Nieuwe LeMse Courant Bezoek Ulbricht en Castro past in Chroesjtsjefs „lijmen-politiek" Vissers zetten de staking voort „Vriendelijk zijn voor VS én hulp aan Cuba5 Nieuw comité vervangt OVB Vliegtuig met kernbommen neergestort Tliee goedkoper maar koffie wordt duurder Duitse kinderen ontvoerd naar Nederland Emigratie op dieptepunt Voor Kairo niet bang Robert Kennedy zal Soekarno ontmoeten Dinsdag 14 januari 1964, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvastigh is ghebleven mijn hort in leghenspoet" Plaatselijk sneeuw Veel bewolking en plaatselijk mist, in hoofdzaak in het zuiden en midden van het land. Zwakke tot matige wind tus sen oost en zuid. In het noorden van het land lichte vorst, elders temperaturen i het vriespunt. (Zie ook pag. 7) f 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 u TTET bezoek van de Cubaanse premier Fidel Castro wordt in verband gebracht met een streven van Chroesjtsjef, de Amerikaans-Cubaanse betrekkingen te lijmen. Een verzoening tussen beide landen zou het Krem lin kunnen bevrijden van zijn verplichtingen, Cuba in geval van oorlog tegen de Ver. Staten te verdedigen. Ondanks loonakkoord en vonnis et (Van een onzer verslaggevers) ("\NDANKS de uitspraak in het kort rc geding, dat de reders tegen de stakende vissers in Scheveningen heb ben aangespannen en dat door de sta kers verloren is, hebben ongeveer vier honderd vissers gistermiddag in Sche veningen besloten door te staken, zij het dat het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties zich van de staking heeft gedistancieerd, evenals trouwens de aan het OVB verbonden Bond van Zeevarenden, overeenkom- i stig het rechterlijk vonnis. Ook heeft de OVB „moeten mededelen, dat het geld waarop de stakers recht hebben, niet wordt uitgekeerd." Er is intussen een nieuw stakings comité gevormd. Enkele uren later werd achter de zelfde microfoons als waarachter de voortzetting van de staking was ge proclameerd, een vergadering van de erkende bonden Centrale van Zee varenden ter koopvaardij en Visserij (CKV) en de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale (CBC) geleid. Tijdens deze rumoerige en onorde lijke bijeenkomst is met zitten en op staan het voorstel tot de nieuwe c.a.o. waarover tussen reders en bonden eerst gisteren definitief een akkoord werd bereikt, met overgrote meerder heid verworpen. Ingetrokken Gp de vergadering van de stakende vissers werd eerst het woord gevoerd door de voorzitter van de BVZ, de heer J. Koning. Na een toespraak, waarin hij onder meer beweerde dat de erkende bonden de belangen der werkgevers, en niet die van de werknemers behartigden, kondigde hij aan, dat noch de B.V..Z., In één oogopslag Ziekenfonds moét weieens bedrogen worden, zegt „vrije arts" pag. 2. Krantekannibalisme pag. 2. Studenten in geweer tegen apartheidspolitiek pag. 2. Wat is er in Zanzibar gaan de pag. 5. Auschwitz-SS-er geeft toe., pag. 5. Gesprek met staatssecretaris Diepenhorst pag. 7. Schaatsen, schaken en an dere sport pag. 9. noch het O.V.B. langer achter de stakers zou kunnen staan, zulks gedwongen door overmacht. „De heer A. van der Berg, secretaris in het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties, voegde hieraan toe: „Ik deel nu mee dat het nooit gegeven stakingsparool hierbij wordt ingetrokken ook moet ik jullie zeggen dat het geld ar jullie recht op hebben niet wordt uitgekeerd." En voorts werd i.v.m. de uitspraak in kort geding in de vergade ring o.m. gezegd: „We dachten dat er met het fascisme in de oorlog was af gerekend". „Een belediging van het rechtsgevoel van de Nederlandse arbei der". „Een trap in het gezicht van de doden, die in de oorlog tegen het fas cisme gevallen zijn". Zwolsman niet Ook betrad een vertegenwoordiger van de communistische Eenheidsaakcentrale (E.V.C.) het podium. Hij wenste de sta kers geluk met hun behaalde succes en spoorde hen aan, de loonstrijd voort te zetten. „Wat Zwolsman niet lukte, is nu de kleine reders