KORTLOPENDE C.A.O. JURIDISCH ONDING Strijd in Y.S. tegen sigaretten roken CAO bestaat vijftig jaar „Zo is liet'" Vorst blijft Beter: eens in 5 jaar „grote schoonmaak" Zieke oude vrouw in liaar bed vermoord Daggeld weer verlaagd WEUWE LEEDSE COURANT 9 MAANDAG 13 JANUARI 1964 (Van onze soe.-econ. redactie) Deze maand is het vijftig jaar geleden, dat voor het eerst in Nederland een landelijke collec tieve arbeidsovereenkomst werd afgesloten. De grafische bedrijfs tak had van deze uitermate be langrijke gebeurtenis, die op so ciaal terrein vérstrekkende ge volgen zou hebben en zeer velen tot een zegen zou worden, de pri meur. Naar aanleiding van dit jubileum was prof. mr. P. Borst, hoogleraar (in het burgerlijk recht) aan de Vrije Universiteit te Amsterdam cn gewaardeerd adviseur van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbcdrijf. zo vriende lijk ons een onderhoud toe te staan, waarbij hij een aantal behartenwaardige opmerkingen maakte over de. wat hij noemde, helaas gedegradeerde betekenis van de collectieve arbeidsover eenkomst in de samenleving van vandaag- C.A.O. VAN NU MEER WAPENSTILSTAND DAN VREDESVERDRAG, ZEGT PROF. BORST (Vervolg van pagina 1) In het KRO-actualiteiten-programma ,3randpunt" heeft de bisschop Bekkers van Den Bosch „als gewone televisiekij ker" gereageerd op de „Zo is het"-uit- zending van 4 januari. De bisschop vond de manier waarop de gewraakte uitzending was gebracht beneden peil, maar over de reacties op het programma zei hij: „Het leek af en toe op geestelijke koppensncllerü. Dat is onchristelijk. Wij moeten ons afvragen, of de kritiek die werd gespuid, ons al Christenen, wel past". Bisschop Bekkers kon zich voorstellen, dat mensen zich gekwetst hebben ge acht in gevoelens, die hun echt heilig zijn, maar toen de kritiek op het be wuste programma-onderdeel ging ontaar den in rechtstreekse aanvallen op de VARA en tegen de politieke partij, waar van de VARA de spreekbuis wil zijn en tegen individuele personen ging er iets DR. BUSKES In de rubriek „Vraag en antwoord" van het Ikor heeft dr. J. J. Buskes vragen beantwoord van luisteraars naar aanlei ding van de radiokerkdienst van 5 ja nuari, waarin hij voorging. De hervormde predikant heeft nogmaals de bewuste VARA-televisieuitzending veroordeeld. Maar .erger nog waren, volgens hem de reacties op deze uitzending. Dr Bus kes had zelf veel afkeurende brieven ontvangen, omdat hij in de radiokerk dienst- de VARA-uitzending niet direct had veroordeeld. De bekering van de christenen is nog noodzakelijker, zo zei dr. Buskes onge veer. dan van de anderen. Ook prof. dr. H. Jonker hekelde in zijn zondagavondlezdng voor de NCRV zo wel het programma als de felle reacties van vele christenen. 'TIJDENS het weekeinde is boven Groenland een krachtig hogedruk- gebied ontstaan, dat naar het zuid oosten trok en waarvan het centrum vanmorgen tussen IJsland en Schot land lag met een barometerstand van 1042 mb. Het hogedrukgebied kreeg over de Noordzee verbinding met een ander maximum, dat zich boven oost en zuidoost Europa bevindt. Als ge volg hiervan hield in onze omgeving het rustige weer rriet overwegend zwakke oostelijke winden aan. De tem peratuur werd geleidelijk iets lager. In het noordoosten van het land vroor het vanmorgen 8 a 9 gradenin het zuidwesten 2 tot 4 graden. Intussen nam een in de hogere lucht lagen gelegen storing, die langzaam door midden Frankrijk eerst naar het westen en nu naar het noordwesten trok, in diepte toe. Ze veroorzaakt op haar oostelijke en noordelijke flank sneeuw en onderkoelde regen. Dit