Kerkopbouw stelt de geref. kerken vragen Biiniuinif -DE DOKTER aan 'i woord Ziekenfonds moet soms wel bedrogen worden AEG VARA VERANTWOORDELIJK VOOR HAATUITBARSTING Veelzijdigheid van de dagbladpers in gevaar Een woord voor vandaag Studenten in liet geweer tegen apartheidspolitiek Toenemende expansie van Boerenleenbanken in '63 ANTISTOLLING DINSDAG 14 JANUARI 1961: „Vrije arts" lucht zijn gemoed De Koninklijke maatschappij tot bevor dering van de geneeskunst heeft zijn ern stig misnoegen uitgesproken over dc voorstelling van zaken die de Utrechtse arts P. C. Koppert onlangs voor de televi sie (Avro's Televizler) heeft gegeven over het ziekenfondswezen, en waarbij hij o.m. zelde dat de ziekenfondsverzekerden niet de geneesmiddelen zouden ontvangen welke zij behoeven. Op grond van hetgeen dokter Koppert heeft gezegd over bedrog waaraan artsen zich binnen de structuur van het zieken fondswezen dagelijks zouden schuldig ma ken heeft genoemd hoofdbestuur besloten een klacht tegen deze arts in »e dienen bij de afdelingsraad van Utrecht en om streken. Het geldt hier een intercollegiale rechtspraak waarvoor dokter Koppert in middels werd uitgenodigd zich te verant woorden. Dokter Koppert is een der leidende krachten van de z.g. Ned. vereniging van vrije artsen een vereniging, die. ofschoon klein in getal (hoe klein wilde dokter Koppert niet zeggen, slechts dat het „een Gideonsbende" is) felle oppositie voert tegen zowel de Kon. maatschappij tot be vordering van de geneeskunst in het al gemeen als het Nederlandse ziekenfonds wezen in het bijzonder. Op een gisteren te Utrecht gehouden persconferentie gaf de heer Koppert on der meer een nadere uiteenzetting over de gewraakte passage. In het televisie- onderhoud had hij gezegd dat menige arts zijn diagnose noodgedwongen aanpast aan P. P. A. Bolland in Den Haag overleden overleden de heer P. P. A. Bolland, leven vele jaren hoofdbestuurslid en n- nancieel adviseur van de Ned. Chr. Reis. vereniging. De heer Bolland, die procuratiehouder van de Rotterdamsche Bank in Den Haag is geweest, bleef zich ook na zijn pen sionering met financiële aangelegen heden bemoeien. Begin januari 1947 werd hij in het hoofdbestuur van de N. C. Reis V. gekozen en reeds twee weken later werd hij tot eerste penningmeester benoemd, hetgeen hij bleef tot februari 1958, toen hij in Dordrecht op 74-jarige leeftijd als zodanig aftrad. Het hoofdbestuur benoemde hem echter als adviserend bestuurslid voor financiële aangelegenheden, hetgeen hij tot zijn dood is gebleven. de medicamenten, als het om fondspatiën ten gaat Verscheidene geneesmiddelen zouden door het fonds niet worden ver strekt in bepaalde gevallen. Een dokter maakt de diagnose dan vaak wat ernsti ger omdat hij het medicament toch zeer nodig vindt en zo komt de patiënt dan toch zonder kosten in het bezit van het geneesmiddel. Dokter Koppert gaf een voorbeeld uit zijn eigen praktijk. Veel mensen met sto ringen in de bloedsomloop van de benen behandelt hij. Elastieken kousen worden alleen verstrekt bij „open benen". In tal van andere gevallen zijn ze echter ook nodig; de patiënten kunnen ze niet be talen en dan wordt de diagnose noodge dwongen ..open been" opdat de elastieken kousen toch verkregen kunnen worden. Deputaatschap geeft opening van zaken PATIËNTEN Elastieken windsels en zwachtels kunnen eveneens niet onder alle omstandigheden worden verkregen. Dokter Koppert had een aantal patiënten meegebracht om te laten verklaren dat ze hoewel officieel niet in de termen vallend toch dank zij dokter Koppert hun verbandmiddelen steeds hadden verkregen. Dokter Koppert noemde dit een van de vele wantoestanden b(j de hnidige zieken fondspraktijk, verklaarde zich voorstan der voor het voor 10 a 15 procent mee dragen van het risico door verzekerden (waardoor onnodig geloop naar de dokter vermeden zou kunnen worden) en noem de de veie voorschriften van het zieken fonds in de z.g. „Regeling en