Kamers ontvingen hun Vorstin in eigen huis Onderwijzers GEEN WERKBEZOEK MAAR VISITE Feeststemming om en op het Binnenhof Schepen uit Suriname voor 1964 volgeboekt Koningin en Prinses in de Ridderzaal Levensmiddelen uitzondering Consument meldt pri j sv erhogingen 7 DONDERDAG 9 JANUARI 1 (Vervolg van pagina 1) „De overheid", aldus de heer Van Gend, „meent nog steeds de methoden te kunnen hanteren van het type werkge ver zoals de vorige eeuw er zovele heeft gekend, het type dat zijn werknemers vertrapt in de veronderstelling dat hij het goede met ze voorhad. De KLM wordt ten koste van miljoenen in stand gehouden, het onderwijs is klaarblijke lijk van minder belang en de onderwij zers tellen helemaal niet meer mee. De regering is ziende blind en horende doof" zo riep hij, steeds geëmotioneerder spre kend uit. De demonstranten waren het in over groten getale met hem eens, al konden slechts weinigen de stem naast de pers tafel horen die op het aanbod van de heer Van Gend op deze wijze nog een ■tijd door te gaan, keihard en direct riep ,,niet doen". De heer W. v. d. Gevel, bestuurslid van de A.N.O.F., kon niet inzien dat een 'kleuterleidster, die na een ulo-opleiding .nog een driejarige beroepsopleiding moet volgen, op 21-jarige leeftijd een bruto salaris verdient van 359, waarvan zij vaak 150 tot 200 aan kostgeld moet .afgeven, terwijl marva's direct al 250 verdienen en na anderhalf jaar tot 425 per maand komen. Een ander did van het A.N.O.F.-be- stuur, de heer J. Pincin, vatte in een ^technisch betoog de grieven van de onderwijzers samen. Duidelijk rekende hij de vergadering voor dat een sala risschaal van 27 jaar te lang is en dat ;.de aanvangssalarissen eenvoudig schandalig zijn. Raadsel in Gouda: ongeluk of moord In een woning aan de Burgvlietkade in Gouda is gistermiddag een twaalf jarig meisje door buren dood op bed aangetroffen. Haar moeder, de vijftig jarige mevrouw Albers-Veerman, lag bewusteloos op de grond naast het bed. Ze is naar het ziekenhuis gebracht, waar ze nog steeds niet bij kennds is gekomen. Dr. J. Zeldenrust, anatoom patholoog, heeft sectie verricht. Hij stelde als doodsoorzaak gasvergiftiging vast, Aangezien de gaskraan openstond, gaat de politie na, of hier opzet in het spel is. (Van onze parlementsredactie) "PiE KONINKLIJKE belangstelling voor de herdenking van 500 jaar Sta- ten-Generaal is niet beperkt gebleven tot de grote bijeenkomst in de Ridderzaal, want beide takken van de feestende volksvertegenwoordiging hebben vandaag koningin Juliana in eigen huis mogen ontvangen. Van elf tot ongeveer één uur bezocht de vorstin de Eerste Kamer, waar zij ook de koffiemaaltijd gebruikte. Daarna begaf zij zich naar het gebouw van de Tweede Kamer, waar zij tot ongeveer half drie verbleef. (In 1948 is prinses Juliana in de vergaderzaal van de Tweede Kamer als regentes beëdigd, maar als regerend vorstin had zij de Kamers nog niet eerder bezocht). Het betrof hier overigens geen normaal werkbezoek, maar meer een „huise lijke", besloten visite, waavan radio en televisie geen verslag mochten geven. De Koningin werd bij haar bezoek de Kamers vergezeld van de directeur haar kabinet, jhr. mr. W. F. Röell. Prinses Beatrix kon alleen de samen komst in de Ridderzaal bijwonen. Om 11 uur arriveerde de vorstin bij de nieuwe hoofdingang van de Eerste Kamer, waar zij werd begroet door een commissie, be staande uit de voorzitter der Kamer mr. J. A. Jonkman, de voorzitters van de Senaatsfracties van K.V.P., P.vd.A., V.VD.. A.R.P., C.H.U. en C.P.N., resp. de heren Van Lieshout, Vos. Van Riel, Berghuis. Pollema en mevr. Van Omme renAverink, voorts de griffier der Ka mer jhr. mr. J. W. Röell, en de griffier van de parlementaire delegaties internationale vergaderingen mr. Kranenburg. