Atoomzwaard is niet het zwaard uit Romeinen 13 Phaedra, Griekse tragedie indrukwekkend verfilmd Krebbers-Dechenne gaven voortreffelijk concert SENSATIONELE AANBIEDING! VAN HIT DRAAIBOEK Rouwdienst J. J. van Kooperen Minimumprijzen van vis moeten flink omhoog NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 JANUARI 1964 Dr. Patijn in OEGSTGEEST OEGSTGEEST In Irene sprak gisteravond dr. C. L. Patijn uit Den Haag over het vraagstuk der kernbewapening voor de Herv. Gemeente in de ver. van vrijz. hervormden afd. Leiden-Oegstgeest. Ds. W. J. H. Hu- beek, die de leiding had van dit gemeenschappelijk samenzijn, sprak een woord van welkom tot de vele belangstellenden. Spreker had er een hard hoofd in gehad, gezien de lange tijd die tussen de eerste en tweede avond haid gelegen. Hij was bang geweest voor verflauwing. Ook de wereldbe langstelling voor dit onderwerp is aan het afnemen. Dit houdt echter niet in, dat wij moeten versagen Het christen-zijn is waken. Ook dr. Patijn sprak, over verflauwing van de belangstelling voor de proble matiek van de kernwapens. Er heerst nu een stemming van: Oah, het valt wel mee. Zoals de vrees 2 a 3 jaar geleden onge grond was. zo is ook nu de rust hierover ongegrond. Consequenties Wat zijn de politieke consequenties van dit vraagstuk? Hoe is het te zien van het geloof uit? We leven in een toestand die eigenlijk niet kan bestaan. Maar tevens kunnen wij van dit probleem niei meer af. We hebben de bom en moeten proberen erbij te leven. Het voorstel van Amerika: één atoomagentschap. Amerikaans monopolie, en alleen vreed zaam gebruik, werd door Rusland ge torpedeerd. Van die tijd (1945) af zijn vele landen gaan zoeken naar de atoom mogelijkheid. Rusland heeft hierin Ame rika geëvenaard. Er is geen rechtsorde die deze twee overkoepelt. Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Zaal Koningskerk, hoek Willem de Zwijgerlaan-Koningstraat 7-30 uur: ruil- avond voor verzamelaars. Zaal Zuiderkerk, 8 uur: bijeenkomst oecumenische Bijbelkring. Den Haag: Kon Schouwburg, 815 uur: Haagsche Comedie met ..Macbeth" Diligentia. 815 uur: Nieuwe Komedie met „Het lemen wagentje". Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond Smit Röntgen. Grote zaaJ Den Burcht. 8 uur: toneel avond Ons Grunnegerlaand. Stadhuis, 3.30 uur: défilé lustrum- reünie 't Oude Vierde. Plein Doelenkazerne. 4 tot 4.30 uur: concert Kon- Mil Kapel voor genodigden en reünisten t.g.v. 150-jarig bestaan 't Oude Vierde. Herv Jeugdgebouw Moriaansteeg 2. 7.30 uur: sociëteitsavond Gerei. Jeugdhuis. 8 uur: Geret. Jeugd verband Leiden, politieke avond Den Haag: Kon Schouwburg, 815 uur: Haagsche Comedie met .Het donker is licht genoeg" Diligentia, 815 uur: Nieuwe Komedie met „Het lemen wagentje" Kurhaus-Paviljoen 815 uur: London Academy of Music and Dramatic An met „A midsummer Night's Dream" Apotheken De dienst dei apotheken wordt waar genomen door de Zuider-apotheek. Lam- menschansweg 7, telefoon 23553 Deze apotheek neemt tevens de dienst waai van de apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp. Op werkdagen be gint de avonddienst om half 6. Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Phaedra <18 jaar) woensdag: Aimez vous Brahms? (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vogels (18 jaar). Luxor <2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Caesar Borgia, de ijzeren hertog (14 jaar); dins dag en woensdag: In die nacht Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Crime pas- sionel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Spionage in Hongkong (18 jaar). De filmprogramma's draaien voortaan van donderdag tot donderdag. Tentoonstellingen Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië (tol 15 maart). Lakenhal: tentoonstelling schilderijen Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamka (tot 1 maart). De Ruif, Janvossensteeg: werk van Jacques Turk (deze maand). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van i tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag vai 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.3U er van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 to. 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag tot 8,30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur openingsuren filiaal lagere schoo Obrechtstraat: dinsdag en donderdag var 6.30 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 toi 4 uur, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage b maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uui woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdai van 12 tot 4 uur. vrijdag voor ouderer van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwart» Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3.3» tot 5.30 uur. Voordelen van dit machtseven wicht zijn dat het ontnuchterend werkt, geen van de twee heeft de zekerheid van voortbestaan na een aanval. Wan neer één van de twee machten afziet van verdere ontwikkeling bewijst deze de zaak geen dienst, het wekt verleiding op bij de ander. Wat de nadelen betreft: mag men treiteren met een miljoenenmoord? Is het dreigement reëe<? Kan men het waarmaken? Men vertrouwt el kaar niet. Het geeft toch een zekere stabiliteit. Een leder moet zich aan de „spelregels" houden. Men moet van eikaars terrein blyven. Men tast elkaar wel eens af. hoe ver men kan gaan (Hongarije, Cuba), maar hierbij blijft het dan. Men probeert akkoorden te sluiten. Een eerste ak koord is het kernstopverdrag, alhoe wel één „zwaluw" geen lente brengt, is dit toch een stap in de goede rich ting. Hoe kan men dit voor het christelijk geloof verantwoorden. Het christelijk denken is voor een grote verlegenheid gesteld. Men heeft nooit gedacht aan de mogelijkheid dat de mensen elkaar zou den kunnen uitroeien; de Kerk was heel sterk gehecht aan: de overheid draagt het zwaard niet tevergeefs. Deze con structie is echter niet meët te hanteren. Het zwaard is het zwaard niet meer. Het atoomzwaard schept wederzijdse ver nietiging, het herstelt niets. Wij moeten elkaar verdragen. We zitten er nu een maal mee en moeten er het beste van maken, samen de verantwoording dra gen. de politiek der verzoening bewerk stelligen. Tussen handhaving statusquo en ver zoening ligt echter een groot gebied van voorlaatste mogelijkheden. Zolang wij geloven ln de vrijmakende macht van God dan geldt dit ook voor dit onder werp. Politiek is rationele overgang met macht, ook atoommacht. Deze macht moeten we brengen in een zedelijk ver antwoordelijke beslissing. We moeten el kaar vinden in wederzijdse belangen. Na de pauze werd het onderwerp in bespreking gebracht. LEIDEN Het duo Herman Krebbers-Danielle Dechenne trad te Leiden reeds enige malen op en maakte daarbij op ons een uitstekende indruk. Hun optreden gisteravond voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" werd opnieuw gekenmerkt door grote muzikaliteit, homogeen samenspel, ver fijnde voordracht en door een ernstig streven de volmaaktheid zo dicht mogelijk te benaderen. Wellicht was het te wijten aan de program ma-keuze, dat we tijdens dit recital over het algemeen meer bewondering dan geestdrift bij onszelf waarnamen. Mozarts