkt Fiji-museum, dat zeer mooi in de bota nische tuin is gelegen. Van Fiji vloog dr. Kooyman door de Fransen beheerde eiland Nieuw Caledonië. Nieuw-Zeeland Na Nieuw Caledonié kwam Nieuw- Zeeland aan de beurt en dr. Kooyman heeft beide eilanden van noord zuid afgereisd, waarbij hij zowel de grote als de kleine musea bezocht Het eerste m, waar hij werkte, was dat Auckland, in het subtropische noorden het land. Zoals alle musea in Nieuw- Zeeland, heeft ook dat van Auckland een :en karakter. Naast een grote vol kenkundige verzameling waarin een lectie boombastdoeken, heeft het onder Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met De Maxibulen, besloten voorstelling) Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Thea van der Pas, zang. Vrijdag Gebouw Middelweg 38, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur: tentoonstelling „Met vallen staan". Collegezaal Fysiologisch Lab. naarseweg, 3 uur: afscheidscolege prof dr. H. Boschma. Gebouw Rehoboth, Rapenburg, 8 uur: afd. LeidenCentrum Ned. Christen- vrouwenbond, mevr. Joh. C. Z. Pelleboer Beuker (Rijswijk) over de Ver. Naties. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., Si cilië, het land van de tijgerkat, cai van Bianca Dony met kleurendia's. Koffiezaal 1 Gehoorzaal, 2.30 tot 4.30 uur: herdenking afd. Leiden Ned. Aan nemers- en Patroonsbond voor de Bouw bedrijven tg.v. 60-jarig bestaan. Kaiserstraat 57, 7.30 uur: feestavond van de commissie „25 Jaar welsprekend heid" (Vereniging tot bevordering der Welsprekendheid Leiden, secr. W. de Zwijgerlaan 10, Oegstgeest). Zomerzorg, Stationsweg 35a, Vereniging oud-leerlingen Ambachts school, de heer H. Muder over de veilig heid en de hygiënische voorzieningen op de bouwplaats (met lichtbeelden). Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 Haagsche Comedie met De Maxibulen (besloten voorstelling). Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering da- mesgymnastiekver. Concordia. Foyer Gehoorzaal, 10.30 uur: over dracht chr. streekschool voor slechtho rende en spraakgebrekkige kinderen. Hoge Morsweg 12, aan de Chr. Ver. onderwijs aan slechthorende en spraak gebrekkige Kinderen. Pieterskerk, 7.15 uur: gebedssamen komst t.g.v. Week van Gebed voor eenheid der Christenen. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u Haagsche Comedie met Het donker licht genoeg. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 ui Concertgebouworkest, m.m.v. Tibor de Machula, violoncel. Apotheek Geopend voor spoedgevallen: apotheek Centraal, Breestraat 74, teL 20552, en d( apotheek Van Breest Smallenburg, Lei- Leidse amateurfotografen hadden dia-avond LEIDEN Tijdens de eerste bijeen komst in 1964 van de Leidse Amateur fotografen-vereniging, die gisteravond ir de bovenzaal van restaurant „De Doelen' werd gehouden, ging de belangstelling de resultaten van de tweede ronde in de onderlinge competitie kleurendia's". Na het gebruikelijke welkomstwoord van voorzitter dr. J. Versteeg, werd tot het ,/kleurenduel" overgegaan. Daar het in deze tweede ronde wederom om een vrij onderwerp ging, waren zowel de inzenders als de kijkers-zonder-meer" uiteraard r benieuwd naar de gekozen objecten de wijze, waarop de rivalen de kleur- mogelykheden hadden uitgebuit. Ook trokken enkele effectvolle inzendingen weer de bijzondere aandacht. Terwijl de jury, gevormd door me- rouw W. B. Wajon-Stroethof en de he- :n P. H. de Blocq van Scheltinga er W. J. Ziegeiaar, zich buiten de zaal ir afzondering bevond teneinde de presta- ties te beoordelen, gaf de heer G. J Gompehnan een kritische beschouwing drietal zwart-wit bondscollecties, de leden eveneens in de gelegen heid werdeen gesteld hun visie op eer i ander te geven. Hierna gaven de juryleden beurtelings ;n beschouwing over de geleverde prestaties in genoemde tweede ronde Naast de jury trad wederom eei sprekleider op, die tot taak had ee animeerd en vlot contact te leggen tus- de juryleden en de „bekritiseerden" Deze taak werd ook nu weer door de heer G. L. van der Berg voortreffelijk vervuld. •rdorp. Op werkdagen begint de ronddienst om half 6 Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Phaedra (18 jaar) woensdag: Aimez vous Brahms? (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vogels (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijdén). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Borgia, de ijzeren hertog (14 jaar); dins- ig en woensdag: In die nacht Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Crime pas- sionel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Spionage in Hongkong (18 jaar). De filmprogramma's draaien voortaan an donderdag tot donderdag. Tentoonstellingen Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië 15 maart). Lakenhal: tentoonstelling schilderijen Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai tot 1 maart). De Ruif, Janvossensteeg: werk Jacques Turk (deze maand). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag var tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 580 uur, donderdag tot 880 uur en vrijdag van 10 tot 12 ui openingsuren filiaal lagere schooi Obrechtstraat: dinsdag en donderdag 6.30 tot 980 uur en zaterdag van 1 tol 4 uur, voor de jeugd woensdag van tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage maandag en dinsdag van 4 tot 580 u woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 680 tot 880 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag tot 5.30 uur. Het Dominion Museum in Wellington is het enige rijksmuseum in Nieuw-Zee land. Het bevat ook weer naast een volkenkundige collectie een natuur historisch en een cultureel gedeelte. Niet onvermeld blijve, dat de Nieuw-Zeelandse musea veel doen op educatief gebied er dat er vele schoolklassen op bezoek ko- Dr. Kooyman besloot zijn reis met eer bezoek aan Australië, waar hij veertien dagen in de musea van Melbourne Sydney heeft gewerkt. Vergeleken bij tien jaar geleden, vond hij Australië sterk veranderd. Sydney is nu een stad ge- worden met een Amerikaans levens tempo. B. en W. Leiden besluiten: LEIDEN Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor 1964 hebben W. in pre-advies genomen een voorstel van de heer J. van Baaren, lui dende als volgt: .Ondergetekende stelt de raad voor te besluiten, dat door of in opdracht van het elektriciteitsbedrijf alle nog bestaan de aansluitingen, waaraan elektriciteit en spanning van 127 Volt wordt geleverd, op korte termijn worden ge wijzigd in levering van elektriciteit met :n spanning van 220 Volt. Het elektriciteitsbedrijf neemt alle daaraan verbonden kosten, dus ook de kosten van ombouw van de huishoude lijke apparaten en het vervangen van gloeilampen voor zijn rekening. Dit besluit wordt door middel van een circulaire ter kennis van alle verbruikers gebracht." B. en W. merken nu het volgende op. In de vergadering van 31 januari 1961 besloten B. en W.: „Behoudens a lvies Commissie voor de Stedelijke Fa brieken van Gas en Elektriciteit: a. zich te verenigen met het wijzigen van de netspanning voor de kleinverbruikers van 127 Volt in 220 Volt, met dien verstande, dat deze wijziging tot stand zal worden gebracht door: 1. het aansluiten van de installaties in nieuw gebouwde woningen uitsluitend op een netspanning van 220 Volt; 2. het overschakelen op 220 Volt de installaties thans aangesloten op 127 Volt, wanneer de woning door een e bewoner wordt betrokken; b. de directeur der Lichtfabrieken te machti gen de noodzakelijke wijzigingen in de installatie als gevolg van de overscha keling voor rekening van de fabrieken tien; c. dat de kosten voor de wisseling van de elektrische lichtbron- n de ombouw van de verbruiks- apparaten, noodzakelijk in verband met de spanningswijziging, door de verbrui ker zullen worden gedragen." het nemen van dit besluit hebben