Commentaar Muzikale scholieren staken elkaar naar de kroon De heer A. Linschoten 25 jaar collectant bij Leidse Herv. Gemeente Christenvrouwen Leiden dachten na over de genezing op het gebed NIEUWE LEIDSE COURANT 6 WOENSDAG 8 JANUARI 196* Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Pieterskerk, 7 15 tot 750 uur: avond gebed Foyer gehoorzaal. 8 uur: afd Leiden Ver voor Pedagogiek cabaret De Vuur pijl uit Den Haag Den Haag- Kon Schouwburg. 815 uur: Het Nationale Ballet Diligentia. 815 uur: Nieuwe Komedie met „De heer van Pourceaugnac". Donderdag Kleine zaal Gehoorzaal 2.30 uur: afd Leid#n Ned. Ver. van Huisvrouwen, ope- nmconi-ttae me» D'e' Bouwknecht Stadsgehoorzaal. 8 uur- Leldse Kunst kring Voor Allen duo Herman Krebbers- Danielle Dechenne Snouck Hurgronjehuls. 8 uur: K en O - cursus ..Shakespeare, wie wat en hoe Oegstgeest. Gebouw Irene, 8 uur: Herv Gemeente en Ver v. vrijz.-Her- vormden afd Leiden-Oegstgeest. prof dr C L Patijn uit Den Haag over ..Het vraagstuk der kernbewapening" D n H a agKon Schouwburg, 815 uur: „De Maxibulen" (besloten voorst.) Diligentia. 815 uur: Nieuwe Komedie met „What is in a name?" Vrijdag Zaal Konlngskerk, hoek Willem de Zwijgerlaan-Koningstraat 730 uur: ruil- avond voor verzamelaars. Zaal Zuiderkerk, 8 uur: bijeenkomst oecumenische Bijbelkring Gebouw Rapenburg 8, 4 tot 5.30 uur: receptie J A. Harteloh, directeur bij kantoor Leiden Nat Levensverzekering- Bank N V„ t.g.v zilveren jubileum. Den H a ag Kon Schouwburg. 8 15 uur: Haagsche Comedle met ..Macbeth" Diligentia. 815 uur: Nieuwe Komedie met „Het lemen wagentje". Zaterdag Anton lus-clubhuis. 8 uur: toneelavond Smit Röntgen. Grote zaal Den Burcht. 8 uur: toneel avond Ons Grunnegerlaand. Stadhuis, 3.30 uur: défilé lust rum- reünie 't Oude Vierde. Plein Doelenkazerne. 4 tot 4.30 uur: concert Kon. Mil Kapel voor genodigden en reünisten tg.v. 150-jarlg bestaan 't Oude Vierde. Herv Jeugdgebouw. Morlaansteeg 2. 7.30 uur: sociëteitsavond. Geref. Jeugdhuis. 8 uur: Geref. Jeugd verband Leiden, politieke avond. Den Haag: Kon Schouwburg. 815 uur: Haagsche Comedie met .Het donker is licht genoeg". Diligentia, 815 uur: Nieuwe Komedie met ..He' lemen wagentje" Kurhaus-Paviljoen 815 uur London Academy ol Music and Drama'ic Art met „A midsummer Night's Dream' Apotheken De dienst der apotheken wordt waar genomen door de Zuider-apotheek. Lam- menschansweg 7, telefoon 23553 Deze apotheek neemt tevens de dienst waai van de apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp. Op werkdagen be gint de avonddienst om hall 6. Films CAMERA (2.30, 7 en 915 uur): Koorts in het bloed (18 jaar) LIDO (2 30, 7 en 9.15 uur): De Lef schopper (18 jaar). LUXOR (2.30. 7 en 915 uur): Alleman (alle leeftijden). REX (2 30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met zondag: Gunslinger (14 jaar): maandag tot en met woensdag: Meisjes langs de weg (18 jaar) STUDIO (2 30. 7 en 9.15 uur): D'r moet nu maar eens getrouwd worden, (alle leeftijden) TRIANON (2 30 7 en 915 uur): Ge luidloos als de nacht (18 jaar) Tentoonstellingen Museum Oudheden- ien»nons'ell-ni Romeinse mozaïeken uit lunesie (tol 15 maart). Lakenhal: tentoonstelling schilderijen Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 boutsnijders van Amanamkai (tot 1 maart) De Ruif, Janvossensteeg: werk van Jacques Turk (deze maand). De Ruif, Janvossensteeg 59: expositie tekeningen, goaches, aouarellen en pastel' van J. Turk, van 4 jan. tot en met 1 febi Openbare bibliotheek Reuvens. Bre«- straat 27: maandag en woensdag van i tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur: openingsuren filiaal Plantage 8 dinsdag 330 tot 530 uur. donderdag 1 tot 8 30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uui