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de bovenverdieping t het gebouw, waar in de wandelgang Onderzoek aanpassingsproblemen Situatie werkelijk zorgwekkend leraar-directeur van het cultu- reel-antropologisch instituut van de universiteit: van Amsterdam, stelt in opdracht van het ministerie van maatschappelijk werk een onderzoek in naar de aanpassingsproblemen Van de Surinamers in Nederland naar aanleiding van de moeilijkhe- Lagere temperaturen TiV de luchtdrukverdeling in onze omgeving komt enige verande ring. Deze hangt samen met de be weging van een kleine depressie. De afgelopen dagen trok deze van de Noordzee naar de Oostzee, maar gis teren boog de storing in zuidweste lijke richting af en verplaatste zich naar Duitsland. Verwacht moet wor den dat de depressie verder naar hel zuiden zal trekken. Dit betekent voor ons land dat de aanvoer van tamelijk zachte lucht van de Noordzee zal ophouden en dat er met een zwakke tot matige noord oostelijke wind geleidelijk koudere lucht uit Duitsland zal worden aan gevoerd. De temperatuur komt daar door weer in de buurt van het vries punt. Er blijft veel bewolking, ter wijl er plaatselijk ook wat neerslag kan voorkomen. ZON EN MAAN Vrijdag 10 januari: zon op 8.46, onder 16.49; maan op 4.34, onder 13.51. 14 januari: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 januari: 12.15 v.m.: n.m. HET WEER IN EUROPA \Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder Ypenburg VI h.-ingcn D^BUt Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Genövc Wenen Belgrado Athene Rome Mad-id MeJiorca Lissabon motreger Temper. I ét lllïli SS'iS zl windstil -0 windstil 4 -8 windstil 11 -3 den die zich de laatste weken hebben voorgedaan. Prof. Kobben is reeds zeer ver gevorderd met dit onder zoek en' zal, 'waarschijnlijk in fe bruari, rapport uitbrengen. In verband met de onvoorbereide komst van grote groepen Surinamers naar Nederland en de moeilijkheden die daaruit voorkomen, heeft de heer K. de Jong, plaatsvervangend directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Am sterdam, gisteren een persconferentie gehouden, waarop hij onder meer zei, dat de situatie werkelijk zorgwekkend is geworden. Vooral het laatste jaar is de stroom Surinamers aangegroeid, die naar Nederland gelokt worden door de hoogconjunctuur en de ruime werkge legenheid. Met uitzondering van een betrekke lijk kleine groep, die zidh redelijk weet aan te passen zijn de ervaringen met de tewerkstelling van Surinamers in Amsterdam, hoe goedwillend zij ook in vele gevallen zijn, niet bevredigend. Bij het GAB in Amsterdam is bekend dat voor vele Surinamers de komst naar Nederland een maatschappelijk afglijden tengevolge heeft gehad, aldus de heer De Jong. Te rooskleurig Eind vorig jaar is gebleken dat een particulier bemiddelingsbureau te Para maribo (arbeidsbemiddeling is in Suri name niet verboden) op „onverantwoor de wijze" grote groepen Surinamers in georganiseerd verband naar Amsterdam laat overkomen. Zo arriveerden op Eer ste Kerstdag 46 Surinamers met de Oran jestad in de hoofdstal. Op onverantwoor de wijze, aldus de heer De Jong. omdat steeds weer naar voren komt dat de mogelijkheden in Nederland te rooskleu rig worden belicht. En de vele moeilijk heden die de overgang van het tro pische Suriname naar Nederland, waar klimaat, leefwijze, woon- en werkmilieu e.d. zo geheel anders zijn nauwelijks of niet ter sprake komen. B(j de autoriteiten is niet bekend hoe veel Surinamers er de laatste jaren in totaal naar ons land of naar Amsterdam zijn gekomen. Wei weet men dat in het laatste kwartaal van 1963 circa 250 Su rinamers in Amsterdam arriveerden en dat vele boten vaDuit Suriname naar Ne derland voor 1964 reeds geheel zijn vol geboekt. Velen maken de reis echter van uit Trinidad met Italiaanse schepen om dat deze nogal goedkoop zijn. Zo deelde de heer De Jong mede. Kan suiker niet goedkoper De heer Slotemaker de Bruine, lid van de Tweede Kamer voor de P S P., heeft schriftelijk aan de ministers van econo mische zaken en van financiën gevraagd of de regering technische bezwaren ziet gen een verlaging van de suikeraccijns Ti daarmee de jongste prijsverhoging an de suiker op te vangen. Met welk bedrag zou de suikerprijs in 1964 