W. overwogen, dat het in de ste plaats voor de Stedelijke Fabrieken las en Elektriciteit technisch niet noodzakelijk was, dat de netspanning werd gewijzigd van 127 in 220 Volt, ter- Instandhouding openbare kleuterscholen LEIDEN Ingevolge artikel 11 vai de kleuteronderwijswet besluit de ge meenteraad vóór 1 februari tot ophef fing van een openbare kleuterschool. het gemiddelde aantal kleuters gedurende drie achtereenvolgende jaren minder dan een bepaald, van h nertal der gemeente afhangend, aantal bedraagt. De voor Leiden geldende li miet is 60 kleuters. Dit doet zich t.a.v. drie openbare kleu terscholen voor. t.w. Gortestraat, Zuid singel en Da Costastraat. De minister van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen kan in bijzondere ge vallen bepalen, dat een school in stand wordtgehouden, mits het aantal kleu ters niet minder dan 20 bedraagt. W zijn van mening dat instand houding van deze scholen noodzakelijk Voor de kleuterschool aan de Gorte straat en die aan de Zuidsingel geldt, dat zij met de in hetzelfde gebouw ge vestigde lagere school, onderwijskundig gezien, één geheel vormen. De scholen voor gewoon lager onder wijs zijn experimenteerscholen, de kleuterscholen de onontbeerlijke onderbouw vormen. Voorts zijn in de nabijheid geen andere openbare kleuter, scholen gevestigd. Voor de kleuterschool aan de Da Cos tastraat, die er qua leerlingental gunsti ger voorstaat, kan een betrekkelijk ge ringe opleving het aantal kleuters boven de grens doen stijgen. Verhuur van voormalige Wittepoortkazerne aan Rotogravure LEIDEN De Nederlandsche Rotogra vure Maatschappij heeft verzocht de voor malige Wittepoortkazerne van de ge meente te mogen huren om daarin o.m. kantine en enkele bedrijfsonderdelen onder te brengen.. Het gebouw. Noordeinde, hoek Weddesteeg, ligt in het tracé van de verbindingsweg met brug voor het Galgewater tussen het Noord einde en de Morssingel, die is opgenomen in de tweede uitvoeringsfase „Wegenplan en basisplan voor sanering en stadsvernieuwing 196?". Aangezien middellijke sloping niet noodzakelijk is, achten B. en W. het aanvaardbaar dat de kazerne wordt verhuurd, echter langer dan 6 jaren, dus tot uiterlijk 1 januari 1970. Met de Rotogravure is overeenstemming bereikt omtrent een huurprijs van f 31.000. wijl bovendien het personeel ontbrak dergelijk zeer omvangrijk werk uit te voeren. Bovendien zouden de hieruit voortvloeiende kosten, die in die tijd op er dan 2 miljoen werden geraamd thans worden begroot op ƒ4 miljoen, moeten worden gebracht ten laste de exploitatie van de fabrieken, zodat zij uit de bed rij fsuitkomsten ongunstig zouden beïnvloeden. Teneinde dit effect te voorkomen, n tariefsverhoging noodzakelijk geweest, hetgeen tot gevolg zou hebben gehad, dat alle elektriciteitsverbruikers zouden hebben moeten bijdragen in de kosten. Het onbillijke van deze maatre zou echter zijn geweest, dat hier door de verbruikers, die hun ombouw kosten reeds zelf betaald hebben, ook ;ens zouden moeten meebetalen de ombouwkosten van de overige bruikers. Omdat elektrische apparaten steeds meer uitsluitend voor een span ning van 220 Volt worden geleverd, is het volgens B. en W. in de eerste plaats in het belang van de verbruiker, dat de elektriciteit uitsluitend onder een span ning van 220 Volt wordt geleverd. Wan- nameljjk met een spanning va Volt zou worden blijven geleverd, den de verbruikers zich steeds huistransformatoren moeten aanschaffen hetgeen kosten met zich brengt, terwijl voorts het nuttig rendement van de elektriciteit over een huistransformator gèrinfeef is. T egemoetkoming Bovendien werd dit besluit genomen, omdat voorheen bij wisseling van be- •rs van een woning, de spanning dikwijls gewijzigd moest worden van 220 127 Volt en omgekeerd. Voorts over wogen B. en W. destijds, dat geen onder scheid behoorde te worden gemaakt tus sen iemand, die van een woning met spanning