neerslaggebied bereikte de afgelopen nacht ook het zuiden van ons land en breidt zich langzaam noordwaarts uit. Voor het eerstkomende etmaal wordt weinig verandering in de weerssituatie verwacht. De luchtdrukverschillen in onze omgeving blijven klein, zodat er niet veel wind zal zijn, hoofdzakelijk nog uit oostelijke richtingen. De vorst houdt daarom aan. ZON EN MAAN Dinsdag 14 januari: zon op 8.43, ondei 16.55; maan op 8.35, onder 16.29. Dinsdag 14 januari: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 14 januari: 3.02 v.m.: 15.13 n.m. OTEL, dat een vader op een ge- geven moment bij het over handigen van het zakgeld aan zijn kind zegt: jongen, in het vervolg zullen wij jouw „inkomen" elk kwartaal herzien. Wat denkt u dat er dan zal gebeuren? Het kind zal elke drie maanden een dubbeltje o] een kwartje méér vragen en als vader weigert, dan wordt de jongen ontevreden. Zo is het ook met de collectieve arbeidsovereenkomst. Dit voorbeeld haalt prof. mr. P- Borst m om te tonen, waaraan het zijns inziens bij de afsluiting der huidige col lectieve arbeidsovereenkomsten schort, als wij tegenover hem zitten in zijn werkkamer op het hoofdkwartier van de Federatie der Werkgeversorganisaties het Boekdrukkersbedrijf te Amster dam. Overigens moet direct gezegd, dat Amsterdamse hoogleraar-adviseur het instituut van de collectieve ar beidsovereenkomst grote waarde toe kent. „De c.ao. is hèt middel om de arbeidsverhoudingen in een bedrijfstak te regelen", zegt hij, maar prof. Borst voegt daaraan onmiddellijk toe, dat er met betrekking tot de wezenlijke be doeling van de c a.o., vooral waar het gaat om haar juridische vorm, nog veel en zijn, al is zij dan in de loop van vijftig jaren voortdurend herzien, ver beterd en verfijnd. „Wapenstilstand" Prof. Borst acht het onjuist, dat de meeste collectieve arbeidsovereenkom- tegenwoordig slechts voor de duur een jaar worden afgesloten. Hij noemt dit systeem ronduit een geweldi ge achteruitgang en in juridisch opzicht onding. „De c.a.o. lijkt op deze ma meer op een wapenstilstand dan op vredesverdrag, wat zy behoort te Praktisch is er natuurlijk geen spra- e van „slechts'.' een wapenstilstand, omdat de c a o. gelukkig niet meer uit samenleving is weg te denken, indien men de situatie een ge voelswaarde wil toekennen, dan is het toch wel een juist woord". En dan komt de "hoogleraar met het voorbeeld van het zakgeld, al is het uiteraard niet zijn bedoeling de werkge- met de vader en de werknemer met het kind te vergelijken. Als een vader toestemt het zakgeld voor zijn kind elk kwartaal te „herzien", dajn schept hij, aldus prof. Borst, kunstmatig v mogelijkheden, als gevolg waarva: conflicten zich als vanzelf ophopen. De- conflioten ontstaan al, indien hij bij voorbeeld het zakgeld op zeker moment willen verminderen of indien hij de verlangens van zijn kind niet of slechts gedeeltelijk inwilligt, al of niet in de wetenschap dat zoonlief over drie maan den tenminste met dezelfde verlangens op de 'proppen komt. Prof. Borst is dan ook van mening, dat kortlopende c a.o.'s in bepaalde op zichten zeker afbreuk doen aan de be- drijfsvrede, al was het alleen maar, om dat door het telkenjare overhoop halen talrijke zaken veel onnodige on rust ontstaat cn bovendien dikwijls al lerlei ongegronde verwachtingen wor den gewekt. Eén van zijn voornaamste wen sen bij het jubileum van de collec tieve arbeidsovereenkomst is daar om: de terugkeer naar meerjarige c.a.o.'s, waarbij prof. Borst denkt aan bijvoorbeeld een periode van vijf jaren. (De eerste c.a o. had een geldigheidsduur van drie jaar). Op het eerste gezicht lijkt het mis schien alsof langlopende c.a.o.'s „nade liger" voor de werknemers zijn, maai prof. Borst is van mening dat dit mdel het geval behoeft te zijn. Daarbij wijsl hij er bijvoorbeeld op, dat in tijden van economische neergang ook werkgevers gebonden zullen zijn aan onder gunstiger conjuncturele omstandigheden gemaakte afspraken. 