openingsuren filiaal lagere schoo Obrechtstraat: dinsdag en donderdag var 6 30 tot 930 uur en zaterdag van 1 to- 4 uur. voor de jeugd woensdag van t tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 530 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdae van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 630 tot 8.30 uur: jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3 3" tot 5.30 uur. Rembrandtlyceum nummer 1 LEIDEN Het Intersoholair Muziekconcours, georganiseerd in samen werking met de Vereniging Jeugd en Muziek en financieel mogelijk ge maakt door de Gezamenlijke Bottelaars van Coca-Cola in Nederland en de Neierlandsche Siemens Maatschappij N.V., is het tweede van die aard. In 1961 werd namelijk de Slichting met als doel: „het stimuleren van mu ziekbeoefening door de jeugd" in het leven geroepen. Tweeduizend soho- lieren, verdeeld over zestig scholen, namen reeds de eerste keer aan het concours deel. Dit grote succes bleef gelukkig niet een eezaam historisch fenomeen. De tweede manifestatie van jeugdige actieve muziekliefde omvat zelfs tachtig scho len. Allerwege bereidden jonge mensen zich intensief voor. om hun school naar de top te kunnen opstoten. De initiatiefnemers zijn de eersten, die verzekeren, dat het hier voor alles om het spel en dan pas om de knikkers gaat. Maar ja. de wedstrijdprikkel is nu eenmaal gegeven en men kan het de jon gelui niet kwalijk nemen, dat ze wel al lereerst naar de overwinning streven Intussen wordt er met dat al door jong Nederland heel wat en heel serieus ge musiceerd. En daar is het toch om be gonnen Gisteravond was dus Leiden aan de beurt. In de aula van de Louise de Coligny-h.b.s. streden vertegen woordigers van vief middelbare scholen, de genoemde meis-jes-h.b.s. Voor grammofoortD'a^en Leidse universiteit gaf voorlichting LEIDEN De Leidse Universiteit stond in het teken van de voorlichting aan aspirantstudenten en hun ouders Ongeveer 1300 eindexaminandl en ouders waren naar Leiden gekomen om zich te oriënteren over de studiemogelijkhe den. het studentenleven en de studen tenverenigingen. Over de verschillende kanten van de studietoelagen en de dienstplicht werden veel vragen gesteld. De rector magnificus, prof. dr. W. den Boer. de studentendecaan, drs. A. Visser, en de voorzitter van de vergadering van Leidse Studenten-Faculteiten, de heer J A. Walkate. spraken in de Stadsgehoor zaal de deelnemers en deelneemsters toe. De lunch bood ruimschoots gelegenheid tot het inwinnen van nadere inlichtingen en individuele gedachtenwisselingen met hoogleraren en leden van de wetenschap pelijke staf: die in de ochtend- en mid daguren inleidingen over vele studie mogelijkheden hebben gehouden. en de drie lvcea (Christelijk-, Rem brandt- en Rijnlands-) om de hoog ste plaats. In feite was dit plaatselijk treffen een van de éénentwintig landelijke voorronden. Via een vol gende schifting, de demi-finale, gaat het dan naar de finale in de Singer- conoertzaal te Laren, op 18 april. De zaal was niet vol: voornamelijk wa ren het. behalve dan de niet aan de beurt zijnde deelnemers, veel medescholieren, die de verrichtingen op het toneel met grote aandacht volgden. De jury bestond uit mevr. Miep van Luyn (muziekpedagoge), en de heren W. H. Thijsse (musicoloog) en Ru Seven- Aquariumvrienden in Leiden erg actief LEIDEN De vereniging van aqua riumhouders ..De Leidse Aquarium vrienden" heeft gisteravond in de re creatiezaal van HCW en NEM de alge mene jaarvergadering gehouden. Voorzit ter M. van Dük zei dat het afgelopen verenigingsjaar zich kenmerkte door een reeks van zeer goed bezochte bijeen komsten en een sterke toeneming van het ledentaL Secretaris J B. la Rivière bracht goed verzorgd jaarverslag uit. De tien belegde bijeenkomsten werden gemid deld door niet minder dan 80 leden be zocht. Het ledental nam in 1963 met 22St toe en bedroeg 134 per ultimo december 1963. De in 1963 opgerichte verenigings bibliotheek is gezien het aantal maande lijkse uitleningen een groot succes ge worden. Uit het jaarverslag van de penning meester. de heer P. H. Stouten, kwam naar voren, dat de vereniging er finan cieel goed voorstaat. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op daar de periodiek af tredende heren J. B. la Rivière en J. de Klerck (2de penningmeester) bij accla matie werden herkozen. Na de pauze was het woord aan het verenigingslid, tevens bondskeurmeester van de N.B A.T., de heer A. T. v. Hunen- stijn, die sprak over het inrichten er onderhouden van een aquarium. Als in termezzo vertoonde hij een zelfvervaar digde kleurenfilm over de Siamese kempvissen met als hoogtepunt enige spectaculaire gevechten van deze vi een Siamees volksvermaak. LEIDEN „Zwijgende trouw heeft haar bekoring", zo zei gisteravond de heer D. van der Kwaak in de consistorie van de Pieterskerk. De voor zitter van het college van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente in Leiden sprak deze woorden tot de heer A. Linschoten, die 25 jaar geleden toetrad tot het. college van oollectanten. Tijdens een korte en gezellige receptie werden nog meer prettige en tegelijkertijd waarderende woorden gericht aan het. adres van de jubilaris, die de sfeer nog verhoogde door leuke en af en toe rake antwoorden. De heer Van der Kwaak, die het aan tal door de jubilaris bijgewoonde dien- iten op ruim vijftienhonderd schatte, prees de trouw van de heer Linschoten, die bovendien de taak van bezwaarmees. •an het college van collectanter ver vult Hij noemde hem een man, die de etiquette strikt in acht neemt en vond iet verheugend, dat er toch nog zovelen ïjn. die deze taak in de eredienst ver- De heer Van der Kwaak kon de jubi lerende bezwaarmeester geen leeftijds grens of een pensioen in het vooruit zicht stellen, doch hij kon wel namens het college van kerkvoogden een mand fruit overhandigen. Veel werk Namens het college van diaconiecol- ectanten. dat in voltalligheid aanwezig vas. bracht voorzitter W. F. L. Heijloo •.elukwensen over. Deze spreker zei be grip te hebben voor het vele werk. dat de jubilaris had verricht. Hij hoopte dat de goede verstandhouding tussen de lubilaris en zijn college bestendigd zal De beer Linschoten smeedde het (jzer oen het heet was. door In zijn korte dankwoord te vragen hoe het nu stond met de benoeming van een bezwaarmees ter b(j de diaconiecollectanten. De heer Heijloo moest het antwoord nog schul dig blijven, omdat zUn college zich on middellijk voor een vergadering moest terugtrekken. Namens het ministerie van predikan ten en de centrale kerkeraad sprak ds. J. Groot, die het nederige werk van de jubilaris vergeleek met het werk van de apostel Paulus. Ds. Groot noemde het kunst gelijk de jubilaris en zijn medecollectanten doen in nederigheid en onopvallend te werken onder al dan niet graag gehoorde preken. „Uw dienst staat in dienst van de Heer" aldus ds. Groot, die besloot met de wens, dat de heer Linschoten en zijn collectanten dit werk met trouw en liefde zullen blijven doen, temeer nu de kring van kerken ir Leiden steeds groter wordt. ..Gelukkig maar." antwoordde de ju bilaris gevat. Even ernstig wordend, sprak de heer Linschoten de wens uit, dat de kring spoedig nog groter zal wor den door het in gebruik nemen van de Vredeskerk „De Kerk kan zonder geld niet leven. De liefde is natuurlijk wel noodzakelijk, maar het valt toch niet mee de juiste man