verlaagd moeten worden om aldus de suikerprijs op het niet-verhoogde peil te handhaven? zo vraagt hij. Voorts wil hij weten of de regering bij de goedkeuring van de jongste prijs verhoging van suiker in haar overwe gingen betrokken heeft het feit, dat de suikeraccijns een deel van de consumen tenprijs uitmaakt. Ten slotte vraagt hij of de regering bereid is alsnog de suikeraccijns te ver lagen. Antara meldt dat dit jaar zesduizend Nederlandse toeristen in Indonesië wor den verwacht Kolonel Hartawan, een hoge ambtenaar voor het toerisme, heeft verder gezegd, dat het totale toeristen bezoek van dit jaar op 25.000 personen wordt geraamd. Drie schepen met toe risten worden verwacht. de hal o.m. de senatoren en hun echt genoten, de voorzitters en griffiers de Staten van Suriname en de Neder landse Antillen en enkele vertegen woordigers van het Kamerpersoneel aar Hare Majesteit werden voorgesteld. Daarna volgde een korte bijeenkomst in de vergaderzaal, waar de leden in hun banken en de parlementaire pers en dt overige genodigden op de tribunes had den plaatsgenomen. Zittend achter d« regeringstafel, geflankeerd door de frac tieleiders en de hoge gasten uit Suri name en de Antillen, luisterde de Vor stin naar een uiteenzetting van voorzit ter Jonkman over de historie van de zaal, waar in vroeger eeuwen de Staten van Holland vergaderden. Na de zaal en de werkvertrekken van het Senaatsgebouw te hebben bezichtigd, betrad de Koningin de nieuwe eetzaal (de oude „gecommitteerden-kamer" onlangs gereed is gekomen. Daar werd haar, tijdens de lunch, de nodige infor matie over het werk van de „Raad der Ouden" verstrekt Om ongeveer tien voor één verliet de Koningin de Eerste Kamer voor eer bezoek aan de Tweede Kamer. Zij werd halverwege het Binnenhof, op de denk beeldige „scheidslijn" tussen beide Ka mers. verwelkomd door het presidium de Tweede Kamer, fcw. voorzitter F. J. F. M. van Thiel, tweede v zitter J. Bommer en derde voorzitter J. M. Stoffels-Van Haaften. Het moment van de begroeting werd opge luisterd door muziek van de Rykspoli- tiekapei o.l.v. kapitein-dirigent H. Ch. Hoogervorst. die elders op het Binnenhof stond opgesteld. De voorzitters en grif fiers van de Staten van Suriname en de Antillen vergezelden de Vorstin naar de Tweede Kamer. Aangekomen in de vestibule van het Tweede-Kamergebouw, verwijlde de Ko ningin een ogenblik bij de aldaar ge plaatste erelijst der gevallenen, die zij zelf enkele jaren geleden heeft onthuld. Daarna begaven zij en haar begeleiders zich naar de volbezette vergaderzaal (ook hier pers en genodigden op de tribunes), waar H.M. plaats nam aan de regerings tafel, omringd door de leden van het presidium en de voorzitters van de Sta ten van de West. In de nissen achter de regeringstafel zaten de griffier van de Kamer mr. A. F. Schepel, zijn collega's uit de West, en de directeur van het kabinet van de Koningin. Voorzitter Van Thiel hield een korte toespraak, waarna hij de Vorstin verzocht de oorkonde te tekenen, waarop ook de handtekeningen van alle Kamerleden stonden. Daarna volgde een rondgang door het gebouw, in het bijzonder door de nieuwe vleugel, die overigens nog niet geheel klaar is. In de leeszaal stond vrijwel het hele personeel van de Kamer in groepen opgesteld, van de griffie-ambtenaren tot en met de schoonmaaksters. Van elke groep werd één vertegenwoordiger aan de Koningin voorgesteld en vervolgens door voorzibter Van Thiel in het be zit gesteld van de draagmedaille, die speciaal voor deze herdenking is ontworpen (ze zal aan alle perso neelsleden worden uitgereikt). Haar wandeling door het gebouw ver volgend. ontmoette de Koningin in de antiahambre de daar opgestelde journa listen van de parlementaire presclub. De Vorstin daalde daarop af naai de rookzaal, waar de Kamerleden, de niezen-griffiers en hun resp. echt genoten zich in een lange file hadden opgesteld om aan Hare Majesteit te wor den voorgesteld. Na deze ceremonie trok de Koningin zich in de voorzitterskamer terug voor een korte rustpauze. Om streeks kwart voor drie begaf zij zich de Ridderzaal, begeleid door o.a. voorbereidingscommissie, bestaande uit mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (lib.), en de heren Baeten (kafch. v.). Kranenburg (soc.), Van Bennnekom (as.) Schuring (c.h.) Daarmee was het be zoek aan de Tweede Kamer ten einde. Carel Eiikelaar wordt adviseur van de KRO Aan de leiding van de K.R.O. is als adviseur verbonden de heer Carel Enkelaar, thans directeur van Joop Geesink's filmproduktie N.V. Starfilm en voordien hoofdredacteur van het N.T.S.