gelukt'', aldus de spre ker, „maar zet door'', hij deelde voorts mee dat de E.V.C. zich naar aanleiding van de uitspraak in het kort geding re gelrecht tot de minister van justitie heeft gericht. Ook hjj maakte gebruik van het door vele sprekers gebezigde werkwoord ..doordouwen". Alle handen in de zaal gingen de lucht in, toen werd voorgesteld door te staken Na afloop van de vergadering is een nieuwe commissie, die de staking zal leiden, geformeerd. De commissie zal de naam dragen van Actie Comité Vis sers (A.C.V.) en telt twaalf leden, wier namen om diverse redenen niet bekend zijn gemaakt. Afgewezen De gisteravond in hetzelfde gebouw in Scheveningen gehouden vergadering van de erkende werknemersorganisa ties is op een fiasco uitgelopen. De be stuurders van de C.K.V. en C.B.C. kon den aanvankelijk nauwelijks aan het woord blijven. Later ging dat beter en kreeg de vice-voorzitter van de neutrale bond de heer A. Boon, nog de gelegen heid een pleidooi te houden voor de voorgestelde nieuwe arbeidsovereen komst: tien pet op alle vaste in de oude c.a.o. genoemde bedragen, één pet verho ging van het deelpercentage, twaalf vakantiedagen meer per jaar en een pensioenregeling. Het mocht echter niet meer baten. Het voorstel werd met grote meerder heid van stemmen afgewezen. De heer De Boon vroeg: „Zijn we er allemaal tegen?" waarop vrijwel geen aanwe zige in de zaal bleef zitten. Het was de bedoeling dat de verga dering een besloten karakter zou heb ben. maar na aanvang bleek al snel dat zich vele O.VB.-leden in de zaal bevonden. Na aandrang van de bestu ren verlieten sommigen scheldend de zaal om even later weer op het balkon te verschijnen. „Het ls onverstandig om door te sta ken, jullie weten niet waarvoor je vecht," zei de heer De Boon na een uiteenzet ting van het hoe en waarom van de thans gedane voorstellen, die in overeenstem ming waren met het door de regering bepaalde loonbeleid. Er volgde hoon gelach. „Open de kas!" was een veel gehoorde kreet. fVoor vervolg zie pag. 9) Premier Castro is in Moskou op allerhartelijkste wijze ont vangen. Arm in arm op d efoto met zijn Russische ambtgenoot Chroesjtsjef op een plaatje Niet „op scherp In de bergen nabij Cumberland, in de Amerikaanse staat Maryland, is gisteren een met twee kernwapens uitgeruste B 52-bommenwerper tij dens een sneeuwstorm neergestort. De vijf inzittenden zijn om het leven ge komen. De bommen zijn geborgen. Naar uit een communiqué van de luchtmacht bleek, waren van de twee kernbommen, die zich aan boord van de verongelukte bommenwerper bevonden, de ontstekingen buiten werking gesteld. Om tè kunnen ontploffen zouden de bommen door een der bemanningsleden van het toestel losgelaten moeten wor- De 40-jarige heer W. uit het gehucht Diergaarde bij Koningsbosch is in de nacht van zondag op maandag aangere- de door een personenauto, bestuurd door de 24-jarige landarbeider M. M. uit Her- hjenbosch, die na de aanrijding doorreed. Het slachtoffer is in zeer ernstige toe stand in het ziekenhuis te Sittard opge nomen. De rijkspolitie heeft M. in de loop van de dag kunnen arresteren. Opheffing van de strenge Ameri kaanse blokkade zou ook de zware last van de economische hulp aan Cuba voor Rusland kunnen vermin deren. Westerse deskundigen in Moskou geloven, dat een van de be langrijkste redenen van Castro's be zoek aan Moskou is, meer hulp te vragen voor de wankele economie van zijn land. Het bezoek van Castro, dat als een verrassing kwam, houdt ongetwijfeld ook verband met de crisis in de Pana makanaalzone. Opvallend is, dat de Cubaanse premier plotseling naar Moskou kwam, terwijl het Chroesj tsjefs beurt was, Havana te bezoeken. En het is nu maar de vraag, of Castro in Moskou is gearriveerd om met de Russische leiders een plan de campagne op te zetten om de reeks „overwinnin gen" in Latijns-Amerika uit te breiden, of dat men hem (zoals ook wordt ver ondersteld) tot matiging en terughou ding tegenover de Verenigde Staten wil aansporen, of