QnJMftiwwie Weer splitsing in Nenni-partij Bevolkingsexplosie in Latijns-Amerika Syrië wil Egypte tot een oorlog overhalen Tarwe-contxact V.S. en Rusland Nieuwe groep geen gevaar voor Moro Adenauer nog langer voorzitter CDU Godsdiensttwisten: staat van beleg in Calcutta Grootste grot 5 MAANDAG 13 JANUARI 1964 Rusland legt accent op landbouwprobleem „Tass" heeft gisteren gemeld dat het centrale comité der Russische communistische partij op 10 februa ri a.s. bijeen zal komen. De bijeenkomst zal in het teken staan van de nagestreefde verhoging der voort brenging van landbouwprodukten. Er zal worden gesproken over een verhoging der agrarische produktie door het op grote schaal gebruiken van kunst mest. het uitvoeren van meer bevloei ingswerken, verder voortschrijdende me chanisatie der landbouwwerkzaamheden. het gebruik maken van wetenschappe lijke vindingen op landbouwgebied en het. in brede zin van het woord, aan wenden van alle ervaringen, die kun nen leiden tot een zo snel mogelijke uit breiding der landbouwproduktie. Klachten Amerikaanse exporteurs onderzocht De Amerikaanse commissie voor de scheepvaart heeft bekendgemaakt, dat zij 23 scheepvaartconferences opdracht heeft gegeven voor 22 januari inlichtin gen te verschaffen over klachten van Amerikaanse exporteurs over zee vrachttarieven. De commissie maakte verder bekend, dat 40 conferences, waarbij leden met Amerikaanse en buitenlandse schepen zijn aangesloten, de gewenste inlichtin gen hebben verstrekt. Van de 23 conferences, die deze nieuwe opdracht hebben gekregen, heb ben 16 geweigerd de gewenste inlichtin gen te geven en de andere zeven ver strekten geen volledige bijzonderheden, zo werd hieraan toegevoegd. Men poogt door het vragen van in lichtingen de klachten te kunnen beoor delen die bij een commissie van het het congres zijn ingediend, nadat de conferences verzoeken van exporteurs om verlaging van de vrachttarieven voor ladingen, die de Verenigde Staten verlaten, hebben afgewezen. •De commissie kan dit doen onder wet, waarbij zij de bevoegdheid heeft te onderzoeken of de scheepvaartconfe rences bij hun behandeling van de klachten van de exporteurs wel op de juiste wijze tewerk zijn gegaan. Een woordvoerder van de commissie •heeft verklaard, dat de aangekondigde stappen van de commissie in generlei verband staan met een eerder gestelde eis, dat buitenlandse scheepvaartmaat schappijen documenten over vrachtta rieven en -kosten moeten publiceren. Krottenwijken onoplosbaar probleem Het internationale studenten, congres in Den Haag over de ontwikkeling van Latijns-Amerika in het licht van de Europese inte gratie is zaterdag geëindigd met een slotvergadering waarop prof. dr. A. H. M. Albregts, buitenge woon hoogleraar in de interna tionale economische politiek aan de economische hogeschool in Tilburg, en algemeen wetenschap pelijk adviseur van het congres, zijn eindverslag heeft uitge bracht. Aan het congres hebben 122 studenten uit achttien landen deelgenomen. Van de deelnemende studenten waren er 51 afkomstig uit Midden- en Zuid-Amerika. onder meer uit Suriname en de Ne derlandse Antillen, die in Europa stude- Het dinsdag begonnen congres was ge organiseerd door de studenten-studie groepen voor internationale ontwikke lingsvraagstukken „Pax Romana, A.L. M.A.", de Tilburgse studentenvereniging federalisten en de Tilburgse politie ke studiegroep ,,De Tribune". Deskundigen uit verschillende landen hebben in de drie secties van het con gres de economische, sociale en de socio-religieuze inleidingen gehouden, die de grondslag vormden van de dis- Conclusies In de economische sectie is men tot de conclusie gekomen dat de economi sche samenwerking tussen Europa en Latijns-Amerika op korte termijn moet worden