Uw probleem is het onze Geref. synode: nog geen standpunt Wereldraad Ds. Kievit breekt lans voor „commissie beroepingswerk" Een woord voor vandaag Rotterdam krijgt straks twee ,Vijfkerkeiitocliteii' Indonesisch predikant bezoekt ons land Joh. Verkuyl overleden VRIJDAG 10 JANUARI 196| een gegarandeerd verrukkelijke sinaasappel Commissie kwam met twee rapporten Beslissing tot volgende week uitgesteld (Van onze kerkredactie) varen tegen Op Geref. Bondspredikantenconferentie (Van een onzer verslaggevers) Op de tweede dag der confe rentie van hervormde predikan ten, behorend tot de Gereformeer de Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk te Woudschoten voerden onder meer dr. H. Bout, le Utrecht en ds. L. Kievit, te Putten het woord-. Dr. Bout be handelde enige vragen over de zin van het Oude Testament. Ds. Kie vit bewees dat humor gepaard kan gaan met diepe ernst in zijn openhartige behandeling van wat er alzo gaande is ,,rond het be roepingswerk". heid van de plaatselijke gemeente. Voor stellen om het beroepingswerk geheel of gedeeltelijk aan de plaatselijke ker- keraad te onttrekken worden dezerzijds dan ook als tenderend naar episcopa- lisme beslist afgewezen. Toen destijds bepaald werd, dat in geval van vaca ture de kerkeraad advies heeft in te winnen bij de commissie voor het be roepingswerk, is dit met weinig enthou siasme begroet Ds. Kievit, die van genoemde synoda le commissie voor het beroepingswerk deel -uitmaakt, wilde graag een goed woord voor de arbeid van deze instan- tie spreken. Zij wil slechts -dienst '*Süf Nog steeds geen kandidaat voor voorzitter 'C.N.V. van de door haar genoemde predikan ten te gaan horenOudtijds waren de gemeenten in het beroepen niet ge heel vrij; toen sprak de classis een groot woord mee In geval van vacature dient de ker keraad het beroepingswerk ten spoe digste ter hand te nemen, want menige gemeente gaat tijdens een vacature te kenen van inzinking vertonen. Men ma ke echter niet teveel haast; het alvast uitbrengen van een z.g, toezegging van beroep is geen kerkordelijk figuur en kan wanordelijkheden ten gevolge heb ben. Ds. Kievit acht het hoogst onele gant, wanneer een kerkeraad het ver plichte advies aanvraagt, nadat reeds een toezegging van beroep is gedaan. Serieus Voor wantrouwen van het werk van de synodale commissie is geen reden: soms worden op eigen gelegenheid ad viezen ingewonnenwaarom dan ook niet van deze commissie, die se rieus te werk gaat; die via de kerkvisi tatie over vele gegevens beschikt en er zeker niet op uit is om iemand op te dringen. Zowel voor de gemeenten als voor de predikanten Is een zekere doorstroming gewenst: een bedienaar van het Woord kan uitgeput raken; wij zijn beperkte mensen, die in een nieuwe omgeving weer eens nieuwe stimulansen ontvan gen. In de kerk dragen wij, hoezeer wij de verantwoordelijkheid van de plaatselijke kerkeraden onderstrepen, verantwoordelijkheid voor elkaar. De kerkeraden dienen ook informaties in te winnen en moeten niet afgaan op één gehoorde preek. Al is de prediking het voornaamste God immers stelt in de bediening van Zijn Woord het heil centraal zij is niet het enige: daar naast dienen catechese en een zekere ijver te fungeren. (Van redactie) Juist een dag voor de Kerst maakte in december jl het C.N.V.-bestuur be kend, dat de heer Van Mastrigt beslo ten had om gezondheidsredenen de func tie van voorzitter van het verbond neer te leggen. Hoewel dit niet met zoveel woorden werd gesteld, wekte het com muniqué wel de indruk, dat de heer Van Mastrigt lid zou blijven uitmaken van het C.N.V.-bestuur. In afwachting van de verkiezing van een nieuwe voor zitter zou de heer Van Mastrigt het voor zitterschap blijven waarnemen. Thans, twee en een halve week la ter, is nog geen enkele mededeling de zijde van het C.N.V. gevolgd een eventuele kandidatuur voor het voorzitterschap van het C.N.V. Kenne lijk heeft er intern langdurig beraad plaats over de vraag, wie deze belang rijkste post bij het C.N.V. moet gaan bezetten. Behalve enkele namen van thans in het bestuur zitting hebbende personen, wordt in C.N.V.