dat men van plan is, het een zowel als het ander te gaan doen. Want het is niet onmogelijk, de com munistische ondermüningspolitiek in La tijns-Amerika voort te zetten en tegelij kertijd naar betere betrekkingen met de Ver. Staten te streven. China Er zijn waarnemers, die het bezoek zonder meer toeschrijven aan het stre ven van Chroesjtsjef, de innerlijke sa menhang in het communistische kamp tegenover China te versterken en onbe kookte acties tegen de ontspanningspo- litiek van de Sowjetunie te verhinderen. De Russische premier zou zijn gast willen dwingen tot een duidelijk kleur bekennen ten gunste van het Russische standpunt in het ideologische conflict met Peking en van het vorig jaar gete kende MoSkouse kernstopverdrag. De Russische leider zou zich kunnen veroorloven, Castro onder druk te zet ten, omdat hij wat de economische en militaire hulpverléning betreft geheel op de Sowjetunie zou zijn aangewezen. Geruchten, dat Chroesjtsjef het wes ten voorstellen wil doen ter oplossing van Cuba en Berlijn, hebben in de af gelopen dagen voedsel gevonden in het bezoek van Castro, hetwelk voor afgegaan werd door dat van de Oost- duitse partijleider Walter Ulbricht. Verklaring De Prawda van gisteren bevatte een nauwgezet overwogen politieke verkla ring, waarin de Russische opvattingen over drie belangrijke problemen worden Chroesjtsjef en Castro besproken zul- Nederlandse tankschepen zullen in maart van dit jaar 350.000 plastic ko kertjes verspreiden ovör de wereld zeeën. Dat gebeurt als een zeer belang rijk onderdeel van de actie „Kinderhan den smeden vriendschapsbanden", die dan door het Nederlandsche Roode Kruis zal worden gevoerd. Via deze moderne „flessenpost" kan de Nederlandse jeugd contacten leggen met nieuwe vriendjes in alle delen van de wereld. In de plas tic kokertjes wordt een brief gestoken. Vijftien tot twintig vaderlandse tankers zullen meehelpen de correspondentie op de internationale vaarroutes bij vreemde kusten te verspreiden. Met ingang van zaterdag zullen de kkertjes bij melk boeren, bakkers en apthekers voor een gulden verkrijgbaar zijn en zij moeten dan met de bijbehorende, ingevulde brief voor 25 jan. bij het Roode Kruis in Den Haag zijn. En dan gaan de kokers op wereldheis. len worden. Dat zijn: de economische moeilijkheden van Cuba, de ambities van Castro, zijn militante revolutionaire doctrine in Latijns-Amerika te versprei den, en verbetering van de betrekkin gen tussen Cuba en de Ver. Staten. In dit artikel wordt niet alleen gezegd, dat Cuba de relaties met de Amerikanen wil verbeteren, maar ook „dat het de opvatting van de Sowjetunie is, dat de revolutie van Cuba alleen voor Cuba zelf karakteristiek is en niet voor ex port bestemd". Deze laatste bewering is in tegen spraak met Castro's houding wat betreft bet belang van zijn revolutionaire stra tegie. In navolging van de Chinezen heeft hy herhaaldelijk beweerd, dat zijn revolutie moet dienen als model voor andere landen. Schip dreigt in tweeën te breken Het ruim veertienduizend ton metende Britse vrachtschip Middlesex Trader, dat op weg is van Rotterdam naar Phila delphia heeft geseind, dat het schip in tweeën kan breken. De Middlesex Trader bevindt zich op ongeveer 840 mijl ten noordoosten van Bermuda. Twee schepen van de Ameri kaanse kustwacht zullen het schip van daag bereiken. De minister van economische za ken, prof. dr. J. E .Andriessen heeft gisteren een bezoek gebracht aan de staatsmijnen in Limburg. Op de foto: de minister volgt in een pijler van ruim een meter hoogte gespannen de verrichtin gen van de volautomatische ont- koolapparatuur. Hij bevindt zich hier op ongeveer 600 meter diepte in de afdeling Anna 1, van de mijn Maurits, op vier en een halve ki lometer afstand van de schach ten. De minister zit echter veilig beschut tussen de hydraulische „enen" van een ander bouwwerk, een hyper-modern mijnsnufje dat door hydraulische kracht gedre ven kan stutten en zich tegelij- l kertijd kan