te vinden voor de juiste plaats.' zei de heer Linschoten. die eraan toe- voegde, dat de collectanten wel onop vallend werken, doch zich af en toe ook moeten laten zien „Anders krijgt de Kerk het benodigde geld niet" verdui delijkte hU. huysen (voorzitter). Maximaal waren er 210 punten te behalen. We kunnen niet op de afzonderlijke prestaties ingaan. Men hoorde een schoolkoor en schoolorkesten blok- fluitisten, een violist, een gitarist. De prestaties gaven doorgaans blijk van be grip en een verheugende ambitie. Het :n muziekmaken bleek favoriet. Nie mand behoefde zich te vervelen; het spel ook in menig geval de uitgevoerde composities waren de moeite van het luisteren waard. Na de pauze volgde de quiz, waaraan ier teams deelnamen. Allerlei vragen over de muziek werden toen op de jongelui afgevuurd. Na lang en ernstig beraad kwam de jury tot de slotsom, dat de wisselprijs ;t worden toegekend aan het Rem brandtlyceum (duet Tineke Carrière, blokfluit en Georgè Anderson, piano) 167 punten. De muziekquiz was eveneens het Rembrandtlyceum (Tineke Car rière, Menno en Peter Arbouwi. In volgorde van het programma luidt de juryuitslag: Louise de Coligny-HBS, 146 pnt; Rembrandt-Lyceum, A. 153 pnt; B. 167 pnt; C. 147 pnt; Rijnlands Lyceum A. 151 pnt; B. 164 pnt: Chr Lyceum. 128 pnt. Het concours is derhalve gewonnen door het RembrandtLyceum. Een groepje leerlingen van dit lyceum won tevens de muzikale quiz. Het waren Tineke Car rière en Hen no en Peter Arbouw Joh. van Wolfswinkel Hevige brancl in kantoor wasserij LEIDEN Omstreeks middernacht heeft in het kantoor van wasserij Spronk aan de Witte Singel een korte, doch hevige brand gewoed. De brandweer bedwong het vuur met de stralen van de nevelspuit. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een soldeerbout, die overdag voor werkzaamheden in het kantoor was gebruikt. De bij deze boul in de kast liggende papieren zijn gaan smeulen. Het kantoor kreeg brand- on waterschade, waarvan de omvang no niet bekend ia. Bromfietser brak enkel LEIDEN Gistermorgen is de 33- jariige bromfietser J. Timeier uit Voor schoten op de kruising HaagwegRijn- zidhtbrug aangereden door een perso nenauto. De bromfietser stond op de Haagweg voorgesorteerd om linksaf de brug op te rijden. De bestuurder van de personenauto wilde komende van de brug aanvankelijk rechtsaf sla an, doch op het laatste moment reed hij met een boog naar het benzinestation aan de andere zijde. De bromfietser moest met een gebroken enkel naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Televisiedienst uit Leiden LEIDEN Naar wij vernemen, zullen in de dienst van de Lutherse Gemeente te Leiden die eind februari door de I.K.O.R.-televisie zal worden uitgezonden, ds. C. W. de Vries uit Genève, die direc teur van de I.K.O.R.-televisie is geweest, en ds. H. J. A. Haan. de plaatselijke Lutherse predikant, voorgaan. LEIDEN De afdeling LeidenNoord van de Christenvrouwenbond heeft gis teravond in de grote b(jzaal van Petrakerk het nieuwe jaar geopend met een goed bezochte ledenbijeenkomst. Na een meditatie gebaseerd op Joh. 5 19. sprak de presidente, mevr. C. E. LeeuwenLuvkenaar. een hartelijk wel kom in het bijzonder tot een zevental nieuwe leden en de heer J. v. d. Hoek. hulDprediker der Hervormde Gemeente m Leiderdorp, die een lezing hield c Vragen rond de gebedsgenezing. De heer v. d. Hoek zei. dat men christen belijdt, dat de wonderen de reld nog niet uit zijn. In de praktijk komt er. aldus spreker, echter weinig van deze belijdenis terecht en de bijbel hoofdstukken Jac. 5 en 1 Cor. 12 hebben voor vele christenen geen actuele bete- Na met enkele voorbeelden te hebben aangetoond, dat Jezus Christus zijn 1 deren bij voorkeur in alle soberheid Zoekt U een Gouden armband of Collier voor f 70 en f 100 of en 800.