Uw probleem is het onze Arabische boycot heeft zijn doel gemist Vaticaan heft drie BeroePinëswerk patriarchaten op Btonchï letten Werkte als boemerang Havenarbeiders akkoord met de nieuwe c.a.o. Leerplicht voor schipperskind (7 jaar) Een woord voor vandaag Recreatie in Nederland voor deel West-Europa 2 MAANDAG 13 JANUARI 1964 ANDERZIJDS GEDULD Ds. G. Visee, de gereformeerde vrijgemaaktepredikant van Kampen heeft in zijn Kam per Kerkbode' een artikel ge wijd am de huidige situatie in zijn kerken. Hij schrijft daarin onder meer onder de kop: Ge duld oefenen: In 1934 werd op grootse wijze de afscheiding gevierd als een werk Gods. Het min of meer officiële ge denkboek draagt tot titel: ..Des Heeren werk herdacht". Twee jaar later de herdenking van Kuyper's honderdste geboortedag, waarin rui me aandacht besteed werd aan de betekenis van Kuyper voor de re formatie ook van de kerk. Bij al het feestgedruis waren de psalmen niet van de lucht: ,,Dan zingen zij in God verblijd, aan Hem gewijd, van 's Heeren wegen". De bijna klassiek-Gereformeerd geworden verzen van Psalm 89: ..Hoe zalig het volk. dat naar Uw klanken hoort" en „Gij toch. Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht" schalden door de feestzalen. Aan de erkenning dat de afscheiding en de doleantie Gods werk waren ontbrak het wel niet. Maar de werkelijke toestand was nietzo schoon. Na de schandelijke dingen die in 1926 ten tijde van de kwestie-Geelkerken geschied waren en waarover onlangs ds. J. D. Boerkoel in De Bazuin een boekje open deed. met deze contstate- ring is niets over de zakelijke dog matische besluiten van de Asser sy node gezegd stonden nieuwe boos heden op het program. In 1936 was door een partij in de kerk de sy node er voor gespannen om bepaal de broeders in de kerk monddood te maken en acht jaar later be leefden we een reeks schorsingen en afzettingen, die de kerken niet tot eer strekten. De erkenning van de kerkhistorische feiten van af scheiding en doleantie als een werk Gods bleek geen verhinde ring te wezen voor broedermoord. Het is leerzaam. Wij hebben de vrijmaking achter Ook daarin is de goede hand des HEEREN over ons geweest. Dat we die onrechtvaardige schorsin gen en afzettingen naast ons moch ten neerleggen. En leerbesluiten verwerpen waarvan we wisten: Gods Woord bindt ons niet aldus te leren en alzo te geloven. Maar het verleden is leerzaam. Het feit dat we deze vrijmaking achter de rug hebben en de erken ning dat ze, hoewel helaas no dig. een ons door de HEERE ge schonken uitweg was. is al evenmin als de afscheiding en de doleantie een garantie dat het nu in het ker kelijk leven wel goed zal gaan. Dat laatste hangt niet aan de erken ning van kerkhistorische feiten als een werk van God, maar aan de blijvende gehoorzaamheid aan het Woord des HEEREN. Wijlen prof. K. Schilder heeft da ai aan eens herinnerd in een preek over Amos 9:7: „Zijt gij voor Mij niet gelijk aan de kinde ren der Ethiopiërs. o kinderen Is raels? luidt het Woord des HEE REN. Heb Ik Israël niet uit het land Egypte gevoerd en de Filis tijnen uit Kaftor en de Arameërs uit Kir?" Israël roemde in het his torische feit van zijn verlossing uit Egypte. Was dat niet het bewijs dat God met hen was? Maar de HEE RE zegt: zulke grote dingen deed ik ook met de Filistijnen: die bracht ik overzee uit Kaftor, uit Kreta, en de Arameërs bracht ik door de woestijnen uit Kir. Het his torisch feit van de afscheiding, de doleantie, de vrijmaking geeft geen garantie dat de HEERE met ons is. Het komt er op aan of wij he den. bijna twintig jaar na dc vrij making. ons houden aan het Woord des HEEREN. Nog in ander