-journaal. De heer Enkelaar zal met ingang van 1 februari in dienst Naar aanleiding van deze benoeming heeft de K.R.O. medegedeeld dat de ontwikkelingen op het gebied van de radio en de televisie in toenemende mate voor belangrijke problemen plaat sen. waarvan de betekenis veelal groter is dan in de dagelijkse beleids- eu bedrijfssfeer kan worden opgevangen. De K.R.O. is van oordeel, dat een en ander aparte en wellicht vergaande voorzieningen eist. Als begin van deze ontwikkeling heeft het K.R.O.-bestuur de heer Enkelaar. als adviseur aan de leiding van de K.R.O. toegevoegd. De 58-jarlge koopman L. Lensen uit Bergen theim <Ov.) is gisteravond bij een verkeersongeluk op de provinciale weg Hardenberg-Mariënberg zo ernstig gewond, dat hy na aankomst in een zie kenhuis te Hardeitberg overleed. In een bocht verloor hij de macht over het stuur van zijn auto, die ging slingeren en aan de linkerkant van de weg tegen 'n boom botste. (Vervolg van pagina 1) Om drie uur betrader de koninklijke gasten de zaal. waar zij met de heren Jonkman en Van Thiel. de voorzitters de Staten van Suriname en de Antillen, de heren Lachmon en Bicker, het Eerste-Kamerlid H. Algra en de derde voorzitter van de Tweede Kamer me vrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften plaatsnamen achter de tafel od het podium. Achter hen zetten zich de direc teur van het kabinet van de Koningin jhr. Röell. de secretaresse van pr Beatrix mej. Wijnen, Tweede-Kamergrif- mr. Schepel en zijn collega var Eerste Kamer jhr. Röell, de griffiers de Staten van de West, de heren v. Sichein Van Grieken en de griffier vai internationale parlementaire delegaties Kranenburg. Op de derde rij achter de tafel namen de commiezen-griffier van beide Kamers plaats. De bijeenkomst, die onder leiding stond an de twee Kamervoorzitters, werd ge opend door de president van de Eerste Kamer mr. Jonkman, die de aanwezigen verwelkomde en in een korte speech plaats en taak van de Staten-GeneraaJ in het heden belichtte. Algra: terugblik Na oen muzikaal intermezzo kreeg vei> volgens senator H. Algra het woord, aan als gerenommeerd historicus de taak toebedeeld om (in niet veel meer een kwartier) een terugblik te geven op vijf eeuwen Staten-Generaal. Hij be gon zijn speech met een schets van de situatie in 1464. het jaar waarin Filips de Goede in Brugge een vergadering van de generale staten uit de Lage Landen belegde met de bedoeling de gewesten via hun standenvertegenwoordigingen samen te bundelen. Hier lag ook het be- van het gemeen overleg tussen staten landsheer over diens bede: de eerste aanzet van het budgetrecht. Al spoedig groeide in de statenvergaderingen verzet tegen een dynastieke politiek, die de gewesten in eigen belang wilde ploiteren en tegen absolutistische tenden sen, die de rechten en vrijheden vai onderzaten wilde verkorten. Deze ontwik keling leidde tot de crisis van 1576 en uit. eindelijk tot het ontstaan van de Repu- oliek in het Noorden. Van die vrije staat zijn de Staten-Gcncraal de grondleggers geworden. Zij werden de hoge overheid m een uithoek van het vroegere Bour gondische gebied, regering van een staat uit het verzet tegen centralisme en i lutisme geboren. De heer Algra herinnerde eraan, dat het bewind van de Staten-Generaal in de 17de en 18de eeuw, ondanks de schaduwzijden bruikbaar is gebleken ook in -zware tijden en tot voorbeeld heeft gediend voor de Verenigde Staten van Noord- Amerika. Na de