-krlng ook de naam van de oud-voorzitter van de C.N.V.. de heer M. Ruppert, genoemd. Zoals bekend, trad de heer Ruppert ruim vier jaar geleden af als voorzitter van het ver bond, in verband met zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Het is echter op dit moment nog geheel onze ker, of de heer Ruppert inderdaad door het C.N.V.-bestuur en de verbondsraad van het C.N.V kandidaat gesteld zal worden en hel is uiteraard nog veel onzekerder of de heer Ruppert be reid zal zijn een dergelijke kandidatuur te aanvaarden. De kandidatuur voor het voorzitter- ochap zal pas officieel besproken wor den in de eerstvolgende verbondsraads- vergadering van het C.N.V. van 20 ja nuari a.s. Wellicht zullen dan verbonds- bestuur en verbondsraad een of meer kandidaten stellen, maar daarna krij- Ren ook de aangesloten bonden nog of- cieel gelegenheid namen te noemen voor de kandidatuur van het voorzitter schap. In een buitengewone algemene vergadering moet vervolgens de voor zitter gekozen worden. Deze vergade ring is niet te verwachten voor eind januari. De mededeling Ln het dagblad Het Pa rool, dat het uitblijven van een voor- sitterskeuze wijst op interne moeilijkhe den bij het C.N.V., moet aangemerkt worden als volledig uit de lucht gegre- Beroepingswerk NED. HERV. KERK. Beroepen te Veenwouden: H. R. Smid. kand. te Groningen; te Kamerik: J. van Wier. te Putten (Gld.); te Ruinen (toez M. W. S. Cramer, te Hoogwoud (N.-H.) Aangenomen naar Kethel en Spaland: W. Vons, te Oudenbosch; naar Eist (Gld.): J. Ribbink. te Gendt Bedankt voor Alblasserdam (wijkgem. 3): J. G. van Ieperen. te Terheijde (Z.-H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Zweelo c.a.: R. v. d. Berg, kand. te Emmeloord; te Amersfoort (vac. G. Veeneman): H. M. Dercksen, te Rot- terdam-Charlois. Bedankt voor Schiedam (vac. J. Na- wijn): W B. van Halseman te Roden: voor Doezum: R. Molemaker, te Pingjum Ambt Ons systeem van beroepen heeft scha duwzijden; er dreigt een vergeten groep te blijven cn zoals in het bedrijfsleven blijkt ook in de kerk: niet ieder die op geleid is, blijkt geschikt voor het ambt. Dat zal onvermijdelijk blijven. Zaak is, dat veel zorg besteed wordt aan de stu denten: dat zij aanpassing krijgen aan de gemeenten, waar soms onder eigen aardige vormen echt geestelijk leven bloeit. Laten zU dit kritisch bezien, kri tiek is alleen vruchtbaar, wanneer zij gepaard gaat met respect, aldus ds. Kie vit. En wat ons systeem betreft, het is bekend, dat verschillende Duitse lands- kerken hun proost graag zouden willen ruilen voor onze wijze van beroepen. Uiteindelijk ligt dus bij de kerkeraad de verantwoordelijkheid voor de beslis sing, welke predikant voor de gemeente geschikt is. Helaas gaat het in de kerk niet altijd even geestelijk toe, doch wanneer wij ook in het beroepingswerk ons weten voor Gods aangezicht en bidden om de leiding van Zyn Geest, bereid zijn tot het brengen van een offer en zorg voor elkaar hebben, mogen wij zegen ver wachten van Hem, die den oprechten het licht doet opgaan in het donker. In de geanimeerde discussie op het referaat van ds. Kievit werd nog een nadrukkelijk beroep op de jongere bondspredikanten gedaan om zich be schikbaar te stellen voor het legerpre- dikantschap. In zijn slotwoord sprak prof. dr. J. Severijn zijn blijdschap uit over het wel slagen van deze predikanten-conferentie.1 gin hetzelfde uit en heeft ook geen be- De synode van de Gereformeer de Kerken is gisteren nog niet tot een beslissing gekomen over de verhouding tot de Wereldraad van Kerken of de oecumenische be weging in het algemeen. Na een discussie van bijna een gehele dag werd besloten dat de depu- taten, die het rapport voor oecu-h J meniciteit en pluriformiteit op- kerheid wordt geboden "voor een schrif- stelden, nog eenmaal (maandag S»ïï a.S.) zal