Commentaar Technische school van drie miljoen in Hillegom Nogmaals het kort geding tegen de OVB-vissers Zilveren feest in Leiderdorp Pedagogiek deed een goede greep met De Vuurpijl LEZERS SCHRIJVEN ONS: BENDER NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 JANUARI 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag: Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring Voor Allen, duo Herman Krebbers- Danielle Dechenne. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.- cursus „Shakespeare, wie. wat en hoe?" Oegstgeest, Gebouw Irene, 8 uur: Herv. Gemeente en Ver v. vrijz.-Her- vormden afd. Leiden-Oegstgeest, prof. dr. C. L. Patijn uit Den Haag over „Het vraagstuk der kernbewapening". D n H a agKon. Schouwburg, 8 15 uur: „De Maxibulen" (besloten voorst). Diligentia, 815 uur: Nieuwe Komedie met „What is in a name?" Vrijdag Zaal Koningskerk, hoek Willem de Zwijgerlaan-Koningstraat 7-30 uur: ruil- avond voor verzamelaars. Zaal Zuiderkerk, 8 uur: bijeenkomst oecumenische Bijbelkring. Gebouw Rapenburg 8, 4 tot 5.30 uur: receptie J. A Harteloh, directeur bij kantoor Leiden Nat. Levensverzekering- Bank N.V., t.g.v zilveren jubileum. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Macbeth" Diligentia. 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Het lemen wagentje". Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond Smit Röntgen. Grote zaal Den Burcht, 8 uur: toneel avond Ons GrunnegerlaandL Stadhuis, 3.30 uur: défilé lustrum reünie 't Oude Vierde Plein Doelen kazerne, 4 tot 4.30 uur concert Kon Mil Kapel voor genodigden en reünisten t.g.v. 150-jarig bestaan 't Oude Vierde. Herv. Jeugdgebouw. Moriaansteeg 2, 7.30 uur: sociëteitsavond. Geref. Jeugdhuis. 8 uur: Geref. Jeugd verband Leiden, politieke avond. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.IJ uur: Haagsche Comedie met .Het donker is licht genoeg". Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Het lemen wagentje". Kurhaus-Paviljoen 8.15 uur: London Academy of Music and Dramatic Art met „A midsummer Night's Dream" Apotheken De dienst der apotheken wordt wa genomen door de Zuider-apotheek, Lam- menschansweg 7, telefoon 23553. Deze apotheek neemt tevens de dienst waai van de apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp. Op werkdagen be gint de avonddienst om half 6. Films Camera (2.30. 7 en 9,15 uur): Phaedra (18 jaar) woensdag: Aimez vous Brahms? (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vogels (18 jaai"). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Caesar Borgia, de ijzeren hertog (14 jaar); dins dag en woensdag: In die nacht Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Crime sionel (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9,15 uur): Spionage in Hongkong (18 jaar). De filmprogramma's draaien voortaan van donderdag tot donderdag. Tentoonstellingen Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië 15 maart). Lakenhal: tentoonstelling schilderijen Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart). De Ruif, Janvossensteeg: werk Jacques Turk (deze maand). De Ruif, Janvossensteeg 59: expositie tekeningen, goaches, aquarellen en pastel! van J. Turk, van 4 jan. tot en met 1 febr Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag v 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tol 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 1 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 t< openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag 6.30 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 4 uur, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur: jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3.30 tot 5.30 uur. Herv. Gemeente Lisse wil tweede predikant LISSE De Hervormde Gemeente in Lisse streeft naar de vestiging van een tweede predikantsDlaats. Een commissie van onderzoek heeft hiertoe een rapport uitgebracht, waarin de wenselijkheid naar voren wordt gebracht. De suggestie wordl gedaan nog dit jaar een beroep uit te brengen. Philatelica Lisse bijeen LISSE Voor de leden van de afde ling Lisse van Philatelica heeft mevr. Van Hamme gisteravond een causerie gehouden over de belangrijkheid van het zorgvuldig bewaren van postzegels Men moet met de zegels omgaan als met grote kostbaarheden en iedere bescha diging trachten te voorkomen. Daarom moeten de zegels eerst op volgorde landen en daarna volgens afmetingen worden gesorteerd. De penningmeester, de heer G. Segers Gz. kon in zijn financieel jaaroverzicht melding maken van een voordelig saldo Het bestuur hoopt, dat dit jaar met de bouw van de school kan worden be gonnen. Zij zal verrijzen aan de Els- broekerlaan en aan bouwkosten drie miljoen gulden vergen. Van de Elsbroekerlaan af ziet men het voorgebouw dat het gymnastieklo kaal wordt en waarin binnensport kan worden bedreven. Het heeft een opper vlakte van 56 m2. Daarachter is in het lagere gedeelte de was- en douchege legenheid, met aansluiting op het hoofdgebouw dat 16 meter hoog, 55 me ter lang en 10 meter breed wordt Daarin worden administratie, school huishouding, kantoren, directiekamer, DEN HAAG Zoals wij gisteren al in het kort meldden, had gister morgen voor de president van de Haagse rechtbank het kort geding plaats, dat de in Scheveningen gevestigde reders hebben aangespannen tegen het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties en drie in Schevenin gen wonende leden van het vorige week gevormde actiecomité. Aanvan kelijk waren vier leden van dit comité gedagvaard, maar één van hen bevindt zich op zee. De reders eisen, dat het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties de Schevenin-gse vissers zal oproepen het werk te her vatten. Zij vragen een dwangsom van f 50.000 voor elke dag dat dit niet gebeurt. HILLEGOM Nadat verscheidene malen vergeefs is geprobeerd een voorlopig bouwplan voor een r.-k. lagere technische school te Hillegom goedgekeurd te krijgen, is het bestuur thans zover gevorderd, dat tot het benoemen van adviseurs voor elektriciteit, verwarming, cement- en ijzer verbindingen, kunstvoorwerpen en dergelijke kan worden overgegaan. Samen met het architectenbureau Kuitems en Sietsma te Hillegom zullen deze adviseurs heit definitieve plan samenstellen. Tot op heden is de Hil- legomse technische school ondergebracht in gebouwen van Evers con structiebedrijf, die dit jaar moeten wonden ontruimd. De Natuurvriend LEIDEN Gisteravond hield de Leidse Aquarium- en Terrariumhouders- vereniging De Natuurvriend een geani meerde vergadering in het Petruszaal- in samenwerking met deskundigen de zusterverenigingen uit Den Haag, die de problemen rond de kweek zouden aanpakken. Alvorens een palu- darium in te richten dient men eerst te overwegen wat men wil gaan naboot sen. Ook hier geldt het: een goed be gin is het halve werk- Na de pauze met de gebruikelijke verloting werd de boei ende discussie voortgezet over de kweek vissen en het voedselprobleem daar- verbonden. Het hoofd der school, de heer H. A. de Vreede, heeft meegedeeld, dat 3or het nieuwe leerjaar het maximum aantal leerlingen is vastgesteld op 450 In de nieuwe school zal een aantal 550 mogelijk zijn. Er zijn behalve de directeur nu reeds 22 leraren aan de school verbonden. Voor dit jaar is de