klapper" een lnhreuk op de vrijheid van receptuur door de arts. Hij verklaarde zich nadruk kelijk voorstander van voliedlee vrl|held van receptuur, ook voor fondspatiënten, waarbij <1* doktoren zich dan van hun kant zouden moeten verbinden dit als een goed huisvader te doen. VREEMD Wat Zijn dagvaarding voor de intercol legiale rechtspraak betreft merkte dokter Koppert nog op, dat hij hiervan alleen via persberichten en via het officieel orgaan van de „maatschappij" had kennisgeno men. Naar hij aantoonde had hij gister morgen pas officieel bericht over deze zaak ontvangen, hetgeen hij vreemd noemde. Hij zeide nog zich zeer wel te realise ren door zijn activiteiten uit het vak ge weerd te kunnen worden, voegde daar aan toe dit voor „de goede zaak eventueel dat hem dit treffen omdat i hij binnen afzienbare tijd zijn praktijk toch zal neerleggen. (Van onze kerkredactie) In de periode van 1961 tot en met vorig jaar hebben 351 ge reformeerde kerken een verzoek om advies ingediend bij de genera le deputaten kerkopbouw. blijkt uit een onlangs verschenen rapport dat aan alle gereformeer de kerkeraden is toegezonden. Het rapport is bedoeld als een uit voerige opening van zaken en tevens vragen deze gereformeerde deputaten dat de kerken mee denken als het gaat om de vraag: Op welke wijze kunnen we een bijdraee leveren aan het zo goed mogelijk functioneren van de kerk als organische grootheid. In een voorwoord tot dit rapport wordt gevraagd het op de kerkeraad uitvoerig te bespreken en dan de eigen conclusies. De heer Bolland, die in het eerste gaarne over te hebben" Jaar na de oprichting van de N. C. Reis V. bovendien niet als lid toetrad, is meer dan 30 jaar be stuurslid en lid van de excursiecommis sie van de Haagse afdeling van deze ver eniging geweest. Ook trad hij tal van jaren op als reisleider. Vor' land in zijn woning van de trap viel. Aan vankelijk liet de toestand zich niet ern stig aanzien, totdat gistermiddag plotse ling de dood intrad. De teraardebestelling zal vrijdagmid dag om half drie op de begraafplaats Westduin in Den Haag plaatshebben. Prachtige paarden door Ursula Gutt- man. Ned. bewerking W. Slob. Uitgeverij Ad. M. C. Stok-Forum Boekerij - Den Haag. De Schrijfster-fotografe heeft een jaar vertoefd tussen paarden in de Camargue. Noorse fjorden bij Shetlandponny's e.d. Zij heeft tachtig foto's van het paard in dit boek laten afdrukken en vergezeld la ten gaan van korte verhaaltjes over het paardenras. Het is een schitterende uitga ve geworden, die met recht bij elke paar denliefhebber in de boekenkast hoort Brief aan minister-president: Vijfenzeventig Nederlanders hebben zich, naar de nieuwsdienst van de Morele Herbewapening mededeelt, in een open brief ge wend tot mr. Th. H. Bot, minister van O., K. en W. om uitdrukking te geven aan hun verontrusting over het Vara-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Onder de ondertekenaars bevinden zich: ir. D. J. Adriaanse, directeur van het Gasbedrijf te Groningen, mevrouw A. J. Creutzberg-de Groot uit Den Haag, mevr. H. A. Dorgelo-Plomp uit Eindhoven, Sj. Hiddema, internist te Dordrecht, ds. A. M. van der Laar Krafft uit Rotterdam, mr. C. A O. Naudin ten Cate, hoofdinspecteur van de Nederlandse Spoorwegen uit Utrecht. C. de Pous, districtsbestuur der van het C.N.V. uit De Steeg, dr. natuurkundige uit Rademakers, Fase van kannibalisme ..Een vrije pers veronderstelt een meningsuitingen Een subsidiebeleid ter1 Eindhoven, mej. ir. C. Strumphler, hoofdingenieur van de planologische dienst van Gelderland uit Arhhem, ir. G. H. Voorhoeve, adj.