uitgebreid. Deze samenwerking ïoet gebaseerd zijn op een politieke ril. Ontploffing in de V.S.: vijf doden In een chemische fabriek te Attleboro in de Amerikaanse staat Massachusetts zijn zondagavond bij een krachtige ont ploffing vijf mensen om het leven geko men en minstens tien gewond. Het gebouw werd verwoest. De explo sie werd tot in het op 65 km afstand ge legen Boston gehoord. Er ontstond brand die oversloeg op een ander gebouw. De brandweer had vijf uur nodig om het vuur meester te worden. Ruim honderd woningen in de omtrek zijn ontruimd omdat men vreesde dat zich nieuwe ont ploffingen zouden voordoen. In de fabriek waar chemicaliën voor kunstharsprodukten worden gemaakt, had zich vrijdag al een lichte explosie voorgedaan. Arabische „top" contra Israël Talrijke staats- en regerings leiders van Arabische landen zijn in Caïro aangekomen, waar van daag een conferentie van 13 Ara bische staten begint naar aanlei- mble: Onbekende n t Zwitserland (gr.); 20.10 Zang en volksliedjes (gr.): 20.20 Een jrkest, vocaal lek; 22.05 Buitenlands commentaar; 22.15 Pianorecital: Spaanse muziek; 22 30 Nieuws; 22 40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 poneren In Nederland, gesprek. ziek (gr.); 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II AVRO. - Actualiteiten; 18.20 i 18 50 Openbaar kunstbezit: 19.00 Fragi uit Russlsch-romantlsche opera's (gr.): 20.00 Nieuws; 2005 Negen Muzen, elf provincies, programma op het gebied van Kunst^ Cul- nededelingen, grammofoon- DRAADOMROEP VANAVOND to. Allegro. Phllharmonisch Oi rlijn o.l.v. Eugen Jochum. I :s Requiem op. 45 voor sol >st. 1. Selig sind. die da Leid 2 Denn alles Fleisch f- ■tor) 3. Herr. lehre doch e (bariton en koor). 4. Wie lieb- ine Wohnungen. Herr Zebaoth r habt nun Traurigkeit (soi die Toten, die Tele visie vana vond NTS: 19 30 Hucklebei Hound, tekenfilir •rzicht; 20 20 Uitzei Partij; 20.30 Zanf 22 35—22.40 Journaal. versum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuw Morgengebed; 7.15 Ouvertur VTO-8i5 i r jnmuz'ek; 8.50 1 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing 10 25 Klassieke grammofoonmuziek; 11.0 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram- ">nrmi ziek; 11.50 Volaan.... vooruit, praatje; 12.0 Angelus: 12 04 Lichte orkestmuziek (gr.l 12 30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw ding van het Israëlische plan, het water van de Jordaan voor het bevloeien van de Negev-woes- tijn te gebruiken. Tot conferentie oord dient het Hilton-hotel in Caïro. Er zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen. Waarnemers verwachten een touw trekken tussen Egypte en Syrië. De Sy rische baath-partij zou militair ingrij pen voorstaan om uitvoering van het Israëlische plan te verhinderen. Egyp te daarentegen wil het Israëlische plan met technische tegen-projecten beant woorden, zoals het omleggen van de zij- eren van de Jordaan, en ook met diplomatiek offensief bij de Ver- !de Naties. ai'ro zou zich in elk geval niet door Syrië in een gewapend conflict willen laten meeslepen, waarvan de last hoofd zakelijk op Egypte zou rusten. Als sterk ste Arabische militaire mogendheid wil het de omstandigheden en voorwaarden voor een militaire krachtproef zelf be palen. Achter de schermen zal, aldus waarnemners, Caïro pogen <je onderlin ge Arabische geschillen te beslechten en een eenheidsfront onder leiding van Nasser tot stand te brengen. Aan het overleg zullen alle dertien landen van de Arabische Liga deelne men. te weten Egypte, Irak, Saoedi- Arabië, Syrië. Libanon, Jordanië, Je men. Libië, Soedan, Tunesië, Marokko, Koeweit en Algerije. Tussen koning Hoessein en president Nasser zou overeengekomen zijn de ge schillen tussen beide landen op te rui men en te komen