ontwikkelingsgang in de 19de en 20ste eeuw te hebben aangestipt zei spr., dat thans de verkiezing van de Eerste Kamer door de Statcn-provinciaal in feite de laatste herinnering is standenstaat van vroeger eeuwer Toch wilde hij zyn betoog niet afslui ten met de conclusie, dat er formeel weinig is overgebleven van het begin van 1464, het begin van de lange weg naar de mondigheid van het volk. „Het gemeen overleg, het budgetrecht, het gezamenlijk dragen van één verantwoordelijkheid bij zoveel verscheidenheid in stand en ge west het besef te wortelen in de natie met al haar stromingen, dat is gebleven en heeft nieuwe gestalte gekregen", aldus de senator. Aanbieding Na deze terugblik bood de tweede plaatsvervangend Tweede-Kamervoor zitter mevrouw Stoffels-Van Haaften aan Koningin en Kroonprinses fraaie exemplaren aan van het gedenkboek ..Vijfhonderd jaar Staten-Generaal de Nederlanden" en van de herden kingspostzegel van 12 cf., die door de P.T.T. speciaal voor deze gelegenheid ervaardigd naar een ontwerp van de kunstenaar Kurpershoek. Vóór de aanbieding hield mevrouw Stoffels een speechje, waarin zij namens de Staten- Generaal dank bracht aan de uitgeverij Van Gorcum, die het initiatief heeft i genomen tot de vervaardiging en de uitgifte van het gedenkboek (340 blz.). Spreekster verzocht de koninklijke gasten in de aanbieding een uiting te in onze dank en onze grote vreugde dat u hier met ons hebt willen zijn". Tweede-Kamervoorzitter mr. Van Thiel besloot de bijeenkomst met spraak, waarin hij het toekomstperspec- de Staten-Generaal schetste. Naar zijn mening bestaat er een opmer- kelijke gelijkenis tussen de ontwikkeling vandaag en die van 1464. In beide gevallen is sprake van een streven n: eenheid. Opnieuw zijn er thans, als 1464, heterogene „gewesten", nu echter naties, die zich groeperen in eei stel van Eurooese landen. Naar het voor beeld van het gewest Holland, dat 500 jaar geleden de Staten van de andere patrimoniale gewesten aanspoorde gemeenschappelijke bijeenkomst ter be zwering van politieke geschillen afwending van een dreigende crisi Bourgondische erflanden, zo heeft ook Nederland nu de olicht krachtig mee te werken aan de vorming van een Euro pese eenheid en aan de doorbreking van de nationale scheidslijnen. Elke over dracht van de soevereiniteit zal echter gepaard moeten gaan met een daarop afgestemde effectieve parlementaire trole. Naast deze wijzigingen-in-de-breedte noemde mr Van Thiel enkele wijzigin- gen-in-de-diepte. die op de toekomstige; positie van de Staten-Generaal zelf be trekking zullen hebben. Hij sprak in dit verband over het groeiend aantal tech- nisch-ingewikkelde problemen, dat het parlement krijgt voorgelegd. Dit kan een gevaar vormen voor de controlerende (Vau onze soc.-econ. redactie) DE prijsverhogingen, die voor het nieuwe jaar konden worden verwacht, zijn gekomen. Een stroom van meldingen van prijsverhogingen is bij het Consumenten Contact Or gaan in Den Haag binnengekomen. De loonsverhoging van tenminste 5 procent, die deze maand van kracht is geworden, heeft in de levensmid delensector over het algemeen een prijsverhoging tot gevolg gehad, die hiermee overeenstemt. Lang niet al le artikelen in de levensmiddelen sector zijn echter in prijs verhoogd, wat met name een gevolg is van de scherpe onderlinge concurrentiever houdingen, die hier bestaan. Voor een enkel artikel viel zelfs nog wel een prijsverlaging te constateren. Aanzienlijk blijken echter de prijs verhogingen te zijn voor vele far maceutische en drogisterij-artikelen, voor bepaalde meubelen en voor som mige textielprodukten, vooral wol Aanzienlijk zijn ook door het hele land de stijgingen van de kappers tarieven, de boekenprijzen bij bepaalde uit gevers. de tarieven voor rijwielstalling de prijs van een enkele automobiel. De prijsstop, die minister Andriessen vorig jaar heeft afgekondigd en inmid dels ook weer heeft ingetrokken vooi celstofluiers, bliikt niet veel effect ge sorteerd te hebben. De prijsverhoging van f 