Sowjetunie lijdt onder recessie boter McNamara raakt ,zijn' steun kwijt 10% Produktiekloof wordt elk jaar nog breder Wilson komt met een ontwapeningsplan SOMMETJE n extra pakje roomboter Johnson tot De Gaulle: Geen tijd Buurlanden van Maleisië voor unie uitgenodigd 7ü een. dooie Ky in de boterpot Turken openden vuur op Griekse vrachtwagens Grotwoningen niet uit de tijd VRIJDAG 10 JANUARI 1964 De Sowjetunie heeft te lijden van een economische recessie en dat de kloof tussen de Amerikaan, se en de Russische produktie gro ter is geworden. De Amerikaanse onderminister Ball verklaarde op een bijeenkomst in New York, dat ook al zou de Sowjetunie haar produktie in de komende tien jaar k<"»tmcstindustria In het leven te kun. verdubbelen (iets wat zij niet kan, zo meent Ball) deze in 1972 nog kleiner zal zijn dan de Ameri kaanse produktie van 1962. Economische groei neemt nog steeds af Recessie „Op het ogenblik lijdt de Sowjetunie onder wat wij Amerikanen een recessie zouden noemen", zo verklaarde Ball. „De Russen hebben een opeenvolging van slechte oogsten gehad, die haar hoogte punt vond in een rampspoedige oogst in dit jaar. Hun tempo vanalgehele econo mische groeei is sedert 1958 gestadig af genomen tot op een niveau, dat in de beide laatste jaren gemiddeld minder dan 2.5 procent per jaar heeft bedragen", lldus Ball. Het door Ball gebruikte cijfer was gebaseerd op door het Central Intel ligence Agency (CIA) in Washington ge publiceerde gegevens. Dit bureau maakte ook bekend dat de Russische goureserves kleiner waren dan 12 miljard dollar en dat de jaarlijkse Russische goudpro- duktie slechts 150 miljoen dollar beliep. Keerpunt? „In de afgelopen 12 jaar is het bedrag, waarmede ons bruto nationale produkt dat van de Sowjetunie overtreft geste gen van 245 miljard dollar tot 290 mil- ard dollar, een toeneming van 10 pro- :ent", zo zei Ball. Hij merkte verder op iat de Russische leiders thans voor de vraag staan of een ingewikkelde mo derne economie doeltreffend kan func tioneren onder de beperking van een .ommunistisch lerstelling. Het CIA maakte later bekend dat de Sowjetunie voor rond 2 miljard dollar tan materiaal in het Westen zal moe ien kopen om ede door haar beoogde OLIFANT OP TAFEL ior de een 'n jonge, voor de ander ei Olifantje. Proost Overtroffen Intussen heeft het hoogfd van de raad voor de opstelling van de politiek van iet Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken W. Rostow verklaard, dat het Russische industriële groeicijfer da lende is en wellicht nog in de jaren zss- tig door het Westen zal worden over troffen. Volgens Rostow beseft men nog niet algemeen de vertraging in de Rus sische industriële economie. Hij verklaarde verder, dat de uitbrei ding van de capaciteit van de zware in dustrie van de Sowjetunie en enige Oost- europese landen heeft gezorgd voo hoge industriële groeipercentages ii jaren vijftig. In deze sectoren vai. industrie vindt de vertraging n om het tempo van de Russische ie te handhaven dient de Sow- jetleiding expansie in andere sectoren plaats e i te De Opgaven sectoren, die hierbij uit hun aard voor landen met het gemid delde inkomensniveau van de Sowjet unie en de Oosteuropese landen het meest in aanmerking komen, zijn die welke in verbanJ mobielprodukti e De Oosteuropese pers heeft over hel algemeen gunstig gereageerd op de Sta te of the Union van president Johnson, zij het dan dat zij enig voorbehoud heeft gemaakt. Uit een overzicht van radio Vrij-Eu- ropa blijkt dat in de meeste Oosteuro pese nieuwsuitzendingen