- Juwelier v d. WATEP Haarlemmerstraat 207 heeft ze Grote keuze in alle prijzen „Met vallen en opstaan" nu in Leiden LEIDEN De afdeling Leiden van de Prot. Vereniging voor Gezondheidszorg Het Groene Kruis houdt van 13 tot met 17 jan. een tentoonstelling onder dc titel „Met vallen en opstaan", een rei zende tentoonstelling die al vele gemeen. in ons land heeft aangedaan. Zij handelt over ongelukken waarbij kinde ren zijn betrokken, en de mogelijkheden om die te voorkomen. Op maandag 13 Jan hoopt de wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, de tentoonstelling ir het gebouw Middelweg 38 te openen, er wel om 8 uur. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Charlotte dr v K J Brussee en M Kouwenhn- ven; Theun NznvCA den Duik en G J den Heijer; Sylvia C M dr v J C J vd Kroft en J H Oorthuisen; René R zn v D F C Kuperus en J J Snijders: Cornelis zn v K de Graaff en N Trommel: Anne M dr v L T Meiman en I C Potters: Erwin G zn v M Grevers en M Bachman; Hen- drika Wdrvïï van Wijgerden en A Starrenburg; Guido T L zn v N P de Jong en C M Otto: Irene E M dr v N P de Jong en C M Otto; Cornelis WJFznvCAWvd Hoek en W G Spierdijk: Carol'ne W J F dr v C W A vd Hoek en W G Spier dijk: Richard zn v J B Timmermans en G M van Peet: Maria P dr v P van Klink en H E A Wolvers. - OVERLEDEN: H J Slebos 76 j echtg v J E Retel: E van Houten 86 j wed v H C Kuijl: SMC Regeer 77 j wed v H Wasssink Vijftig jaar Reiniging in Leiden LEIDEN Op dinsdag 14 januari on half 4 zal in de Burgerzaal van het stad huis een receptie worden gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst De receptie gaat uit var college van B. en W. richtte, legde hij de nadruk op het feit, dat zoals er verband bestaat tussen zonde en ziekte het verband tussen geloof en genezing eveneens onmiskenbaar is. De ontplooiing van de medische wetenschap en de genezing op het gebed noemde hjj beide genademiddelen van God. Zowel Cor. 12 als Jac 5 roept ons tot christelijke bewogenheid met onze zie ken. Wie alles van de dokter verwacht is ongelovig, maar wie de medische we tenschap afwijst is absoluut onbijbels. Arts en geestelijke verzorger moeten in nauw contact met elkaar staan. Na de pauze ontstond een levendige gedachtenwisseling. Stand werkloosheid in Leiden en omgeving zeer gunstig LEIDEN De geregistreerde arbeids reserve steeg van 164 per uit. nov. 19G3 tot 201 per uit. dec. 1963. Op hetzelfde tijdstip dec. 1963 bewoog de werk loosheid zich od een beduidend hoger niveau nl. 335. Hoewel de geregistreerde arbeidsreserve een stijging te zien geeft, is de stand van de werkloosheid, gelet op het jaargetijde, uitermate gunstig te noemen. De stijging is vrijwel geheel toe te schrijven aan seizoeninvloeden en manifesteert zich in hoofdzaak in de bouwsector cn werkt, zij het in geringere mate, door in de groep van losse arbei ders en overigen. In het gewest Leiden, omvattende de gemeenten Leiden. Alkemade, Leider dorp. Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude, was 0.5 pet van de af hankelijke beroepsbevolking, in de pro- Lezer.s schrijven ons „Zo is het In het programma „Zo is het werd een godsdienstig stukje voorgelezen van Godfried Bomans. waarop mevmr. Mies TimpBouwman interrumpeerde: „Is hij ook al? Lachend werd geant woord: „Ja, hij ook". En dit had wer kelijk niets met beeld of kruis te ma- Trouwens, wat de „aanbidding" van het beeld betreft, wij zijn hier niet in Amerika, waar de hele dag televisie uitzendingen zijn. Hier is het nauwelijks twee of drie avonden per week de moeite waard je stroom eraan te verspillen. En mocht het net zo worden als