heer J. Scholten aangewezen als Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer JUWELIER v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het Ruime keuze in alle prijzen. bestuurskamer en congiergekamer on dergebracht. Ook zijn daarin leslokalen het geven van onderwijs in de vakken als lezen, schrijven en rekenen. Daarachter komen dan de praktijklo kalen in een éénverdiepingsgebouw van 18 x 8 meter. Er zal les worden gegeven in metaal- en houtbewerking r komt een opleiding tot automon teur. Voor de vakken schilderen en met selen kunnen later lokalen worden bij gebouwd. De school zal de beschik king hebben over 32 leslokalen. Groei Aanvaring in Ringvaart onder Oude Wetering OUDE WETERING Gisteravond heeft zich in de Ringvaart langs de Lisserweg een aanvaring voorgedaan. Schipper Visser uit De Rijp wilde gister- avond zijn schip, De Koopman 5. aan de gemeentesteiger vastmaken om daar de nacht door te brengen. Bij het afmeren raakte het voorschip uit de walkant. Een passerende lege tjalk kwam met De Koopman 5 in aanvaring, omdat de schip, per in de war was geraakt door de veel heid van lichten. Er lagen namelijk nog andere schepen in de buurt. Door deze vergissing merkte hij het uit de wal s kende voorschip van De Koopman 5 r op en voer hij er met volle kracht op De Koopman 5 liep hierdooi een groot gat juist boven de waterspiegel op, door de opvarenden met in olie gedrenkte lappen provisorisch werd gedicht. Van morgen is De Koopman 5 toch maar voor zichtig naar Zaandam vertrokken. Bij de aanvaring liep de tjalk geen schade van betekenis op. LEIDERDORP Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afde ling Leiderdorp van de christelijke boe ren- en tuindersbond werd gisteren in Irene een feestavond gehouden. Voor zitter S. J. van der Stoei verwelkom de in het bijzonder burgemeester Gal las en de afgevaardigden van diverse afdelingen. Het geeft reden tot dank baarheid, dat het werk van de CBTB in het maatschappelijk bestel invloed heeft gehad. Ook voor de naaste toe komst staat nog veel arbeid te wach- Secretarsis Joh. de Graaf gaf eer overzicht van de afgelopen 25 jaar. De oprichtingsvergadering werd gehouden op 26 oktober 1938 in de hervormde school. Op deze vergadering werden leden ingeschreven. De oorlog maakte het met enthousiasme aangevatte werk een eind. Daarna ging men mei goede moed verder. In 1945 besloot men ook tot wederoprichting van een jonge renafdeling. Drie van de huidige bestuursleden hebben 25 jaar lang in het bestuur zit ting gehad, te weten de heren m der Stoel, H. W. Heijkoop en A. P. Het ontspannende gedeelte van de avond werd verzorgd door het gezel schap Jaap Mijderwijk uit De Meern. De heer M. van Berkel, lid van het provinciaal bestuur, sloot de bijeen- Onderzoek Surinamers in Nederland Het ministerie van maatschappelijk werk laat een onderzoek instellen de aanpassingsmoeilijkheden van Suri namers in Nederland door prof. dr. A. F. J. Koebben. hoogleraar-directeur van de universiteit van Amsterdam. Deze verklaart daarmede reeds ver gevorderd te zijn en dat hü dit vermoedelijk februari zal voltooien. Molen Rijns-woude is van de polder RIJNSATERWOUDE Rond de mo len van de Grote Heilige-GeestDolder is verwarring ontstaan door berichten om trent de aankooD en de restauratie door een multimiljonair Bij informatie bleek, dat deze berich- ten wel voorbarig zijn. Uiteraard berust de mededeling, dat de verkoper de heer Kraan zou zijn geheel op een misver stand. daar de molen het eigendom is van de polder Het polderbestuur is reeds geruime tijd met de heer T. J. R Azeria in onderhandeling over de ver koop van de molen. Het enige concrete in deze onderhandelingen is. dat men met hem een voorlopig koopcontract heeft gesloten. Over de definitieve ve koop wordt nog steeds onderhandeld. Inderdaad is de voorlopig overeenge komen prij3 30.000.