opzicht is de histo rie leerzaam. We schreven aan het begin dat in de afgescheiden en de dolerende kerken de geestelijke toe stand allesbehalve rooskleurig was. Met de prediking was het soms maar droevig gesteld. Wat moet men in zo'n situatie doen? Kerke lijke aanklachten indienen? Dat is vaak uiterst moeilijk. Want van uit gesproken valse leer of ketterij was meestal geen sprake. Die prediking was. waarin ze ook mocht tekort schieten, vaak onaantastbaar ..or thodox". Aan de gereformeerde „leerstukken" werd niet getornd. De „waarheden" van het chris telijk geloof werden niet bestreden. Integendeel: er was dikwijls nog grote ijver voor de rechte leer. Wat bereikt men in zo'n situatie met kerkelijke aanklachten, kerkelijke uitspraken, kerkelijke procedures? Ze doen in de regel de strijd nog hoger oplaaien. Ze vinden, juist om de algemene malaise van het ker kelijk leven, geen weerklank in de gewetens en de harten van het kerk volk. Het enige dat in zo'n situatie baat, is geduld. De hoop dat het goede ge tuigenis van hen. die door de ellen den van het kerkelijk leven oog heb ben en die de Schriften beter ver staan, op de duur onder Gods ze gen vrucht zal dragen. Ik denk aan een figuur als J. C. Sikkel. Deze Amsterdamse predikant had een scherp oog voor wat er in de Ge reformeerde kerken scheef ging. Daartegen heeft hij getuigd, ge sproken, geschreven, totdat de pen hem ontviel. Zo hebben Janse en Schilder getuigd. Zonder aanklach ten in te dienen, zonder op kerke lijke procedures aan te dringen. En zulk getuigen kan op den duur, vaak in een weg van moeite en strijd, vrucht dragen. Als naar des HEEREN Woord gesproken en ge schreven wordt, ligt daarin naar krachtige belofte en een grote ze gen. Het lijkt dikwijls ploegen op rotsen. Maar als het de HEERE be lieft keert straks de man, die met tranen zaaide, zelfs in het dorre Zuiderland terug met de schoven van een rijke oogst. NED. HERV. KERK Benoemd tot hulpprediker te De Lier: v. d. Horst, hulppred. te Murmer- i Paus Paulus heeft de zogenaam de latijnse patriarchaten opgehe ven in Istanboel, Antiochie en Alexandrie. Het is duidelijk een gebaar ten opzichte van de Oosters-Orthodoxe Kerken. Eigen lijk was het bestaan van deze patriarchaten reeds lang zinloos geworden, omdat zij niet bezet werden. De maatregel van de paus werd niet officieel bekend gemaakt. Het feit var de opheffing van deze drie patriarcha ten bleek bij de verschijning van de nieu we uitgave van het officiële jaarboek van de Rooms Katholieke Kerk. Na het schisma met de Oosters-ortho- doxie zijn kleine groepen trouw geble ven aan de westerse kerk of later naai de Rooms-Katholieke Kerk overgegaan. Hun werd toegestaan hun eigen liturgie te houden, maar zij zegden gehoorzaam heid toe aan de paus. Waarnemers in Rome zien in de op- heffing van deze drie partriarchaten Newijs dat de Rooms Katholieke Kerk het geheel geen pogingen wil onderne men om te proberen de Latijnse ritus ook in het oosten ingevoerd te krijigen als de Oosterse en Roomse kerken zich zouden verenigen. Niet duidelijk Het bericht over de opheffing is trou wens niet geheel duidelijk. De opheffing van het patriarchaat van Constantinopel binnen de Rooms Katholieke Kerk is be grijpelijk. Dit patriarchaat was reeds ja ren onbezet en onder deze patriarch zou den toch slechts een 646 rooms-katholie- ken geressorteerd hebben. Enigzins anders ligt het met de geun: eerde patriarchaat van Antiochie, waai van patriarch Maximos IV Saigh patri arch is, een man die nog al van zich heeft doen spreken tijdens de jongste zitting van het concillie, omdat hij een vrij felle aanval deed op