sonate in G klonk voortref felijk, wat de violist betrof wat terug, houdend, doch dit'was met een bepaalde Mozartopvatting uitstekend te rijmen. Verfijnde frasering, afgewogen dyna miek, een subtiele, wat nerveuze toon kenmerkten eveneens de vioolpantij in Pijpers eerste vioolsonate uit 1919, een niet heel oorspronkelijk stuk dat meei Debussy wegheeft dan van de latere Pijper en dat bovendien wat lang is in verhouding tot de inhoud. Danielle De chenne toonde zich een voortreffelijke accompagnatrice wier uitgebalanceerde pianotechniek haar spel en toucher grote voornaamheid schonk. Hierna hadden we wellicht een meer geëmotioneerd werk verwacht dan Beet- hovens vriendelijke eerste sonate in D uit op. 12, liever een sonate uit op. 30 of op. 96. Krebbers' terughoudendheid, zijn vrij beperkte toon verleenden aan de pianiste ongewild een zeker overwicht dat ietwat afbreuk deed aan het effect Francks prachtige, diep bewogen sonate in A kreeg bij dit ensemble een bijzonder gevoelige, romantische, in de delen I en II contemplatieve weergave die ons in menig opzicht weldadig aandeed. In de beide snel le delen bleef de viool weer wat in de expressiviteit ten achter door ge brek aan imposante toonvorming. De pianiste had uiteraard in deze sonate een schitterende taak die zij behoudens enkele oneffenheidjes voortreffelijk vervulde. Het langdurige applaus bewoog de beide stellig wat vermoeide concertgevers ertoe een toegift te presenteren, en wei Ravels virtuoze, vuurwerk-achtige Tzi gane. waarin Krebbers zich een meester toonde in dit zo typisch violistische genre van de snaren-acrobatiek. Opnieuw volgde een uitbundig applaus. We hopen dit ensemble nog dikwijls Leiden te mogen beluisteren Voor de afwezigen melden we nog. dat tijdens dit concert door het bestuur van de Kunst, kring werd meegedeeld, dat het concert door Aafje Heynis van 6 februari as wegens ziekte van de zangeres is ver plaatst naar 23 april. Dr. J. van der Veen. Th. J. van der Heijden in het zilver LEIDEN De heer Th. J. van der Heijden viert op 21 januari zijn zilveren jubileum als secretaris van de „Ned. ver eniging van rechtskundige adviseurs". Als zodanig was hij in de afgelopen kwarteeuw ook secretaris-lid der vier colleges van toezicht, die worden gepre sideerd door de kantonrechters te Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Arnhem. De heer Van der Heijden is voorts eind redacteur van het maandblad „De Prac- tijkgids", voorheen „De rechtskundige adviseur". Van Justitiële zijde kreeg hij veel steun bij de bestrijding van malafide zaakwaarnemers in ons land. MODERNETWEEDJASSEN in vlotte raglan-modellen met rug ceintuur, geheel satijn gevoerd, voor ongelooflijk lage prijzen: Serie I nö 49.75 Serie II nd 59 Serie III, nü 6975 ROTTERDAM Voor grammofoonplaten Lezers schrijven ons... T elevisis-spottern ij Ik heb de televisie-uitzending van de Vara van zaterdagavond niet gezien en wenst deze ook niet te zien. Onder het lezen van de lectuur over de gewraakte uitzending kwam mij in gedachten. Welzalig hij. die in der bozen raad Niet wandelt, noch op 't pad der zondaars staat Noch nederzit. daar zulken samenrotten Die roekloos met God en godsdienst sootten Maar 's Heren wet blijmoedig dag Herdenkt, beoeinst en ijverig betracht Ps. 1:1 (dit is psalmslaatje) Ook las ik dat de heer Wigbold rooms- katholiek is. Maar ik kan mij niet in denken dat de rooms-katholieken met hetgeen de heer Wigbold heeft laten gaan, ingenomen zijn. Wat zal, wat in de zeef is achter gebleven, onsmakelijk Met de verdediging van de uitzending zal het wel zo