— maar hierbij heeft het polderbestuur het beding ge maakt, dat eventuele subsidies van rijk provincie geheel ten goede van hel polderbestuur komen Dit kan nog eer aanzienlijk bedrag belopen. De heer Azeria is bijzonder enthou- ast over zijn mogelijk toekomstig be zit. Enige maanden geleden was men ir zijn opdracht reeds begonnen met de restauratiewerkzaamheden aan de len Op last van de voorzitter van polderbestuur is men echter hiermee gestopt, omdat men eerst definitieve overeenstemming met de heer Azeria wil bereiken. t is aan te nemen, dat de berichten die thans circuleren, door de heer Azeria zijn verstrekt. Het polderbestuur ver klaarde nadrukkelijk nog van niets te weten. waarnemend-adjunctdirecteur. De heer Vreede had het ook over de overne ming van de gemeentelijke avondnijver heidsschool per 1 september 1964. Of schoon een aantal leerlingen heeft te kennen gegeven in het komende leer jaar geen prijs te stellen op het volgen van het avondschoolonderwijs onder de nieuwe leiding, nam het aantal leerlin gen op 1 september 1963 toch toe van 1 tot 125. Dat de school in een reeds lang be staande behoefte voldoet, blijkt uit de toeneming van het aantal leerlingen de 4 jaren dat de school bestaat. In 1960 160, in 1961 300, in 1962 reeds 400. De school wordt niet alleen door rooms-katholieke leerlingen bezocht. Ook andersdenkenden zijn er wel- Elsbroek wordt een belangrijk stuk m Hillegom met zijn bejaardencen trum. de lagere tuinbouwschool, technische school, een tweetal kleuter scholen, de hoogbouw en de woningen die de Termaat-stichting hier gaat bouwen. Veehouder na ongeluk overleden NIEUWVEEN De 69-jarige veehou- der A. Verhoef uit De Kwakel is gisteren sn ziekenhuis te Haarlem overleden nadat hij in Blokland onvoorzichtig zijn fiets aan de hand de weg was o gestoken. Hij werd aangereden door personenauto, bestuurd door iemand uit Ter Aar. Zij beschuldigen het O.V.B. van een rechtmatige daad omdat het de vissers tot staking heeft opgeroepen. Tegen de leden van het actie-comité wordt een dwangsom van f 500 ieder gevorderd. De reders werden vertegenwoordigd door mr. W. Schadee. Voor de gedaagden trad op mr. J. H. van Wijk uit Haarlem. Mr. Schadee besprak uitvoerig de achtereronden van het ontstane conflict de gecompliceerde regelingen in de 3. voor de vissers. Hij verklaarde voorts onder meer dart een matroos uit Scheveningen de laatste twee jaar ge middeld f 10.000 per jaar heeft verdiend In IJmuiden ligt dit bedrag bij de 8000,-. Onderhandelingen Er zijn onderhandelingen gaande voor e c.a.o. voor 1964 met erkende vakbon den. Er zijn reeds punten van overeen stemming. zoals bijvoorbeeld over een pensioenregeling, het besommingsper centage voor de bemanning en het aan tal vakantiedagen. Men mag aannemen dat deze onderhandelingen tegen het einde van januari bevredigend zullen zijn geëindigd. Het O.V.B. is een zogenaamde niet- erkende vakvereniging, aldus mr. Scha dee. Het stelt onvervulbare eisen onrust te scheppen. De eisen die het O.V.B. heeft geformuleerd, zijn vooi bedrijfsleven onaanvaardbaar. Vast staat, aldus pleiter, dat het O-V.B. zijn leden en niet-leden heeft aangespoord niet te gaan werken en monsteren. Met deze wan-prestatie heeft het O.VJ3. een oi rechtmatige daad gepleegd. Mr. Schadee verklaarde nog dat de toestand In de Nederlandse vis serij zorgelijk is en dat deze staking eigenlijk niet kan