bepaalde visies over het primaatschap van de paus. Onder zijn juridixie vallen de Melkieten in de drie oude patriarchaten Antiocie, Alexandrië en Jeruzalem. Het aantal gelovigen lijk dat Maximos GEREF. KERKEN Beroepen te Aardenburg-Breskens j 190.000 bedragen. Het is moge- (met evangelisatieopdracht in West-1 i Jeruzalem zal zijn. Muur alleen pa- Zeeuws-Vlaanderen, te Domburg- In een interview in een Turks dagblad heeft patriarch Athenagoras zaterdag a klaard dat hü en paus Paulus zijn oi eengekomen „fanatieke opvattingen gebeurtenissen" die een muur opwerpen tussen de Rooms Katholieke Kerk en de Oosterse Kerken tegen te gaan. HU deel mede dat de paus en hij be- Middelburg. I Westkapelle: P. Kooij, kand. te Heem-| Beroepen te Zaandam (5e pred.pl.): A. ter Hoeve, te Heerlen. Aangenomen naar Amsterdam-Slotei - - vaart-Osdorp (vac. N. Korenhoff): A. ter - Hoeve, te Heerlen, die bedankte voor Harderwijk (vac. wijlen A. Dercksen» en voor Zaandam (5e pred.pl. l Bedankt voor Rotterdam-Overschie A NagelkerkeiJ. Boonstra. te Hoestdronk in tabletvorm.95ct Israël maakt zich niet druk Via smokkel door de Negev, waar de Bedoeïnen ieder sluip- paadje kennen, en door de legale Israëlische uitvoer naar landen rondom de Middellandse Zee, komt omstreeks vijftien procent van de industriële produkten van Israël terecht in de Arabische landen. Deze landen zijn alle oor logsverklaringen en uitingen van afkeer ten spijt van deze import niet afkerig. Maar toen recente lijk de Egyptische veiligheids dienst er achter kwam, dat de katoen voor de overhemden van het Egyptische leger niet alleen in Israël was verbouwd maar dat deze katoen ook nog was ver werkt in de Israëlische Ara- fabrieken, besloot Nasser de uni formen van het leger van andere stof te laten vervaardigen. Schrik In de Arabische landen zal men zich voor de zoveelste maal de laatste ja ren met hevige schrik hebben gereali seerd, dat de Arabische boycot in het leven geroepen om Israël afbreuk te doen in feite in het voordeel van d( Joodse staat is verkeerd. Een van d< voorbeelden daarvan is juist de katoen teelt in Israël. Door boycot gedwongei besloot Israël zelf de mogelijkheid var katoenteelt te onderzoeken. In 1953 werd voor de eerste maal ingezaaid. Thans teelt Israël 11.000 ton jaarlijks. De economische bloei van Israël, de halfslachtige maatregelen van de Ara bische landen, de morele bezwaren van vele zakenlieden hebben ertoe geleid, dat de Arabische boycot jegens Israël die naar het zich liet aanzien voor Israël wurgend zou kunnen worden, hoogstens hinderlijk is te noemen en Nederland De Israëlische regering heeft geen stappen ondernomen toen onder Arabi sche druk de Joodse Lord Mancroft ontslag diende te nemen bij de Engel se verzekeringsmaatschappij Norwich Union. De enige min of meer officiële reactie van Israëlische zijde kwam van de Yuval Insurance Company, een re- ;eringsinstelling, die Norwich Union Irie maanden de tijd heeft gegeven ter afwikkeling van de relaties met deze Israëlische maatschappij. Ter onderschrijving van hun stand punt dat de Arabische boycot een zaak iS tussen de Arabische landen en de desbetreffende regeringen, wijzen Is raëlische kringen steeds weer op de houding die de Nederlandse regering jaren geleden reeds heeft ingenomen, toen zij bij monde van minister Luns de Nederlandse zakenlieden het advies gaf de vragenlijsten van de Arabische boycot te verscheuren. Zivarte lijst Dat de boycot-actie van de Arabi sche landen is mislukt bewijst hun z te lijst. Uit die lijst blijkt dat hoe lan ger hoe minder zaken zich iets aan trekken van het dreigement, uitgeslo ten te worden van