tot diplomatieke con tacten. Dit gebeurde in een persoonlijk Brits aanbod voor Naessens De Schotse zakenman Daniel B. Da vie uit Stonehaven heeft de Fransman Gaston Naessens, die zegt een genees- middjl voor leukemie ontwikkeld te hebben, een betrekking aangeboden en zich bereid verklaard laboratoriumproe- =n met zijn serum te nemen. Volgens Davie heeft Naessens het laris van 3.000 pond per jaar onder voorbehoud aanvaard en zal hij deze week naar Engeland reizen bespreking. Naessens schijnt erop te staan, dat ;t serum onderzocht wordt in het Christie-instituut voor kankeronderzoek te Manchester, een van Engeland's lei dende instellingen op dit gebied. kampioenschappen kunstrij ats te Grenoble: 13 00 Nieuws; :ommentaar; 14 00 Voor de platte programma (Herh v. zaterdag Jl.) 15 30 Al: de dag van gisteren, klankbeeld: 16 00 Voo; de zieken; 16.30 U hebt voorrang. Godsdien stig programma: 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending: Het pRINS MOHAMMED, de broer van koning Hoessein van Jordanië, is getrouwd met -prinses Faryaal. Zij is de dochter van een voor malige Jordaanse minister. Koning Hoessein heeft haar de titel van prines verleend. als de zeer sterke groei van de bevol king in Latijns-Amerika. Bij de behan deling van het probleem van het ont staan van enorme steden, bleek dat de sociologen nog geen raad weten met de krottenwijken van de in grote steden gestrande mensen van het platteland. Gemeenschapsontwikkeling moet op grootse wijze worden aangepakt. In de socio-religieuze sectie is gespro- ;n over de plaats var. de kerk bij de overgang van de feodale naar de indus triële maatschappij. Er is op gewezen dat er voor de leek een brugfunctie ligt tussen de kerk en de ontkerstende Verder kwam naar voren dat Europa en Latijns-Amerika van elkaar moet leren, ook op dit terrein. Minder Russische militairen Boris Ponomarev, een der meest vooraanstaande theoretici der Russische communistische partij, heeft in een toe spraak op het congres der Zweedse communistische partij verklaard dat de Sowjetunie heeft besloten de mankracht van haar strijdkrachten verder te ver minderen. De tekst van Ponomarevs toespraak is zaterdag te Moskou in de „Prawda" gepubliceerd. Ponomar-v gaat hiermede verder dan zijn eerste minister Chroesjtsjef, die 14 december in een toespraak heeft ge zegd dat een dergelijke vermindering werd overwogen. Ponomarev verklaarde ook dat de Russische militaire begroting voor 1964 ,,in overeenstemming hiermede zal wor den verlaagd". OiP 16 december 1963 is in de Sow jetunie bekendgemaakt dat de mili taire begroting in 1964 met 4,3 procent worden verlaagd. is nu voor de eerste maal mede gedeeld dat het aantal onder de wapenen zijnde Russische militairen als gevolg hiervan een vermindering zal ondergaan, ook al werd dit wel vermoed. Gisteren is in Moskou een contract getekend volgens hetwelk de Sowjet unie een miljoen ton tarwe van de Verenigde Staten zal kopen. Onder tekenaars waren Leonid Matveyev, voorzitter van de Exportkhleb, de or ganisatie» voor buitenlandse handel, Roy Folk, vicev-oorzitter van de Continental grain cy. Het Amerikaanse ministerie van han del heeft bekendgemaakt, dat de Ame rikaanse regering andermaal vergunning heeft verleend voor de verkoop van Amerikaanse tarwe aan de Sowjetunie ter waarde van 104 miljoen dollar. Het totaal van de voorgenomen Amerikaan- tarweleveranties aan de Sowjetunie de andere landen van het commu nistische blok komt met deze verkoop op^ tot nog toe ongeveer 300 miljoen De jongste machtiging van de Ame rikaanse regering, voor 104 miljoen dol lar aan graan, heeft betrekking op vijf voorgenomen verkooptransacties. In een vaart gevonden resten geïdentificeerd Het staat nu wel vast dat de stoffe