-directeur van de planologische dienst van Overijssel uit Zwolle en prof. G. H. L. Zeegers uit Wassenaar. De ondertekenaars van de brief, die zeggen een morele herbewapening als een noodzaak te zien in deze ontred derde wereld, verklaren er verheugd over te zijn. dat er .,in Nederland nog zoveel normbesef bestaat, dat velen fel gereageerd hebben" tegen de uitzending. Overigens vinden de schrijvers van de brief, dat de reacties een zwakheid heb ben, namelijk: ,,Men reageert tegen profaner ing met woorden, terwijl tegelijkertijd tegenwoordig veelal or schillig staat ten aanzien van profanering door de daden van mensen, die God wel met de lippen belijden, maar overigens leven, alsof hij niet bestond." De briefschrijvers vinden verder, dat ■bepaalde mensen bezig zijn oorzaak en gevolg om te draaien. Immers de deel nemers aan dit programma worden thans door sommigen voorgesteld als goedbedeelende moralisten, die op wel iswaar onhandige wijze, maar niettemin terecht het Nederlandse volk op zijn feilen hebben gewezen. De duizenden mensen, die zich In hun religieus besef gekwetst voelen door deze uitzending en daartegen hebben ge protesteerd, worden nu soms als gevaar lijke, ongezonde verbreiders van haat gevoelens voorgesteld. Dit nu Is eer oneerlijke voorstelling van zaken. Wij tekenen er met klem protest tegen j aldus de brief. Samenwerking onderling noodzakelijk opmerkingen en vragen op te zenden. De officiële naam is eigenlijk „deputaten voor voorlichting en steun aan kerken die voorzieningen hebben te treffen band met de migratie". Meestal wordt het echter alleen maar „kerkopbouw" ge noemd. Het heeft een eigen bureau dat sedert 1961 op volle toeren draait Be halve de directeur, de heer J. A. Harms, reeds enige tijd ook aan dit bureau verbonden K. L. van Stegeren, die als pre dikant de kerk van Een gediend heeft Het deputaatschap is samengesteld uit :n vijftal secties namelijk: onderzoek en planning, voorlichting bouwzaken, fin- nanciële zaken, kerkelijke sociale opbouw en bijzondere contacten. De eerste s?ctie heeft een taak die voornamelijk een ont- werp-rapport vanuit een gezichtspunt of de plannen van een betrokken kerk goed afgestemd zijn op de plaatselijke of regio nale behoefte. VOORLICHTING De sectie voorlichting bouwzaken treedt niet op als architect, maar helpt de ker ken wel om tot verantwoorde kerkbouw te komen. Verschillende kerken hebben dan ook reeds hun bouwplannen ter be oordeling voorgelegd aan deze sectie. Zij heeft een geschrift uitgegeven: „Prac- tische richtlijnen voor kerkbouw" waarin de gehele algemene organisatie wordt be schreven die nodig is voor de uivoering in een bouwplan. De beide laatste secties vergaderen sa- en. Daar komen vragen aan de orde die te maken hebben met het functioneren van het kerkelijk organisatie- en ge meenteleven. De afgelopen drie jaar hebben het bu- au en de deputaten geleerd dat om vangrijke en Ingrijpende adviezen geen nut hebben als z|j niet geestelijk worden verwerkt door de betrokken kerk. Be halve het principe van samenwerking is men dan ook tot de conclusie gekomen dat het uitgangspunt niet alleen de plaat selijke kerk moet zijn, maar dat deze ook zelf volledige verantwoordelijkheid moet economische vrije pers. De regering zal het belang moeten inzien van een economisch vrije pers. Haar beleid zal daarop moeten zijn gericht." Dit zei de heer Th. H. Oltheten, hoofd-directeur van het staatsdrukkerij- en uitgeverij instandhouding van redactioneel onaf hankelijke dagbladen biedt geen oplos sing. De dagbladpers zelf zal, zich van haar verantwoordelijkheid bewust zijn de, een oplossing voor dit vraagstuk moeten zoeken. De regering kan een dergelijke ont- bedrijf In een lezing voor het pers- wikkeling mede zinvol stimuleren door privébrieven centrum Nieuwspoort, getiteld „Be-1 het bevorderen van de hiervoor nood- «pi-ïfllnft.n over dagbladteehniek". I rakelttke technisch, ootwlkktlinrc- Zij begi uit de reclame-inkomsten zouden worden gefinancierd. Maar zo vroeg hij zich af. waarom dan niet een dergelijke gedrags lijn gevolgd met betrekking tot het iag- bladcommunicatienet. Bij het stellen van voorwaarden voor het verlenen van t.v.