worden, zoals het ge woonlijk voor de rechtbank gaat. Geen kwade bedoeling, de daad is niet zo erg, enz. Lisse J. H. NIEUWENHUIS Scène uit de film Phaedra. -TUSSEN DE BLADZIJDEN LEIDEN Voorafgaande aan de be grafenis op Rhijnhof had vanmorgen in de Lutherse kerk een rouwdienst plaats in verband met het overlijden van de heer J. J. van Kooperen (46), in leven ouderling der Lutherse Gemeen te en districtscommissaris der Ned. Padvinders. De dienst werd volgens de gewone liturgie gehouden. In zijn pre dikatie naar aanleiding van Mattheüs 3 13-17 zei ds. H. J. A. Haan onder meer, dat menigeen zich waarschijn lijk heeft verbaasd over het feit. dat van kansel en avondmaalstafel geen zwarte of paarse kleden hingen, maar witte. Voor grammofoonplaten Schippers tot reders: DEN HAAG De schippersvereniging „Scheveningen' heeft in een brief aan het hoofdbestuur van de Itcdersvereni- ging van de Nederlandse Zeevisserij haar standpunt kenbaar gemaakt inzake het conflict dat tussen opvarenden en re ders is gerezen. ns inziens", aldus de brief, „is de ontevredenheid bij de bemanningen te wijten aan de lagere besommingen dan het vorige jaar, ondanks het feit dat de oer aanmerkelijk hoger lag. I lijkt ons, met voorbijzien van onzi soonlijke belangen, onmogelijk een goe de verstandhouding aan boord te bewa ren als bovengenoemd feit zich zou her halen. Hierdoor zal voor een goede be handeling van het produkt niet kunnen worden borggestaan. Wij willen u daarom met klem zoeken die maatregelen te nemer zullen leiden tot een aanmerkelijke ver hoging van de minimumprijzen voor ge zouten haring, verse haring en vis. Het toch verder geen onmogelijkheid zijn, dat wij te zijner tijd gelijkgesteld worden met onze buitenlandse collega's, wie de beloning uitgaat boven de as is bekend, dat verscheidene van leden van mening zijn, dat de mo gelijkheid om hogere besommingen te maken bestaat. Al zou e.en hogere be somming wellicht m de toekomst, als de door de werknemers in dit con flict gesteld zouden worden ingewilligd, voor de bemanning niet zo'n grote rol meer spelen. voor de gezagvoerders bhjft dit wel het gevaL Dit is de reden waarom onze vereniging zich heeft genomen er via -de organisaties op toe te zien, dat het probleem van de besom mingen met spoed nader zal worden be is overleden op 6 januari en op die dag viert een groot deel der christenheid het Christusfeest. Kerstfeest. Bovendien vier de de heer Van Kooperen op 25 decem ber, toen hier het Christusfeest werd ge vierd, het avondmaal. Hoe bewijzen we iemand de laatste eer? U deed dit op de beste wijze door te zin gen aldus ds. Haan. Wij vierden vandaag de liturgie en dat is veel beter dan het spreken van allerlei goede woorden. Op deze wijze reiken wij als het ware de overledene de hand en daarmee hande len wij ook in zijn geest. Het beste wat wij kunnen doen is zó in de discipline gaan staan als hij deed. Onzedelijke ivoorden Jezus, de Messias, was niet een man uit de menigte. Hij had de andere men sen bij Zich, ook Johannes van Kooperen. En met Hem werd ook de heer Van Koo peren gedoopt. Het enige verdriet, dat wij eigenlijk hebben, is ons gemis, want de dood ligt immers bij de doop al achter En laten wfj nu straks aan het graf niet gaan zeggen: hij was een goed mens, zo besloot ds. Haan zijn preek. Dat zouden onzedelijke woorden zijn. Het gaat hier immers alleen om genade. Het Woord van de Heer ns doorslaggevend. Met groot res pect dragen we de heer Van Kooperen ten grave. Hfj heeft de strijd gestreden en het geloof in Christus behouden. De dienst werd door een vrij groot aan tal