op opvallende wijze melding gemaakt is van John son's oproep voor een wereld zonder oorlog. Radio-Moskou heeft instemming be tuigd met het voorstel van president Johnson voor een verlaging van de Amerikaanse militaire uitgaven Hier aan werd echter toegevoegd: „Men kan' niet stellen dat dit het begin van het einde van de bewapeningswedloop is. Het is meer een bevriezen ervan." Hebt U dit. voor maar van de elke week goede gezonde héérlijke FAE leider van de Britse Labour- partij, Wilson, heeft gisteren een uit zes punten bestaand ont wapeningsplan bekendgemaakt. Hierin wordt voorgesteld een ein de te maken aan vergroting der militaire uitgaven, kernvrjje ge- biedsstroken, waarnemingsposten in te stellen en onmiddellijke on derhandelingen te beginnen om het verspreiden van kernwapens onmogelijk te maken. Wilson somde in een politieke rede voering. di? hij in de Britse stad Der by hield de volgende punten op. 1. Engeland moet een algemene over eenkomst voorstellen waarbij een verhogin- 2. Er moet een „bevriezing" plaatsvin den van kernwapens in Oost- en West- Duitsland üolen en Tsjecho-Slowakije. 4. Als uitvloeisel van het beperkte kernstopakkoord moet men onmiddel lijk gaan onderhandelen over een ak koord waarbij een „uitzaai" van kernwapens wordt voorkomen. 5. Men moet voortgaan met pogingen overeenstemming te bereiken over een verbod van alle kernproeven. S. Als een onderdeel van een meer uit gebreid akkoord zou het Westen be reid moesten zijn het Russische voor stel voor een niet-aanvalsverdrag (tussen landen van de NAVO en het Warschau-pact) te bespreken. Wilson ve-k.aarde dat zijn partij reeds een ander plan heeft voorgelegd aan de Britse minister van buitenlandse zaken, dat als basis zou kunnen dienen voor een Brits initiatief op de ontwapenings besprekingen die 21 januari in Genève beginnen. andere duurzame verbruiksgoederen, zo verklaarde Rostow. Maar als gevolg van een „inherent inefficiënte wijze van or ganisatie" in de landbouw die is veroor zaakt doordat men in het verleden wei nig aandacht heeft besteed aan deze sector van de economie, en door een enorme achterstand in de huizenbouw kwam de Sowjetregering voor reusach tige opgaven te staan, voordat zij kon overgaan op een nieuwe industriële ba- Volgens Rostow zullen waarschijnlijk noch de investeringen in de landbouw noch in de huizenbouw erg produktie! voor de Russen blijken te zijn. „Het vooruitzicht bestaat dan ook, dat de Russische groeipercentages in de komen de jaren bepaald onbetekenend zullen alijven en dat de strijd om de toewij singen die nu klaarblijkelijk in Moskou aan de gang is, voort zalblijven gaan" ildus Rostow. De Amerikaanse president Johnson heeft een Franse sugges tie van de hand gewezen, in maart president De Gaulle te ontmoeten op het Franse Carabi- sche eiland Martinique. De Fran se president zal die maand Mexi co bezoeken. De Gaulle krijgt wel bezoek van Er- hard, de Westduitse kanselier, nl. op 14 en 15 februari. De Franse president wil graag nog eens met Erhard praten, voor dat hij naar Mexico vertrekt Als Erhard in Parijs vertoeft kan hij De Gaulle ver tellen, hoe de Italiaanse regering denkt over het nieuwe Duitse initiatief voor de politieke eenheid van Europa. Erhard is op 27 en 28 januari in Rome en mag j ook namens De Gaulle spreken, vertelde Premier Nehroe van India heeft hij gisteren in de Bondsdag. j gisteren het bed gehouden, terwijl zijn partij, de Indische Congrespartij, haar jaarve eenstemmig vaard waarin tot uiting kwam dat de partij zal blijven streven