worden verdra gen. Mr. Van Wijk beklaagde zich er over. dat hij zo weinig tijd van voor bereiding had gehad omdat de dag vaarding pas gistermorgen was uit gebracht. Hü meende dat het arbeidsrecht in de zeevisserij een achtergebleven ge- LEIDEN Hoe komt het dat het cabaret ,,De Vuurpijl" zo weinig be kend is? Pas opgericht? Och kom, reeds in 1934 werd het door de journa list-literator Luc Willink samengesteld uit leden van de Haagse Kunst kring. En nu bestaat het nog. Dat zegt op zichzelf niet alles, maar wel veel, in dit geval heel erg veel. Als een amateur cabaret zo lang bestaat, moet het kwaliteiten bezitten. En die bezit dit gezelschap. Men is wel zeer gespecialiseerd in dit geval op het volkslied. Dat is een vrij lastig en subtiel iets: het volkslied. Het i eenvoudig, dat het glashelder is in zijn bedoelingen. Dramatiseren van deze volksliederen geeft gemakkelijk een te veel en werkt dan potsierlijk. De vuurpijl heeft evenwel de juiste instelling weten te vinden, zodat het allemaal wel volks wordt, echte volks humor, maar nergens plat en grof. Wat dit betreft blijkt de artistieke leiding bij Carel Wirtz in goede handen. Men zong liederen van de middel eeuwen en tot Louis Davids. Uit alle streken van ons land en al bleek vooral bij het zingen, dat de stem men soms ongeschoold zijn, de grote zaal van de Gehoorzaal is voor ama teurs niet gemakkelijk. Alles was tot in de puntjes verzorgd. Zowel de kostuums als de gehele regie getuig den van grote zorgvuldigheid. Gastvrouwe Ann Coster leidde de nummers op prettige manier in. Zo werd het voor de Vereniging voor Pedagogiek een avond met veel succes. Zelf noemdi men het een stunt, wij denken, dat men geen spijt van deze stunt zal hebben. Om de extra onkosten van deze avond te dekken werden enkele taarten ver loot: De aanwezigen hebben ook in de zen waarnemend-voorzitter M. G. H. den Haan. niet in de kou laten staan. Wij hopen, dat we dit cabaret, dat ook in het buitenland voorstel lingen heeft gegeven en in Scheve ningen en Noordwijk optrad, nog eens in Leiden kunnen terugzien. De onvergetelijke Cruys Voorbergh had jaren geleden zo'n zelfde soort ca baretprogramma, maar niet met een gezelschap, alleen met Hetty Blok. Voor dit soort cabaret was toen veel belangstelling. Laat de één of an dere instantie het nog eens met De Vuurpijl proberen. A. C. Bouwman Anjerfonds steunt Foreholte VOORHOUT De voetbalvereniging Foreholte heeft van het Anjerfonds Zuid-Holland, «en afdeling van het Prins Bernhardfonds. de toezegging gehad een subsidie van duizend gulden. Het geld zal worden besteed aan de inrichting van het nieuwe clubhuis, waarover Fore holte in 1963 de beschikking kreeg. Gisteren om kwart voor acht is op het landgoed Duinrell van de gravin Van Zuylen van Nyevelt in Wassenaar een heel bijzonder schaap geboren: een Hebriden- schaap, oorspronkelijk afkomstig van de eilandengroep ten noorden van Schotland. Verzorger C. de Roode van het dierenkamp was bijzonder verrast met 't zeldzame lammetje. Een vroege lentebode? G. Middelraad 40 jaar bij meelfabriek LEIDEN De procuratiehouder bij de n.v. Meelfabriek De Sleutels v.h. De Koster en Co., de heer G. Th. Mid delraad, is gistermorgen gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubi leum. De beide directeuren, H. J. de Koster en ir. F. K. T. Beukema toe Water ontvingen de jubilaris en diens echtgenote eerst op het directiekan toor, waar hem een enveloppe met inhoud werd aangeboden. In de recreatiezaal sprak de heer De Koster de jubilaris toe. Hij prees de grote plichtsbetrachting van de jubilaris en bood hem het vererend getuigschrift aan