de Arabische markt. In 1959 stonden iets meer dan 100 be drijven op de Arabische zwarte lijst, maar thans slechts vier jaar later is zij reeds uitgebreid tot meer dan vier honderd bedrijven. Hoe weinig serieus de Arabische boycot is wordt door de Arabische landen zelf bewezen. Egypte dreigde het Hilton-concern beperkingen in de weg te zullen leggen indien het ertoe over zou gaan in Israël ook een hotel te bouwen. De beperkingen ble ven uit: in 1965 zal het Hiltonhotel met een Nederlander als directeur in Tel Aviv worden geopend. Het meest sprekende voorbeeld van de loze dreigementen die het Arabische Boycot Bureau in Damascus uit wordt wel gevormd door de Deutsche Werft in Hamburg. Toen deze werf in het kader van de Duitse herstelbetalingen aan Israël schepen voor Israël ging bou wen, kreeg de directie van de werf te verstaan, dat de Arabische landen de werf zouden uitsluiten van opdrach ten. Een andere Duitse scheepswerf, die eveneens Israëlische schepen zou gaan bouwen bezweek voor de druk. Maar toen enige maanden later een Arabisch schip gebouwd moest worden en de in schrijving open werd gesteld werd de opdracht verstrekt aan de Deutsche Werft. Soortgelijk Iets dergelijks heeft bet Franse semi- staatsbedrijf Renault meegemaakt Zij heeft enige wéken geleden Israël ver zocht de oude relaties weer te mogen herstellen. Vier jaar geleden verbrak I Renault onder betaling van een aan zienlijk bedrag aan schadeloosstelling het contract met de Israëlische Kaiser Ilin Company waar Renault-wagens werden geassembleerd. Renault trok zich uit Israël terug nadat de Arabi sche landen hadden toegezegd hun markt te zullen openstellen. Egypte zei Renault zelfs toe een fabriek te bou- (Van onze soc.-econ. redactie) De havenarbeiders te Rotter dam en Amsterdam hebben in vergaderingen, die zaterdag en zondag werden gehouden, het tussen hun vakbonden en de werkgeversorganisaties in het havenbedrijf bereikte loonakkoord met grote meerderheid aanvaard. De nieuwe collectieve arbeids overeenkomst zal nu zo spoedig mogelijk ter goedkeuring aan de Stichting van de Arbeid worden voorjelegd. Zoals wij zaterdag reeds berichtten waren de vakbonden van havenarbei- émm tw. de Christelijke bedrijfsgroe pencentrale, de KaithoLieke bond van werknemers in het transportbedrijf ,,St. Bonifacius" en de Nederlandse bond van vervoerspersoneelmet de werkgevers organisaties de Scheepvaart Verenigin. gen „Zuid" te Rotterdam en „Noord" te Amsterdam vorige week een gewijzigd loonakkoord overeengekomen. Een in eerste instantie bere eenkomst was door de leden der NBV een deel der leden van St Bonifacius op 28 december verworpen. Beroepbaar: P. van Dijk. Buitennieuw- straat 17, kand. te Kampen; J. J. van Nijen, ..Stichting Veldwijk", kand. te: ^rmelo (met ingang van 27 mei aan-: Nederland zijn bepaalde wijzi- staande)E. Pruim, Rijkstraatweg 49. i v*. -i.- 'kand. te Oldebroek Ds. A. Vos, te Wassenaar heeft be-1 .Ook gingen aangebracht die getuigen tijd. Zo jneldt de Volkskrant heiligen zijn geschrapt. Oproep Jeugdraden tot deelname aan gebedsweek De Oecumenische Jeugdraad in Ne-1 derland, de Katholieke Jeugdraad voor Nederland en de Nederlandse Gere formeerde Jeugdraad vragen de bij zondere aandacht van jonge christenen voor de internationale gebedsweek. „In een tijd waarin de overtuiging groeit van kerken en christenen, dat him een heid in Hem is, waarom Christus de Vader heeft gebeden. nodigen de Jeugdraden alle jonge christenen uit deel te nemen aan bijeenkomsten in het kader van de Week van Gebed voor de enheid der christenen van 18-25 januari 1964, aldus .de oproep van de Jeugdra- De