naar een socialistische gemeenschap op grondslag van parlementaire demo cratie. Soekarno-Macapagal zijn het eens Indonesië en de Philippijnen zijn het eens geworden over een gedragslijn ten aanzien van Ma leisië. Dit is van de zijde van het Philippijnse ministerie van bui- I tenlandse zaken gezegd. Overeen, gekomen is de buurlanden van Maleisië uit te nodigen, zich aan te sluiten bij een unie van Indone sië en de Philippijnen. Ook Malei sië zou welkom zijn als het zich eerst van de „Britse overheer sing" heeft bevrijd. (vorig jaar voor de stichting van de federatit-Maleisië, hebben in nilla de leiders van Indonesië, Philippijnen en Malakka de vorming van een unie genaamd „Maphilindon" voorgesteld Thailand, Birma, Laos en Cambodjj zijn uitgenodigd tot de Indonesisch-Phi- lippijnse unie toe te treden. President Soekarno, die zaterdag Manilla verlaat, zal deze landen bezoeken. Men kwam ook overeen dat de Phi lippijnen niet gevraagd zal worden deel te nemen aan de confrontatiepolitiek van Indonesië tegen Maleisië. Indonesië zou ook geen derde partij in deze poli tiek betrekken. Indonesië zal de Philip pijnse aanspraken óp Sa bah (Noord- Borneo) steunen. Een functionaris van het Philippijnse ministerie van buitenlandse zaken deel de mee, dat Indonesië verwacht dat En geland Maleisië binnenkort op minder krachtige wijze zal bijstaan. Het is er ook van overtuigd dat het Verenigd Koninkrijk een soepeler politiek tegen over Indonesië zal gaan voeren. De regering van Cambodja heeft be kendgemaakt, dat president Soekarno van Indonesië een officieel bezoek aan Cambodja zal brengen, dat van 11 tot 15 januari duurt. T/AN deze hoogte van ruim twintig meter viel de Ham- burgse schoorsteenveger Klaus K. De inzet toont de schoorsteen veger, die slachtoffer werd van zijn gevaarlijk beroep, maar er ondanks de grote hoogte, er met enkele lichte verwondingen af kwam. Nehroe absent op jaarcongres van zijn partij Lyndon Johnson Senator Barry Goldwater heeft gis teren president Johnson beschuldigd onbewust zich geschaard te hebben onder de linksen die de Amerikaanse conservatieven beschuldigen, dat een atmosfeer van haat de reden van de moord op president Kennedy was. Goldwater noemde het „dat haatthe- a" en zei dat het „de meest over dreven, de meest onwaarheidsgetrouwe aanval in de geschiedenis van 411 land dat het hem speet te bemer ken'dat ,,mr. Johnson zich gedwongen gevoeld heeft, het haatthema nieuw le ven in te blazen" door in zijn State of The Union te verwijzen naar de moord op Kennedy. „Ik geloof niet dat president Johnson dit werkelijk doordacht heeft". De Amerikaanse minister van defen ce, Robert McNamara, op zijn beurt beschuldigde senator Goldwater van Ari zona ervan, dat hij de „veiligheid van de staat heeft geschaad" en .politiële onverantwoordelijk" is opgetredëÉ, toen hij verklaarde dat de Amerikaanse lange-afstandsratdten niet onfeilbaar Minister McNamara zei. dat de bewe ringen van de senator door geen enke- Op Ameland (nog) geen gasvlam Specialisten uit Frankrijk zijn op Ameland aangekomen om er de explo ratieboringen te leiden bij het boorgat van de Caltex pij Nes. Nadat de voor stangen allen uit de boorput waren ge haald, zijn er op ongeveer drieënhalve kilometer diepte drie foto's gemaakt. Twee daarvan zijn geslaagd, bij de der de is de film verbrand door de tem peratuur van 117 gr., die op deze diep te heerst. Men is gisteren opnieuw gaan boren, maar later op de dag zijn de boren er weer uitgehaald. Heel Ameland leeft nu in afwachting, men verwacht