-concessies kan naar zijn mening de regering dit evenwicht in economische vrij heid bevorderen. Zij bevordert uit openbare middelen de totstandko ming van het tweede televisienet, maar zij belast fiscaal de middelen, machines en papier voor het gedrukte communicatienet der dagbladen. De beide media, de vrije pers en de tele visie, hebben niet eenzelfde vertrek- Cevarcn onnen ,.Want het is boven- iedere twijfel verheven, dat de deelnemers aan ge noemd programma begonnen zijn met schelden en het verbreiden van haat gevoelens. En zij hebben dit niet privébrieven en ingezonden stukken ge daan, maar via het meest algemene en mkciuu «luiiovuc uu>niucnu{cii. tegelijkertijd meest monopolistische Spreker vroeg zich af, waarom het nietmedium van onze tyd, de televisie. jMg| Met hun beweringen zijn zij onverhoeds talloze huiskamers binnengedrongen via een medium, dat met van staats wege geheven gelden bekostigd wordt Met welk recht, zo vragen wij. technische ontwikkelingen, met daarop volgende Investeringen op lange termijn. Men moet zo meende hij. ernstig re kening houden met de belangrijke tech- nische ontwikkeling, die het gevolg zal Als er iemand verantwoordelijk ge moeten zijn van een heroriëntatie van steld moet worden voor de door een het dagblad als communicatiemiddel. groep hoogleraren op het gebied van de Om een afvloeien van het advertentie- sociologie, de psychologie en de sociale reclamebudget naar het t.v.-reclamcbud- psychologie gesignaleerde uitbarsting get te voorkomen, zou advertentievolu- j van haat en rancune, dan toch zeker de me met reclamezendtijd moeten worden1 samenstellers van en deelnemers aan gecorreleerd. Een correlatie tussen ad- Benoemde Vara-uitzending! vertentiereclame-budget en televisie- clamebudget voorkomt ontwrichting komt ook de vraag aan de orde of het wel juist is dat de synode steeds achteraf het beleid van een deputaatschap goedkeurt en dat pas daarna geoordeeld wordt over de begroting. Gevraagd wordt of het stra tegisch niet beter zou zijn dat de synode eerst het beleid bepaalt met de bijbeho rende begroting en dat de deputaten dan voor de uitvoering moeten zorgen. Regioneel wordt aangeraden dat er meer contact moet komen tussen de eigen de- putaatschappen van de classes en parti culiere synodes onderling. Juist regionaal moet bekeken worden of een predikant van een kleine hulpbehoevende gemeente geen hulpdiensten kan verrichten in een grotere kerkelijke eenheid. Gevraagd wordt ook of bijvoorbeeld het deputaat schap voor hulpbehoevende studenten zijn tijd niet kan uitbreiden tot werfactie voor toekomstige predikanten. BEREIDHEID Plaatselijk komt de vraag op of de ker ken niet meer bereidheid kunnen tonen voorzieningen te treffen tegen de achter grond van de structuurveranderingen. De kerkvisitatoren zouden de juiste verbin dingsschakel zijn tussen de plaatselijke kerk en classis. Gevraagd wordt of aan dit instituut niet meer inhoud kan worden gegeven In de slotconclusie wordt onder meer nog gezegd dat de kerken het zonder hiërarchie moeten kunnen stellen door goed samenspel op de basis van onderling „Zij stonden versteld over zijn leer." Zo beschrijft Mareus de houding van de kerkgangers van Kapernaiim, nadat zij Jezus hadden horen preken. Zij voelden het verschil. Hun eigen voor gangers konden misschien mooi prekep, maar hier is het woord j „mooi" niet meer van toepassing. Kapernaiim heeft maar één j beschrijvend woord: Gezaghebbend. Deze mensen zijn niet on der de indruk gekomen van de logische gedachtegang en even- min van de treffende beelden die als vensters van de preek een voortreffelijk uitzicht (of moeten we zeggen „in-zicht"? gaven op de leer. Zij zijn niet onder de indruk van de woorden rijkdomnoch van het geleerde, noch van het eenvoudige van de preek. En dat zijn toch allemaal woorden, die wij op zon dagmorgen tijdens de na-kerkse-koffie gebruiken. De kerk gangers weten ineens dat ze niet alleen een preek gehoord hebben, metar dat zij onder het beslag geweest zijn van het evangelie, van God zelf. Christus was niet een dominee die „iets had te