voortbewegen. Kolenprijs morgen weer omhoog Van vandaag af zal een pakje koffie van 250 gram twaalf cent duurder zijn. Tegenover deze nood zakelijke prijsverhoging van de koffie staat een prijsverlaging van thee van vier cent per pakje van 100 gram. Deze verlaging werd mogelijk door het wegvallen van het invoerrecht op thee in het kader van de EEG. Bij de laatste prijsverhoging van koffie in november vorig jaar was het al duidelijk, dat, ge zien de prijsverhoging van ruwe koffie op de wereldmarkt, een verder verho ging van de consumentenprijs niet zou kunnen uitblijven, indien er geen daling van de wereldmarktprijzen zou plaats vinden. Toch blijft koffie volgens vakkrin gen, vergeleken met de naoorlogse si tuatie nog steeds een voordelig en laaggeprijsd artikel. In 1950 immers bedroeg de koffieprijs in de hoofd prijsklasse nog fl,92 en in 1954 zelf? f2,68 per pakje van 250 gram. Berekend over de gehele huis- brandkolenvoorziening, dus inclusief de import zullen per 15 januari de prijzen gemiddeld stijgen met 38 cent per hectoliter antraciet, met 33 cent per hl eierkolen en 23 cent per mud Deze prijsverhoging wordt veroor- Twee kleine kinderen, de 5-jarige Karl Heinz Dickmann en de 4-jarige Lydia vom Hagen, die vrijdagmiddag dicht bij hun woning in Sonsfeld, nabij Wesel, op straat aan het spelen waren, worden sindsdien vermist De politie houdt rekening met de mo gelijkheid, dat zij met een auto naar Nederland zijn ontvoerd. Zij wonen aan een grote weg, waar veel auto's naai Nederland passeren. Om kwart voor één vannacht is een personenauto op de niet-beveiligde over weg in Bennebroek in botsing gekomen met een motorposttrein. De bestuurder van de auto, de 29-jarige J. Ronde uit Haarlem, werd op slag gedood. zaakt door twee maatregelen: De groting van de marge van de kolen- detailhandel met acht cent per mud huisbrandkolen, en een prijsverhoging ter verbetering van de positie van dp Nederlandse mijnen. De aanpassing van de marge voor detailhandelaren v.indt de minister gerechtvaardigd als ge volg van de vijf procent loonsverhoging per J januari. De verhoging van de prijzen door de Nederlandse mijnen betekent, dat de af mijn prijzen zullen stijgen. Deze stij ging bedraagt voor antraciet riërend naar grootte en kwaliteit, f 1,10 tot 45 cent per hl gemiddeld 70 cent per mud. Daar Nederland geveer drievijfde van zijn antraciet porteert, komt de gemiddelde stijging van de prijs voor antraciet neer op on geveer 38 cent per mud. Voor eierkolen zal de af-mijn prijs met 30 cent wor den verhoogd. Deze verhoging betekent als rekening wordt gehouden met de import een gemiddelde stijging van de af-mijn prijs voor cokes bedraagt vijf tien cent per hectoliter. In 1963 maar 6800 Volgens een voorlopige telling van de Nederlandse emigratiedienst zijn vorig jaar 6770 Nederlanders geëmi greerd: het laagste emigratiecijfer sinds 1947, toen 6818 emigranten ons land verlieten. Meer dan 1900 Nederlanders trokken vorig jaar naar Australië, bijna 1700 naar Canad, bijn 1600 nr de Verenigde Stten, meer dan 600 naar Zuid-Afrika, bijna 600 naar Nieuw-Zeeland, 84 naar Rhodesië en 83 naar andere landen. Het lage emigratiecijfer is gevolg van de schaarste op de arbeidsmarkt en het wegvallen van de Amerikaanse emigra tiefaciliteiten voor gerepatrieerden. Het record werd in 1952 bereikt met bijna 49.000 (1955: 30.000, 1960: 25.000. 