van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, benevens de gouden draagmedaille van deze maat schappij- De heer Beukema toe Water bood de jubilaris een herinneringsbord aa; een geestige speech belichtte de chef de bureau, de heer P. van der Voort de hoedanigheden van de heer Middelraad, waarna hij hem een horloge namens het personeel aanbood. Het bijbehorend hor logebandje kreeg de jubilaris van d( heer J. C. Mattaar namens de perso- neelsvereniging MDS. bied is. Tezen dc merkwaardige structuur van dit recht strüdt het O-V.B. Mr. Van Wyk sprak tegen, dat een matroos de afgelopen jaren f 10.000 zou hebben verdiend. Zün beloning lag eerder bü de helft, meende hij. Het O.V.B. wenst dat de merkwaar dige structuur van het arbeidsrecht verdwünt en dat alle vissers varen onder hetzelfde rechtsbestel- De vis sers eisen veiligheid en zekerheid, een vaste beloning en sociale voor zieningen. De bedrijfsorganisatie voor zeevaren en. een onderafdeling van het O.V.B heeft vóör de staking om een bespre king gevraagd. De eisen die zij stelde zouden moeten dienen rtot een basis deze besprekingen. Er is beslist geen oproep tot staken uitgegaan, aldus plei ter. Deze bespreking is nooit gekomen. Getallen Mr. Van Wijk deelde verder mede dat weinig Scheveningse vissers bij de erkende organisaties zijn aangesloten. De meesten zijn aangesloten bij het niet- erkende O.V.B. Van de 1800 Schevening- vissers zijn er 240 bij het NV.V., bij het C.N.V., 50 bü de E-V.C., geen enkele bij de katholieke organisatie. 800 bij de B.V.Z. en 650 bij geen enkele ganisatie aangesloten. De reders zitten bij de onderhande lingen vast aan de erkende organisaties. De B.V.Z. wil alleen maar overleg. Zijn enige verlangen is besprekingen teren over zijn voorstellen. Overigens, aldus mr. Van Wijk, is er geen sprake van een staking. Er zijn geen contractuele verplichtin gen verbroken. Alle arbeidscontrac ten van 1963 zijn ten einde en die •jan 1964 zijn nog niet begonnen. Men is bovendien toch niet verplidhit een arbeidsovereenkomst te tekenen. Alle sdhepen liggen geoorloofd stil in de haven. Er zijn kotters uitge varen. Want zodra een reder een reidverklaring tot overleg heeft ge geven gaat men varen. Mr. Van Wijk meende dat er geen an-prestatie was geleverd en dat daar- na de vordering van de eisers zou moe ten worden afgewezen. In repliek zei mr. Schadee dat „onge lukkigerwijs het merendeel van de Scheveningse vissers bij de B.V.Z. zijn aangesloten". Veertien schepen zijn niet uitgevaren, verklaarde hij- Zij warer alle volledig bemand en bemonsterd. Mr. Van Wyk zeide in dupliek dat de- veertien schepen, als ze zouden zijn uitgevaren, dilt niet rechtsgeldig zouden hebben gedaan, omdat zij niet volledig bemand waren. Voorts zeide hij nog dat het O.V.B. ten onrechte was gedagvaard omdat zij met de staking niets te maken heeft De B.V.Z. had aangesproken moe ten worden. „Maar deze bond heeft geen rechtspersoonlijkheid", zei de president. „Het zal moeilijk zijn hem hier in de zaal te krijgen". Zoals bericht, zal de president maan dag uitspraak doen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Eduard, z v H M G v Bekkum en G Sneeuw: Erik Einar z v S P v Kins en M P v d Berg: Raames Alexander z v K Wessel en A v Heuven: Emile Oscar, z v J E Buys en C E Bolda: Laura Marisa Priscilla, d v B A Janssen en E F Ubert; Cornelia, d v K Wlitz en M Verhoef: Sylvia, d v H J v d Steen en A M Breedeveld: Nicolien. z v N Rengers en M Verschelling: Nico- laas. z v A Ruygrok en S Stokkel: Jolanda Maria, d v C J Verhaegh en J M Biesot; Sheila Marie Louise, d v B M M Baak en J C W de Bree: Wilhelmina Magdalena Maria d v F Meertens en J Brokaar: Petra An nette Margarete, d v P Graper en H E E Risz OVERLEDEN: J J v Kooperen. 