zeggen", maar die alles zei. Ineens hadden ze ge weten: Wat Hij zegt, zegt God tot mij. Hier kom ik niet onder uit. Er ligt weer een zondag achter ons. Er ligt weer een kerk gang achter ons. Hebben we een dominee gehoord? Of hébben we God gehoord? Met minder kunnen we niet toe, dominee. Met minder mag u geen genoegen nemen, kerkgangers. Daar- om zullen we allebei moeten worstelen. Zuid-Afrïka reis wekt afkeuring In Leiden is een initiatief ont staan een studiereis naar Zuid- Afrika voor studenten te organi seren, welke mede door particu liere Zuidafrikaanse fondsen ge financierd zal worden. In een te Rotterdam gehouden vergadering is een motie aangenomen, waar- in de Nederlandse Studentenraad, op grond van al eerder aangeno men resoluties, nadrukkelijk stel ling neemt tegen de huidige VRAGEN In dit rapport worden de kerkeraden •ie soorten vragen j landelijke, regionale Prof. A, Pijper overleden Professor Adrianus Pijper, een Zuid afrikaanse medische onderzoeker die zich vooral onderscheidde door zijn speur werk op het gebied van rode bloed lichaampjes, is zondag op 77-jarige leef tijd in Pretoria overleden. Prof. Pijper werd in Nederland gebo ren en studeerde in Leiden. Hij vertrok in 1913 naar Zuid-Afrika waar hij een particulier medisch laboratorium stichtte. Prof. Pijper was de eerste hoogleraar in de pathologie aan de universiteit van Pretoria. Paus wellicht naar Engeland Het Amerikaanse weekblad „News week meldt van r.k. geestelijke zijde in Londen te hebben vernomen, dat Paus Paulus voornemens zou zijn dit jaar een bezoek aan Londen te brengen. De paus zou een tegenbezoek willen brengen aan de aartsbisschop van Can terbury, die in 1960 het Vaticaan heeft bezocht. Zowel de middelen als de uit zettingen van de bij de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven aangesloten Boeren leenbanken zijn in 1963 krachtig toegenomen. De directie van de C.C.B. rpaakte tijdens een pers conferentie bekend, dat de toe vertrouwde middelen, inclusief de rentebijschrijving ad 70 mil joen met 430 miljoen gestegen zijn tot 2755 miljoen. De uitzettingen stegen met 200 tnil- >en en bereikten, met inbegrip van ef fecten, een bedrag van 1400 miljoen. Dit zijn voorlopige cijfers, die volgens de C.B.B.-directie echter weinig zullen afwijken van de definitieve gegevens. Het spaaroverschot van de bij de C.C.B. aangesloten Boerenleenbanken beliep in 1963 292 miljoen. Deze gro te stijging ten opzichte van 1962 (waar in het spaaroverschot 216 miljoen was) bracht het totale spaartegoed eind 1963 op 2435 miljoen. Volgens de directie van de C.C.B. is deze gro te stijging ten dele veroorzaakt door min of meer toevallige factoren, zoals het vervallen van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden, waar door velen grond en boerderijen ver kochten en de opbrengsten op spaarre keningen terecht kwamen, en de lage belastingaanslagen als gevolg van de slechte bedrijfsresultaten van 1962, met name in de gemengde bedrijven. Van deze factoren mag volgens de directie niet verwacht worden, dat zij zich in 1964 opnieuw zullen voordoen. In de laatste maanden van het vorig jaar is reeds een kentering ingetreden: De spaargelden stegen toen minder sterk dan voorheen, terwijl de voorschotver lening een grote stijging vertoonde. Minder aanbod Overigens bleek volgens hem uit de stijging van de tegoeden met 60 mil joen en het nagenoeg onveranderd blij ven van de kredieten bij de Boerenleen banken, dat de liquiditeitspositie Voor 1964 verwacht de directie van de CCB een verder stijgende vraag naar financieringsmiddelen en, nationaal eco nomisch gezien, een verslapping van het aanbod. De kentering in de spaaront- wikkeling heeft zich het duidelijkst ge manifesteerd in de steden. Op het ver stedelijkte platteland gaven de maanden november en december nog stijgingen te zien. Tot een algemene ontsparing is het bij de Boerenleenbanken dus niet gekomen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Ruinen (toez.): M. W. S. Cramer, te Hoogwoud c.a.. GEREF. KERKEN Beroepen: te Meeden (Gr.) en Mark nesse (N.O.P.): J. W. Bats. kamd. te Amsterdam: te Goor: H. Koetsveld, kand. te Naarden, die verder geen be roepen meer in overweging kan nemen. Aangenomen naar Haamstede: W. Hoogsteen, te Wateringen. Bedankt voor Bedum (vak. D. Kui per): A. Wiersinga, te Winschoten; voor Dronten (met standplaats Biddinghui zen): H. R. Zijlstra, te Buitenpost. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Oldenzaal: J. M. Smelik. te Almkerk-Werkendom. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Harderwijk: W. Heerma, Nunspoet en G. de Vries te 's-Gra- te Amsterdam-O. GEREF. GEMEENTEN Tweetal, te Rotterdam-Z.: P. v. d. Bijl, te Genemuiden en J. van Haaren, te Rijssen, waarvan de laatste beroepen apartheidspolitiek. Bewust van zijn verantwoordelijkheid wenst hij, dat de inschrijvers voor deze reis geselecteerd zullen worden op grond van een grote mate van deskundigheid en een uitgespro ken overtuiging. Uit het overleg met de studenten-or ganisatoren van deze reis bleek, dat dezen met de gestelde criteria niet ak koord wilden gaan. Reden voor de Ne- derlandse studentenraad zich van bet reisproject to distantiëren. Standpunt Mochten de organisatoren toch vol harden in hun opzet, dan zal de Ne derlandse studentenraad de deeine- mers individueel benaderen om hen zo veel mogelijk van het algemeen Nederlands standpunt te overtuigen en hen van het nodige documenta tiemateriaal te voorzien. De raad refereert in de motie aan het schrijven van vooraanstaande Ne derlandse hoogleraren aan de regering an het koninkrijk gericht. Zoals bekend hebben enige Leidse stu denten het plan opgevat met financiële steun van Zuid-Afrikaanse particuliere fondsen een studiereis voor 25 juridi sche studenten naar Zuid-Afrika te or ganiseren a 950 p.p., inhoudende het verblijf van een maand in een gezin te Johannesburg en een rondreis van vier weken langs touristische objecten. De inschrijving staat open voor juri dische studenten die het Cl examen hebben afgelegd. Waarna door loting over de deelneming zal worden beslist. Spoedige vaststelling vergoedingen wet op kleuteronderwij s De staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, wil bevorderen, dat de ver goedingsbedragen. bedoeld in artikel 42 der kleuteronderwijswet, over 1959 tot en met 1963 zo spoedig mogelijk worden vastgesteld. Dit deelt hij mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid de heer Koekoek (Boerenpartij). Hij merkt op, dat het besluit stichtings- kosten kleuterscholen geen aanvulling behoeft, daar een nieuw besluit is ont worpen, nadat gebleken was. dat de wijze van berekening der vergoedings bedragen op enige essentiële punten ver betering behoefde. In het ontwerp, dat zeer binnenkort bij de Raad van State aanhangig zal wor. den gemaakt zijn de vergoedingsbedra gen ever 1959 tot en met 1961 opgeno men. Met de vaststelling van de bedra gen voor de in 1962 gebouwde scholen is begonnen De staatssecretaris deelt voorts mee, dat het wenselijk is gebleken de vergoedings bedragen niet uitsluitend te baseren op de indexcijfers, doch tevens rekening te houden met de van de gemeentebesturen verkregen gegevens omtrent de werke lijke bouwkosten, welke gegevens uiter aard eerst enige tyd na afloop van het betreffende bouwjaar kunnen worden verstrekt. Vragea «p medisch gebied ze blad met llnksbovea op de envelopi Antwoord op vragea van algemeen belang wordt in deze mbrleh gegeven, vrngen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brief. o Maar het is heugelijk en juist, dat het schept'"bfijvend*"evenwicht 'tussen" deNederlandse volk in het geweer komt. twee communicatiemedia, die niet meer lij verklaren met klem, dat christelijke afzonderlijk het cultuurpatroon kunnen verdraagzaamheid niet inhoudt, dat wij bepalen, aldus de heer Oltheten. h'rij spel laten aan godslastering en im- HU schetste