vergaderen met de leden zend Standpunt van onze kerken tegen- van de prae-adviserende com- üver aaiy5,a,tin* biJ de Wereldraad door vorige svuodes genomen handha- missie. Het moderamen was van oordeel dat verschillen van me ning nog zouden kunnen worden opgelost! De synode zal dan vol gende week tot een principiële beslissing moeten komen. Het debat werd bemoeilijkt door het feit dat de commissie van prae-advies er niet in was geslaagd om een eens gezind rapport ui* te brengen. Er was zelfs geen meerderheids- en minder heidsrapport De acht leden waren ver deeld in tw-»e groepen van vier die een A-rapport (gematigd voor) en een B- rapport tegen) uitbrachten. Prof. dr. D. Nauta \cnd het jammer dat deze rapporten naast (en in wezen tegenover) elkaar staan. Zij zijn een beeld van wat in de kerken aan de gang is. A. en B. voeren het woord en gaan in wezen op eikaars argumenten niet of nauwelijks in. Terwijl de synodeleden vooral ingin gen op het A-rapport schonken de hoog leraren voor3l aandacht aan het tegen- rapport van ds. O Bouwman, W. Blok land, A. Waraaar Jzn., en G. J. A. Zwij- nenburg. Het A-rapport was opgesteld door de heer J. Bouma, dr. O. C. Broet Roelofs. dr. mr. J. Ozlnga en ds. D. A. Vogel. MEEDOEN Het was voor het eerst dat prof. dr. Nauta zich in de synode voor aanslui ting bij de Weieldraad uitsprak. Letter lijk zei hij: „Ik meen dat wij als Ge reformeerde kerken in die Wereldraad moeten gaan opdat we daarin onze ge reformeerde belijdenis kunnen uitdra gen. Ik meen dat dat daar kan. Met nadruk wees hij er op dat als men alleen aan eigen dingen wil vast houden men nooit uit deze problemen komt. In otv^o wereld worden de kerken bij elkaar gebracht Het is nodig dat bepaalde kwesties samen opgelost wor den, Daarom hebben deve kerken elkaar gevonden t.a.v, de zending en de inter kerkelijke hulpverlening. „De werkelijk heid roept ons ertoe", om een ander standpunt in te nemen t.a.v. de Wereld raad. dat de Gereformeerde Kerken tot de Wereldraad moeten toetreden. Voor hem Is de Wereldraad een teken van ver legenheid van de kerk in de wereld. Juist daarom moeten we participeren. Doen we da* niet dan hebben we geen juiste kijk on wat de kerk is. Als ik. zei hij, de Wereldraad binnen stap dan stap ik niet do toekomstige ene super- kerk binnen, maar die wereld van ver legenheid. Noem mij, zo vervolgde deze Kamper theoloog, uw onoverkomelijk bezwaar. Het is waar dat we kunnen zeggen dat de Wereldraad het beter had kunnen doen maar we moeten er oog voor hebben dat we ook blij kunnen zijn met wat gebeurd, gezegd en gedaan is. Prof. Ridderbos pleitte er voor dat er de bereidheid moet zijn om met volle handhaving var- eigen belijdenis binnen de Wereldraad te spreken. RAPPORTEN Het opmerkelijke was dat de beide aangeboden rapporten nog in het geheel geen toelatir-g, tot de Wereldraad wens ten. Het A-r8pport wilde uitspreken dat dat vanuit enfessie en historie geen bezwaar kan worden ingebracht tegen oecumenisch contact en dat de Gerefor meerde Kerken geen principiële bezwa ren behoeven te hebben tegen het aan vaarden van een grondslag voor oecu menisch verband, dio niet samenvalt met haar eigen belijdenis en dat dat ook geldt voor de trondslag van de Wereldraad. Maar toch wil ir staDpen nemer- tot aansluiting. Het tegenrs i-port spreekt in het be- geen SPREKERS De gehele morgen was nodig om «prekers a-an bet woord te laten. Veer tien sprekers voerden het woord. Zij zijn te verdelen in drie groepen. Voor standers van rapport A, van rapport B en een aantal synodeleden die eigenlijk nog geen star.apunt ten opzichte va Wereldraad innamen. Ds. W. C. Hattum was tegen toetreding omdat dit het contact zou verbreken met bv. de christelijke Gereformeerde kerken kerken die lid zijn van de I.C.C.C. ten de Wereldraad te blijven staan. Hij had stemmen gehoord dat aanslui ting schadelijk zou zijn, maar meende dat onder de huidige omstandigheden dat evengoed gezegd kan worden van niet