80 jaar terug In zekere zin verklaart prof. Borst ook de golf van onrust, die vorig jaar het loonfront is ontstaan, uit een degradatie van de wezenlijke waarde dei o, hetgeen het eens per jaar op- gen van de overeenkomst z.i. in feite De werkgevers hebben door het be talen van zwarte lonen de gestelde rechtsregels ondermijnd en de hoogleraar HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Station gesteldh. 3**1 aVsS sï Sp £S| SM Zï; D. Helder Ypenburg Vlissingcn gh. bew. ozo 4-5-6 0 windstil -2 -4 0.1 ozo 4 -1-3 2 ono 1-6-8 0 Zci-Limb" Helsinki Stockholm gh.bew. ijsregen onbew. onbew. windstil -4 -9 0 windstil -1 -4 2 ozo 2 -2-4 2 w 6 1-5 0 w 4 1 Oslo Kopenhage Aberdeen Londen A'dani] Parijs"13 Bordeaux i ijzci gh. bew. gh.bew. l.bew. gh.bew. onbew. zw. bew. z 1 -2-4 0.1 nno 2 4 11 on0 2 1-12 o 1 -3-4 0J windstil -1-3 3 o 4 -1-7 0.3 ono 2 ^2 -1 0 Kjn C gh.bew. zw. bew. windstil -4 -14 0.1 Locarno Wenen Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid MaUorca Itoaabon mist gh.bew. regen gh.bew. zw. bew. 1. bew. h.bcw. h. bew. windstil 2 -1 0.2 windstil 2 0 17 zo 6 -7 -9 0.1 w 5 5-5 0 windstil 15 7 0 ono 3 17 1 0 windstil 7 5 3 windstil 16 4 0 zw 6 11 11 10 (Van onze soc.econ. redactie) acht het niet verwonderlijk dat vele werknemers, door deze rechtsmisken- ning besmet, het voorbeeld van hun pa troons hebben gevolgd en duidelijke af spraken van nul en generlei waarde achten. We werden geconfronteerd met een plotselinge terugkeer naai- de primitie ve tijden van het syndicalisme: probeer op ieder ogenblik elke kans te benut- om via machtsstrijd een voordeel- :e behalen. „Een diepe val", aldus prof. Borst. „In enkele maanden tijds tachtig jaar terug. Hier openbaarde i heer H. Diemer, zich de crisis van het rechtsgezag. Meer '700*' 1,0 dan ooit is vorig jaar gebleken, dat het recht zich nog niet bij de feitelijke ont wikkeling heeft aangepast". Maandblad Arbeid gewijd aan c.a.o. (Van onze soc.-econ. redactie) Het januari-nummer van Sociaal Maandblad Arbeid, dat dezer dagen de persen kwam, (uitgave N. Samsom N.V.. Alphen a d Rijn), is geheel gewijd aan het vijftigjarig bestaan van de col lectieve arbeidsovereenkomst in het gra fisch bedrijf. In het blad zijn interessante artikelen te vinden van prof. mr. P. Borst, hoog leraar aan de Vrije Universiteit en ad viseur van de Federatie der Werkge versorganisaties in het Boekdrukkersbe drijf, over „vijftig jaren c.a.o. in de typografie", prof. dr. W. J. Wieringa, eveneens V.U.-hoogleraar, over „de col lectieve verhoudingen in het grafisch be drijf". dr- ir. B. Bölger. voorzitter var het Centraal Sociaal Werkgevers Ver- drijfstak als eerste op de bres voor de rechtspositie van de werknemer. De ar beider, die tot aan de tweede wereld- PjüBBHBI oorlog in de Nederlandse wetgevingbond,"die *dê betekenis geen steun vond indien hij bijv. „zon- het huidige loonpolitieke bestel onder de der geldige reden' was ontslagen, vond loupe nam, de heer F G van der GuDi reeds in 1914 het grafisch bedrijf aansecre:aris van het Nederlands Katho- zijn zijde, uiteraard voor zover hij inheke Vakverbond (voorheen K.A.B.), deze sector werkzaam was. I over „taak en bevoegdheden van een De konsekwentic