46 jaar, man; E C Veénendaal. 52 jaar, man; A P J Limmen, 15 jaar zoon; F C Swinkels. 24 jaar. zoon. Kind en gevaar TTET bestuur van de afdeling Lei- den van Het Groene Kruis ver dient een woord van erkentelijkheid voor het feit dat het de tentoonstel ling „Met vallen en opstaan" straks naar Leiden haalt. Volgende dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag, des middags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. is deze in het gebouw Middel weg 38, met toelichtingen, te bezich tigen. De tentoonstelling handelt over ongevallen die kinderen kunnen over komen, en de mogelijkheden om dez« te voorkomen. De kindersterfte is in deze eeuw aan zienlijk afgenomen, vooral onder de kleuters. De sehoolkindersterftc nam sinds de eeuwwisseling af met 85 pet, de zuigelingensterfte met 88 pet en de kleutersterfte met niet minder dan 92 pet. Evenwel zijn niet alle oorzaken van sterfte onder de kinderen in gelijke mate afgenomen. De daling is met name te danken aan de medische vooruitgang. De sterfte door ongeluk ken is bij kleuters veel minder sterk gedaald en bij oudere kinderen on geveer gelijk gebleven. De ongeluk ken zijn dus een steeds belangrijker rol gaan spelen in de kindersterfte. Bij kinderen en jeugdige volwasse nen zijn zij de belangrijkste doods oorzaak en veroorzaken ze ongeveer een-derde van de totale sterfte. Wij hebben hier dus te maken met een probleem van primaire betekenis, waarvoor bij de gezondheidszorg voor kinderen en jeugdigen dan ook steeds meer aandacht wordt gevraagd. Be halve de dodelijke ongelukken is er nog een veel groter aantal met ern stige gevolgen. De tentoonstelling van Het Groene Kruis geeft over dit alles uitgebreide voorlichting. Zij is geheel op de prak tijk afgestemd en spreekt daardoor onmiddellijk aan. Het zijn veelal klei ne voorzieningen waarmee gevaren kunnen worden geneutraliseerd. Maar dan moeten wij die gevaren toch eerst onderkennen. Een bezoek aan deze instructieve ten toonstelling bevelen wij van harte aan. Volgende week dus, van dinsdag tot en met vrijdag. Katwijk-Noord wijk "jVrORGENAVOND zal nien in de Noordwijkse gemeenteraad (ach ter gesloten deuren) spreken over de vraag of men er al dan niet van harte aan zal meewerken, dat een stukje Noordwijks grondgebied wordt over geheveld naar Katwijk. Het gaat over een strook grond ten noorden van Katwijk aansluitende op het grote Katwijkse uitbreidingsplan Hoornes- polder. Katwijk groeit uit zijn jas. Binnen zeven jaar zit 't totaal zonder bouw grond en daarmee tegelijkertijd aan de grond gezien de fikse-bevolkings toeneming. De Noordwijkse grond zal Katwijk weer voor enige tijd soulaas bieden. Het perceel is verder vooral ook belangrijk, doordat het de hoge kosten van de ontsluiting van de Hoornespolder meer rendabel maakt. Het lijkt ons. dat de Noordwijkse gemeenteraad het met deze zaak niet al te moeilijk kan hebben. In Noord- wijk? zit men in hetzelfde schuitje als in Katwijk. Ook hier is nagenoeg geen bouwgrond meer en ook hier leeft de wens van uitbreiding naar het noorden. Dit laatste wordt Noord- wijk door hogere instanties voorals nog niet gegund, maar wat men zelf graag wil en naar men stellig meent ten onrechte wordt onthouden, zal men toch een ander niet misgunnen? De bewuste grond heeft voor Noord- wijk geen waarde als bouwgrond doordat de afstand tot de bebouwde kom te groot is. De grens Noordwijk- Katwijk ligt tegen Katwijk aan. Vroeger heeft zij anders gelopen en ironisch genoeg laten sommige oude