van 127 Volt verhuist naar woning in een gedeelte van de stad r uitsluitend elektriciteit van 220 Volt wordt geleverd en die het als vanzelfsprekend beschouwt, dat de om bouwkosten van de elektrische appara- oor eigen rekening worden genomen en iemand, die verhuist naar een wo ning, waar de spanning vóór het betrek en van de woning nog 127 Volt was. Ter tegemoetkoming aan de financiële bezwaren van de sociaal-economisch zwakkere bevolkingsgroep hebben B. en a ampele overwegingen, in hun ver gadering van 11 december 1963 besloten, ingewonnen advies van d< >r de Stedelijke Fabrieken Elektriciteit en van de Financiën, het bepaalde sub a, 2e, van het besluit van burgemeester en wethouders van 31 januari 1961 aan te vullen met de zinsnede: „met uitzonde ring van de woningen, die zijn gelegen in het gebied, dat op bijgaande situatie tekening rood-gearceerd is aangegeven." Dit zijn saneringsgebieden. Woningen, die in deze gebieden staan, zullen dus niet betrokken worden in de wijziging van de netspanning Plan voor Lakenhal LEIDEN Er is een achterstand ont staan in het onderhoud en de outillage het Stedelijk museum „De Laken hal". Jaarlijks worden wel diverse werk- zaamheden uitgevoerd, maar hiermede kan de achterstand niet worden ingelo pen. Aangezien voortduring van deze toestand B. en W. ongewenst voorkomt, hebben zij een plan doen opstellen. Dit houdt het volgende in: a. het schilderen de boven- en benedengangen va iwe afdeling 4.480.b. ver van de vloerbedekking in enkele zalen 17.200,c. herinrichting vai historische afdeiing 21.000,d. koop schilderijenrekken, opbergkast 18.320. Voorts moet een tussentijdse restauratie van de Biedermeier- en pire-kamers worden uitgevoerd, waa bedrag van 7.300,zal zijn ge moeid. De kosten zijn 68.300. Ten slotte n plan opgesteld om verbetering te brengen in de verlichting van het :um. Deze worden geraamd op 155.0001 Voorzieningen rond Plesmanschool LEIDEN Enige tijd geleden is e> begin gemaakt met de bouw van 1 ve belastingkantoor op een terrein b(j het viaduct aan de Plesmanlaan. In verband hiermede is het toegangspad naar de openbare Plesman-ulo-school opgebro ken. waardoor de toegang tot deze school moeilijker is geworden Mede door de nu begonnen bouw rond om de school een rommelige situatie ontstaan. Om aan deze toestand z mogelijk een eind te maken achten i W. enige voorzieningen noodzake lijk: o.a. het plaatsen van een hekwerk tussen het terrein van de school ei aangrenzende kazerneterrein, het betege- /an een gedeelte van het schoolter- naast het bouwterrein en het plaat- ran een toegangshek naar het school- De kosten worden geraamd op f7.750. Aankoop van panden LEIDEN Aan de gemeente zyn te koop aangeboden: a. het huis met erf, Waardgracht 51; b. de percelen le Looier straat 22 en 24; c. het huis met erf. Oude Rijn 138/138a. De onder a en b genoemde percelen liggen in het gebied tussen de Herengracht, Nieuwe Rijn, Zijlsingel Zuidsingel, ten aanzien waarvan een neringsplan is vastgesteld. Het pi Oude Rijn 138 is begrepen in het ont eigeningsplan ten behoeve van de noord- zuidverbinding. LEIDEN Maandag 20 januari om uur komt de Leidse gemeenteraad bijeen. Agenda: benoeming van een tijde, lijk leraar in de natuur- en scheikunde het Rembrandt-lyceum; benoeming twee onderwijzeressen aan de Lucas Leydenschool (openbare school voor g.l.o. aan de Aalmarkt); benoeming een onderwijzeres in de handwerken de Albert Schweitzerschool (openbare school voor v.g.Lo. aan de Oude Vest); voorstel tot het verlenen van eervol ont slag aan mevrouw drs. E, H. van Dijk- de Meijer uit haar betrekking van tijdelijk lerares in de klassieke talen aan het Gymnasium; voorstel inzake het beschik baar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen bij de Plesmanschool 'openbare school voor u.l.o. aan de Ples manlaan); voorstel om de Minister Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te