hiervan was de in- centrale werknemersorganisatie ten aan voering van een bedryfsrecktspraak,1 zien van de c a.o.", voorts een artikel die tot op heden wonderbaarlijk goed van prof. mr. W. C. L. van der Grin- functioneert. In 35 plaatsen in ons land ten, hoogleraar aan de katholieke uni- bevinden zich paritair samengestelde versiteit te Nijmegen. waarin hij districtscommissies, bestaande uit drie schrijft over „c.a.o. en p.b-o." en eer werkgevers en drie werknemers, die op beschouwing over „c.a.o. en stakings sociaal terrein in de ware zin des recht" van de hand van mr. C. A. Ter- Bedrijfsvrede Op onze vraag of hy reële mogelijk heden ziet om de bedrijfsvrede in de collectieve arbeidsovereenkomst te „re gelen", antwoordt prof. Borst bevesti gend. Hij herinnert aan een plan, dat 1930 uit de boezem van de werkgeversorganisaties in het grafisch bedrijf kwam, om naast de „gewone" tweede overeenkomst in het leven te roepen, waarin de arbi- -procedure zou moeten worden ge regeld voor het geval er met de c.a.o. onoverkomelijke moeilijkheden zouden ontstaan, een zgn. A-c.a.o. en een B- De laatste zou dan een langere looptijd moeten hebben dan de eerste. Dit plan Week allerwegen grote in stemming te vinden, doch het is nim- uiitgevoerd, omdat enkele vak bondsleiders, zelf voorstanders overi gens, hun leden daarvoor nog niet vol doende rijp achtten. Prof. Borst meent evenwel dat men zich in de komende jaren stellig moet bezinnen op moge lijkheden om aan dit oude plan nieu we gestalte te geven, waarbij het er dan z.i. vooral om moet gaan de (nog zwak ke) juridische vorm van de c.a.o. zo duurzaam mogelijk bij de praktijk aan te passen. Wie weet, misschien is er in de na bije toekomst op dit punt een belangrijk initiatief uit de kringen van het gra fisch bedrijf te verwachten. Dat zou in het geheel niet verwonderlijk zijn, want de grafische bedrijfstak heeft in het verleden al meer dan eens blijk gegeven open te staan voor de uitvoering van mogelijkheden om de sociale vrede met reële waarborgen te omgeven. Meermalen beet hij daarbij de spits af. Zo was de grafische sector niet alleen de eerste, die in januari 1914 een col lectieve arbeidsovereenkomst in het le- tevens stond deze be- oord recht spreken, zowel ten zien van werkgevers als werknemers. Nog steeds is deze lokale vorm var bedrijfsrechtspraak, waarbij het dus mo gelijk is dat arbeiders „oordelen" ovei een patroon uit hun omgeving, eer uniek verschijnsel. Het zal onze lezers stellig interesseren, dat de oud-direc- teur/hoofdredacteur van onze krant, de de vormgeving hier- belangrijk aandeel heeft gehad. Jarenlang was ook de heer Die mer voorzitter van de Centrale Com missie. waarbij beroep tegen een uit spraak van een districtscommissie mo gelijk is- Bed rijf s/pensioen Nog op een ander belangrijk terrein liep- het grafisch bedrijf voorop in de strijd om sociale vrede. Op initiatief van de heer Diemer werd namelijk in 1929 een bedrijfspensioenfonds gesticht, dat. opnieuw blijk gaf een welbewust streven naar een zo groot mogelijke soli dariteit. Het fonds was namelijk geba seerd op een eenheidspremie, hetgeen betekende dat de jongeren betaalden voor de ouderen en ook, dat de onder nemers met jong personeel betaalden voor hun collega's met ouder personeel. Dikwijls traden andere bedrijfstakken dan ook in het voetspoor van de gra fici. Maar nog altijd kent de vijftigjari ge grafische c.a.o. allerlei verfijnde be palingen, die in weinig of geen andere c.a.o.'s te vinden zijn. De eerste Neder landse colleotieve arbeidsovereenkomst is een