Jeugdraden roepen de jonge chris tenen op stappen te ondernemen, opdat kerken en christenen zullen komen tot gezamenlijk bidden voor de eenheid, waar dit tot nu toe niet het geval is geweest. De Jeugdraden zijn er zich van be wust, dat de Week van gebed voor de eenheid der christenen niet een zaak op zichzelf is. maar om konsekwenties vraagt voor het samenleven van kerken en christenen. De Jeugdraden roepen op om aan de ze Week van gebed deel te nemen „in het geloof dat God ons geven wil: een heid in waarheid en liefde, eenheid in getuigen en dienen tot eer van God en heil van de wereld". Leidraden voor samenkomsten in de Gebedsweek zijn op aanvraag verkrijg baar bij de betreffende jeugdraden: Oec. Jeugdraad, Maliebaan 88, Utrecht; Ned. Geref. Jeugdraad, Utrechtseweg Amersfoort. Tien zendingsarbeiders zes Ameri kanen, twee Britten, een Canadees en een Nederlander moeten in Ankara terechtstaan wegens het maken van christelijke propaganda zonder officiële toestemming. Het is niet bekend welke zending zij vertegenwoordigen. De naam van de Nederlander wordt opgegeven als Ivan Jork Hanevelth. Zij werden aangehouden nadat de politie in hun gezamenlijk thuis papieren over religieuze zaken had gevonden. Een van de Amerikanen is al eerder voor een soortgelijk feit berecht. Ds. J. Weltkamp, te Zaltbommel heeft ontheffing uit het ambt gevraagd en dit verzoek is ingewilligd. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Drachten: H. v. d. Schaaf, te Opperdoes. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Gorinchem (in comb, met Dordrecht)J. Blase, te Dordrecht. (Van een onzer verslaggevers) De protestants christelijke schippers- bond gaat op zijn woensdag in Rot terdam te houden jaarvergadering pra- over de wenselijkheid leerplicht schipperskinderen met ingang van evende jaar in te stellen. Op deze vergadering zal de nota worden bespro ken. die het bestuur van de bond heeft laten opstellen en waarin de leerplicht op het zevende jaar als een eis wordt ge noemd. In deze nota wordt gezegd dat het vreemd aandoet dat ruim zestig jaar na i werking stellen van de leerplicht- zoor walkinderen, deze leerplicht schipperskinderen nog steeds niet bestaat. Internationaal gezien komt het Nederlandse schipperskind hierdoor ontwikkelingskansen ten achter. Waar was uw geloof? Als Jezus met Zijn discipelen in een schip het meer oversteekt valt hij in slaap. De geschiedenis is wel bekend. Er steekt een storm op, het schip maakt water, er dreigt gevaar. En wat nu te doen! De discipelen maken de Here wakker: Here. Here, hoe kunt Gij nu slapen, merkt Gij dan niets van deze storm? Merkt Gij dan niet dat we vergaan? Jezus, zo staat er in de bijbel, bestrafte de wind en de wateren, en beide kwamen tot rust. „En Hij zeide tot hen: Waar was uw geloof?" (Lucas 8:25). Als we dat zo lezen zijn we geneigd te zeggen: Ja, waar was het geloof van de discipelen? Zij hadden Jezus aan boord, heel dicht bij zich, zij hadden toch kunnen weten, dat Hij hun nabij zou zijn? Mooi gezegd en gedacht. Maar nu dit toegepast in ons eigen leven. In dat leven van alledag waarin het eveneens kan stormen. We hoeven er geen doekjes om te winden. Het kan ons tot stikkens toe benauwd worden. Wie dat nog nooit heeft meegemaakt heeft feitelijk nooit geleeft, hoe oud hij ook is. En dan. Is ons nooit eens de kreet ontglipt: Meester, meester, wij vergaan? Waar was uw geloof? Ja, waar was het op dat ogenblik? Weten wij niet, dat Hij, Die ons leven in Zijn handen draagt, ons nooit verlaat? Ruwe stormen mogen woeden, alles om ons heen zij nacht maar we hebben Koning Jezus aan boord van ons levensschip. Wat er