ieder ogenblik het grote nieuws en de gas- Inmiddels is ook de boortoren van NAM in Hollum gereed gekomen, stalen gevaarte van 54 meter hoog, Robert Kennedy blijft minister PRESIDENT Jonhson heeft giste- ren het ontslag aanvaard van de Amerikaanse onderminister van de fensie, Gilpatric, de tweede man van het Pentagon. Hij is de eerste hoge ambtenaar die uit de regering-John- son treedt. Zijn ontslag kwam niet als een verrassing, want Gilpatrir had wijlen president Kennedy al laten we ten dat hij zijn bnrgerwerk weer op wilde nemen. Johnson verklaarde begrip te hebben voor zijn beweegredenen hoewel hij „met oprechte spijt" met het ontslag akkoord gaat. Johnson complimenteerde Gilpatric met de wijze waarop hij mi nister McNamara bijgestaan heeft de defensie op het hoogste peil te brengen ooit in vredestijd bereikt. De huidige minister voor het leger. Cyrus R. Vance, wordt Gilpatrics op volger. Minister Robert Kennedy heeft te ken nen gegeven aan te blijven als minis ter van justitie tot de presidentsverkie zingen van november, waarvoor hij zich ter beschikking zal stellen van pre sident Johnson en de democratische par tij. Kennedy verklaarde na de verkie zingen zich misschien kandidaat te la ten stellen voor het gouverneurschap van Massachusetts, of zich terug te trekker, uif het openbare leven. I Zonder daarover te discussiëren heeft de Amsterdamse gemeen teraad gistermiddag be sloten de Rivierenlaan in Amsterdam-zuid om te dopen in president Kennedy-laan. Vrijwel onmiddellijk na het over lijden van de Ameri kaanse president bereik ten het college verzoeken om een straat of plein naar hem te noemen. I Op 16 januari zal prins Bernhard, in zijn func tie van president-curator van de KMA, in Breda het naar hem genoemde paviljoen openen dat dient voor de hulsves ting van de cadetten. Op het programma voor die dag staan onder meer een mars door de stad van het eadellenbatal- jon, een inspectie van dit bataljon door de Prins en het aanbieden van een geschenk door de burgemeester van Breda. Een Russisch schip, de „Tsymljanskges" heeft gisteren in de In dische oceaan een red dingsboot aangetroffen, waarin zich tien uitge putte Indiërs bevonden, negen mannen en een meisje. Omdat men zich onderling niet verstaan baar kon maken, gaven de Indiërs met gebaren taal te kennen dat zij honger hadden en reeds enige tijd geleden van de Maladiven-eilanden wa ren afgedreven. De In diërs worden aan boord van het schip verpleegd. I Meer dan 50 interna tionaal bekende geleer den, onder sir Julian Huxley, zijn gisteren uit Vallejo naar de Galapa- gos-eilanden, 800 km ten westen van Ecuador, ver trokken, waar zij de vreemde fauna en flora willen bestuderen. Op deze eilanden komen ge weldige zeehagedissen, vier-oglge vissen, 18 m hoge zonnebloemen voor Charles Darwin heeft in 1835 na een bezoek aan deze eilanden zijn evolu tie-theorie ontwikkeld. I De Franse actrice Bri gltte Bardot, die op hel ogenblik in Rio de Ja neiro verblijft om de carnavalfestivitei ten mee te maken, heeft gedurende haar verblijf in Rio zich opgesloten op de tiende verdieping het Copacabana-hotcl aan de Braziliaanse kust. BB heeft te kennen gegeven dat zij met rust wil worden gelaten. Gro te menigten Brazilianen belegeren het hotel om toch maar een glimp van Brigitte op te van- gén. Om toeristen te trek ken heeft de gemeente raad van het Britse plaatsje Douglas, op het eiland Man, een tehuis opgericht voor katten zonder staart. Hoe de staartloze katten van het eiland Man zijn ont staan is een dierkundig