in Amerika, dan is de VARA er werkelijk de omroep vereniging niet naar om ons te waar schuwen. Maar als gelovigen zullen we altijd worden bespot door atheïsten. We kunnen alleen weigeren eraan te beta- Oecumenische Bijbelkring LEIDEN De oecumenische bijbel kring vergadert vrijdagavond 8 uur in een zaal bij de Zuiderkerk. Spreker is dr. S. Rozemond over het onderwerp „Dienen in het licht van Joh. 13 vers 1 tot 20". De toegang is voor belangstel lenden van alle gezindten vrij. Rayoiiwedstrijden EHBO in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN De EHBO- vereniging St. Ohristophoor zal donder dagavond om acht uur als gastvrouw optreden bij de wedstrijden van het rayon Leiden en Omstreken van de EHBO. Veertien ploegen nemen aan deze wed strijden deel. Belangstellenden hebben vrij toegang. Expositie te Voorschoten Groene Kruis laat zien wat de kinderen kan overkomen VOORSCHOTEN Onder het motto „Met vallen en opstaan" wordt in het Cultureel Centrum aan de Wijngaardenlaan momenteel een door de Zuidhollandso Vereniging „Het Groene Kruis" georganiseerde expositie gehouden. De tentoonstelling, die tot doel heeft het aantal ongevallen bij kinderen zowel op straat als binnenshuis te verminderen, werd gister avond door burgemeester L. de Kool, die vergezeld was van zijn echtgenote, officieel geopend. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit jegens het bestuur van de plaatselijke afdeling van Het Groene Kruis en gewaagde vai de indruk, die de verschillende ongeval- lencijfers op hem hadden gemaakt. De sterftecijfers in de leeftijdsgroepen 0 tot 1, 2 tot 4 en 5 tot 9 jaar, bestaan resp. voor 20, 35 en 40 procent uit onge. vallen. Per jaar komen ongeveer 1000 kinderen door een ongeval om het leven. Van hen zijn er 400 beneden de vier jaar. Eveneens per jaar krijgen in Nederland gemiddeld 60.000 kleuters een ongeval, van wie 1250 voor hun leven min of mee; verminkt blijven. Bij de in totaal 248 verkeersongevallen, die in 1963 in Voorschoten plaats hadden, waren 47 kinderen beneden de 19 jaar betrokken. Burgemeester De Kool wekte de aanwezigen op zoveel mogelijk deze unieke gelegenheid te benutten om ieder, die iets met kinderen te maken heeft, een gang naar de expositie te doer, maken. Gevaren Onder leiding van de explicatrice, juffrouw Niehaus, maakten de genodig den vervolgens een rondgang langs de tentoonstelling Deze geeft door middel van „sprekende" foto's, teksten etc. beeld van de gevaren waaraan de kin deren steeds weer bloot staan. Daarnaast wordt ook aangegeven op welke wijze veel ongevallen kunnen Lezing van ds. Mackaay in Sassenheim SASSENHEIM Op maandag 13 jan. hoopt ds. P. J. Mackaay uit Oegstgeest in het Jeugdhuis, een lezing met dia's te houden voor de plaatselijke afdeling van de Ned. Christen-Vrouwenbond. Hij zal spreken over „Afrikaanse Christenen tussen verleden en toekomst". SASSENHEIM Op de Hoofdstraat buiten de bebouwde kom. in de richting Leiden, moest gistermiddag een bestel wagen plotseling remmen voor een tegenligger. Gevolg was dat een achter hem rijdende vrachtwagen op de bestel wagen inreed, waardoor de achterkant flink werd beschadigd. De voorkant van de vrachtauto werd dermate vernield dat het voertuig moest worden wegge sleept. De bestuurders kwamen er zon der letsel af SASSENHEIM GEVONDEN: zwart leren dameshandschoen; bruin glacé herenhandschoen; grijze handschoen; lipssleutel (met rood bandje); reserve wiel van vrachtwagen; zwarte want; groene want; kinderrijwiel met zwart stuur; sjaal (blauw-rood-geel-wit)blauw grijze kelderwant; roodkleurige step; wit kinderwantje. VERLOREN: paar rode wanten; blauw Kinderwantje; roodzw. voetbalkous; paar rose kinderwantjes; br. herenhandschoen