honderden bladzijden tellend boekwerk. Een ..wetboek van de arbeid" in de ware zin des woords Heineken ontwerpt brouwerij in Nigeria Heimekens Brouwerijen Nederland N.V. heeft de derde brouwerij van haar deel neming Nigerian Breweries Ltd. ontwor pen samen met het ingenieursbureau Dwars. Heederik en Verhey. De opening zal op 11 januari geschieden te Kaduna door d,e minister van handel en nijver heid van Noord-N igei'ia. De jaarcapaci teit is 60.000 hl en aanzienlijke uitbrei dingen zonder belemmering van de pro- dufctie zijin mogelijk. :-Van Hilten, wetenschappelijk amb tenaar bij de juridische faculteit de V.U. Dader laat geld (duizenden gld.) onaangeroerd In de nacht van vrijdag op zaterdag is aan de Groesbeeksedwarsweg in Nijmegen een 68-jarige alleenstaande en ziekelijke vrouw door wurging in haar bed om het leven gebracht. Deze moordaanslag stelt de politie voor talrijke vragen. Een grootscheepse speurtocht naar de dader is gaande. Hoewel het huis in een wat armelijk afgelegen steegje staat en de vrouw van Sociale zaken ondersteuning ont ving, waren in haar woning zes kis ten en kistjes aanwezig, waarin zij zilvergeld en bankpapier bewaarde. Tezamen vormde dit een bedrag van ettelijke duizenden guldens. Hoewel dit geld voor het grijpen stond, heeft (Vervolg van pagina 1) 11. Oudere mannen, die roken verto nen meer afwijkende cellen dan jongere en mannen die sigaren of pijp roken hebben er meer dan niet-rokers. 12. Roken en nicotine hebben een uitwerking op hart en bloedvaten, die overeenkomt met prinkkeling van het zenuwstelsel. Er zijn geen bewijzen, dat roken hartziekten kan veroorzaken. Het is echter wel mogelijk dat deze bewijzen alsnog gevonden worden. 13. Sigarenrokers die minder dan vijf stuks per dag roken hebben on geveer dezelfde sterftecijfers als de niet-rokers. Zij die vijf of meer siga ren per dag roken hebben sterftecijfers die van 9 toit 27 pot boven die van de niet-rokers liggen. In vergelijking met het roken van sigaretten bleek het sigaar, en pijip roken van weinig betekenis. Dr. Luther Terry, hoofd van de Ame rikaanse dienst voor volksgezondheid, die het onderzoek heeft laten instellen, ver klaarde te kunnen verzekeren, dat de Amerikaanse regering spoedig stappen zal doen om vast te stellen, welke maat regelen genomen dienen te worden. Zaterdag heeft de Koningin het paleis Soestdijk de jry en bekroonden voor 1963 van de Koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst ontvangen. De foto toont voor een abstract schilderij van Hans Hamers uit Amsterdam v.l.n.r.: Pat Andrea, Gustave, Hans Hamers, de Ko ningin, Joop van Meel en Ton, Klop. 50 „Maar soms heeft laksheid wèl ernstige ge volgen", bracht ze dan in het midden. „Als Marrit met de gaskraan speelt, moét ik in grijpen. En gas kun je niet eens zién, we heb ben alleen maar gehóórd dat het gevaarlijk is. En zo redeneren de Christenen ook. Joost bijvoorbeeld, u kent Joost toch hè, Joost Reindersma, hij zegt, dat zij uit de Bijbel weten, wat je moet doen, en waar de gevaren liggen .Als ik dus niets doe in het geval van dat gas, is het gevaarlijk, en als ik niets doe met het geloof is het ook gevaarlijk!" Dokter Van Balen verbeet een glimlach. „Dus", plaagde hij, „jij stelt gas en geloof op één lijn?" Lily lachte éen beetje schril, toen ze de fout in haar eigen redenering bemerkte. Ze trok een nadenkend gezicht en keek intussen met een half oog naar dokter Van Balen. Het viel haar eigenlijk nu pas op, dat zijn gezicht een wat slappe trek vertoonde. Ze werd plotseling boos op hem, omdat hij een grapje had gemaakt, waar