1.35 tot f 1.55 geldt ook nu nog. Van een bepaald soort luxe toiletzeep in een verpakking van drie stukken is de prijs omhoog gegaan van f 2.20 tot f 2.75. Een hoestsiroop kwam van f 1-25 op f 2 25. mat crème van f 1.50 op f 2.25. functie van dat parlement. De Staten- Generaal zullen voor dit vraagstuk een oplossing moeten trachten te vinden. De technische ontwikkeling roept ook het gevaar op, dat de afstand tussen kiezers en gekozenen, regering en regeerden steeds groter gaat worden. „Ik meen", aldus mr. Van Thiel, het onze plicht is de politiek hoe technisch die ook mag worden voor het volk begrijpelijke, vorm te ven. Wit het spanningsveld tussen kiezer en gekozene geladen blijven, dan zullen de Staten-Generaal bü voortduring be dacht moeten z(jn op het vinden van een eigentijdse vormgeving voor het nobele steekspel dat zij bedrijven. Dat moderne media als de televisie daarbij een cri- tisch oog op haar gericht houden, kan alleen maar stimulerend en dat kan' een voordeel zijn selecterend werken". Tenslotte sprak mr. Van Thiel als zijn mening uit dat ondanks de wijzigingen die zich zullen voordoen, de Staten- Generaal in de toekomst toch van wezen lijk belang zullen blijven. Ook de levertraan is fors opgetrokken. In één geval van f 1.10 tot f 1.70 en in een ander geval van f 2,25 tot f 2.50. Een bepaald soort dagcrème is van f 1.85 op f 2.40 gekomen, de scheercrème van f 1.05 op f 1 40, scheerstaven van f 1.10 op f 1.45 en eau de cologne van f 1.70 op f 14)5. Van een bepaald soort aftershave is de prijs weliswaar f 2.95 gebleven, maar de inhoud is minder geworden. De prijzen voor Norittablettcn zijn opgelopen van f 1.60 tot f 2.60 en van f 1.70 tot f 2.30. Voor babyderm zalf wordt f 1.25 in plaats van f 1 gevraagd. Brandstoffen Uit vele plaatsen komen ook ernstige klachten over dc brandstoffen binnen. Zowel in Amsterdam, Rotterdam als Den Haag biyken niet steeds de kolen gele verd te worden, die ook besteld zijn. Het komt voor, dat de prUs voor Wales- antraciet in rekening wordt gebracht, maar dat de geleverde kolen een meng sel zijn van Walcs-antraclet en Ameri kaanse kolen. Verschillende soorten meubelen en wandmeubelen zijn aanmerkelijk in prijs gestegen. Ook tapijtsoorten zoals Jabo en Tretford gingen met 15 tot 20 procent in prijs omhoog, volgens meldingen bij het C.C.O. In de textielsector stegen de prijzen van wollen dekens van f 54 tot f 67, van f 66 tot f 83 en van f 87 tot f 109. Mohair jassen kwamen van f 99 op f 119. Een bepaald soort ondergoed gaf een prijsstijging ie zien met 30 tot 35 pro cent. Voor knotten wol wordt in plaats van f 2.95 nu f 3 25 gevraagd. De kapperstarieven zijn gemiddeld over het hele land gestegen met 20 25 procent De boekenprijzen bij uitgeve rijen als Elsevier, Kosmos en Nijgh en Van Ditmar gingen eveneens aanzienlijk omhoog. Prijsstijgingen in particuliere fietsenstallingen van 20 procent zyn geen zeldzaamheid. Ten slotte kreeg het C.C.O. nog de mel ding binnen, dat de Italiaanse automobiel, Lancia Flavia in prijs is gestegen van f 13.900 tot f 14.900. Van deze prijsver hoging zullen echter de meeste huisvrou wen niet veel merken. Externe kosten Of de genoemde forse prijsverhogin gen ten onrechte z(jn aangebracht, zal by een nader onderzoek nog moeten biyken. Behalve de loonsverhoging van minimaal 5 procent per 1 januari jl. spelen name lijk ook dc gestegen grondstoffenpryzen nog een rol. In het kader van ons hui dige prysbeleid mogen nameiyk de ex terne kostenstijgingen in de prijzen door berekend worden. Opmerkelijk is voorts, dat bepaalde ar tikelen moeilijk te krijgen zyn en waar schijnlijk door de fabrikanten worden vastgehouden. Met name is dit het geval met huishoudeiyke apparaten zoals strijk, ijzers. Ook de aflevering van grammo foons blijkt te stagneren. Of voor deze artikelen een belangrijke prijsverhoging in de lucht hangt, dient nog afgewacht te worden. Receptie Even na half vijf werd de bijeen komst gesloten. Koningin en Prinses verlieten het gebouw onder de