zwarte leren regencape: bankbiljet van 1 10,trouwring met inscriptie; gouden kettinkje met beeltenis Willem III; br. leren schooltas; bruin leren portemon- ;e (inh. f 0.60). Aangifte werd gedaan van de vermls- ng van een tuinbank en een vuilnis den voorkomen. Een tableau met statis tische gegevens beeldt uit, welke soort van ongevallen bij de onderscheidene leeftijdsgroepen het meest voorkomen. Zo sterven b.v. verreweg de meeste kinderen van 0 tot 1 jaar door verstik king. Voor de leeftijd daarboven zijn de oorzaken daarentegen overwegend keers. en verdrinkingsongevallen. De tentoonstelling, die op vele andere plaatsen in Nederland zal worden gehou den, is tot en met 10 januari van 14 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur voor het publiek geopend. Bus schept auto in Sassenheim Gisteravond omstreeks 9 uur reed personenwagen de Julianalaan liit, de Hoofdstraat op zonder voorrang te ge ven. De NZH-autobus uit de richting Leiden schepte de wagen, waarvan de zijkant werd ingedrukt. Tevens waren alle ruiten kapot. Door krachtig remmen van de autobuschauffeur kon erger wor den voorkomen en deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De personenauto moest worden wegge- Kunst na Arbeid te Koudekerk 40 jaar KOUDEKERK De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" zal zoals gemeld zaterdag herdenken, dat zij veertig jaar geleden werd opgericht, 's Middags van 35 uur zal het bestuur een receptie houden in de oude openbare lagere school aan de Dorpsstraat. Vrijdagavond geeft de jubilerende vereniging een uitvoering in de bedrijfshal van Gebr. Zuidwijk Deze hal is voor genodigden geopend om andere belangstellen- 20 c Een damescomité maakt één dezer dagen een rondgang langs de huizen de vereniging eèn passend geschenk te kunnen aanbieden. Vergadering Theorie en Praktijk in Hillegom HILLEGOM De vereniging van oud leerlingen van de Rijksmiddelbare Tuin bouwschool te Lisse houdt woensdag 15 jan. om 8 uur een ledenvergadering te Hillegom in hotel Flora. De agenda vermeldt onder een voor stel tot verhoging van de jaarlijkse con tributie met f 2.— en een lezing met pro jectie door ir J. H. Kooijmans, directeur van het pompstation Leiduin van de ge meentelijke Amsterdamse waterleidin- Onderwerp: „Het gebruik van de dui nen voor de infiltratie van rivierwater en de waterhuishouding in het westen van het land". vincie Zuid-Holland ó.7 pet en in geheel Nederland 1.4 pet werkloos. Hieruit blijkt, dat het gewest Leiden een gun stige positie inneemt. De vraag naar arbeidskrachten onder ging opnieuw een daling nl. van 917 per uit. nov. 1963 tot 880 per uit. dec. 1963. eveneens als gevolg van seizoenfactoren. Hoewel dus de vraag daalde, kan niet van een wezenlijke vermindering van de spanning op de arbeidsmarkt worden gesproken. Uit de cijfers treedt dit dui delijk naar voren. Zo blijft in de metaalsector en in de textielsector het tekort aan Personeel een remmende invloed op de produkten uitoefenen. Ook in de bouwsector blijft de behoefte bestaan aan goede geschool de vaklieden, zij het ook. dat tijdelijk (seizoen) de vraag is afgenomen. Het aantal ingeschreven vrouwelijke arbeidskrachten nam iets af, een nor maal verschijnsel in december, en beliep 63 per uit. dec. 1963 tegen 74 per uit. nov. 1963. De vraag onderging geen wijziging, maar ligt beduidend hoger dan op het zelfde tijdstip in 1962. nl. 307 per uit dec. 1963 tegen 281 per uit. dec. 1962, waaruit kan worden afgeleid, dat t.a.v. vrouwelijk personeel de spanning nog is toegenomen. A. Ouwerkerk gekozen tot bezwaarmeester LEIDEN Tijdens de gisteravond ge houden vergadering van diaconiecollec tanten van de Hervormde Gemeente in Leiden is