verzoeken te bepalen dat de openbare kleuterscholen aan de Gortestraat, de Zuidsingel en de Da Costastraat gedu rende 1964 in r.tand worden gehouden; voorstel inzake vaststelling van de be dragen, die per leerling voor de open bare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor 1964 beschikbaar worden gesteld; voorstel inzake het vaststellen van het be. drag, dat per leerling van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onder wijs aan kinderen met leer. en opvoe dingsmoeilijkheden, aan woonwagen kampkinderen en aan slechthorende en spraakgebrekkige kinderen voor 1964 beschikbaar wordt gesteld; voorstel in zake het vaststellen van het bedrag, dat per leerling van de openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs Verkoop bouwterrein aan Churchill-laan LEIDEN De N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten te Assen heeft verzocht van de gemeente te mogen ko pen een perceel bouwterrein, groot on geveer 2480 m2, gelegen aan de Ohur- chilllaan. De N.V. is voornemens flatgebouw voor alleenstaanden bouwen. Er is overeenstemming bereikt omtrent een verkoopprijs van f 192.500: Een FOTO-OPRUIMING met ongelooflijke koopjes in KLEINBEELDCAMERA'S - DIAPROJECTOREN - PROJECTIE SCHERMEN - 8 mm PROJECTOREN - FOTO ALBUMS STATIEVEN enz. enz. De verkoop begint donderdag a.s. te 9 uur. Alle goederen worden onder garantie verkocht. Geen telefonische reservering. Verkoop a contant. FOTO-CINE JAN WOLFSLAG N.V. Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Telefoon 21851 Telefoon 32778 Leids kantongerecht LEIDEN De Leidse kantonrechter had gisteren een nogal afwisselen de dag. Zo stond een 37-jarige kellner uit Rotterdam terecht, die blijkens de dagvaarding in Leiden op 18 september j.l. op de Herensingel met zijn auto een familie-vete had willen „oplossen" door zijn stuur plotseling om te gooien toen een tegenligger naderde, waarin zijn zuster met haar doch ter zat. Laatstgenoemd tweetal was niet als getuige verschenen en had zich telegrafisch op het verschoningsrecht beroepen, wat de kantonrechter, mr. De Koning, moeder en dochter kwalijk nam. Voor de kellner veranderde dat echter niet veel aan deze kwalijke zaak. Ondanks al zijn ontkenningen werd hij veroordeeld tot f 100 boete en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. stok met de kantonrechter. Ten eerste had hij op 16 november te Noordwüker- hout op het Westeinde een automobilist akzinnige kinderen en aan lichamelijk gebrekkige kinderen en van de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs verbonden aan het Pedologisch In. stituut, voor 1964 beschikbaar wordt ge steld; voorstel inzake het aankopen van de percelen Waardgracht 51. le Looier straat 22 en 24 en Oude Rijn 138/138a; voorstel inzake het verkopen van bouw terrein. gelegen aan de Churchilllaan; voorstel inzake het verkopen van een strook grond aan de Sumatrastraat; voor stel inzake het verhuren van de voor. malige Wittepoortkazerne aan het Noord einde hoek Weddesteeg; voorstel inzake het beschikbaarstellen van gelden voor het treffen van diverse voorzieningen alsmede voor het verbeteren van de lichtinstallatie, een en ander in het Ste delijk Museum „De Lakenhal"; voorstel inzake het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor het aanbrengen en onderhouden van verkeersborden en wegwijzers; pre-advies op het voorstel van het raadslid de heer J. van Baaren inzake wijziging van de netspanning. Kruimeldiefstallen tijd ens weekeinde LEIDEN In het afgelopen week einde zijn inbrekers actief geweest Tussen zondagmiddag half een en maandagmorgen half negen werd de bovenverdieping van het clubhuis De Jeugdhaven aan de Morsweg door zocht. De deuren van de kamers wer den opengebroken. Vermist worden twee geldkistjes, inhoudende 87 en een blikken bus met tien gulden. Tussen vrijdagavond 5 uur en maan dagmorgen half negen werd ook door ongenoden