1961: 15.000, 1962: 12.000). Commentaren TAE kolen gaan in prijs niet onbe- langrijk omhoog. Waren het de kolen alleen, het zou gemakkelijker te dragen zijn. Maar het bericht komt extra hard aan te midden van de andere stijgingen. De stijgingen liggen overigens in het verlengde van de verhoogde loonkos ten. Niemand zal gemeend hebben dat die uitsluitend uit de winst kon den komen. De minis'er van economische zaken heeft ons aangeraden, de kolenprij- zen op langere termijn te beoordelen. Heel de situatie in ons mijnwezen moet gezond blijven. Alleen zo is ver hoging van de produktiviteit te ver wachten. Slagen we hier niet, dan zouden we straks wellicht nog meer moeten betalen dan we nu gaan doen. Hogere prijzen du3, maar met de bedoeling dat deze een grotere sta biliteit kunnen vertonen, ook dan wanneer het totale prijspeil verdere stijgingen zou gaan vertonen. Daaron houden we het gaarne; het maakt in elk geval deze stijging ge makkelijker aanvaardbaar. dat wij leven in een onrustige wereld. Alles streeft hier naar verandering, hebben we gezongen, en niet zonder reden. Er is ook in dit prille jaar al veel te beleven gekomen. De Panamese en Amerikaanse gevoelens zijn op elkaar gebo'st. Het conflict, dat Amerika moeilijk welkom kan zijn, geeft het in elk geval de kans te tonen dat het een kleine staat niet overmachtig zijn wil wenst op te leggen. Inmiddels is ook het Afrikaanse Zan zibar op de voorpagina van de krant gekomen. Het vertoont een beeld van ongewisheid zoals jonge staten ons dat zo veelvuldig laten zien. Is he' won der dat de aandacht van de grootsten op hen gericht blijft? En dan niet altijd met zuivere bedoelingen. Meer naar het noorden schijnen de Arabische staten elkaar te vinden in een gemeenschappelijke politiek te gen Israël. Maar hoe vaak al is dit vertoond en hoezeer is Israël telkens weer gespaard gebleven. Chroesjtsjef ontmoe' intussen, na de Pool Gomoelka en de Oost-Duitser Ulbricht, de Cubaan Castro. Niemand gelooft dat het enige doel is. de man uit het warme land iets te laten ge voelen van een Russische winter. Neen, Chroesjtsjef wil in zijn beleid niet door zijn vrienden worden ge hinderd. Intussen reizen de Chinezen door Afrika en gaat de jonge Amerikaan Kennedy op wens van zijn president naar Soekarno die, als meer het ge val is, moe' worden afgeremd. Een wereld dus met beweeglijk heid op velerlei tonelen. Het is een voorrecht om dat alles te mogen vol gen, waakzaam, gespannen, met in breng ook van eigen waarden, maar tegelijk met een rustig hart. Israëlische pers: TN Kairo is gisteren de conferentie begonnen waarop staatshoofden van dertien Arabische staten zullen beraadslagen over de Israëlische plannen het water van de Jordaan voor irrigatie van de Negeb-woestijn te gebruiken. De Israëlische pers neemt de Ara bische top niet al te zwaar op. Nas ser zou de verantwoordelijkheid voor bepaalde besluiten alleen maar wjl- len delen, aldus de Jerusalem Post. Arabische eenheid echter zal hij niet kumien verwezenlijken. De resulta ten van deze conferentie zullen aan de andere kant niet onderschat mo gen worden. De conferentie vindt plaats temidden van berichten over verbeterde betrek kingen tussen leden van de Arabische Liga. Jordanië en Egypte besloten hun diplomatieke banden die in 1961 werden verbroken toen Jordanië het bewind van het uit de VAR getreden Syrië erkende, ere te herstellen. Voorts keerden vyf Egyptische officie ren, die sedert de Algerijns-Marokkaan se grensoorlog in Marokko gevangen werden gehouden, gisteren in Kaïr te rug. Het was koning Hassan zelf die dit bekendmaakte toen hij in de Egypti sche hoofdstad uit het vliegtuig stapte. Het dertienjarige meisje A, van Die pen uit Opmeer (N.-H.) is gisteren dode lijk gewond bij een aanrijding door een bestelwagen. Het kind, dat ernstig ge wond werd aan hoofd en benen werd naar het St. Jansgasthuis te Hoorn ge bracht waar het in de loop van de middag is overleden. Robert F. Kennedy, de Amerikaanse minister van justitie, is door pre sident Johnson naar Tokio gezonden voor een gesprek met president Soe karno van Indonesië, vermoedelijk op donderdag, o.a. over Maleisië. Men verwacht dat Kennedy zal trachten Soekarno af te brengen van zijn confrontatiepolitiek ten opzichte van Maleisië. Kennedy heeft klaarblijkelijk van president Johnson opdracht gekregen te zorgen dat de gespannen ver houding tussen Indonesië en Maleisië niet op een conflict uitloopt. Mogelijk zal hij ook te Manilla met Philippijase autoriteiten overleg plegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1