mysterie, daar de die ren overigens veel van een gewone huiskat weg hebben. Wapenstilstand Cyprus geschonden T"AE wapenstilstand op Cyprus is gisteren voor het eerst sinds meer dan een week geschonden, toen Turkse Cyprioten, die een wegversperring in het dorp Ko- kina bewaakten, het vuur open den op een kolonne van vier Griekse vrachtauto's, zo wordt uit Nicosia vernomen. Een Grieks chauffeur werd licht ge wond door rondvliegende scherver De drie andere bestuurders moesten hun wagens verlaten en wegrennen toen zij gedwongen werden tot stoppen door boomstronken die de weg versperden. Bij deze wegversperring werd de kolon ne door Turken onder vuur genomen. Inmiddels is door de commandant va„ de Britse legermacht op Cyprus, ge- neraal-majoor Young, bekendgemaakt dat militaire patrouilles op het gehele Kaïn sloeg Abel, een handleiding voor de detective-lezer, dbor Ab Vis ser. Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bru- na Sc Zoon, Utrecht. Vlinders van Mariene, notities van Mariene Dietrich. Vertaling Eva Raedt de Canter. Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. Mister Caution mister Callaghan, door Peter Cheyney. Vertaling Alfred J. de Swarte. Omslag Dick Bruna. Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. Vertaling Havank. Omslag Dick Bruna. Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. toneelspelen van William Shakespeare, in de vertaling van dr. L. A. J. Burgersdijk, bewerkt door C. Buddingh'. Dubbelnummer Zwarte Beer tjes. Deel VII. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Oproer in juli, door Erskine Caldwell. Vertaling Oscar Timmers. Omslag Dick Bruna. Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Maigret viert kerstmis, gevolgd door even kruisjes in een zakboekje en Sla peloze kerstnacht, door Georges Sime- non. Vertaling K. H. Romijn. Omslag Dick Bruna. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Hoed je voor de pers. door Ted Schaap. Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. Rembrandt, door Theun de Vries. Als Zwart Beertje. Omslag Dick Bruna. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. De klokken van Bicêtre, door Geor ges Simenon. Vertaling K. H. Romijn. Omslag Dick Bruna. Zwart Beertje. Uit gave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Vier fatale dagen, door Georges Si- lenon. Vertaling mr. A. Roothaert. Om slag Dick Bruna. Zwart Beertje. Uitga- e A. W. Bruna Sc Zoon, Utree" Steekspel in San Sebastian, door Joop sn den Broek. Omslag Dick Bruna. Zwart Beertje. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. Feestelijke culinaria, recepten voor elk feest naar ieders smaak aan elke dis. bijeengebracht door Lidya Winkel. Uitgave G. J. A. Ruys, Amsterdam. De kerk en het nieuwe weekend, door prof. dr. P. Smits e.a. Uitgave Van Gor- cum Sc Comp. N.V. Dr. H. J. Prak- ke Sc H. M. G. Prakke. Spanje gaat aan Cuba elektrische lo comotieven en appa. atuur voor suiker raffinaderijen verkopen, zo wordt te Madrid uit goede bron vernomen. Een Cubaanse handelsdelegatie brengt mo menteel een bezoek aan Bilbao, waar! zich een grote fabriek bevindt die all geruime tijd spoorwegmaterieel eiland hebben gesurveilleerd, waarbij de wegversperringen zijn verwijderd. De Grieks-Cypriotische minister van buitenlandse zaken, Kyprianou, heeft op een persconferentie in Athe ne verklaard dat Griekenland een oplossing voor de kwestie-Cyprus steunen op drie voorwaar- Deze voorwaarden zijn: Cy prus moet een volledig onafhanke lijke staat binnen het Britse geme nebest zijn; De rechten