verder een technisch toe-moraliteit. Wij hopen daarom, dat de komstperspectief, wsirbU zowel de dag- kerken zich niet zullen laten verleiden bladprodnktie als de verwerking van j tot deelname aan een gesprek voor de nieuws met behnlp van elektronische i televisie, waarbij sommige deelnemers apparatuur en computers zal kunnen ge- een rechtvaardiging van godslastering Eigenlijk is het niet geheel juist van een „genees- schleden. ien onzedelijkheid beogen. De kerken t middel' te spreken, went direct genezen doet het I SftmTP®»verweren- maar in het 'v°l. We moeten deze middelen meer zien als be- b.?£Y'w»'hed. hlndSJln Civiele relaties moeder goa" I «w». r •--•»>•-»-»I De schrijvers van de brief verwachten,I wat-- ook tn het lichaam. De leek spreekt dan van rvnw*»tti rr Lrinrl dat de minister een uitspraak zal doen. hloedverdikkingdoch dit geeft de gang van fll UlIWClllg IS.UIU gericht op het beëindigen van dit soort k*. uitzendingen en op het verstrekken Vindt- ongeveer twintig jaar is de medicus in hel bezit van chemische stoffen, die populair ge zegd het bloed vloeibaardei kunnen maken. Te genwoordig gebruiken duizenden dit middel, waarvan veruit de meesten eens een hartinfarct hebben doorgemaakt. Maar ook mensen wiens blooc een neiging vertoont „te dik'' te worden, makernu dankbaar gebruik van deze middelen. visie. juist normbesef bi) radio i schappelijk onafhankelijke en daardoor! vrije cn gedifferentieerde pers voor de instandhouding van de democratische, rechten in. Maar zü zal. nu de televisie zo'n indringende rol gaat vervullen, de hierdoor ontstane gevaren moeten onder kennen. Eén van die gevaren is. aldus de heer Oltheten, dat de veelvoudigheid van de dagbladpers zo sterk dreigt te worden aangetast Door de invloed van -----«» «--- de op de kassa gerichte campagnes der het onwettige kind en zijn moeder. Deze Krijgen zo is medegedeeld door dr. M. grote adverteerders worden media met overeenkomst kan aan de uitdrukkelijke weisgias. het hoofd van de Nederlandse grote oplagen gevraagd. De kleine krant goedkeuring van de Staten-Generaal wor- economische delegate die op het ogen- loopt daardoor steeds grotere gevaren den onderworpen. blik Tunesië bezoekt. Hij zei op om t* worden opgeslokt door de grote Het belangrijkste gevolg van deze over- persconferentie dat het aanbod vai buurman eenkomst zal zijn, dat ook al wordt de Nederlandse veefokkers een aantal Tu- WH ztln in de fase van het kranten- wettigheid van een kind met succes ont- nesische een opleiding te geven is ge- kannibalisme getreden", zo meende hy.kend in ieder geval tussen het kind en accepteerd door de Tunesische staats- Concentratie in grotere technische ziin moeder burgerlijke betrekkingen secretaris van financiën en planning, dt eenheden kan economisch nuttig zün. blijven bestaan, zodat het kind ten op- heer Ahmed Ben Salah. De cursisten maar redactionele concentratie vermin- zichte van de moeder de staat van na- zullen worden ondergebracht in Ncder- dert de zo wenselijke diversiteit der vrije1 tuurlijk kind zal hebben. landse boerengezinnen duurzaam i het bloed niet goed weer. tt\e- Voor een goed begrip van de antistollingsbehan- deling. is eerst enige kennis van het norma'o stol lingsproces in het menselijke lichaam noodzakelijk. Nu is het stollingsmechanisme onmogelijk in enkele woorden samen te vatten, aangezien dit een ie«.t m gewikkelde zaak is. Bovendien is de precieze gang van zaken nog niet eens geheel duidelijk, en da' terwijl wij allemaal vele malen voor onze ogen heb ben kunnen waarnemen, dat bloed, uit de bh ed va ten getreden, binnen enige ogenblikken in een stol sel is overgegaan! Het bloed bestaat uit een vloeistof, waarin z.ch drie soorten cellen bevinden: de rode bloedlicnaam- pies de witte bloedlichaampjes en de bloedplaatjes. In bloedplaatjes bevindt zich een stof, de throm- bokinase. die vrij komt wanneer de boeldDi-.atjes stuk gaan tengevolge van ezn verwonding of be