ook gebeure, Hij houdt het roer vast omklemd en brengt het schip in veilige haven. Dat zij onze verzekering. Waar is ons geloof? Waterstaat heeft grootse plannen Bij de grote waterstaatswerken, voorzieningen zijn de bossen die in ons land in voorbereiding en r,n<"JrTT,oor M~""1 uitvoering zijn, kan een grote oogst van recreatieve voorzieningen worden verwacht, zo wordt in een publikatie van het ministerie van verkeer en waterstaat medege deeld. Verwezen wordt naar hetgeen reeds is gepubliceerd over de recreatieve voor zieningen, die zullen ontstaan bij de uit voering van de waterstaatswerken aan het Veerse meer en het zuidelijke IJs- selmeer. Over de andere plannen, die breed worden opgezet en mede zijn ge richt op het behoud van bestaand of het scheppen van nieuw natuur- en land- schapschoon. kan nog niets worden me degedeeld. daar zy nog a*n langdurige voorbereiding vergen. de Wie- ringermeer en in de Noordoostpolder, de stranden, rijwielpaden en parkeerplaat sen langs het Veluwemeer, de rust- en picnicplaatsen en de Zandeplas langs nieuwe rijksweg nr. 28 over de Veluwe. Overigens moet de waterstaat ook wel eens bestaande of toekomstige recreatie mogelijkheden teniet doen. Zo wordt de nog steeds zeer geliefde bermrecreatie steeds meer onmogelijk gemaakt door borden met wachtverbod, die voor de veiligheid van het verkeer worden ge plaatst. Daar staat dan weer tegenover dat langs de autosnelwegen meer en meer openluchtpleisterplaatsen worden ingericht. ZEILEN In de toekomst is verder te verwach ten, dat om veiligheidsredenen het zei len op de druk bevaren scheepvaart routes wordt verboden. De voortjagende beroepsvaart wordt op deze waterwegen soms gehinderd en in gevaar gebracht door plezlerzellers op een wijze die nau- v? "p,r,",kt 'V,n pub"?l* w,lijks m„r U tollrtrtn U en die lot „ne.. veelbelovende perspectle-j ernstige ongelukken en schade kan 1,1- geheel^ Neder- drn a]dui htl nimi,terir van verkeer waterstaat. tie echter die niet alleen jland, maar zelfs voor een goed deel recreatie-zoekend West-Europa van folronlc viln be- In de Nijmeegse schouwburg heeft toneelgroep Ensemble gis teren een speciale voorstelling gegeven van het omstreden stuk „Der Stellvertreter („De opvol ger"). De opvoering was uitslui tend voor geestelijken. De foto toont v.l.n.r. ds. N. R. Hefting (voorzitter van het convent van predikanten), schouwburgdirec teur F. Dickman, monseigneur C. van Dyck (deken van Nijme gen) in gesprek met acteur Ton van Duinhoven (kardinaal van Macao) en Ko van Dijk (kardi naal van Bologne). (NIEUWE TAAK werken uitvoeren, zoals rijkswaterstaat, staatsbosbeheer en de cultuurtechnische dienst. Hun beleid, dat 'aanvankelijk in cidenteel het scheppen van voorzienin gen toeliet, werd in de loop van de ja ren geleidelijk doelbewust gericht op systematisch meewerken aan het tot stand brengen van niet zelden omvang rijke voorzieningen ten behoeve van de recreatie. Voorbeelden van dergelijke Nauwelijks had Renault de connec ties met Israël verbroken of niet zij kreeg toestemming tot de bouw van een fabriek, maar de concurrent Fiat. En de verkoop van de Renault bleek in de 75 miljoen inwoners tellende Ara bische landen minder dan in het twee miljoen inwoners tellende IsraëL Intussen gaan steeds meer Europese en Amerikaanse bedrijven er toe over in Israël geld te investeren. Alleen reeds de Amerikaanse belangen in Is raël worden geschat op een waarde van omstreeks 150 miljoen dollar. Europese liberale leiders bijeen Een bijeenkomst van Europese liberale slotverklaring wordt gezegd dat'de Sow- jetunie weliswaar haar taktiek heeft ge wijzigd, maar dat