een bezoek gebracht aan de vijfde en zesde verdieping van het ge bouw van de Rijksuniversiteit aan de Stationsweg. Alle kamers werden ook hier doorzocht. Uit een kast werden twee oussen en twee glazen potjes met geld gehaald. Later werden deze teruggevonden in de bromfietskelder van het gebouw. Het kleingeld in de busen en potjes was on gemoeid gelaten. De dader(s) ontferm- de(n) zich slechts over zeventig gulden aan bankpapier. VERHUIZING TTET is al vele jaren geleden dat in kringen van het Leidse Dia- conessenhuis werd gespeeld met de gedachte om het gebouw aan de Witte Singel te vervangen. Naarmate de tijd voortging en de ontwikkelingen in de medische we reld zich versnelden, werd dit vrije spel met een verre toekomst meer en meer pure ernst. Leiden zou bij de steeds wijder wordende kring van steden en grotere plattelandsgemeen ten, waar na 1945 ziekenhuizen zijn gebouwd, niet kunnen achterblijven. En de Leidse Diaconessenhuis-tra- ditie verplichtte ook tot een op alle punten actieve deelneming aan de vooruitgang in wetenschap, uitrus ting en verpleging. Bovendien gaf de groei van de andere ziekenhui zen ter plaatse aan de noodzaak van vergroting en vernieuwing nog een bijzonder accent. Een 18-jarige timmerman uit Rijnsburg had als bestuurder-zonder-rybewys met motorcarrier, komend van de Kerk- straatbrug, een etalage in puin gereden een wasmachine, een koffiemachine, twee centrifuges en een lamp werden daarbij vernield. Na een eis van f 140 boete werd het vonnis f 100. Expositie ..Met vallen en opstaan" LEIDEN De afdeling Leiden van de prot. vereniging voor gezondheids zorg „Het Groene Kruis" houdt tot en met vrijdag 17 januari a.s. in haar gebouw aan de Middelweg een ten toonstelling onder de titel „Met vallen opstaan", een reizende expositie, die al vele gemeenten in ons land heeft aangedaan. Zij handelt over on gelukken, waarbij kinderen zijn be trokken en de mogelijkheden om die te voorkomen. Vorige week, toen de expositie in Voorschoten was te zien, schreven we er al uitvoerig over. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden en belangstellenden heeft wethouder S. Menken gisteravond de tentoonstelling officieel geopend tu een welkomstwoord van afdelingsvoor zitter dokter C. G. J. van Alphen. Wethouder Menken wees in zijn toe spraak op de grote toeneming die het snelverkeer in de naoorlogse jaren heeft ondergaan en het jachtige tempo, dat mede bijdraagt tot een grotere verkeers onveiligheid. Volwassenen zien veelal tijdig de gevaren en weten deze dan te ontwijken. Kinderen zien de gevaren maar al te vaak niet en de verschillende ongevallencijfers hadden ook op spreker een diepe indruk gemaakt. Immers de sterftecijfers in de leeftijdsgroepen 0 tot 1, van 2 tot 4 en van 5 tot 9 be- respectieveUjk voor 20, 35 en 40 procent uit ongevallen en per jaar ster- er 1000 kinderen onder *de 19 jaar door een ongeval. Hij noemde het voorts schrikbarend, dat er naast zovele ver- keers- en verdrinkingsongevallen, ook nog tal van ongevallen binnenshuis plaats vinden, merendeels tengevolge teloosheid van de ouders. Bij kinderen beneden 2 jaar geschieden bijna de helft van de ongevallen binnenshuis, veelal veroorzaakt door b.v. zelfaangelegde niet beveiligde stopcontacten, niet lig opbergen van flesjes met dicijnen, afwasmiddelen en andere scha delijke middelen voor huishoudelijk ge bruik. Met een enkel woord maakte spre ker ook gewag van de roekeloosheid waarmede vaak op scholen met de gas- en elektriciteitsvoorzieing werdt omge sprongen. Met de wens, dat ook in Lei den talrijke ouders de tentoonstelling zullen bezoeken, teneinde zich een beeld te vormen van de gevaren, waaraan hur kinderen steeds weer bloot staan, ver klaarde spreker haar voor officieel ge opend. De tentoonstelling is tot en met vrij dag a.s. dagelijks geopend van 14 tot 17 nur en van 20 tot 22 uur. Ingang Middelweg 38. moeilijkheden