de heer A. Ouwerkerk geko zen tot bezwaarmee9ter. Clausule T EIDEN had reden tot juichen toen dc plannen voor de bouw van 303 woningwetwoningen met centra le verwarming en 192 vrije-sector- woningen in de Mors werden goed gekeurd. In een noodsituatie als waar in de stad wat de huisvesting betreft toch verkeert, is elk bouwplan, hoe bescheiden ook. welkom; hoeveel te meer geldt dit als een extra volume haar ten deel is gevallen. Er is nu een domper op de vreugde gezet. Alles 'iet klaar, maar er kan niet worden begonnen, omdat de mi nister de risicoclausule nog niet heeft opgenomen in de nieuwe contracten. Er is geen bouwer die bereid is het werk voor de oude prijs van septem ber vorig jaar ter hand te nemen. De overeenstemming tussen de gemeen te en debouwonderneming is vol ledig. Natuurlijk gaat deze bouw door, daaraan hoeft geen twijfel te be staan, maar het is wel teleurstellend dat zodoende kostbare dagen ver loren gaan. Nu kan het gemeente bestuur met zekere trots wijzen op een fikse meevaller en nu komt dat er weer tussen. Het is wel te hopen dat deze mist spoedig optrekt. In tal van overheids- circulaires wordt aangedrongen op het betrachten van vindingrijkheid tot leniging van de woningnood. Vol doet een gemeentebestuur aan de voorwaarden, dan wil het zijn ijveren graag ook beloond zien. Reünie vreedzaam bezetten. Honderdvijftig jaar geleden werd het regiment op gericht. Zijn roemruchte geschiedenis vindt u in korte trekken elders in dit nummer beschreven. Vele honderden oudgedienden komen naar de Sleutelstad. Zij zullen haar doen tintelen van hernieuwde vriend schap. Behalve een zonnig humeur zullen zij hun herinneringen mee brengen om die te koesteren en uit te wisselen. Om verhalen van dienaren van 't Vierde hangt vaak iets van roman tiek, zoals dat onvermijdelijk is als mensen terugdromen in het onher haalbare verleden. Er zal ook wee moed zijn, zowel om het verlies van vele vrienden als om het vergaan van oude glorie. Maar daarbovenuit zal het wederzien sterke dankbaar heid wekken. Wij stellen er een eer in, als eersten de reünisten een welkom te mogen toeroepen. Dat de komende zaterdag alle deelnemers mag geven wat zij ervan verwachten. Jubileum J^EIDEN heeft een universele jubi laris in zijn midden, de gemeen telijke reinigings- en ontsmettings- dienst die vijftig jaar bestaat en vol gende week dinsdag met een receptie in de Burgerzaal via burgemeester en wethouders en de directie de no dige eerbewijzen in ontvangst zal De Reiniging is een zeer belangrijke dienst en dus is er alle reden zich in pontificaal te steken en hem goe de wensen mee te geven voor de tweede ronde van vijftig. Nog on langs hebben wij ervaren wat er ge beurt als de Rein'ging een hele week lang het vuil niet ophaalt. Ieder zat met de handen in het haar en het ..Houdt uw stad rein" was in enkele dagen opnieuw een verre illusie ge worden. De dienst komt dank toe voor wat hij. niet zelden onder moeilijke om standigheden. doet om Leiden schoon te honden. Wij menen n;et dat alle wensen zijn vervuld. Men twijfe't wel eens aan zün eff'c'ëntie en de indruk dat de «dad er aantrekkelij ker zou ui'zicn als er maar wat irondiger wer-* gereinigd is zeker ":et verwerpelijk. Toch zou de stad haar jubilaris de grootste dienst bewijzen door haar eigen bijdrage in de openbare reini ging te vergroten. We denken zo dat de heer Hoorn en zijn mensen dit het beste iubi'eumeeschenk zouden v'nden. Zonder die wisselwerking tus<en overheid en ho'-gerij zal er aan de klachten geen eind kunnen komen. Onze wens ls dat dit Jubileum de Reiniging impulsen zal geven om met vernieuwde kracht het werk voort te zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6