haar doelstellingen op langere termyn gelijk zijn gebleven. Er waren afgevaardigden van liberale partyen uit België. Denemarken, Noor wegen, West-Duitsland en Engeland. Er is gesproken over Europese eenheid, han del, de multilaterale NAVO-kernmacht en de betrekkingen tussen Oost en West. Er werd aangedrongen op nieuw over- leg tussen Engeland, de Scandinavische landen en de E.E.G. over een gezamen lijke politieke en diplomatieke gemeen- De liberale leiders richtten een oproep aan de Europese NAVO-landen om hun conventionele strijdkrachten uit te brei den en de Amerikaanse defensielasten te verminderen. Nebroe („Ik voel me goed") in New Delhi terug Premier Nehroe van India is gisteren in New Delhi teruggekeerd. Hij zei zich heel goed te voelen. De 74-jarige premier werd een dag of zes geleden ziek in Bhoebanesjwar in het noordoosten van het land. Hem werd enige tijd rust voorgeschreven. Zaterdagavond is van officiële zyde medegedeeld, dat Nehroe, die tevens mi nister van buitenlandse zaken was, ge durende zijn ziekte in laatstgenoemde functie zal worden vervangen door mi nister Krisjnamachari. De overige werk zaamheden van Nehroe, die ook betrok ken was bij het werk der commissie voor de geleide economie en die van de toe passing van kernenergie, zullen door mi nister Nanda worden verricht. Nanda deelde verslaggevers zaterdag, bij zijn aankomst in New Delhi, mede dat Nehroe vooruit blijft gaan. R. K. kerk weigert sacramenten aan vrouwelijk arts Aan een rooms-katholieke vrouwelijke arts zijn vandaag in de Engelse plaats Wallasey de sacramenten geweigerd, toen zij vandaag de kerk bezocht, De arts. dr. Anne Biezanek, moeder van zeven kinderen, heeft een kliniek voor geboorteregeling opgericht. Zij vertelde na de kerkdienst: „Er was me van te voren gezegd dat mij de sacra- -- menten zouden worden geweigerd, maar eerste instantie bereikteover- had gebeden dat de kerk hierop zou wnv .n terugkomen Verscheidene vrouwen wensten me geluk toen ik de kerk in ging. De kerkelijke autoriteiten hebben de hele zaak op hoogst discrete en hoffelyke wijze behandeld. Tijdens het hernieuwde overleg werd besloten in de secundaire sfeer enige verschuivingen door te voeren, waar door de dagdiensten nog wat aantrekke lijker konden worden gemaakt. De to tale loonsverbeteringen variëren thans van 14% tot 16.8 procent, waarvan aan loonsverhoging 9.2 procent. De nieuwe c.a.o., waarbij 23.000 werknemers betrok ken zijn. zal nu niet per 1 januari maar op 20 januari van kracht worden. „Ik hoop nog steeds op een bijzondere dispensatie, zodat ik geen mis hoef bij te wonen als ik de sacramenten niet kan Bisschop Erik Grasar van Shrewsbury heeft aan dr Biezanek geschreven dat de sacramenten weer zullen worden ver leend wanneer zy „waarachtig berouw" Als ik evt. openingen moet maken. het gehuurde mag door de ver- i slaapkamer. De buren dan zijn' hoeveel an boe groot moeten deze huurder niet veranderd worden. Is da ar de eerste etage hebben eveneens Antwoord: Bij het aanbrengen op deze verdieping een kamer met de dubbele ramen moet andere nelft van de zolder. De bene- gen in acht denburen hebben van deze slaapkamer Zo dienen evenwel een duivenhok gemaakt. Wordt gaatjes te .v dit wel toegestaan vanwege de volks- lucht kan circuleren. Gaatjes gezondheid' Tot wie kunnen wij ons ven als benggga wenden om gedaan te kWrgen dat dit sen de twe1 wordt opgeruimd? Kan deze buurman den tegengegi gedwongen worden het duivenhok te merlucht. rn' ontruimen? staat. Antwoord: U kunt zich tot de politie wenden en deze kan nagaan of een en ander in strijd is met plaatselijke ordeningen of plaatselijk een