aansluiten. Ds. M. Vreugdenhil had als bezwaar tegen de Wereldraad dat daar vrijblijvend gesproken werd Christus. Ds. A. S. Timmer van Rot terdam vond het niet verantwoord de gereformeerde inbreng te weigeren. Ds. M. Kemper zei zelfs dat luiste rend naar bijbel en belijdenis er con tact gezocht moet worden, maar dr. G. J. Aalders (Leeuwarden) vond het tra gisch dat de Gereformeerde Kerken zich niet langer in de eerste plaats richten tot de kerken die het naaste staan, maar in de richting van kerken die dub- belzinning spreken. Terwijl prof. Nauta duidelijk was, bleek prof. dr. C. van der Woude te aarzelen. Hij zei tussen beide stand punten in te staan. Hij ïeende dat men de waarde van de gereformeerde in breng ook niet moet overschatten. Daar na volgden nog een aantal sprekers (ds. J. R. Hommes, dr. A. C. van Nood en ds. P. van Strien) die een duidelijk tussenstandpunt innamen. De laatste twee predikanten voelden meer voor de adviezen in het deputatenrapport dan de conclusies van de beide commissie rapporten. Daar er twee rapporten Waren, moes ten ook twee rapporteurs antwoorden. De eerste spreker was ouderling War- naar, die zei met gemengde gevoelens te spreken. Hij achtte de Wereldraad de grootste bedreiging die de Gereformeer de Kerken sedert de doleantie onder ogen hebben moeten zien. Hij herhaal de de argumenten van zijn rapport, Ds. G. A. v. d. HOOFT OVERLEDEN Gisteren is te Rotterdam-Overschie overleden ds. G. A. van der Hooft, eme ritus hervormd predikant, geboren 10 juli 1876 te Terneuzen. Hij werd 87 jaar oud. Ds. Van der Hooft deed op 14 februari 1904 zijn intrede als predikant te Dom burg, in 1911 verwisselde hij deize ge meente voor die te Overschie waar hij tot aan zijn emeritaat, in 1943, zijn ambt uitoefende. Enkele jaren was hij toen te Overschie nog hulpprediker. Hij stichtte een fonds voor de restauratie vai Grote Kerk. m. voorzitter geweest eniging tot bevordering van chr. natio naal schoolonderwijs. Uit dank heeft volgende generatie een christelijke school jar hem genoemd. Vele jaren was ds. Van der Hooft be stuurslid van de Overschiese Oranjever eniging; tal van jaren voorzitter van de afd. Overschie van het Groene Kruis. Verder noemen wij bestuursfuncties in de vereniging Zoekt het Verlorene en de Utrechtse Zendingsvereniging. Talrijke jaren nam hij het secretariaat waar van de commissie voor kerkelijke zendinig in de classis Rotterdam. maar ging niet in op de opmerkingen van o.a. een aantal hoogleraren, dat verschillende zinsneden tendentieus wa ren. „Mijn zorg is dat we al ingekap seld zijn" .was zijn weerwoord aan hen die er op gewezen hadden dat de Ge reformeerde Kerken ten aanzien var zending en hulpverlening al mee doen, Ds. mr. J. Ozinga (Lunteren) ging uitvoerig in op de opmerkingen die zijn rapport werden gemaakt. Zijn ning was dat de afwijzing van de reldraad door vorige s -nodes het ge volg was van een bepaalde kijk op de ze organisatie. Nieuwe inzichten hebben nu geleid tot het nieuwe voorstel dat een zekere koerswijziging inhoudt. Hij was van mening dat vele tegenstanders van de Wereldraad de macht van het Woord niet beseffen. Het verwonderde hem dat velen die gesproken hadden over het niet-functioneren van de basis formule bij de Wereldraad niet gespro ken hadden over de betrekkelijkheid het eigen kerkelijk bestaan. Na de middagvergadering trok het moderamen zich met de opstellers van het deputatenrapport en commissieleden terug. Zij wilden geen tweede ronde waarin alle argumenten nog weer eens herhaald zouden worden. Tevens leefde er de gedachte dat verschillen zicht in een voortgezet gesprek toch zouden kunnen worden opgelost. Zo kwam dr. P. G. Kunst, de prae- ses met het voorstel om maandag a.s. de deputaten en commissieleden bijeen te laten komen voor een ver der gesprek. Hij kwam met dit voor stel omdat de rapporten A. en B. niet op elkaar zijn afgestemd en zc niet aan de kerken kunner worden doorgezonden. Bovendien was geble