lijke resten welke op 21 december verleden week dinsdag in de Zuid-Wil lemsvaart werden gevonden, afkomstig zijn van de 56-jarige J. A. van der Vorst, een ongehuwde textielarbeider uit Helmond. Kort voor Kerstmis werd eei been drijvend tussen het ijs aangetrof fen nabij e'en sluis, waarna verleden wee' de romp en een stuk arm drij vend werden gevonden. Aan de hand van een vingerafdruk kon met zekerheid worden vastgesteld wiens lijk het was; in Den Haag werd namelijk nog een afdruk bewaard van het persoonsbewijs tijdens de Duitse be zetting. kozen tot secretaris-generaal van de nieuwe .Italiaanse socia listische party van proletarische eenheid", die zaterdag is ge vormd. Vecchietti was de leider van de linkervleugel van de so cialistische party van Nenni. GRIEP... binnen krachtig! 24 uur...weg! direkt! Rush keurt Britse busleveranties aan Cuba sterk af De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren in een vraaggesprek voor de televisie verklaard, dat men de Amerikaanse graanleveranties aan de Sowjct-unie niet mag vergelijken met de Britse levering van autobus sen aan Cuba. Volgens de minister vormt de Britse levering niet een ..gewone handelstrans actie met een gewoon communistisch land". Alle leveranties aan Cuba, bui ten medicamenten, bepaalde voedings middelen e.d., kunnen de mogelijkheid Castro om ongeregeldheden in an dere landen te veroorzaken versterken, aldus Rusk. De levering van Amerikaanse graan zag hij als de beste manier om de Rus sen van hun goudvoorraad af te helpen. Bovendien was de omvang van de Ame rikaanse handel met de Russen slechts fractie van de handel van de an dere westelijke landen met de Sowjet unie. Voor het geld dat Moskou voor het graan moest betalen, kon het geen andere, minder vreedzame, zaken ko- meende de Amerikaanse mi- Moskou: rapport CIA verzinsel Radio Moskou heeft gisteren het rapport van dc Amerikaanse centra le inlichtingendienst (CIA) dat de Sowjetunie in grote economische moeilijkheden verkeert, afgewezen als „een nieuw anti-Russisch verzin- De in de Engelse taal gesproken uit zending die in Londen werd opgcv gen luidde gedeeltelijk: ..Er zit niets verwonderlijks in feit dat Washington weer is gekomen met een anti-Russisch verzinsel. Dit is niet het eerste en waarschijnlijk ook niet het laatste. ..Het nieuwe eraan is dat dit komt van de centrale inlichtingendienst. De ze dienst kan altijd beweren dat het be schikt over wat geheime inlichtingen. Deze truc met geheime informaties is echter mislukt. In de eerste plaats heeft het CIA haar reputatie ïr ogen van de Amerikanen voor groot gedeelte bedorven in verband met het optreden van deze dienst op Cuba en in Zuid-Vietnam. ..Het belangrijkste is echter dat de gegevens over de Russische economie die de Verenigde Naties en verschillen de Amerikaanse organisaties ter be schikking staan juist het tegendeel be wijzen van wat het CIA zegt. ..Het is werkelijk onnodig met het CIA te twisten om de onjuistheid van de cijfers te bewijzen. In de afgelopen 46 jaar is de Sowjetunie een grootmacht geworden ondanks de meest slechte voorspellingen en de hinderpalen die de imperialisten hebben opgeworpen. De Sowjetunie vertrouwt er nog steeds op de Verenigde Staten te kunnen inhalen". door ongeveer 700 linkse socia listen wordt deelgenomen, door Vecchiet ti bekend gemaakt. De naam der nieuwe partij is in feite de naam van de huidige socialistische partij voordat in januari 1947 de sociaal democratische stroming onder Giuseppe Saragat zich afscheidde. De socialistische partij heeft 87 afge vaardigden in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden en 44 in de Senaat. De leiders van de nieuwe partij beweren de steun te hebben van de meerderheid in de jeugdbeweging van de