vrolijke tonen van de oude „mars van de Sta ten-Generaal", gespeeld door de kapel van de rijkspolitie. Het gezelschap in de Ridderzaal begaf zich daarop naar de grafelijke zalen, waar hen, in af wachting van de receptie, een apéritij werd aangeboden. De receptie in de Ridderzaal, aange boden door de twee Kamervoorzitters, zou van ongeveer half zes tot zeven duren. Er bestond daar gelegenheid enkele zeer korte toespraken. Verwacht werd dat vooral enkele buitenlandse ge nodigden daarvan gebruik zouden maken Vanavond zou van half acht tot half en in het Tweede-Kamergebouw :n ontvangst (met „lopend buffet"» speciale genodigden plaatsvinden. Tegen negenen zal in de vergaderzaal de Ko ninklijke Militaire Kapel (in gala-uni formen) een kort concert plaatsvinden, dat dan tevens het einde van deze her denking zal zijn. De bijeenkomst in de Ridderzaal is vanmiddag rechtstreeks door de radio in een nationaal programma over Hil versum I en II uitgezonden. De tele visie-reportage zal vanavond van half zeven tot acht uur te zien zijn. In de Cineacs in de drie grote steden zal anaf heden een film „500 jaar Staten- Generaal" worden vertoond. ETHERGOLVEN »anavon« 47 Ik bedoel, jij vindt het hier toch ook je hebt het hier toch ook naar je zin. en wij zijn hier allemaal gek met je, dat weet je". Lily vond het ellendig om Ciska's idee van de hand te wijzen, maar iets in haar dwong haar ertoe, haar eigen besluit te handhaven. „Ik wil in de verpleging", zei ze zo rustig als ze kon. „En ik ben al bijna twintig. Ik vind dat je dan wel moet beginnen met je opleiding, als je ten minste zulke vaste plannen hebt als ik... „Hoor je nog wel eens iets van die Dick?" vroeg Ciska opeens. .Jawel", zei Lily en ditmaal was het haar beurt een kleur te krijgen, „hij heeft me ge- ichreven. Eenmaal". Ze haalde haar schouders jp. Ciska trok haar eigen overhaaste conclusie ,Och ja, die vakantievriendschappen waaien meestal zó weg", was haar meer nuchtere dan tactvolle bescheid. „Nee", zei Lily. „Hij schreef juist, dat hij in Amsterdam verder komt studeren. Hij vroeg of hij bij mij op bezoek mocht komen". Ciska was van haar stuk gebracht. „O ja? En?" ,En niets", antwoordde Lily effen. Ze was niet van plan Ciska verder over het geval-Dick te lichten. Ze wist zelf nog niet eens. hoe er eigenlijk tegenoverstond „We hadden het over. begon ze. maar toen bedacht ze. dat ze ook dat onderwerp lie ver niet verder besprak. Maar Ciska had de draad al weer opgenomen. „Denk er nog eens over, wil je?" vroeg ze. „Je krijgt dan natuur lijk nog opslag ook." „We zullen wel zien", antwoordde Lily vaag, terwijl ze opstond. „Kom, ik ga eens aan het werk Ze ruimde de boeken op, borg de platen weg en ging naar de keuken. Ze pakte een van haar witte schorten en stond er een ogenblik werke loos mee in haar handen. Ze begon het een beetje moeilijk te vinden om te weten, waar ze nu eigenlijk stond. Er waren ongetwijfeld mensen, die een vrienschap- pelijke verhouding konden hebben met hun werk nemers. Maar de praktijk wees uit, dat Lily Voorting niet één van die mensen was. Ze dacht aan alles, wat de Van Balens voor Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN haar hadden gedaan, van het nieuw-geschil- derde logeerkamertje af tot aan de balletlessen toe. Maar ze kon hier haar eigen leven niet leiden. Als ze op een goede dag voor het feit geplaatst zou worden dat ze hier voor onbe paalde tijd zou moeten blyven, dan zou ze beter haar plaats kunnen bepalen. Dan zou ze des noods hardhandig ruimte voor zichzelf zien te verwerven en Ciska's nooit aflatend opeisen van haar persoonlijkheid van zich afschudden. Ze had dat thuis gekend. en nu. in een andere vorm zag ze dat weer. Misschien, dacht Lily, was het een vorm van onvolwassenheid, dat ze niet gewoon zichzelf kon blijven naast Ciska. Maar nu de zaak eenmaal zo lag, moest ze zich tijdig welen uit te werken vanonder deze hartelijke, maar verstikkende greep HOOFDSTUK 21 „En weten jullie, wat we met Pasen nu eens zouden kunnen