van de Turks-Cypriotische minderheid op Cyprus moeten volledig worden ge garandeerd; Cyprus moet worden bestuurd door de Grieks-Cyprioti sche meerderheid. President Makarios heeft intussen se cretaris-generaal Oe Thant laten weten, dat zijn regering bereid is de kosten te dragen van de werkzaamheden van een waarnemersmissie van de V.N. op het eiland. Hierdoor is de voornaamste be lemmering weggenomen voor Oe Thant om in beginsel in te stemmen met een voorstel van Engeland, Griekenland en Turkije voor de benoeming van een waarnemer. Persvrijheid Makarios heeft voorts beschuldigingen als zouden Turkse journalisten bij hun werk door de autoriteiten op Cyprus worden gehinderd, botweg van de'hand gewezen. „Ik heb persoonlijk de Turkse Journalisten verzekerd van hun pers vrijheid en heb hun zeLL de presiden tiële auto ter beschikking gesteld om hen in staat te stellen naar telegraaf kantoren en vliegvelden te gaan." Hij voegde er aan toe dat persvrijheid in zijn land gegarandeerd is en dat alle journalisten alle mogelijke facili teiten krijgen. Makarios zei dit naar aanleiding van een klacht van de International Press Institute (IPI) als zouden d< Turkse journalisten geen medewerking hebben gekregen van de Cypriotische regering: China en Albanië veroordelen Tito De Chinese en Albanese leiders heb ben gisteren de rehabilitatie van Zuid- Slavië in de communistische wereldbewe ging veroordeeld er- opgeroepen voor strijd tegen het moderne revisionisme e;n het moderne dogmatisme. Dit staat in een gezamenlijke verklaring van premier Tsjoe En-Lai van communistisch China en zijn Albanese ambtgenoot Sjehoe aan het einde van het negendaagse bezoek van de Chinese premier aan Albanië. Premier Tsjoe vertrok gisteren naar Tunesië. De Sowjet-Unie wordt in het commu niqué niet met name genoemd maar waarnemers merkten op dat de Russi sche leiders worden gezien als de lei dende exponenten van het moderne re visionisme, ferwijl communistische par tijleiders die 'le Russische leiders blin delings volgen als de moderne dogma tici worden gekenschetst. In het communique wordt gezegd: „De revisionistische Tito-kliek in Zuid-Slavië heeft het socialistische kamp verraden en is een speciale afdeling van het Ame rikaanse imperialisme geworden om de wereldrevolutie te saboteren". Voorts wordt gezegd dat de Chinese en Albanese leiders gesproken hebben over internationale kwesties en vraag stukken in de internationale communis tische beweging en dat hun standpun ten daarover volkomen gelijk zijn. Drie meisjes naar Westen ontsnapt: tunnel opgeblazen Van Oostberlijnse zijde is de voor genomen vlucht van een grote groep Oostduitsers via een tunnel tussen Oost- en West-Berlijn verijdeld. Dins dag waren drie meisjes langs deze weg naar het Westelijke stadsdeel gekomen. De grote groep zou woensdag een po ging wagen, maar voor die tijd hadden leden van de Oostberlijnse grenspolitie door een ontploffing de tunnel onbruik baar gemaakt In West-Berlijn vermoedt men, dat de aspirant-vluchtelingen bij tijds konden worden gewaarschuwd. De tunnel, die 150 meter lang was en tien meter diep, liep van een Westber- lijns huis naar een kolenopslagplaats in het oostelijke stadsdeel. Volgens berich ten zou de uitgang in Oost-Berlijn door twee arbeiders zijn ontdekt, die er de grenspolitie hadden bijgehaald. Kort daarop hoorde men een explosie en aan de Westberlijnse kant van de tunnel kwam traangas naar boven. De tunnel bouwers hadden zich bijtijds uit de tun nel teruggetrokken en ook een daarin aangelegde telefoonverbinding afgebro ken. Sinds de muur tussen Oost en West- Berlij: op 13 augustus 1961 werd opge richt zijn vele Oostduitsers via een tun nel naar het westelijke deel van Berlijn uitgeweken. In janu&ri 1962 kwamen 28 Oostberlijners zo naar het Westen. Hun vooroeeld werd in september daaraan volgend door 29 Oostberlijners gevolgd. In maart 1963 ontsnapten dertien men sen via een ondergrondse doorgang naar het Westen. 