grapjes niet op hun plaats waren. „Ik kan me niet goed uitdrukken", zei ze dan fel, „maar u weet best wat ik bedoel!!" Dokter Van Balen keek in het verontwaardig de, prille gezichtje en schaamde zich. Hij be trapte zich opeens op de vurige hoop, dat zijn eigen kinderen later iets van diezelfde roerend- jeugdige gloed in zich mochten hebben. Hij werd soms moedeloos van al die lauwe, cyni sche jongelui die hij tegenkwam „Het spijt me", zei hij deemoedig. Hij besef te, dat hijzelf ook heel dicht bij lauwheid en cynisme stond En Llily vroeg zich af hoe het kwam, dat tegenwoordig bijna iedereen met haar over het geloof scheen te praten. Of zou haar dat vroe ger nooit opgevallen zijn? „Hé, blijf met je handen van mijn spullen af", grauwde een roeier tegen Joost Reindersma en trok hem een van zijn bootschoenen uit de han- „Je bent gek", pareerde die. „Dit zijn de mij ne. Die dingen daar onder de bank, néé, die daar, die zijn van jou." De roeier stak zijn boze hoofd onder de bank ,en concludeerde dat Joost gelijk had. Met'een Het grote M. C. LOONEN-VAM DER LINDEN nijdige ruk gooide hij de schoen van Joost terug, die hem tegen zyn gezicht kreeg, het geen hem een lelijk woord ontlokte. De coach kwam binnen en overzag zijn schare. Het was een gewemel van half of geheel in roeikleren gestoken roeiers, omringd door een on gelooflijke rommel die overal verspreid lag. Hij ving net de laatste opmerkingen op. „Hé. hé mannen, een beetje kalm", suste hij. „Als jullie straks eenmaal in de boot zitten, ben je je ze nuwen zó kwijt. Trouwens, het is een sport; het kost je je kop niet! Je geeft gewoon wat in je zit, en als het niet lukt, nou, er kan er ten slotte maar één in elke divisie winnen, hè?r Er kwam nog iemand binnen, die begon met de .diverse koffertjes en tassen te verzamelen. Het was de dag, waarop de „Heath of the River" geroeid werd. De roeiers hadden zich in de geïmproviseerde kleedkamers van het restau rant „De Paardenburg" in Ouderkerk verkleed en hun kleren zouden nu door supporters mee naar Amsterdam genomen worden. „Als jullie zo roeien als de laatste week", zei de nieuw aangekomene, „dan kunnen de andere ploegen meteen wel naar huis gaan!" Maar zijn opmonterende woorden hadden wei nig effect. „Moe-je die orkaan horen", zeurde „Ja, die hebben jullie méé!" antwoordde de coach monter. „Méé, je tante", gromde de vorige spreker. „Vertel mij wat van de Amstel. Daar zitten nog meer kronkels in dan in jouw „Zeg, we zitten hier niet op college", ver maande de coach onveranderlijk goed gehu meurd. „Je bent hier voor sport, voor vrijetijds besteding!" Een minachtend geloei volgde op zijn woorden. „Zo," zei hij onverstoorbaar. „Zijn jullie nu allemaal klaar?" Hij liep als een kloek heen weer. „Hé Brouwer, ga es bij die verwarming vandaan, anders is de overgang zo dadelij"k te groot. Waar is Van Hal?" „Die heeft het in zijn maag", meldde een dere roeier, die met zijn armen om zijn knieën geslagen op een bank zat en onophoudelijk gaapte. „ïs-ie erg beroerd?" vroeg de coach meteen bezorgd. „Welnee", stelde de ander hem gerust, gewoon die man z'n eerste wedstrijd. Hij heeft een beetje de zenuwenOeaaaahen hy gaapte opnieuw dat zijn kaken knapten. Intussen was de enigszins grauwige Van Hal in de deuropening verschenen. „Ha, Van Hal!" riep de coach, als een tactvolle verpleegster meteen een opgewekt ge zicht zettend. „Zeg eh. ..heb ik jullie wel eens verteld, wat ik op mijn rijexamen vooi een vraag kreeg" Hij hield een korte ef fectvolle pauze. „Nou: U rijdt in het donker op een wegzegt die vent, waar