kaarten de strook waar het nu om gaat bij Katwijk behoren. Daaraan zal Katwijk thans natuurlijk geen rechten meer kunnen ontlenen, maar dit feit is toch wel tekenend voor het kunstmatige van de situatie. In elk geval kan de gemeente Noord- wijk in het bewuste gebied niets be ginnen en wat ligt dus meer voor de hand dan te bevorderen, dat de ge meente Katwijk er iets mee kan gaan doen? Men moet er daarbij maar op vertrouwen, dat wat Katwijk mag (verder bouwen in noordelijke rich ting) binnen afzienbare tijd wellicht ook Noordwijk zal worden toege- „Zo is het Naar aanleiding van wat in deze briek werd geschreven, zou ik graag nog iets opmerken bü het stukje van lezeres uit Oegstgeest. Akkoord als schrijft: ,,Ik geloof niet. dat de bewoor dingen waarin het geheel tot ons kwam en de manier waarop het werd gebracht, kwetsend waren. Afgezien van de be doelingen is het af te keuren. De VARA schrüft: het is niet de bedoeling geweest iemand te kwetsen, maar ondertussen, Bedoelde lezeres schrijft verder ve beter de wereld, begin bü jezelf. Maar op deze manier kunnen we alle kwaad ongemoeid laten. De VARA heeft on schokkende wijze de aandacht willen vestigen op de geestelijke leegheid. Zij, die meer naar de televisie zien dan naar het kruis, moeten wakker worden ge schud. Daar hebben we echter de chris telijke omroepverenigingen voor, K.R.O. en N.C.R.V.. Daar hebben christenen echt de VARA niet voor nodig Hazerswoude-Rijndijk H. ROLAND Televisie een afgod Toen ik de verschillende reacties las en hoorde over het VARA-programma ,.Zo is het toevallig ook nog eens keer", dacht ik aan een preek, die ik eens hoorde over het tweede gebod Uw muzikale kinderen hebben een piano nodig. Ook U kunt Uw gezin verrijken met zo'n nobel instrument... desnoods een half jaar op proef. Komt U daarover eens met ons praten. Wij advise ren U graag over onze vele merken (w.o. enkele exclusief voor Bender) en mogelijkheden. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam deskundig in klank Arnhem Breda Rotterdam „GU zult u geen gesneden beeld noch enige gelijkenis makenIk heb als televisiekijker zelf het programma gezien en al ben ik van mening, dat het in andere termen op de beeldbuis had moeten worden gebracht, toch heb ik positieve kanten ontdekt, die ook in die preek naar voren kwamen. In die preek ging het over het dienen en maken van afgodsbeelden. De predikant stelde, dal de mens, ook de vrome en godsdienstige mens, vooral in deze tijd vele afgoden maakt en dient. En de meeste mensen vinden de televisiemast belangrijker dan het kruis. De televisie beheert het leven alsof er geen andere geestelijke waarden meer zijn. Daarnaast zün er nog vele afgods beelden in het hedendaagse leven zoals auto, koelkast, geld, zaak, eer, politiek christelük of niet-christelü'k. Ik kan de felle reacties begrüpen en tooh ben ik van mening, dat de VARA hier een punt heeft aangesneden, dat ieder mens, ook kerkmensen tot naden ken kan stemmen. Ik geloof, dat het wel eens nodig is, dat wü wakker worden geschud uit onze gezapige vroomheid en christelükheid. En wat Kerft en chris tendom broodnodig hebben, is een radi cale vernieuwing en een praktische ra- di'.cale prediking. Confrontatie van de Bübel met de mens van deze tüd (vol beelden). Zo is het toevallig ook nog eens een keer Nieuwe woningen Lisscrbrock LISSERBROEK De burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, mr. C. C. van der Willigen zal zaterdagmor gen om half elf de sleutel overhandigen aan de eerste bewoners van het nieuwe complex woningen in het uitbreidings-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3