gebracht door met zyn bromfiets plotseling naar links uit te wijken. Zelf had hy de grootste schade, aar daar kwam nu een boete van f40 een civiele vordering van f75 by. Via middenberm Voorts had deze man zich twee weken eerder in dronken toestand op de weg ii Noordwyk bevonden. Ter verontschuldi ging voerde hy aan, dat hy te voet De kantonrechter had een brief van de moeder van verdachte ontvangen, deze schrijft, dat het gedrag van haar >n veel te wensen overlaat en dat hy zyn loonzakjes in cafés placht te ledigen, De havenarbeider verklaarde zich nu bereid een ontwenningskuur te onder- Haarlem. Omdat hij dit gaat en moet doen, bleef de boete beperkt tot f 10 na een eis van f 30. Een 49-jarige Leidse directeur had op de rijksweg 4a onder Leiderdorp een bijzonder gevaarlijke stunt uitge haald met zijn auto. Nadat hij had be merkt, dat hij de afrit al was gepas seerd, keerde hij via de midden berm. Op het nippertje kon een hevig geschrokken andere automobilist, die met een snelheid van 150 km naderde, een aanrijding voorkomen. De directeur zei van mening te zyn, dat hij geen gevaar had veroorzaakt „om. passagier goed had uitgekeken". Maar de passagier verklaarde op zyn beurt, dat hij zich tegen de gevaarlyke /re had verzet en de kantonrech- het de directeur heel erg kwalijk dat deze de ernst van zyn grote fout niet wilde inzien. Het vonnis luidde: f 100 boete en voorwaardelyke ontzegging de rijbevoegdheid voor zes maanden. VALKENBURG Donderdagavond om acht uur hoopt in zaal Dd Vries de heer A F. van Beusekom, godsdienst onderwijzer te Culemborg, te spreken voor de Herv.-Geref. Evangelisatie. Bij het scheiden van de markt over het oude huis aan de Singel niets dan goeds. Er is daar met lief de, volharding, fantasie en opzijzet ting van eigen verlangens gewerkt, echter onder omstandigheden die, naar de nu geldende principes, zeer te wensen overlieten. Dat dit laatste geen nadelige invloed heeft gehad op de primaire zorg voor de patiën ten, doet de geest die de verpleging hier kenmerkt, des te sprekender uitkomen. Men moest zich in veel behelpen, maar niet ten koste van de verpleegden. Met het overbrengen van de zie ken van de Singel naar de Houtlaan wordt het nieuwe huis deze week praktisch in gebruik genomen; de officiële opening met gasten en toe spraken volgt in het voorjaar. De vrucht waarnaar zovelen reik halzend en met klimmend ongeduld hebben uitgezien, is eindelijk rijp geworden. Na jaren van zwoegen op werkelijk alle fronten. Ook het Diaconessenhnis kan het niet doen zonder een accommodatie en outillage die de medici in staat stellen de jongste vindingen en me thoden toe te passen, hetzij zelfstan dig in de kleine klinieken, hetzij in samenwerking met andere medische centra. Met de toeneming van de specia lismen in omvang en getal worden aan een ziekenhuis ruimtelijk en wat uitrusting betreft steeds hogere eisen gesteld. Dat het Diaconessenhui? daaraan nu voldoet, is een geluk wens waard en stemt tot dankbaar heid. Het imposante zusterhuis is er een hoog opgericht teken van, dat be stuur en directie niet hebben ge schroomd de nieuwste opvattingen te dien aanzien volledig tot gelding te laten komen De tijd van beper kingen is nu ook voor de verpleeg sters voorbij. Als zij hun zeer ver antwoordelijke dienst onderbreken, vinden zij in dit huis een eenvoudig maar sfeerrük „thuis", waar rust en ontspanning hen lichamelijk en gees telijk toerusten voor de nieuwe dag. Er zijn met dit huis miljoenen ge moeid. Ze stapelen zich op met het gemak als waarmee een kind een toren van blokken bouwt. Deze mil joenendans liet geen voldaanheid maar grote zorgen achter. En toch heeft niemand zich laten afschrikken. Het huis kwam er en het staat zoals het moést worden: if. Dat heeft onontkoombare conse quenties. Die zullen dan ook met begrip en overtuiging moeten wor den aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3