rechts een kanaal langs loopt. D'r komt roeier aan(nou ja, hij zegt een rc maar hij bedoelt een peer in een pieremegoggel) Vraagtiie: „Moet u nou óók dimmen voor die roeier?" Ik denk: „Nou, zelfs voor een voetganger moet je dimmen op de buitenweg, dus dan óók voor zo'n vent in een bootje, anders smakt-ie misschien tegen de wal op of weet ik veel. Ik zeg dus: „Ja, dimmen!" Hij grinniken „Nee", zegt-ie, „want die roeier zit met zijn rug naar u toe!!" Is het niet een navrant staaltje, dat ik zo'n stommiteit moet uithalen, nota bene op mijn eigen terrein?" Er klonk een flauw gegrinnik op uit de roeiersschare. Alleen de bleke Van Hal bleef serieus en zei nadenkend: „Maar die vent kon toch zitten vissen?" Hij wreef met een ongeluk kig gezicht over zijn maagstreek. (Wordt vervolgd) raag welk advies hij zijn patiënten zou geven zei dr. Terry: „Ik iedereen adviseren, op te houden met sigaretten roken en hem van dc zijn gezondheid bewust Hij gaf toe dat hij vroeger zelf siga retten had gerookt Nu rookt hij een pijp i sigaar. Enkele leden roken nog steeds siga- In het rapport wordt gezegd dat de belangrijke weldoende effecten van ro ken voornamelijk liggen in het gebied de geestelijke gezondheid en dat de gewoonte voortspruit uit een zucht naar tevredenstelling. Aangezien er geen mid delen bestaan om de mate van de voor delen te meten kan de commissie geen basis vinden, waarop zij de voordelen tegen de gevaren van roken voor de bevolking in het algemeen kan afwegen. Wel is bekend dat er in 1962 41.000 Ame rikanen aan longkanker overleden tegen minder dan 3000 in 1930. Hier zal echter de grote toeneming van de bevolking ook een belangrijke rol hebben gespeeld. Een Amerikaanse senator zal twee wetsontwerpen indienen, één ter regeling van sigaretten-advertenties, het andere ten aanzien van het onderwijs. De tabaks industrie reageerde met: „Het laatste woord is hierover nog niet gesproken." Maar de grote radio- en tv-maatschap- pyen hebben al laten weten, dat z(j hun reclame-overeenkomsten aullcn herzien. Prof. dr. Reinihold Poohe van de me dische academie in Haimibua-g heeft be kendgemaakt. dat over enkele weken een Duits rapport zal verschijnen ov« samenhang tussen het roken en de ge zondheid. Geslaagd: kand. geneesk. li a: mej. F Marissen (Borger). J E Lundo (Barum, Noorw.), C L A H Bruijnen (Baar- lo), E J Drewés (Holtum), R Niermijer (Hattem), H Kamma (Katwijk). P J van Wlechen (ZwoUe). H Huismans (Drachten). F J Lodewegcns (Olst). B M Takens (Aer- denhout); kand. tandheelk.: H Zweep (Gro ningen). H P Goutbeek (Enschede). Sj Alkema (Leeuwarden). B van dei (Steenwijk) Markt- en visserijberichtcn Visserij SCHEVENINGEN. 13 januari Visserij- berichten. Totaal aan de markt: 2520 kg tonf en tarbote 372 kisten schol, 12 kisten wij ting, 8 kisten kabeljauw. 160 kantjes haring SCHEVENINGEN. 13 januari Visserij - berichten Besommingen in guldens. SCH 8700. WR 33—7640. WR 32—3880, WR 56—5700. WR 50 4470. WR 37—4230. WR 51—4650, WR 25—1800, WR49—1800. WR 7—3440, WR 34 6.80—8. All 4—7. B extra 6.30—7, Bi 5—6.80, Bil 2 90-3.10. Cl 2.20—3.10. rode kool 8—11, boerenkool 31—34. spruiten 35—73. Aanvoer LEIDEN. 