schadiging van bloedvaatjes. De thromboklnase zei prothromblne in thrombine om, een proces wat dus alleen plaats vindt bij een aantasting van bloedvaat jes. In de bloedvloeistof ook wel bloedplasma of serum genoemd bevindt zich fibrlnogeen, die met oehulp van de gevormde thrombine. fibrine wordt. De fibrine is een vezelstoi die een netwerk vormt, waarin de bloedlichaampjes verstrikt geraken waar door 't geheel een vasteie vorm gaat aannemen. Ziedaar het stolselproces, dat zoals reeds gesegd nog veel ingewikkelder verloopt dan hier aange geven is. Wanneer dit proces zich afspeelt oicinen Ie b'oedvaten spreken we "an thrombose. Dit kan optreden wanneer de bloedstroom in een bepaald ge bied vertraagd wordt, zoals in dikke spataderen, maar ook wanneer de bloedvaatwand aan de bin nenkant beschadigd is door een of andere oorzaak. 'Io n thrombus in een b-oedvat kan langzaam aan groeien en op een gegeven moment een bloedvat af sluiten. waardoor de bloedsfvoez wanneer althans de thrombus in een ader zit belemmerd wordt Soms breekt er een stukje van een thrombus af en verplaatst zich met de bloedstroom naar andere ge deelten van het lichaam, waar het in kleinere vaat jes of haarvaten kan blijven steken. Zo'n afgebro ken stolseltje noemt men een ..embolus" De lon gen en hersenen zijn geliefde plekjes waar een em- kan blijven stek x\ en het hangt er dan maar vanaf waar het blijft steken of de gevolgen voor de patiënt noodlottig zullen zijn. Ook het hartinfarct berust op een losgeschoten stolseltje, meestal uit de 'lartruimte zelf, in een slagadertje van de hartspier. Op den duur kunnen een thrombus en een embolus wel weer verdwijnen, door het ingroeien van nieuwe weefselelementen, waardoor het vat weer doorgan kelijk wordt. De antistollingsmiddelen grijpen aan ergens in het hierboven beschreven stollmgsmechanisme. Er zijn verschillende middelen, die alle op een ander punt ingrijpen, doch alle remmen de stolling. Uiteraard moeten we oppassen dat de stolling niet te sterk wordt geremd, omdat dan bij verwondingen bloedin gen kunnen optreden, die onvoldoende door een stol ling worden gevolgd. Wanneer dan ook antistollings middelen worden toegediend is een geregelde con trole van het stollingsmechanisme noodzakelijk. De dosering hangt af van de zogenaamde ..prothrom- binetijd", dat is de tijd die nodig is voor de over gang van prothrombine in thrombine. We streven er naar deze prothrombinetijd tweemaal zolang te ma ken als normaal. Wordt de tijd langer, dan is de kans op bloedingen te groot, en aangezien de pro thrombinetijd per persoon nogal wisselt, moet de dosering geregeld worden aan de hand van contro les, die over het algemeen bij de aanvang twee maal per week, maar 'ater slechts éénmaal per twee of drie weken moet worden uitgevoerd. In de grote steden zijn er speciale diensten, die deze con trole taak op zich genomen hebben, uitgaande van 'net Rode Kruis, gemeentelijke- of particuliere instel lingen. Over de duur van het gebruik van deze middelen Is men het niet algemeen eens. Voor hen die een hartinfarct doorgemaakt hebben, meent men dat de middelen beter voor het gehele verdere leven inge nomen kunnen worden, doch anderen breken de be handeling na 1 k twee iaar af Mocht onverhoopt de dosering te hoog zijn, zodat er bloedingen ont staan die niet te stuiten zijn, dan kan men met vitamine K het stollingsmechanisme weer versnel len. Tegenwoordig doet zich wel eens de vraag voor. of liet niet wenselijk zou zijn een ieder die door zijn omstandigheden of klachten in de richting van angina pectoris, uit voorzorg reeds antistollingsmid delen te geven. Het valt inderdaad te overwegen, doch de geregelde controle staat de uitvoering hier van zeker ook nog in de weg. Wat de dreiging van het hartinfarct betreft, zou een wijziging van de voedingsgewoonte wat betreft de dierlijke vetten in plantaardige vetten zinvoller zijn....!

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2