belangstellenden bijgewoond. Na de begrafenis was er gelegenheid de fami lieleden van de overledene te condoleren. Film in Volkenkunde LEIDEN Zondagmiddag 3 uur wordt in het Riiksmuseum voor Vol kenkunde de kleurenfilm over de Papoea houtsnijder Matjemosh ver- Puzzel prominenten 1. De heer F C. Chaudron, Mau- ritsstraat 7 Leiden: 2. de heer J. L. Heusevéldt, Hazenboslaan 8, Oegstgecst; 3. mevrouw B. Lam- brechts, Schelpenkade 26, Leiden Dr. J. H. van Roijen Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. J. H. van Roijen. thans ambassadeur te Washington, tot ambas sadeur in Londen en tevens tot ambas sadeur in IJsland met standplaats Lon- CAMERA t.m. dinsdag). Jules Dassin heeft op indrukwekkende wijze een klassieke Griekse tragedie naar het Griekenland van heden weten te transporteren, namelijk Euripidus' „Hippolytos'4De door Dassin op han den gedragen vrouw Melina Mercouri speelt er de Phaedra in, en menigeen met nog een klassiek schoonheidsideaal kan zich moeilijk indenken, dat er voor deze Phaedra een Hippolytos komt opdagen; maar men moet denken, dat er over vrouweschoon niet te disexissiëren valt. Dit is echter het enige punt, waar klassiek geschoolden moeilijkheden mee zullen heb ben. Voor de overige transponering moet men diep respect hebben. De oude Theseus is vervangen door een moderne Griekse reder Thanos Ky. rilis (Raf Vallone), een soort Onas- sis. Zijn zoon Hippolytos heet hier Alexis Kyrillis (Anthony Perkins). De Jongen krijgt zijn opvoeding in Londen, maar als de vader hoort dat hij daar zijn tijd verdoet met museumbezoek schilderen, geeft hij zijn jonge vro Phaedra (Melina Mercouri) opdracht de jonge student naar Griekenland te rug te halen. De nog jonge stiefmoeder wordt op staande voet verliefd op haar stiefzoon, die zy voordien nog nimmer had gezien laat zich deze liefde aanleunen, hoewel hij zijn hart eigen lijk verloren heeft aan een snelle race wagen (de Hippolytos van Euripides was verzot op de jacht). De liefde wordt him beider ondergang (bij Euri pides, omdat Aphrodite het niet kroppen kon, dat Hippolytos Artemis hoger stelde dan haar) bij Dassin omdat Alexis deels zijn vader niet langer be driegen wil, deels ziek wordt vai liefde van die voor hem toch veel te Als Alexis Phaedra's liefde afwijst wordt zij ziedend van nijd en vertelt de ware situatie aan haar man. De po tige Thanos gooit zijn zoon het huis uit, en deze stort in zijn racewagen in razende vaart van de rotsen (bij Euri pides voltrekt Poseidon de vloek door een zeemonster te zenden die de paar den van Hippolytos van schrik op hol laat slaan) en onderwijl heeft Phaedra met slaaptabletten zelfmoord gepleegd. Zo voltrekt zich een oude tragedie in moderne vorm. omdat de me van toen en nu onveranderd dezelfden zijn en zo zü niet door Gods genade bewaard worden ten prooi vallen aan eigen duistere hartstochten. Het enige verschil is gelegen in de interpretatie van deze hartstochten: bü de oude Grieken worden deze beschouwd als goddelyke machten, maar de Bijbel heeft deze machten ontmaskerd ei goden van de Olympus onttroond. Jules Dassin heeft deze oude tragedie op een verbluffend vaardige wyze ten over te zetten van het toen naai heden. Jammer, dat hij zo nu en offert aan de filmgoden van deze tijd Filmrecensies In verband met het feit dat de Leidse bioscopen met ingang van deze week reeds op don derdagmiddag de nieuwe films gaan draaien, publiceren wij onze filmrecensies in het ver volg op vrijdag in plaats van op zaterdag. Red. N.L.C. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Dirk zn v H Ju en J M Schaap; Steven Carl zn v R C Veenendaal en J G van Gin- kel; Peter Jacob zn v W Guüt en H Sohaap; Petronella Maria Agnes dr v J N M Vermeulen en A G M van der Heijden: Charlotte Louisa dr v J C Klyn en A M KrouwerS: Johanna Geertje Reina dr v A P van Duuren en T A Ketzer: Marcel Camillus zn v C van der Burg en S C Groenen dijk; Petrus Hendrik zn v P H Cam- bier en J Rynhout: Alida dr v C Jonker en M P Schaap; Christan zn v J A Olivier en A C G Jonk: Ro bert Jan zn v L van Duijn en J Heens; Wilhelmina Hendrika dr v S J Bey en N J C Wolswijk; Sandra dr v J L Bloemer en T M Oberegger; Cornells Andreas zn v J A Prins en M le Febre; Engelbert zn v E F H Kortman en M M van der Laan; René zn v L van Gorkum en C Pre- ONDERTROUWD: I Ouwerkerk en G de Goey; A Neuteboom en S Volkers: H van Oosten en L van Eg- mond; G J M Koek en J M Soeel; M J Opdam en W G M Sloos: G Ha- geman en H van der Vos: H M Snier en M van Gorsel: D Kuil en M Jansen; G van Beek en M Wynno- bel; T M Budding en E J M de Groot; J I Erades en P Ouwerkerk; A Verbeek en J A C Oostrijck; A P Klein en J Bosman; R van der Beek en A M Vaillant: H A Bissoheroux en R van Rossum. GEHUWD: T Piket en M J A Klu- vers; K H Lim en C I W Gordijn; J P Laken en J den Edel; G Smeets en W H Heijmans; G M Bortz en M Vermond; F J M van der Wallen en C van der Meij; P van 't Zelfde en M P du Pon; A J O Linnartz en M C A Scbrier: G J van Dalen en M Honsbeek; R de Winter en P S Pie- OVERLEDEN: J Stol 89 jaar man; A J Lankhorst 71 jaar man; C van der Kleij 87 jaar man; H Vink "71 jaar man; L Heetvelt 74 jaar vrouw; G Stiikvoort 62 jaar eohtg v F J van Dorp. gouden verlovingsringen Voldoening over het station Lainmenschans UTRECHT Op een gisteren ge. houden persconferentie werd van dt zijde van de directie der Ned. Spoor wegen verklaard, dat een steeds drukker gebruik wordt gemaakt van het station Lammenschanswcg. Vorig jaar was het getal van reizigers weer aanzienlyk gro ter dan in 1962. Van de lokale lyn halte Lammenschansweg—centraal station Lei den v.v. wordt evenwel een matig ge bruik gemaakt. Het gemiudelde is onge veer twintig reizigers per dag. en bepaalde filmvormgevingen ontleent aan Resnais (Hiroshima mon amour, het by eenzijn der gelieven en Verle den jaar in Mariënbad, de opstelling der personen bij het vernemen van de ondergang van het naar Phaedra ge noemde schip). Bovendien laat hij ge heel naar de mode van de tijd de auto radio van Alexis' dodenjacht muziek van Bach spelen. Dassin heeft het niet nodig op deze wijze leentje buur te spelen bij anderen (Klassieke tragedie in modene vorm). Houdt u van Brahms? CAMERA (alleen woensdag) Ana- tole Litvaks film naar het boek „Houdt u van Brahms?", van Frangoise Sagan, boeit van het begin tot het eind en dat ondanks het verhaal, want dat is niet in alle opzichten overtuigend. Het speelt zich af in een luxueus Parijs milieu, waar onder „liefde" gemeenlijk wordt verstaan het met elkaar naar bed gaan. Wat evenwel dit gegeven de moeite waard maakt, is dat in deze wereld en kelen gaan ontdekken, dat „liefde" niet zo maar 'n woord is, maar een zaak, die het essentiële van het menselijke bestaan raakt. Liefde, zo leert deze film, is niet een zaak van enkel plezier, zy is ook, ja misschien veeleer, een zaak van kwel ling, van smart, van deceptie, maar toch in het mensenleven iets van meer dan sterfelijke waarde. De film van Litvak munt uit door zijn ritme, waardoor het nogal trieste ver haal vol humor en levenskracht blijft. Hoogst merkwaardig eigenlyk zo'n rol prent over de liefde in 'n wereld, waar» in men de werkelijke