1415) Het wonen in grotten vin- Granada. Deze grotten-stad telt den we zo langzamerhand toch wel 40.000 inwoners, waarvan 25.000 in een beetje uit de tijd en het wordt de grotten leven, wonen, werken en door het merendeel van de mensen sterven. De grotwoningen hier heb- dan ook beschouwd als een bezig, ben dikwijls een gemetselde gevel beid waarmee de oermens zich kon en zijn zeker niet uit armoede be vermaken, maar waarvoor de he- trokken, of omdat er geen bouw- dendaagse mens de neus optrekt. In materialen aanwezig waren, maar de eerste plaats is dit een overdre- uitsluitend en alleen omdat grotwo- ven visie die een te verheerlijkend ningen in het hete klimaat van Span- beeld van de moderne tijd geeft, je vaak verre te verkiezen zijn bo- want de grotwoningen in het ven gewone huizen. In dergelijke Geuldal in Zuid-Limburg werden een grotwoningen heerst in ieder jaar halve eeuw gele den nog bewoond. Dat was geen ach terlijkheid die zich in het bijzonder in ons land manifes teerde, want ook Duitsland en Oos tenrijk hebben tot voor kort hun grot- tendorpen gekend, zoals de grotten van het voorgebergte Toen is HET ZO* getijde een drage lijke temperatuur en bovendien vraagt het onderhoud min der zorg dan een normale woning. Het gebruik van dit soort behuizing is inde laatste twintig jaren zelfs nog toe genomen, niet Langenstein in danks, maar dank zij de huidige be- w 1 de ?ari' de 8chavü*- Want de bewoners van de Heidenlocher in de omgeving van grotwoningen zijn er algemeen van Goldbnch en,. overlnM z« teven, de beste Afgezien van deze restanten nlt schuilplaats tegen bombardementen het jonge verleden, zijn er nog ster- hebben gekozen kere aanwijzingen dat de grotbewo- Dcze woningen zijn in het alee ning geenszins uit de tijd is. Die meen niet van deuren voorzien en aanwijzingen vinden we n.l. in dc dan wordt de ingang afgesloten door bloeiende rotssteden en -dorpen die gordijnen. Het inwendige dient niter- momenteel nog in Kleln-Azië. in aard de bele dag kunstmatig ver. China, Rusland, maar ook in Frank- licht te worden, wat vroeger met rijk en Spanje bestaan. Nog in de olielampen gebeurde maar waar twintiger jaren stichtten de Chine- voor thans in veel gevallen elektri" se communisten in de provincie Sjen- citelt wordt aangewend Ook de sl het bekende Yen. een grotstad die kerk, scholen, en in sommige ge baar ontstaan voornamelijk te dan- vallen zelfs bioscopen zijn in de ken heeft aan het enorme houtge- rotsen ondergebracht, zodat we ons brek dat in bet grootste deel van deze samenleving werkelijk niet als China heerst. Militair-politieke over- een verlaat Stenen Tijdperk moeten wegingen lagen ten grondslag aan voorstellen. Ie stichting van een andere grotstad Over grot-tempels, die in het bil- In Sjoenking, die kort vóór de twee- zonder in India worden aangetroffen de wereldoorlog ontstond. kunnen we nog wel wat nadere De beroemdste en waarschijnlijk gen. beste grotwoningen van Zuid-Euro pa worden aangetroffen in Spanje Daarover een volgende keer te Guadix, op een unr afstand van H

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5