ken dat rapport B zo goed als niet is afgestemd op het deputatenrap port. Dit voorstel werd door de sy node aangenomen. Volgende week zal de synode dan naar aanleiding van een nieuw rapport een beslissing ne men. Prof. dr. K. Runia gast op synode (Van een onzer medewerkers) Als buitenlandse gast was gisteren in de gereformeerde generale synode te Lunteren aanwezig prof. dr. K. Runia, hoogleraar aan het Theological College te Geelong (Australia) van de Reformed Churches. Hij vertoeft momenteel met verlof in ons land. Het ideaal van het college in Geelong is primair de uitbreiding en verdedi ging van het calvinisme in Australië, zo deelde hij mee.^In de tweede plaats be oogt het de opleiding van predikanten. Natuurlijk is het maar een kleine groep, die hier achter staat. Daarom ontvan gen de Australische gereformeerden zo graag steun uit Nederland, niet zozeer financieel, maar bovenal in theologisch opzicht. Daarom zou men het in Austra lië zeer op prijs stellen als er een fonds zou kunnen worden gevormd, waaruit de uitzending voor korter of langer tijd zou kunnen worden verzorgd van Ne derlandse theologen die in Australië ko- doceren. Christus roept zijn discipelen en dan lezen we in Marcus 1:20: „En zij lieten hun vader Zebedeüs in het schip achter met de I dagloners en gingen heen, Hem achterna." Enkele jaren later zou de Heiland een gelijkenis vertellen van mensen die uitge- nodigd werden voor een feest. Zij waren allemaal te druk. Maar de discipelen komen. Zij laten hun werk liggen om Christus te kunnen volgen. Zij zijn niet te druk.-Zij hebben de tijd om naar Christus te luisteren en in zijn voetstappen te treden. Juist in onze tijd is er het gevaar dat we te druk zijn. We hebben ons werk. We hebben onze ontspanning.We moeten dit boek lezen en die film zien. We moeten ver van huis met vakantie, want onze buurman en onze melkboer gaan ook. Onze tijd drijft ons voort. En het gevaar is zo groot dat we te druk worden om aan God te denken. We hebben geen tijd voor de Eeuwige en daarom kunnen we onmogelijk deel hebben aan Hem. Maar wie geen tijd heeft om lief te hebben blijft onvruchtbaar in de wereld. Christus roept ook ons toe om halt te houden. Ren niet langer voort. Bezin u. Christus roept: Luister. Wees niet zo druk, want Ik wil u de echte rust geven. Men kan te druk zijn om die rust te vinden. Maar wie voort holt zonder rustknapt uiteindelijk af. Protestant-r.k. pastoraal beraad (Van een onzer verslaggevers) yRIJDAGAVOND 24 januari kan men in Rotterdam aan twee „Vijfkerkentochten" deel nemen. Het zal dan de derde maal zijn dat dit interkerkelijke (pro- testants-r.k.) evenement wordt gehouden. Dit is donderdag mee gedeeld tijdens een beraad tussen predikanten en priesters, die in diverse delen der Maasstad een pastorale taak vervullen. komst zal worden gehouden. In 1962 was de eerste „Vijfkerkentocht", waaraan zeer velen deelnamen. Het jaar daarop was de belangstelling wat minder. Tijdens deze tochten werd een hervorm de. een geref., een remonstrantse oud-katholieke en een rooms-katholie ke kerk bezocht. De „Vijfkerkentocht' wordt gehouden in de „week van gi bed voor de eenheid der christenen' Het gebed voor die eenheid staat dan ook In de bijeenkomsten op de grond. Op uitnodiging van het organiserend comité kwamen de priesters en predi kanten bijeen. Ds. W. Vos, predikant der Hervormde Gemeente Delfshaven, sprak over „Het gemeenschappelijk iebed als hart van de oecumenische >eweging", pater Adr. Dijkzeul MSC iver „Het gesprek als middel on oordeel weg te nemen en tot het zoeken naar oplossingen sche geest". Tijdens de discussies kwam ren dat in het algemeen gespreksgroe pen van geestelijken en van leken al te Incidenteel en te particulier werken, Gelanceerd werd de gedachte aan „oecumenisch gastverblijf', waar maal per maand in stedelijk verband predikanten en priesters voor besprekin gen bijeen zouden kunnen komen. Daar naast zouden dan nog wijksgewijs tacten