zin van dit begrip schijnt te hebben ingeruild voor ver- Lichtpuntjes in vreemde tcereld). Crime passionel STUDIO Een eerbiedwaardige apo theker in een Frans provinciestadje ont moet op een warme zondagmiddag een uitgekleed meisje aan het strand. Hij gaat naar haar toe. Het meisje begint te gillen en de apotheker snoert haar de mond, tot de dood erop volgt Een verkeerde wordt voor de dader aangezien en de apotheker wordt in de jury gekozen om hem te berechten. Re gisseur Georges Lautner weet inder daad op knappe wyze de tweestrijd van de apotheker te tekenen. Moet hy zich aangeven of een ander laten boeten? De film is goed gemaakt en Bernard Blier beeldt de apotheker voortreffelijk uit. Toch wist deze film ondanks de juiste sfeertekening, de goede karakter behandeling en het ongetwijfeld mense lijke verhaal niet te boeien. Dramatisch te verkeerd aangepakt? Wij weten het niet, maar onze interesse wa9 slechts matig. (Knappe film). De vogels LIDO Alfred Hitohcock, de intelli gente grootmeester wat het opwekken spanning betreft, heeft in zijn ve film De Vogels, de intelligentie i gegeven. Het onderwerp van deze rolprent, grote zwermen vogels terrori- i een bepaalde gemeenschap, is hoogst onwaarschijnlijk. Zeker. Hitch cock heeft meer absurde dingen laten maar dan was hierin de dwingende macht iets reëels aan het licht te bren- t is er nu echter niet bij. Er wordt beroep gedaan op het gevoel, niet op het verstand. En zo heeft deze regis- zich begeven Op een terrein waar hij niet thuis hoort, zodat andere film makers hel gegeven wellicht zelfs beter op het celluloid hadden kunnen brengen. Het peü is ver beneden Hitohcocks ni- i. Pluspunten zijn het acteren van de kinderen en het vaardig verfilmen van de vogelaarrvallen. (Interessant griezelgeval) Spionage in Hongkong TRIANON Spionagefilm volgens het bekende recept in elkaar gezet. Een schavuit die iedereen te slim af is, speurt een geheime micro-film. Natuurlijk Jer kapers op de kust: een Franss journaliste, een Hongaarse journaliste, exotische schoonheid en tenslotte de politie. Een serie wilde avonturen doet de toeschouwer sidderen, maar alles loopt zoals het lopen moet de micro-film kan opnieuw worden gestolen voor het maken van volgende rolprent Een mysterieuze Chinese sfeer en veel geknok moeten de spanning gaande houden. (Voor de liefhebbers) Caesar Borgia, de ijzeren hertog REX (Tot en met maandag) De ijzeren hertog Caesar Borgia wordt in deze film fel naar het leven gestaan. Zijn tegenstanders proberen hem ten val te brengen door hem in zijn zwakke plek te treffen: zijn mateloze interesse oor vrouwen. Een beeldschone jonkvrouw wordt er op uitgestuurd de machthebber te ver giftigen, maar zij raakt hoe kan het anders verliefd op onze held en het vergif komt dus niet uit het flesje. Wan- :r het lieftallige kind later tenslotte toch toe wordt gedwongen de kurk eraf te doen, neemt zij het dodende ooht zelf in en dan gaat een woedende Caecar Op zijn vyanden af. Hij verslaat allen. De laatste, een vijandin, wordt zelfs zijn minnares. En zij leefden saamp- jes nog lang en gelukkig Van dinsdag tot en met donderdag draait ,.In die naoht.een film voo: volwassenen met Mylène Demongeot en Jean Servais in dc hoofdrollen. (Vechtjasserij). Alleman LUXOR De voortreffelijke film „Alleman" van Bert Haanstra is opnieuw geprolongeerd. Haanstra heeft, onder meer verschenen m een wasmachine, al lerlei Nederlanders in uiteenlopende si tuaties gefilmd. Het resultaat is een ver rassend porret van ons allemaal. (Schitterend).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3