10 januari Geslaagd: kand. wijsbegeerte: de heer P J M Beers (Maas sluis): doet. Frans: de heer H Proem e Cs-Gravenhage); kand. Frans: de heer G Buter (Reeuwljk); kand. Nederlands: de heren G W J Floor (Lisse). A Pons (Maas sluis). L J de Ridder (Noordwijk) en J F v d Gevel (Rotterdam). de moordenaar hiervan niets meege- De aanslag werd zaterdag ontdekt door een pater, die op huisbezoek kwam en, vergeefs te hebben aangebeld, de wo ning met behulp van een loper binnen kwam Het slachtoffer, mejuffrouw T. Hendriks stond goed bekend. De nog onbekende dader, die de vrouw ook verwondingen aan het gelaat heeft toegebracht, is blijkens sporen in de pas- gevallen sneeuw aan de achterzijde de woning binnengedrongen, door via een plat dak van de aangebouwde keuken op het dak van de woning te komen. Daar heeft hij een dakvenster met sponning en al losgerukt om binnen te komen. Het vermoeden bestaat dat de dader, die misschien ter plaatse bekend is ge- eest, bloed aan kleeren of lichaam heeft gekregen of kleine verwondingen heeft opgelopen. Sporen wijzen erop, dat er een hand gemeen heeft plaats gehad, waarbij de vrouw enkele verwondingen aan het ge- een beenbreuk opliep. Vast staat ook, dat een zedendelict heeft plaatsge vonden en dat de vrouw door haar aan valler, die haar waarschijnlijk eerst met stomp voorwerp in het gezicht heeft geslagen, is gewurgd. Maar talrijk zijn de vragen, waarop >g geen antwoord is gevonden. Zo is gebleken, dat de aanvaller heeft getracht de nachtkleding van zijn lachtoffer in de kachel te verbranden. Toen dat niet goed gelukte heeft hij het vuur met water gedoofd. Vastgesteld is ook, dat hij met water heeft getracht het gezicht van de vrouw schoon te wassen, nadat daar bij het handgemeen enkele kleine verwon dingen waren ontstaan. Deze verwondin gen heeft hij zelfs afgedekt met pleis ters, die hij in de woning had aange- Kaasprijzen met 3 en 5 cent omhoog De Leeuwardense beurs van vrijdag noteerde voor alle (Friese) kaas hoger dan de voorgaande week. Voor Goudse liep dc notering met 5 cent op tot f 2,47 en voor 40+ met 3 cent tot resp. f 2.31 voor de Edammers en f 2.23 voor de broodkaas De noteringscommissie noemde de han del goed. Op te merken is een willige vraag voor export, doch een binnenland se afzet die zich bepaalt tot de routine disposities ter aanvulling van de voor- Tot de prijsstijging heeft ongetwijfeld bijdragen het besluit van het Produkt- schap tot verlaging van de minimum exportprijs voor natuurkaas uit Neder land andere dan Cheshire, naar het Verenigd Koninkrijk. Deze verlaging van de minimum-exportprijs gaat gepaard met het verlenen van een compenseren de toeslag die afhankelijk is van de notering in Leeuwarden, Van week tot week zal deze bekend gemaakt worden. De toeslag op de uitvoer van kaas naar Venezuela is met ingang van 10 januari verhoogd van 39 tot 58 cent per kg vooï de periode- tot en met 31 maart van dit Met ingang van 10 jan. wordt voorts de toeslag op de uitvoer van gesmolten kaas met een vetgehalte van minder dan 40% ingetrokken. Dat is het gevolg van de Spaanse maatregelen legen de invoer van kaas uit Nederland. Dat Goudse kaas sterker steeg dan de 40+ kaas is vooral te danken aan de stimulerende maatregel inzake de export naar Engeland en de Spaanse importbelemmering. In de week tot 28 dec. liep de melk- produktie met 932 ton terug (1,3%) waarmee.afgaande op de afleveringen aan fabrieken de daling ten opzichte van vorig jaar ca. 7% bedroeg! Hoewel de botermarkt krap voorzien blijft, is de stemming kalm. Produktie- cijfer (CSB) Kaas In tons volvet 40+ Boter 22-28 dec. 1963 1) 1771 821 825 23-29 dec. 1962 1812 796 1096 1) Voorlopige cijfers. Het tarief van daggeld is 13 januari met een half procent tot anderhalf pet verlaagd in verband met de ruimere geldmarkt door het terugvloeien van bankbiljetten na de ultimo-opvragingen. Op 8 januari werd het tarief met een vol procent tot 2 pet. verlaagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9