dienen te ontstaan en te worden onderhouden, zowel van geestelijken als vijf verschillende kerken benadrukt bij de deelnemers de verdeeldheid. Tenslotte kwam de wens tot uitdruk king naar de totstandkoming van een Oecumenisch orgaan te Rotterdam voor rooms-katholieken en protestanten, bijv. in het verband van de Oecumenische Raad. Van de zijde van het 5-kerken-comlté werd meegedeeld, dat men ook invali den en bejaarden gaarne in de gele genheid zou stellen met medewerking van hulpvaardige automobilisten deel te nemen aan de tochten. Zij kunnen zich daarvoor opgeven bij de heer L. J. S. Rogier, Hang 9, tel. 12.95.29, Rotterdam. zulk een tocht het beeld valse eenheid scheppen. Integendeel, zo werd gezegd, juist het bezoek (Van een onzer verslaggevers) Een vooraanstaande predikant van de protestantse kerk in Indo nesië, de Nederlands sprekende ds. D. R. Maitimoe (37) brengt momenteel zijn eerste bezoek aan Nederland zijn schoonouders wonen in Den Haag. Ds. Maitimoe koppelde dit bezoek aan zijn reis naar de conferentie in Mexico. Gistermiddag hield deze energie ke jonge predikant een perscon ferentie in het Zendingshuis te Oegstgeest, waar hij iets vertelde over de huidige situatie van zijn kerk in zijn land. Vraag: Op de zolen van schoenen ting is bepaald, dat het bestuur be staat altijd als maatnummer, een vrij gA"!l laag getal. Maar in de praktijk ge bruikt men een reeks maatnummers die veel hoger zijn. Hoe corresponde- heid zijn ren deze nummers? Antwoord: In antwoord op staan moet uit ten minste vijf hoogste negen leden. Tengevolge van onderlinge onenig- gebrek aan alles had; Maar 't was voorspeld tevoren." Het laatste vers was: „O, gij mijn bidt toch Hem Gedurig in i geven wij i lijstje schoenmaten. 2—32. 3—35, 3'i—36, 4— voorzitter weigert met twee der be- 37, 4^37\i, 538. 639, 6Vi40. 7— stuursleden te vergaderen. Hij schrijft thans nog slechts vier be- leven, Dat God, de Heer uit Bethle hem U veel geloof mag geven." Een lezeres vraagt naar het gedicht „De actrice en de kranke", waarnaar we reeds eerder gevraagd hebben. Een andere lezer vraagt gebruikelijke toe aan het bestuur is gegeven. De Het 10—45. Vraag: Wij hebben al c vlekken. Vorig jaar hebben stekken afgehaald en die óok de vlekken. Antwoord: Zijn het gewone vlekken zonder datfigg| Welke weg is hier te bewandelen c srbetering in de toestand te brenge Antwoord: Wanneer de voorzitter of anderen zich niet aan de voorschriften vertonen houden, wanneer het bestuur niet wordt aangevuld en niet meer vergadert. Brieven, die niet z(jn voorzien van naam en adres, knnnen niet in behandeling worden genomen Ge heimhouding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten Id afzonder lijke brieven worden gesteld Pet brief dient een gulden aan post- tegels te worden Ingesloten Dank aan lezers: Vele lezers hebben is geholpen aan het gedicht: „Daar stond een late zonnebloem, te sterven een beetje houterig en men bemerkte alras dat hoe hij ter zee ook beroemd mocht wezen, te land een zandruiter te was. Hij nam wraak door jie officieren dank. Het gedicht is Antwerpen bruin of rood poe- zonder dat men daartoe bevoegd is. der op zit, dan zijn het waarschinlijk kan men zich wenden tot de officier besluiten genomen worden op zijn schip te nodigen. Toen zij -i '---H-d w"-* *-■" J- de cultuuromstandigheden die deze vlekken veroorzaken, bijvoorbeeld een te koude standplaats, gieten met te koud water of te veel gieten. Zijn het lichte en donkergroene bladvlekken, vooral langs de randen, dan is het een gevolg van een virusziekte en dan is het beste de plant op te ruimen, want hiertegen is nog geen middel bekend. justitie. Vraag: Naar aanleiding van het op treden van een buikspreker ontstond er bij ons op het werk een discussie liet hij de glazen vullen stelde een dronk in op ret welzijn van het land. Juist toen zij drinken wil len, barstten de kanonnen los en de officieren lieten van schrik hun gla- vallen. De landrotten rolden