socialistische partij. Volgens hen hebben de volgelin gen van Nenni met hun plannen voor vorming van de Italiaanse maatschappij de belangen van de arbeidersklasse waarloosd. Er zijn nog geen aanwijzingen over de juiste omvang van de nieuwe tij. De meeste waarnemers schatten de sterkte op iets minder dan 20 pro cent van de partij van Nennidie ir grootte de derde partij van Italië was na de christen-democraten en de com munisten. De afsplitsing verzwakt Nen- niet voldoende om de parle mentaire steun van Aldo Moro en zijr. regering in gevaar te brengen. Er zyn zelfs sterking van de parlementaire steun gelijk achten, nu de mogelijkheid Is ge opend dat het verzet van Moro's rech tervleugel ineenzakt. Hun argument dat met Nenni het procommunistische paard van Troje Is binnengehaald, heeft veel van zyn kracht verloren. Probleem voor partijcongres Niemand is er tegen (Van onze correspondent in Bonn) Voor de christelijk-Demokrati- sche Unie stelt zich in de komen de weken de vraag, of zij op het a.s. partijcongres in Hannover (medio maart) de thans 88-jarige dr. Konrad Adenauer nogmaals voor twee jaren met het partij voorzittersschap wil, mag of moet belasten, of dat zij dit ambt zal opdragen aan een jongere politi cus, zoals bijv. de vroegere mi nister van binnenlandse zaken van Noordrijnland-Westfalen, dr. Jo- "i Hermann Dufhues, die thans secretaris-generaal der partij is. Groot belang Het antwoord op deze vraag kan voor de C.D.U. van grote betekenis zijn voor de uitslag van de vijfde Bondsdagver kiezingen (sinds 1949), die in de herfst van het volgend jaar zullen worden ge houden. In zeer belangrijke mate zal de beantwoording van deze vraag afhan gen van de man zelf, om wie het gaat, dr. Konrad Adenauer. Indien hij de wens te kennen zou geven het partij-voorzit terschap nogmaals voor twee jaren te blijven bekleden en daarmede een vin ger in dc C.D.U.-pap te houden, zal er waarschijnlijk in de C.D U.-leiding nie mand te vinden zijn, die zich daarte gen zal verzetten. Het zal derhalve niet komer. tot een soort „convention" naar Amerikaans model, waarbij de candida- ten het onderling met elkaar moeten uitvechten, elk gesteund door de le gioenen hunner aanhangers. Er komt derhalve geen „Kampfabstimmung" tussen dr. Adenauer en dr. Dufhues. Als dr Adenauer nogmaals zou willen can- dideren, zal dr. Dufhues zich terugtrek ken en nog twee jaren als secretaris generaal onder dr. Adenauer blijven werken, ofschoon dat er op zou neer komen dat hij toch in de praktijk de partij-leiding zou voeren zonder de ti tel te hebben. Geen tijd Niemand weet, welke beslissing dr. Adenauer zal nemen, ofschoon bij ve len de indruk bestaat, dat hij niet on geneigd is om' ook deze functie in de handen van een jongere politicus leggen. (Dr. Adenauer zou in ieder ge val erevoorzitter van de partij worden). Het is om dr. Adenauer sinds zijn af treden als bondskanselier medio okto ber van het vorige jaar veel stiller ge worden dan velen hadden gedacht. Men respekteert „der Alte" natuurlijk nog. Zijn vitaliteit is ongebroken, zijn poli tieke argumentatie is nog even scherp als altijd. Maar er bestaat binnen de C.D.U. vrijwel geen „Adenauer-briga- Arrestaties en tientallen doden De Indiase regering heeft gis teren in grote delen van Calcut ta de staat van beleg afgekon digd, nadat op grote schaal plun dering en brandstichting is voor gekomen na vier dagen van gods diensttwisten. Het aantal doden wordt geschat op ongeveer 75. De twisten zouden ondermeer te maken hebben met de diefstal uit een mohammedaans heilig dom van een haar die uit Mo- hammeds baard afkomstig zou zijn. Volgens officiële ramingen zijn meer dan 4.000 personen gearresteerd. De In diase regering maakte bekend dat ge vreesd wordt dat