oi zoek instellen naar de vraag of hier de gezondheidsdienst tussenbeide moet komen of n:et Het bovenstaande geldt natuurlijk al'een als u last ondervindt. Als het een huurhuis betreft, kunt u eens met de huisbaas spreken. Mis- ken. Hoe schien is er een regeling te treffen die maken beide partijen bevredigt. Vraag: Tegen koude en aanslag van zogenaamd condenswater aan de bin nenkant van mijn ramen van 1 meter bij 60 cm heb ik daar, plm. 2 cm. van de bestaande, dubbele ramen aange bracht, die beslist hermetisch afslui- toe bijvoorbeeld ook te rekenen het blij vend wegnemen van de vestibule of bepa*alde din- tochtdeur door de verhuurder? en. Antwoord: Inderdaad mag de ver- het binnenste kozijn huurder niet zo maar de vestibule- of rden gemaakt zodat de tochtdeur uit het verhuurde wegnemen. el bo- De huurder behoeft hiermee geen ge- Brieven, die niet zyn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen Ge heimhouding Is verzekerd Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten in afzonder- Ityke brieven worden gesteld. als beneden. De condensering tus- noegen te nemen. distributienet nodig en die moeten be- verdamping Daarin word, ook ge- m^d^goed? Indien u bover één gat me dan beneden, heeft u kans op lere doorshomiiïg tussen de i onder- minder last van condens. Denk er vooral zegd dat deze in dertig jaar moet gie tot ontwikkeling worden maakt den opgebruikt Er werd niet nader ener*£ ""'VlUngen i de ?.S P., die beweert dat dit he- Het dat het buiten- lemaaf nie'"nodig* is. Men wilde dit lar^o^Deriode hermetisch afgesloten moet blij- volgens hem alleen om de direkte winst xe 's zo groot mogelijk te maken. Zou -- aan deze zaak nog eens een artikc willen wijden? Hel geeft niet in welke rubriek u dit doet Maar ik zou hier van graag wat meer willen weten en ik I lezers hierin belang Vraag: Ik bezit een aantal tinnen bor. den. Een deel daarvan heeft vuile vlek- noet ik deze borden schoon- onderhouden? Antwoord: U kan de tinnen borden reinigen door te schuren met een meng- stellen. ten. Wat kan de oorzaak zijn dat de binnenkant van de buitenramen vooral aan de orrkant toch aanslaat on- ianks het leiyjren absoluut droog- soda en zeer fijn zand. Dit moet u op een vochtig doekje doen en in één richting schuren. Daarna af- tl wassen in heet water en droog wrij- toonde ven. en vervolgens oppoetsen met flanellen doek. In veel gevallen krijgt tingen mogeójk over het voordeligste gebruik, maar voor alle delfstoffen geldt het rat men de perioden niet te lang moet nemen Een heei andere vraag is echter of -standig aan doet alle rijk- Antwoord: Inderdaad heeft minister dommen van de aarde binnen i dr. J. E. Antiriesser. eind oktober plan ontvouwu om dr •nde aaïdgasresen 35 tot 40 jaar te gebruiken en daar- de he.ft uit te voeren. Dit is of lange berekeningen de voordeligste energie. generaties uit te putten zonder te reeds aange- denken aan het nageslacht. Maar mis- in Groningen schien zijn er dan weer andere ener- giebronnen die uitkomst brengen, zo als de in omwikkeling komende atoom- schoonmakenMfrvi doen om bet euvt wat moet ik wrijven, goed resultaat met een beetje tand- methode gebleken en daarbij te vol- Wat het aaidgas aangaat, zij., rasta op een doekje. Dit moet men in- doen aan verschillende doelstellin- aanwijzingen echter al zo dat de 1 jgfitt daarna uit- gen: Zo voordelig mogelijke winning raad nog aanmerkelijk groter is da en levering aan de verbruiker (er zijn aangetoonde 1100 miljard kubieke de inrichting namelijk dure installaties en een duur ter in Groningen. Vraag: De gedaante

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2