als kin de vraag of dit nu wel echt kon deren over het dek en De Ruyter zei. of niet. Daarom wil ik de vraag u voorleggen of dit al dan niet op Antwoord: De zogenaamde buikspre- het glas opheffend „Mijne heren, waar zo vervaard, gij reedt wel te land maar hier zit De Ruyter te paard." Overigens herinner ik mij uit mijn Zijn het roestvlekken die met een fijn kers hebben zich geoefend in het jeugdjaren gelezen te hebben dat Mi- bruin of rood poeder bedekt zijn. dan spreken zonder de lippen tc bewegen, chiel de Ruyter, toen hij in 1622 als ganger Ter nadere oriën- tering: ds. Maiti- j moe. geboren .op Midden-Java, volg- de van 1946 tot i 1951 een theologi sche opleiding i Djakarta. In 1952 werd hij studen tenpredikant al daar. Verdere le- vensloop: voor- het voormalig Nederlands sprekende deel der protestantse kerk in Indonesië, directeur van het Parapattan w°'engesticht, nu voorganger van :ente te Bogor en terreinleider nieuwe zendingsveld in Zuid- Centraal-Bantam op West-Java. Ds. Maitimoe was optimistisch ge stemd over de ontwikkeling en groei van de protestantse kerk in Indonesië. Evenals de islam, het Ballisch hindoïs- me en het rooms-katholicisme is de pro testantse kerk officieel geregistreerd en geniet zij bescherming door de overheid. Basis van het Indonesische nationalisme is de bekende Pantjasila en in tegenstel ling tot andere jonge landen in Azië wordt de opbouw hier dus niet door een godsdienst geïdentificeerd. Het land telt 100 miljoen inwoners, onder wie 5 miljoen protestanten en 3,5 miljoen rooms-katholieken. lijk, aldus ds. Maitimoe, dat ningen zijn. Soms leiden deze tot sen. Desondanks groeide de kerk in Bo gor, gelegen in een sterk islamitische omgeving, in de afgelopen drie jaar van 800 tot 3000 zielen. Door verschillende maatregelen wordt het gevoel van me deverantwoordelijkheid sterk bevorderd en er kan dan ook echt van een levende gemeente worden gesproken, aldus ds. Maitimoe. Er is echter een grote be hoefte aan lectuur. tc doen met een echte roest- hebben ziekte. Men moet deze bestrijden door te stuiven met zineb of spuiten met 30 grar» zineb of maneb per 10 liter wa ter. Dit moet men na 14 dagen her halen. Deze middelen zijn bij een goe de loonsproeier of een zaak strijdingsmiddelen te krijgen. Vraag: In de statuten van een stich- Het is dus niet echt buikspreken. Vraag: Verschillende lezers vragen weei naar gedichten en wij geven de iraag aan de lezers door. Ee: ling ontving bij het huisbezoek van een oude zuster der gemeente de vraag naar een lied, dat zij in haar kinder- be- jaren gezongen heeft. Het eerste paard had veten te bemachtigen en ook wist te ouder- gebruiken. Ook zal hij in zijn jeugd op de grote Zeeuwse knollen 'an Alice Nahon, die geboren werd er aldaar im mei 1938 overleed. Zi. schreef drie bundeltjes „Vondelings- kens", „Op zachte vooizekens" en „Schaduw". Het betrokken gedicht staat in het onuitgegeven „Zaad- maand" Dit alles heeft volgens een lezer 25 augustus 1951 in ons zondags blad gestaan. Hij heeft dit uitgeknipt en in een schrift geplakt. Vraag: Wij hebben mahoniestoelen bij ons .zitje. Nu heeft ons zoontje met een hard voorwerp putten van enige millimeters diepte in de armleuningen Er liggen grote kansen voor de Kerk s^^aï^w^£„?euM«nirb" •- wilde er een gedeelte afschuren I donesle met het evangelie te beïnvloe- Dc leerhonger is trouwens in heel In donesië erg groot; met kracht cn succes is de strijd tegen het analfabetisme aan gepakt. Sumatra telt thans 5 universi teiten (waaronder 1 protestantse), Java telt er 15 3 protestantse en 1 rooms- katholieke): Borneo 2; kleine Soenda- eüanden: 2; Celebes: 2; Ambon en Ko- tabaru: elk 1. Dertig procent van het aantal studenten bestaat uit christenen en 10 procent van het docentenkorps eveneens. om daarna weer daarop kleurloze lak aan te brengen? Kan dat? Is er geen kleurverschil? Of heeft u een andere oplossing? Antwoord: U kunt de putten in de leuning van uw stoelen