in Oost-Pakistan re presailles worden voorbereid tegen de daar in de minderheid zyn de hindoebe volking. Pakistan ontkent echter stellig dat ln dat land relletjes tegen hindoes zyn voor gevallen. Een regeringswoordvoerder van West-Bengalen waarin Calcutta is gele gen, maakte bekend dat niet alleen de hindoes maar ook de mohammedanen zich te buiten gaan aan brandstichting en plunderingen. „Plunderen kent geen ge- Ioofs- of kastegrenzen". zei hy. Pakistan heeft bij de Indiase regering ten scherpste geprotesteerd tegen de ge welddaden tegen mohammedanen. Deze bevolkingsgroep is verre ln de minderheid vergeleken by de hindoes. In vijf districten van Calcutta is de macht onmiddellijk door het leger over genomen. Zodra voldoende Indiase troe pen per vliegtuig zijn aangevoerd zal het leger in de resterende wijken van de stad ingrijpen. Overal in de stad waren de branden te zien van eigendommen van mohammedanen. Leger en politie zijn nu al vierduizend man sterk. De mannen hebben opdracht te schieten op betogers en plunderaars. Gistermiddag vielen door het vuur van soldaten zes mensen. hem stelt beeld te noc geweld die zich tot elke prijs ïen zijn candidatuur met willen doordrukken. Dr. Adenauer moet toch wel hebben ge merkt. dat er vrijwel geen „aktivisten" meer zijn, die hem aansporen zich in Hannover nogmaals candidaat te stel len. Bovendien: het Bondsdaglid dr. Adenauer heeft het met zijn parlemen taire werkzaamheden, zijn vele afspra ken en zijn omvangrijke corresponden tie al zo druk, dat hij voor het schrij ven van zijr. memoires nog geen tijd heeft kunnen vinden. Voor de partijlei ding blijft ook geen tijd en aandacht Nadelen Of dr. Adenauer candideert is dus het grote probleem niet. Waarschijnlijk is. dat hij het niet zal doen. De tweede vraag is dan, wat daarvan eventueel de nadelen zullen zijn voor de C.D.U. in de verkiezings-c'ampagne van 1965. De ze zal zeer hard worden, ofschoon de C.D.U. haar met vertrouwen tegemoet kan zien met een top-candidaat als prof. Ludwig Erhard. Maar kan men van een dan 89-jarige man verwachten, dat hij in deze campagne nogmaals het C.D.U.-legioen aanvoert? Is het niet zo langzamerhand tijd, dat de C.D.U. probeert een verkiezingscampagne te winnen zonder het duo Adenauer-Er- hard. da: jaar om jaar voor overtui gende meerderheden in het parlement heeft gezorgd? De 30 jaren jongere dr. Joseph Her mann Dufhues heeft het niet gemakke lijk gehad om zich als secretaris-gene raal der partij door te zetten en de no dige hervormingen door te voeren. Door de bank genomen heeft hij het echter klaar gespeeld. Zijn positie geldt als geconsolideerd. Hij is in ieder ge val een betere partij-chef dan dr. Adenauer, die voor het „bonzen-werk" nooit veel belangstelling of tijd heeft ge had. Een laatste argument: zowel bij de liberale Vrije Demokratische Partij als bij de sociaal-demokratlsche partij (door de dood van Erich Ollenhauer) heeft een verjonging van de partij-top plaatsgehad. De C.D.U. zal nolens volens dit voorbeeld moeten volgen. Dat weet dr. Adenauer ook wel, die van nabij beleeft hoe de populariteits- curve van prof. Erhard geleidelijk om hoog klimt en dr. Dufhues toch prac- tisch al de partij leidt. Dr. Adenauer hult zich vooralsnog in stilzwijgen. Publiek probeerde arrestatie te verhinderen In de nacht van zaterdag op zon dag hebben twee Amsterdamse poli- tie-agenten het in de Pleter Nieuw- landstraat even te kwaad gehad toen omstanders zich gingen be moeien met een arrestatie. Er vie len rake klappen. De agenten kregen spoedig assisten tie van collega's. De politieagenten maakten van de gummilat gebruik. Toen de situatie was opgeklaard bleek dat een agent een trap in de maag, een andere agent een klap in z'n ge zicht, en een derde