doen?" zei Ciska. toen ze alle maal op een zondagmorgen aan de ontbijttafel zaten. Lily keek op van de boterham, die ze in blok jes had zitten snijden voor Marrit. Ze zag, dat Ciska met opgetrokken wenkbrauwen en een schalkse uitdrukking het kringetje rondkeek ge lijk Zwarte Piet, die zojuist een pakje uit de zak te voorschijn heeft gehaald en dat een ogenblik in de hoogte houdt om de spanning op te voeren. Overigens viel het haar op, dat de belangstel ling niet navenant was. Dokter Van Balen zat met een half afgewend hoofd naar de nieuws berichten over de radio te luisteren, van Elisa- betje kon helemaal niet verwacht worden, dal ze enige reactie toonde en de beide andere kin deren zaten gekke gezichten tegen elkaar te trekken. Wat haarzelf betrof, zij was langza merhand zó beu van elk nieuw plannetje in de nooit aflatende reeks van uitgangetjes en fuif jes, dat ze haar hand, die ze al uitgestrekt had om nog een broodje van de schaal te nemen, terugtrok en een onderdrukte zucht slaakte. De hoofdpunten van het nieuws waren door het geroezemoes heen blijkbaar toch tot dokter Van Balen doorgedrongen, want hij stond van zyn stoel op en zette met een zucht van te vredenheid het toestel af. „Wat zei je zoeven?" wendde hij zich toen verontschuldigend tot zijn vrouw, die het verwachtingsvol rondkijken opge geven had en wier gezicht nu geleidelijk een uitdrukking van ergernis had aangenomen. De geprikkelde trek verdween echter snel, toen hij bukte en haar kuste. „Je had nog geen ochtend- zoen van me gehad", zei hij met een jongens achtige glimlach. „Kijk eens naar buiten, Oscar", vleide Ciska hem, „zie je wat stralend weer. En dan krijg ik altijd zo'n zin om plannetjes te maken!" Dat klopte niet, dacht Lily; Ciska maakte plannetjes bij iedere weersgesteldheid. „En?" vroeg hij welwillend, maar een beetje verstrooid. „Nou", schepte Ciska adem. „ik dacht, we gaan er eens helemaal uit. We laten Elisabetje bij Oma-del en we gaan met de twee groten de Paasdagen doorbrengen in Scheveningen. Heer lijk op terrasjes zitten, heerlijk bruinbakken in het zonnetjeWaarom lach je?" wendde ze zich tot Lily. „Ik vind dat „oma-del" zo mooi!" grinnikte Lily. Ciska liet een snuivend lachje horen. „Och, de kinderen zeiden dat al toen ze nog ukkies wa ren. Toen leefde de andere oma nog. Adèle kon den ze niet zeggen en toen werd het oma-dèl Maar je moet het met een accent-grave den ken, dan lykt het lang zo gek niet" (Wordt vervolgd) praatje 19.10 Op c 20.00 Nws klass en modei 22.15 Licht instrumentaal kw. 23.05 Discotaria: Nws i 23.05 Nws. TELEVISIE Staten-Gene denmiddag gehouden bijeenkomst Ridderzaal in Den Haag 20.00 JournaaL NCRV: 20.20 Memo 20.30 De Beverly Hill billies, TV-film 20.55 De onderste steen boven, reortage over het bouwen ln Ne- deraland NTS: 21.20 De vlucht van de NCRV22.30 In gesprek. NTS: 22.50-22.55 Journaal. Programma voor morgen SOS-berichten 7.1) gram 7.45 Radiokrant 8.0Ó Nws 8.15 Koor zang: Zuid-Afrikaanse liedjes (gr) 8.30 Gi taarspel (gr) 8.45 Orgelspel: lichte muziek (gr) 9.00 V d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 Moderne orkestwerken (gr) 10.30 Morgen dienst 11.00 Oude kamermuziek (gr) 11.15 In 't zilver, programma voor oudere luis teraars 12.00 Oud worden - jong blijven. mentaal trio 12.53 Grar__ lteiten 13.00 Nws 13.15 Ensemble Pa- 4.05 Schoolradio 14.25 Lichte orkest- en zang 15.15 V d hulsvrouw 15.45 olkeren: muzikale lezing (opn) 17.00 Voordracht (16.51 (gr)^ 17.40 Licht lnstrumei amus muziek d Jeugd 18.50 .At I «t m) 17 20 Bescherming" Be\ lied 7.23 voorpagina) 8.00 Nw Lichte gra 7.30 Van de en socialistisch strijd- 9.00 Ochtondym v d VPRO: 9.40 VAHA10.no Lichte gram 11.00 V i kleuters 11 55 Licht orgelspel 12.20 Rege- 1 de land- aea ten behoeve v I2",18"~Ucht "inl g^gHjjjjH 'dagskalender van de 11cht(er)e mu- "ilcht, een halfuur V d jeugd 17.30 Voor opgroeiende mensen lek 16.30 Inzicht w-Splt&J i In het Ri s 20.45 Voorstelling 21.30

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7