verwijderen met kneedbaar hout en daarna kunt u zo nodig bijkleuren met de juiste kleur beits. den, aldus ds. Maitimoe, maar daar te genover staat, dat Islam en communis me geld noch middelen sparen om dit toekomstige leiderschap voor zich te winnen. De toenadering tussen rooms- katholieken en protestanten wordt seeds groter in Indonesië. kOSRAM In Heemstede is op 81-jarige leeftijd Boeren- en Tuinders Bond HoMamd-Bra- barit in 1929 af heeft de overledene zich in de functie van secretaris-penningmees. ster met hart en ziel gegeven aan de ar beid voor de christelijke maatschappelij ke organisatie. Met bewonderenswaardi ge ijver heeft de heer Verkuyl de chris- *'üke maatschappelijke beginselen uit gedragen in tijden van grote crisis en onderdrukking tydens de laatste wereld oorlog. m 1952 heeft hij zijn functie neer- ld, maar bleef actief door het be en van verschillende functies, o.a. -op onderwijsgebied. Tót aan zijn" overlijden was- de heer Verkuyl bestuurslid van het Centraal Boekhoud'bureau van de Nederlandse C.B.T.B. Zijn grote verdiensten werden be kroond door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en zijn ere-lidmaatschap van. de C.B.T.B. Hól land-Brabant Op het terrein van het christelijk land- en tuinbouwonderwjjs vond zijn intensieve arbeid o.a. erken ning in de naamgeving van de nieuwe christelijke lagere landbouwschool te Nieuw-Vennep: Johannes Verkuylsehool. Voor de totstandkoming van deze school heeft de heer Verkuyl zeer geijverd,- als mede voor de christelijke Middelbare Landbouwschool te Hoofddoïp. Vanaf de oprichting tot 1955 was de Overledene secretaris van de C.B.T.B.- afdeling Zuidelijk deel Noord-Holland. Op zaterdag 11 januari a.s. vindt om 11 ïr 's morgens de begrafenis plaats te Heemstede. Pensioenorganisaties gaan gezamenlijk actie voeren De besturen der samenwerkende pen sioenorganisaties dq algemeen Neder landse bond van gepensioneerden, de centrale raad voor de behartiging van pensioenibelangen. en de bond van gè- pensioneerdspoori-, tram- en anderi ver voerpersoneel hebben besloten om tezamen een actie te gaan voeren te gen de onvolkomenheden en onjuisthe- de?' di£.aan de wet .Pensioenmaatre gelen 1963" zouden kleven. Deze euvels, aldus vinden de samenwerkende, orga nisaties, zijn er oorzaak van dat de pen sioenmaatregelen 1963 voor velen een diepe teleurstelling -verden, in het bij zonder voor de gepensioneerden met de laagste pensioenbedragen en de wedu- menlijke' actie de, !.wvv„.,e werkelijke welvaartsvasthéid dèr pensi oenen bereiken door koppeling hiervan aan de ontwikkeling van de salariëring ranggenoten. Zij achten de samen voeging van de ambtelijke pensioenen en de algemene ouderdomsuitkering en de weduweuitkering onjuist, omdat ook hierdoor de laagst gepensioneerden het het zwaarste worden getroffen. Gok willen de samenwerkende orga nisaties bereiken dat zij als onmiddelr lijk belanghebbenden wórden gehoord bij het overleg over de thans in voor bereiding zijnde nieuwe pensioenen. Zij willen bovendien een interimregeling ziektekosten in 1964 nu blijkt dat de ziektekostenregeling voor het rijks personeel als ook voor de hoger.' ge- •ensioneerden, nog steeds niet gérecd Dr. A.jTc Krafft overleden In Hilversum is in de nacht van 8 op,9 januari overleden ds. A. J. C. Krafft. Dr. Krafft werd op Curacao geboren volgde zijn studies in Nederland. Vele jaren nadien heeft hij in het voormalig Nederlands Indië doorgebracht bij zen ding en onderwijs. Na de tweede wereldoorlog keerde bij aar Curagou terug waar hij in dienst, trad bij hot middelbaar onderwijl. Zo wel voor het onderwijs als het culturele leven in de Ned. Antillen heeft de over ledene zich buitërtgewoon verdienstelijk1 gemaakt. Zijn omvangrijk boekwerk over oude families op Curagou is ter plaatse enig in zijn soort en mag «la standaardwerk worden aangemerkt Hij was een vooraanstaande figuur in Antilliaanse kringen in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2