een slag in de nek had moeten incasseren. Bij het politiebureau aan de Lin- naeusstraat kwamen zich later vijf mensen er over beklagen dat ze door agenten geslagen waren. Een van hen. de 19-jarige serveerster I. G. V. wond zich zo op dat ze bij het weggaan uit het bureau een ruit insloeg. Ze is toen wegens vernieling aangehouden. Het was allemaal begonnen rond de twee mannen; de 24-jarige magazijnbe diende P. V. en de 25-jarige draaier R. A. B. Met z'n tweeën hadden ze de 23-jarlge chauffeur H. R. afgetuigd, na dat ze ruzie met hem hadden gekre gen over twee vrouwen waar R. mee uit De magazijnbediende en de draaier hadden ook nog geprobeerd R. met een personenauto omver te rijden. Toen twee agenten de draaier en zijn kame raad trachtten te arresteren gingen om standers zich er mee bemoeien. On danks alle rumoer zijn V. en B. toch op het bureau Linacusstraat terecht geko men waar ze zijn ingesloten wegens zware mishandeling en poging tot dood slag De mishandelde chauffeur is be handeld ln het ziekenhuis en daarna naar huis gegaan. i Lindeljer: 18 00 Lichte ek voor de teenagers: 182 de Boeren Partij Tot u s soliste: 18.50 Van klar VPRO; 7.50 Dagopening; Jjh eea &on£e Kij, i lichte gram mof oc luziek; 9.00 Och- „roenteman: 9 15 (gr 9.40 Morgen- 10 00 Lichte grammofoc 13.15 Mededelingen, eventueel actueel c grammofoonmuziek: 13 25 Beursberichten 13 30 Variété-orkest van de B R T en solisten 14 00 Voor de vrouw: 14 40 Schoolradio: 15 0 Ik hoor, lk hoor wat U niet hoort, lezln met grammofoonplaten: 15.40 Nederlands jmkiunnct >n mfi? oesprek; 1605 Zang e jeugd: 17.30 New Yor I De Franse chansonnière en filmster Juliette Gre co. de Italiaanse zanger Marino Marini, zijn om dat zij naar het heet pro paganda maken voor Is raël. door Libanon op de zwarte lijst gezet. Dit betekent dat hun films niet in Libanon mag worden vertoond en hun platen niet mogen wor den verkocht. hersteld en zal vandaag het ziekenhuis te Dublin verlaten. De 40-jarige schrijver en drinkebroer werd twee weken gele den bewusteloos op straat gevonden. Hij had hoofd wonden en longontste king. I Haaien schijnen kies keurig te zijn bij het aan vallen van zwemmende mensen. Volgens dr. Gil bert, hoogleraar in de dierkunde van de Cornell universiteit in Ne vallen haaien mensen aan, die water een „bijzondere" reuk achter laten. I Blinde vleermuizen, die vorige zomer door Duitse toeristen in de Tsjechi sche Skocjanska Jama- grot op zeshonderd kilo meter afstand, waren los gelaten, blijken naar hun oorspronkelijke verblijf plaats te zijn teruggevlo gen, aldus het Tsjechische persbuerau Tanjug. i York Dc Italiaanse tenor, Ma- slechts rio del Monaco, maakt in het het uitstekend na een chirurgische behandeling van vier uur aan een ge broken dijbeen. De artsen die de operatie zaterdag verrichtten zeiden dat bet herstel van de zanger slechts een kwestie van een paar dagen is. Zijn stem heeft niet geleden. De Italiaan werd een maand geleden gewond bij een verkeersongeval in de straten van Rome. Regime-Ulbricht staat bezoek toe Oost-Duitsland is bereid toe te staan dat Westberlijners wegens „dringen de familie-aangelegenheden" bezoe ken afleggen in Oost-Berlijn. Dit is gisteren door het Oostduitse persbu reau ADN bekendgemaakt. Een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur bevestigde dit later, maar voegde er aan toe dat geen uit gewerkte voorstellen waren ontvan gen van de Oostduitse regeringson derhandelaar, Erich Wendt. Westelijke waarnemers geloven dat Walter Ulbricht nieuwe voorstellen kan hebben genomen uit Moskou, waar hij gisteren een bezoek van twee dagen aan premier Chroesjtsjef heeft beëindigd. Volgens een weste lijke functionaris kunnen deze nieuwe voorstellen bedoeld zijn „om de Westberlijners in een toestand van ge noegzaamheid te brengen, zodat de communisten hen daarna des te har der kunnen treffen met nieuwe eisen". Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft tijdens een radio toespraak zijn gehoor tegen voorba rig optimisme gewaarschuwd. „Het is nutteloos voorbarig hoop te wek ken", zei Brandt. „Laat u niet gek maken, hetzij door geruchten, gis- sirgen, indiscreties (van de pers) of door mededelingen van het Oostduitse Persbureau", aldus Brandt. 1417) In de Verenigde Staten, waar zich alles heeft ogehoopt wat met de overtreffende trap kan worden aan geduid, bevindt zich ook de grootste grot ter wereld. Althans, voor zover momenteel bekend. Want het is uiteraard zeer goed mogeiyk, dat ergens onder de aarde zich nog veel en veel grotere grotten bevinden, maar dat die nog niet zyn ontdekt en misschien zelfs nooit ontdekt zul len worden, om de eenvoudige reden, dat er van buiten geen toegang naar toe voert. Maar goed. enige tientallen kilo meters ten zuiden van het plaatsje Carlsbad bevindt zich in de staat Kieuw-Mexico een tot natuurreser vaat verklaarde grot, die zich uit strekt over een oppervlakte van by- na 80 vierkante kilometer. Het op merkelijke van deze grotformatie zun de verschillen de verdiepingen waarop de grotten zich bevinden. Zo ligt het hoogste grottensysteem on geveer 250 meter onder het aard oppervlak. maar 50 meter lager bevindt zich een tweede grotfonnatie en wéér 150 meter lager een derde. Deze diepste grotten- systemen zyn tot nu toe nog niet systematisch onderzocht, met uit zondering van een aantal gangen en grotten waarvan de lengte ongeveer 50 km bedraagt. Ruim 10 km hier van is voor toeristen toegankeiyk. maar de rest is voorlopig afgesloten, omdat men nog niet weet hoe het Ingewikkelde stelsel van gangen precies verloopt. U zult zonder nadere uitleg beslist wel willen aannemen dat de exploi tatie van deze grotten ln handen Is gelegd van mensen die de kunst van de regie verstaan, zodat de onder aardse gangen en gewelven, waarin talloze mineralen aan dc druipsteen formaties een onultputteiyke klen- renschakering geven, door passende TOCH IS HET ZO* verlichting sprookjesachtige cffekten hebben verkregen. Aangezien we de prachtige kleur- wisselingen in deze grotten toch niet op papier kannen toveren, lijkt het me gewenst wat konkreet materiaal ter tafel te brengen, waardoor u zich een oordeel kunt vormen. Welnu, een van de grote zalen draagt de naam „koningspaleis" en bestaat uit een majestueuze cirkelvormige ruimte, die een hoogte heeft van 50 m en een mlddeliyn van 250 m. Dat ls dus een aardig vertrekje waarvan u waarschyniyk weinig parallellen kunt aanwyzen. Maar dc Verenigde Sta ten zouden zich werkeiyk schamen, Indien zy niet met iets voor de dag zouden kunnen komen, dat nog aan zienlijk Indrukwekkender ls en al het bestaande op dit gebied met lengten slaat. Dat Is de zg. „Big room" in deze grot- ten, de meest in drukwekkende hal die voor toeristen toegankeiyk ls. De ze heeft een hoogte 100 en een lengte van, schrik niet, 1300 m! Hier heeft de na tuur druipsteenformaties van alle mo- geiyke grootten geschapen, van de kleinste en fynste naaldpunt af, tot reusachtige zullen die een omvang hebben van meer dan 20 m mlddeliyn. Deze laatste zuil iykt ln haar vorm enigzins op de scheve toren van Plsa, wat haar in de ogen van de dagjesmen sen natuurlijk nóg bekooriyker maakt. De toeschouwer die ln de juiste stemming Is, zal zich wellicht reali seren. dat het protserige Kapltool van Washington in dit gewelf kan worden geplaatst, zonder ook maai ergens de wanden of de zoldering te Overigens kunnen zich ln grotten merkwaardige verschijnselen voor- H. PÉTILLON (nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5